Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΟΣ ΣΚΟΤΩΣΕ ΤΟΝ ΛΟΥΚΥ ΛΟΥΚ


Dr Paingiver

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

@ GeoTrou

Η έκφραση Bon sang στα γαλλικά είναι αρκετά συνηθισμένη και η πιο κοντινή μετάφραση είναι (αναλόγως με τα συμφραζόμενα) το "Έλα Χριστέ και Παναγιά" ή "Για όνομα"

 

Αυτά παθαίνει κανείς, όταν θέλει να το παίξει έξυπνος. :P

Merci Kurdy! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Γιατί το λες αυτό; Είσαι σαφώς κοντύτερα στην απόδοση από τη μετάφραση. Γενικά η εν λόγω έκφραση είναι από τα προβλήματα σε μία μετάφραση από τα γαλλικά, είναι πολύ κοινή με διάφορες έννοιες που όμως σχεδόν πάντα σημαίνουν έκπληξη ή κάτι έντονο (και οι εκφράσεις έλεος, ήμαρτον μπορεί να αποδόσουν την έκφραση ή και πιο μοντέρνα/δημώδη/χυδαία "ω ρε πο**τη/μ***κα")

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Το είδα στα Public. Δεν το πήρα ακόμα αλλά ως προς τα παραπάνω να σημειώσω πως εξ'αρχής το κόμικ φτιάχτηκε ως φόρο τιμής, εκδόθηκε στην Ελλάδα ακριβώς επειδή είχε τον γνωστό ήρωα και ως τέτοιο πρέπει να αντιμετωπίζεται. Δεν βρίσκω κάποιο νόημα να λέγαμε τι θα γινόταν αν δεν είχε τον Λούκυ μέσα. Αν δεν τον είχε, κατά πάσα πιθανότητα δεν θα γραφόταν καν ή με τελείως διαφορετική δομή. :)

 

Δεν θα πω κάτι νέο για την έκδοση, θα την πάρω γιατί ενθουσιάστηκα με την γρήγορη ανταπόκριση της εκδοτικής να το βγάλει αλλά το μέγεθος ήταν πολύ λάθος επιλογή. Σαν μουτζούρα φαίνεται το σχέδιο. 

 

Περισσότερα για το κόμικ όταν το (ξανά)διαβάσω, αν και δεν νομίζω να αλλάξει η γνώμη μου. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Διάβασα σήμερα το "Ποιος Σκότωσε τον Λούκυ Λουκ" και θα γράψω τις εντυπώσεις μου.

 

Όταν το πρωτοέπιασα στα χέρια μου να το ξεφυλλίσω, παραξενεύτηκα κι εγώ απ΄το μέγεθος της έκδοσης.
Όταν όμως ξεκίνησα να το διαβάζω, το ξεπέρασα και μπορώ να πω ότι δεν με χάλασε καθόλου που είναι λίγο μικρότερο απ΄τ΄άλλα ΛΛ.
Σκληρό εξώφυλλο, χονδρές ιλουστρασιόν σελίδες. Γενικώς η ποιότητα της έκδοσης είναι στα θετικά.

Πάμε τώρα στο ζουμί, στο περιεχόμενο δηλαδή.
Το σκίτσο μια χαρά, πιο ρεαλιστικό βέβαια απ΄τα κλασικά ΛΛ.
Το σενάριο επίσης πιο ρεαλιστικό, πολύ πιο ρεαλιστικό για την ακρίβεια.
Δεν μου θύμησε τα Λούκυ Λουκ του Goscinny. Πλησίαζε κάπως στα πιο ρεαλιστικά ΛΛ του Morris(Πατ Πόκερ, Φιλ Ντέφερ κτλ) αλλά και πάλι. Εκείνα είχαν κι ένα μικρό ποσοστό χιούμορ.
Εδώ το χιούμορ ήταν εντελώς απόν.

Η υπόθεση συμπαθητική. Ούτε τρελάθηκα, ούτε χαλάστηκα.

Αν το κρίνω γενικώς σαν ένα western, θα είμαι πιο επιεικής απ΄το να το κρίνω σαν ένα Λούκυ Λουκ.
Θυμίζει ΛΛ αλλά δεν είναι ΛΛ.
Και έτσι πρέπει να αντιμετωπίζεται.
Αν μπεις στο τρυπάκι να το συγκρίνεις με τα άλλα ΛΛ, θα το αδικήσεις ενδεχομένως.

Καλή προσπάθεια πάντως :)
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πολύ κακό για το τίποτα...

 

Μετριότατο, ειδικά το τέλος ήταν χλιαρό σαν σούπα νοσοκομείου.

 

Θα έπρεπε να έχει τίτλο:

 

"πως ο λουκι λουκ έκοψε το κάπνισμα"

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αρκετά αξιόλογη ιστορία που δεν μετάνιωσα που την διάβασα,αλλά σίγουρα δεν θα την χαρακτήριζα και ως αριστούργημα...!Το σενάριο έχει το στυλ των ταινιών Γουέστερν της Τσινετσιτά...!Είναι ένα σύμπλεγμα άγριας δύσης και μυστηρίου,η λύση βέβαια του οποίου δεν ήταν καθόλου δύσκολη...!Η ροή κυλούσε ομαλά και στρωτά,ενώ τα σημεία της προσπάθειας καπνίσματος του Λούκυ Λουκ ήταν και τα μοναδικά ψήγματα χιούμορ που διέθετε...!Το φινάλε το ήθελα πιο καλοδουλεμένο,ενώ η απουσία επεξηγηματικών λεζάντων ήταν εμφανής...!Ο τίτλος για εμένα ήταν λάθος...!Ο χαρακτήρας του μοναχικού και μόνου καουμπόι μπαίνει μόνο για διαφημιστικούς λόγους...!Καθαρά για να πουλήσει περισσότερα αντίτυπα και να πιάσει όχι μόνο το target group των Γουέστερν,αλλά και των φανατικών του "γιου" του Morris...!Δεν γίνεται χρήση της ιδιότητάς του παρά μόνο σε ελάχιστα σημεία...!Γενικά εξακολουθώ να υποστηρίζω ότι τα κόμικς της "Κατάκτησης της Δύσης" και της "Συλλογής Γουέστερν" (1 , 2 , 3) της Μαμούθ,είναι τα καλύτερα καουμπόικα που έχω διαβάσει...! :)

 

Το σχέδιο και το χρώμα ήταν αρκετά καλά...!Σίγουρα ήθελαν περισσότερη άπλα,αλλά δεν βρήκα τόσο έντονο το πρόβλημα...!

 

Η έκδοση είναι εξαιρετική και πολυτελής...!Πολλά συγχαρητήρια στην εκδοτική που έφερε το συγκεκριμένο κόμικ τόσο γρήγορα στην χώρα μας...! :wow: Εύχομαι να συνεχιστεί αυτό...!

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  31992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  32
  • Reputation:   316
  • Achievement Points:  32
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2601 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Πολύ ωραίο κόμικ, εξαιρετικό μπορώ να πω. Σύντομο, ωραίο σχέδιο, το διαβάζεις πολλές φορές και δεν το βαριέσαι και έχει και πολύ ιντριγκαδόρικη πλοκή, στο τέλος δηλαδή εξηγούνται όλα. Δεν μετάνοιωσα καθόλου για τα 8€ που έδωσε στην Πρωτοπορία. Δεν είναι κλασσικό Λούκυ Λουκ, όπως προειπώθηκε, αλλά πιο ενήλικο. Έχει μέσα στοιχεία από "Περιπλανώμενος Πιστολέρο" και "Tombstone", για όσους έχουν δει τις ταινίες αυτές θα με καταλάβουν (δηλαδή Ντοκ Χόλιντεϊ φυματικός, Ντοκ Γουένστντεϊ στο κόμικ, και άλλες ομοιότητες βεβαίως). Το προτείνω ανεπιφύλακτα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Αξιόλογο αλλά δεν είναι Λούκυ Λουκ.
Είναι ένα συμπαθητικό western με πρωταγωνιστή κάποιον που τυχαίνει να τον λένε Λούκυ Λουκ και φοράει τα ρούχα του Λούκυ Λουκ.
Όμως οι ομοιότητες με το κόμικ του Morris σταματάνε εκεί :)

Όποιος μπει στη διαδικασία να το συγκρίνει με τον "Μπίλυ τον Τρομερό", τη "Μαμά Ντάλτον" ή τον "Φιλ Ντέφερ" το έχασε το παιχνίδι :)

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  31933
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3402
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Μόνο εγώ βρίσκω πως εδώ ο ΛΛ μοιάζει με καυκάσιο-γιαπωνέζικο υβρίδιο; :thinking:

 

Πολύ με ξένισε εκ πρώτης όψης φατσικά..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το διάβασα καθυστερημένα και εγώ. Καλό ήταν και το ευχαριστήθηκα, αλλά με καθαρά τυπική ιστορία. Ο δημιουργός είναι πολύ καλύτερος σχεδιαστής από ότι σεναριογράφος. Το καδράρισμα του σε κάποιες σκηνές είναι για χάζεμα και δημιουργεί την κατάλληλη ατμόσφαιρα, αλλά σε κάποιες φάσεις βιαζόταν να μεταβεί στην υπόθεση από το ένα σημείο στο άλλο και το έκανε κάπως άτσαλα. Όχι πως δεν καταλαβαίνεις τι έγινε, αλλά καλό θα ήταν να δώσει λίγο περισσότερο έμφαση γιατί χάνει πόντους. Άψογη ποιότητα έκδοσης, αλλά σε αυτό το μέγεθος αδικείται κατάφωρα. Τα μπαλονάκια ασφυκτιούν με το κείμενο και κουράζουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μόλις το τελείωσα κι εγώ και δεν έχω παρά να συμφωνήσω με την πλειοψηφία. Ήταν ένα πολύ όμορφο κόμικ. Κατάφερε να με γυρίσει στην παιδική μου ηλικία αλλά με ενήλικες και ρεαλιστικές δόσεις. Για αυτούς που λένε ότι ουσιαστικά δεν έχει σχέση με Λούκυ Λουκ παρα μόνο απο το όνομα, δεν θα διαφωνήσω πολύ μαζί τους αλλά σκεφτείτε· τι θα έπρεπε δηλαδή να κάνει ο σχεδιαστής; Να βάλει μέσα όλο το καστ του κλασικού ΛΛ; Αλλά και πάλι θα ήταν ένα κλασικό ΛΛ; Μάλλον όχι γιατί θα έλειπε το ιδιαίτερό του χιούμορ. Χιούμορ που το έκανε να ξεχωρίζει αφού ο ΛΛ σαν σειρά κόμικ στην ουσία είναι ένα κόμικ-παρωδία της άγριας δύσης.Θέλοντας ο συγγραφέας να φτιάξει ένα ενήλικο κόμικ με έναν "σοβαρό" Λούκυ Λουκ, αυτομάτως έπεφτε σε αυτό το αδιέξοδο. Όμως ήταν κάτι που νομίζω δεν ξένισε κανέναν. Εγώ επιτέλους είδα έναν "μεγαλωμένο" Λούκυ Λουκ. Το στόρυ μπορεί να ήταν απλό αλλά τελειώνοντας την ιστορία δεν ένιωσα ότι ήθελα κάτι παραπάνω. Ένιωσα σαν να είδα ταινία. Μου άρεσε το στρωτό της ιστορίας, μου άρεσε που ήταν ρεαλιστικό.

 

Όσο αφορά την έκδοση, το σκληρόδετο εξώφυλλο και οι χρωματισμοί νομίζω όλα  ήταν υπέροχα. Πολλοί θα θέλατε να είναι μεγαλύτερο το μέγεθος για να-αυτό εικάζω- διακρίνεται (-ε)  και να αναδυκνεύεται (χωρίς "-ε") το σχέδιο. Κατα την -ταπεινότατη-άποψή μου ενώ το σχέδιο μου φάνηκε πολύ καλό, εν τούτοις δεν νομίζω πως ήταν κάτι τόσο wow με τόση λεπτομέρεια για να χρειαστεί μεγαλύτερο καρέ για να αναδειχθεί. Τα σχέδια του Morris νομίζω είχαν περισσότερη λεπτομέρεια. Μπορεί όμως να κάνω λάθος.

On 12/24/2016 at 5:18 PM, Dr Paingiver said:

και ναι..... ο Λούκυ καπνίζει, δεν σταχίζει!

 

Φίλε Paingiver κι όμως ο Λούκυ δεν καπνίζει πουθενά στο κόμικ εκτός αν με το ρήμα θέλεις απλώς να υπογραμμίσεις την ιδιότητά του ως καπνιστή μια ιδιότητα όμως που την είχε ακόμα και στο κλασικό κόμικ (ασχέτως που ποτέ δεν κάπνιζε "μπροστά μας").

Παρατηρήσατε σαφώς ότι η ιστορία "δεν άφηνε" τον Λουκ να καπνίσει αφενός, αφετέρου στον αντίποδα να παρουσιάζει την "κατάντια" του Ντοκ. Νομίζω-ίσως όμως κάνω λάθος-ο συγγραφέας ήθελε να περάσει ένα μήνυμα.

 

Εν κατακλείδι το απόλαυσα. Δεν με νοιάζει που δεν είχε σχέση με τον "κλασικό" Λούκυ Λουκ. Ήθελα κάτι διαφορετικό απο τον αγαπημένο αυτόν εφηβικό μου ήρωα και επιτέλους το βρήκα. Μακάρι να έβγαιναν και άλλα τέτοια της σειράς.
Με τη σειρά μου το προτείνω πρωτίστως σε αυτούς που αρέσκονται να βλέπουν/διαβάζουν ιστορίες απο άγρια δύση και ύστερα στους φαν του Λούκυ Λουκ γνωρίζοντας όμως ότι δεν πρόκειται να βρουν το χιούμορ το οποίο χαρακτήριζε τη σειρά. Απλώς θα βρουν έναν αγαπημένο ήρωα "ώριμο" αυτή τη φορά.

 

ερώτηση:

Spoiler

Ο Ντοκ χτύπησε τον Λούκυ Λουκ και του πήρε τα ρούχα; Στο καρέ που βγαίνει με τα εσώρουχά του ο Λουκ, διακρίνεται ένα καρούμπαλο στο κεφάλι του ή κάνω λάθος;

 

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Spoiler

Ακριβώς :) 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Όποιος δεν το ΄χει ευκαιρία να το τσιμπήσει.
Το έχει προσφορά η Πρωτοπορία στα 3.90€ :)
17423115_.thumb.PNG.705506bb05b9f57fd7d88852b7094af5.PNG

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Ο Achde στην The ComicCon ανέφερε ότι υπάρχει συζήτηση για νέο άλμπουμ Lucky Luke εκτός σειράς από τον Bonhomme.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  504
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2253 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Ένα αρκετά καλό γουέστερν αλλά δεν έχει το χιούμορ του Λούκυ Λουκ το διάβασα μετά το ΛΛ στο Παρίσι και μου φάνηκε λίγο περίεργο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Κατ'αρχάς η έκδοση μου άρεσε πάρα πολύ. Σκληρό εξώφυλλο και καλής ποιότητας χαρτί. 

Μετά έχουμε το σχέδιο το οποίο επίσης μου άρεσε πολύ (με ωραία χρώματα κιόλας) αν και όπως αναφέρθηκε παραπάνω, σε πιο μεγάλο μέγεθος θα αναδεικνυόταν περισσότερο.

Σαν ιστορία δεν μου φάνηκε κάτι το ιδιαίτερο. Βέβαια όταν το διαβάζεις δεν έχεις την αίσθηση "άντε να τελειώνουμε" επομένως αυτό είναι στα "+" :D

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1555 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Πολύ καλό και ρεαλιστικό. Γνωρίζετε αν θα βγει νέο παρόμοιο άλμπουμ εκτός σειράς; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το συγκεκριμένο κόμικ δέσποζε καιρό στη λίστα με τις αγορές που με ενδιέφεραν και πρόσφατα αποτέλεσε μέρος μιας μεγάλης παραγγελίας, οπότε το διάβασα. Βάσει των κριτικών που είχα δει, δεν περίμενα σε καμία περίπτωση μια Λούκυ Λουκ ιστορία. Και αυτό ακριβώς ισχύει, το "Ποιος Σκότωσε τον Λούκυ Λουκ" δεν είναι μια τυπική ιστορία του αγαπημένου μας Poor, Lonesome Cowboy. Θα έλεγα ότι περισσότερο τα χρώματα των ρούχων τον θυμίζουν, αλλά αποτελεί μια πιο σοβαρή, λιγότερο χιουμοριστική ιστορία του.

 

Σενάριο

 

Το σενάριο του Matthieu Bonhomme επικεντρώνεται στην επίλυση μιας υπόθεσης που έχει αναλάβει ο Λούκυ Λουκ σε μια πόλη που καταφθάνει. Το ερώτημα περί του ποιος τον σκότωσε αποτελεί περισσότερο ένα κόλπο για να ψαρώσουν αρκετοί ώστε να το διαβάσουν και δεν είναι σε καμία περίπτωση η κεντρική θεματική του. Χαρακτηριστικά κι επειδή άνοιξα την κούτα στο γραφείο, δυο-τρεις συνάδελφοι που τα ξεφύλλισαν, απόρησαν με την ύπαρξη της ιστορίας και πως γίνεται να πεθάνει ο Λούκυ κινώντας τους το ενδιαφέρον. Στην ουσία όλη η ιστορία σχετικά με τις προσπάθειες του Λούκυ Λουκ να καταλάβει τι συνέβη στην πόλη που φιλοξενείται θυμίζουν ένα τυπικό ευχάριστο western με κάμποσα πιστολίδια και αρκετούς διαλόγους. Θα μπορούσε δηλαδή να αποτελέσει τη βάση για ένα καλό 60s western.

 

Σχέδιο

 

Είναι αρκετά καλό, με κάποια ωραία καρέ με τοπία και ανά σημεία έχει περισσότερη λεπτομέρεια από κόμικ της κανονικής σειράς. Τα πρόσωπα που συνήθως είναι πιο εκφραστικά και αστεία, εδώ είναι σχεδιασμένα με πιο λεπτές γραμμές και τα χαρακτηριστικά δείχνουν πιο σοβαρά κάτι που επιτάσσει και ο τόνος που έχει το κόμικ. Αν κάτι δε μου άρεσε είναι το πρόσωπο του πρωταγωνιστή μας και ιδιαίτερα τα μάτια, αν προσέξει κανείς στο εξώφυλλο και σε διάφορα σημεία ο Λούκυ Λουκ μοιάζει περισσότερο με άντρα ασιατικής καταγωγής. 

 

Έκδοση

 

Το σκληρόδετο εξώφυλλο είναι πολύ όμορφο και τα χρώματα ταιριάζουν πολύ. Το χαρτί μέσα είναι επίσης καλό αναδεικνύοντας τον έντονο χρωματισμό. Αυτό που δε μου αρέσει είναι ότι βγήκε σε μικρό μέγεθος, καθώς δε βοήθησε αρκετές λεπτομέρειες του σχεδίου να αναδειχθούν και όπως και να το κάνεις γαλλοβελγικό χωρίς μεγάλο μέγεθος δεν το απολαμβάνεις εξίσου (μας κακόμαθε ο Λανφέστ :lol:)

 

Τελικός απολογισμός

 

Δε θα έλεγα ότι είναι ακριβώς ιστορία Λούκυ Λουκ, δε θυμίζει κάτι τέτοιο στα περισσότερα σημεία. Είναι ένα καλό western κόμικ για κάποιον που του αρέσει σαν είδος και θέλει να διαβάσει κάτι τέτοιο, προσωπικά μου άρεσε κι ας μην είμαι τόσο αυτού του είδους :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Μου άρεσε πολύ, ήταν ένα καλοδουλεμένο BD western, που απλά τύχαινε να είναι και Λούκυ Λουκ. Νομίζω ότι θα το τσίμπαγα έτσι κι αλλιώς, όμως και μόνο η ιδέα ότι είναι μια εναλλακτική εικόνα του φτωχού και μόνου καουμπόι, το έκανε πολύ πιο ενδιαφέρον. Θα ήθελα πολύ να κυκλοφορήσει στα ελληνικά και το Wanted Lucky Luke.

 

:Ion:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 9/5/2022 στο 12:02 ΠΜ, Ion είπε:

Μου άρεσε πολύ, ήταν ένα καλοδουλεμένο BD western, που απλά τύχαινε να είναι και Λούκυ Λουκ. Νομίζω ότι θα το τσίμπαγα έτσι κι αλλιώς, όμως και μόνο η ιδέα ότι είναι μια εναλλακτική εικόνα του φτωχού και μόνου καουμπόι, το έκανε πολύ πιο ενδιαφέρον. Θα ήθελα πολύ να κυκλοφορήσει στα ελληνικά και το Wanted Lucky Luke.

 

:Ion:

 

Γνωρίζεις βέβαια ότι το έχει καπαρώσει η "Μαμούθ Comix" αυτό, έτσι; Είναι κάποιους μήνες τώρα που έχουν ανακοινώσει ότι θα το εκδόσουν. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Το είχα παραγγείλει στο Public μαζί με κάποια άλλα κόμικς, αφού έκαναν "ενδελεχή" έρευνα να το βρουν για περίπου 3 εβδομάδες με ενημέρωσαν πως το συγκεκριμένο δεν υπάρχει ούτε σε απόθεμα ούτε στον προμηθευτή, και να περάσω να πάρω την υπόλοιπη παραγγελία. Πήγα λοιπόν πήρα τα υπόλοιπα, πήγα και μια βόλτα στο ράφι με τα κόμικς το βρήκα, και το πήρα... (φοβερός έλεγχος να δουν αν υπάρχει).

Το διάβασα πρόσφατα και μπορώ να πω κι εγώ ότι είναι μια εξαιρετική γουέστερν ιστορία με έναν τύπο που τον λένε Λούκυ Λουκ και φοράει τα ίδια ρούχα με τον γνωστό Λούκυ Λουκ α και έχει και ένα άλλογο ονόματι Ντόλη, και εκεί τελειώνουν οι ομοιότητες με τον γνωστό Λούκυ Λουκ.

Ωραία ιστορία, μου άρεσε πολύ και όπως όλοι λένε το μέγεθος μετράει, με τέσσερα καρέ σε ύψος θες τουλάχιστον μέγεθος Μαμούθ, κρίμα που χάνει πολύ από το μέγεθος. 

Παρ' όλα αυτά εξαιρετική αγορά και Must buy για τους φαν των γουέστερν.

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.