Μετάβαση στο περιεχόμενο

SPIDER-MAN: ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟΥ ΚΡΕΪΒΕΝ


Dr Paingiver

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5172
  • Reputation:   55382
  • Achievement Points:  5343
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Εξαιρετικό άρθρο σχετικά με το ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΥΝΗΓΙ θα βρείτε εδώ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20594
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Ειναι ιδιαιτερη ιστορια spider man αυτη εδω.  Καποιες στιγμες, ναι, με κουρασε και εμενα με τον τοσο ανουσιο μονολογο και επαναληψη σκεψεων και μοτιβων. Θελει να εισαι σε ανεση χρονου και να εχεις διαθεση να εμβαθυνεις στην ολη ψυχολογια των χαρακτηρων και του εργου, ωστε να "δεθεις" και να το απολαυσεις περισσοτερο. Εξυψωνει για πρωτη φορα σε οσα spider man εχω διαβασει, την υπαρξη του Kraven, που μεχρι να διαβασω αυτο, ηταν κυριολεκτικα του κλωτσου και του μπατσου.  Ειναι πιο σκοτεινο απ οσα "εφηβικα" συνηθως διαβαζουμε με πρωταγωνιστη τον Αραχνάκια (βλεπε πχ Ultimate spider man). Aυτη η μαυρη στολη δε, πόσο ομορφη ειναι.

 

Θα ηθελα το εξωφυλλο της ελληνικης εκδοσης να ειναι καπως πιο σκληρο και ανθεκτικο. Μου εφυγε απ τα χερια και διπλωσε, και εχει δημιουργηθει μονιμο τσακισμα που κανει μπαμ. :(

 

Το κομικ μου αρεσε. Μπορουσε να ειναι πιο μαζεμενο, εχει σκοπο ομως που πλατιαζει .Αυτο του το δινω, και ετσι κερδιζει το σεβασμο μου.

Σεναριο  +  Σχεδιο 8.5 / 10

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1953
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5531 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

'Οταν το 'χα πρωτοδιαβάσει το θεωρούσα αριστούργημα (το είχα αγοράσει σε trade paperback το 1997 απ' το Solaris). Τώρα μου φαίνεται πομπώδες και υπερβολικά θεατρικό, αλλά παραμένει καλό κόμικ. Ωραίο το ψυχόδραμα που στήνει ο Matteis ανάμεσα στους χαρακτήρες και το παιχνίδι που κάνει με μεταξύ κυνηγού - θηράματος κλπ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32406
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πάρα πολύ καλό :spidey_yeah_that: 2ο σερί ουάου αμερικάνικο μετά το Superman Birthright που διάβασα χθες.
Άλλη φάση βέβαια το Kraven's Last Hunt.
To Kraven's είναι η πιο σκοτεινή υπερηρωική ιστορία που έχω συναντήσει μέχρι στιγμής.
Πιο σκοτεινή κι από Batman.
Ατμοσφαιρική (παίζει και η βροχή το ρόλο της), μυστηριώδης, σάϊκο όσο πρέπει (το πολύ βλάπτει :lol:) και με πολλά νοήματα.
Αρκεί να είσαι σε θέση να τα πιάσεις.
Κάτι που δεν είναι δύσκολο πάντως, αφού τα κατάφερα κι εγώ που είμαι ψιλοάσχετος μ΄αυτό το genre.
Νομίζω το ζουμί είναι να καταλάβεις τι συμβολίζει η Αράχνη που αναφέρει ο Κρέϊβεν.
Μ΄άρεσε επίσης που δεν χρειάζεται να έχεις υπόβαθρο για να την καταλάβεις.
Όπου χρειάζεται αναφέρονται περιστατικά που έχουν συμβεί στο παρελθόν και συναντάμε στην ιστορία.
Οκ, σε κάποια σημεία οι ατέλειωτες σκέψεις και μονόλογοι του Κρέιβεν κουράζουν.
Αλλά αυτό είναι το μοναδικό ψεγάδι σ΄ένα κατά τ΄άλλα σπουδαίο έργο.
Α ξέχασα, η μαύρη στολή του Spidey τα σπάει και κολλάει γάντι με το ύφος της ιστορίας :)


H έκδοση της Οξύ αρκετά καλή αλλά θα προτιμούσα πιο σκληρό εξώφυλλο και μερικά extras.
Γι΄αυτά που προσφέρει θεωρώ τσιμπημένη την τιμή της.
Στην τελική βέβαια απ΄τη στιγμή που καραγούσταρα το κόμικ, δεν με νοιάζει ιδιαίτερα πόσο το πήρα :)

 

9/10

 

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έπρεπε να νιώσετε την αγωνία μας όταν διαβάζαμε τα τευχάκια αυτά απ' τον "Καμπανά", με ότι μεταφράσεις κι αν ισχυρίζεστε ότι είχαν... Όλες αυτές οι ιστορίες "χάνουν" λιγάκι χωρίς το απαραίτητο cliffhanger. Κι εγώ το ξαναδιάβασα (για πολλοστή φορά, φυσικά) και το γούσταρα επιπλέον, μιας και στον "Καμπανά" δεν πρέπει να είχε βγει ολοκληρωμένο! Ίσως είχα χάσει κάποιο τεύχος στην πορεία και το 'χα διαβάσει μια φορά, δε ξέρω. Αλλά αποκλείεται να έχανα εβδομαδιαία τεύχη εκείνη την περίοδο... Δε θυμόμουν κάποιες σκηνές, πάντως. Δε βγαίνουν εύκολα τέτοιες ιστορίες! Οτιδήποτε άλλο έχω διαβάσει (ή παρακολουθήσει) με τον Κρέιβεν, είναι αστείο μπροστά σ' αυτό εδώ. Όταν κρίνετε τα επί μέρους TPBs να έχετε στο πίσω μέρος του μυαλού σας, παιδιά (ειδικά όσοι δεν έχετε ασχοληθεί ιδιαίτερα με μηνιαίες και εβδομαδιαίες (στην Ελλάδα) εκδόσεις), ότι η σειρά "Σπάιντερ-Μαν" πέρασαν 25 χρόνια για να ολοκληρωθεί, για να ολοκληρωθεί η σειρά "X-Men" πέρασαν 6-7 χρόνια, οι "4 Φανταστικοί" 3.5 χρόνια, τα 24 τεύχη του "Ανθρώπου Αράχνη" τα διαβάσαμε σε ένα χρόνο (με τις ιστορίες να βγαίνουν εναλλάξ), ακόμη και στην "Anubis" πέρασαν κοντά 6 χρόνια για να ολοκληρώσουμε το "Ultimate Spider-Man", για να 'ρθουμε κοντά στο σήμερα! Όσοι από εμάς τουλάχιστον παρέμειναν στις ελληνικές εκδόσεις και αγόραζαν τα τεύχη κάθε βδομάδα & κάθε μήνα, καταλαβαίνουν. :)

 

Για να φτάσει ένας να γουστάρει τις ιστορίες αυτές ή να ταυτιστεί με ένα χαρακτήρα (στο βαθμό που εκείνος θέλει και φυσικά, ανάλογα το χαρακτήρα!), δε φτάνει να διαβάσει έναν τόμο από δω και έναν παραπέρα. Γι' αυτό και είναι δύσκολο πολλές φορές να προτείνουμε ποιο να πιάσεις και ποιο ν' αφήσεις, διότι έχουμε διαβάσει και σεναριογράφους που ενώ είναι πιο μέτριοι, στα μάτια μας οι ιστορίες τους είναι απαραίτητα συμπληρωματικές. Προσωπικά, τουλάχιστον, δεν "πετάω" τίποτε και δεν έχω μετανιώσει για κανένα story arc που μέχρι στιγμής έχω διαβάσει. Τα πιο παιδικά τύπου "Batman Adventures", "Hulk Adventures" κτλ. εντάξει... Δε θα σου δώσουν κάτι παραπάνω, τα διαβάζεις για την πλάκα σου (και αν θέλεις!). Από κει και πέρα, γνώμη μου είναι πως όποιος μπαίνει στη διαδικασία αξιολόγησης και ξεδιαλέγματος (όπου δεν το κάνει καθαρά και μόνο για το budget μιας και δε μπορεί, ενδεχομένως, να αγοράσει τα πάντα), απλώς "χάνει" κάτι απ' τη μαγεία (και οπωσδήποτε απ' το εκάστοτε "σύμπαν"!). Δύσκολο αυτό που προτείνω (διαβάστε παραπάνω ιστορίες και όχι επιλεκτικά!), το καταλαβαίνω, αλλά πιστεύω πως είναι ο μόνος τρόπος να καταλάβετε πραγματικά τι μας τραβάει ορισμένους σε αυτό το είδος και αν ένας τέτοιος κόσμος δείτε ότι "σας πάει", μόνο κερδισμένοι θα βγείτε. Και επειδή είναι δύσκολο να αποκτήσεις παλαιότερα τεύχη, ευτυχώς έχουμε την παρέα στην "Αρχειοθήκη Κόμικς" (και εδώ φυσικά!), που έχουν σαρώσει το σύμπαν!! :respect: Ούτε σ' εμένα αρέσει ιδιαίτερα να διαβάζω ψηφιοποιημένα κόμικς, είμαι του εντύπου & του ξεφυλλίσματος, αλλά εφόσον είναι δύσκολο να τα αποκτήσεις είναι το αμέσως καλύτερο που μπορεί να κάνει κανείς που έχει "χάσει επεισόδια". Για καλή μας τύχη, βέβαια, κυκλοφορούν κι αυτές οι υπέροχες εκδόσεις με παλαιότερο υλικό που βγάζουν τον τελευταίο καιρό (ή κάτι έκτακτες σε εκδόσεις όπως της "Espresso") κι έτσι μπορεί κανείς να διαβάσει "Daredevil", "Fantastic 4", "Spider-Man", "Batman", "Conan", "Judge Dredd", "X-Men" κ.α. περασμένων δεκαετιών, σε καλύτερης ποιότητας κόμικς και με καλύτερες μεταφράσεις! Μακάρι να δούμε θαυμάσια πράγματα να κυκλοφορούν ακόμη, αλλά με ρέγουλα για να μπορούμε να τ' αγοράζουμε οι περισσότεροι και όχι μονάχα ορισμένοι. Άντε να δούμε και κανέναν Shang-Chi να κυκλοφορεί στις αρχές του 2021 να θυμηθούμε τα παλιά, μιας και βγαίνει η ταινία του, τότε! :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  732
  • Reputation:   6923
  • Achievement Points:  746
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

O Καμπανας είχε δημοσιεύσει τα 4 από τα 6 μέρη.

 

Δεν είχε βάλει τα δύο από το web of spiderman που δεν είχε τότε τα δικαιώματα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29538
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   882
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3870 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Μία από τις πιο κλασσικές και πρωτότυπες ιστορίες του Σπάιντερ-Μαν. Δίκαια εμφανίζεται σε όλες τις λίστες με τις κορυφαίες ιστορίες του:)

Το απίστευτο σκίτσο του Μάϊκ Ζεκ προσδίδει μία μελαγχολική νότα στην ιστορία. Η ασταμάτητη βροχή, το σκοτάδι, τα νεκροταφεία, ο ανεκπλήρωτος έρωτας, η έξαψη των συναισθημάτων, όλα στοιχεία της ρομαντικής ποίησης, εξυψώνουν την ιστορία σε ασυνήθιστα επίπεδα για τα υπερηρωϊκά κόμικς. Συνάμα οι σκηνές μάχης χαρακτηρίζονται από μία εξαιρετική χορογραφία και ένταση. Νιώθουμε ότι οι αντίπαλοι παλεύουν μπροστά μας, ότι τους παρακολουθούμε κρυμμένοι στις σκιές και τη βροχή.

Εντύπωση προκαλεί και η ελευθερία του συγγραφέα, Τζον Ντεματτέϊς, να πει την ιστορία που επιθυμεί, χωρίς να ανησυχεί για τις επιπτώσεις στις μετέπειτα ιστορίες. Πρωταγωνιστής είναι ο Κρέιβεν, όχι ο Σπάιντερ-Μαν, όπως νομίζουμε όλοι μας στην αρχή. Το πάθος και οι πράξεις του Κρέϊβεν οδηγούν την πλοκή και την εξέλιξη των γεγονότων. Δεν έχει ξαναγραφτεί ιστορία που να εμβαθύνει τόσο πολύ στον χαρακτήρα ενός εχθρού του Σπάιντερ-Μαν. Συμπάσχουμε με τον Κρέϊβεν κι επιθυμούμε τον θρίαμβό του, μολονότι κατανοούμε ότι δρα εκτός νόμου.

Βέβαια η ιστορία αυτή γράφτηκε πρωτίστως για τευχάκια κι όχι για συγκεντρωτική έκδοση. Γι αυτό και οι μονόλογοι του Κρέϊβεν, που συνοψίζουν συχνά τι έγινε στα προηγούμενα τεύχη, κουράζουν όποιον προσπαθήσει να την διαβάσει όλη με μιας :)

Ιδανική λύση να διαβάσει κάποιος 2-3 τεύχη, να αφήσει το τομάκι στην άκρη και να συνεχίσει μετά από 1-2 μέρες την ανάγνωση.

Εκτός κι αν παρασυρθεί από την μαγευτική της ατμόσφαιρα και την διαβάσει όλη μαζί. Θα χρειαστεί τότε να την ξαναδιαβάσει, για να την εκτιμήσει καλύτερα:)

Ή να διαβάσει τόσες πολλές ιστορίες Σπάιντερ-Μαν (πάνω από 30-50), που θα καταλάβει γιατί αυτή εδώ ξεχωρίζει από τις άλλες:lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.