Μετάβαση στο περιεχόμενο

totally_wired

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΜΠΟΞΕΡ (Ο)
Σενάριο/Kείμενα:
Reinhard Kleist
Σχέδιο:
Reinhard Kleist
Εκδοτική:
Hμερ. έκδοσης:
11-2016
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Βιογραφικό,Κοινωνικό
Μέγεθος:
17.0 x 24.0
Σελίδες:
204
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Μετάφραση:
Γεωργία Τσάκωνα
Προέλευση:
Γερμανική
ISBN:
978-960-8085-21-3

  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3749 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

tn_BOXER_0001.jpg tn_BOXER_0001z.jpg

 

Μια έκδοση που είχε μυριστεί ο φίλος Bladerunner, κυκλοφόρησε και φαίνεται αρκετά καλή. Πρόκειται για την ιστορία του Χερτζκο Χαφτ, ο οποίος είχε επιζήσει από το ολοκαύτωμα δίνοντας αγώνες box για τη διασκέδαση των Ναζί. Το κόμικ μας παρουσιάζει τις ιστορίες του στο στρατόπεδο αλλά και μετά στη συνέχιση της ζωής του.

 

Η ιστορία φαίνεται να έχει ενδιαφέρον όπως όλες οι προσωπικές ιστορίες κάτω από αντίξοες συνθήκες. O Kleist είναι γνωστός στην Ελλάδα για τα κόμικ στη γνώση, δλδ την Αβάνα και το Κάστρο αλλά και για τη βιογραφία του Johnny Cash από τις εκδόσεις ΟΞΥ.

 

post-29811-0-01347100-1482360333_thumb.jpg

 

Το σχέδιο είναι στο ίδιο αδιάφορο-βαρετό στυλ που όμως την κάνει την δουλειά του. Στη φωτογραφία, το κάτω βιβλίο είναι από το Κάστρο. Η έκδοση πολύ καλή, τυπικά Ηλίβατον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4299 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μετά από ένα χρόνο και βάλε που κυκλοφορεί στα ελληνικά το "Ο μποξέρ", αποφάσισα επιτέλους να το αγοράσω σήμερα και, τελικά, να το διαβάσω. Είναι η τρίτη μου επαφή με το έργο του Reinhard Kleist, μετά το "Κάστρο" που διάβασα το 2011 (κάποια στιγμή πρέπει να το ξαναδιαβάσω) και το "Αβάνα" που διάβασα το 2016, και μπορώ να πω ότι είναι το καλύτερο από τα τρία.

 

Η όλη ιστορία του Χέρτζκο Χαφτ είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέρουσα και συναρπαστική, αν και φυσικά οδυνηρή και σκληρή. Η παρουσίαση της ζωής του συγκεκριμένου μποξέρ, είναι αν μη τι άλλο ικανοποιητικά και ρεαλιστικά δοσμένη. Ίσως το σενάριο να μην ξεφεύγει από την πεπατημένη και από διάφορα κλισέ του είδους, όμως προσφέρει δυνατές εικόνες και συναισθήματα, και κρατάει το ενδιαφέρον του αναγνώστη από την αρχή μέχρι το τέλος. Όσον αφορά το σχέδιο του Kleist, το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν ταιριάζει με όλα τα γούστα: Άλλοι μπορεί να το βρουν βαρετό, άλλοι ίσως αδιάφορο, κάποιοι τρίτοι ίσως ακόμα και πρόχειρο, προσωπικά όμως εμένα μου αρέσει σε μεγάλο βαθμό. Δεν με ξετρελαίνει κιόλας, αλλά κάτι στις γραμμές, κάτι στο χρώμα, κάτι στα διάφορα καρέ, μου αρέσει και με ικανοποιεί. Είναι οπωσδήποτε λειτουργικό και κάνει μια χαρά τη δουλειά του.

 

Γενικά είμαι πολύ ικανοποιημένος από το συγκεκριμένο κόμικ, τόσο από το σενάριο όσο και από το σχέδιο. Επίσης η έκδοση είναι πολύ ωραία και προσεγμένη, με ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον άρθρο για την πυγμαχία στα στρατόπεδα συγκέντρωσης. Αν σκεφτεί κανείς ότι όλα κι όλα μου κόστισε εννιά ευρώ, η αγορά κρίνεται πλήρως επιτυχημένη.

 

8.5/10

Επεξεργασία από BladeRunner1992
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.