Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι σχέση έχει η ρετρομανία με τα κόμικς;


totally_wired

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3776 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σκεφτόμουν τις περασμένες μέρες, με αφορμή τα διάφορα ρετρο μπαζαρ, ρετρομαγάζα κτλ την σχέση που έχουν τα κόμικς με αυτή την ιστορία και κατέληξα πως δεν έχουν καμία μα καμία σχέση και πως η επαφή αυτή κάνει κακό στα κόμικς. Η αφορμή να μοιραστώ αυτές τις σκέψεις μου, που τις έχω κάνει καιρό, ήταν το ποστ με τα χαρτάκια panini

 

Επειδή κάποιοι διάβαζαν/διαβάζαμε τον ποπάυ όταν ήμασταν μικροί, και μετά πηγαίναμε και παίζαμε με το atari ή βλέπαμε καμπαμαρου, δεν θα πει πως τα κόμικ είναι μια ρετρό ιστορία ή κάτι που κάναμε μικροί. Είναι μια μορφή τέχνης και έτσι θα πρέπει να αντιμετωπίζεται από όλους. Ρίχνοντας τα κομικς στη χύτρα του ρετρό τα υποβαθμίζουμε, τα κάνουμε ρετρο-> δηλαδή ξεπερασμένα και με τη βούλα και η κάθε ενασχόληση μας με αυτά (στα μάτια του απλού κόσμου που δεν ασχολείται με κόμικ αλλά ούτε με τα ρετρό) μας τοποθετεί και εμάς στο ράφι της γραφικότητας.

 

Όσοι είμαστε εδώ και έχουμε ως hobby την ανάγνωση κόμικ θα πρέπει να διαχωρίσουμε με κάθε τρόπο την τέχνη που αγαπάμε και λατρεύουμε από την λαίλαπα των playmobil, των τερατομάχων και του μικρού πόνυ. Δεν κατακρίνω τους φίλους του ρετρό, και εγώ μεγαλωμένος τη δεκαετία του 80 και έχω αναμνήσεις και μ' αρέσουν πολύ ορισμένες πλευρές αυτού του retro-revival.

 

Προσωπικά θεωρώ υποχρέωση μου να κάνω αυτόν τον διαχωρισμό. Τα κόμικ ήταν πάντα εδώ, δεν ξεπεράστηκαν, ούτε έφυγαν για να πάνε κάπου και τα φέρουν ξανά εδώ στα πλαίσια rebranding.

 

 

 

εδιτ

για να μην παρεξηγηθώ ξανά.

διευκρινίζω πως δεν με ενοχλεί η παρουσία σχετικών ρετρό θεμάτων στο φόρουμ εγώ μιλάω γενικά για τη σχέση τους και τη συνάφεια τους.

Προσωπικά πιστεύω πως το ποστ με τα αυτοκόλλητα χαρτάκια έχει τόση σχέση με κόμικς όσο και ένα ποστ μιας συνταγής μαγειρικής αλλά έχει περισσότερο ενδιαφέρον.

 

εδιτ2

κατ' επέκταση θεωρώ την παρουσία της λέσχης στα bazaar vintage toys κτλ, πολιτιστικό ατόπημα (από τη στιγμή που η λέσχη είναι πολιτιστικός οργανισμός) αλλά κατανοώ πλήρως το οικονομικό όφελος που έχει.

Επεξεργασία από totally_wired
  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4581 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πιθανώς επειδή η συλλογή/ανάγνωση κόμικ και ρέτρο αντικειμένων βασίζεται πάνω σε ένα αίσθημα νοσταλγίας:

 

We suspect that the feeling of nostalgia that our informants feel when reading comic

books comes from a desire to escape to a world of intrigue, mystery and hope—very much

different then their ordinary adult lives. By being able to retreat to a time in their lives when

anything was seemingly possible, they are able to retrieve certain memories that brought them

joy. These fond memories seem to spur on the continued buying habit that they exhibit.

 

[...]

 

Prior to our interviews, we assumed that the comic collectors’ interest in the hobby was

initially rooted into them as children and that the nostalgia factor is what fueled their interest to

continue collecting into their adult years. Our assumption was correct and a consistent response

we received from our interviewees was that comic book collecting is a life-long hobby for them.

In fact, most interviewees seemed surprised that we, as interviewers, would even ask if they

viewed comic book collecting as a life-long hobby.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15094
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Θα συμφωνήσω κυρίως ως προς τον διαχωρισμό. Κατανοώ κάποιον που διαβάζει αποκλειστικά κόμικς που διάβαζε όταν ήταν παιδί και εννοείται πως δεν έχω πρόβλημα με κανέναν που ασχολείται με οτιδήποτε ρετρό. Όμως αυτός (που διαβάζει αποκλειστικά ρετρό κόμικς, ξανατονίζω) δεν (θα πρέπει να) αντιπροσωπεύει τον μέσο κομικσόφιλο.

Όπως υπάρχουν ρετρολάγνοι για κάθε μέσο (π.χ. για video-games είναι μια άλλη κραυγαλέα κατηγορία), έτσι υπάρχουν και γι' αυτό. Η διαφορά είναι πως τα κόμικς δεν έχουν γίνει (ακόμα[?]) αποδεκτά όσο άλλα μέσα, οπότε ο διαχωρισμός για τους μη-γνώστες είναι θολός - όπως αναφέρεις. Αλλά δεν θα έλεγα ότι τα υποβαθμίζουν, κι' όλας. Αν το δεχθούμε αυτό, τότε υποβαθμίζουμε και εμείς την ρετροενασχόληση :P . Ο "κόσμος", γενικώς έχει την τάση να κατακρίνει πράγματα που δεν γνωρίζει και να ομαδοποιεί κατηγορίες που δεν σχετίζονται. Δεν φταίει, λοιπόν, η ρετρομανία, αλλά ο κόσμος. :lol:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3776 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Reference για το απόσπασμα;

 

Πιθανώς επειδή η συλλογή/ανάγνωση κόμικ και ρέτρο αντικειμένων βασίζεται πάνω σε ένα αίσθημα νοσταλγίας:
 

 

Δεν έχει και πολλή λογική αυτό. Και εγώ νοσταλγώ τον παπου και την γιαγια που πέρασα μαζί τα παιδικά μου χρόνια αλλά δεν μαζεύω όμως μαγκούρες ούτε πάω στο ΚΑΠΗ

Επεξεργασία από totally_wired
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4581 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πρέπει να το πήρα απ'το Scopus πρίν από πολύ καιρό, άρα δεν παίζει λινκάρισμα, αλλά ο τίτλος του άρθρου και η συγγραφέας είναι οι εξής:

 

post-23287-0-10184600-1482763931_thumb.jpg

 

Δεν έχει και πολλή λογική αυτό. Και εγώ νοσταλγώ τον παπου και την γιαγια που πέρασα μαζί τα παιδικά μου χρόνια αλλά δεν μαζεύω όμως μαγκούρες ούτε πάω στο ΚΑΠΗ

Άλλο το να μαζεύεις κάρτες με χελωνονιντζάκια ή να διαβάζεις Λούκυ Λούκ επειδή σου θυμίζουν τα παιδικά σου χρόνια, και άλλο το να μαζεύεις αντικείμενα για να θυμηθείς κάποιον που πέθανε. Μια πιο πετυχημένη σύγκριση θα ήταν το να σου αρέσει η μηλόπιτα γιατί την μαγείρευε η γιαγιά σου όταν ήσουν μικρός.

Επεξεργασία από Tightwad
  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41693
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5163 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μάκη, θα διαφωνήσω μαζί σου σχετικά με την παρουσία τέτοιων θεμάτων στο φόρουμ. :) 

 

Κατανοώ ότι σίγουρα τα χαρτάκια Panini, τα Playmobil, οι κονσόλες Atari και διάφορα άλλα ρετρό πράγματα δεν έχουν σχέση με τα κόμικς, αλλά:

 

α) αναμφισβήτητα το κοινό που ασχολείται με αυτά τέμνεται και αλληλοκαλύπτεται σε κάποιο βαθμό

 

β) είτε μας αρέσει, είτε όχι, υπάρχουν κάποιοι που αντιμετωπίζουν τα κόμικς(κυρίως) ως νοσταλγική ανάμνηση των παιδικών τους χρόνων. Δεν έχω αυτή τη νοοτροπία (ούτε κι εσύ, από ό,τι καταλαβαίνω), αλλά υπάρχει και τέτοιο κοινό και οφείλουμε να το σεβαστούμε και ως άτομα και ως φόρουμ.

 

γ) σχεδόν πάντα τέτοια θέματα μπαίνουν στη Γενική Συζήτηση, όπου μπορεί να μπει το ο,τιδήποτε. Δεν νομίζω ότι πειράζει ή ενοχλεί κανέναν αυτό. Με την ίδια λογική, γιατί θα έπρεπε να υπάρχει θέμα για το θάνατο του Χ διάσημου; Είναι όμως Γενική Συζήτηση, συνεπώς μπορούμε να ποστάρουμε εκεί πράγματα άσχετα με κόμικς.

 

Θεωρώ ότι σε ενοχλεί πολύ η αντιμετώπιση των κόμικ ως κάτι ρετρό και/ή παρωχημένο, για αυτό και εξέφρασες τον προβληματισμό σου σχετικά με το θέμα για τα χαρτάκια Panini και όχι πχ για το θέμα σχετικά με το θάνατο του George Michael :). Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου σε όσα γράφεις στη 2η έως και στην 4η παράγραφο του ποστ σου. Πιστεύω όμως, ότι δεν δημιουργείται πρόβλημα με το να αναφέρονται και άλλα πράγματα στο φόρουμ, εφόσον δεν επισκιάζουν τη βασική ασχολία μας, δηλαδή τα κόμικς. :) Και σίγουρα δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο για την ώρα, άρα πιστεύω ότι τέτοια ποστ είναι καλοδεχούμενα. :) 

 

Τέλος, θεωρώ ότι η έκφραση "πολιτιστικό ατόπημα" είναι πολύ βαριά. :) Από πού προκύπτει ότι τα vintage παιχνίδια είναι απαραιτήτως πολιτιστικά υποδεέστερα; :) 

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3776 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μάκη, θα διαφωνήσω μαζί σου σχετικά με την παρουσία τέτοιων θεμάτων στο φόρουμ. :)

 

Εάν διαφωνείς μαζί μου θα πει πως δεν θέλεις αυτά τα θέματα στο φορουμ. Και μόνο αυτό. ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΓΙΩΡΓΟ

 

 

εδιτ

για να μην παρεξηγηθώ ξανά.

διευκρινίζω πως δεν με ενοχλεί η παρουσία σχετικών ρετρό θεμάτων στο φόρουμ εγώ μιλάω γενικά για τη σχέση τους και τη συνάφεια τους.

Επεξεργασία από totally_wired
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190251
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Επειδή λοιπόν έχω κερδίσει (άδικα πιστεύω) τον τίτλο του γκρινιάρη,

Hallelujah! Hallelujah! Hallelujah!

Hallelujah! Hallelujah!

For the Lord God Omnipotent reigneth.

Hallelujah! Hallelujah! Hallelujah! Hallelujah!

 

For the Lord God omnipotent reigneth.

Hallelujah! Hallelujah! Hallelujah! Hallelujah!

Hallelujah! Hallelujah! Hallelujah!

 

The kingdom of this world

Is become the kingdom of our Lord,

And of His Christ, and of His Christ;

And He shall reign for ever and ever,

For ever and ever, forever and ever,

 

King of kings, and Lord of lords,

King of kings, and Lord of lords,

And Lord of lords,

And He shall reign,

And He shall reign forever and ever,

King of kings, forever and ever,

And Lord of lords,

Hallelujah! Hallelujah!

 

And He shall reign forever and ever,

King of kings! and Lord of lords!

And He shall reign forever and ever,

King of kings! and Lord of lords!

Hallelujah! Hallelujah! Hallelujah! Hallelujah!

Hallelujah!

 

:lol:

 

Io Saturnalia! :D

 

:cheers5:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3776 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Προσπαθώ να ξεκινήσω μια σοβαρή συζήτηση.
Σαν root admin θα έπρεπε να είσαι σοβαρός και να μη ξεφτιλίζεις τον εαυτό σου
 
 

Hallelujah! Hallelujah! Hallelujah!
Hallelujah! Hallelujah!

For the Lord God Omnipotent reigneth.
Hallelujah! Hallelujah! Hallelujah! Hallelujah!

For the Lord God omnipotent reigneth.
Hallelujah! Hallelujah! Hallelujah! Hallelujah!
Hallelujah! Hallelujah! Hallelujah!

The kingdom of this world
Is become the kingdom of our Lord,
And of His Christ, and of His Christ;
And He shall reign for ever and ever,
For ever and ever, forever and ever,

King of kings, and Lord of lords,
King of kings, and Lord of lords,
And Lord of lords,
And He shall reign,
And He shall reign forever and ever,
King of kings, forever and ever,
And Lord of lords,
Hallelujah! Hallelujah!

And He shall reign forever and ever,
King of kings! and Lord of lords!
And He shall reign forever and ever,
King of kings! and Lord of lords!
Hallelujah! Hallelujah! Hallelujah! Hallelujah!
Hallelujah!

:lol:

Io Saturnalia! :D

:cheers5:

Επεξεργασία από totally_wired
  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41693
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5163 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

 

Εάν διαφωνείς μαζί μου θα πει πως δεν θέλεις αυτά τα θέματα στο φορουμ. Και μόνο αυτό. ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΓΙΩΡΓΟ

 

 

 

Προφανώς δεν το έθεσα σωστά. Έχεις δίκιο. Ξεκαθαρίζω λοιπόν: διαφωνώ με τη διαμαρτυρία σου σχετικά με τον κίνδυνο της ρετρολαγνείας, τον οποίο δεν θεωρώ τόσο σημαντικό. 

 

Η όποια παρεξήγηση, προφανώς ήταν δική μου ευθύνη. :) 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190251
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Προσπαθώ να ξεκινήσω μια σοβαρή συζήτηση.

Σαν root admin θα έπρεπε να είσαι σοβαρός και να ξεφτιλίζεις τον εαυτό σου

είσαι πολύ σίγουρος ότι θες να χρησιμοποιήσεις τέτοια φρασεολογία? :)

 

:cheers5:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3776 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

είμαι σίγουρος πως μπορείς να καταλάβεις πότε θέλω να ξεκινήσω μια σοβαρή κουβέντα και πότε θέλω να γκρινιάζω ή να κάνω χαβαλέ.

 

εάν θες εσύ να καταστρέφεις μια κουβέντα κάνε το.

 

Για την ώρα θέλω να κλειδωθεί το τοπικ. Ήταν ένα λάθος μου που πίστεψα πως μπορώ να ξεκινήσω μια σοβαρή κουβέντα

 

είσαι πολύ σίγουρος ότι θες να χρησιμοποιήσεις τέτοια φρασεολογία? :)

:cheers5:

Επεξεργασία από totally_wired
  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.