Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πόσα είναι τα περισσότερα χρήματα που δώσατε για ένα κόμικ;


Laz33

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4199
  • Reputation:   32913
  • Achievement Points:  4378
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2876 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Τα θέλει ο κ@λος μου τελικά :)

Βρήκα και αγόρασα(και περέλαβα μόλις σήμερα, μετά τις καθυστερήσεις λόγω χιονιού των ΕΛΤΑ) το Μπλέικ και Μόρτιμερ Νο1 "Η Κίτρινη Σφραγίδα", που είναι εξαντλημένο και θεωρείται εξίσου σπάνιο όπως τα τεύχη 2 και 3.

Αυτή τη φορά όμως τα πράγματα ήταν σαφώς πολύ καλύτερα.
Καταρχάς το τεύχος ήταν σε πολύ καλή κατάσταση(8+).
Ουσιαστικά είχε ένα τσαλάκωμα σε μια άκρη(και καινούριο μου έχει τύχει να πάρω με τσαλάκωμα) και φθαρμένη ράχη λόγω παλαιότητας.
Από μέσα άψογο.
Βασικά δεν ήταν μεταχειρισμένο. Το αγόρασα από yabook που έκαναν κάποτε χονδρική και τους έμειναν κάποια κομμάτια.
Το τεύχος ήταν αδιάβαστο.

Η τιμή του στα 20€. Για κομμάτι σπάνιο και σε τέτοια κατάσταση, μου φαίνεται απολύτως λογική.

Και κάτι που πραγματικά εκτίμησα.
1ον: Μου είχε περιγράψει ακριβώς την κατάσταση του τεύχους η πωλήτρια. Δεν πήγε να με κοροϊδέψει σαν την περίπτωση που αναφέρω στο 1ο μου σχόλιο.
2ον: Μου έστειλε μαζί κι ένα Αλμανάκο, δώρο για Καλή Χρονιά :)


*Μόνο το Νο2 μου μένει από σπάνιο Μ&Μ, συν 1-2 ακόμα που βρίσκονται εύκολα, για να κλείσω τη σειρά.

 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 118
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85718
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4208 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Θα συμφωνήσω με την πρώτη πρόταση που ξεκινάς το ποστ σου !!! :)

 

Η τιμή είναι απλά παράλογη . :NoNo:

 

Φυσικά το παραπάνω είναι άποψή μου και μπορεί να κάνω λάθος .

 

Και το σχόλιο μου αυτό δεν έχει σε καμία περίπτωση σκοπό να στην πεί ή να σε κοροιδεψει....

 

Απλά το σχολιάζω για να πώ οτι όσο εμείς αγοράζουμε σε τετοιες απαράδεκτες τιμές ,τόσο οι τιμές των κομικς θα ανεβαίνουν ..... :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2403
  • Reputation:   25542
  • Achievement Points:  2441
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5461 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ποιά είναι η διαχωριστική γραμμή άραγε; :)

 

OK, το site έχει και ένα Σούπερ κλασικά Σεραφίνο-Τιραμόλα αχώριστοι φίλοι (παίρνει και βραβείο μεγάλου τίτλου), στα 9,99€ !!

Όπως και τα Camelot 3000, που τα έχει 18,99€ !!!

Δεν "τη λέω" στο site, απλά αναφέρω κάποιες όντως παράλογες τιμές.

Όμως όσο θέλει πουλάει κάποιος και ίσως να προτιμάει να τα έχει εκεί και να τα καμαρώνει για αρκετά χρόνια, απούλητα...

 

Σίγουρα, το εικοσάρικο για τίτλο της Μαμμούθ, μου φαίνεται κι εμένα υπερβολικό. Όμως, όταν ένα τεύχος το θες ΠΟΛΥ, το ψάχνεις καιρό και δεν το βρίσκεις και το βρεις σε μια τιμή που δε θα πονέσει την τσέπη σου (όσο αντέχει ο καθένας), τότε τα δίνεις... Εγώ τουλάχιστον, αυτό έχω κάνει σε πολλές περιπτώσεις...

Πιο λογική τιμή, δεδομένης της σπανιότητας να ήταν τα 13 Ευρώ... Ε, 7€ πάνω, τα δίνεις για να αποκτήσεις ένα από τα "δισκοπότηρα" της συλλογής σου...

 

Από την άλλη, ίσως να είναι και θέμα συγκυριών...

Μπορεί κάποιος κάπου, να βρεθεί και να σου κάνει δώρο το σπάνιο τεύχος των ονείρων σου και να μη χρειαστεί να ξοδέψεις δεκάρα! :)

 

:beer2:

Επεξεργασία από archon
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4199
  • Reputation:   32913
  • Achievement Points:  4378
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2876 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Θα συμφωνήσω με την πρώτη πρόταση που ξεκινάς το ποστ σου !!! :)

 

Η τιμή είναι απλά παράλογη . :NoNo:

 

Φυσικά το παραπάνω είναι άποψή μου και μπορεί να κάνω λάθος .

 

Και το σχόλιο μου αυτό δεν έχει σε καμία περίπτωση σκοπό να στην πεί ή να σε κοροιδεψει....

 

Απλά το σχολιάζω για να πώ οτι όσο εμείς αγοράζουμε σε τετοιες απαράδεκτες τιμές ,τόσο οι τιμές των κομικς θα ανεβαίνουν ..... :)

Καινούριο M&M κάνει 9.80€, άντε να το βρεις με έκπτωση στα 7.50€.

 

Οπότε τα 20€ για εξαντλημένο, σε πολύ καλή κατάσταση επαναλαμβάνω, είναι λογική τιμή.

Δεν έγραψα ότι ήταν φθηνό, ούτε ότι ήταν ευκαιρία.

Τσιμπημένο ήταν αλλά παράλογο δεν το λες.

Παράλογο ενδεχομένως να ήταν αυτό που αναφέρω στο 1ο μου σχόλιο, που έκανε 27€ και ήταν σε χειρότερη κατάσταση.

 

Ξέρω, θα μου πεις ο 2ος ξάδερφος του μπατζανάκη μου το βρήκε στα 3€ σ΄ένα υπόγειο σ΄ένα στενάκι μιας οδού που ούτε η μάνα της την ξέρει, θαμμένο κάτω από τόνους σαβούρας κτλ κτλ...

E εντάξει. Απ΄το να ξοδέψω τόσο χρόνο και να κάνω τόσο κόπο για να το βρω μετά από μήνες ή χρόνια, πολύ προτιμότερο που έσκασα τα 20€ και το πήρα μπαμ μπαμ.

Σκέψου και το άλλο. Για να παίρνω κάθε τόσο σβάρνα όλα τα παλαιοπωλεία μέχρι να το βρω, θα ξοδέψω βενζίνη ή σε εισιτήρια για λεωφορεία.

Οπότε αυτός που λέει ότι το βρήκε 3€ κάπου, ας μας πει πρώτα πόσες φορές αναγκάστηκε να πάει εκεί που πήγε.

Πολύ πιθανό να χρειάστηκε να δώσει πολλά περισσότερα από 20€ στα μεταφορικά, μέχρι τελικά να το βρει.

 

Κι αν είναι παράλογη αυτή η περίπτωση, τότε στο comicon-shop που πουλάνε 20€ τα εξαντλημένα Λούκυ Λουκ(που αυτά όμως θα τα ξαναβγάλει η ΜΑΜΟΥΘ), τι είναι;

 

 

 

 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  842
  • Reputation:   6516
  • Achievement Points:  855
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3644 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πάντως, ρίχνοντας μια ματιά στο site (που δεν το ήξερα) είδα τα Μαρβελ της ΜΑΜΟΥΘ και τα Σπίρου και Φαντάζιο, επίσης στο εικοσάρικο (που την θεωρώ λογική τιμή για αυτά τα τεύχη - όπως και για το τεύχος που πήρες). Άσχετο αν δεν μπορώ/θέλω να ακολουθήσω. 

 

Προσοχή! Δεν είπα καλή! Είπα λογική!

 

Προσωπικά, πχ. ψάχνω τα Μπλέικ και Μόρτιμερ σχεδόν 2 χρόνια και δεν τα βρήκα πουθενά. Άρα, καλά έκανες. 

Και εγώ προτιμώ να δώσω 20 ευρώ για να πάρω ένα τεύχος σε καλή κατάσταση από το comicon shop και το κάθε comicon shop, παρά 3 ευρώ για ένα βρόμικο τεύχος σε άθλια/μέτρια κατάσταση, μετά από πολύ ψάξιμο και μετά από χρόνια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4714 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

δε θα σχολιασω την αγορα σου γιατι δεν εχω ιδεα για τις τιμες που παιζουν στη συγκεκριμενη σειρα/τευχος. Αν δεν πιανεται το slipcse του sandman (που ειναι 10 τομακια "μαζι και χωρια") νομιζω οτι το πιο ακριβο κομικ που χω παρει ποτε ειναι το invisibles omnibus,60€ μεαχειρισμενο απο τον Cassidy εδω μεσα.Αρκετα μεν, παρα πολυ καλη τιμη ομως για αυτο που πηρα :)

 

Πωπω το καλοβλέπω καιρό τώρα το συγκεκριμένο. Αλλά είναι πανάκριβο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4199
  • Reputation:   32913
  • Achievement Points:  4378
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2876 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πάντως, ρίχνοντας μια ματιά στο site (που δεν το ήξερα) είδα τα Μαρβελ της ΜΑΜΟΥΘ και τα Σπίρου και Φαντάζιο, επίσης στο εικοσάρικο (που την θεωρώ λογική τιμή για αυτά τα τεύχη - όπως και για το τεύχος που πήρες). Άσχετο αν δεν μπορώ/θέλω να ακολουθήσω. 

 

Προσοχή! Δεν είπα καλή! Είπα λογική!

 

Προσωπικά, πχ. ψάχνω τα Μπλέικ και Μόρτιμερ σχεδόν 2 χρόνια και δεν τα βρήκα πουθενά. Άρα, καλά έκανες. 

Και εγώ προτιμώ να δώσω 20 ευρώ για να πάρω ένα τεύχος σε καλή κατάσταση από το comicon shop και το κάθε comicon shop, παρά 3 ευρώ για ένα βρόμικο τεύχος σε άθλια/μέτρια κατάσταση, μετά από πολύ ψάξιμο και μετά από χρόνια.

 

Μα κι εγώ για λογική τιμή μίλησα. Δεν είπα πουθενά ότι ήταν σούπερ ευκαιρία.

 

Εσύ που ψάχνεις τόσο καιρό τα Μ&Μ με καταλαβαίνεις καλύτερα.

 

Πάντως για λίγο δεν πρόλαβα και το Νο2 που έψαχνα. Μου είπαν ότι έδωσαν το τελευταίο πριν ένα μήνα περίπου.

Και η Κίτρινη Σφραγίδα που πήρα, το τελευταίο αντίτυπο ήταν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28484
  • Reputation:   190210
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6367 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

laz33, να τον ακούς τον θείο τον Δημοσθένη (φλοκ). Μπορεί να είναι ένα σακί με ψύλλους, αλλά κάτι ξέρει από αγορές μεταχειρισμένων :) Και αυτό το κάτι είναι πολύ παραπάνω από αυτό που εκτιμώ ότι ξέρεις εσύ (διότι είσαι φρέσκος στο τριπάκι της αγοράς παλιών/μεταχειρισμένων κόμικ) και παραπάνω από αυτά που ξέρω εγώ (που 10+ χρόνια εδώ μέσα έχω δει πως όντως τα πάντα βρίσκονται και στη σωστή τιμή) :)

 

Πάνω από 3500 κόμικ στη καταχωρημένη εδώθε συλλογή του και με μεγάλη εμπειρία στην αγορά μεταχειρισμένων :) 

 

Φχαριστήσου και απόλαυσε το Μπλέηκ + Μόρτιμερ που αγόρασες (ασχέτως του πόσα έδωσες. Έκρινες ότι τα αξίζει, τα έδωσες, το κονόμησες, ώρα για απόλαυση λοιπόν :) ), αλλά άκου τον θείο Δημοσθένη και δεν θα χάσεις :) Όπως έχεις μπει στο άκρως ευχάριστο τριπάκι του να ανακαλύψεις τι άλλο κόμικ θα σε χαροποιήσει, θα βρεις πολλά. Πάρα πολλά :) Θα μείνεις τελείως στην ψάθα εάν δίνεις 20άρικα για κόμικ που αποφάσισες ότι θες μόλις πριν 1-2-3 μήνες :) 

 

20αρικο δεν έχωσα για Τεντεν από Πήγασο του 68-69 που είναι αιώνες πιο ζόρικο κομμάτι από ένα Μπλέηκ+Μόρτιμερ της δεκαετίας του 90 :) (όχι ότι δεν έχω χώσει για να κάνω το κέφι μου. Αλλά είδα τι λένε οι πιο έμπειροι εδώ μέσα, βίωσα και εξαιρετικές συναλλαγές (είτε δικές μου, είτε άλλων), οπότε είμαι πιστός στο δόγμα "τα πάντα βρίσκονται στη σωστή τιμή") :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4199
  • Reputation:   32913
  • Achievement Points:  4378
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2876 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

  οπότε είμαι πιστός στο δόγμα "τα πάντα βρίσκονται στη σωστή τιμή") :)

 

:cheers5:

Ναι αλλά πότε βρίσκονται και μετά από πόσο κόπο και έξοδα για τυχόν μετακινήσεις;

 

Ο Πάρης λέει τα ψάχνει 2 χρόνια.

 

Αν είναι να περιμένω χρόνια για να τα βρω σε καλή τιμή, τι να το κάνω;

Σε 2 χρόνια ενδεχομένως να μην είχα καν όρεξη να τα αποκτήσω.

 

 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28484
  • Reputation:   190210
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6367 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Βρίσκονται όταν βρίσκονται :) Σαν τον έρωτα. Εκεί που δεν το περιμένεις :)

 

Το Κόμιξ #7 (Στα Ίχνη του Μονόκερω) ήταν το μόνο από τα πρώτα 150 Κόμιξ που δεν είχα αγοράσει τη στιγμή που βγήκε. Το ήθελα λοιπόν από το 1989. Ε, το απέκτησα πριν 1-2 μήνες χάρη στον Killmath και σε εξαιρετική τιμή. Δεν χάλασε. Παραμένει το ίδιο εξαιρετικό κόμικ που ήταν και το 1989 αλλά και το 1950 όταν και το έφτιαξε ο θείος Μπαρκς :) Στο μεσοδιάστημα, και ενόσω δεν το είχα στα χέρια μου, διάβασα σωρεία άλλων κόμικ εξ'ίσου καλών αν όχι και καλύτερων :)

 

Δεν θα πληρώνουμε τρελά ποσά για μεταφρασμένα κόμικ επειδή κάποιοι νομίζουν πως έχουν στα χέρια τους την πρώτη εμφάνιση του Superman :D Ακόμα και για το Μπλέηκ+Μόρτιμερ έχει κι αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια (λχ Cinebook). Κι άμα δεν είναι πορτοκάλια αλλά είναι μανταρίνια, σιγά τα ωά :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4199
  • Reputation:   32913
  • Achievement Points:  4378
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2876 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Κανένας δεν μπορεί να μου εγγυηθεί ότι σε 2-3 χρόνια θα έχω όρεξη να αγοράσω ή να διαβάζω Μπλέικ και Μόρτιμερ.

Όσον αφορά αυτό με τις "καλές τιμές" δεν έχω πάρει απάντηση.
Αυτός που λέει βρήκε το χ σπάνιο κόμικ με 2-3€, ας μας πει πόσο καιρό το έψαχνε, πόσο κόπο έκανε να το βρει, πόσες μετακινήσεις, πόσα έξοδα γι΄αυτές τις μετακινήσεις κτλ.
Εγώ σου λέω έχει ξοδέψει πολλά παραπάνω από 20€ μέχρι να το βρει.
Άρα σε καμία καλή τιμή δεν το πήρε. Νομίζει ότι το πήρε.
Και στην τελική ένα 20άρικο έδωσα, όχι 200€.
Κι αυτό με ανώδυνο ψάξιμο λίγων εβδομάδων απ΄το pc. Δεν έπαιρνα κάθε μέρα τους δρόμους.
Μία φορά πήγα σε υποψήφια να το έχουν μαγαζιά και τέλος.

Οπότε να μου πει κάποιος, όπως μου είπε ένα παιδί παραπάνω "φίλε με πολύ υπομονή και τύχη θα μπορούσες να το βρεις σε καλύτερη τιμή" θα το δεχόμουν, όπως το δέχτηκα.
Αλλά απαντήσεις τύπου "έκανες βλακεία που έδωσες 20€" δεν τις θεωρώ σωστές.



 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10438
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  148
  • Reputation:   858
  • Achievement Points:  148
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5414 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Λοιπον, 2008/9 εδινα πανελληνιες. Το ενδιαφερον μου για τα κομικς εχει αναθερμανθει και διαβαζα τυχαια υπερηρωικα της anubis, οταν δεν διαβαζα για το φροντιστηριο. Σε ενα απο αυτα τα τευχακια βλεπω διαφημιση για το Watchmen. Γκουγκλαροντας 'το, μου αρεσε. Ετσι, πηγα σε ενα κοντινο βιβλιοπωλειο να το παραγγειλω. Δεν σκεφτηκα καν να ρωτησω τιμη γιατι θεωρουσα οτι δεν θα κοστιζε πανω απο 30€. Τελος παντων, με ειδοποιουν οτι τους ηρθε και παω με ενα πενηνταρικο να το παρω (50€ στα 17 σου ειναι ΠΟΛΛΑ χρηματα). Παω στο ταμειο, μου λεει η κυρια οτι κανει 50€ και μενω καγκελο. Το σκεφτομαι για δευτερολεπτα και απο ντροπη τα δινω και φευγω. Με τα μυαλα του σημερα δεν υπηρχε ποτε περιπτωση να τα εδινα. Ναι υπερτατο κομικ, υπεροχη εκδοση αλλα οχι ρε φιλη anubis πενηνταρικο.

Και αυτα ηταν τα περισσοτερα χρηματα που εχω δωσει για ενα κομικ. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28484
  • Reputation:   190210
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6367 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Οπότε να μου πει κάποιος, όπως μου είπε ένα παιδί παραπάνω "φίλε με πολύ υπομονή και τύχη θα μπορούσες να το βρεις σε καλύτερη τιμή" θα το δεχόμουν, όπως το δέχτηκα.

Αλλά απαντήσεις τύπου "έκανες βλακεία που έδωσες 20€" δεν τις θεωρώ σωστές.

(1) το κείμενό σου, στερούμενο από εμότικονς, βγαίνει απότομο και επιθετικό. :)

 

(2) ο φλοκ δεν σου είπε "έκανες βλακεία". Δεν χρησιμοποίησε τέτοια φρασεολογία, δεν θα τη χρησιμοποιούσε ποτέ σε κάποιον που δεν γνωρίζει και ακόμα κι άμα την έλεγε σε εμένα, θα μου την έλεγε χαμογελαστά και ως φίλος. Αυτό που έκανε, που είναι το ίδιο που έκανα και εγώ, που είναι το ίδιο που έκαναν και άλλοι σε αυτό το τόπικ, είναι να σε παροτρύνουμε να χαλιναγωγήσεις τον ενθουσιασμό σου (που ειλικρινά μου αρέσει πάρα πολύ που βρίσκεις καινούργια πράγματα που γουστάρεις και περνάς καλά :) ) και αυτό το "το θέλω τώρα και προτίθεμαι να πληρώσω όσο-όσο" να το μετατρέψεις σε ένα "ωραίο κόμικ, με ενδιαφέρει, θα το αποκτήσω σε μια καλή τιμή όταν το πετύχω". Όμορφα και φιλικά. Για καλό της δικής σου τσέπης και για να μπορέσεις με τα ίδια λεφτά, σε βάθος χρόνου, να αποκτήσεις όσο περισσότερα καλά πράγματα γίνεται :)

 

:cheers5:

 

εδιτ όσον αφορά αυτό το "αυτός που βρήκε το σπάνιο σε 2-3 ευρώ". ***ΑΥΤΟΣ*** συνήθως είναι κάποιος που ψάχνει 100-500-1000 τίτλους, σιγά-σιγά τους αποκτά σε "φυσιολογικές" τιμές και ενίοτε του σκάει και η πολύ καλή (την οποία και μνημονεύει :) ). Όντως όποιος ψάχνει 1 και μόνο 1 πράγμα, δεν θα το βρει εύκολα σε όμορφη τιμή :) Γι'αυτό και σου λέω "προσπέρνα το, βρες άλλα σε ωραίες τιμές (που θα τα βρεις) και στο τέλος θα βρεις και αυτό το 1 στην καλή τιμή". Ήδη δείχνεις ότι ενδιαφέρεσαι να βρεις ωραία κόμικ και να περάσεις καλά :) Θα έρθει η στιγμή που θα γίνεις και εσύ ένας που ψάχνει 100-500-1000 τίτλους :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4199
  • Reputation:   32913
  • Achievement Points:  4378
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2876 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δεν είπα ότι ανέφερε τη λέξη βλακεία.
Είπα ότι απάντησε σε στυλ "έκανες βλακεία".
Όταν λέει ότι η τιμή είναι απλά παράλογη και απαράδεκτη, μου βγάζει απολυτότητα και εμπαιγμό η απάντηση.

Όσον αφορά τις τιμές, αν δείτε και τις αναζητήσεις μου, δεν είμαι τύπος που ψάχνει 100-500 τίτλους.
3-4 ψάχνω, εκ των οποίων για 1-2 μόνο καιγόμουν. Οπότε γι΄αυτά θα έδινα άνετα τα 20€, όπως τα έδωσα.
Απ΄το να μου βγει η πίστη να βρω κάτι στα 3€ μετά από χρόνια, γιατί να μην σκάσω 20€ να το πάρω εύκολα και άμεσα;
Που είναι το παράλογο της υπόθεσης;

 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28484
  • Reputation:   190210
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6367 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Εμπαιγμό? Ο φλοκ? ... :)

 

ω γουελ :)

 

Δώσε όσα θες :) Δικά σου είναι εξ'άλλου :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1367
  • Reputation:   9846
  • Achievement Points:  1383
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3079 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Αν και καταλαβαίνω αυτό που λέει ο φλοκ και ο germanicus, συμφωνώ με τον laz33 στο ότι η τιμή είναι λογική. Τα 20€ για ένα comic που είναι εξαντλημένο και βρίσκεται αρκετά δύσκολα πιστεύω πως είναι μία λογική τιμή. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι εγώ θα τα έδινα. Για μένα οι επιλογές θα ήταν 3:

  1. Να αγοράσω τα εξαντλημένα τεύχη στα αγγλικά. //αν και δεν θα μου άρεσε να έχω ανομοιόμορφη συλλογή.
  2. Να διαβάσω σε ψηφιακή μορφή τα τεύχη και να περιμένω να τα βρώ σε καλή τιμή στα ελληνικά. //αν τα βρω.
  3. Να αγοράσω όλα τα τεύχη της σειράς στα αγγλικά και όσα έχω στα ελληνικά είτε να τα κρατήσω είτε να τα πουλήσω. //σε περίπτωση που δεν πουλήσω τα ελληνικά θα πρέπει να δώσω λεφτά για comics τα οποία ήδη έχω.

Για παράδειγμα έχω μόνο ένα Iznogoud στα ελληνικά (#3 Οι διακοπές του χαλίφη) οπότε δεν έχω πρόβλημα να αγοράσω τα 12 που έχει βγάλει μέχρι στιγμής η Cinebook στα αγγλικά.

Τα Asterix τα έχω όλα (τα περισσότερα από το Έθνος και κάποια από την κανονική έκδοση της Μαμούθ) και για να τα έχω και τα 36 από μία έκδοση θα πρέπει να τα αγοράσω όλα ξανά στα αγγλικά. Γι' αυτό θα ήταν καλό να πουλήσω σε καλή τιμή αυτά που έχω στα ελληνικά για να βγάλω ένα μέρος αυτών που θα δώσω για τα αγγλικά. Ίσως το κάνω κάποια στιγμή.

Το ίδιο και για τα Lucky Luke που έχω περίπου τα μισά στα ελληνικά (σχεδόν όλα από το Έθνος) και ξεκίνησα να αγοράζω τα αγγλικά από την Cinebook.
 

 

Λοιπον, 2008/9 εδινα πανελληνιες. Το ενδιαφερον μου για τα κομικς εχει αναθερμανθει και διαβαζα τυχαια υπερηρωικα της anubis, οταν δεν διαβαζα για το φροντιστηριο. Σε ενα απο αυτα τα τευχακια βλεπω διαφημιση για το Watchmen. Γκουγκλαροντας 'το, μου αρεσε. Ετσι, πηγα σε ενα κοντινο βιβλιοπωλειο να το παραγγειλω. Δεν σκεφτηκα καν να ρωτησω τιμη γιατι θεωρουσα οτι δεν θα κοστιζε πανω απο 30€. Τελος παντων, με ειδοποιουν οτι τους ηρθε και παω με ενα πενηνταρικο να το παρω (50€ στα 17 σου ειναι ΠΟΛΛΑ χρηματα). Παω στο ταμειο, μου λεει η κυρια οτι κανει 50€ και μενω καγκελο. Το σκεφτομαι για δευτερολεπτα και απο ντροπη τα δινω και φευγω. Με τα μυαλα του σημερα δεν υπηρχε ποτε περιπτωση να τα εδινα. Ναι υπερτατο κομικ, υπεροχη εκδοση αλλα οχι ρε φιλη anubis πενηνταρικο.

Και αυτα ηταν τα περισσοτερα χρηματα που εχω δωσει για ενα κομικ. :P

Η Anubis το έδινε με 50% έκπτωση στα 25€ στο πρώτο online bazaar της (δεν θυμάμαι αν το έδινε και στα επόμενα). :P Βέβαια αυτό ήταν καμια 6-7 χρόνια μετά την δική σου αγορά. :)


Δεν ξέρω ποιο είναι το ακριβότερο comic που έχω αγοράσει γιατί δεν νομίζω να έχω δώσει πάνω από 20
€ για κάποιο και είναι πολλά αυτά που έχω πάρει με περίπου 15€ ώστε να βρω ποιο ήταν το ακριβότερο.
Επεξεργασία από jimakoszs97
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2403
  • Reputation:   25542
  • Achievement Points:  2441
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5461 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εμπαιγμό ο Φλοκ, σε καμία περίπτωση. :)

Αν είναι κάτι που τον χαρακτηρίζει τόσα χρόνια είναι η καλή του η καρδιά (κι ας μην τον έχω γνωρίσει από κοντά)...

 

Τώρα, ένα από τα πολλά καλά που έχει το GC, είναι και το οτι μαθαίνεις πολλά πράγματα για την "πιάτσα" των κόμικς στην Ελλάδα.

Μπαίνεις αρνάκι και αποφοιτάς λύκος (έτσι τουλάχιστον έγινε με μένα).  :ftsgr:

Χωρίς το GC και χωρίς γνώση ιστοσελίδων που κάνουν εξαιρετική δουλειά στο χώρο (e-shop της ΛΕΦΙΚ, mycomics.gr κ.α.), πιθανόν να πήγαινα να σκάσω το 20ρικο για ένα τεύχος του Camelot 3000, εφόσον το ήθελα πολύ (να ξαναθυμηθώ τα νιάτα μου κλπ. κλπ.)

Όμως θα είχα άγνοια και θα γινόμουν έρμαιο του κάθε πωλητή.

 

Εσύ όμως, ήξερες τι έψαχνες και πόσο καιρό το έψαχνες και πόσα ήσουν διαθετειμένος να δώσεις.

Τέλος, η τιμή που πήρες το τεύχος, δεν είναι απαγορευτική. Οριακή ίσως... Ίσως και λίγο ξεχύλισε η κατσαρόλα.

Λόγου χάρη, είχα βρει εγώ προ ενός έτους περίπου, τα τεύχη 2 και 3 μαζί στα 15 Ευρώ, σε άριστη κατάσταση.

Τα θεώρησα ευκαιρία, αλλά δεν τα πήρα λόγω του οτι δε με ενδιαφέρει η θεματολογία τους. Αυτό πράγματι θα το πεις ευκαιρία...

 

Anyway, οπως είπες 20€ έδωσες και όχι 200€... Έχω δώσει κι εγώ 20€ για τεύχος των "Αριστοκρατών" και δεν το λυπήθηκα καθόλου...

 

Καλοδιάβαστο! :)

Επεξεργασία από archon
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4199
  • Reputation:   32913
  • Achievement Points:  4378
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2876 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Εγώ πάλι είμαι της άποψης να παίρνω στα αγγλικά μόνο ό,τι δεν έχει βγει στα ελληνικά.
Για παράδειγμα τα Μ&Μ μετά το "Τέμενος της Γκοντουάνα".
Μόνο αυτά(όχι όλα, όσα μ΄αρέσουν) θα πάρω απ΄τη cinebook. Ήδη παράγγειλα το 2τομο "Η Κατάρα των 30 Αργυρίων".

Το να πάρω στα αγγλικά εξαντλημένο στα ελληνικά, είναι η έσχατη λύση.
Και δεν τη λες και πολύ συμφέρουσα.
Αν πχ ήθελα τους 2 τόμους της Πυραμίδας και την Κίτρινη Σφραγίδα θα έπρεπε να δώσω κανένα 30άρι και για τα τρία.
Και θα τα είχα στα αγγλικά τονίζω.

Γούστα είναι αυτά.
Για τα Λούκυ Λουκ, αν βγάλει σύντομα η cinebook τη "Γη της Επαγγελίας", εννοείται θα το χτυπήσω και δεν θα περιμένω 2+ χρόνια να το βγάλει η ΜΑΜΟΥΘ(αν το βγάλει κιόλας).
 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1367
  • Reputation:   9846
  • Achievement Points:  1383
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3079 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Για τα Λούκυ Λουκ, αν βγάλει σύντομα η cinebook τη "Γη της Επαγγελίας", εννοείται θα το χτυπήσω και δεν θα περιμένω 2+ χρόνια να το βγάλει η ΜΑΜΟΥΘ(αν το βγάλει κιόλας).

Αν δεν κάνω λάθος η Cinebook κυκλοφορεί ένα τεύχος κάθε 2 μήνες, με χρονολογική σειρά. Έχει βγάλει 62 τεύχη και στις 23 Φεβρουαρίου θα κυκλοφορήσει το τεύχος 63 - Sarah Bernhardt.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4199
  • Reputation:   32913
  • Achievement Points:  4378
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2876 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Αν δεν κάνω λάθος η Cinebook κυκλοφορεί ένα τεύχος κάθε 2 μήνες, με χρονολογική σειρά. Έχει βγάλει 62 τεύχη και στις 23 Φεβρουαρίου θα κυκλοφορήσει το τεύχος 63 - Sarah Bernhardt.

Nαι, 1 τεύχος το 2μηνο, αλλά όχι με χρονολογική σειρά :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11396
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4675 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Περίπου 60€ για το Deathnote boxset που έχει όλη τη σειρά και έναν επιπλέον τόμο. Δεν το μετάνιωσα στιγμή. :)

Από κει και πέρα για μεμονωμένα κομικ δεν νομίζω να χω δώσει πάνω από 25-30, και αυτά τα δίνω συνήθως για υπερτούμπανες εκδόσεις της Dark Horse, οπότε ούτε εκεί το μετανιώνω :D Για μεταφρασμένες σειρές που μαζεύω δεν έχω δώσει πάνω από 10. Το ψάξιμο έχει και αυτό τη φάση του άσε που ποτέ δεν ξες πάνω σε τι μπορεί να πέσεις. :)

Επεξεργασία από Θλιμμένος Μπούφος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5058 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Έχω δώσει πάνω από €100 για κάποια Marvel Omnibi....

 

Oh dear....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13478
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4690 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

50 euro για το Nikopol trilogy, την Αγγλόφωνη έκδοση ,το 2008 που ήμουν φαντάρος στην Κύπρο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1830
  • Reputation:   13176
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3432 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Με όλη αυτή την κουβέντα που έγινε εδώ για τις τιμές των Μπλ&Μορτ, θυμήθηκα ότι είχα δει πριν λίγο καιρό ένα τεύχος σε ένα βιβλιοπωλείο-turned-into-ψιλικατζίδικο. Αφού δεν έχω κανένα τεύχος της σειράς αυτής, σκέφτηκα να πάω να το κοιτάξω. Πάω χθες που λέτε, και βρίσκω δύο αντίτυπα του τεύχους #9, καινούρια, αδιάβαστα, με τιμή 3.30 λίρες Κύπρου (!) έκαστο! Διαλέγω το σχεδόν άριστο από τα δύο και πάω στο ταμείο. Η Ρουμάνα περιπτερού βλέπει το λίρες Κύπρου, παίρνει την υπολογιστική της, κτυπά αριθμούς, κάνει διάφορες πράξεις χωρίς καμία λογική, ρίχνει μια βρισιά στη γλώσσα της, και μου λέει, 3.30 ευρώ.

 

Όλα καλά.

 

PS: υπήρχε και ένα Κόρτο Μαλτέζε σε χαμηλότερη τιμή, τεύχη Αστραπής σε ζελατίνες από την εποχή που εκτυπώθηκαν (με τιμές κάτι σεντ), Κατερίνα, Μόνικα, μερικά Ντίσνεϋ, κλπ, κλπ, και άλλα τευχάκια της δεκαετίας του '90 ή '80 που ούτε καν τα αναγνώρισα. Όλα καινούρια, αδιάβαστα (όχι όμως όλα σε άριστη κατάσταση). Υπήρχαν και τεύχη με σταυρόλεξα γραμμένα στο πολυτονικό σύστημα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4199
  • Reputation:   32913
  • Achievement Points:  4378
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2876 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Από cosmotebooks πήρα πρόσφατα 2 τεύχη Μ&Μ με τιμή 4.74€ έκαστο. Ολοκαίνουργια εννοείται.

Τα είχαν στην παλιά τους τιμή(6.80€) συν 30% έκπτωση.

Από public είχα πάρει στα 5.10€ το Υπόθεση Φράνσις Μπλέικ. Παλιά τιμή αλλά 25% έκπτωση.

 

Αυτά είναι τα πιο φθηνά που βρήκα.

Για όλα τα υπόλοιπα έδωσα από 7€ και πάνω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2403
  • Reputation:   25542
  • Achievement Points:  2441
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5461 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σχώρα με Πάτερ που αμάρτησα... :papas:

Ξεπέρασα τα 25€ που είχα δώσει και θα δώσω 30€ για ένα 16σέλιδο!!!

 

Damn! Πάω να παίξω στοίχημα... :Suspicious:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28484
  • Reputation:   190210
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6367 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Συζητήσιμο. Εάν είναι ένα 16σέλιδο χειρόγραφο comic-storyboard που έφτιαξε τη δεκαετία του 20 ο Disney, μπορεί και να είναι μια χαρά η τιμή :D

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2403
  • Reputation:   25542
  • Achievement Points:  2441
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5461 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Βουλωμένο γράμμα διαβάζεις!!! :wow:

 

Disney είναι, αλλά όχι χειρόγραφο... :notalk:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3422 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ναι, αλλά το έφτιαξε ο Disney; :D 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1830
  • Reputation:   13176
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3432 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Σχώρα με Πάτερ που αμάρτησα... :papas:

Ξεπέρασα τα 25€ που είχα δώσει και θα δώσω 30€ για ένα 16σέλιδο!!!

 

Damn! Πάω να παίξω στοίχημα... :Suspicious:

 

Για τον Μίκυ Πυροσβέστη??

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.