Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποια είναι τα αγαπημένα σας Μπλέικ και Μόρτιμερ;


Laz33

Ποια είναι τα αγαπημένα σας Μπλέικ και Μόρτιμερ;  

50 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32434
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πριν από 1 ώρα, vaggos3186 είπε:

Σαν φιλοσοφία είναι αρκετά πυκνογραμμένο και πιθανότατα θα υπάρχουν αρκετές άγνωστες λέξεις, οπότε με βλέπω να το διαβάζω σε ρυθμούς χελώνας.:sick:

Aυτό ισχύει.
Υπάρχουν αρκετές άγνωστες λέξεις για κάποιον που έχει ένα μέσο επίπεδο στα αγγλικά.
Αλλά αυτό δεν οφείλεται τόσο στο ότι είναι πυκνογραμμένο, όσο στο λεξιλόγιο που χρησιμοποιείται.
Και το Μπλούμπερυ πχ είναι πυκνογραμμένο αλλά έχει απλό λεξιλόγιο και διαβάζεται νεράκι στα αγγλικά :)

Στα Μπλέικ και Μόρτιμερ μπορείς να κάνεις αυτό που έκανα.
Την 1η φορά σημείωνα όλες τις άγνωστες λέξεις/εκφράσεις. Αυτό μου έπαιρνε πολλές ώρες.
Μπορεί να έκανα κι ένα 5ωρο να διαβάσω/μεταφράσω ένα τεύχος.
Αλλά την επόμενη φορά που το διάβαζα είχα το σκονάκι έτοιμο δίπλα μου και κάθε άγνωστη λέξη ήξερα που θα τη βρω.
Έτσι ένα τεύχος στα αγγλικά δεν μου έπαιρνε περισσότερη ώρα από ένα στα ελληνικά.

Παράδειγμα με τον Όρκο των Πέντε Λόρδων :)

IMG1.thumb.JPG.27fb5a67db24d4381436bffd7f8ff839.JPGIMG2.thumb.JPG.6f5319415b88720bd3f65a736a98d290.JPG



* Μη σε τρομάζει το μέγεθος του "λεξιλογίου" μου.
Δεν έχει μόνο άγνωστες λέξεις αλλά και τοποθεσίες/ονόματα ή λέξεις/εκφράσεις για τις οποίες δεν ήμουν 100% σίγουρος αν είναι σωστές.
Και χωρίς λεξιλόγιο μπορείς να διαβάσεις τα τεύχη, απλά δεν θα πιάσεις το 100%.
Εγώ το έκανα έτσι γιατί ήθελα να ξεψειρίσω τα Μπλέικ & Μόρτιμερ, όχι απλά να τα διαβάσω :)

 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  639
  • Reputation:   5749
  • Achievement Points:  646
  • Days Won:  5
  • With Us For:  902 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν ψήφισα ακόμα γιατί έχω διαβάσει μόνο τα ''S.O.S Μετεωρίτες'' και το ''Αλλόκοτη επαφή'' οπου ήταν εξαιρετικά και τα 2.
Το μυστήριο της μεγάλης πυραμίδας δυστυχώς είναι εξαντλημένα τα άλμπουμ και θα ήθελα πολύ να το διαβάσω.
Αγαπημένη θεματολογία οι Αιγυπτιακές πυραμίδες και βλέπω πολύ καλές κριτικές γενικότερα.
 
Οπότε απ'τα άλμπουμ που είναι διαθέσιμα , τα επόμενα που μου τράβηξαν την προσοχή είναι ''Η Κατάρα των 30 Αργυρίων'' και η ''Διαβολική παγίδα''
Φυσικά και ''Το Αίνιγμα της Ατλαντίδας'' φαίνεται πολύ ενδιαφέρον αλλά βλέπω και ο Laz33 και άλλοι συμφορουμίτες δεν το αναφέρουν
μέσα στα καλύτερα της σειράς.(και νομίζω είναι και εξαντλημένο και αυτό)
 
Επίσης βλέπω πολύ καλά σχόλια για την ''Υπόθεση Φράνσις Μπλέικ''. Αν και τα σενάρια κατασκοπείας - αστυνομικού μυστηρίου
δεν είναι στις αγαπημένες θεματολογίες μου,(προτιμώ να έχει δόσεις επιστημονικής φαντασίας η φαντασίας γενικότερα)
Το συγκεκριμένο έχει πολύ καλές κριτικές, είναι ένα μόνο αλμπουμ και είναι διαθέσιμο για αγορά,οπότε μάλλον θα
το τιμήσω και αυτό.
 
Η σειρά είναι πολύ καλογραμμένη και ποιοτική με όμορφο σχέδιο, όποιος δεν έχει ασχοληθεί καθόλου με τη σειρά
προτείνω να διαβάσει στο φόρουμ τις κριτικές-πληροφορίες για το κόμικ και να του δώσει σίγουρα μια ευκαιρία.
 
Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32434
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

24 λεπτά πριν, Guts είπε:
Δεν ψήφισα ακόμα γιατί έχω διαβάσει μόνο τα ''S.O.S Μεταιωρίτες'' και το ''Αλλόκοτη επαφή'' οπου ήταν εξαιρετικά και τα 2.
Το μυστήριο της μεγάλης πυραμίδας δυστυχώς είναι εξαντλημένα τα άλμπουμ (νομίζω είναι και 3) και θα ήθελα πολύ να το διαβάσω.
Αγαπημένη θεματολογία οι Αιγυπτιακές πυραμίδες και βλέπω πολύ καλές κριτικές γενικότερα.
 
Οπότε απ'τα άλμπουμ που είναι διαθέσιμα , τα επόμενα που μου τράβηξαν την προσοχή είναι ''Η Κατάρα των 30 Αργυρίων'' και η ''Διαβολική παγίδα''
Φυσικά και ''Το Αίνιγμα της Ατλαντίδας'' φαίνεται πολύ ενδιαφέρον αλλά βλέπω και ο Laz33 και άλλοι συμφορουμίτες δεν το αναφέρουν
μέσα στα καλύτερα της σειράς.(και νομίζω είναι και εξαντλημένο και αυτό)
 
Επίσης βλέπω πολύ καλά σχόλια για την ''Υπόθεση Φράνσις Μπλέικ''. Αν και τα σενάρια κατασκοπείας - αστυνομικού μυστηρίου
δεν είναι στις αγαπημένες θεματολογίες μου,(προτιμώ να έχει δόσεις επιστημονικής φαντασίας η φαντασίας γενικότερα)
Το συγκεκριμένο έχει πολύ καλές κριτικές, είναι ένα μόνο αλμπουμ και είναι διαθέσιμο για αγορά,οπότε μάλλον θα
το τιμήσω και αυτό.

 

Ναι, τα 4 πρώτα τεύχη είναι εξαντλημένα.

Υπάρχουν σκαναρισμένα όμως (ή τουλάχιστον υπήρχαν πριν κλείσει η η αρχειοθήκη, μπορεί όμως και τώρα να υπάρχουν κάπου).
Και φυσικά υπάρχουν στ΄αγγλικά.

Την Ατλαντίδα πάντως που εξαντλήθηκε σχετικά πρόσφατα, μπορείς να τη βρεις μεταχειρισμένη σχετικά εύκολα.

Δεν είναι απ΄τα αγαπημένα μου άλμπουμ, όχι επειδή δεν είναι ωραία ιστορία, αλλά επειδή είναι αρκετά "ξεπερασμένη".

Όπως έγραψα και στην κριτική μου στην προηγούμενη σελίδα, είναι μια ιστορία που κάνει μπαμ ότι γράφτηκε το ΄50.

Οι υπόλοιπες είναι πιο διαχρονικές, δεν δείχνουν τόσο την ηλικία τους :)

 

Απ΄τα διαθέσιμα για αγορά άλμπουμ, συμφωνώ κι εγώ ότι οι επόμενες αγορές σου πρέπει να΄ναι τα 30 Αργύρια, η Υπόθεση Φράνσις Μπλέικ, η Διαβολική Παγίδα και θα σου πρότεινα και τη Συνωμοσία Βορόνοφ.

 

Α και κάτι που βλέπω το γράφεις λάθος. Είναι Μετεωρίτες, όχι Μεταιωρίτες :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  639
  • Reputation:   5749
  • Achievement Points:  646
  • Days Won:  5
  • With Us For:  902 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Thanks για τις πληροφορίες Laz33!

...και για την διευκρίνιση του λάθους μου! Πωπω έπαθα Radnet διαρκείας...χαχαχα το ξέσκισα το Μετεωρίτες! :lol:

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33895
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

@ Laz33  τον Μόλωχ τον διάβασες? Είναι και αυτό τόσο κακό όσο το SEPTIMUS? Είπα να μην πάρω αυτά τα δύο. Αν είναι καλός ο Μόλωχ όμως ίσως το σκεφτώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32434
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

17 ώρες πριν, Manitou είπε:

@ Laz33  τον Μόλωχ τον διάβασες? Είναι και αυτό τόσο κακό όσο το SEPTIMUS? Είπα να μην πάρω αυτά τα δύο. Αν είναι καλός ο Μόλωχ όμως ίσως το σκεφτώ.

 

Όλα τα διάβασα.

Δεν λέει πολλά ο Μόλοχ. Στο επίπεδο του Σέπτιμους είναι.
Τα δύο αυτά άλμπουμ του Ντιφό είναι τα πιο αδύναμα της σειράς.

Θα στα πρότεινα μόνο για λόγους πληρότητας, να λες ότι τα διάβασες όλα.
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33895
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Αυτή η συζήτηση είναι μια από τις αγαπημένες μου στο φόρουμ γιατί με βοηθάει φοβερά με τα μπρος πίσω που κάνω στην σειρά καθώς τα διαβάζω με μια μίξη χρονολογικής σειράς και σειράς έκδοσης. Με χαλάει λίγο ότι δεν υπάρχει αυστηρη συνέχεια στο πώς είναι ο Ολρικ διαθέσιμος σε κάθε ιστορία. Ας πούμε θεωρητικά μετά την αλλόκοτη επαφή χρονολογικά είναι η υπόθεση Φράνσις Μπλέικ χωρίς να μαθαίνουμε πως βγήκε ο Ολρικ από την φυλακή. Πάντως περιμένω να διαβάσω τα 30 αργύρια ώστε να ψηφίσω. Μέχρι τώρα έχω τον Ξιφία, την Πυραμίδα, την υπόθεση Φράνσις Μπλέικ και το SOS Ρίχνει καρέκλες. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32434
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πριν από 1 ώρα, Manitou είπε:

Ας πούμε θεωρητικά μετά την αλλόκοτη επαφή χρονολογικά είναι η υπόθεση Φράνσις Μπλέικ χωρίς να μαθαίνουμε πως βγήκε ο Ολρικ από την φυλακή. 

 

Το ανάποδο. Μετά την Υπόθεση Φράνσις είναι η Επαφή.

Δεν χρειάζεται βέβαια πάντα να μαθαίνουμε πως εμφανίζεται ο Ολρικ σε μια ιστορία.

Είναι ο βασικός αντίπαλος των Μπλέικ/Μόρτιμερ, οπότε πρέπει να αποδεχτούμε ότι θα τον βρίσκουμε όλη την ώρα μπροστά μας.

Και ούτε ισχύει απόλυτη χρονολογική σειρά στα Μ&Μ.

Πήγαν οι επίγονοι του Γιάκομπς να τη φτιάξουν (κυρίως ο Σεντέ λύσσαξε) με κάτι sequel και κάτι prequel παλιών ιστοριών και αντί να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα, ενδεχομένως τα μπέρδεψαν περισσότερο.

 

 

1 ώρα πριν, Manitou είπε:

Πάντως περιμένω να διαβάσω τα 30 αργύρια ώστε να ψηφίσω. Μέχρι τώρα έχω τον Ξιφία, την Πυραμίδα, την υπόθεση Φράνσις Μπλέικ και το SOS Ρίχνει καρέκλες. 

 

Μόλις διαβάσεις τα Αργύρια είμαι σίγουρος θα τα προσθέσεις στα αγαπημένα σου άλμπουμ κι έτσι θα 'χουμε ακριβώς το ίδιο top5 :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33895
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

2 ώρες πριν, Laz33 είπε:

 

Το ανάποδο. Μετά την Υπόθεση Φράνσις είναι η Επαφή.

Δεν χρειάζεται βέβαια πάντα να μαθαίνουμε πως εμφανίζεται ο Ολρικ σε μια ιστορία.

Είναι ο βασικός αντίπαλος των Μπλέικ/Μόρτιμερ, οπότε πρέπει να αποδεχτούμε ότι θα τον βρίσκουμε όλη την ώρα μπροστά μας.

Και ούτε ισχύει απόλυτη χρονολογική σειρά στα Μ&Μ.

Πήγαν οι επίγονοι του Γιάκομπς να τη φτιάξουν (κυρίως ο Σεντέ λύσσαξε) με κάτι sequel και κάτι prequel παλιών ιστοριών και αντί να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα, ενδεχομένως τα μπέρδεψαν περισσότερο.

 

 

 

Μόλις διαβάσεις τα Αργύρια είμαι σίγουρος θα τα προσθέσεις στα αγαπημένα σου άλμπουμ κι έτσι θα 'χουμε ακριβώς το ίδιο top5 :)

 

Αν δεις (στο κεντρικό θέμα ) στην γαλλική έκδοση της σειράς των ιστοριών βάζουν πρώτα την υπόθεση Φράνσις και μετά την επαφή όπως τα λες (και το είδα και εγώ πριν από λίγο που έκανα σαφάρι στο κεντρικό θέμα) που είναι και το σωστο. Σε μια πιο καινούρια σειρά ιστοριών τα βάζουν ανάποδα (είναι μια φωτογραφία που έκανα post και την ξαναβάζω και εδώ) το οποίο δεν βγάζει νόημα. Τελικά το μόνο που είναι πραγματικά λάθος είναι οι ιστορίες ανάμεσα στο SOS Meteors και στο περιδέραιο που ενώ ο Jacobs τον έχει στη φυλακή και το χρησιμοποιεί στο περιδέραιο, στις ενδιάμεσες ιστορίες (εκτός του William S) είναι έξω και σουλατσαρει. 

 

Κατά τα άλλα τα 30 αργύρια έχω την αίσθηση ότι θα είναι η καλύτερη, οπότε την φυλάω για το τέλος και ναι θα έχουμε την ίδια πεντάδα. Συμμερίζομαι και εγώ σε ότι έχω διαβάσει ως τώρα ακριβώς την ίδια άποψη και τα ίδια γούστα με σένα. Ο Ξιφίας ας πούμε μου άρεσε πολύ. Πολύ ωραία πολεμική ιστορία. Έχω ακόμα αλλες δέκα ιστορίες να διαβάσω και στο τέλος (του καλοκαιριού) τα 30 αργύρια. Πάντως όταν τελειώσουν όλες θα με πιάσει μια απώλεια πιστεύω. Τρομερή σειρα. Αν και, αν θυμάμαι καλά, ετοιμάζονται και άλλες δυο καινούριες.

 

Τέλος να αναφέρω ότι είναι οι περιπέτειες του Μόρτιμερ με την ευγενική συμμετοχή του Μπλέικ.:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33895
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

On 26/1/2017 στο 5:08 ΜΜ, Laz33 είπε:

 


Οι Σαρκοφάγοι της 6ης Ηπείρου: 6/10
H δεύτερη ιστορία που γράφει ο Sente και η πρώτη επιστημονικής φαντασίας.
Για να μην επαναλαμβάνομαι, δεν μ΄άρεσε το extreme sci-fi στοιχείο με τις τηλεμεταφορές πνεύματος κτλ, αλλά περιείχε μια πάρα πολύ ωραία αναδρομή (που παίζει ρόλο στην υπόθεση φυσικά) στο παρελθόν του Μόρτιμερ στη Σίμλα, που βοηθάει να καταλάβουμε καλύτερα το χαρακτήρα του και την πορεία του.
 

Αν εξαιρέσεις την μπούρδα με τη μεταφορά πνεύματος νομίζω ότι εδώ αξίζει ένα βαθμουλακι παραπάνω. Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ. Βοήθησε και ότι το διάβασα στα ελληνικά, αλλά εκτός αυτού το τοπίο της Ανταρκτικής, η υπέροχη ιστορική αναδρομή, το αγωνιώδες τέλος μου άρεσαν φοβερα. Αν όχι στην πρώτη πεντάδα θα την έβαζα αμέσως μετά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32434
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

36 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Αν εξαιρέσεις την μπούρδα με τη μεταφορά πνεύματος νομίζω ότι εδώ αξίζει ένα βαθμουλακι παραπάνω. Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ. Βοήθησε και ότι το διάβασα στα ελληνικά, αλλά εκτός αυτού το τοπίο της Ανταρκτικής, η υπέροχη ιστορική αναδρομή, το αγωνιώδες τέλος μου άρεσαν φοβερα. Αν όχι στην πρώτη πεντάδα θα την έβαζα αμέσως μετά.

 

Ε όχι και πεντάδα οι Σαρκοφάγοι.

Προσωπικά ούτε καν δεκάδα τις βάζω.

Από ιστορίες του Sente μπορώ να σου πω τουλάχιστον 3 καλύτερες (Βορόνοφ, Ράβδος, Όρκος).

Βέβαια είναι μια αξιοπρεπής ιστορία.

Όπως ξανάπαμε, ακόμα και τα πιο αδύναμα άλμπουμ της σειράς διαβάζονται ευχάριστα.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33895
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

36 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

 

Ε όχι και πεντάδα οι Σαρκοφάγοι.

Προσωπικά ούτε καν δεκάδα τις βάζω.

Από ιστορίες του Sente μπορώ να σου πω τουλάχιστον 3 καλύτερες (Βορόνοφ, Ράβδος, Όρκος).

Βέβαια είναι μια αξιοπρεπής ιστορία.

Όπως ξανάπαμε, ακόμα και τα πιο αδύναμα άλμπουμ της σειράς διαβάζονται ευχάριστα.

 

Βορονοφ και Ράβδος επίσης πολύ ωραίες. Μμμμ μου βάζεις δύσκολα. Ενθουσιάστηκα με τους πάγους και την ιστορία της Ινδίας ισως για αυτό. Τελοσπαντων προχωράω στο Τέμενος τώρα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.