Μετάβαση στο περιεχόμενο

MEZOLITH: ΟΝΕΙΡΑ ΚΑΙ ΕΦΙΑΛΤΕΣ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΛΙΘΟΥ


Indian

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
MEZOLITH: ΟΝΕΙΡΑ ΚΑΙ ΕΦΙΑΛΤΕΣ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΛΙΘΟΥ
Σενάριο/Kείμενα:
Ben Haggarty
Σχέδιο:
Adam Brockbank
Hμερ. έκδοσης:
03-12-2016
Hμερ. τελευταίου τεύχους:
02-12-2017
Εξώφυλλα:
2 + 2 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
2
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Περιπέτεια,Φαντασίας
Μέγεθος:
20.5 x 29.0
Σελίδες:
100
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Βασιλεία Βαξεβάνη
Προέλευση:
Βρετανική
ISBN:
1) 978-618-5116-33-0, 2) 978-618-5116-49-1
Ονομαστική τιμή:
12,95€

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

MEZOLITH_0001.jpg  MEZOLITH_0002.jpg
 
Η JEMMA,στα πλαίσια του 2ου Athenscon,κυκλοφόρησε το πρώτο βιβλίο της σειράς με τίτλο "Mezolith - Όνειρα και εφιάλτες στην εποχή του λίθου"...!Πρόκειται για ένα πρωτότυπο graphic novel,το οποίο διαδραματίζεται πριν από 10000 χρόνια,στην Βρετανία...!
 
Αντιγραφή από το οπισθόφυλλο
 
Παράθεση
Πριν 10.000 χρόνια, η Βρετανία δεν ήταν καν νησί ακόμα και η καταστροφική λαβή της εποχής των παγετώνων δεν ήταν πια παρά μια ανάμνηση. Η ζωή είχε επιστρέψει σε αφθονία και μαζί της αμέτρητες ομάδες κυνηγών.
 
Μια τέτοια φυλή, οι Κάνσα, ζουν στην ακτή του κόλπου της Βόρειας Θάλασσας. Ανάμεσά τους ζει και ο Πόικα, ένα αγόρι στην ακμή του ανδρισμού και της ενηλικίωσής του, που πρόκειται να προκαλέσει τους μύθους, τη μαγεία, τον τρόμο και τη σύγκρουση.
 
Μέσα από ιστορίες, όνειρα και εφιάλτες το δίδυμο του Ben Haggarty και του Adam Brockbank, δημιουργούν μια βραβευμένη ιστορία για μεγαλύτερα παιδιά αλλά και ενήλικους που μας θυμίζει πως όλοι μας ήμασταν μέλη κάποιας φυλής κάποτε…

 

 

Προς το τέλος του βιβλίου υπάρχει ένα απόσπασμα από μία συνέντευξη που είχαν δώσει οι δημιουργοί για την Γερμανική έκδοση...!Μετά από αυτό υπάρχουν τα βιογραφικά τους...!

 

Αντιγραφή από το βιβλίο

 

Παράθεση
Ο Ben Haggarty είναι επαγγελματίας αφηγητής και ένας από τους πρωτοπόρους της αναβίωσης της ευρωπαϊκής αφήγησης. Για πάνω από τριάντα χρόνια δίνει παραστάσεις αφήγησης με παραμύθια, έπη, μύθους για ενήλικες και παιδιά από σπηλιές μέχρι το Carnegie Hall.
Μια κινητή βιβλιοθήκη με πάνω από τριακόσιες πενήντα ιστορίες, το ρεπερτόριό του περιλαμβάνει θαυμαστές ιστορίες της Ανατολικής Ευρώπης, Ιρλανδέζικα έπη και μοντέρνους μύθους όπως ο Φρανκενστάιν και τους θρύλους του Der Sandmann.
Ήταν σύμβουλος αφήγησης για τη σειρά JIM HENSON’S STORYTELLER και ήταν ο επίσημος αφηγητής για το Yo Yo Ma’s Silk Road Ensemble για δέκα χρόνια.
Είναι Επίτιμος Διδάκτορας Αφήγησης στο Arts University του Βερολίνου, ενώ είναι και ο καλλιτεχνικός διευθυντής του θρυλικού Crick Crack Club.
Ο Ben έχει γράψει και δύο ακόμα σειρές comics για παιδιά, το WILL SKOGGYN’S SKULL και SILK ROADS.
 
O Adam Brockbank ζωγράφιζε comics από παιδί και όσο ήταν έφηβος, αντλώντας έμπνευση όχι μόνο από τις ασπρόμαυρες επανεκδόσεις
της Silver Age της Marvel αλλά και το νέο κύμα της γαλλικής σκηνής, συγκεκριμένα το METAL HURLAND. Εγκατέλειψε τα comics στα είκοσι του για χάρη της ζωγραφικής και σπούδασε καλές τέχνες στο Royal College of Art στο Λονδίνο.
Αυτά τα δύο μονοπάτια θα συναντιόταν σε μια καριέρα στη βιομηχανία του κινηματογράφου σαν concept artist και storyboard artist. Ο Adam δούλεψε σε πολλές ταινίες όπως το X-MEN, SLEEPY HOLLOW και την επερχόμενη ταινία STAR WARS – ROGUE ONE. Ωστόσο, είναι για τη δουλειά του για τις οκτώ ταινίες HARRY POTTER που έγινε γνωστός, σχεδιάζοντας πλάσματα, props και σκηνικά που ζωντάνεψαν στην σκηνή τον κόσμο του Hogwarts.
 
Το MEZOLITH είναι το πρώτο του comic.

 

 

Τέλος,το βιβλίο κλείνει με μία διαφήμιση της συνέχειας και με την υπόσχεση της εκδοτικής ότι θα είναι σύντομα κοντά μας...! :)

 

Η ποιότητα της έκδοσης είναι πολυτελής...!Έχει καλής ποιότητας γυαλιστερό χαρτί που αποδίδει εξαιρετικά τα χρώματα του σχεδίου,με ανθεκτική ράχη και παχύ (αλλά όχι σκληρό) εξώφυλλο...!

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Aπο το ξεφύλισμα που έκανα στο αντίτυπο του φίλου Ιndian ( :efxaristo:)  είδα εξαιρετικό για τα γούστα μου σκίτσο και πολύ καλή ποιότητα έκδοσης  . :spidey_yeah_that:

Αν είναι και το σενάριο ανάλογου επιπέδου ,θα μπέι πρώτο στη λίστα για αγορά .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4551 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Aπο το ξεφύλισμα που έκανα στο αντίτυπο του φίλου Ιndian ( :efxaristo:)  είδα εξαιρετικό για τα γούστα μου σκίτσο και πολύ καλή ποιότητα έκδοσης  . :spidey_yeah_that:

Αν είναι και το σενάριο ανάλογου επιπέδου ,θα μπέι πρώτο στη λίστα για αγορά .

Ειναι ενα πολυ καλο κομικ, σε πολυ καλη εκδοση και σε ακρως συμφερουσα τιμη. Επρεπε να το ειχες παρει ηδη  :Teacher:

 

Ειναι πολυ σημαντικο να στηριζουμε καποιες προσπαθειες αγοραζοντας απ'ευθειας απο τον εκδοτη, ασε που εδινε και μια υπεροχη πανινη τσαντα "Mezolith" με την αγορα!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Ειναι ενα πολυ καλο κομικ, σε πολυ καλη εκδοση και σε ακρως συμφερουσα τιμη. Επρεπε να το ειχες παρει ηδη  :Teacher:

 

Ειναι πολυ σημαντικο να στηριζουμε καποιες προσπαθειες αγοραζοντας απ'ευθειας απο τον εκδοτη, ασε που εδινε και μια υπεροχη πανινη τσαντα "Mezolith" με την αγορα!

 

:beer:

Θα το κάνω ,αλλά θα προτιμήσω να πάρω το αντίτυπό μου από τη Λέσχη .

Ετσι και τον εκδότη θα στηρίξω και την Λέσχη . :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στη λίστα για Black Friday 2017.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν στηρίζουμε κανέναν εκδότη. Αγοράζουμε κάτι για μας αρέσει. Βάλτε μυαλό...

 

Το συγκεκριμένο αξίζει γιατί είναι καλό. Όσοι στηρίζεται βλακείες κάνετε περισσότερο κακό απ' ότι καλό αφού κάποιοι πιστεύουν πως είναι καλοί δημιουργοί και αποφασίζουν να ζήσουν απ' αυτό τρώγοντας έτσι τα μούτρα τους

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Στη λίστα για Black Friday 2017.

Από τώρα υποψήφιος για βραβείο.... Σκρουτζ Μακ Ντακ 2017!  :up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Και εγώ θα το πάρω από τη Λέσχη.

 

Στηρίζουμε το σπίτι μας κ.τ.λ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64277
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Καιρό είχα να διαβάσω κάτι που να μου αρέσει τόσο πολύ....σενάριο υπέροχο, σχέδιο απολαυστικό, ευχαριστούμε την Jemma για ένα ακόμα διαμάντι στην βιβλιοθήκη μας :respect:

 

Το προτείνω ανεπιφύλακτα

 

:valt:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  245
  • Reputation:   3274
  • Achievement Points:  245
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εξαιρετικό graphic novel. Δεν θα στηρίξω τον εκδότη γιατί  είχα πάρει πριν από χρόνια αυτό. Αλλά όσοι έχετε τη δυνατότητα και θέλετε

κάτι πολύ καλό στη συλλογή σας δεν θα το μετανιώσετε.

Μου έχει έρθει και το 2 (μόλις το είδα το παράγγειλα αμέσως) εδώ και κανένα μήνα αλλά δεν το έχω διαβάσει ακόμα (κλασικά).

Επεξεργασία από Cassidy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4551 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δεν στηρίζουμε κανέναν εκδότη. Αγοράζουμε κάτι για μας αρέσει. Βάλτε μυαλό...

 

Το συγκεκριμένο αξίζει γιατί είναι καλό. Όσοι στηρίζεται βλακείες κάνετε περισσότερο κακό απ' ότι καλό αφού κάποιοι πιστεύουν πως είναι καλοί δημιουργοί και αποφασίζουν να ζήσουν απ' αυτό τρώγοντας έτσι τα μούτρα τους

Δεν στηριζω τον εκδοτη απλα γιατι ετσι Μακης, στηριζω την εκδοτικη επιλογη του Μακης  :PPP:

 

Τα κομικ των Σκλαβενιτη και Ιωαννου που επισης τα θελω, θα τα παρω κι εγω απο την Λεσχη. Με την αγορα του Mezolith στο Athenscon, ηθελα να "περασω" την στηριξη μου στην επιστροφη στις καλες μεταφρασμενες εκδοσεις, δεν χρειαζεται να σου απαριθμησω τα διαμαντια που μας εχει προσφερει στο παρελθον! Τα ξερεις!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συμφωνώ ναι αλλά το πήρες γιατί ήταν καλό και αξίζει. Εάν μετέφραζε τα τρία γουρουνάκια δεν θα το έπαιρνες :-) Μάλλον με ενοχλεί η λέξη "Στηρίζω" 

 

 

 

 

Δεν στηριζω τον εκδοτη απλα γιατι ετσι Μακης, στηριζω την εκδοτικη επιλογη του Μακης  :PPP:

 

Τα κομικ των Σκλαβενιτη και Ιωαννου που επισης τα θελω, θα τα παρω κι εγω απο την Λεσχη. Με την αγορα του Mezolith στο Athenscon, ηθελα να "περασω" την στηριξη μου στην επιστροφη στις καλες μεταφρασμενες εκδοσεις, δεν χρειαζεται να σου απαριθμησω τα διαμαντια που μας εχει προσφερει στο παρελθον! Τα ξερεις!

 

:beer:

Επεξεργασία από totally_wired
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4551 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ξαναδιαβασε το αρχικο μου σχολιο βρε παλιο-γκρινιαρη, γραφω: Ειναι πολυ σημαντικο να στηριζουμε καποιες προσπαθειες αγοραζοντας απ'ευθειας απο τον εκδοτη, ασε που εδινε και μια υπεροχη πανινη τσαντα "Mezolith" με την αγορα!

 

Ισως ηταν καλυτερα αν εγραφα: Ειναι πολυ σημαντικο να στηριζουμε "καποιες" προσπαθειες αγοραζοντας απ'ευθειας απο τον εκδοτη, ασε που εδινε και μια υπεροχη πανινη τσαντα "Mezolith" με την αγορα! αλλα και παλι νομιζω πως αυτο που σκεφτομαι "βγαινει" μια χαρα, ασε που με ξερεις, με ο,τι αυτο συνεπαγεται :P

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και γω τα ίδια πάνω κάτω έγραψα και πιστεύω για την επιστροφή στα μεταφρασμένα. Η ψυχολογία να ξεπουλήσει στο con ας πούμε είναι σημαντική για να πάει π.χ. στο δεύτερο τεύχος. Αν και τα τελικά οικονομικά νούμερα στο τέλος της season θα το κρίνουν αυτό.

 

Σκέψου όμως λογικά. Πότε στηρίζεις κάτι; Όταν πάει να πέσει, δηλαδή αυτή λέξη κρύβει μέσα της έναν αρνητισμό. Εάν την χρησιμοποιείς για κάτι που είναι καλό τότε το υποβαθμίζεις. Μην υποβαθμίζεις το Mezolith Μάριε με το να το "στηρίζεις" :P

 

Ειναι πολυ σημαντικο να στηριζουμε καποιες προσπαθειες αγοραζοντας απ'ευθειας απο τον εκδοτη, ασε που εδινε και μια υπεροχη πανινη τσαντα "Mezolith" με την αγορα!

 

Επεξεργασία από totally_wired
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ένα διαμαντάκι που είχα αγνοήσει μέχρι την έκδοση της Jemma!

Παρόλο που γενικά δεν είμαι ιδιαίτερα φαν των κόμικς με πρωτόγονους, ιθαγενείς κλπ, το συγκεκριμένο κόμικ ήταν μια πολύ ευχάριστη έκπληξη!

Προσεγμένο σενάριο, πανέμορφο σχέδιο και σκηνοθεσία που δίνουν ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα :)

Πολύ ατμοσφαιρικό, σε μεταφέρει κυριολεκτικά σε άλλες εποχες :P

 

Μπράβο στην Jemma για αυτήν την ποιοτική έκδοση σε προσιτή τιμή.

Εκτίμησα πολύ επίσης το ότι περιέχει και συνέντευξη των δημιουργών, που δινει  ενδιαφέροντα στοιχεία και για την έρευνα πίσω από το κόμικ :best:

 

Χαίρομαι επίσης πολύ επειδή γράφουν στο τέλος ότι σκοπεύουν να εκδώσουν σύντομα και τον 2ο τόμο! :dance:

 

mezolith-vol-2-9781608868315_hr.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  838
  • Reputation:   6486
  • Achievement Points:  851
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3618 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στη λίστα για Black Friday 2017.

Σιγά μην υπάρχει μέχρι τότε.    :PPP:

 

 

(Και μην περιμένεις επανέκδοση, δεν τις συνηθίζει η Τζέμα)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4551 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Κατα την γνωμη μου, μια απο τις καλυτερες μεταφρασμενες εκδοσεις, αν οχι η καλυτερη για το 2016.

 

Μου αρεσε πολυ η ιστορια και το σχεδιο σε ολα τους τα επιπεδα. Ενα κομικ που σε καθηλωνει αλλα και σε ταξιδευει συναμα, κατι το οποιο δεν ειναι και το ευκολοτερο πραγμα κατα την γνωμη μου. Μου αφησε ενα συναισθημα αντιστοιχο με αυτο που μου αφηνουν τα κομικ του Κορτο Μαλτεζε. (αν και προκειται για κατι εντελως διαφορετικο και εννοειται μη συγκρισιμο)

 

Η εκδοση εξαιρετικη και σε προσιτη τιμη! Εννοειται πως προτινεται!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33963
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μετά από καιρό, και αφού άλλαξε και ο χρόνος, να καταθέσω και εγώ το λιθαράκι μου. Πάρα πολύ καλή έκδοση με ατμοσφαιρικ΄σενάριο και σχέδιο. Διαβάζεται αβίαστα και ευχάριστα "με την μία..." Αδημονώ και εγώ για ον δεύτερο τόμο παρέα με τους συνκομιξόφιλους άνωθεν...

:hop: :hop: :hop: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Το διάβασα χθες με τη μια. Μόνο θετικά για αυτό το κόμικ. Σχέδιο, σενάριο, μοντάζ, αφήγηση. :) Και δεν μ'αρέσουν οι ιστορίες με προϊστορικούς ανθρώπους κλπ, αυτή όμως την ευχαριστήθηκα αφού κατάφερε να με βάλει στο κλίμα αμέσως. 

 

Ξεχώρισα από ιστορίες αυτή με τον κύκνο και με την γυναίκα των κορακιών. Με το μωβ παιδί φρίκαρα λίγο :P 

 

Με άνεση το καλύτερο μεταφρασμένο του 2016. :) Χαλαρά όμως. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ας ξεκινήσω με τα βασικά. Εξαιρετικότατο σχέδιο. Μαέστρος ο Brockbank. Η δουλειά του παίρνει ακόμα περισσότερους πόντους αν αναλογιστεί κανείς ότι κατάφερε, χρησιμοποιώντας ηλεκτρονικά μέσα, να δημιουργήσει τέτοια ατμόσφαιρα σ' ένα κόμικ που αφορά πρωτόγονους λαούς. :respect:

Τώρα στο σενάριο... Το διάβασα γνωρίζοντας ότι θα το λατρέψω. Έπεσα λιγουλάκι έξω. Μου άρεσε και σίγουρα θα ξαναδιαβαστεί στο μέλλον πολλάκις, αλλά δεν ξετρελάθηκα. Ίσως επειδή είχα θέσει ο ίδιος πολύ ψηλά τον πήχη. Δεν μπορώ να προσδιορίσω τι ακριβώς με χάλασε. Οι ιστορίες φαίνονται τόσο αυθεντικές, η ροή είναι καλή κτλ, αλλά κάτι δε με άφησε να το λατρέψω.

Η έκδοση είναι υποδειγματική, αν και σε 1-2 σημεία υπήρχαν θεματάκια με το κείμενο. Περιμένω οπωσδήποτε και τη συνέχεια, που άλλωστε διαφημίζεται εντός. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Να πω την "αμαρτια" μου δεν καταφερε να με ενθουσιασει οπως αλλους. Σιγουρα ειναι ενα καλο κομικ με ωραιο σχεδιο και ενδιαφερουσες ιστοριες αλλα δεν καταφερε να με κανει να νoιαστω για τους χαρακτηρες ή να μπω στο κλιμα της εποχης :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

:wow:

Κώτσο... θες να πεις... ότι συμφωνούμε; Για π-πρώτη φορά στα χρονικά; Συγκινούμαι...  :giati:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

...και συνεχίζω σε ξεχωριστό post γιατί μία λέξη στο προηγούμενο ήταν νομίζω υπεραρκετή, ότι ελπίζω να πήγε πολύ καλά (όλα νομίζω αυτό δείχνουν) και σύντομα (πολύ σύντομα) να έχουμε και την συνέχεια του από την Jemma στο ίδιο ύφος και ποιότητα έκδοσης.

 

Ακόμαααααα; Είμαι ήδη στο ταμείο και περιμένω... :-)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μόλις τελείωσα την ανάγνωσή του...!

 

Το πρώτο βιβλίο δίνει θετικά δείγματα γραφής...!Η ιδέα της ιστορίας και η χρονολογική της τοποθέτηση είναι πρωτότυπη...!Είναι φανερό ότι ο Haggarty έχει μελετήσει πολλά εγχειρίδια Αρχαιολογίας πριν την συγγραφή...!Το σενάριο δεν έχει την κλασική κομιξική φόρμουλα,με τον πρωταγωνιστή να μονοπωλεί την δράση (τουλάχιστον προς το παρόν)...!Αντ'αυτού παρατηρούμε την δύσκολη καθημερινότητα μιας φυλής της Μεσολιθικής Περιόδου,τον τρόπο που ενεργεί γενικά,την συναναστροφή της με άλλες φυλές και φυσικά γίνεται μία καλή αναφορά στους θρύλους και στις παραδόσεις που επικρατούσαν εκείνα τα χρόνια...!Ο συγγραφέας δεν κάνει μία απλή περιγραφή,αλλά τα ενσωματώνει αριστοτεχνικά μέσα στο graphic novel...! :best:

 

Το σχέδιο του Brockbank,αν και "κομπιουτερίστικο",μου άρεσε αρκετά...!Οι χαρακτήρες και ιδιαίτερα τα τοπία ήταν δοσμένα εντυπωσιακά...!Αν έχω κάποιο παράπονο,αυτό ίσως να ήταν η χρησιμοποίηση πολύ σκούρας παλέτας χρωμάτων...!

 

Η έκδοση της JEMMA είναι αψεγάδιαστη...! :respect: Το μεγάλο σχήμα και το εξαιρετικής ποιότητας χαρτί αναδεικνύουν,σε μεγάλο βαθμό,τις λεπτομέρειες του σχεδίου...!Τέλος,οι βιογραφίες των δημιουργών και η συνοδευτική συνέντευξη,δίνουν στο βιβλίο έναν επιπλέον αέρα πολυτέλειας...!Σε αναμονή λοιπόν της συνέχειας...! :)

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Επιτέλους βρήκα χρόνο να το διαβάσω απόψε.

 

Απο την πρώτη φορά που κράτησα ένα αντίτυπό του στο Αthens  Con είχα εντυπωσιαστεί από το σχέδιό του και ήθελα να το πάρω.

Οταν μου συμβαίνει αυτό ,δηλαδή να μου κάνει κλικ ενα κομικ πριν καν το διαβάσω συνήθως δεν απογοητεύομαι .

Ετσι και με το ΜΕΖΟLITH.

Το υπέροχο σχέδιό του παρ όλο που δεν είμαι φαν των computer graphics δεν είναι το μόνο δυνατό στοχείο αυτού του κομικ.

Το γεμάτο λυρισμό σενάριό του μου έκανε εξ ίσου καλή εντύπωση .

Μ άρεσε που είναι χωρισμένο σε μικρές ιστορίες που δένουν όμορφα μεταξύ τους .Μου φάνηκε πολύ ευκολο στην ανάγνωσή του  μ αυτό τον τρόπο.

 

Για την ποιότητα της έκδοσης με κάλυψε ο φίλος Ιndian και οι υπόλοιποι ,δεν έχω να προσθέσω κάτι παρά ενα μεγάλο :respect:  στην JEMMA που εξακολουθεί να κυκλοφορεί διαμαντάκια σε δύσκολους καιρούς.

 

Ενα εξαιρετικό κομικ σε πολύ προσιτή τιμή το προτείνω ανεπιφύλακτα .

Ισως αν το είχα διαβάσει νωρίτερα να ψήφιζα διαφορετικά εδώ .

 

Περιμένω με ανυπομονησία τον δεύτερο τόμο . :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του δεύτερου τόμου βρίσκεται κοντά μας. :) 

 

ISBN : 978-618-5116-49-1

 

   

Το εξώφυλλο προστέθηκε στο πινακάκι της παρουσίασης.

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64277
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Σήμερα βρήκα το χρόνο και τη κατάλληλη διάθεση για να διαβάσω το 2ο άλμπουμ...

 

Συνεχίζω να το θεωρώ εξαιρετικό και ειλικρινά το απόλαυσα. Η έκδοση σε ψηλά επίπεδα όπως μας συνηθίζει η Jemma. Ανυπομονώ για τη συνέχεια.

 

:valt:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

ΕΒΚ καλύτερης μεταφρασμένης έκδοσης το δεύτερο βιβλίο του Mezolith στο CCA '18. :clap2: 

 

Quote

Το Mezolith 2 κέρδισε το Βραβείο Καλύτερης Μεταφρασμένης Έκδοσης φέτος στα Ελληνικά Βραβεία Κόμικς!
2 στα 2! 
Να το τσεκάρετε όσοι δεν το έχετε διαβάσει. Δεν ξέρετε τι χάνετε :) 
http://jemmacomics.com/mezolith-oneira-kai-efialtes-sthn-epoxh-toy-lithoy-vivlio-2

31275807_1706675889398922_2203241939677780728_n.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  22273
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  29
  • Reputation:   250
  • Achievement Points:  29
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4595 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Τα διάβασα και τα δύο προσφάτως. Πολύ καλό. Κι ενώ νόμιζα ότι θα είναι κανένα μόμο με σκοτωμούς κλπ, που θα έδειχνε ως οι πρωτόγονοι ήταν τελείως απολίτιστοι, είναι ακριβώς το αντίθετο. Πολύ καλή επιλογή για μετάφραση, όπως και το βαλκυρία που βγήκαν πάνω κατω μαζί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.