Μετάβαση στο περιεχόμενο

leonidio

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΘΑΝΑΣΗΣ ΒΑΓΙΑΣ: Ο ΒΡΥΚΟΛΑΚΑΣ
Σενάριο/Kείμενα:
Βέρα Καρτάλου
Σχέδιο:
Νίκος Παπαμιχαήλ
Εκδοτική:
ΑΥΤΟΕΚΔΟΣΗ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
12-2016
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Καρφίτσα
Περιεχόμενο:
Τρόμου/Θρίλλερ
Μέγεθος:
17.0 x 23.0
Σελίδες:
28
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Προέλευση:
Ελληνική
Ονομαστική τιμή:
5€

  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5136 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

THANASISVAGIAS_0001.jpg  THANASISVAGIAS_0001z.jpg

 

 

ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗ ΤΙΜΗ: 5€

Ένα φανζίν που κυκλοφόρησε στο AthensCon του Δεκεμβρίου και αφηγείται με εικόνες το ομότιτλο έργο του Αριστοτέλη Βαλαωρίτη σε σεναριακή διασκευή της Βέρας Καρτάλου και σχέδιο του Νίκου Παπαμιχαήλ. Το ποίημα είναι ένα από τα ελάχιστα έργα της νεοελληνικής γραμματείας, το οποίο έχει ως θέμα του βρυκόλακες και γενικότερα υπερφυσικό τρόμο.

Ενιδαφέρουσα διασκευή, όχι όμως και αξέχαστη. Σωστή η εικονογράφηση του Παπαμιχαήλ, ο οποίος αξιοποιεί σωστά το ασπρόμαυρο σχέδιο, τις σκιές και το στήσιμο των καρέ.

Αν παρακολουθείτε τους δύο δημιουργούς, μάλλον θα πρέπει να το έχετε υπόψη σας. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Λόγω θεματολογίας αλλά και σχεδίου, ο Νίκος Παπαμιχαήλ έχει γίνει ίσως ο αγαπημένος μου φανζινάς! Πρώτα το Der Engel, ύστερα ο Εκλεκτός των Νερών, και τώρα αυτό. Πάρα πολύ καλά και τα τρία!

 

Ποτέ μου δεν μου άρεσε η ποίηση, αλλά το ποίημα "Ο Βρικόλακας" του Βαλαωρίτη μου είχε κάτσει πολύ ωραία όταν το πρωτοδιάβασα στην Ανθολογία Επιστημονικής Φαντασίας της Ωρόρα (Βιβλίο # 30: Ιστορίες με Βρικόλακες). Χαίρομαι πολύ για την επιλογή αυτή των δύο δημιουργών, και που το τελικό αποτέλεσμα βγήκε τόσο καλό! Το μαύρο κατάμαυρο σχέδιο του Παπαμιχαήλ ταιριάζει γάντι σε τέτοιες ιστορίες!

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Απόκτησα ένα αντίτυπο από το εν λόγω κόμικ και είχα την ευκαιρία να συζητήσω με τη συγγραφέα του. Μου έκανε εντύπωση που συμμεριζόταν τις συγγραφικές μου ανησυχίες του χώρου. Ένας μικρός καημός που η ελληνική 9η Τέχνη δεν ξετρελαίνεται με τους συγγραφείς, αλλά δοξάζει τους σκιτσογράφους.

 

Βέβαια το κόμικ αυτό δε δείχνει τις συγγραφικές δυνατότητες της δημιουργού. Εκ πρώτης όψεως. Διότι αν το προσέξεις έχει κάνει αρκετή καλή δουλειά. Σαν μεταφορά κειμένου που προϋπήρχε σαν ποίημα είναι ένας ανασταλτικός παράγοντας για να ασχοληθώ. Έχω χορτάσει με ποιήματα του Πόε που τα κάνουν κόμικ, ή εικονογραφήσεις του Καββαδία που κάποιος έχει απάνω του πάντοτε στη ζώνη του σφιγμένο, ένα παλιό αφρικάνικο ατσάλινο μαχαίρι, όπως αυτά που συνηθούν και παίζουν οι αραπάδες, που από έναν γέρο έμπορο αγόρασε στ’ Αλγέρι κλπ.

 

Ξοδεύοντας όμως χρόνο για να παρατηρήσεις το κόμικ θα δεις ότι το ντεκουπάρισμα του κειμένου, το στήσιμο των καρέ, το παίξιμο των γραμματοσειρών, οι εναλλαγές διαλόγων και επεξηγηματικών παραγράφων όχι μόνο δεν έγινε πρόχειρα και γρήγορα αλλά δείχνει μια γνώση κανόνων παρουσίασης που το κάνουν καλοστημένο. Ακόμη και οι προσωπικοί κανόνες στα μπαλονάκια τους οποίους μου εξήγησε ήταν συνειδητά συγκεκριμένοι μετά από σκέψη (αν και εγώ έκανα το ανάποδο :) ). Βέβαια δεν έχω ιδέα πού σταματούσε η δουλειά της Βέρας και συνέχιζε η δουλειά του Νίκου Παπαμιχαήλ.

 

Το σκίτσο του Παπαμιχαήλ είναι αρκετά μαύρο αλλά έχει αέρα να μη σε μπουκώνει και ψάχνεις το κείμενο μέσα σε αυτό. Το μόνο που δε μου άρεσε είναι τα μαύρα επεξηγηματικά κουτάκια σε μαύρο φόντο. Αλλά και πάλι ο γύρω χώρος είναι καθαρός και δε κουράζει. Η στατική καθαρή ποπ αρτ αφαιρετική γραμμή ταίριαξε και λειτούργησε.

 

Να πω για το εξώφυλλο και πισώφυλλο έχει ένα άκρως ενδιαφέρον στήσιμο που του δίνει μια όμορφη χροιά.

 

Τέλος για να ευθυμήσουμε ας μεταφέρω ένα στίχο που με έκανε να γελάσω:

"Μη με σιχαίνεσαι, είμ' ο Θανάσης"
"Φεύγ' απ' τα μάτια μου, θα με κολάσεις!"

Επεξεργασία από x_for_xepeta
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Το είχα από καιρό στις αναζητήσεις μου, ουσιαστικά από την ημερομηνία της παρουσίασης, αλλά δεν είχα καταφέρει να το βρω μιας και έχασα κάνα δυο εκθέσεις και cons. Το καλό είναι ότι ήρθε η ώρα της Λέσχης να αρχίσει μία ξεχωριστή σχέση με τους φανζινάδες και επιτέλους το βρήκα μπροστά μου. Το πρώτο πράγμα που ξεφύλλισα ήταν αυτο, αλλά σαν να ήθελα να βασανίζω λίγο παραπάνω τον εαυτό μου, είπα να κάνω μια γύρα πρώτα να δω τι υπάρχει και μετά να το τσιμπήσω με το καλό.

 

Φυσικά και το πήρα, αρκετά βασανίστηκα τόσο καιρό ψάχνοντας το, το ξεφύλλισα ξανά και είπα να παίξω λίγο ακόμη με τις αντοχές μου αφήνοντας την ανάγνωση για το σπίτι. Πολύ όμορφο στο σύνολο του, σκοτεινό αλλά καθαρό και τόσο φωτεινό όσο χρειαζόταν στα κατάλληλα σημεία. Άλλωστε το φως ενός κεριού είναι αρκετό να πληγώσει το σκοτάδι, δεν χρείαζεται παραπάνω. Το κείμενο οδηγεί το μάτι στις σελίδες και αυτά ξεκλέβουν έξω από τα όρια των πλαισίων των κειμένων για να απολαύσουν το όμορφο και τόσο ταιριαστό σχέδιο, που είναι σαν να αγκαλιάζει το ποίημα του Βαλαωρίτη.

 

Μπορεί να φαίνεται μικρό και σύντομο, αλλά είναι πλήρες χωρίς να σου αφήνει κάποια αίσθηση ότι έτρεξε ή ότι κάτι λείπει. Στο τέλος έχει και επεξηγηματικό κείμενα για τον χαρακτήρα και τα πλάσματα, βιογραφικά σημειώματα. Πολύ όμορφη δουλειά στο σύνολο, λιτή η έκδοση αλλά όμορφη και περιποιημένη, μερακλίδικη και επαγγελματική. Νομίζει ότι θα αρέσει και σε εσένα που έφτασες ως εδώ, θυμήσου, ψάξτο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Ξέχασα να πω μια μικρή σημείωση, παρατήρηση... Το εξώφυλλο στην παρουσίαση έχει κόκκινο σε δυο σημεία. Το κανονικό - πρωτότυπο δεν έχει χρώμα πουθενά, είναι σκέτο ασπρόμαυρο. Ο δημιουργός μου απάντησε σε σχετική ερώτηση, ότι στην έκθεση είχε μαρκαδοράκι και πρόσθεσε το χρώμα. Δεν ξέρω αν το έκανε σε όλα στα ίδια σημεία, ξέχασα να ρωτήσω. Ίσως θα έπρεπε να βάλουμε το κανονικό εξώφυλλο. Αλλά μου αρέσει και αυτή η λεπτομέρεια, δίνει το κάτι παραπάνω. Οπότε αφήνω εδώ το μικρό αυτό σχόλιο απλά για την ιστορία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Δεν είμαι και πολύ φαν της ποίησης, αλλά η γλώσσα του Βαλαωρίτη μου άρεσε πολύ. Το σχέδιο χωρίς να είναι κάτι εντυπωσιακό, συνδέεται πολύ ωραία με το λόγο, χωρίς να «στέκεται» απλά δίπλα του. Προσεγμένη έκδοση και ωραίο κόμικ εν κατακλείδι. Αξίζει να του ρίξετε ένα βλέφαρο. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Όντως καλοστημένο και ο Νίκος το απέδωσε  πολύ καλά το κλίμα και την απαιτούμενη "θανατίλλα" με τον ατμοσφαιρικό εικαστικό του χαρακτήρα,πολύ ενδιαφέρουσα η ιδεα της Βέρας (μια ιδέα που την δούλευε χρόνια πριν από οτι θυμάμαια πό τις συζητήσεις μας) ,παίδες μόνο μια διόρθωση έχει 4 ευρώ ,το λέω επειδή στην παρουσίαση λέει 5  :cheers3: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3749 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πρόκειται για μια πολύ καλή δουλειά (ένα mini graphic-poem) :P

 

Αξίζει η εικονογράφηση και η διασκευή. Αν και το θέμα του ποιήματος είναι λίγο κάπως επειδή βρικόλακας.

 

Δώστε του μια ευκαιρία αλλά και δεύτερη :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  757
  • Content Count:  12915
  • Reputation:   94415
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μετά από τις θετικές σας εντυπώσεις,το αγόρασα πρόσφατα από την Λέσχη κι εχθές έκατσα και το διάβασα...!

 

Η αλήθεια είναι ότι ούτε κι εγώ είμαι φίλος τη ποίησης...!Ή μάλλον δεν είμαι εξοικειωμένος...!Αρκετά ποιήματα με έχουν συγκινήσει και προβληματίσει...!Αυτό λοιπόν,μαζί με το γεγονός ότι δεν γνώριζα τίποτα για τον Θανάση Βάγια και σε συνδυασμό με τις απελπιστικά ελάχιστες σελίδες του κόμικ,μ'έκαναν να το πάρω με επιφύλαξη...!Διαβάζοντάς το δηλώνω ικανοποιημένος...!Πρώτη φορά έρχομαι σε επαφή με Ελληνικό έργο-διήγημα που να έχει σχέση με βρυκόλακες...!Ειδικά την σκηνή που βγαίνουν όλοι οι πεθαμένοι από τους τάφους τους θα την ζήλευε ακόμα και η παραγωγή του "Walking Dead"...! :P Η γλώσσα του Βαλαωρίτη είναι δημοτική,εύκολα κατανοητή,με ενδιαφέρουσα ομοιοκαταληξία και μερικές φράσεις που χρησιμοποιεί κυριολεκτικά παγώνουν το αίμα...! :wow: Σαν ιστορία δεν μας αναφέρει πολλά για το τι συνέβη με τον μύθο και για πιο λόγο ο κεντρικός χαρακτήρας ήταν τόσο κακός που δημιούργησε τέτοιες δοξασίες γύρω από το όνομά του...!Ο ποιητής όμως φροντίζει να του δώσει ενδείξεις μεταμέλειας για τα εγκλήματα που έχει κάνει...!Έχω την αίσθηση ότι η μεγαλύτερη τραγική φιγούρα από την γυναίκα του είναι ο ίδιος ο Βάγιας...!

 

Κι όλο αυτό το πακέτο δένει εξαιρετικά με το μαύρο σχέδιο,που τονίζει όσο δεν παίρνει το μακάβριο κείμενο και την θλιβερή ιστορία...!Οι λεπτομέρειες με τα σάπια σώματα των απέθαντων που φαίνεται να βγαίνουν μέσα από τις σκιές,δίνουν στο κόμικ μία άγρια και φρικιαστική ομορφιά...! :respect: 

 

Η έκδοση είναι πολύ καλή...!Αρκετά παχύ κι ανθεκτικό εξώφυλλο και γυαλιστερό χαρτί με καλή εκτύπωση...!Πάρα πολύ σημαντικές οι προσθήκες των βιογραφιών του Αριστοτέλη Βαλαωρίτη,αλλά και του πρωταγωνιστή Θανάση Βάγια...!Ειδικά του δεύτερου λύνει τις απορίες για τον σκοπό της δημιουργίας του ποιήματος και κατ'επέκταση του κόμικ...!Νομίζω ότι θα πρέπει να διαβαστούν πρώτα και μετά το έργο...!Αν θέλουμε να αναφέρουμε ένα αρνητικό,αυτό είναι η μικρή του έκταση...!Δεν ήταν ατελές,αλλά απλά ήθελα κι άλλο...! :yes:

 

Γενικά θεωρώ πολύ σημαντικό να βγαίνουν τέτοιες δουλειές,που είναι πιο εύπεπτες σε σχέση με το βιβλίο κι έτσι θα μπορούν να απολαύσουν τον κόσμο της κλασικής λογοτεχνίας-ποίησης και τα μικρά παιδιά αλλά και όσοι δεν γνωρίζουν...!Στην προκειμένη περίπτωση,αν δεν ήταν αυτό το κόμικ,ο Θανάσης Βάγιας θα ήταν ακόμα άγνωστος για εμένα...!

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Indian changed the title to ΘΑΝΑΣΗΣ ΒΑΓΙΑΣ: Ο ΒΡΥΚΟΛΑΚΑΣ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.