Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΓΝΩΘΙ ΣΑΘΡΟΝ (Movies Edition)


Γάντζος

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

99% στην τυχη :P

 

 

 

 

11. A - Mary Popins (τυχη)

12. Δ (τυχη και δω, αν θυμαμαι καλα δεν εχει κερδισει κανενα βεβαια)

13. Α

14. Β (τυχη)

15. Γ (ο ποιος;)

16. Γ (την εχω δει αλλα δεν θυμαμαι :P )

17. B  Dr. No The spy who loved me

18. Δ

19. Α

20. Δ

21. Α

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

99% στην τυχη :P

 

 

 

 

11. A - Mary Popins (τυχη)

12. Δ (τυχη και δω, αν θυμαμαι καλα δεν εχει κερδισει κανενα βεβαια)

13. Α

14. Β (τυχη)

15. Γ (ο ποιος ;)

16. Γ (την εχω δει αλλα δεν θυμαμαι :P )

17. B  Dr. No The spy who loved me

18. Δ

19. Α

20. Δ

21. Α

 

 

 

 

3/10 ο kwtsos   :)

 

  :Teacher:  χρειαζεσαι εντατικα μαθηματα  :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

 

 

11. 2, BnB και Pete's Dragon

12. Δ

13. Γ

14. Β

15. Δ ποιος είναι αυτός; :P

16. Γ αγαπημένη ταινία

17. Δεν έχω ιδέα :)

18. B?

19. Δ

20. Α ( μεγάλος ο Lumet, το Δίκτυο είναι μια από τις αγαπημένες μου ταινίες) 

 

 

 

Στείλε και λυσσάρι

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

 

 

11. 2, BnB και Pete's Dragon

12. Δ

13. Γ

14. Β

15. Δ ποιος είναι αυτός; :P

16. Γ αγαπημένη ταινία

17. Δεν έχω ιδέα :)

18. B?

19. Δ

20. Α ( μεγάλος ο Lumet, το Δίκτυο είναι μια από τις αγαπημένες μου ταινίες) 

 

 

 

Στείλε και λυσσάρι

 

7/10 Θρηνωδε! πολυ δυνατος :)

 

σφυρα και στον GeoTrou λιγο να κοπιασει να συμπληρωσει το 2ο γυρο :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Αν θες μία φιλική παρατήρηση: Οι ερωτήσεις είναι κάπως ανισοβαρείς. Δηλαδή μου θυμίζει ένα παλιό σκετσάκι του Μπένι Χιλ. Τηλεπαιχνίδι ο Μπένι παρουσιαστής. Ρωτάει την πρώτη παίκτρια που έγινε ο τελικός κυπέλου Αγγλίας. Τον δεύτερο παίκτη πόσους θεατές είχε και τον καραφλό γεράκο να του πει ονόματα και διευθύνσεις. Αναφέρομαι φυσικά στις ερωτήσεις πόσες και ποιες. Πρακτικά είναι μόνο ποιες γιατί εν τέλει το πόσες δε μετράει κάπου.

 

Όχι πως δε θα ήμουν πάτος βέβαια :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Αν θες μία φιλική παρατήρηση: Οι ερωτήσεις είναι κάπως ανισοβαρείς. Δηλαδή μου θυμίζει ένα παλιό σκετσάκι του Μπένι Χιλ. Τηλεπαιχνίδι ο Μπένι παρουσιαστής. Ρωτάει την πρώτη παίκτρια που έγινε ο τελικός κυπέλου Αγγλίας. Τον δεύτερο παίκτη πόσους θεατές είχε και τον καραφλό γεράκο να του πει ονόματα και διευθύνσεις. Αναφέρομαι φυσικά στις ερωτήσεις πόσες και ποιες. Πρακτικά είναι μόνο ποιες γιατί εν τέλει το πόσες δε μετράει κάπου.

 

Όχι πως δε θα ήμουν πάτος βέβαια :lol:

 

Παιδες οσοι θελετε καντε μου μια αξιολογηση, γραψτε μια κριτικη, κατι που σας αρεσε, κατι που σας ξενισε.. θα γινω καλυτερος :)

 

thanks Kurdy για την παρατηρηση!

 

Οπως ειπα και στο ομαδικο μηνυμα απολαυσα πραγματικα τη δημιουργια του quiz! Σας ευχαριστω που συμμετειχατε :)  :yes:

 

                     :popcorn:  :popcorn:  :popcorn:

 

Παραδιδω τη σκυταλη στον Tightwad!! περιμενουμε το νεο σου γνωθι σαθρον Φαιδωνα :)  :pinokio:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μια χαρά το βρήκα εγώ :) Οι ερωτήσεις πηγάζουν από τα δικά σου ενδιαφέροντα (ίσως με κάποιες επιρροές από τον Φαίδωνα (Tightwad)). Γουστάρεις πολεμικές ταινίες, γουστάρεις αστυνομικά και νομίζω ότι βγήκε. Κάποιες εικαστικές παρεμβάσεις τύπου Disney νομίζω ότι βγήκαν μέσα από το ίδιο το φόρουμ. Εκείνο το Bedknobs and Broomsticks λχ προφανώς προήλθε από το όταν το μνημόνευσε ο irakurani τον Οκτώβρη σε αυτό εδώ το τόπικ. :) O Μιγιαζάκι Σταύρο είναι θεούλης! Έχει φτιάξει κάποιες από τις καλύτερες ταινίες κινουμένων σχεδίων έβερ. Πιθανολογώ ότι τις ξέρεις τις ταινίες, αλλά δεν είχες συγκρατήσει ποτέ το όνομα του δημιουργού :) (παρεμπιπτόντως, προφανώς θέλει ένα update η φιλμογραφία του στην παρουσίαση :D ) (να δω ποιος θα το διαβάσει για να το κάνει :lol:

 

Κάπως έτσι ήταν και αυτό που είχε κάνει ο Τάητ με τις σημαίες (απόρροια της αγάπης του στην ιστορία και ειδικότερα στην ιστορια του 19ου-αρχές 20ου αιώνα. στολές, σημαίες, άλογα, δούκες, κόμηδες και μαρκήσιοι ντε σαντ :D ) ή το άλλο που και καλά ήταν Γλώσσες αλλά όλο μαζί θύμιζε περισσότερο επίσκεψη στις Βρετανικές νήσους, από Βορρά προς Νότο, με τις πίπιζες να παίζουν, τα κιλτ να ανεμίζουν και τους κοκκινόπαλτους να ατενίζουν τα όσα αγέρωχα φαίνονται από το σηκωμένο κιλτ. Διότι m8, single malt και FREEEEEDOOOOOMMMMMMMMMM. Μόνο το πρώτο-πρώτο ήταν ότι του φανεί του λωλοστεφανή. Αλλά και εκείνο κολλάει με τον λωλοστεφανή που γύρισε και άνοιξε τόπικ για ότι περίεργο βλέπουμε :) Που αλλού θα μάθαινε κανείς για το Scammell's Universal Treasure-House of Useful Knowledge: An Encyclopedia of Valuable Receipts in the Principal Arts of Life :D :D :D

 

Αυτό που αρχικά με σόκαρε ήταν οι απαντήσεις στον Bond......... Ειδικά αυτές που απέδιδαν στον Connery ταινίες του Moore......... ψιλοσυμβιβάστηκα με το ότι δε γίνεται να είναι όλοι πυροβολημένοι σαν εμένα και να ξέρουν για όλες ποιος έπαιζε........ ψιλοσυμβιβάστηκα... :) ξανακοίταξα τώρα τις απαντήσεις, είδα κάποιες και.............. :)

 

Μη πεταχτεί καμιά κουφάλα και πει "ναι αλλά το έργο του Bergman" ή "το έργο του Rossellini" :D θα του βάλω φωτιά στα κόμικ! :D Bond is Bond! :) μέχρι και ο Βέγγος έχει παίξει Bond (αλλά τον είδατε ποτέ να κάνει τον ιππότη ή τον χάρο και να παίζει σκάκι? ε? ε? ε? άιντε. κι εσείς και οι γιαγιάκες που τους άρεσε ο Μπρεχτ :D )

 

αυτά. 

 

it was fun! :D

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτοί είναι οι νικητές αυτή την στιγμή:

  • Rorschach 16/20 medal-gold-3-icon.png
  • germanicus 13/20 medal_silver_3.png
  • Θρηνωδός 12/20 Farm-Fresh_medal_bronze_3.png

Φυσικά αυτά δεν είναι τα τελικά αποτελέσματα, μπορεί κάλλιστα κάποιος που χρωστάει ερωτήσεις να πάρει μετάλλιο, ή μπορεί κάποιο μέλος που δεν συμμετείχε ως τώρα να νικήσει τον διαγωνισμό. :)
 
Προσωπικά είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα. Το θέμα του τέστ και οι ερωτήσεις ήταν αρκετά ενδιαφέρουσες, και ο Γάντζος εγκλιματίστηκε πολύ γρήγορα. Κάποιος σαν εμένα που δεν ξέρει πολλά από κινηματογράφο θα τα πήγαινε χάλια, αλλά αυτό αντισταθμίζεται από το γεγονός ότι ούτε οι νικητές έχουν τρελά σκόρ. Και προσωπικά προτιμώ να έχουν όλοι σχετικά χαμηλά σκόρ, παρά οι 3-4 κορυφαίοι να έχουν 19-20/20 σαν κουίζ του Buzzfeed.
 
Πάντα στα Γ.Σ. θα υπάρχει μια υπερβολική κλίση προς υπερσυγκεκριμένα θέματα, το οποίο καλό δεν είναι, αλλά είναι φυσική επίπτωση του γεγονότος ότι αυτός που γράφει το κουίζ είναι fan της συγκεκριμένης θεματολογίας.
 
Το επόμενο θέμα (φέτος) θα είναι η παγκόσμια γεωγραφία, αλλά θα ήθελα πάντα να ακούσω νέες προτάσεις για Κουίζ! Και αυτό συμπεριλαμβάνει Γ.Σ. τα οποία έχει επιμεληθεί άλλο μέλος, όπως το φετινό ή τον τελευταίο γύρο του περσινού.
 

Κάπως έτσι ήταν και αυτό που είχε κάνει ο Τάητ με τις σημαίες (απόρροια της αγάπης του στην ιστορία και ειδικότερα στην ιστορια του 19ου-αρχές 20ου αιώνα. στολές, σημαίες, άλογα, δούκες, κόμηδες και μαρκήσιοι ντε σαντ :D ) ή το άλλο που και καλά ήταν Γλώσσες αλλά όλο μαζί θύμιζε περισσότερο επίσκεψη στις Βρετανικές νήσους, από Βορρά προς Νότο, με τις πίπιζες να παίζουν, τα κιλτ να ανεμίζουν και τους κοκκινόπαλτους να ατενίζουν τα όσα αγέρωχα φαίνονται από το σηκωμένο κιλτ. Διότι m8, single malt και FREEEEEDOOOOOMMMMMMMMMM. Μόνο το πρώτο-πρώτο ήταν ότι του φανεί του λωλοστεφανή. Αλλά και εκείνο κολλάει με τον λωλοστεφανή που γύρισε και άνοιξε τόπικ για ότι περίεργο βλέπουμε :) Που αλλού θα μάθαινε κανείς για το Scammell's Universal Treasure-House of Useful Knowledge: An Encyclopedia of Valuable Receipts in the Principal Arts of Life :D :D :D


Όσον αφορά αυτή την τρομερά ακριβή ψυχανάλυση, θα ήθελα να προσθέσω ότι τα Σαββατοκύριακα παίρνω τον Ροσινάντε και κυνηγάω ανεμόμυλους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Bαλε Ταιτ γεωγραφια να πιασουν τοπο οι ωρες που εχω λιωσει τον τελευταιο καιρο βλεποντας βιντεακια του Geography now! (και αλλα σχετικα απο τα related διπλα) στο youtube! 

Ολα τα ΓΣ μου αρεσαν,οπως και αυτο, βεβαια με ξενισε λιγο το οτι σε αυτο πηγα χειροτερα σε ολα τα αλλα περιεργα, παρόλο που θεωρω τον κινηματογραφο που ειναι πιο κοντα στα μετρα μου. Ενταξει, επαιξε ρολο το οτι δεν ασχολουμαι πολυ με οικονομικα στοιχεια ουτε βλεπω τοσες πολεμικες/cop whatever ταινιες ,ποσο μαλλον να ασχοληθω με τα ονοματα των ηθοποιων που παιζουν σε αυτες.  Ισως αυτο ηταν και το στοιχειο που δε με βοηθησε να παρω κανεναν εξτρα ποντο χωρις να ξερω την απαντηση 100%. Στα αλλα ΓΣ υπηρχαν παγιδες απαντησεις ή απαντησεις που καπως απεκλειες και επαιζες με αυξημενες πιθανοτητες να βρεις το σωστο. Εδω ηταν πιο πολυ 1+1=2 . Anyway,παντα εχει πλακα οταν γελαμε με τα χαλια μας :P

tl;dr Και αλλα ΓΣ!

 

υγ:Νικο οκ,ψιλοντροπη μου για τον 007 αλλα ειναι μεγαλεπηβολο εργο η θεαση της πληρους φιλμογραφιας του. Ισως να κατσω καποαι μερα να βρω καποια λιστα με τα τοπ 10-15-20 (οχι παραπανω :P ) γιατι και οσες ειχα δει μικρος σχεδον τις εχω ξεχασει.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Τα κουΐζ είναι περίεργη υπόθεση. Θέλει μεγάλη μαεστρία να φτιάξεις ερωτήσεις που να αντανακλούν τις γνώσεις των συμμετεχόντων και όχι τις δικές σου. Αυτό βέβαια γενικότερα και όχι σε τέτοιο περιβάλλον που δεν ξέρεις τίποτα απαντάς και δε σε νοιάζει. Εδώ χαβαλέ, διασκέδασα περισσότερα με την όλη διαδικασία να γράψω αιτιολόγηση σε απαντήσεις που δεν είχα ιδέα, τουλάχιστον να προσφέρουμε θέαμα :lol:

 

Πάντως στα τεστ του Tightwad λίγο που είδα τώρα από τον λύνξ του Γερμάνικους ξέρω πάνω από τις μισές απαντήσεις με μία απλή ματιά στις ερωτήσεις (δεν άνοιξα τις απαντήσεις, αλλά για τις μισές είμαι απόλυτα σίγουρος), εδώ η μοναδική απάντηση που ήξερα ήταν η χρονολογία που βγήκε το Once upon a time in the West και πάλι όσο σίγουρος μπορεί να είναι κάποιος με τις χρονολογίες. Και το 1/20 σίγουρος σε σχέση με το 20/30 στις σημαίες δεν αντικατοπτρίζει τη διαφορά των γνώσεων που έχω στις σημαίες ή τις γλώσσες και το σινεμά. Μέχρι το 2000 έβλεπα τα πάντα απλά αδιαφορω για το box office ή τους σκηνοθέτες κινουμένων σχεδίων (νταφούκ :lol:). Και δεν το αναφέρω για το αποτέλεσμα, αλλά πιο πολύ για την επιτυχία ενός διαγωνισμού. Όταν κάποιος βλέπει 10 άγνωστες ερωτήσεις πιθανότατα δε θα ασχοληθεί, αν δει μισές-μισές θα παλέψει και τα υπόλοιπα. 

 

Τέλος (ουφ) @Tightwad: Υπάρχει ένας κανόνας: Σε multiple choice όταν δεν υπάρχει αρνητική βαθμολογία ευνοούνται οι τυχεροί σε περίπτωση πολύ δύσκολων θεμάτων (επαγγελματική εμπειρία αυτό).

 

Eυχαριστώ πολύ πάντως Γάντζε για τον κόπο σου. Στον κόσμο υπάρχουν 2 ειδών άνθρωποι: Αυτοί που μαγειρεύουν και αυτοί που τρώνε. Εγώ τρώω και μάλιστα πολύ, οπότε σέβομαι πάντα τον κόπο και την προσπάθεια αυτών που μαγειρεύουν κάθε είδους "τροφή" μου. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Μια χαρά το βρήκα εγώ :) Οι ερωτήσεις πηγάζουν από τα δικά σου ενδιαφέροντα (ίσως με κάποιες επιρροές από τον Φαίδωνα (Tightwad)). Γουστάρεις πολεμικές ταινίες, γουστάρεις αστυνομικά και νομίζω ότι βγήκε. Κάποιες εικαστικές παρεμβάσεις τύπου Disney νομίζω ότι βγήκαν μέσα από το ίδιο το φόρουμ. Εκείνο το Bedknobs and Broomsticks λχ προφανώς προήλθε από το όταν το μνημόνευσε ο irakurani τον Οκτώβρη σε αυτό εδώ το τόπικ. :)

 

Κάπως έτσι ήταν και αυτό που είχε κάνει ο Τάητ με τις σημαίες (απόρροια της αγάπης του στην ιστορία και ειδικότερα στην ιστορια του 19ου-αρχές 20ου αιώνα. στολές, σημαίες, άλογα, δούκες, κόμηδες και μαρκήσιοι ντε σαντ :D ) ή το άλλο που και καλά ήταν Γλώσσες αλλά όλο μαζί θύμιζε περισσότερο επίσκεψη στις Βρετανικές νήσους, από Βορρά προς Νότο, με τις πίπιζες να παίζουν, τα κιλτ να ανεμίζουν και τους κοκκινόπαλτους να ατενίζουν τα όσα αγέρωχα φαίνονται από το σηκωμένο κιλτ. Διότι m8, single malt και FREEEEEDOOOOOMMMMMMMMMM. Μόνο το πρώτο-πρώτο ήταν ότι του φανεί του λωλοστεφανή. Αλλά και εκείνο κολλάει με τον λωλοστεφανή που γύρισε και άνοιξε τόπικ για ότι περίεργο βλέπουμε :) Που αλλού θα μάθαινε κανείς για το Scammell's Universal Treasure-House of Useful Knowledge: An Encyclopedia of Valuable Receipts in the Principal Arts of Life :D :D :D   (Αγαπαμε Tightwad!!)

 

Αυτό που αρχικά με σόκαρε ήταν οι απαντήσεις στον Bond......... Ειδικά αυτές που απέδιδαν στον Connery ταινίες του Moore......... ψιλοσυμβιβάστηκα με το ότι δε γίνεται να είναι όλοι πυροβολημένοι σαν εμένα και να ξέρουν για όλες ποιος έπαιζε........ ψιλοσυμβιβάστηκα... :) ξανακοίταξα τώρα τις απαντήσεις, είδα κάποιες και.............. :)

 

Μη πεταχτεί καμιά κουφάλα και πει "ναι αλλά το έργο του Bergman" ή "το έργο του Rossellini" :D θα του βάλω φωτιά στα κόμικ! :D Bond is Bond! :) μέχρι και ο Βέγγος έχει παίξει Bond (αλλά τον είδατε ποτέ να κάνει τον ιππότη ή τον χάρο και να παίζει σκάκι? ε? ε? ε? άιντε. κι εσείς και οι γιαγιάκες που τους άρεσε ο Μπρεχτ :D )

 

αυτά. 

 

it was fun! :D

 

:cheers5:

 

 

 

Προσωπικά είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα. Το θέμα του τέστ και οι ερωτήσεις ήταν αρκετά ενδιαφέρουσες, και ο Γάντζος εγκλιματίστηκε πολύ γρήγορα. Κάποιος σαν εμένα που δεν ξέρει πολλά από κινηματογράφο θα τα πήγαινε χάλια, αλλά αυτό αντισταθμίζεται από το γεγονός ότι ούτε οι νικητές έχουν τρελά σκόρ. Και προσωπικά προτιμώ να έχουν όλοι σχετικά χαμηλά σκόρ, παρά οι 3-4 κορυφαίοι να έχουν 19-20/20 σαν κουίζ του Buzzfeed.

 

Πάντα στα Γ.Σ. θα υπάρχει μια υπερβολική κλίση προς υπερσυγκεκριμένα θέματα, το οποίο καλό δεν είναι, αλλά είναι φυσική επίπτωση του γεγονότος ότι αυτός που γράφει το κουίζ είναι fan της συγκεκριμένης θεματολογίας.

 

 

Ολα τα ΓΣ μου αρεσαν,οπως και αυτο, βεβαια με ξενισε λιγο το οτι σε αυτο πηγα χειροτερα σε ολα τα αλλα περιεργα, παρόλο που θεωρω τον κινηματογραφο που ειναι πιο κοντα στα μετρα μου. Ενταξει, επαιξε ρολο το οτι δεν ασχολουμαι πολυ με οικονομικα στοιχεια ουτε βλεπω τοσες πολεμικες/cop whatever ταινιες ,ποσο μαλλον να ασχοληθω με τα ονοματα των ηθοποιων που παιζουν σε αυτες.  Ισως αυτο ηταν και το στοιχειο που δε με βοηθησε να παρω κανεναν εξτρα ποντο χωρις να ξερω την απαντηση 100%. Στα αλλα ΓΣ υπηρχαν παγιδες απαντησεις ή απαντησεις που καπως απεκλειες και επαιζες με αυξημενες πιθανοτητες να βρεις το σωστο. Εδω ηταν πιο πολυ 1+1=2 . Anyway,παντα εχει πλακα οταν γελαμε με τα χαλια μας :P

tl;dr Και αλλα ΓΣ!

 

:beer:

 

 

Τα κουΐζ είναι περίεργη υπόθεση. Θέλει μεγάλη μαεστρία να φτιάξεις ερωτήσεις που να αντανακλούν τις γνώσεις των συμμετεχόντων και όχι τις δικές σου. Αυτό βέβαια γενικότερα και όχι σε τέτοιο περιβάλλον που δεν ξέρεις τίποτα απαντάς και δε σε νοιάζει. Εδώ χαβαλέ, διασκέδασα περισσότερα με την όλη διαδικασία να γράψω αιτιολόγηση σε απαντήσεις που δεν είχα ιδέα, τουλάχιστον να προσφέρουμε θέαμα :lol:

Eυχαριστώ πολύ πάντως Γάντζε για τον κόπο σου. Στον κόσμο υπάρχουν 2 ειδών άνθρωποι: Αυτοί που μαγειρεύουν και αυτοί που τρώνε. Εγώ τρώω και μάλιστα πολύ, οπότε σέβομαι πάντα τον κόπο και την προσπάθεια αυτών που μαγειρεύουν κάθε είδους "τροφή" μου. :)

 

:blush:  :kisses:  :beer6:  Σας ευχαριστω ολους!  :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όταν κάποιος βλέπει 10 άγνωστες ερωτήσεις πιθανότατα δε θα ασχοληθεί, αν δει μισές-μισές θα παλέψει και τα υπόλοιπα.

Αυτό ισχύει, γι'αυτό είναι γενικά καλό ο πρώτος γύρος να είναι σχετικά εύκολος (όχι υπερβολικά όμως), και η δυσκολία των επόμενων γύρων να αλλάζει με βάση το πως έχουν πάει οι συμμετέχοντες μέχρι εκείνο το σημείο. Αυτό δεν είναι μόνο θέμα εύκολων ή δύσκολων ερωτήσεων, αλλά και απαντήσεων που είναι αστεία, παγίδες, διπλοπαγίδες, παγοπέδιλα, κτλ.

 

Τέλος (ουφ) @Tightwad: Υπάρχει ένας κανόνας: Σε multiple choice όταν δεν υπάρχει αρνητική βαθμολογία ευνοούνται οι τυχεροί σε περίπτωση πολύ δύσκολων θεμάτων (επαγγελματική εμπειρία αυτό).

Προσωπικά μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι η αρνητική βαθμολογία είναι περισσότερο χρήσιμη για να εξεταστεί η βεβαιότητα κάποιου για την ορθότητα της επιλογής του, παρά να εξεταστούν οι γνώσεις του. Πειραματίστηκα με αρνητική βαθμολογία και με τις τζογαδόρικες ερωτήσεις προς το τέλος του Γ.Σ. με τις γλώσσες έτσι ώστε να βοηθηθούν οι παίκτες με λιγότερους πόντους, αλλά δεν νομίζω ότι βοήθησε ιδιαίτερα.

 

Αυτό που βοήθησε όσον αφορά την τύχη ήταν οι περισσότερες επιλογές. Σύγκρινε την διαφορά των σκόρ στο ΓΣ με τις Σημαίες (3 επιλογές), με αυτή στις Γλώσσες και τις Ταινίες (5 επιλογές). Θα μπορούσαμε να το πάμε στις 6 επιλογές, αλλά νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολικό.

 

post-23287-0-43081700-1484829807_thumb.jpgpost-23287-0-36995500-1484829805_thumb.jpg

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Λαλάκα μου! Είμαστε πειραματόζωα του παλαβού καβαλάρη του Ροσινάντε! :xm: Τελείες χωρίς διαστάσεις σε ένα δισδιάστατο αντικείμενο! :xm: χαμένες στο τίποτα έξω από άλλα μονοδιάστατα αντικείμενα! :xm:

 

Ακόμα μια ένδειξη ότι στη πραγματικότητα το σύμπαν που αντιλαμβανόμαστε είναι ένα simulation! :xm:

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.