Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θα θέλατε να επιστρέψει το ''ΑΛΜΑΝΑΚΟ'';


petross21

ΑΛΜΑΝΑΚΟ  

50 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11291
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Με αφορμή μια συζήτηση που είχαμε πριν από λίγες μέρες στο τόπικ του ''Φάντομ'' λόγω του κλεισίματός του, σκέφτηκα να ανοίξω αυτό εδώ το θέμα για να σφυγομετρήσουμε τη γνώμη του λαού ( :P):

 

Θα σας άρεσε λοιπόν να επέστρεφε στη θέση των ''Νέων Περιπετειών του Φάντομ'' το παλιό Αλμανακο με τις κλασικού τύπου ιστορίες του ήρωα, με λιγότερες φυσικά σελίδες βιντεοπαιχνιδιών και άσχετης ύλης; Θα το αγοράζατε ή όχι; Και αν ναι, απλά για να το υποστηρίξετε ή επειδή θα σας ικανοποιούσε σαν έκδοση;

 

Ακόμα θα προτιμούσατε επαναδημοσίευση των πρώτων ιστοριών του Φάντομ ή δημοσίευση μεγάλων και καλών ιταλικών ιστοριών πιο πρόσφατων χρονολογικά, όπως αυτές που δημοσιεύονταν στις αρχές και στα μέσα της δεύτερης εκατοντάδας; (#100 - 170); Θα επιθυμούσατε να περιέχει εκτός από Φάντομ Ντακ και Ινδιάνα και Σούπερ Γκούφυ;

 

Το Αλμανακο θα μου πείτε ήταν το πρώτο που έκλεισε ο Τερζόπουλος και μετατράπηκε σε τριμηνιαίο (στο Σούπερ Αλμανακο δηλαδή) κι εσύ ρε φίλε μας λες να επανακυκλοφορήσει, ενώ έκλεισε η ανανεωμένη του ταυτότητα λόγω χαμηλών πωλήσεων; Αυτό τελικά πιστεύω ότι συνέβη λόγω του ότι παρουσιάστηκε μια έντονη υποβάθμιση της ποιότητας των ιστοριών του, οι οποίες από ένα σημείο και μετά στην πλειοψηφία τους ήταν ανόητες και επαναλαμβανόμενες, ε λογικό είναι και ο αγοραστής να απηυδήσει τελικά.

 

Τελικά πάντως όσον αφορά τις Νέες Περιπέτειες ίσως ισχύει αυτό που λένε πολλοί ότι ήταν πολύ ασυνήθιστες -τόσο σεναριακά όσο και σχεδιαστικά- για την Ελλάδα και γι' αυτό και δεν επέζησαν. Δε θα ήταν άσχημο ένα πείραμα από την Καθημερινή για να δει εάν η κλασική έκδοση θα προσελκύσει κοινό. 

Επεξεργασία από petross21
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190118
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

1. Όχι δεν θα ήθελα να επανακυκλοφορήσει. Ας μπούνε στο εβδομαδιαίο ΜΜ. Άμα από τις 15-20-25 ιστορίες που δημοσιεύονται κάθε μήνα σε όλα τα έντυπα, βρίσκουμε το 80% βαρετό και τετριμμένο, ας είναι τέτοιες κάποιες από τις 15-20-25 ιστορίες και ας είναι βαρετό και τετριμμένο μόνο το 70% :)

 

2. Νέες ΚΑΙ καλές. Συνδυαστικά. Διότι η πλειοψηφία είναι νέες και μάπα :)

 

3. Υπάρχει καλό σύγχρονο υλικό με Σούπερ Γκούφυ?... Προσωπικά μόνο αυτό της δεκαετίας του 60 ξέρω, από το οποίο έχω πράματα, δεν ήταν κάτι το τόσο φοβερό και τρομερό ποτέ και θέλει χοντρό ρεκτιφιέ. Μόνο μια Ziche ή ένας Faraci θα με δελέαζαν εδώ. Ινδιάνα είναι μια χαρά (για ποικιλία)

 

:cheers5:

 

 

εδιτ και να ξαναθυμίσω ότι για τη δική μου τη γενιά, ο Φάντομ ήταν κάτι το πολύ σπέσιαλ. Βλέπαμε μόλις 1-2-3 ιστορίες τον χρόνο (κάπου είχα κάνει μια καταμέτρηση/ανάλυση και απ'ότι είχα δει κάποιες χρονιές (το 83?) δεν είχαμε δει καμία ιστορία του). Ωραίο το πιτόγυρο, αλλά καλύτερη η ποικιλία και η εναλλαγή :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4236
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  153
  • Content Count:  1514
  • Reputation:   18105
  • Achievement Points:  2201
  • Days Won:  21
  • With Us For:  5994 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το Αλμανάκο το αγόραζα τακτικά κάποτε και μου άρεσε!  :)  Θα ήθελα να το ξαναδώ, αλλά με νέες και καλές ιστορίες, για να υπάρχει και συνέχεια. Τις παλιές μπορούμε να τις βρούμε και στα παλιά τεύχη εξάλλου. Ας έχει και Ινδιάνα Γκούφυ, γιατί όχι..! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1367
  • Reputation:   9832
  • Achievement Points:  1383
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3076 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Δεν θα ήθελα να επιστρέψει το «Αλμανάκο» για δύο λόγους:

  • Δεν μου αρέσει σαν τίτλος. Είναι ιταλική λέξη και δεν μου ακούγεται ωραία.
  • Δεν μου αρέσουν τα περιοδικά που έχουν γενικό τίτλο (Αλμανάκο, ΚΟΜΙΞ, Super Μίκυ, Κλασικά κτλ.). Προτιμώ στο Μίκυ Μάους να μπαίνουν μόνο ιστορίες του Μίκυ Μάους και στο Ντόναλντ μόνο ιστορίες του Ντόναλντ. Αντί για ΚΟΜΙΞ και Super Μίκυ θα προτιμούσα να υπήρχε ένα ακόμα περιοδικό μόνο με ιστορίες του Σκρούτζ και ένα (ή δύο) ακόμα για τις ιστορίες του Φάντομ και του Πράκτορα Ντακ. Αυτά θα μπορούσαν να είναι διμηνιαία.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3581 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ποτέ δε μ'άρεσε το νεανικό δήθεν κουλ στυλάκι του Αλμανάκο. Οι καλές νέες ιστορίες μπορούν να μπαίνουν στο Μίκυ Μάους. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116953
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το Αλμανάκο μετατράπηκε σε Σούπερ όταν βγήκαν και οι νέες περιπέτειες του Φάντομ, οπότε πρέπει να έπαιξε ρόλο και στην απόφαση τους τότε. :)

 

Για μένα θα έχει νόημα να απαντήσει η νεότερη γενιά για το αν το θέλει και όχι όσοι έχουμε -άντα δίπλα στο ηλικιακό προφίλ μας. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1830
  • Reputation:   13173
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3429 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ποτέ δε μ'άρεσε το νεανικό δήθεν κουλ στυλάκι του Αλμανάκο. Οι καλές νέες ιστορίες μπορούν να μπαίνουν στο Μίκυ Μάους. 

:spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:

 

 

Όλες οι εποχές του Αλμανάκο είχαν κάτι το άχρηστο που γέμιζε τις σελίδες. Πότε NBA, πότε Βίντεοπαιχνίδια, πότε θέματα γενικής φύσεως γραμμένα με ανούσιο τρόπο. Παρόλο που είχε κατά καιρούς σπουδαίες ιστορίες, ως τίτλος δεν με είχε ποτέ του ως υποστηριχτή.

 

Ακριβώς το ίδιο όπως το "Μίννι", αλλά σε μπασκετικό στυλ.

 

-εδιτ-

... για να μη μιλήσουμε και για τις κατά καιρούς ανατυπώσεις.... (περιλαμβανομένων και των πρόσφατων 'ΣΟΥΠΕΡ' τεύχων)

Επεξεργασία από apetoussis82
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2122
  • Reputation:   20689
  • Achievement Points:  2157
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4549 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

oxi, δεν πρεπει να ξανα κυκλοφορησει. Επιτελους ας επικεντρωθει η καθημερινη και η οποια εκδοτικη τελος παντων θα εχει τα ντισνευ στην ελλαδα, σε λιγες εκδοσεις και καλες. Αυτο θεωρω πως ειναι η μονη ελπιδα για να ζησουν τα ντισνευ στην ελλαδα. Το θεωρω περιττο ανοιγμα. Οι ιστοριες του μπορουν καλλιστα να μπουν αλλου. Για μενα, οι εκδοσεις πρεπει να ναι λιγοτερες και απ οτι σημερα. Παντως αν κυκλοφορουσε και παλι, θα θελα χωρις γκουφυ και ιντιανα, και θα θελα παλιες, οι νεες με τα γκατζετ με βρισκουν αδιαφορο.

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4258 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και ναι και όχι λέω στο Αλμανάκο.

 

Ναι διότι θα ήθελα να βλέπω τον Φάντομ σε άλλο περιοδικό με πιο πολλές δικές του ιστορίες. 

 

Όχι διότι δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσε η Καθημερινή να έχει σε μια καλή τιμή και επίπεδο. :)

 

Εάν ακολουθούσε ως πρότυπο το νέο Ιταλικό Φάντομ Ντακ όπως λέω εδώ τότε θα έλεγα σίγουρα ναι αλλά αλλιώς δεν ξέρω... Αυτά που θα ήθελα να δω σίγουρα είναι τα κλασσικά.  :spidey_yeah_that:

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  544
  • Reputation:   3196
  • Achievement Points:  552
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3881 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Θα προτιμούσα τα Κλασικά και να μπαίνει ιστορία Φάντομ (όχι αυτές τις νεοτερίστικες με το φουτουριστικό σχέδιο που θύμιζαν ηπερηρωικό της D.C.) ή Ινδιάνα εκεί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13440
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  3476
  • Reputation:   28910
  • Achievement Points:  3476
  • Days Won:  12
  • With Us For:  4929 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Ήμουν από αυτούς που αγόραζε ανελλιπώς αλμανάκο.. (αγαπάμε Φάντομ) :) Όταν έβρισκα και κανένα ινδιάνα γκούφυ μέσα πέταγα από την χαρά μου. :) Διασκέδαζα και με κανένα διαφορετικό αρθράκι, αν είχε μέσα. Δεν θα με χάλαγε να βγει κάτι αντίστοιχο. Πάλι θα το αγόραζα! (ναι, τόσο στόκος :P ) Βέβαια αν μπορούσα να έχω αυτές τις ιστορίες σε κανένα ΜΜ θα ήμουν πιο ευχαριστημένη, μιας και θα έκανα οικονομία! :lol: Θα προτιμούσα καινούργιες ιστορίες.. 

 

:imac:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1830
  • Reputation:   13173
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3429 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

[...]

Αυτά που θα ήθελα να δω σίγουρα είναι τα κλασσικά.  :spidey_yeah_that:

 

Θα προτιμούσα τα Κλασικά και να μπαίνει ιστορία Φάντομ (όχι αυτές τις νεοτερίστικες με το φουτουριστικό σχέδιο που θύμιζαν ηπερηρωικό της D.C.) ή Ινδιάνα εκεί.

 

Καλά, δηλαδή δεν μπουχτίσατε τόσα χρόνια από τις ανατυπώσεις και ζητάτε κι άλλες? :P

 

 

Αφού τα Κλασικά κατάντησαν να επανατυπώνουν τις ανατυπώσεις ιταλικών ιστοριών που ήδη είχαν ανατυπωθεί κάπου αλλού, από δημιουργούς όπως οι Γκάττο και Σια !

:down:

 

 

Προσωπικά μιλώντας πάντα, ο μόνος τρόπος για να μην με ενοχλεί μια έκδοση σαν τα Κλασικά, θα ήταν να αναλωθεί αποκλειστικά σε ανατυπώσεις, και να το γνωρίζει όμως ο κόσμος. Έτσι, όσοι δεν θέλουν να έχουν τις ίδιες ιστορίες 3 και 4 και 5 φορές και βάλε, δεν θα τα αγοράζουν και δεν θα χρειάζεται να κοιτούν αν θα χάσουν κάποια ιστορία που δεν έχουν.

 

 

 

 

 

Υγ.: κοιτάζοντας στο inducks, βλέπω ότι έχω 17 ιστορίες πενταπλές, 2 ιστορίες εξαπλές και μία ιστορία εφταπλή! Έλεος ρε Εκδότες! :confuse::collapse:    :crying:  

 

 

 

(για να μην κατηγορούμε όμως άδικα τα Κλασικά, πρέπει να αναφέρω ότι οι περισσότερες επανανανανανανανανατυπώσεις οφείλονται στο Μίκυ Μάους του Τερζόπουλου, που, όπως είχε πει και ο ίδιος, ξαναπαρουσίαζε τις ίδιες ιστορίες κάθε 8 χρόνια)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20423
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5050 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Για μενα τα πιο αγαπημενα μου Αλμανακο θα ελεγα οτι ειναι τα πρωτα 30 τευχη να πω, οταν εβαζε τις πολλες και μικρες ιστοριες.Συνεχισα να το αγοραζω και μετα που αρχισαν να γινονται αλλαγες φυσικα.

Τωρα για να ξαναβγει παλι ουτε εγω βλεπω τον λογο..Πλεον προτιμω λιγα και καλα :)

Επεξεργασία από paola
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11291
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Πρώτες εντυπώσεις λοιπόν: 

 

11 άτομα τοποθετούνται υπέρ της επανακυκλοφορίας του περιοδικού, εκ των οποίων οι 8 διότι το θεωρούν καλό περιοδικό και οι άλλοι 3 απλά για τη διεύρυνση της ποικιλίας των DIsney περιοδικών. 

 

11 άτομα (ακριβώς ισάριθμα :P ) τοποθετούνται κατά της επανακυκλοφορίας του περιοδικού, διότι είτε θεωρούν ότι δεν είναι καλό περιοδικό είτε επειδή πιστεύουν ότι οι ιστορίες του καλύτερο είναι να μπουν στο εβδομαδιαίο Μίκυ έτσι ώστε να μην διασπώνται οι εκδόσεις της Καθημερινής σε πολλά διαφορετικά περιοδικά που ίσως να αποβούν εν τέλει επιζήμια.

 

Τέλος, 3 άτομα ισχυρίζονται ότι μπήκαν στο συγκεκριμένο ντισνεϋκό θέμα κατά λάθος :P 

 

 

Τώρα όσον αφορά τις ιστορίες:

 

Η συντριπτική πλειοψηφία των 20 ατόμων αντιτίθεται στα άλλα 5  που υποστηρίζουν τις επανεκδόσεις από παλιές ιστορίες. 

 

 

 

Και τέλος όσον αφορά τις ιστορίες των άλλων ηρώων:

 

8 άτομα είναι υπέρ της δημοσίευσης ιστοριών και των δύο ηρώων

6 είναι κατά της δημοσίευσης ιστοριών και των δύο ηρώων

11 άτομα είναι υπέρ της δημοσίευσης ιστοριών μόνο του Ινδιάνα, ενώ κανένας δεν είναι υπέρ της δημοσίευσης μόνο ιστοριών του Σούπερ Γκούφυ.

 

 

 

Οπότε για να βγάλουμε τη σούμα: Μια πιθανή επανακυκλοφορία του Αλμανακο μάλλον δε θα έχει την απαραίτητη υποστήριξη, αν και έχει το κοινό του και ίσως εάν βάλει πάλι βιντεοπαιχνίδια, μπάσκετ και άσχετα πάλι να στοχεύσει στα αγόρια 9 - 14 όπου έχει αρκετά μεγάλη επιτυχία. Από,τι φαίνεται ελάχιστοι επιθυμούν νέες επανεκδόσεις των πρώτων ιστοριών του Φάντομ, ενώ ο Ινδιάνα Γκούφυ φαίνεται να είναι αρκετά αγαπητός, με τον Σούπερ Γκούφυ να βρίσκεται αρκετά κλικ πιο κάτω στις προτιμήσεις αν και έχει κ αυτός ορισμένους θαυμαστές.  

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1830
  • Reputation:   13173
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3429 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Πρώτες εντυπώσεις λοιπόν: 

 

11 άτομα τοποθετούνται υπέρ της επανακυκλοφορίας του περιοδικού, εκ των οποίων οι 8 διότι το θεωρούν καλό περιοδικό και οι άλλοι 3 απλά για τη διεύρυνση της ποικιλίας των DIsney περιοδικών. 

 

11 άτομα (ακριβώς ισάριθμα :P ) τοποθετούνται κατά της επανακυκλοφορίας του περιοδικού, διότι είτε θεωρούν ότι δεν είναι καλό περιοδικό είτε επειδή πιστεύουν ότι οι ιστορίες του καλύτερο είναι να μπουν στο εβδομαδιαίο Μίκυ έτσι ώστε να μην διασπώνται οι εκδόσεις της Καθημερινής σε πολλά διαφορετικά περιοδικά που ίσως να αποβούν εν τέλει επιζήμια.

 

Τέλος, 3 άτομα ισχυρίζονται ότι μπήκαν στο συγκεκριμένο ντισνεϋκό θέμα κατά λάθος :P

 

 

Τώρα όσον αφορά τις ιστορίες:

 

Η συντριπτική πλειοψηφία των 20 ατόμων αντιτίθεται στα άλλα 5  που υποστηρίζουν τις επανεκδόσεις από παλιές ιστορίες. 

 

 

 

Και τέλος όσον αφορά τις ιστορίες των άλλων ηρώων:

 

8 άτομα είναι υπέρ της δημοσίευσης ιστοριών και των δύο ηρώων

6 είναι κατά της δημοσίευσης ιστοριών και των δύο ηρώων

11 άτομα είναι υπέρ της δημοσίευσης ιστοριών μόνο του Ινδιάνα, ενώ κανένας δεν είναι υπέρ της δημοσίευσης μόνο ιστοριών του Σούπερ Γκούφυ.

 

 

 

Οπότε για να βγάλουμε τη σούμα: Μια πιθανή επανακυκλοφορία του Αλμανακο μάλλον δε θα έχει την απαραίτητη υποστήριξη, αν και έχει το κοινό του και ίσως εάν βάλει πάλι βιντεοπαιχνίδια, μπάσκετ και άσχετα πάλι να στοχεύσει στα αγόρια 9 - 14 όπου έχει αρκετά μεγάλη επιτυχία. Από,τι φαίνεται ελάχιστοι επιθυμούν νέες επανεκδόσεις των πρώτων ιστοριών του Φάντομ, ενώ ο Ινδιάνα Γκούφυ φαίνεται να είναι αρκετά αγαπητός, με τον Σούπερ Γκούφυ να βρίσκεται αρκετά κλικ πιο κάτω στις προτιμήσεις αν και έχει κ αυτός ορισμένους θαυμαστές.  

 

:beer:

 

Επ! Με ξέχασες εμένα που δεν ψήφισα, αλλά πιο πάνω ήμουν κατηγορηματικός στο ότι είμαι εναντίον μιας νέας κυκλοφορίας του Αλμανάκο. Επομένως:

 

Ψήφοι Κατά: 12

 

Ψήφοι Υπέρ: 11

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1019
  • Reputation:   6585
  • Achievement Points:  1020
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4395 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

1. Ναι θα 'θελα να επιστρέψει, αλλά όχι καμία από τις επιλογές πάνω δε με καλύπτει. Σίγουρα δε το θεωρώ αχρείαστο, αλλά ούτε απαραίτητα θα έμπαινα στη λογική να το αγόραζα σε σταθερή βάση. Ούτε και το παλιό άλλωστε αγόραζα σταθερά, ούτε καν ως παιδί. Μιας και δεν ασχολούμαι ούτε με αθλητικά ούτε με γκέιμς, πάντα το θεωρούσα λίγο-πολύ εκτός του άμεσου ενδιαφερόντος μου. Συνήθως το αγόραζα, για κάποια ιστορία που μου κέντριζε το ενδιαφέρον ή όταν είχα καιρό να διαβάσω Φάντομ και μου 'χε λείψει.

 

2. Αν οι νέες Φαντομ-ιστορίες είναι σαν τις νέες περιπέτειες, thanks-but-no-thanks. Προσπαθούν να πλασάρουν τον Φάντομ ως τη Ντισνεϋική απάντηση στους υπερήρωες DC/Marvel. Με τις εισβολές εξωγήινων και τις διαγαλαξιακές μάχες, ο Φάντομ ξέφυγε κατά πολύ από το αρχικό ύφος του. Εγώ θέλω τον παλιό, κλασικό Φάντομ Ντακ που πρωτογνώρισα. Όχι τον υπερήρωα, αλλά το παπί της διπλανής πόρτας που προσπαθεί να αποδείξει την αξία του ως ήρωας.

 

3. Και Σούπερ Γκούφυ και Ινδιάνα, με μεγαλύτερο βάρος στον Ινδιάνα.

 

Υ.Γ. Συμφωνώ 1000% με την πρόταση του jimakoszs97 για κυκλοφορία τίτλου με τον Πράκτορα Ντακ. Ίσως μια διμηνιαία ή τριμηνιαία έκδοση, τομάκια σε στυλ "Μεγάλα Σήριαλ", που θα συγκέντρωναν όλες τις ιστορίες του Πράκτορα Ντακ!! :yahoo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  572
  • Reputation:   3583
  • Achievement Points:  582
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3607 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

1. Σίγουρα θα ήθελα να επιστρέψει γιατί είναι Ντίσνευ και Ντίσνευ= :love4:  και σίγουρα θα το στήριζα, ειδικά τώρα που τελείωσε ο Φάντομ.

 

2. Νέες αλλά όχι υπερήρωας, απλώς νεότερες Ιταλικές, 

 

3. Σίγουρα θα ήθελα να επιστρέψουν και οι δύο και ιδιαίτερα ο Ινδιάνα, ενώ δεν θα με πείραζε να επιστρέψει και ο Μαυρόφτερος Τιμωρός. :)

 

:beer:

Επεξεργασία από alexoni97
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1830
  • Reputation:   13173
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3429 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

[...]

 

Υ.Γ. Συμφωνώ 1000% με την πρόταση του jimakoszs97 για κυκλοφορία τίτλου με τον Πράκτορα Ντακ. Ίσως μια διμηνιαία ή τριμηνιαία έκδοση, τομάκια σε στυλ "Μεγάλα Σήριαλ", που θα συγκέντρωναν όλες τις ιστορίες του Πράκτορα Ντακ!! :yahoo:

 

Αυτό έχει ήδη γίνει από τον Τερζόπουλο. Κι έτσι κι αλλιώς δεν είναι και πολλές οι ιστορίες του Πράκτορα Ντακ ώστε να έχει τη δική του Έκδοση (34 στο σύνολο??). Μπορεί σε καμιά 30ριά χρόνια, κάτι τέτοιο να γίνει εφικτό. Προς το παρόν όμως.....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1019
  • Reputation:   6585
  • Achievement Points:  1020
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4395 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Αυτό έχει ήδη γίνει από τον Τερζόπουλο. Κι έτσι κι αλλιώς δεν είναι και πολλές οι ιστορίες του Πράκτορα Ντακ ώστε να έχει τη δική του Έκδοση (34 στο σύνολο??). Μπορεί σε καμιά 30ριά χρόνια, κάτι τέτοιο να γίνει εφικτό. Προς το παρόν όμως.....

 

Τα τομάκια του Τερζόπουλου τα 'χω ήδη τσιμπήσει! Και πράγματι οι ιστορίες δεν είναι τόσες πολλές, 27 στο σύνολο + 5 ακόμα ιστορίες τύπου spin-off. Γι' αυτό και δε μίλησα για κάποια σταθερή περιοδική έκδοση. Θα μπορούσε όμως να υπάρξει μια έκτακτη έκδοση σε τομάκια, που θα ολοκληρωνόταν με την εξάντληση των ιστοριών. Το ρίσκο θα ήταν και μικρότερο, αφού λίγα τεύχη θα έκαναν ευκολότερη την έκδοση και αγορά όλης της σειράς και μικρότερο τον κίνδυνο να βαρεθούν κάποιοι και να σταματήσουν στη μέση. Φυσικά δε γνωρίζω να υπάρχει ανάλογη έκδοση στο εξωτερικό, οπότε είναι απίθανο να τη δούμε στην Ελλάδα. Θα μπορούσε, όμως, να επανέλθει και η σειρά των Σήριαλ και μια στο τόσο να αφιερωνόταν κάποιος τόμος στον Πράκτορα Ντακ. Επίσης μια σειρά που ανεξαρτήτως ιστορίων θα σκεφτόμουν σοβαρά να τη στηρίζω. Αλλά είχα ρωτήσει και η απάντηση ήταν αρνητική.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22273
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  29
  • Reputation:   250
  • Achievement Points:  29
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4617 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Άμα είχε παρουσιάσεις για το σουπερ νιντεντο , να θυμηθούμε τα παλιά μπορεί και να χε νόημα (αλλά του σουπερ νιντεντο όχι των καινούργιων :P), αλλιώς όλα τα άλλα μπαίνουν και στο μικυ μαους

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1367
  • Reputation:   9832
  • Achievement Points:  1383
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3076 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Φυσικά δε γνωρίζω να υπάρχει ανάλογη έκδοση στο εξωτερικό, οπότε είναι απίθανο να τη δούμε στην Ελλάδα.

Υπάρχει στην Γαλλία από την Glenat.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20423
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5050 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Παντως να διευκρινισω κατι. :P

Επειδη εγραψα στην απαντηση μου οτι δεν βλεπω τον λογο να επιστρεψει το Αλμανακο,και οτι προτιμω λιγα και καλα,δεν σημαινει οτι δεν το θεωρω καλο περιοδικο.Υπηρξα παπι,που αγοραζε για χρονια,ολες τις εκδοσεις disney του Τερζοπουλου,και τις αγαπουσα ολες.

Και το Αλμανακο,και τα Κλασικα, και την Μιννι και τις Χαρουμενες Ιστοριες.Ολα.

Απλα εχουν αλλαξει τα πραγματα σημερα.Δεν μπορουμε να ελπιζουμε π.χ.σε 10 εκδοσεις οταν με το ζορι "περπατανε" οι δυο.

 

(Χωρια το οικονομικο.Περισσοτερα περιοδικα,περισσοτεροι πειρασμοι,τσεπη αδειανη ) :lefta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6509
  • Achievement Points:  854
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1. Όχι δεν θα ήθελα να επανακυκλοφορήσει. Είναι ένα περιοδικό που δεν χρειάζεται εν έτη 2016. Είμαι υπέρ της άποψης λίγοι και καλοί τίτλοι. Χώρια το όνομα του περιοδικού και το ρατσιστικό παρατσούκλι που είχε την δεκαετία του 90 (όποιος κατάλαβε, κατάλαβε)   :)

2. Αν ξανακυκλοφορήσει πρέπει να μπουν ΜΟΝΟ νέες ιστορίες αλλά να είναι ΚΑΙ καλές. γιατί τα περισσότερα σύγχρονα Ντίσνευ είναι μάπα. Πάντως σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να μπουν παλιές, φτάνει πια με τα Ντίσνευ, δεν χρειάζεται να κυκλοφορούν την ίδια ιστορία σε 50 φορές.

3. Ο Ινδιάνα είναι μία χαρά. Σούπερ Γκούφι....έλεος...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12967
  • Reputation:   94932
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Θα με χαροποιούσε κάθε νέα έκδοση Disney που μπορεί να κυκλοφορήσει στην Ελλάδα,εκτός ίσως από κάποια πολύ παιδικά...!

 

Τώρα όσον αφορά το Αλμανάκο,θα προτιμούσα να κυκλοφορήσει περισσότερο στο στυλ του Σούπερ Αλμανάκο,παρά του παλιού...!Προτιμώ δηλαδή να έχει περισσότερες ιστορίες και λιγότερα άρθρα και παρουσιάσεις βιντεοπαιχνιδιών...!Όχι όμως να μην υπάρχουν τελείως γιατί έτσι δεν θα το ξεχωρίζαμε από τους υπόλοιπους τίτλους οι οποίοι βάζουν μόνο ιστορίες...!Καλό θα ήταν να υπάρχουν άρθρα με θεματολογία παρμένη από τον χώρο της Ένατης Τέχνης...!

 

Όσον αφορά τις ιστορίες θα ήθελα να απολαύσω νέα και καλά (και το τονίζω αυτό) σενάρια με τον Φάντομ Ντακ,αλλά και τον Ινδιάνα Γκούφυ...!Ο Σούπερ Γκούφυ δεν μου κάνει πολύ κλικ...!

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.