Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΓΑΛΛΟΒΕΛΓΙΚΑ ΚΟΜΙΚΣ [ BD ] : ΣΧΟΛΙΑ, ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ, ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ, ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ


Θρηνωδός

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Το κομμάτι που θα ανεβάσουμε στις ~15 αυτού του μήνα θα είναι και το τελευταίο για το καλοκαίρι. Οι δύο κύριοι λόγοι είναι ότι α) υπάρχει μπόλικο υλικό για όσους θέλουν να το διαβάσουν και β) ότι δυστυχώς οι υποχρεώσεις (μακάρι να έλεγα διακοπές αλλά φευ) είναι ιδιαίτερα αυξημένες για μένα και δεν θα μπορώ να συμμετέχω σε αυτό το αξιόλογο πρότζεκτ όσο θα ήθελα. Οπότε την άλλη βδομάδα βλέπουμε το επόμενο είδος και επανερχόμαστε δυναμικά το σεπτέμβρη με τα υπόλοιπα είδη και κάποια έξτρα αρθράκια με ενδιαφέρουσες πληροφορίες για το παρασκήνιο των BD. 

 

:xai:

 

Και αφού ξεκουραστήκαμε (?), απλώσαμε τις κορμάρες (?) μας στην παραλία και απολαύσαμε (?) καλοκαίρι, από την παρασκευή 1/9 επανερχόμαστε στον οδηγό. Μέσα στο ΣΚ λογικά θα ανέβει από την αφάνα που γυαλίζει στον ήλιο του μεσονυκτίου το επόμενο είδος BD. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23548
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Διάβασα προσφάτως το αρκετά βραβευμένο για το 2016, Cher pays de notre enfance που αφορά τη Γαλλία και τις πολιτικές δολοφονίες της δεκαετίας του 70. Αξιοπρεπέστατο αν και δυσκολεύτηκα να το παρακολουθήσω χωρίς να γκουγκλάρω κάθε 5'.

 

Δεν ξέρω αν εμπίπτει στην κατηγορία η Περσέπολις ή και το επίσης πολυβραβευμένο L'Arabe du futur, που ενώ είναι αυτοβιογραφικά έχουν πολιτικό στίγμα αρκετά έντονο. Να πω την αλήθεια δεν ξέρω ποιες θα είναι όλες οι κατηγορίες σας. :)

 

Και επειδή τα μπράβο ποτέ δεν είναι αρκετά, ξανα σας συγχαίρω για την εκπληκτική σας προσπάθεια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Σε ευχαριστούμε Σταύρο για τα καλά σου λόγια και που κάθεσαι ακόμα να διαβάσεις πιστά το κάθε κεφάλαιο. :) Τα είδη που μας μένουν να ανεβάσουμε (πέρα από κάποια έξτρα αρθράκια που θα μπουν στο τέλος) είναι:

 

Περιπέτεια

Παιδικά

Βιογραφικά

Αυτοβιογραφικά/Κοινωνικά

Ιστορικά

Ερωτικά

Φαντασίας

Επιστημονική Φαντασία

 

έχουμε μπόλικο πράγμα ακόμα να καλύψουμε σίγουρα. Το πρώτο που αναφέρεις δεν το ξέρω καθόλου, θα το προσθέσω μέσα στην μέρα. Τα άλλα δύο τα έχουμε συμπεριλάβει στα αυτοβιογραφικά/κοινωνικά ήδη. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23548
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  53

 Το πρώτο που αναφέρεις δεν το ξέρω καθόλου, θα το προσθέσω μέσα στην μέρα. 

 

Πρόκειται για ντοκιμαντέρ/ρεπορτάζ σε κόμικ. Έχω την εντύπωση ότι οι δημιουργοί του δεν είναι κομίστες αλλά ρεπόρτερ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Βρίσκεται πουθενά να το διαβάσουμε και μεις οι αμαθείς στα γαλλικά; :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23548
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Δε θα στο συνιστούσα, άσε που το θεωρώ εντελώς απίθανο. Η μετάφραση θα ήταν πραγματικός άθλος, ο μεταφραστής θα έπρεπε να έχει 15 παράθυρα αναζητήσεων ανοιχτά για να αποδόσει ακριβώς. Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα καλά τα πάντα και δεν ξέρω αν ήθελα να καταλάβω όλες τις ημι-παράνομες, παρακρατικές οργανώσεις των 70ς που περιγράφει. Αν δεις τις περιγραφές στα σχόλια, αυτό πρέπει να ισχύει και για τους κάτω των 40 Γάλλους. Έχουν πρόβλημα να το παρακολουθήσουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  4236
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  153
  • Content Count:  1514
  • Reputation:   18098
  • Achievement Points:  2201
  • Days Won:  21
  • With Us For:  5972 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ευχάριστη έκπληξη τα Αυτοβιογραφικά/Κοινωνικά! Για να πω την αλήθεια, δεν περίμενα να βρω τις προτάσεις τόσο ενδιαφέρουσες! :)  Το "κερασάκι στην τούρτα" ήταν η τελευταία παράγραφος με τον Lewis Trondheim! :D  Αν το πετύχω πουθενά (λέμε τώρα...αν) θα τσιμπηθεί με συνοπτικές διαδικασίες! :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Άγγελε, παρότι στο site της Fantagraphics γράφει ότι είναι εξαντλημένο, στο Bookdepo και στο Amazon βλέπω ότι υπάρχουν διαθέσιμα κομμάτια. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4236
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  153
  • Content Count:  1514
  • Reputation:   18098
  • Achievement Points:  2201
  • Days Won:  21
  • With Us For:  5972 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

:thanks:  Γιώργο! Μπήκε ήδη στη λίστα για τις επόμενες αγορές! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23548
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Ένα απλό κλικ στο "Ευχαριστώ" δεν είναι αρκετό οπότε χαραμίζω ένα ποστ ακόμα.

 

Και με την ευκαιρία μία ερώτηση: Έχετε διαβάσει το Portugal; Γιατί αποπειράθηκα και με κούρασε ειδικά η παρουσία τόσο μεγάλων κειμένων, κάτι που μου προκαλεί γενικώς απέχθεια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Προσωπικά όχι δεν το έχω διαβάσει. Θα το ήθελα κάποια στιγμή ωστόσο, γιατί το σχέδιο αν μη τι άλλο είναι εξαιρετικό. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23548
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Ξέρετε ότι πάντα λέω τα καλύτερα για το αφιέρωμά σας και είμαι αν όχι ο μεγαλύτερος, αλλά σίγουρα από τους μεγαλύτερους σας φαν. Αλλά αυτή τη φορά ήσασταν ελλειπείς (νομίζω) και κάπως βιαστικοί. Βρίσκω ότι λείπουν τίτλοι τεράστιοι με πάρα πολύ μεγάλη αναγνώριση και απήχηση, μερικοί από αυτούς έχουν μεταφραστεί και στα ελληνικά. Αν επιτρέπεται να επισημάνω μερικούς: Il etait une fois a France, Murena, Les Aigles de Rome, Buck Danny, Atalante, Barbe-Rouge (εφόσον μπήκε το Long John Silver), σχεδόν όλα του Patrick Prugne, όλα (πλην του Lefranc) του Jacques Martin, Les chemins de Malefosse, Le Maitre des armes, σχεδόν όλα του Bourgeon (Passagers du Vent, Compagnons de Crepuscule), 7 vies de l'epervier (και όλα τα συναφή), Le Grand Siecle, Le Roy des Ribauds.

 

Xίλια συγνώμη αν νομίζει κάποιος ότι το κάνω για να φανώ ξερόλας ή εξυπνάκιας, δεν το κάνω για αυτό - το αφιέρωμα μπορεί να εμπλουτίζεται διαρκώς και η τελική του μορφή να είναι πληρέστατη. :)

 

Και πάλι σας χιλιοευχαριστώ για την τόσο όμορφη δουλειά που μας προσφέρετε. :D

 

Επεξεργασία από Kurdy Malloy
Ποιος George Martin ρε ΟΥΦΟ!
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Πωπω ξέχασα τον Μούρηνα :lol::lol: 

 

Από χθες που ανέβαζα το κομμάτι των ιστορικών περίμενα την απάντηση σου. Εγώ (εμείς) δεν διάβασα ποτέ συστηματικά ιστορικά bd και είναι από τα είδη που με τραβάνε λιγότερο, οπότε ήξερα ότι οι προτάσεις θα ήταν ενδεικτικές και περιορισμένες, όπως επίσης ότι θα λείπουν τίτλοι βασικοί. 

 

Πάλι καλά που έγραψες μιας και ασχολείσαι αρκετά ώστε να γεμίσει η λίστα με πολλούς και αξιόλογους τίτλους :) Το ξερόλας/εξυπνάκιας όσον αφορά εμένα και τον Γιώργο ( που εκ των πραγμάτων εμάς θα πρέπει να αφορά μόνο που το γράφουμε) δεν υφίσταται καν. Γι'αυτό φτιάχτηκε το θέμα αυτό, να συμπληρώνεται ο οδηγός και από τα υπόλοιπα μέλη όπου εμείς δεν ξέρουμε/αμελούμε/ξεχνάμε να γράψουμε. 

 

Και πάλι σε χιλιοευχαριστούμε για τις προτάσεις :D σιγά σιγά θα τις προσθέσω. :) :thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23548
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Αν είναι να συμπληρώσεις γράψε και μερικά ακόμα αν σε ενδιαφέρει:

  • L'Or et le Sang - είναι ο πόλεμος της ανεξαρτησίας του Ριφ (Μαρόκο - Μεσοπόλεμος)
  • Matteo (καταπληκτικό). Μέσω του πρωταγωνιστή, περιγράφεται ο Α'ΠΠ, η Οκτωβριανή Επανάσταση, ο Ισπανικός Εμφύλιος
  • Le Vol du Corbeau (και πάλι του Gibrat) με θέμα τη γαλλική αντίσταση τις τελευταίες μέρες της γερμανικής κατοχής
  • Communardes! γυναικείες ιστορίες κατά την Κομμούνα των Παρισίων 
  • Mort au Tsar & Le Mort de Staline (δεν ξέρω αν αναφέρθηκαν αλλού)

Υπάρχουν επίσης και σειρές αυτοτελών έργων όπως:

  • J'ai tue. Iστορικές δολοφονίες σε POV του δράστη
  • L'homme de l'annee. Κάτι αντίστοιχο, με ανθρώπους που σημάδεψαν την ιστορία.

Eπίσης αν θες σου 2-3 λέξεις και για τις προηγούμενες προτάσεις :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

3 hours ago, Kurdy Malloy said:

 

Eπίσης αν θες σου 2-3 λέξεις και για τις προηγούμενες προτάσεις :)

 

Ναι αν έχεις χρόνο θα βοηθούσε :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Αν μου επιτρέπετε να προσθέσω και την Κραυγή του Λαού (εκδόσεις  ΚΨΜ ) του Tardi ,που θεωρώ οτι έχει θέση στο κεφαλαιο Ιστορια ,του εξαιρετικού αφιερώματος  που κάνετε .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23548
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Δυο λέξεις τότε για το καθένα

  • Il etait une fois en France (Nury - Vallée), ιστορία της γαλλικής κατοχής. Αντίσταση, λαθρεμπόριο, συνεργασία. Τελειώνει με τις μετακατοχικές διώξεις προς τους συνεργάτες.
  • Murena (Dufaux - Delaby), διαδραματίζεται τα χρόνια των Κλαύδιου & Νέρωνα, μέσα από τα μάτια του Μουρήνα ενός παιδικού φίλου αρχικά του Νέρωνα.
  • Les Aigles de Rome (Marini), περιγράφει τους πολέμους που οδήγησαν στην ολική καταστροφή του Ρωμαϊκού στρατού στη μάχη του Τευτοβούργιου Δρυμού από τις στρατιές του Αρμίνιου
  • Buck Danny (Troisfontaine - Charlier - Hubinon - Bergèse), ξεκινάμε με το Περλ Χάρμπορ και ακολουθούμε τρεις πιλότους σε όλες τις αερομαχίες που έδωσε η αμερικάνικη αεροπορία. Β'ΠΠ, Ιπτάμενοι Τίγρεις, Κορέα, Βιετνάμ (με το όνομα Βιετ-ταν) κλπ
  • Atalante (Crisse), πολύ αδρά ιστορικό βασίζεται στην ιστορία της μοναδικής γυναίκας αργοναύτιδος και μετά ξεχειλώνει, α λα Ζίνα.
  • Barbe-Rouge (εφόσον μπήκε το Long John Silver). (Charlier - Hubinon). Πειρατεία.
  • Το σύμπαν του Jacques Martin. Jhen (αρχικά Xan) - μεσαίωνας. Orion - αρχαία Ελλάδα. Loïs - χρυσός αιώνας της Γαλλίας. Keos - αρχαία Αίγυπτος. Arno - Ναπολεόντειο. Μέσα σε αυτά ας βάλουμε και τον Vasco (αναγεννησιακό) από τον μαθητή και βοηθό του Martin, Gilles Chaillet. 
  • Τα έργα του Partick Prugne. Canoë Bay, Frenchman, Pawnee, Iroquois. Περιγράφουν ιστορίες με Ινδιάνους στην Αμερική πριν την ανεξαρτησία. Το σέτινγκ θυμίζει κάτι από τον τελευταίο τον Μοϊκανών και το Revenant.
  •  Les chemins de Malefosse, 7 vies de l'epervier (και όλα τα spin-off), Giacomo C. κλπ. Γενικότερα η σειρά Vecu της Glénat. Ημιιστορικές σειρές σε σκηνικό μεσαιωνικό, έως και μετααναγεννησιακό.
  • Le Maître d'armes, (Dorison - Parnotte). Θρησκευτικοί πόλεμοι 16ου αιώνα.
  • Les Passagers du Vent, (Bourgeon). H ιστορία της Ίζα, μέσα από την οποία βλέπουμε το ναυτικό του 18ου αιώνα, αποικιοκρατία στην Καραϊβική, μέχρι και αμερικάνικο εμφύλιο.
  • Les Compagnons de Crepuscule, (Bourgeon). Eκατονταετής πόλεμος.
  • Le Grand Siecle, (Andriveau). Kαι πάλι συνωμοσίες κλπ κατά τον Χρυσό αιώνα της Γαλλίας (σε περίπτωση που δεν ξέρετε ο όρος αναφέρεται στη βασιλεία του Λουδοβίκου ΙΔ')
  • Le Roy des Ribauds. (Brugeas - Tulhoat) Μεσαίωνας, βασιλιάς Φίλιππος Αύγουστος και Ελεονόρα της Ακουΐταίνης. Συνωμοσίες και πάλι στο σκηνικό που οδήγησε στον Εκατονταετή.
Επεξεργασία από Kurdy Malloy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ευχαριστώ, εγώ μέτρησα παραπάνω από δύο. :lol: 

 

Αύριο θα τα μεταφέρω αυτούσια και θα κάνω εύφημο μνεία για τα προσχήματα. :D 

 

@φλοκ:thanks: θα μπει και αυτό αύριο :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Σε μια παρά κάτι εβδομάδα, ολοκληρώνεται ένας χρόνος από το δημόσιο ξεκίνημα αυτής της προσπάθειας. Και λέω δημόσιο, γιατί όπως έχω ήδη αναφέρει η ιδέα και η υλοποίηση του "τρέχουν" από τον Απρίλιο του 2016, ήτοι ενάμιση χρόνο πριν. 

 

Δεν περίμενα να τραβήξει τόσο, δεν περίμενα να είναι τέτοια η έκταση του που θα πάρει τόσο καιρό για να ανέβει, με εξαίρεση δύο μικρές παύσεις το καλοκαίρι και στην αναβάθμιση του φόρουμ. Περίμενα όμως να έχει περισσότερη συμμετοχή στα πέριξ αλλά φευ. 

 

Θα μας κρατήσει παρέα για κάμποσους μήνες ακόμα, με (ελπίζω) ενδιαφέρουσες πληροφορίες για εσάς. Εγώ από την πλευρά μου να πω ένα μπράβο στον ΤζιοΤραγικό για την προσπάθεια του και τον χαβαλέ που κάνουμε μέχρι στιγμής :) δεν είναι λίγο όλο αυτό που συμβαίνει :) καθόλου λίγο :) και του αξίζει μια αναφορά πιστεύω ως μπαμπά του 50% του όλου πονήματος. 

 

Το μόνο που ξέρω σίγουρα είναι ότι η γνώση μου για τα Γαλλοβελγικά αυξήθηκε και αυξάνεται παράλληλα με την αύξηση του αφιερώματος, οπότε κέρδισα πολλά πραγματάκια και πραγματοποιήθηκε ήδη ο ένας σκοπός που είχα με το που μου ήρθε η όλη ιδέα: Να πάρω και εγώ αλλά και άλλοι πάρα πολλές ιδέες για νέες και παλιές προτάσεις πάντα κάτω από μια νέα πιο εμπεριστατωμένη οπτική για την προεργασία που κρύβεται πίσω από το τυπωμένο ή ψηφιακό χαρτί που φτάνει στα χέρια μας.

 

:alex: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32429
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πολύ ωραίο το αφιέρωμα σ΄ένα απ΄τα αγαπημένα μου είδη(την περιπέτεια) :)

 

Μια μικρή παρατήρηση μόνο.
Γιατί βάλατε τους Les Tuniques Bleues στην κατηγορία ως υβρίδιο χιούμορ και περιπέτειας και δεν βάλατε ας πούμε τα Λούκυ Λουκ που είναι παρόμοια φάση;
Θεωρώ πως οι "Μπλε" είναι καθαρά χιουμοριστικό κόμικ ή έστω κράμα χιούμορ με western, με τις ιστορίες να διαδραματίζονται σε πολύ συγκεκριμένο χώρο λόγω θεματολογίας Αμερικάνικου Εμφυλίου.
Λέω για τους Μπλε γιατί πρόσφατα τους διάβαζα κι έχω άποψη. Έχω την εντύπωση πως και ο Gaston ανήκει στα χιουμοριστικά, με μια μικρή επιφύλαξη :)

Για τα Blake et Mortimer το είχαμε συζητήσει και με τον germanicus στο αντίστοιχο θέμα.
Oύτε αυτά είναι αμιγώς περιπέτειες. Εξαρτάται απ΄το άλμπουμ. Έχουμε πολεμικά, αστυνομικά, επιστημονικής φαντασίας και κάποιες φορές συνδυασμούς αυτών.
Το περιπέτεια είναι κάπως γενικός όρος για να χαρακτηρίσουμε αυτή τη σειρά :)


Συνεχίστε την πολύ ωραία δουλειά που κάνετε :clap2:


Edit: Aπ΄τη στιγμή που βάλατε XIII και Ι.R.$. πρέπει να μπει και ο Largo Winch :)

 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Αναγκαστικά κάνεις συμβιβασμούς όταν καταπιάνεσαι με τέτοιες λίστες. Δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να βάλεις το Αστερίξ και στα χιούμορ, και στην περιπέτεια, και στα ιστορικά γιατί έτσι οι περισσότερες κατηγορίες θα αλληλοκαλύπτονταν. Βάζουμε ενδεικτικά πράγματα σε κάθε κατηγορία, τίτλους που κατά ποσοστά ανήκουν και σε άλλα είδη αλλά έχουν μείνει περισσότερο στις μνήμες των αναγνωστών για το κύριο χαρακτηριστικό τους. Έτσι, το Λούκυ Λουκ θα μπει στα χιουμοριστικά μαζί με το αστερίξ και το ΤινΤιν (άμα διαβάσεις το κείμενο των περιπετειών αναφερόμαστε στο γιατί δεν μπαίνουν κλασσικοί τίτλοι) και όχι στα Γουέστερν δίπλα σε bouncer κλπ, παρόλο που είναι χιουμοριστικό γουέστερν. Και περιπέτεια. Και "ιστορικό". Είναι λεπτές οι γραμμές για πολλά παλιά γαλλοβελγικά και δεν πρόκειται να ξεκινήσω 5 λίστες με τους 15 ίδιους τίτλους ξανά και ξανά για να πιάσω και την παραμικρή κατηγοριοποίηση αυτών των λεπτών γραμμών. :) 

 

Ομοίως για τα Blake et Mortimer. Να τα βάλω στα πολεμικά; Όχι γιατί δεν είναι πολεμικά κόμικ. Να τα βάλω στα sci-fi; Όχι γιατί έτσι καλύπτω τα μισά άλμπουμ. Να τα βάλω στα αστυνομικά; Όχι γιατί δεν μπορούν να σταθούν στα αστυνομικά κ.ο.κ. Γι'αυτό τα λες περιπέτειες, επειδή σαν genre καλύπτουν την μείξη πολλών άλλων και αποφεύγεις και το ψύρισμα. :) Φαντάσου τι χαμός θα γινόταν αν στο λήμμα blake et mortimer του bedetheque  δεν έλεγε aventure αλλά κοπάναγε 7-8 είδη. 

 

To Largo Winch θα προστεθεί :thanks: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23548
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  53

εεεεε γκουχ γκουχ το ΧΙΙΙ υπάρχει και αλλού :fiou:

 

Συγχαρητήρια και πάλι και εγγράφως.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ακριβώς επειδή το Μπλεικ και Μόρτιμερ δεν έχει "ταυτότητα", είναι που ταιριάζει στην περιπέτεια. :)

Την επόμενη φορά,  θα καταδυθουμε στον μισοάγνωστο κόσμο των ερωτικών BD. :)

Επεξεργασία από GeoTrou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Και με το είδος των παιδικών γαλλοβελγικών που μόλις ανέβηκε στο αφιέρωμα, ολοκληρώσαμε την βόλτα μας από τις κυριότερες θεματολογίες των BD. Και δεν ήταν και λίγο! :) Είδαμε 14 ξεχωριστά είδη σε διάστημα 10 μηνών, ενώ προτείναμε 451 (!!) τίτλους για ανάγνωση. Δηλαδή ~30 κόμικ ανά είδος στα οποία συμπεριλάβαμε τόσο κλασικούς όσο και νεότερους τίτλους, ενώ σίγουρα κάποια ορόσημα θα μας ξέφυγαν. Ελπίζω να ήταν για όλους το ίδιο απολαυστικό όσο για μας. 

 

Δεν τελειώσαμε προφανώς. :) Έχουμε καλύψει ένα 70% του συνολικού αφιερώματος και έρχονται κεφαλαιάκια με ιδιαίτερες και κάργα ενδιαφέρουσες πληροφορίες. :) Θα μας κάνει σίγουρα παρέα μέχρι το καλοκαίρι. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23548
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Και πάλι συγχαρητήρια για το καταπληκτικό αφιέρωμα - κάτι τέτοια δεν πρέπει ποτέ να βαριόμαστε να τα λέμε.

 

Και πάλι φυσικά, ο γνωστός σπαστικός θα προσπαθήσει να το κάνει πιο πλήρες. Υποθέτω ότι ψάξατε βάσει εθνικότητας και έτσι σας ξέφυγαν μερικοί αλλοδαποί κολοσσοί. Εκτός φυσικά αν μετράει η καρριέρα έξω πριν πάνε στη Γαλλία. Οπότε να θυμίσω ότι ο μέγας Edika είναι Αιγύπτιος, ενώ Σέρβος είναι και ο τεραστιότατος Bilal αν και αυτός μεγάλωσε στη Γαλλία από σχετικά μικρή ηλικία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Η λογική για την αναφορά ήταν η ηλικία μετοίκησης/πρώτης συνεργασίας στη Γαλλία ή το Βέλγιο. Ο Bilal δηλαδή, μεγάλωσε στη Γαλλία από πέντε χρονών (αν δεν κάνω λάθος), οπότε τον θεώρησα βέρο Γάλλο. Η αλήθεια είναι ότι τον Edika τον ξέχασα και μάλλον θα μπορούσε να συμπεριληφθεί, αν και με μια πρόχειρη ματιά δε βρίσκω αρκετές πληροφορίες. :) Όπως και να 'χει, οι παρατηρήσεις σου είναι χρήσιμες όπως πάντα. :beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  32695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  384
  • Reputation:   2405
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  75

Τώρα έφτασα (και) σε αυτήν την ενότητα. Έχεις κάνει μια ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ δουλειά, συγχαρητήρια!!!! Άφωνος και απέραντο :respect: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64280
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

@Pete μετέφερα το σχόλιό σου στο θέμα των απαντήσεων για το ανάλογο αφιέρωμα.

Όταν γίνεται Μελέτη που απαιτεί χρόνο για να ολοκληρωθεί, κάνουμε ένα θέμα για τα σχόλια/προτάσεις/διορθώσεις, για να κρατάμε καθαρή και μαζεμένη την Μελέτη.

 

:cheers3:

 

ΥΓ. Η εν λόγω μελέτη είναι συνεργασία δύο μελών : Θρηνωδός & GeoTrou

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  384
  • Reputation:   2405
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  75

1 min ago , Valtasar said:

@Pete μετέφερα το σχόλιό σου στο θέμα των απαντήσεων για το ανάλογο αφιέρωμα.

Όταν γίνεται Μελέτη που απαιτεί χρόνο για να ολοκληρωθεί, κάνουμε ένα θέμα για τα σχόλια/προτάσεις/διορθώσεις, για να κρατάμε καθαρή και μαζεμένη την Μελέτη.

 

:cheers3:

A, κατάλαβα! Ευχαριστώ και συγνώμη!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

41 min ago , Pete said:

Τώρα έφτασα (και) σε αυτήν την ενότητα. Έχεις κάνει μια ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ δουλειά, συγχαρητήρια!!!! Άφωνος και απέραντο :respect: 

Ευχαριστούμε Pete :) Όπως έγραψε και ο Γιώργος, το αφιέρωμα αυτό το ξεκινήσαμε με τον Γιώργο (GeoTrou) 1.5 χρόνο πριν και ακόμα πάμε. :) 

 

Χαίρομαι που σου άρεσε, έχει πολύ ψωμί να δεις πέρα από το τελευταίο κομμάτι που ανέβηκε και ο,τι προκύψει ευχαρίστως το συζητάμε εδώ. :thanks:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.