Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτικά κόμικς σχεδιασμένα από γυναίκες και η επωνυμία αυτών. Ενα αλλόκοτο ταμπού


ΤασίαΚούτ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1131
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2892 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Η ταυτότητά της είναι μυστική, τα σχέδια της όμως κάνουν την καρδιά να χτυπά δυνατά. Την βρήκαμε και της ζητήσαμε εξώφυλλο.Appollonia Saintclaire

 

 

           Ούσα μέλος, του μεγαλύτερου φόρουμ για τα κόμικ στην Ελλάδα έχω αποκτήσει  την δυνατότητα, να επισκεφτώ και τον ερωτικό τομέα -Δηλαδή, το σύνολο εκείνων των κόμικ που απεικονίζουν, με απόλυτη ειλικρίνεια και θάρρος τις πιο απόκρυφες φαντασιώσεις του ανθρώπινου είδους ,Επίσης, έχω σκεφτεί ότι όντως χρειάζεται μεγάλη γενναιότητα και θάρρος προκειμένου ένας καλλιτέχνης να σκιαγραφήσει, με τρόπο και με λεπτομέρεια όλες αυτές τις εικόνες του μυαλού χωρίς, αυτός να παρεξηγηθεί  .Ανάμεσα ,σε όλους εκείνους τους τεχνίτες της πένας γνώρισα, και δουλειές δύο γυναικών. Η μια, ονομάζεται Appollonia Saintclaire η πραγματική ταυτότητα της οποίας, είναι άγνωστη και η άλλη κυρία είναι η Giovanna Cassotto η οποία, έχει καταγωγή από την Ιταλία.Περιττό να σας αναφέρω ότι οι δουλείες τους είναι άψογες και σε επίπεδο σχεδιασμού αλλά και σε απόδοση του ερωτικού-σεξουαλικού στοιχείου στο  μέγιστο βαθμό. Και το γεγονός, ότι πέτυχαν να μετουσιώσουν τα εν λόγω στοιχεία της σεξουαλικής διέγερσης και πράξης  σε εικονογράφιση επάνω, στο χαρτί σημαίνει  ότι είναι κορυφαίες καλλιτέχνηδες .Όμως, ο αριθμός των σχεδιαστριών κόμικ που αναφέρονται στον σεξουαλικό τομέα, σε σχέση με εκείνο των ανδρών με έφερε μπροστά σε έναν προβληματισμό. Γιατί υπάρχουν τόσο λίγες σχεδιάστριες κόμικ ,που απεικονίζουν το  σεξ ) τι πραγματικά συμβαίνει; μήπως εμείς οι γυναίκες είμαστε λιγότερο βρώμικες και τολμηρές από τους άνδρες; Και το τελευταίο ερώτημα που είναι και το σημαντικότερο, θα μπορούσαμε εμείς οι γυναίκες να απεικονήσουμε επώνυμα και με θάρρος αυτές τις σκέψεις, όπως γίνεται με τους άνδρες συνάδελφους όπως  συμβαίνει για παράδειγμα με τον Milo Manara;(Αναφέρομαι σε αυτόν διότι εκείνος είναι πιο γνωστός στην χώρα  μας σε αυτού του είδους κόμικ ).Αν όχι γιατί; 

            Το θέμα, σε αυτήν την περίπτωση έχει να κάνει  με δυο στοιχεία πρώτον είναι ο τόπος καταγωγής και οι ελευθερίες, που αυτός δίνει δεύτερον είναι η εικόνα που υπάρχει στο πώς θα έπρεπε ν α είναι η γυναίκα, και πως αυτή θα πρέπει να σκέπτεται σε όλα τα φάσματα της Ζωής συμπεριλαμβανομένου και της Τέχνης και δη της Ζωγραφικής (διότι και τα κόμικς είδος ζωγραφικής είναι) - Όταν η Cassotto τόλμησε να δείξει, επώνυμα την δουλεία της στην γειτονική χώρα ξέσπασε σκάνδαλο το σοκ ήταν  τεράστιο  για ένα μεγάλο ποσοστό της κοινωνίας της εν λόγω χώρας Είναι δυνατόν  μια γυναίκα να σκέπτεται και να ζωγραφίζει αυτά ;   - Δεν  μπορώ να φανταστώ για την άλλη καλλιτέχνιδα την Appollonia ίσως το γεγονός ότι χρησιμοποιεί ψευδώνυμο λέει πολλά .Και αυτό είναι το λυπηρό για εμένα .Διότι οι γυναίκες και σε αυτόν τον τομέα των κόμικ είναι αναγκασμένες να κρύβονται και ίσως λίγες από εμάς έχουν την γενναιότητα  να δηλώσουν ότι αυτές το σχεδίασαν. Οπότε αυτό  που συμβαίνει είναι μορφή καταπίεσης η οποία  εκπορεύεται  κυρίως από τον τρόμο που πηγάζει από την κατακραυγή.

          Αντιθέτως με τους  άνδρες καλλιτέχνες δεν συμβαίνει αυτό (και αν αυτό συμβεί θα πρέπει να είναι ή ένα σχέδιο που να προσβάλλει το γενετήσιο ένστικτο όπως και ευαίσθητα κοινωνικές ομάδες όπως ομοφυλόφιλοι και παιδιά ή  να κάνει τεράστια θετική εντύπωση ως καινοτόμο  όπως συμβαίνει με την περίπτωση του Manara . Μάλιστα μπροστά σε ένα τέτοιο κόμικ όπως του Μίλο  υπάρχει μια σιωπηρή αποδοχή και δη επικρότησης και απο άνδρες αλλά και από γυναίκες Λάθος; Μήπως αυτή η αντιμετώπιση από μεριάς κόσμου είναι άδικη για εκείνες τις γυναίκες που τολμούν να σχεδιάσουν τις ερωτικές φαντασιώσεις  ;  Είναι διότι όταν η σχεδιαστική απεικόνιση της σεξουαλικής πράξης και στάσης γίνεται από άνδρες δεν συμβαίνει τίποτε και αυτό θα πρέπει να  θεωρείται φυσιολογικό και δη πρέπον  - άλλωστε η κοινωνία έχει εμβολιαστεί και με αυτό το στερεότυπο από τα περιοδικά προοριζόμενα για άνδρες συνεπώς δεν θα πρέπει να  υπάρχει θέμα αμφισβήτησης περί αυτού. Διότι το γυναικείο γυμνό πουλά και γιατί όχι ;εδώ μιλάμε για κρέας το οποίο αποφέρει τα μέγιστα κέρδη -άλλωστε η γυναικεία φιγούρα φέρνει την δημοσιότητα και το χρήμα .Αναίμακτα, εύκολα, και αβίαστα .Αν όμως ο Manara ήταν γυναίκα τι θα γινόταν; Θα σας αναφέρω συνοπτικά τα εξής : θα τον κορόιδευαν θα τον χλεύαζαν θα τον αποκαλούσαν πρόστυχη και χυδαία και ότι τα κάνει άρα ει΄ναι και εύκολη .Συν των άλλων θα πίστευαν πολλοί ότι θα του άρεσε να του τα κάνουν ,Και εκεί είναι το επικίνδυνο σημείο το οποίο οδηγεί και στην σωματική κακοποίηση η οποία συμπεριλαμβάνει τον βιασμό και την σωματική βία  όπως και στην  ψυχολογική βια . Πόρνη διεστραμμένη τσούλα(με συγχωρείτε για την φράση) της αρέσει ,καθώς επίσης και ποταπούς χαρακτηρισμους που παραπέμπουν σε σεξουαλικές ταυτότητες και δυστυχώς αυτές είναι οι προσωνυμίες που θα έδιναν στον Μανάρα αν ήταν γυναίκα. Όμως ο Μανάρα είναι τυχερός διότι γεννήθηκε άνδρας Η γυναίκα του όμως τι λέει για τα σχέδια του; την προσβάλλουν την μειώνουν και αν όχι γιατί; αν την ρωτούσατε αν τα σχέδια θα τα έκανε γυναίκα τι θα απαντούσε ;Παράλληλα τίθεται και το εξής ερώτημα το οποίο αφορά  την περίπτωση της Ελλάδος.Τι θα γινόταν αν τα απεικόνιζε λόγου χάρη μια Ελληνίδα; 

              Όσον αφορά την Ελλάδα . Ε δω τα πράγματα κυμαίνονται μεταξύ θρησκοληψίας κοινωνικής δεισιδαιμονίας και υποκρισίας .Πρέπει να Φοράμε εκείνα τα ρούχα  για να είμαστε επιθυμητές Όπως επίσης και να διαβάζουμε περιοδικά τα οποία  αναφέρονται στο πως θα πρέπει οι γυναίκες να ικανοποιούν τους αγαπημένους τους και ο νοών νοεί τω Αλλά θα πρέπει κατά βάθος να είμαστε σαν τις κορασίδες των προηγούμενων χιλιετιών. Άσπιλες αμόλυντες αναιπαίσχυντες όσον αφορά στην σκέψη του έρωτος και δη στο σεξ Όμως, αν  μια Ελληνίδα τολμούσε να σχεδιάσει αυτά που σχεδιάζει η Appollonia ή η Cassotto τότε θα την καίγανε στην πυρά . Θα έβγαιναν οι δήθεν  ηθικοί  στην τηλεόραση και θα την κατακεραύνωναν , θα την έσερναν τα της αμάξης τόσο τα κουτσομπολάδικα περιοδικά όσο και οι σοβαρές εφημερίδες όπως και  οι ενημερωτικές αλά Ελλάδα εκπομπές και επομένως δεν θα τολμούσε να κυκλοφορήσει στην κοινωνία Θα έβγαιναν μέχρι και οι ιερείς για να την αφορίσουν -να αφήσουμε τα σχόλια και τα βλέμματα . .Ποιο εύκολα θα κυκλοφορούσε ο χούλιγκαν μιας ποδοσφαιρικής ομάδας στον δρόμο καμαρώνοντας το έργο του το οποίο ει΄ναι προϊόν βίας και βλακείας  παρά η καλλιτέχνιδα αυτή.Δεν συζητούμε το τι θα γινόταν στον οικογενειακό και φιλικό της περίγυρο .Μήπως αναφέρω- μήπως η Saintclaire είναι Ελληνίδα και δεν το γνωρίζουμε .Αναρωτιέμαι μήπως... Αλήθεια τι θα απαντούσαν και οι Οργανώσεις για τα Δικαιώματα της Γυναίκας εδώ στην Ελλάδα αν μια καλλιτέχνιδα στο μέγεθος ή του Μανάρα ή της Cassotto απεικόνιζε επώνυμα  αυτά;  Και εννοώ τολμηρότατα σχέδια όχι απλά φιλιά και αγκαλιές ..

          Προσωπικά, εγώ δεν ξέρω να τραβώ γραμμή και όμως θέλω να μάθω να σχεδιάζω κόμικς (και θα βρω τον τρόπο ο κόσμος να χαλάσει) Όμως, αν ήμουν στο σχεδιαστικό επίπεδο των αναφερθέντων καλλιτεχνηδων και καλλιτεχνών  θα φοβόμουν, πάρα πολύ -το ομολογώ - θα έτρεμα μήπως κάποιοι ανακαλύψουν ότι όλη αυτή η φανταστική δουλειά την έκανα εγώ μια γυναίκα!!! Και μάλιστα στην Ελλάδα Και αυτή η σκέψη,  με στεναχωρεί πολύ διότι, θα αναγκαζόμουν να αποποιηθώ ένα έργο τέχνης που το έφτιαξα εγώ η ίδια -σαν, να είναι το παιδί μου και θα πρέπει να το αποχωριστώ Και προκειμένου να μην επωμισθώ  όλα αυτά, θα έπρεπε να κρυφτώ πίσω από ένα ψευδώνυμό .Σαν την Appollonia Saintclaire  .Αλήθεια, εσείς τι θα σκεπτόσασταν αν λόγου χάρη τα έργα όλων αυτών τα έκανα εγώ; Πως θα με κοιτούσατε στο Φόρουμ ; θα μου μιλούσατε; ή θα σκεπτόσασταν διάφορα του τύπου  τι θα λένε οι φίλοι της οι συγγενείς της  ή οι γονείς της ; Η σχέση μου ;Τέλος, όσον αφορά τον τομέα απεικόνισης του σεξ ή σε έγγραφη μορφή η΄σε εικόνες ή στην πραγματική ζωή εμείς οι γυναίκες δεν είμαστε ούτε λιγότερο ούτε  περισσότερο βρώμικες από τους άνδρες.Δεν είμαστε επίσης ούτε ,όντα της Αμωμης Χώρας.Ούτε τολμηρές αλλά ούτε και άτολμες .Φοβόμαστε όπως φοβούνται και οι άντρες Είμαστε άνθρωποι όπως οι άνδρες είναι άνθρωποι και το μόνο που διαφέρουμε είναι, στα χαρακτηριστικά του φύλου Στα άλλα είμαστε ακριβώς ίδιοι  Σας ευχαριστώ πολύ για την προσοχή σας και βεβαίως περιμένω απαντήσεις σας 

 

Σημείωση 

 

Δεν γνωρίζω αν υπάρχουν και άλλες κυρίες που ζωγραφίζουν την σεξουαλικότητα σε τέτοιο άρτιο βαθμό άλλωστε οι γνώσεις μου είναι ακόμη περιορισμένες και συνεπώς συνεχίζω να μαθαίνω για τα κόμικ οπότε να με συγχωρέσετε φίλοι μου αν οι γνώσεις μου είναι κάπως στενές .

Επεξεργασία από ΤασίαΚούτ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.