Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η επέλαση των Ζαγκόρ, Σούπερμαν, Παπιών, Σκυλιών και άλλων ιστοριών στο μυαλό


ΤασίαΚούτ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1130
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2865 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Κάθε φορά που πάω στο κέντρο τύπου να αγοράσω τσιγάρα άντε, και καμιά εφημερίδα ρίχνω μια ματιά και στο πάγκο που υπάρχουν τα κόμικς. Με αυτόν τον τρόπο, ψάχνω να δω αν υπάρχει ποικιλία, προκειμένου να αγοράσω εκείνο που μου τραβά την προσοχή  . Και τι βλέπω ; Τόμοι επί τόμων, αμέτρητοι τόμοι μονάχα  για τις περιπέτειες των παπιών Για παράδειγμα τα παπιά στο διάστημα τα παπιά΄και ο Πήγασος τα παπιά εναντίων των κακών.Μάλιστα . Εγώ θυμάμαι κάποιες άλλες σειρές της διάσημης παπιοοικογένειας σκωτικής καταγωγής που δημοσιεύονταν στα περίπτερα αλλά όχι σε τέτοιον υπερθετικό βαθμό όπως συμβαίνει στις μέρες μας Συν των άλλων, υπήρχαν και άλλα κόμικς όπως ο Σεραφίνο και οΤηραμόλα .Τέλος πάντων το παπάκι πάει στην ποταμιά και πάει λέγοντας. Στην συνέχεια, κοιτώ την δεύτερη σειρά - Σούπερμαν και σκέπτομαι «αμάν πλέον αυτός ο Σούπερμαν» Να σου εμφανίζεται  ξαφνικά και ο Μπάτμαν και δίπλα σε αυτόν, ο Ζαγκόρ . Ζαγκόρ; ποιος πάλι είναι αυτός; τον γνωρίζω; Εσείς τον γνωρίζετε; Μήπως είναι πάλι μια νεκρανάσταση ενός ακόμη ήρωα των παιδικών χρόνων των πατεράδων μας ; Εδώ καλά καλά, δεν γνωρίζουμε τον Μπλείκ, και εμφανίζεται κάποιος άλλος παλιός και από πού ; και γιατί; Οπότε, γυρίζοντας στο σπίτι βγήκα στο μπαλκόνι έκατσα άναψα ένα τσιγάρο και σκεπτόμουν το εξής:

      Δεν υπάρχει, ποικιλομορφία  ηρώων στα  τεύχη κόμικς. Δεν υπάρχουν διαφορετικές θεματικές  .Τα ράφια στην ουσία  είναι μονοδιάστατα ανήκουν πχ μονάχα στα παπιά .Το  πρώτο η οικογένεια ντακ βάζουμε και το δεύτερο μισό των πάγκων -,Ο τρίτος πάγκος Σούπερμαν άντε και λίγο Μπάτμαν . Ένα δύο τεύχη που αναφέρονται, στον Σπίντερμαν και τα υπόλοιπα - Ζαγκόρ και Μπλείκ . Και ερωτώ ; Μόνο ο Σούπερμαν ο Μπάτμαν και τα παπιά υπάρχουν ;προσθέτοντας παράλληλα και τους ζαγκορομπλείκ  Δεν υπάρχουν άλλες αξιόλογες δουλειές  ; Για παράδειγμα, στην δική μου εποχή, υπήρχε μεγάλη ποικιλία ηρώων σε κόμικς τα οποία συνάδανε με την εποχή τους. Το πολύ πολύ να υπήρχε και ένας παλαιός ήρωας έτσι για νοσταλγία κάτι σαν το Vintage που αναφέρουν οι Γάλλοι .Υπήρχαν μεν ο Σούπερμαν και λοιποί ήρωες της Μάρβελ αλλά υπήρχαν, και κόμικς με την Κάντι Κάντι όπως και με τα Θάντερκατς .Υπήρχαν τεύχη για τον Κόναν ο Βάρβαρος αλλά, υπήρχαν και άλλα που αναφερόταν στον Σεραφίνο και στον γλυκύτατο Τιραμόλα. Και πολλά άλλα που δυστυχώς δεν τα θυμάμαι διότι  δεν με ενδιέφεραν .Τι συμβαίνει και ξαφνικά υπάρχει κατακλυσμός των περιπετειών  πχ των παπιών ; και μονάχα αυτών και παρακαλώ αυτό το θέμα δεν υπάρχει μόνο σε ένα κέντρο τύπου αλλά παντού

               Ομως, το ζήτημα που με απασχολεί και με ενδιαφέρει εδώ είναι, η έλλειψη ποικιλομορφίας ηρώων στο πλατό. Όπως και η έλλειψη φαντασίας στην δημιουργία νέων ηρώων και την ανάδειξη αυτών τόσο στα περίπτερα όσο και στα κέντρα τύπου. Και μάλιστα στο δεύτερο μισό του 21ου αιώνα και δη στο 2017 (στοιχείο που με προβληματίζει ιδιαίτερα αφού τα περίπτερα της εποχής των 80s- η οποία είναι πλέον μακρινό παρελθόν- είχαν πολλά να δώσουν στα παιδιά και στους εφήβους) . Θα μου απαντήσετε «μα αυτά μονάχα διαβάζει ο κόσμος αυτά του αρέσουν και αυτά πουλάνε» . Όμως είστε σίγουροι ότι αυτό ισχύει ή μήπως είναι έμμεση προπαγάνδα και δη πλύση εγκεφάλου από μεγάλες εταιρίες του είδους προκειμένου να ζούμε μόνο τους Σούπερμαν τον μπάτμαν και τους άλλους της Μάρβελ και της Ντίσνευ ; Γιατί να πωλούνται και να δημοσιεύονται μονάχα  οι ήρωες αυτοί; Μόνο οι Ντόναλντ και  γουλφβεριν υπάρχουν ; και αν ναι Τι Σας κάνει να πιστεύετε ότι αυτοί και μ όνο θα πρέπει να απευθύνονται στο κοινό ; και για ποιους λόγους ;.Επιπρόσθετα Τα παπιά και οι ήρωες της μάρβελ έχουν κατακλύσει το βιβλιακό σύμπαν με αποτέλεσμα να  έχω την εντύπωση οτι μας βυθίζουν σε έναν αλλόκοτο βούρκο που βρωμά προσπάθεια αποβλάκωσης και παρακαλώ δεν είμαι συνομοσιολόγος .Είμαι απλώς ένας αναγνώστης κόμικ που τον απασχολεί πολύ αυτό που συμβαίνει καιρό τώρα.,

            Ντακ ντακ help me doc (doctor ) και το μυαλό έγινε λιμνούπολη όπου χαζοχαρούμενα παπιά κάνουν πι πι πα πα βάσει χαζοχαρούμενου σεναρίου επί το πλείστον -όχι πάντοτε να το διευκρινίσω- Η μονοδιάστατη κυριαρχία του Σούπερμαν αρχίζει και μου προκαλεί ναυτία στο στομάχι ενώ ο μπάτμαν, πιο άσχημος από ποτέ αρχίζει να με ενοχλεί θανάσιμα στα νεύρα. Το ίδιο νιώθω και για απολιθώματα ή καλύτερα τα φαντάσματα του παρελθόντος Και αναφέρομαι για τον Ζαγκόρ τον  Μπλείκ όπως και για κάποια άλλα που δείχνουν ήρωες σε  μάχες του Δευτέρου Παγκοσμίου πολέμου Αλλά Δυστυχώς τα εξώφυλλα των τελευταίων έπιασαν  σκόνη έγιναν γκρι διότι κανείς δεν ενδιαφέρεται να τα αγοράσει.Το ίδιο μοτίβο συνεχίζεται και στα βιβλιοπωλεία όπου οι ίδιοι και οι ίδιοι κατακλύζουν ολόκληρα ράφια –οι κλασσικοί ήρωες των Μάρβελ πχ ο Θωρ η ο άνθρωπος πέτρα δεν ξέρω εγώ τι είναι ο Σπίντερμαν άντε και ο Μίλο Μανάρα. Και αναρωτιέμαι :Δεν υπάρχουν δουλειές νέων καλλιτεχνών οι οποίοι, εκτός από τα χαζά πλέον παπιά –που δεν ήταν πάντοτε έτσι – να δημιουργήσουν άλλους ήρωες έτσι ώστε να υπάρχει ποικιλία και δη η επιλογή  ; Που είναι αυτές οι δουλειές και δη η προσπάθεια αυτές να προωθηθούν,       

      Δεν υπάρχει λόγου χάρη και ένας άλλος Έλληνας Μανάρα; Και να έχουμε ένα καλό ερώτημα Τι απέγινε η Φωτεινή της νύχτας την θυμόσαστε ;Ξέρετε πόσο χάρηκα όταν είδα την δουλειά κόμικς με τίτλο Πάπισσα Ιωάννα ; Αμέσως το Αγόρασα. Δόξα το Θεό να ένας άλλος ήρωας που να μην είναι παπί και μεταλλαγμένος ή τύπησα μανάρα.Η γιατί να μην εμφανίζονται κόμικς στο ευρύ κοινό τα οποία να παρουσιάζουν και σκίτσα με απλούς ανθρώπους; . Επίσης δεν υπάρχουν άνθρωποι  με φαντασία και ευρηματικότητα οι οποίοι να είναι ικανοί να σπάσουν αυτό το ιδιάζον εγκεφαλικό μονοπώλιο που κυριαρχεί στα περίπτερα και στα κέντρα τύπου και το οποίο προωθεί μονάχα τους συγκεκριμένους Μανάρες Σουπερμεν και πάπιες ; Τι σημαίνουν αυτά; Για μένα ένα πράγμα . Η απαγόρευση στο δικαίωμα  παρουσίασης και δη ανάδειξης της δουλειάς και της φαντασίας νέων ανθρώπων  που ζωγραφίζουν κόμικς Δηλαδή νέοι ήρωες εκπορευόμενοι απο το όνειρο και βασιζόμενοι επάνω σε πραγματική δουλειά υψηλής ποιότητας και αισθητικής Με άλλα λόγια ένας νέος  ήρωας βρε παιδιά ο οποίος να κάνει πέρα έστω για λίγα εκατοστά όλους αυτούς τους χαρακτήρες που σε γλώσσα των ειδικών θεωρούνται συστημικοί .Διότι είναι μέρος ενός περίεργου συστήματος και επιβάλλονται από αυτό .Εξάλλου  για σύστημα μιλάμε Για  αυτούς τους λόγους άλλωστε ψάχνω στα παλαιοπωλεία και σε συγκεκριμένα βιβλιοπωλεία μονάχα για κόμικς Άντε και στην Ανουβις που δόξα το Θεό υπάρχει και αυτή  

               Κακά τα ψέματα . Η ύπαρξη μονάχα δύο ή μιας πλειάδας ηρώων στα ράφια με κάνει να αγανακτώ .Αφενός διότι έχω την εντύπωση ότι προσπαθούν να με δουλέψουν αλλά  είμαι αρκετά μεγάλη για να πιστέψω στο ότι μονάχα οι προαναφερθέντες χαρακτήρες κόμικ θα πρέπει να υπάρχουν Αφετέρου με ενοχλεί διότι ως λάτρης των κόμικς έχω την εντύπωση ότι αν δεν διαβάσω τις περιπέτειες της λιμνούπολης τότε δεν θα μπορέσω να σταθώ σε μια συζήτηση που αναφέρονται σε ήρωες κόμικς . Και είναι εξοργιστικό διότι αυτή η τακτική μου θυμίζει σχολείο αν δεν διαβάσεις τα συγκεκριμένα είδη των αρχαιοελληνικών κειμένων που είχαμε εμείς στο σχολείο πχ Ιλιάδα  τότε κόβεσαι- δηλαδή η ανάγνωση συγκεκριμένων ηρώων και μονάχα αυτών έγινε υποχρεωτική Αυτήν την αίσθηση έχω  .Επίσης είμαι πλέον μεγάλη στο να δεχθώ ότι μονάχα ο Μίλο είναι ο μοναδικός εκπρόσωπος των ερωτικών κόμικ  

        Συνεπώς αυτό που προσωπικά διαπίστωσα είναι ότι εμμέσως υπάρχει προσπάθεια κατάργησης του δικαιώματος επιλογής. Τι επιλογές υπάρχουν ανάμεσα σε έναν σε δύο σε τρεις άντε και το πολύ πέντε ήρωες Τέλος τα κόμικς δεν είναι μονάχα παπιά και σούπερμεν ούτε σούπερ αιθέριες υπάρξεις που οδηγούν σε ονειρώξεις. Είναι ευρηματικότητα νέων χαρακτήρων οι οποίοι μπορούν να σταθούν στις μαρκίζες των περιπτέρων και οι οποίοι να ανοίγουν το πνεύμα με κάτι καινούργιο Δεν λέω καλά είναι τα παπιά .Αλλά σας παρακαλώ όχι μόνο αυτά Εντάξει;

Σας ευχαριστώ πολύ για την προσοχή σας και παρακαλώ δεν έχω πρόθεση να προσβάλλω τους φανατικούς των εν λόγω ηρώων αλλά η ανάδειξη αυτών και μόνο με κάνει να προβληματίζομαι .Περιμένω απαντήσεις σας Όπως και κριτικές σας 

Επεξεργασία από ΤασίαΚούτ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τα περίπτερα και τα κέντρα τύπου φέρνουν μόνο ένα μικρο κομμάτι των κόμικς που κυκλοφορουν πλεον. Κι αυτά απευθύνονται κυρίως σε παιδικό-εφηβικό κοινο (άσχετα αν αρέσουν και σε μεγαλύτερους).

Τα πιο ενήλικα κόμικς κυκλοφορουν σε κομιξαδικα, σε μεγαλα βιβλιοπωλεια και στη ΛΕΦΙΚ (αν δεν παινεσουμε το σπιτι μας θα πεσει να μας πλακωσει :P)

Οπότε αν θες ριχνεις μια ματια κι εκει, μηπως βρεις κατι που να σε ενδιαφερει

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11286
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3291 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Ε καλά το γεγονός ότι υπάρχουν πλέον κυρίως αυτού του τύπου τα περιοδικά δε νομίζω ότι έχει σχέση με πλύση εγκεφάλου από τις εταιρίες, ψέκασμα ή κάτι παρόμοιο, είπαμε, μην τα μεγαλοποιούμε τα πράγματα  :P Σίγουρα τα συγκεκριμένα περιοδικά καταλαμβάνουν το μεγαλύτερο μέρος των σημερινών κυκλοφοριών, αλλά αυτό συμβαίνει για έναν πολύ πιο απλό λόγο: Η εποχή των κόμικς και των άλλων έντυπων μέσων έχει παρέλθει ανεπιστρεπτί με αποτέλεσμα να επιβιώνουν σήμερα, μόνο τα πιο δημοφιλή. Και το 1970 - 1980 αυτά ήταν τα πιο δημοφιλή, αυτά ήταν που είχαν τις μεγαλύτερες πωλήσεις. Μπορεί να υπήρχε μεγαλύτερη ποικιλία περιοδικών, με πολλές παρεμφερείς εκδόσεις, όπως είπες, π.χ. Σεραφινο, Τιραμολα κτλπ αλλά όλα αυτά πάντα είχαν χαμηλότερες πωλήσεις, ήταν λιγότερο αγαπητά και ελκυστικά και γι' αυτό όταν η περίοδος της ακμής του κόμικ πέρασε, ήταν τα πρώτα που τελικά κόπηκαν και δεν ξαναεμφανίστηκαν. 

 

Τώρα όσον αφορά κάποια άλλα κόμικ τα οποία ήταν εξίσου αγαπητά, πλέον δεν υπάρχουν πολύ απλά διότι για τον έναν ή τον άλλο λόγο στη συγκεκριμένη εποχή έχουν βγει εντελώς εκτός αισθητικής και προτιμήσεων του κοινού (βλέπε Μικρό Ήρωα ο οποίος ήταν φυσιολογικό να αποτύχει σαν εκδοτική προσπάθεια).

 

Τέλος, όσον αφορά αυτό που λες ότι οι ιστορίες Ντίσνεϋ έχουν εντελώς χαζοχαρούμενο και παιδιάστικο σενάριο, πραγματικά δεν καταλαβαίνω τον συλλογισμό σου. Θεωρείς δηλαδή ότι ο Σεραφινο ή ο Τιραμολα που εκθειάζεις έχουν πιο σοβαρές ιστορίες με πιο ενήλικο σενάριο; Εγώ αμφιβάλλω και θα έλεγα ότι τα Ντίσνεϋ αντιθέτως τα ξεπερνούν έτη φωτός σεναριακά, σχεδιαστικά, αισθητικά, ως προς τα όμορφα μηνύματα που πολλές φορές εκπέμπουν. Δεν βρίσκονται τυχαία στην κορυφή των παιδικών αναγνωσμάτων τόοοσα χρόνια.  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1130
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2865 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Παιδιά καλησπέρα σας .Διαβάζοντας με πολυ σεβασμό και με πολύ προσοχή τα σχόλιά σας επιτρέψτε μου να διευκρινίσω κάποια πράγματα. Τα παπιά έχουν ενδιαφέρον αυτό όμως δεν αλλάζει την άποψη μου ότι πλέον έχουν γίνει χαζά λόγω σεναρίου. Προσωπικά αν τύχει και βρω ένα τεύχος των παπιών που να με ενδιαφέρει θα το πάρω. Ομως δεν βρήκα ακόμη κάτι. Αυτό δεν σημαίνει οτι θα πρέπει να αποσυρθούν προς Θεού κάτι καλό θα υπάρχει ακόμη. Όμως δεν σημαίνει ότι αυτά και μόνο είναι για τους εφήβους οπως και για τα παιδιά .Αυτό που με απασχολεί ειναι γιατί να υπάρχει τέτοια έκταση και εστίαση μονάχα στα παπιά και σε άλλους συγκεκριμένους ήρωες. Δεν υπάρχουν λόγου χάρη νέοι καλλιτέχνες οι οποίοι θα δημιουργήσουν όχι μονάχα ενήλικα κόμικ αλλά κόμικ για εφήβους και παιδιά τα οποία κόμικ να είναι γνωστά και σε περίπτερα αλλά και σε κέντρα τύπου ;. Αν μάθαμε τα παπιά και τους Σούπερμεν δεν θα ηταν ευχής έργο να μάθουμε και άλλους ήρωες φτιαγμένους από νέους καλλιτέχνες όπως πχ ο Rubus με τα Χρονικά του Δρακοφοινικα; Γιατί το συγκεκριμένο να μην γίνει κόμικ γνωστό και στους άλλοις μαζικά πλέον. Διότι τόσο η προσφορά όσο και η ζήτηση απεδείχθησαν οτι μπορούν να επηρεαστούν και δη να δρομολογηθούν σε ένα στόχο με τα κατάλληλα μέσα.Σύν των άλλων προσωπικά δεν μου αρέσει η ανάδειξη μονάχα του Μανάρα στα βιβλιοπωλεία ενώ παράλληλα υπάρχουν τόσοι πολλοί που αξίζουν επίσης να αναδειχθούν . Παιδιά δεν θα ήθελα ούτε να σας στεναχωρήσω ούτε βεβαίως να φανώ γραφική αλλά πιστεύω οτι για μεγάλο χρονικό διάστημα είμαστε έρμαια μιας μακροχρόνιας πλύσης μάρκετινγκ που εστιάζεται στους εν λόγω ήρωες και αν υπήρχε έστω και μια νέα ευκαιρία συνεχούς ανάδειξης και δημοσιοποίησης εργασιών από νέους καλλιτέχνες τότε το μυαλό μας θα άνοιγε και βεβαίως θα επιμέναμε για εκείνον τον καλλιτέχνη ο οποίος είναι άψογος από κάθε μεριά . Και είναι κρίμα κατά εμέ για όλους τους άλλους καλλιτέχνες να τρέχουμε μονάχα σε ένα δύο μέρη το πολύ και όχι να τα βρίσκουμε στα περίπτερα και στα κέντρα τύπου και δη να τα προτιμούμε . Έτσι για να σπάσει επιτέλους το μονοπώλιο που λειτουργεί όχι μονάχα εις βάρος όλων εκείνων των ταλέντων που αφανίζονται αλλά και εις βάρος των ηρώων που τόσο σαδιστικά και χωρίς σεβασμό ως προς την φύση τους  προωθεί .

Θα πρέπει να τονίσω ότι ο λόγος που ανάφερα τον Τιραμόλα και Σεραφίνο δεν ήταν η έκθεσή τους ως κόμικ ούτε εννοούσα ότι το σενάριό τους ήταν καλύτερο και παρακαλώ για ενήλικες ούτε κουβέντα για αυτό θα ήταν φρίκη Αν έβλεπα τον Σεραφίν ο δεν θα το αγόραζα διότι πλέον μεγάλωσα αν όμως το σενάριο του εν λόγω κόμικ ήταν μεστό και ώριμο θίγοντας με τρόπο κακώς κείμενα γιατί όχι; .Απλά τους ανέφερα διότι τους  θυμάμαι ως μια μορφή επιλογής . Στην εποχη που αναφέρομαι υπήρχαν πολλοί ήρωες στα περίπτερα και συνεπώς υπήρχε η δυνατότητα επιλογής .Γιατι θα πρέπει ως έφηβος να πιστέψω οτι μόνο η Ντίσνευ και ο Σούπερμαν θα πρέπει να απευθύνονται σε εμένα; Δεν υπάρχουν λόγου χάρη και άλλοι καλλιτέχνες ; εδώ στο Φόρουμ υπάρχουν άτομα πραγματικά διαμάντια με χιούμορ λογική και φοβερή σχεδιαστική πένα.Γιατί λοιπον να μην τους βρίσκω εύκολα στο περίπτερό  μου ; Επίσης αν ήμουν έφηβη και δη μέλος του φόρουμ θα αναρωτιόμουν γιατί αυτή η τόσο ωραία δουλειά να μην εκτίθεται μαζικά να τους μα΄θει ο κόσμος ; Γιατί οχι και ο Ρουμπουλιάς ; Γιατί να μην μπορώ να έχω εύκολη πρόσβαση σε αυτόν; γιατί θα πρέπει να τα κρύβουμε ; οχι παιδιά θα πρέπει να υπάρχει ποικοιλομορφία και όπως μάθαμε πχ για τον σούπερμαν μπορούμε να κάνουμε γνωστό και  τον Δρακοφοίνικα. Οσο για τα ενήλικα κόμικ; Έχουμε πηγές έχουμε όπλα και ας τα αναδείξουμε άλλωστε το ίδιο φαΐ συνεχώς κουράζει ακόμα και αν αυτό είναι ένα από τα πιο νόστιμα του είδους .Σας ευχαριστώ πολύ για την προσοχή σας και βεβαίως να με κριτικάρετε ελεύθερα. 

Επεξεργασία από ΤασίαΚούτ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.