Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παρουσίαση του Κόμικ "ΑΜΑΝΙΤΑ ΜΟΥΣΚΑΡΙΑ" των Θανάση Πέτρου και Παύλου Μεθενίτη, Σάββατο 17/12 20:00


AndreasD

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

ΑΜΑΝΙΤΑ MOYΣΚΑΡΙΑ -Graphic novel

 

post-5259-0-21669300-1481531121_thumb.jpg

 



Σχέδιο: Θανάσης Πέτρου
Σενάριο: Παύλος Μεθενίτης
Εκδόσεις: Γνώση
Σχήμα: 17Χ24
Σελ.: 128


Ο Ηλίας Πανταζής είναι ένας σαραντάρης δημοσιογράφος -γευσιγνώστης και βγάζει το ψωμί του οργώνοντας την Ελλάδα με τη μοτοσικλέτα του. Έχει μια στήλη σε ταξιδιωτικό περιοδικό, αλλά θα ήθελε πολύ να ήταν συγγραφέας. Aνύπαντρος και αντιρρησίας, απογοητεύει τον πατέρα του, που έχει χάσει τον άλλο γιο του από τα ναρκωτικά.
Σ’ ένα ταξίδι του στο Πάικο, γνωρίζει τον Ντρούγκαρο, έναν ιδιόρρυθμο ογδοντάρη ιδιοκτήτη ξενώνα. Μετά από αρκετή πίεση, μπόλικα τσίπουρα, ένα τρίφυλλο κι ένα πιάτο με φρεσκοκομμένες αμανίτες, ο γέρος του διηγείται μιαν απίστευτη, αλλά τρομακτικά αληθινή ιστορία.
Το 1943, μια διμοιρία 20 ανταρτών, άντρες και γυναίκες, κρύβεται στο Πάικο περιμένοντας διαταγές και τρόφιμα. Οι προμήθειές τους έχουν τελειώσει, κι οι αντάρτες αρχίζουν να λιμοκτονούν. Η πειθαρχία χαλαρώνει. Προσπαθούν να τραφούν από τους άγριους καρπούς του δάσους, αλλά η πείνα τους θεριεύει. Τότε βρίσκουν αυτά τα μανιτάρια, και απελπισμένοι από την πείνα, αποφασίζουν να τα φάνε. Οι συνέπειες είναι ολέθριες.

Μια on the road ιστορία για το Χρέος και τα Πάθη, για τις ουσίες και για τους ανθρώπους που μαθαίνουν, πάντα σκληρά, πως λαχτάρα σημαίνει επιθυμία, αλλά και τρόμος.



Αμανίτα Μουσκάρια: το παραισθησιογόνο μανιτάρι που ξεκλειδώνει τις πύλες της ψυχής, επιτρέποντας στους αγγέλους και τους δαίμονες που κρύβονται εκεί, να βγουν στο φως του συνειδητού. Είναι ο ιερός μύκητας που μασουλούσαν οι αρχαίοι σαμάνοι για να μπουν στον κόσμο των πνευμάτων.

H αληθινή ιστορία των ανταρτών υπάρχει στην αυτοβιογραφία του Στέφανου Χουζούρη «Γιατρός σε τρεις πολέμους».

Το σενάριο του graphic novel βασίζεται στο μυθιστόρημα του Παύλου Μεθενίτη «Αμανίτα Μουσκάρια» (εκδ. Καστανιώτης, 2006)

Το graphic novel είναι αφιερωμένο στον Άγγελο Μαστοράκη, τον φύλακα άγγελο των κόμικς στην Ελλάδα, που έφυγε πρόωρα, το 2016.


Οι δημιουργοί


Θανάσης Πέτρου

Γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη το 1971. Έχει σπουδάσει γαλλική φιλολογία, κοινωνιογλωσσολογία και κόμικς. Από το 2005 μέχρι το 2011 εργαζόταν στο περιοδικό κόμικς «9» της εφημερίδας «Ελευθεροτυπία». Από το 2012 διδάσκει στο κολέγιο ΑΚΤΟ. Από το 2008 μέχρι το 2016 έχουν κυκλοφορήσει 9 βιβλία του με κόμικς στην Ελλάδα και ένα στη Γαλλία από διάφορους εκδότες (Τόπος, Jemma Press, Πατάκης, Cartoonark, Steinkis).



Παύλος Μεθενίτης

Δημοσιογράφος, συγγραφέας, σεναριογράφος. Αρθογραφεί στο “Documento” και το enetpress.gr. Από τον Οκτώβρη του 2015 παρουσιάζει την εκπομπή «Από πού κρατά η σκούφια μας», στον 105,5 Στο Κόκκινο. Μέχρι το 2014 εργαζόταν στην «Ελευθεροτυπία». Το 2012 συνυπέγραψε με τον σκηνοθέτη Κώστα Γεραμπίνη το βραβευμένο σενάριο της ταινίας μικρού μήκους «Παγόβουνο». Aπό τις εκδόσεις Καστανιώτη κυκλοφορούν τέσσερα βιβλία του: «Η συνέντευξη» (2010), «Η Μαμά» (2008), «Aμανίτα Μουσκάρια» (2007) και «Ο άλλος» (2005), ενώ διηγήματά του έχουν δημοσιευτεί σε συλλογικές εκδόσεις.

post-1991-0-44193200-1481529696_thumb.jpg

  • Like 28
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Θα είμαι εκεί. Τα είπαμε το πρωί με τον φίλο μου τον Θανάση.

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Μακάρι να καταφέρω να είμαι Αθήνα το ερχόμενο ΣΚ. Το συγκεκριμένο graphic novel αξίζει σίγουρα την παρουσίαση. :D

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5950
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Το μυθιστόρημα είναι εξαιρετικό, το είχα διαβάσει όταν πρωτοβγήκε πριν από μια δεκαετία περίπου. Πολύ καλή δουλειά όπως και το πρώτο του βιβλίο που είχε βγει λίγο νωρίτερα (Ο άλλος). Οι μεταγενέστερες δουλειές του δεν ήταν ανάλογες και τα τελευταία 4-5 χρόνια δεν έχω αντιληφθεί κάποιο καινούργιο βιβλίο του να κυκλοφορεί. Δεν έχω δει το κόμιξ αλλά νομίζω ότι το βιβλίο προσφέρεται για μεταφορά και σε κόμιξ. Στην παρουσίαση δεν μπορώ να είμαι λόγω άλλων υποχρεώσεων αλλά κάποια στιγμή θα το αγοράσω γιατί νομίζω ότι θα είναι από τις πολύ ενδιαφέρουσες περιπτώσεις. Γίνεται μόδα ή είναι ιδέα μου λογοτεχνικά βιβλία να γίνονται και κόμιξ στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια; 

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Η μητερα μου, η οποια γιορταζει αυριο, μου ανακοινωσε πως εχει κανονισει τραπεζι    :wall:

 

Χρονια εχει να το κανει, απο την μια χαιρομαι απο την αλλη...   :wall:

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ήταν πολύ καλά χτες και με πολύ κόσμο. Η παρουσίαση κράτησε σχεδόν 1+1/2 ώρα και ήταν από τις πιο ενδιαφέρουσες που έχω παρευρεθεί. Η επιλογή του πάνελ αποδείχθηκε πετυχημένη.

 

 

post-29811-0-46583300-1482058521_thumb.jpg

post-29811-0-84437900-1482058494_thumb.jpg

post-29811-0-13357600-1482058488_thumb.jpg

 

  • Like 23
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

΄Ηταν μια θαυμάσια εκδήλωση. ΄Αργησα λίγο να φτάσω κι έτσι δεν είδα όλους όσοι ήρθαν. Εκτός από τους "αυτουργούς" του κόμικ και τους ομιλητές, είδα από τον χώρο των δημιουργών τον Δημήτρη Βανέλλη, τον Πάνο Μαραγκό, τον Κωστή Σκλαβενίτη και τον Νικόλα Στεφαδούρο.

 

Από τους ομιλητές άκουσα, λόγω καθυστέρησης, τη μισή ομιλία του Βαγγέλη Ραφτόπουλου, εξαιρετικά ενδιαφέρουσα αν και λίγο μακροσκελή, την όπως πάντα, μεστή, και σχετικά σύντομη αυτή τη φορά, εισήγηση του Γιάννη Κουκουλά και όσα είπαν οι δημιουργοί.

 

Για τον Θανάση έχω μιλήσει επανειλημμένα. Είναι ο αγαπημένος μου δημιουργός. Και όχι μόνο γιατί κάθε δουλειά που βγαίνει από τα χέρια αποτελεί εγγύηση ποιότητας, όχι μόνο γιατί οι εικόνες του εναρμονίζονται τόσο καλά με τα σενάρια των σημαντικών ανθρώπων με τους οποίους συνεργάζεται, με πρώτο τον ...εξ αγχιστείας πατριώτη μου Δημήτρη Βανέλλη, αλλά και για την ποιότητά του ως ανθρώπου, το ήθος την ευγένεια και την σεμνότητα που τον χαρακτηρίζουν, κι εκείνη την αύρα αθωότητας (δεν βρίσκω άλλη καλύτερη λέξη) και ζεστασιάς που αποπνέει η μορφή του. Φίλε Θανάση, ελπίζω να μου δοθεί η χάρη να απολαύσω πολλά κόμικς σου ακόμη. 

 

΄Ομως η ευχάριστη έκπληξη για μένα ήταν η γνωριμία μου με τον Παύλο Μεθενίτη. Πέρα από την αναμφισβήτητη αξία του, ένοιωσα τέτοια άνεση μιλώντας μαζί του, σαν να τον ήξερα καιρό. ΄Αμεσος και φιλικός, αντέδρασε με χιούμορ στην παράκλησή μου να αφιερώσει το βιβλίο "στον Τρύφωνα σκέτο" (δηλαδή χωρίς το "κύριο") γράφοντας ακριβώς αυτά τα λόγια στην αφιέρωση και στη συνέχεια είπαμε διάφορα. ΄Ενιωσα χτες πως απέκτησα έναν ακόμη φίλο.

 

΄Οταν τέλειωσε η εκδήλωση, καθήσαμε σε ένα τραπέζι ο Θανάσης με την παρέα του και σε ένα άλλο η αφεντιά μου με την Λένα, τον Κώστα, την ψυχή της βραδιάς, τον Κώτσο με την αδελφούλα του και τον Βασίλη, τον Σωτήρα των Πιγκουΐνων και έφυγα λίγο πριν από τα μεσάνυχτα.

 

Το κόμικ θα το διαβάσω με την ησυχία μου και θα γράψω τις εντυπώσεις μου, αλλά θα φροντίσω να αποκτήσω και το βιβλίο του Παύλου.

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 24
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όμορφη βραδιά με πολύ κοσμο κι ενδιαφερουσα συζήτηση! :best:

 

για να κατσει ο κοσμος, φεραμε και σχεδον όλες τις καρεκλες απο τα τραπεζακια εξω

(και λέιπανε και αρκετα μελη απο δω μεσα! :P )

 

Το κόμικ φαίνεται ενδιαφέρον, το σχέδιο του Πετρου ειναι όπως παντα εξαιρετικο κι η HC εκδοση της γνωσης στα 9 ευρω ειναι παρα πολυ καλή! :)

 

χαιρομαι πολύ που ειμαστε σε θέση να φιλοξενουμε τόσο συχνά αξιόλογες παρουσιασεις :)

 

ελπίζω κι οι επόμενες εκδηλώσεις να ειναι τοσο πολυπληθείς που να μη χωραμε :lol:

και πετυχημενες! :beer:

  • Like 21
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7515
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  247
  • Reputation:   2147
  • Achievement Points:  249
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5602 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

Ευχαριστώ πολύ όλες και όλους που ήρθαν το Σάββατο στην παρουσίαση, το καταευχαριστηθήκαμε. Ελπίζω να άρεσε και στους παρευρισκόμενους. Αναμένουμε τις απόψεις σας και για το βιβλίο (ούτε τηλεγράφημα να έγραφα...).

Επεξεργασία από pomakos
  • Like 17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.