Μετάβαση στο περιεχόμενο

DOCTOR STRANGE: Ο ΟΡΚΟΣ


Dio

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
DOCTOR STRANGE: Ο ΟΡΚΟΣ
Σενάριο/Kείμενα:
Brian K. Vaughan
Σχέδιο:
Marcos Martin
Hμερ. έκδοσης:
28-11-2016
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Μέγεθος:
16.5 x 25.0
Σελίδες:
124
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Θάνος Καραγιαννόπουλος
Επιμέλεια:
Χάιδω Παπαβασιλείου
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-436-468-8
Ονομαστική τιμή:
13,99€

  • Member ID:  29478
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  771
  • Reputation:   6421
  • Achievement Points:  772
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3898 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

 
DRSTRANGEOATH_0001.jpg  DRSTRANGEOATH_0001z.jpg
 
 
Η συνεργασία των εκδόσεων Οξύ με την Marvel. ξεκινά με την έκδοση του The Oath ,μια από τις σημαντικότερες ιστορίες με πρωταγωνιστή τον Υπέρτατο Μάγο Δρ. Στήβεν Στρέιντζ. Με σεναριογράφο τον Brian Vaughan και με σχέδιο του Marcos Martin, κάτοχοι και οι δύο του βραβείου Eisner, δεν θα μπορούσε να είναι κάτι λιγότερο από απολαυστικό .Πολλά στοιχεία του σεναρίου δανείστηκε ο σκηνοθέτης Σκοτ Ντέρικσον για να δομήσει την πρόσφατη ομώνυμη κινηματογραφική ταινία . 
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Αυτή την φορά με πρόλαβες εσύ. :P Ας είναι καλά η καθυστέρηση κατά μια βδομάδα της παραγγελίας μου. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Πήρα τον Όρκο! Πολύ καλή προσπάθεια απο το Οξύ και σίγουρα με κέρδισε! Ανυπομονώ για τα υπόλοιπα.

 

Όσο για την ιστορία, το σενάριο μας συστήνει εναν αθέατο εαυτό του καλού μας δόκτορ. Ξεχάστε τον Στήβεν που ήταν η ήρεμη δύναμη και γνωρίστε εναν άνθρωπο με εξάρσεις, αβανταδόρικες ατάκες και lady's man. Θα ορκιζόμουν οτι διάβαζα το Die Hard με μυστιτικές πινελιές!

Μάρκος Μάρτιν, ταλεντάρα. Μου λείπει απο το Σπαίντερ-Μαν!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  15373
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1575
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4754 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εμένα δε μου άρεσε πολύ. Κυρίως με χαλούσε το σχέδιο. Σαν ιστορία απλά καλή. Το μόνο που μου άρεσε πολύ ήταν η διαφήμιση για το ερχόμενο Spider-man!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Κατ αρχήν να πω οτι κόμικς που μπορώ να βρω στα αγγλικά (όταν αυτή είναι η γλώσσα που γράφτηκαν), σπάνια θα τ αγοράσω μεταφρασμένα. Αυτό γίνεται για πολλούς λόγους, αλλά οι κυριότεροι είναι θέματα στη μετάφραση και φυσικά η τιμή (τις περισσότερες φορές τα original τα βρίσκω φθηνότερα).

Μια από τις εξαιρέσεις του κανόνα μου ήταν και αυτή η έκδοση. Αφορά ενα τίτλο που δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα και τον βρήκα στο Αθενσκον φθηνά (7€).

Το σενάριο το βρήκα μέτριο και μάλλον απλοϊκό στην εξέλιξη του. Δε μου "έμαθε" κάτι ιδιαίτερο για τον χαρακτήρα και μου θύμισε λίγο σενάριο σαπουνόπερας. Πολύ γραμμικό. Ο ήρωας πάει από το Α στο Β γιατί δεν υπάρχει και άλλη επιλογή.

Το σχέδιο είναι ενδιαφέρον αν και το ήθελα πιο γεμάτο.

Σαν ποιότητα έκδοσης είναι κατώτερη απο τις αντίστοιχες της Ανούμπις και σε μέγεθος και σε ποιότητα χαρτιού.

Επεξεργασία από AndreasD
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το ξαναδιάβασα λοιπόν στα Ελληνικά, 10 χρόνια μετά τα αμερικάνικα τευχάκια. Και μου φάνηκε εξίσου καλό όπως και τότε. Εντάξει, δεν ανακαλύπτει και τον τροχό, αλλά συνέβαλε στην εκσυγχρόνιση του χαρακτήρα για την νέα χιλιετία, κάνοντας τον πιο προσβάσιμο στον αναγνώστη, χωρίς να χάσει πολύ από το μυστηριακό στοιχείο που γενικά δεσπόζει στις ιστορίες του καλού δόκτορα. :) Γενικά, δεν έχω διαβάσει ποτέ δουλειά του Βον που να μην είναι τουλάχιστον ψυχαγωγική. :)

 

Δεν βλέπω να αναφέρεται επίσης πως συμπρωταγωνίστρια στο κόμικ είναι η Νυχτερινή Νοσοκόμα που έχει την τιμητική της αυτό το διάστημα στις σειρές του Netflix και που βοηθάει τον Δόκτωρ ποικιλοτρόπως στην ιστορία. :) Δεν είμαι σίγουρος, αλλά πρέπει να είναι η πρώτη εμφάνιση της σε Ελληνική έκδοση.

 

Η ποιότητα της έκδοσης δεν με χάλασε και τόσο. Ναι μεν το χαρτί είναι πιο μαλακό και άρα πιο επιρρεπής σε τσακίσματα από τις εκδόσεις βιβλιοπωλείου της Anubis, αλλά όχι τόσο που να τρώει άκυρο (αρκεί να μην χειροτερέψει στην πορεία), ενώ στην αφή είναι και καλύτερο. Ναι παίδες, στην αφή, μόνο με την μυρωδιά θα ασχολούμαστε; :P

 

Αυτό όμως που με πείραξε είναι πως στην μετάφραση, που είναι καλή και στρωτή κατά τα άλλα, τα ονόματα όσων χαρακτήρων είναι περαστικοί στην υπόθεση ή απλά αναφέρονται από τους άλλους χαρακτήρες, είναι γραμμένα με αγγλικούς χαρακτήρες, ενώ των πρωταγωνιστών στα Ελληνικά, κάτι που πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω με ποια λογική μπορεί να το κάνανε έτσι. Πραγματικά αταίριαστο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

η ιστορία μου φάνηκε απλά συμπαθητική και το σχέδιο ταιριαστό μεν, χωρις να μου κανει ιδιαίτερη εντυπωση δε.

φταιει μάλλον που τον τελευταίο (πολυ) καιρο τα υπερηρωικα που προτιμω ειναι αρκετα διαφορετικα απο τα mainstream.

φανταζομαι ομως ότι θα αρεσει αρκετα στους φανς του ειδους :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Συμπαθητικη ιστορια χωρις να μου φανει κατι το ιδιαιτερο. Διαβαζεται ευχαριστα και το σχεδιο ειναι ταιριαστο. Αν ηταν ταινια θα ελεγα οτι θα ηταν ιδανικη για Σαββατο απογευματακι παραμονης Χριστουγενων ή Πρωτοχρονιας  :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το έδωσαν και Πρωτοπορία. Στα 8,39€.

 

http://www.protoporia.gr/doctor-strange-o-orkos-p-450013.html

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9584
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Πολύ μέτριο κατά τη γνώμη μου, και σίγουρα χειρότερο από την ιστορία που έβγαλε η Anubis με τον ίδιο ήρωα. Δεν πέρασα άσχημα διαβάζοντάς το αλλά δεν περιέχει τίποτα το αξομνημόνευτο, η χειρότερη ιστορία του Vaughan που έχω διαβάσει. Το σχέδιο αρκετά καλό, μάλλον ανεβάζει την ιστορία.

 

 

Αυτό όμως που με πείραξε είναι πως στην μετάφραση, που είναι καλή και στρωτή κατά τα άλλα, τα ονόματα όσων χαρακτήρων είναι περαστικοί στην υπόθεση ή απλά αναφέρονται από τους άλλους χαρακτήρες, είναι γραμμένα με αγγλικούς χαρακτήρες, ενώ των πρωταγωνιστών στα Ελληνικά, κάτι που πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω με ποια λογική μπορεί να το κάνανε έτσι. Πραγματικά αταίριαστο.

 

Ούτε εγώ κατάλαβα γιατί έκαναν αυτή την επιλογή. Γενικά η μετάφραση είχε τα θεματάκια της και όταν αυτά είναι εμφανή χωρίς αντιπαραβολή με το πρωτότυπο, ξέρεις ότι υπάρχει πρόβλημα. Χαρακτηριστικότερο: σε μια μάχη ο Strange προσπερνάει εύκολα κάτι εμπόδια που του βάζει ο αντιπαλός του και λέει «αυτές οι θλιβερές δικαιολογίες από πνευματικά οδοφράγματα», που προφανώς στο πρωτότυπο θα έλεγε κάτι του στυλ "poor excuses of mental barricades" :wall:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Τίμιο απλά.. δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο.. άλλη μια κλασική μαρβελ ιστορία που τη διαβάζεις και την βάζεις στην άκρη :P

 

 

Όσο για την ποιότητα του τόμου αν τον δεις μόνο του δεν σε χαλάει αν τον βάλεις δίπλα σε ένα της ανουμπις καταλαβαίνεις διαφορά :)

 

Πάντως στηρίζω και περιμένω τα επόμενα μαρβελ απο οξυ :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Γενικά η μετάφραση είχε τα θεματάκια της και όταν αυτά είναι εμφανή χωρίς αντιπαραβολή με το πρωτότυπο, ξέρεις ότι υπάρχει πρόβλημα. Χαρακτηριστικότερο: σε μια μάχη ο Strange προσπερνάει εύκολα κάτι εμπόδια που του βάζει ο αντιπαλός του και λέει «αυτές οι θλιβερές δικαιολογίες από πνευματικά οδοφράγματα», που προφανώς στο πρωτότυπο θα έλεγε κάτι του στυλ "poor excuses of mental barricades" :wall:

 

εάν έλεγε poor, θα έλεγαν "φτωχές δικαιολογίες". Λέει sad όμως :) (οπότε θα μπορούσαν να είχαν πει "στενάχωρες" :D )

 

Dr Strange The Oath- 056z.jpg

 

εσύ πως θα το απέδιδες? :) ομολογώ ότι δε μου έρχεται κάτι καλύτερο :) (όχι ότι δεν μου ακούγεται αστείο :) αλλά αστεία μου ακούγονται και πάρα πολλά από όσα έχω ακούσει/διαβάσει στα ελληνικά που συσχετίζονται με fantasy/μαγεία :) ενώ στα αγγλικά σχεδόν ότι λαλακία και να γραφτεί, δεν με ξενίζει :) )

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9584
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

εάν έλεγε poor, θα έλεγαν "φτωχές δικαιολογίες". Λέει sad όμως :) (οπότε θα μπορούσαν να είχαν πει "στενάχωρες" :D )

 

attachicon.gifDr Strange The Oath- 056z.jpg

 

εσύ πως θα το απέδιδες? :) ομολογώ ότι δε μου έρχεται κάτι καλύτερο :) (όχι ότι δεν μου ακούγεται αστείο :) αλλά αστεία μου ακούγονται και πάρα πολλά από όσα έχω ακούσει/διαβάσει στα ελληνικά που συσχετίζονται με fantasy/μαγεία :) ενώ στα αγγλικά σχεδόν ότι λαλακία και να γραφτεί, δεν με ξενίζει :) )

 

:cheers5:

 

Χάνεις το point. Sad excuse for something σημαίνει ότι αυτό το something είναι του κ@λου. Όπου sad βάλε bad, βάλε poor, βάλε pathetic ή ότι άλλο παρόμοιο θες. Πιο διαδεδομένο για μένα είναι το poor και για αυτό υπέθεσα ότι έκαναν τις poor excuses θλιβερές αλλά από ότι φαίνεται σιγά μην έκαναν τέτοιο άλμα σκέψης, αν είχαν poor θα το έκαναν φτωχές και θα ξεμπέρδευαν. :wall:

 

Στο προκείμενο. Μια πιο σωστή μετάφραση θα ήταν «με τέτοια άθλια/αξιοθρήνητα πνευματικά οδοφράγματα». Πιο σύντομο και πιο άμεσα κατανοητό από το «θλιβερές δικαιολογίες για πνευματικά οδοφράγματα», με το οποίο μπορεί μεν να καταλάβεις τι εννοεί αλλά ελληνικά δεν είναι. :beer:

 

βιβλιογραφία

Επεξεργασία από saveapenguin
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Τρέχει διαγωνισμός για δύο αντίτυπα στο geekcultura.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Αφορά μόνο αυτούς που έχουν fb. Όχι τους φυσιολογικούς ανθρώπους. :)

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Έτσι είναι συνήθως πλέον, δυστυχώς. Αλλά δεν βρίσκω τον λόγο να μην ενημερώσουμε όσους ενδιαφέρονται.  :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  12525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  799
  • Reputation:   5568
  • Achievement Points:  802
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5071 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Διαβαζα και τους 2 τομους οξυ και ανουμπις δεν ειχα ξαναδιαβασει ντοκτορ στρειντζ , πολυ καλες ιστοριες,καλητερα να διαβασετε πρωτα απο ανουμπις και μετα οξυ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ήρθε η στιγμή και για εμένα να διαβάσω το πρώτο graphic novel που στάθηκε αφορμή να ξεκινήσει αυτό το υπέροχο ταξίδι της εκδοτικής στον μαγικό κόσμο της Marvel.

 

Το σενάριο είχε αρκετό ενδιαφέρον κι αναδείκνυε πολλά στοιχεία τα οποία έχουμε δει σε διάφορες ταινίες και σειρές στην τηλεόραση. Αμέσως ξεκινάει δυνατά, στήνει αγωνία και σελίδα με την σελίδα, μας αποκαλύπτει την πλοκή. Ο πρωταγωνιστής είναι ήδη ο διάσημος μάγος, αλλά αυτό δεν εμποδίζει τον σεναριογράφο να δώσει με τα flashbacks του, πολλές πληροφορίες για το origin του. Η αλήθεια όμως είναι ότι ο αριθμός των αναδρομών στο παρελθόν και σε προηγούμενα γεγονότα ήταν αρκετά μεγαλύτερος από το φυσιολογικό, πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη. Δεν με κούρασαν, αλλά λίγο με ενόχλησαν. Η υπόθεση καταπιάνεται με θέματα υγείας και της εκμετάλλευσής της από τους μεγαλεμπόρους, ενώ παράλληλα ο αναγνώστης εισάγεται στον κόσμο της μαγείας και του μεταφυσικού. Υπήρχαν στιγμές που με κράτησαν, ενώ κάποιες άλλες (πχ όταν ο Strange μπήκε στο μυαλό του Μπρίγκαντ) τις βρήκα too much για τα γούστα μου. Το φινάλε δίνει το απαραίτητο ηθικό δίλημμα, δεν βγάζει ευκολίες και αποθεώνει την φιλία και την αδελφοσύνη. :respect: Γενικά την βρήκα μία πολύ αξιόλογη δουλειά (θα συμφωνήσω με τον ότι ήταν λίγο γραμμική), αλλά αν την φέρουμε αντιμέτωπη με την αντίστοιχη της Anubis, νομίζω ότι τελικό αποτέλεσμα δεν θα είναι υπέρ της.

 

Το σχέδιο ήταν ξεκούραστο στο μάτι, αλλά δεν ήταν κι ό,τι καλύτερο έχω δει. Τα πολλά ζουμ στα καρέ και οι γωνίες στον σχεδιασμό των χαρακτήρων και των τοπίων, αφαιρούσαν σε αισθητική. Το χρώμα από την άλλη ήταν αρκετά προσεγμένο.

 

Η έκδοση της ΟΞΥ είναι εξαιρετική, κάτι που κράτησε και στα επόμενα κόμικς που θα κυκλοφορήσει. Το χαρτί στο εσωτερικό ήταν πολυτελές και καλοτυπωμένο, ενώ και η κόλληση παρουσιάζει ένα στιβαρό αποτέλεσμα. Στα έξτρα θα βρούμε μία σελίδα στο τέλος που περιέχει ένα model sheet του πρωταγωνιστή, ενώ από την αρχή φαίνεται να έχουν καθιερωθεί οι άτυποι σελιδοδείκτες-εξώφυλλα τευχών που χώριζαν τα κεφάλαια. Παράλληλα σε κάθε αρχή κεφαλαίου, υπήρχε μία σύντομη περίληψη των προηγούμενων, πράγμα που μου άρεσε.

 


:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το διαβασα και εγω.Μου φάνηκε καλή ιστορια,με ωραίους διαλόγους και στρωτή ροή,αλλά όχι κάτι το εξαιρετικό.Σιγουρα όμως είχε την ικανοτητα να σε κάνει να θες να συνεχίσεις το διάβασμα,η ανάγνωση μου κύλησε νερακι.Το σχέδιο λιτό,μου άρεσε αλλά ήθελα κάτι παραπάνω.Η έκδοση καλή σε ο,τι αφορά το χαρτί,όμως το εξώφυλλο είναι αρκετά ευαίσθητο.

Πάντως επειδή είναι η πρώτη φορά που διαβάζω ιστορία του χαρακτήρα και με έκανε να τον συμπαθήσω και να θέλω να διαβάσω κι άλλη δική του,το συνιστώ. :)

Οι επόμενες που σκοπεύω να διαβάσω είναι το origin του Στραζινσκι από Anubis και η ιστορία του  Lee που θα εκδοθεί στην Συλλογή της Hachette.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πάρα πολύ καλό κόμικ το συγκεκριμένο και με πολύ καλό όνομα ανάμεσα στους φαν της Marvel, είναι μεταξύ των γνωστότερων ιστοριών του ήρωα και καταλαβαίνω τη λογική που είχε η Οξύ να είναι η πρώτη της επιλογή. Brian K. Vaughan είναι αυτός και το σενάριο του δε γίνεται να είναι κάτι λιγότερο από πολύ καλό. Μου αρέσει πολύ που ο Όρκος αφορά τον Όρκο του Ιπποκράτη θυμίζοντας μας την ταυτότητα του γιατρού του ήρωα μας και συνδυάζοντας την με την ιδιότητα του ως μάγο. Επίσης έχει κάποιες δόσεις μυστηρίου, στοιχείο που πάντα μου αρέσει. 

 

Για το σχέδιο δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο σχόλιο, σίγουρα ταιριάζει στην ιστορία και δίνει μία ρετρό αισθητική παλιού κόμικ.

 

@mko και το Origin της Anubis είναι αρκετά καλό, ο Όρκος μου άρεσε ίσως λίγο παραπάνω. Μπράβο πάντως που τα διαβάζεις πριν τον τόμο για να μπεις στο κλίμα :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.