Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βασιλεύς των κόμικς

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Θα συμφωνήσω με τον κύριο δικαστή. Στην Ελλάδα δυστυχώς υποτιμούμε την αξία και τη σημασία του mainstream. Για να μπει κάποιος σε έναν χώρο, η συνήθης οδός είναι το mainstream της εκάστοτε εποχής. Ή μάλλον για να το πάρω και κάπως ανάποδα. Ποιος είναι ο αρχικός σκοπός; Να απλώσει το χεράκι του το παιδί και να επιλέξει ως ψυχαγωγία την ανάγνωση. Γενικώς υπάρχει θέμα, όχι απλά στα κόμικς, στα βιβλία είναι δυσκολότερο νομίζω. Ε εντάξει, είναι πολύ λογικότερο και φυσιολογικότερο το παιδάκι να απλώσει το χέρι του σε αυτό που θα το τραβήξει περισσότερο με βάση τα στάνταρ της εποχής. Ενδεχομένως να τα θεωρούμε κακής ποιότητας, μέχρι και υποκουλτούρα. Αλλά ο δρόμος για το ποιοτικότερο και εναλλακτικότερο, περνάει μέσα από το mainstream. Εάν δει ότι δεν το καλύπτει, θα ψάξει και κάτι ποιοτικότερο. 

 

Και εδώ έρχεται και η προσπάθεια των εκδόσεων Μικρός Ήρως. Τα περιεχόμενά τους σε μεγάλο βαθμό είναι mainstream fumetti, μόνο που δεν είναι mainstream με τα δεδομένα των 10ς. Πλέον είναι vintage αισθητικής, δύσκολα θα ψήσουν έναν μικρό. Αν το βήμα από τις κονσόλες στο υπερηρωικό είναι μεγάλο, αφού τα παιδιά δεν έχουν μάθει σε ακίνητες παραστάσεις και εικόνες, το βήμα από τη σύγχρονη τεχνολογία στα φουμέτια είναι χάος. Στα όρια του εφικτού είναι για τα κλασικά BD. Εντελώς στα όρια και δε θα το έλεγα ούτε αυτό, αν δεν έβλεπα ότι ο Ερίκ Καστέλ, οριακά κίνησε το ενδιαφέρον του γιου μου, οριακά και ο Αστερίξ, ενώ του άρεσε (εδώ είναι η έκπληξη) και ο Μπουλ και Μπιλ. Αλλά τον Ρόι πχ αν και είναι κολημένος με τη μπάλα, ούτε να τον φτύσει. Για τα μικρά που του τα έδειξα στην Κον ούτε δεύτερη ματιά δεν τα έριξε. Και λόγω οικιακών παραστάσεων ο δικός μου είναι από τους πλέον δεκτικούς σε τέτοια ερεθίσματα, οι συμμαθητές του είναι αλλού.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 222
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και εμένα τα ανίψια μου με Batman και Spider-Man μπλουζάκια κυκλοφορούν και νεότερα κινούμενα σχέδια βλέπουν (που ορισμένα κομπιουτεριζέ κυριολεκτικά δε βλέπονται) vintage είναι και οι παλιές ταινίες της Disney, vintage είναι και οι παλιές ταινιες των Looney Tunes, vintage είναι και οι παλιές ταινίες των Tom & Jerry, παρόλα αυτά όχι μόνο τα παρακολουθούν. Τα "καταπίνουν" και ειδικά το τελευταίο παιδικό δίδυμο! Για τα κόμικς δε μπορώ να πω μιας και δεν τα έχει συνηθίσει ο μπαμπάς (κακώς αλλά τι να κάνουμε), άλλωστε στην ηλικία τους δεν είναι για να διαβάσουν "Μπλεκ". Κάνα "Batman Adventures" που τους έχω δώσει κι εκείνα με το ζόρι. Θα σας πω σε μερικά χρόνια. :)

 

Κατά τ' άλλα δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει μια τόσο αρνητική αντιμετώπιση. Δε σας αρέσει ο "Μπλεκ" & ο "Ζαγκόρ"; Τους βρίσκετε παρωχυμένους; Έχουν εκδοθεί χιλιάδες άλλα κόμικς και μπορεί ο καθένας να κάνει τις επιλογές του! Εξετάζετε τι πήγε στραβά και δεν είχε πωλήσεις το κόμικ; Μα εσείς είστε η αιτία! Όσοι περίμεναν και ζητούν εδώ και χρόνια να βγει "κάτι άλλο", παράλληλα δεν είναι πελάτες για "αυτό εδώ"! Ο εκδότης έκανε τις επιλογές του (καλές ή κακές επιχείρησή του είναι και εκείνος θα το κρίνει σε τελική ανάλυση. Δεν ζημειώνεται κανείς άλλος πλην εκείνου.), από κει κι έπειτα με ενοχλεί αφάνταστα να βλέπω τους ίδιους τους αναγνώστες που κράζουν τις χίλιες μύριες εκδόσεις και να διαφημίζουν διαρκώς άλλες του εξωτερικού και να λένε αλλού ότι το κόμικ δεν πάει καλά στην Ελλάδα. Ε δεν πάει κύριοι που μετά από 90 χρόνια κυκλοφορίες που το κόμικ θεωρούνταν παραλοτεχνία μου γίνατε ξαφνικά πολύ επιλεκτικοί. Στηρίζεις, επικοινωνείς μέσα από κάποια στήλη γραμμάτων, πλέον έχουμε το Greekcomics (και το διαδίκτυο γενικότερα) και ο εκδότης θα σφυγμομετρήσει τον παλμό του αναγνώστη. Αρκεί να μην προσπαθεί απλώς να βγάλει λεφτά και να αγαπάει πραγματικά το αντικείμενο. Τα άλλα θα έρθουν στην πορεία! Μαθαίνει και εκείνος σιγά σιγά, ωριμάζει και βγάζει πράγματα που ζητάμε περισσότερο. Ακούει! Δεν είναι όπως παλιά που σαφώς υπήρχε μεγαλύτερη αγορά, πολλές εκδόσεις ήταν προχειροφτιαγμένες και δεν πολυενδιαφέρονταν για την ποιότητα των ιστοριών που ενδεχομένως ζητούσαν (όχι ότι δεν υπήρχαν! Εννοώ ότι δεν εισακούγονταν οι αναγνώστες για οτιδήποτε άλλο τυχόν ζητούσαν). Χωρίς όμως να στηρίζεται κάποια προσπάθεια και με το να κλείνει το ένα περιοδικό πίσω από το άλλο, δύσκολα θα μπει κανείς σε νέα ρίσκα. Τότε ενδεχομένως να μπορούσε. Σήμερα όχι! Επομένως ή στηρίζεις και βλέπεις τι γίνεται σε ένα βάθος χρόνου ή κάνε τις επιλογές σου αδερφέ και άφησε κατά μέρους γιατί δεν πάει καλά το ένα ή γιατί σταματάει το άλλο, εφόσον δεν είσαι από εκείνους που βοήθησαν να παραμείνει και να αλλάξει προς το καλύτερο. Τα "βαρέθηκα", τα "άλλο θέλω, τώρα το θέλω" και τα "περιμένω να βγει σε τόμους" είναι που κάνουν όλη τη ζημιά. Ρίχνουμε λίγο τον πήχη εν τοιαύτη περιπτώσει αλλά κι αν δε θέλουμε, είπαμε..υπάρχουν και άλλα κόμικς εκεί έξω για όλα τα γούστα. Αλλά ξέχασα... Κι εκείνα μπορεί να έχουν σαγρέ χαρτί ή να μην έχουν αυτάκια στα εξωπισθόφυλλα ή να μην βγουν σε hardcover ή να μην έχουν σελιδοδείχτη ως δώρο. Άντε γεια... Πάω να διαβάσω κάναν "απλοϊκό" Γούντυ Τρυποκάρυδο τώρα... :beer:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

@Mandrake Δηλαδη πιστευεις οτι πρεπει να περνουμε κομικς που δεν μας καλυπτουν, απλα επειδη αυτα βγαινουν τωρα; Οταν ειχα μεγαλυτερη ανεση χρηματων, το εκανα και αυτο.Για αυτο το λογο ειχα παρει καμια 30 τευχη του Νεου Μπλεκ, για να υποστηριξω τον εκδοτη που τον συμπαθω. Και κατεληξα να τα πουλησω αδιαβαστα. Και δεν ξερω αν εκανα καλα. Ισως να εκανε περισσοτερο καλο στον εκδοτη να δει οτι δεν προχωραει το προτζεκτ, παρα να βλεπει πλασματικες πωλησεις απο εμενα και πιθανον αλλους σαν κι εμενα.

 

Εχε υποψη σου οτι ενω εσενα μπορει να μην σε νοιαζει τι διαβαζεις και σε τι κατασταση τα διαβαζεις, σε αλλους παιζουν ρολο. Και προσωπικα επιβραβευω και τον εκδοτη οταν προσφερει εκδοσεις που σεβονται τον αναγνωστη και στα υπολοιπα, περαν του περιεχομενου. Οπως τον επιβραβευσα με τον Ερικ Καστελ την οποια θεωρω αξιοπρεπη εκδοση για τα ελληνικα δεδομενα. Ή με τον Κορτο. Αλλα αν μου τον εβγαζε σε μικρο μεγεθος δεν θα τον επαιρνα. Θεμα γουστου, αισθητικης και επιλογης ειναι ολα. Καλο Γουντι!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

"Εχθές" δεν έπαιζε ρόλο. Μόνος γνώμονας ήταν να σου αρέσει μία ιστορία και να περάσεις ευχάριστα την ώρα σου. Εάν αυτό άλλαξε ως κριτήριο σε εσένα ή σε οποιονδήποτε στην πορεία, οπωσδήποτε δε φταίει ο εκδότης. Βασικά δε φταίει κανένας. Καλά κάνεις και δε σου αρέσει (πλέον)! Αγόρασε κάτι άλλο! Σου είπα εγώ να στηρίξεις οτιδήποτε; Αλλά από τη στιγμή που δεν το αγοράζεις να έχεις και άποψη για το τι κάνει σωστό ο εκδότης ή λάθος, με ξεπερνά. Έπειτα απ' αυτό, ένα περιοδικό κλείνει. Κάποιοι χαλιόμαστε που σταματάει. Η γκρίνια για ποιο λόγο υπάρχει; Μνημόσυνο με κουβεντούλα, καφεδάκι και όλοι έξω απ' το χορό; Αύριο που θα κλείσει η εκδοτική (το απεύχομαι φυσικά για οποιαδήποτε!), έλα πάλι εδώ να μοιρολατρήσουμε παρέα τι έκανε λάθος και τι όχι ο εκδότης, μπας και τα διαβάσει ο επόμενος (ΕΑΝ υπάρξει τέτοιος) και προνοήσει. Και όσο για τα χρήματα, επειδή προφανώς δε ξέρεις την οικονομική μου κατάσταση και με τι κόπο αγοράζω ότι μπορώ και όπως μπορώ, ας το αφήσουμε καλύτερα στο ποιον "παίρνει" να αγοράσει και με τι κόστος.

 

Δε στηρίζω μονάχα για να στηρίζω. Κάποιες εκδόσεις ξεκάρφωτες καμιά φορά μονάχα, για την κοινότητα (κι ας προλαβαίνουν να τα σαρώνουν άλλοι στην πορεία επειδή εγώ καθυστερώ να τακτοποιηθώ, δεν πειράζει). Μου αρέσουν, τα αγοράζω και τα διαβάζω. Και δεν είπα να μην κριτικάρουμε. Εάν γίνεται να ρίξουμε τον πήχη ζητώ και να βάλουμε λίγο νερό στο κρασί μας. Δεν είναι δυνατόν να σερβίρουμε διαρκώς Chateau Latour, τι να κάνουμε τώρα. Όταν διαμαρτυρόντουσαν ή ζητούσαν στη στήλη αναγνωστών του "Σπάιντερ-Μαν" συγκεκριμένες ιστορίες να εκδοθούν, ήταν οι ίδιοι αναγνώστες που αγόραζαν και διάβαζαν τα τεύχη εκείνα. Μάντεψε πόσα από εκείνα τα αιτήματα είχαν εισακουσθεί. Και μάντεψε εάν παρόλα αυτά σταμάτησαν οι πωλήσεις στο "Σπάιντερ-Μαν" ή όχι. Οι αναγνώστες στήριξαν το περιοδικό ελπίζοντας ότι κάποια στιγμή θα δουν και εκείνα που ζητούσαν. Ασφαλώς και δεν πρέπει να στηρίζουμε κάτι που δε μας αρέσει. Γκρίνια δε χρειάζεται και κακομοιριά για το πως είναι η μία έκδοση και πως η άλλη ή για τις ιστορίες που περιλαμβάνουν. Δε νομίζω πως βοηθάει. Και του πιτσιρικά στα τέτοια του εάν η γραφική νουβέλα δεν έχει αυτάκια ή αν το εξώφυλλο είναι σαγρέ. Στα τέτοια του επίσης εάν η μετάφραση στριμώχνεται στα μπαλονάκια ή αν δε βοηθά το φορμάτ σε σχέση με το αυθεντικό για τα καρέ, μη σου πω στα τέτοια του ακόμα εάν προκύψει ασπρόμαυρη σελίδα τυπωμένη ανάποδα. Ποιος από σας τα υπολόγιζε αυτά σε μικρότερες ηλικίες; Και γιατί πρέπει να δίνει τόσο βάρος σήμερα; Επειδή οι καιροί έχουν αλλάξει και θέλουμε ποιότητα στη ζωή μας; Καλά το κάνουμε! Αλλά να είναι αυτό κριτήριο για ν' αγοράσω ένα κόμικ που σε γενικές γραμμές περνάω καλά ή που το κάνω για νοσταλγικούς λόγους; Να που τρεις εκδότες μέχρι σήμερα έχουν κυκλοφορήσει "Ντύλαν Ντογκ". Εάν κάτι δεν πήγε καλά στις επιλογές ενός εκδότη, θα το δει κάποια στιγμή αλλιώς θα προκύψει τέταρτος. Τα ίδια και στο "Ζαγκόρ" και οπουδήποτε. Αφήστε αυτό το ρίσκο να το "ζυγίσει" καλύτερα εκείνος που πονάει η τσέπη του και το δείχνει κλείνοντας το ένα περιοδικό μετά το άλλο. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι οποιαδήποτε εκδοτική θα συνεχίσει να υπάρχει εάν αντί για αναγνώστες (= λεφτά στο ταμείο) υπάρχουν ως επί το πλείστον επικριτές για τις ιστορίες που θα ήθελαν να έχουν εκδοθεί για να διαβάσουν ή που να έχουν εκδοθεί με τον τάδε τρόπο;

 

Υ.Σ. Θα μ' αφήσεις επιτέλους να τελειώσω το τευχάκι μου; Είμαι σε κρίσιμο σημείο! :)

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

@Mandrake συγνώμη, αλλά είτε δε σε καταλαβαίνω είτε σε καταλαβαίνω και μας χωρίζει χάος στην οπτική μας γωνία. Κατ'αρχήν κακώς κάκιστα συγκρίνεις κινούμενα σχέδια με κόμικ. Νομίζω ότι αρκετά σαφώς έγραψα ότι "τα παιδιά δεν έχουν μάθει σε ακίνητες παραστάσεις και εικόνες", οπότε το να αισθάνονται οικειότητα με κινούμενα σχέδια κοντά έναν αιώνα πίσω δεν είναι περίεργο ειδικά αν είναι κάτι πολύ ποιοτικό όπως πχ η Χιονάτη.

 

Στη συνέχεια διαφωνώ έντονα με το παρακάτω:

Εξετάζετε τι πήγε στραβά και δεν είχε πωλήσεις το κόμικ; Μα εσείς είστε η αιτία! 

Τώρα σοβαρά; Είναι αυτό άποψη; Έχω εγώ ευθύνη ως πελάτης για το χαμένο επιχειρηματικό ρίσκο ενός εκδότη και δεν έχει ο ίδιος ο εκδότης που δεν πρόσφερε κάτι που να αφορά εμένα ή το παιδί μου; Νομίζω ότι είναι εντελώς περιττό να αναφέρω πόσο λάθος είναι αντικειμενικά αυτή η άποψη. ΝΟΜΟΣ είναι ότι ο επιχειρηματίας ψάχνει να βρει έναν τρόπο να μου πάρει τα χρήματα, δίνοντάς μου κάτι που με ενδιαφέρει. Δεν είναι δικιά μου δουλειά να τον ενισχύω αβλεπί. Γιατί όπως πάρα πολύ σωστά αναφέρει ο @Dredd αν αγοράζω αυτά που δε μου αρέσουν, πως θα τον ωθήσω να εκδόσει αυτά που μου αρέσουν;

 

Και συγνώμη κιόλας αλλά αυτό είναι μία μόνο από τις πολλές περιπτώσεις στρεψοδικίας που βλέπω στην όλη τοποθέτηση. Δεν κλείνει η εκδοτική κλείνει ή οδεύει προς κλείσιμο ένας τίτλος. Αν έκλεινε η εκδοτική όντως δε θα είχε νόημα η κουβέντα, τώρα όμως σαφώς και έχει νόημα. Και υπάρχουν πολλά ερωτήματα. Ποιος φταίει που κορέστηκε η αγορά; Υπήρχε χώρος για 3 διαφορετικούς τίτλους φουμέτι; Δε θα μπορούσε απλά να ανανεωθεί ο Μπλεκ; Μήπως ο ίδιος ο εκδότης δημιούργησε κορεσμό; Είναι τόσο δυναμικό ως είδος το φουμέτι;

 

Και σε όλα αυτά (και συγνώμη που θα ακουστώ απότομος όπως συχνά μου λένε κάποιοι φίλοι εδώ ιδιαιτέρως - δεν είναι ούτε επιθετικό ούτε επικριτικό, έτσι γράφω :) ) ΠΡΟΦΑΝΩΣ και ο εκδότης πρέπει να ακούσει εμένα και όχι εσένα. Γιατί να ακούσει εσένα και τη γνώμη σου; Ειλικρινά τώρα. Εσύ αγοράζεις ότι βγάλει, στηρίζεις κάθε βήμα, χαίρεσαι που βρίσκεις κόμικς στο περίπτερο και περιμένεις ως εκ θαύματος να αλλάξει γραμμή και να βγάλει κάτι που σου αρέσει καλύτερα (εάν τα φουμέτια δεν είναι της απολύτου αρεσκείας σου). Οι πελάτες όμως σαν κι εσένα αποδεδειγμένα ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ, αλλιώς τώρα δε θα συζητούσαμε. Το πρόβλημα είναι για ποιο λόγο εγώ δεν αγοράζω, τι θέλω εγώ, πως θα έκανε εμένα και το γιο μου πελάτη και αναγνώστη. Τα δικά μου τα λεφτά και του Ντρεντ είναι αυτά που λείπουν από το λογαριασμό, η δική μου γνώμη είναι αυτή που μετράει και λυπάμαι που το λέω έτσι, αλλά έτσι είναι. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καταρχήν να ξεκαθαρίσουμε ότι είναι ο 2ος τίτλος που κλείνει. Όχι "ένας". Δεν παρεξηγώ κι ο ίδιος μιλάω σκληρά άλλωστε... Πρώτον, δεν αγοράζω για να στηρίξω την εκδοτική αλλά ότι μου αρέσει και όσο με παίρνει. Δεύτερον, ο εκδότης το έχει το επιχειρηματικό ρίσκο. Νομίζω ήμουν ξεκάθαρος σε αυτό. Φταίτε υπό την έννοια ότι δείχνετε πως σας ενδιαφέρει μεν το κόμικ (ή έστω κάποια από δαύτα) αλλά περιμένετε κάτι που ενδεχομένως ποτέ δε θα 'ρθει. Επομένως η κριτική σας πάει στο βρόντο. Προς το παρόν που βοήθησε τον εκδότη; Να κλείσει ένα περιοδικό και τώρα κλείνει δεύτερο. Ευτυχώς που ακούει τη γνώμη σας δηλαδή και βελτίωσε το υλικό του για να το πάρετε. TOO LATE! Χωρίς στήριξη και χρήμα στα ταμεία, εάν το κάνω μόνο εγώ, ο Νίκος, ο Μανώλης, δε θα φτάσει ποτέ ο εκδότης σε αυτόν τον παρονομαστή κι εσείς θα τρέξετε να αγοράστε τις ιστορίες που θέλετε από το εξωτερικό. Αλλά απ' ότι φαίνεται δεν έχετε και ιδιαίτερο πρόβλημα σε αυτό, επομένως ποιος πραγματικά "πονάει" τον εκδότη νομίζω πως είναι ξεκάθαρο. :)

 

Τρίτον, διαχώρισα τα κινούμενα σχέδια απ' τα κόμικς. Ήμουν και σε αυτό ξεκάθαρος. Είπα πως τουλάχιστον σε εκείνα δε βλέπω πρόβλημα σε μικρότερες ηλικίες, ενώ στα κόμικς το συζητάμε όταν έρθει η ώρα (μιας και ζήτησες να ρωτήσουμε τα παιδιά μας). Γιατί τα ανέφερα; Επειδή κι εκείνα είναι vintage. Δεν είναι mainstream και δεν είναι φρέσκα. Όχι τουλάχιστον οι ταινίες στις οποίες αναφέρομαι. Και υπάρχουν αρκετά παιδιά που προτιμούν νεότερα επειδή απλώς είναι πιο φρέσκα. Διάολε, anime βλέπει η πιτσιρικαρία σήμερα και computerized κινούμενα σχέδια που πολλά απ' αυτά εγώ τουλάχιστον δυσκολεύομαι να τα παρακολουθήσω..! Δεν τα κατηγορώ όμως, όπως δεν κατηγορώ και τον άλλο μου ανιψιό που θέλει μόνο τέτοια ή την κόρη ενός φίλου κτλ. Γούστα είναι αυτά και ανάλογα ερείσματα που θα πάρει κανείς από το σπίτι. Συζητήσεις σχετικές έχουν γίνει πολλές στο παρελθόν. Είτε κινούμενα σχέδια όμως, είτε κόμικς, κάποια είναι διαχρονικά και έχουν το δικό τους κοινό. Ασφαλώς τα κινούμενα σχέδια τραβάνε πιο εύκολα κάποιον, αυτό δε σημαίνει ότι τα παιδιά δεν παίρνουν παραστάσεις απ' τους συμμαθητές τους. Εάν βάλεις στο σπίτι σου "Looney Tunes", θα τα μάθει ο μικρός. Εάν δε βάλεις, θα παρακολουθεί "Nickelodeon" και μόνο, μαθαίνοντας ταυτόχρονα μονάχα απ' τις μεταγλωττίσεις.

 

Όπως έχω "κόψει" τους αναγνώστες του "Μπλεκ", προφανώς θα ήθελαν να υπάρχουν επιλεγμένες καλές ιστορίες ή κάποιες πιο σύγχρονες, αλλά κυρίως ψήνονται για τις ιστορίες που δεν έχουν δημοσιευτεί στο παρελθόν. Οπότε αυτός είναι ένας λόγος που συνέχισαν να αγοράζουν το περιοδικό. Προσωπικά, δεν έχω πολλά τεύχη δεκαετίας '80 και πίσω (μερικές δεκάδες τεύχη και κάποιους τόμους απ' όλες τις περιόδους, δεν τα υπολογίζω καν), οπότε ότι έρχεται το αγοράζω με μεγάλη ευχαρίστηση. Θυμάμαι πως όταν η "Anubis Comics" κυκλοφόρησε το "Ultimate Spider-Man" που τα ίδια πρώτα τεύχη τα είχα αγοράσει ήδη απ' την "Modern Times", δεν τα αγόραζα φανερά εκνευρισμένος που έβλεπα τα ίδια και τα ίδια, παρά την ποιότητα του χαρτιού και τη βελτίωση της μετάφρασης. Μετά τα κυνηγούσα βέβαια να τα συμπληρώσω αφού είδα ότι συνέχιζε η σειρά, αλλά η πρώτη εντύπωση και κίνησή μου ως καταναλωτής ήταν αυτή. Φαντάζομαι και άλλοι αισθάνθηκαν το ίδιο, εκτός βέβαια κι αν προνόησαν ότι η νέα εκδοτική θα ξεπεράσει τα 12 τεύχη στα οποία είχε σταματήσει η προηγούμενη. Ήταν και το οικονομικό στη μέση, βέβαια, διότι άρχισε να κυκλοφορεί υλικό εκείνη την εποχή κι έπρεπε κανείς να κάνει τις επιλογές του. Λοιπόν, για να το κλείσω από πλευράς μου. Δε νομίζω ότι η αρνητική κριτική βοηθάει. Δε βοήθησε στο κλείσιμο του "Ντύλαν Ντογκ", δε βοηθάει ούτε εδώ. Αυτό που βοηθάει, εάν θέλουμε fumetti στην Ελλάδα, είναι να αγοράζουμε τα κόμικς αυτά και ο εκδότης να φτάσει τα περιοδικά του σε άλλο επίπεδο κάποια στιγμή. Εάν θέλουμε fumetti στην Ελλάδα, επαναλαμβάνω! Εάν θέλουμε να βγουν παραπάνω BD, τότε μάλλον σε λάθος νήμα κουβεντιάζουμε.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Θα ξεκινήσω από το τέλος. Θα πρέπει ο εκδότης να αποφασίσει αν αντέχει 2 και 3 τίτλους φουμέτι το περίπτερο. Αλλιώς αυτό που γίνεται είναι σπατάλη οικονομικού και έμψυχου δυναμικού, από αυτό που δεν έχουμε σε περίσσευμα. Για τον Μπλεκ ξεχνάμε πολύ βολικά μία πάρα πολύ κρίσιμη παράμετρο. Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν άλλος 300, άλλος 500, άλλος 700 τεύχη Μπλεκ. Όλοι αυτοί θα παίρνουν Μπλεκ χωρίς αύριο και χωρίς να το ανοίγουν καν, ενώ κάτι τέτοιο δε συμβαίνει ούτε με τον Μίστερ ΝΟ (περισσότερο) αλλά ούτε και με τον Ζαγκόρ που δεν έχει τόσο καλτ ή συλλεκτικό στάτους.

 

Και τέλος για να μην το κουράζουμε. Δεν υπάρχει αρνητική και θετική κριτική. Υπάρχει καλόπιστη και κακόπιστη. Υπάρχει εποικοδομητική και μη. Εδώ νομίζω ότι όλοι κάνουμε καλόπιστη και εποικοδομητική κριτική :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τώρα..θα μου επιτρέψεις... Λες "που δεν έχουμε" σαν να το εκδίδετε παρέα, βάζετε τάχα μου μαζί το έμψυχο υλικό και μιλάς για "λογαριασμό σας". Τα τεύχη είναι ομολογουμένως ακριβούτσικα, αλλά προκειμένου να κυκλοφορούν ιστορίες από όλους εκείνους τους χαρακτήρες στα περίπτερα, ένα κόμικ δεν είναι αρκετό. Αυτό το είδε ο εκδότης και γι' αυτό προχώρησε σε παραπάνω από μία εκδόσεις. Όσο για τα "Ζαγκόρ", θα πρέπει μάλλον να ξαναρωτήσεις όσους μετά μανίας κυνηγούν τα "Ζαγκοράκια" του '70 των 260 τευχών, εάν τους αρέσει ή όχι. Τις δεκαετίες του '80 και του '90 τις αφήνω απ' έξω, άλλωστε δεν πρέπει να ξεπέρασαν οι 2 εκδόσεις μαζί τα 15 άλμπουμ/τεύχη. Το μόνο μου παράπονο προσωπικά, είναι ότι τα τεύχη δεν "ανοίγουν" αρκετά για να τα διαβάσεις όπως πρέπει και αναγκαστικά φθείρονται στην προσπάθεια να τα διαβάσεις. Από κει κι έπειτα δεν έχω παράπονο. Ως fan του "Δίκαιου", του "Μπλεκ", του "Ντύλαν Ντογκ", του "Μάρτιν Μιστέρ" κ.α., ΘΕΛΩ τέτοιες εκδόσεις στα περίπτερα για να μην κυνηγάω τις πεπαλαιωμένες αμφιβόλου κατάστασης δεξιά κι αριστερά, ΘΕΛΩ TPB από υπερηρωικά, ΘΕΛΩ να υπάρχουν πολυτελείς εκδόσεις Disney όπως τις hardcover "Βιβλιοθήκη Κόμιξ", του Karl Barks κ.α., ΘΕΛΩ να βλέπω περισσότερα BD και με καλύτερο χαρτί ακόμη, ΘΕΛΩ έγχρωμο τον "Κόρτο Μαλτέζε", ΘΕΛΩ τον κατά κάποιους παρωχημένο "Ερίκ Καστέλ" (παρόλο που με ποδόσφαιρο δεν έχω καμία μα καμία επαφή), ΘΕΛΩ να κυκλοφορούν παιδικά κόμικς στα περίπτερα (οι αρπαχτές λίγο-απ' όλα μ' εκνευρίζουν του στυλ "Playmobil" με απειροελάχιστα δείγματα κόμικς), ΘΕΛΩ να υπάρχουν σταυρόλεξα & γρίφοι με Scooby-Doo, Flintstones, Looney Tunes. Με λίγα λόγια ελληνικές εκδόσεις κόμικς με ενδιαφέρει να υπάρχουν και απ' την πλευρά μου κάνω ότι μπορώ προς αυτή την κατεύθυνση.

 

Ορισμένοι, από την άλλη, δε δείχνετε απλώς ότι σνομπάρετε τα συγκεκριμένα αλλά χαρακτηρίζετε έμμεσα (και άμεσα καμιά φορά) τον οπαδό των κόμικς αυτών γραφικό, νοσταλγό πεθαμένων κόμικς, διατείνεστε μάλιστα ότι ο ίδιος αυτός οπαδός δεν τα διαβάζει αυτά  που αγοράζει (πράγμα που είναι απολύτως ανακριβές και αυτό φαίνεται από όλους όσους μέχρι σήμερα σχολιάζουν τις ιστορίες αυτές και φαίνεται η απίστευτη καταγραφή και η ατέλειωτη μελέτη που έχουν ξεκινήσει, ακόμη και πριν τη δημιουργία του Greekcomics), δεν ιδρώνει τ' αυτάκι σας να σταματήσουν και κάποιες σειρές (Δε βαριέσαι... Ευτυχώς που υπάρχουν οι πολυτελείς ξένες εκδόσεις!) και από την άλλη μου λέτε ότι κάνετε καλόπιστη κριτική για να βοηθήσετε τον εκδότη. Να 'χαν όλοι οι εκδότες τέτοιες καλόπιστες κριτικές και τι στον κόσμο. :)  Δε μου λες φίλε μου; Δηλώνεις οπαδός των κόμικς αυτών ή όχι; Εάν όχι, ως τι κριτικάρεις; Ως παλιός αναγνώστης που έχει βαρεθεί τις ιστορίες αυτές; Ως νέος αναγνώστης που αγόρασες και δε σε τράβηξαν; Ως περιστασιακός αναγνώστης από κόμικς φίλων; Και αν δηλώνεις "οπαδός υπό προϋποθέσεις", στο ένα κόμικ στα περίπτερα θα μείνεις ευχαριστημένος; Θα το αγοράζεις τότε; :) Δεν πιστεύω με τίποτα ότι η κριτική σου είναι κακοπροαίρετη, είναι όμως αρνητική διότι δε διακρίνεται κανένα θετικό σχόλιο μέσα σε αυτήν. Έγραψες κάπου κάτι θετικό για τις εκδόσεις αυτές για να εμψυχώσεις τον εκδότη; Καλοπροαίρετα, βρίσκεις μόνο αρνητικά στοιχεία; :)Μιας και λες ότι απευθύνεσαι σε αυτόν, δηλαδή, και λες ότι θα πρέπει να επιλέξει να διαβάσει τη δική σου κριτική! Αν ναι και δεν το πρόσεξα, ζητώ συγνώμη! Εποικοδομητική και καλόπιστη κριτική γίνεται από οπαδούς και μόνον. Από περιστασιακούς αναγνώστες και από αναγνώστες άλλων Σχολών (στο ίδιο αντικείμενο, έστω), δε μπορώ να καταλάβω τι είδους εποικοδομητική κριτική θα μπορούσε να υπάρξει. Δε συζητάμε για κάθε κόμικ γενικά κι αόριστα. Συζητάμε για συγκεκριμένης προέλευσης υλικό, συγκεκριμένου εκδότη. Έξω απ' το χορό που αναφέρω και παραπάνω, όχι μόνο όσον αφορά την εκδοτική αλλά και τις εκδόσεις...

 

Τέλος πάντων, απ' όπου κι αν προκύπτει η κριτική σου αυτή, γνώμη σου είναι και τη σέβομαι! Απλώς έχω τους παραπάνω προβληματισμούς. Δε συμφωνώ φυσικά ότι θα έπρεπε να σταματήσουν οι εκδόσεις αυτές, αλλά τον τελευταίο λόγο τον έχει ο εκδότης. Είναι βέβαιο πως καταβάλει προσπάθειες με την προώθηση & διαφήμιση των εκδόσεών του, οπότε εάν βλέπει ότι δεν τον "παίρνει" και αναγκάζεται να πάρει μια τέτοια απόφαση, εκείνος ξέρει καλύτερα... Κακή κίνηση για μένα είναι η έκδοση τόμων. Αφενός καταστρέφονται τα κόμικς, αφετέρου νομίζω πως σε βάθος χρόνου (κι εφόσον έχουμε άλλα μέσα πλέον και τρόπους παραγγελίας, σε σχέση με παλαιότερα) θα είχε ξεπουλήσει. Δε μπορώ να γνωρίζω βέβαια τι σημαίνει το "σε βάθος χρόνου" για τον εκδότη, αλλά εφόσον δε "γλύκαινε" από την αρχή με τόμους για να μην περιμένει μία μερίδα αναγνωστών εκ των υστέρων, οι δεύτεροι θα έκαναν αργά ή γρήγορα κίνηση προκειμένου να αποκτήσουν τα τεύχη που θέλουν. Η διαθεσιμότητα και η καλή κατάσταση παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο. Και σε επόμενα τεύχη θα μπορούσε να μειώνει σταδιακά το τιράζ για να μη φτάνει στο σημείο να έχει πολύ απούλητο υλικό στην αποθήκη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Δεν έχουμε σα χώρα. Έλεος να πούμε

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Νόμιζα ότι αναφερόσουν στην άσκοπη σπατάλη του εκδότη... Να με συμπαθάς...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ο θεούλης Leonardo Manco πόσταρε στο facebook ένα σκίτσο του Ζαγκόρ.

 

19059060_404214419978249_3355301075841458930_n.thumb.jpg.c97a19fe73bafc760cd2237d01afaffa.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25480
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Θα μιλήσω για τον εαυτό μου...

 

Η αλήθεια είναι οτι δε μπορούσα να αγοράζω και τους τρεις τίτλους (Μπλεκ, Ζαγκόρ, Μίστερ ΝΟ)...

Το (ελάχιστο) budjet που έχω, προτιμώ να το διοχετεύω σε παλιά τευχάκια. Αυτό που έκανα, ήταν να διαλέγω ποιό θα έπαιρνα κάθε μήνα, βάσει των περιεχομένων του.

Επίσης, έλεγα (και λέω) στον εαυτό μου, ότι "κάποια στιγμή" θα καλύψω τα κενά της συλλογής μου, αγοράζοντας τα τεύχη από το site.

Λοιπόν, για μένα αυτός είναι ο κύριος λόγος που το εγχείρημα "δεν τράβηξε"...  Το κόστος...

Ακολουθούν όλα τα υπόλοιπα: υπερπληθώρα τίτλων, επιλογή ιστοριών κ.α.

Για το Μίστερ ΝΟ, πάντως, τα είχα πει και τότε που ήταν να κυκλοφορήσει, ότι δεν του δίνω και πολλά ψωμιά, και πράγματι ήταν το πρώτο που "έπεσε".

 

Τέλος θεωρώ οτι το target group του εκδότη, για αυτούς τους τίτλους, είμαστε εμείς, η γενιά που μεγάλωσε με "Μπλεκ" και "Ζαγκόρ" και αν η πορεία έδειχνε οτι και η νέα γενιά αγκαλιάζει αυτά τα περιοδικά, τότε καλοδεχούμενη.

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Kυκλοφόρησε σήμερα το  τεύχος Νο 14  του Ζαγκορ  .  :)

 

Να το  εξώφυλλο και  το οπισθόφυλλό του 

 

Το εξώφυλλο προστέθηκε στο πινακάκι της παρουσίασης.

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

το #14, όχι το #13 :)

To επόμενο πάντως φαίνεται υποσχόμενο.
Γενικότερα μ΄αρέσουν ιστορίες με θησαυρούς :)

 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το τρίτο και τελευταίο μέρος της "Αμερικάνικης Οδύσσειας" θα βρει τους πρωταγωνιστές να κάνουν αγωνιώδεις προσπάθειες να φτάσουν στο πλοίο τους και να φύγουν μία ώρα αρχύτερα από τους πελώριους πιθήκους που τους κυνηγούν. Κι αφού το καταφέρνουν αυτό,νέες περιπέτειες θα βρεθούν στον δρόμο τους. Η ημέρα τελειώνει και κάπου θα πρέπει να αράξουν για να βγάλουν την βραδιά. Εντοπίζουν λοιπόν μία παράξενη όχθη,που έχει πολλούς βράχους και την προσεγγίζουν. Η συνέχεια θα τους δείξει ότι εκεί κοντά υπάρχει ένα ενεργό ηφαίστειο κι ότι οι βράχοι είναι περισσότερο ζωντανοί κι απειλητικοί απ'ότι νομίζουν. Οι υπόλοιπες ημέρες θα τους βρουν μέσα σε ένα τεράστιο φαράγγι,να προσπαθούν να ανταπεξέλθουν από την υψηλή ζέστη,τα απόκρημνα βράχια και τις περιοχές γεμάτες αναθυμιάσεις. Μία πραγματική Οδύσσεια δηλαδή. Το φινάλε,λυτρωτικό,τους βρίσκει να μετράνε τις πληγές τους και να θρηνούν πολλούς από τους συντρόφους τους. Και σ'αυτό το μέρος η υπερβολή κατείχε την πρώτη θέση. Ειδικά στην πρώτη σκηνή με το ηφαίστειο. Από εκεί και πέρα,απολαύσαμε μία καλή ιστορία,με πολλές εναλλαγές στο σκηνικό. Η υπόθεση όμως δεν είχε την πρέπουσα συνοχή. Μου θύμισε τις χολιγουντιανές ταινίες ξύλου,που δεν έχουν κάποιο ιδιαίτερο σενάριο,αλλά περνάς καλά βλέποντάς τες. :P Το σχέδιο ήταν πολύ καλό. 

 

Στο "Φάντασμα της όπερας",ένα μεγάλο γεγονός πρόκειται να συμβεί. Το περίφημο θέατρο της Μανάους,ένα μοναδικό οικοδόμημα και κόσμημα της περιοχής ήταν εκτός λειτουργίας τα τελευταία χρόνια και τώρα πρόκειται να ανοίξει και πάλι τις πύλες του για το κοινό,φιλοξενώντας μία παράσταση όπερας. Και μάλιστα το καστ είχε ξαναπαίξει εκεί πριν από καιρό. Ο Μίστερ Νο δουλεύει εκεί και μαζί με όλους τους υπόλοιπους περιμένει την άφιξη της μεγάλης ντίβας. Ένας περίεργος γέρος όμως τον ξεσηκώνει λέγοντάς του ότι το θέατρο είναι στοιχειωμένο κι ότι έχουν συμβεί πολλοί και τραγικοί θάνατοι παραγόντων του. Και τα πράγματα αποκτούν περισσότερο μυστήριο όταν η ντίβα,από την πρώτη στιγμή που κατεβαίνει από το αεροπλάνο,συμπεριφέρεται εντελώς περίεργα. Ο πρωταγωνιστής μας θα βάλει το μυαλό του να δουλέψει και θα προσπαθήσει να σκαλίσει την υπόθεση. Όπως όλα δείχνουν κάτι αρχίζει να φαίνεται στον ορίζοντα,αλλά αυτό θα το μάθουμε στο επόμενο μέρος. Η συγκεκριμένη υπόθεση φαίνεται ενδιαφέρουσα και με κράτησε. Ο δημιουργός προσπαθεί σε πρώτη φάση να εισάγει το μεταφυσικό στοιχείο στην κουβέντα,αλλά στην συνέχεια μάς αφήνει με μία αίσθηση νουάρ. Είμαι πολύ περίεργος να δω πώς θα συνεχιστεί. :)  Το σχέδιο δεν θα το έλεγα κακό,αλλά είχε τα θέματά του (ιδιαίτερα στην απόδοση των προσώπων).

 

Για το φινάλε,μία τραγική υπόθεση θα ξεδιπλωθεί μπροστά μας στην ιστορία του Τεξ με τίτλο "Δικαιοσύνη!". Ένας πλούσιος κτηματίας της περιοχής,ο οποίος αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα υγείας,θέλει να πάρει εκδίκηση για την δολοφονία του μονάκριβου γιου του. Έτσι λοιπόν προσλαμβάνει μία συμμορία αδίστακτων κακοποιών και τους αναθέτει να βρουν τον φονιά και να εκτελέσουν αυτή την μακάβρια αποστολή. Ο φονιάς του γιου του όμως βρίσκεται στα χέρια του νόμου. Ο Τεξ τον έχει πιάσει και τον πάει στον Σερίφη για να ακολουθήσει δίκη και να καταδικαστεί. Έτσι οι δύο πλευρές που έχουν κοινό σκοπό θα έρθουν σε σύγκρουση και η μάχη δεν αργεί να φουντώσει. Κι εδώ είχαμε ένα αξιοπρεπές σενάριο που εκτός από το western στυλ του (Άγρια Δύση,συμμορίες,πιστολίδι,προδοσίες) θέτει και διλήμματα για το τι είναι ηθικό και τι νόμιμο και παίζει με τα συναισθήματα των αναγνωστών. Το φινάλε δεν θα μπορούσε να είναι διαφορετικό,αλλά ταυτόχρονα και τραγικό. :( 

 

Κι αυτόν τον μήνα ο ειδήμων Λευτέρης Ταρλαντέζος θα μας παρουσιάσει την βιογραφία (κι εργογραφία) ενός ακόμα μεγάλου εκλιπόντα του χώρου και δημιουργού τού Άξλ του Φεγγαρόφωτου,του Julio Ribera. Ο δημιουργός έφυγε από κοντά μας μόλις τον περασμένο Μάιο.

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Πολύ καλή ιστορία ΤΕΞ σ αυτό το τεύχος .

Δυνατό σεναριο και όμορφο σκιτσο . :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Είναι από τις λίγες φορές που χαίρομαι τόσο πολύ την ανάγνωση ενός κόμικς, και το νέο Ζαγκόρ είναι σε αυτά. Δεν έχω λόγια με άφησαν άναυδο όλες οι ιστορίες του τεύχους, μία προς μία.

 

ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΟΔΥΣΣΕΙΑ: Το τρίμηνο αναμονής για την "Αμερικάνικη Οδύσσεια" ήταν κάτι παραπάνω από λυτρωτικό. Ήμουν από αυτούς που την διάβασε ολοκληρωμένη, και είμαι κάτι παραπάνω από ικανοποιημένος. Η εισαγωγή μου φάνηκε/φαίνεται εντελώς άκυρη, χωρίς κάποια σύνδεση στη μεγαλύτερη ιστορία, να την αισθάνεσαι εκτός τόπου. Το σχέδιο είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ. Το χρωμα ΑΠΙΘΑΝΟ. Η πλοκή από εκεί και πέρα είναι πάρα πολύ καλά απλωμένη, με τους χαρακτήρες να έχει γίνει πολύ καλή δουλειά. Το φινάλε μου άρεσε πάρα πολύ! Αργό και ωραίο! Το μόνο αρνητικό με την ιστορία ήταν στην ανάγνωση που μου φάνηκε εντελώς παρωχημένη. 

Βαθμολογία: 8/10

 

ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΜΑ ΤΗΣ ΟΠΕΡΑΣ: Δεν μπορούσα να με σταματήσω από το να διαβάσω το α' μέρος της ιστορίας. Είναι στις 10 καλύτερες του ήρωα και όταν το σενάριο ανήκει στον Tiziano Sclavi (δημιουργός Dylan Dog) από εκεί καταλαβαίνεις πόσο άξιζει. Έπειτα, χαίρομαι που ο Λεωκράτης με άκουσε στην πρότασή μου για να βάλει την ιστορία! Αρκετά με αυτά όμως, το α' μέρος της ιστορίας είναι εξαιρετικό. Η πλοκή έχει ένα πέπλο μυστηρίου που ακόμα ξεδιπλώνεται βέβαια, αλλά για πρώτη ματιά ήταν υπέροχο. Η σκηνή στο αεροδρόμιο μου προκάλεσε ρίγη και δέος. Τα χρώματα υπέροχα δωσμένα. Το σχέδιο είναι μάλλον το καλύτερο σε ιστορία Mister NO (αν σκεφτείς σε σύγκριση με τα τελευταία τεύχη Ζαγκόρ τουλάχιστον). 

Βαθμολογία: 9/10

 

ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ: Δεν χρειάζετε να σπαταλήσω διαδυκτιακό σάλιο για να εκφράσω την αγάπη μου για όλες τις Color ιστορίες του Tex. Η μία καλύτερη από την άλλη. Κάθε φορά αναρωτιέμαι πως γίνετε να είναι αψεγάδιαστες και εκνευρίζομαι:lol:!

Βαθμολογία: 9,5/10

 

Προσπαθώ να χαρώ όσο μπορώ τις τελευταίες αυτές στιγμές ανάγνωσης του περιοδικού Ζαγκόρ πριν το κλείσιμό του σε 2 τεύχη από τώρα:sad1:...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

9,5 ο Τεξ; :thinking:
Δηλαδή στον Μπλούμπερυ πόσο πρέπει να βάλουμε;

11; :lol:
Γενναιόδωρο σε βρίσκω :)

 

Μίστερ Νο θα διαβάσω μόνο και μόνο λόγω Sclavi. Δεν ήξερα ότι έγραφε και τέτοια.
Μόνο απ΄τον Ντύλαν Ντογκ τον ξέρω όπου μ΄άρεσε η δουλειά του.
Και στο επόμενο τεύχος απ΄ό,τι βλέπω η ιστορία του Ζαγκόρ "Ο Καταραμένος Θησαυρός" του Sclavi είναι.
Καλή φάση :cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

3 ώρες πριν, laz33 είπε:

Μίστερ Νο θα διαβάσω μόνο και μόνο λόγω Sclavi. Δεν ήξερα ότι έγραφε και τέτοια.

Μόνο απ΄τον Ντύλαν Ντογκ τον ξέρω όπου μ΄άρεσε η δουλειά του.
Και στο επόμενο τεύχος απ΄ό,τι βλέπω η ιστορία του Ζαγκόρ "Ο Καταραμένος Θησαυρός" του Sclavi είναι.
Καλή φάση :cool:

 

Ο Tiziani Sclavi είναι ο καλύτερος Ιταλός δημιουργός μετά τον Hugo Pratt. Κάθε ιστορία του είναι εξαιρετική και ειδικά το πέρασμά του από τον Bonelli ήταν άκρως ενθουσιαστικό! Έφτιαξε 7 ιστορίες Mister NO (3 εκ των οποίων διαβάσαμε στην Ελλάδα: "Ζούγκλα!", Mister NΟ #20-21, "Εξωγήινος!", Ζαγκόρ #7-8, "Το Φάντασμα Της Όπερας", Ζαγκόρ #14-16). Έφτιαξε 8 ιστορίες Ζαγκόρ (και μία Τσίκο) με το "Ο Καταραμένος Θησαυρός" να είναι από το Zagor #200, των 94 σελίδων. Και μετά επέστρεψε για τον Ντύλαν Ντογκ.

 

Εξαιρετικός σεναριογράφος!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  30791
  • Group:  Members
  • Topic Count:  66
  • Content Count:  674
  • Reputation:   7764
  • Achievement Points:  980
  • Days Won:  5
  • With Us For:  3309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Ζαγκόρ #15: Έρχεται στις 3 Αυγούστου!
10Ιουν 18

Ζαγκόρ #15: Έρχεται στις 3 Αυγούστου!

Οι συγκλονιστικές ιστορίες των Ζαγκόρ, Μίστερ Νο και Τεξ συνεχίζονται στο Ζαγκόρ #15! ΜΗΝ ΤΟ ΧΑΣΕΤΕ!

Το τεύχος #15 του Ζαγκόρ κυκλοφορεί την Παρασκευή 3 Αυγούστου με νέα ιστορία Ζαγκόρ, τη συνέχεια της ιστορίας του Μίστερ Νο και διπλό Τεξ! Συγκεκριμένα, στις 164 σελίδες του περιλαμβάνει:

- Στο α’ μέρος της νέας ιστορίας του Ζαγκόρ με τίτλο Ο Καταραμένος Θησαυρός (Zagor #200, Μάρτιος 1982) σε σενάριο T. Sclavi και σχέδιο G. Ferri, ο Ντίγκινγκ Μπιλ αναζητά ένα καράβι γεμάτο χρυσάφι, το οποίο εξαφανίστηκε μυστηριωδώς από το πέρασμα ενός κομήτη! Και πιστεύει ότι το επικείμενο νέο πέρασμα του κομήτη θα το ξαναεμφανίσει!

- Στο β’ μέρος της ιστορίας του Μίστερ Νο με τίτλο Το Φάντασμα Της Όπερας, όλοι αναρωτιούνται ποιος κρύβεται πίσω από το μυστηριώδη μασκοφόρο που περιφέρεται στο θέατρο της Μανάους και προκαλεί τον τρόμο...

- Στην πρώτη ιστορία του Τεξ με τίτλο Αμπιλίν, Κάνσας (Color Tex #12, Νοέμβριος 2017), σε σενάριο M. Boselli και σχέδιο E. Bertozzi, ο ήρωας μας θα πιάσει δουλειά στον κτηνοτρόφο Μπεν Χάρλοου, προκειμένου να πιάσει αυτόν που αναζητά...

- Στο α’ μέρος της δεύτερης ιστορίας του Τεξ με τίτλο Από Το Σούρουπο Έως Την Αυγή (Color Tex #12, Νοέμβριος 2017), σε σενάριο C. Nizzi και σχέδιο R. Zaghi, ο Έλιοτ, ένας νεαρός δημοσιογράφος, αναλαμβάνει να γράψει ένα άρθρο με θέμα την άφιξη του Τεξ στην πόλη του!

- Τέλος, το καθιερωμένο δισέλιδο αφιέρωμα του Λευτέρη Ταρλαντέζου είναι αφιερωμένο στο σπουδαίο Ιταλό δημιουργό κόμικς Andrea Pazienza [1956-1988]!

Μην χάσετε άλλο ένα ανεπανάληπτο τεύχος!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30791
  • Group:  Members
  • Topic Count:  66
  • Content Count:  674
  • Reputation:   7764
  • Achievement Points:  980
  • Days Won:  5
  • With Us For:  3309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Παρελαβα σημερα το τευχος 15 μαζι με 2 περιπετειες,και σ'συτο ο εκδοτης επιβεβαιωνει την αναστολη του τιτλου απο το τευχος 16 και μετα και ενημερωνει οτι πολυ συντομα θα μαθουμε για την συνεχιση των ηρωων του Ζαγκορ.:crying:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6939
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

15 ώρες πριν, kostas1969 είπε:

Παρελαβα σημερα το τευχος 15 μαζι με 2 περιπετειες,και σ'συτο ο εκδοτης επιβεβαιωνει την αναστολη του τιτλου απο το τευχος 16 και μετα και ενημερωνει οτι πολυ συντομα θα μαθουμε για την συνεχιση των ηρωων του Ζαγκορ.:crying:

 

Πολύ κρίμα καθώς το περιοδικό είχε βρει το δρόμο του και ήταν εξαιρετικό.

 

Πάντως μακάρι όντως να υπάρχει συνέχεια για τους ήρωες του Μπονέλι στην Ελλάδα.

 

Πιστεύω τόμοι για βιβλιοπωλεία με με 1-2 ολόκληρες ιστορίες και 200-300 σελίδες είναι το καλύτερο σενάριο.

 

Κάτι σαν epicenter. Αν μέσω σαιτ και βιβλιοπωλείων πουλά γύρω στα 400-500 κομμάτια είναι βιώσιμο πλάνο.

 

Θα είναι υπέροχο η βιβλιοθήκη μας να γεμίζει σιγά σιγά τόμους Ζαγκορ, Τεξ, Μιστερ Νο, Ντυλαν Ντογκ, Μαρτιν Μυστερ, Ντραγκονέρο κλπ

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4221 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Από το στόμα σου και στου Ανεμοδουρά το αυτί!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5136 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τεύχους 15. Στο editorial υπάρχει η αναγγελία αναστολής της έκδοσης, όπως μας είχε ενημερώσει και ο @φλοκ. Το επόμενο τεύχος θα είναι και το τελευταίο :(:(:(

 

Τα εξώφυλλα προστέθηκαν στο πινακάκι της παρουσίασης.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Αλλο ένα πολύ δυνατό και ποιοτικό τεύχος ,από τα καλύτερα κατα τη γνώμη μου της σειράς που σε λίγο καιρό θ αποτελεί παρελθόν.

Ολες οι ιστορίες ,όλων των ηρώων ειναι τουλάχιστον καλές .

Και του Μιστερ Νο ,υστερα απο καμποσο καιρό, είναι πολύ ενδιαφέρουσα και του Τεξ ειδικά η πρώτη ιστορία πολύ καλή .

Η έκδοση δεν μακροημέρευσε αλλά σίγουρα μας έδωσε αρκετά καλά τευχη και πιστεύω οτι θα την αναπολούμε για καιρό .

Οι ήρωες που αγαπαμε (Τεξ,Ζαγκορ ,Μιστερ Νο) είμαι σίγουρος οτι με τις καλές προσπάθειες του Λ.Ανεμοδουρά δεν θα μας λείψουν και θα βρούν τη "στέγη" τους με καποιο τρόπο.

Αυτό που σίγουρα θα λείψει είναι μια καλή έκδοση περιπτέρου όπως είναι αυτή του Ζαγκορ .

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25480
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εβδομαδιαίο Μπλεκ και μέσα εκεί όλοι οι ήρωες με ιστορίες σε συνέχειες...

Και τιμή όχι μεγαλύτερη από 3€...

 

Ξέρω ξέρω... Δεν είναι βιώσιμη εβδομαδιαία έκδοση...

Είμαστε σίγουροι γι'αυτό;

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

1 hour ago, archon said:

Ξέρω ξέρω... Δεν είναι βιώσιμη εβδομαδιαία έκδοση...

Είμαστε σίγουροι γι'αυτό;

 

 

100%..............

 

Δυστυχως ..........:(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Διάβασα το Γ' και τελευταίο μέρος της Αμερικάνικης Οδύσσειας από Ζαγκόρ  :)
Συμπαθητική ιστορία σε γενικές γραμμές.
Μου φάνηκε όμως υπερβολικά απλοϊκή και παρωχημένη. Οι προηγούμενες που διάβασα ήταν πιο "μοντέρνες" και φρέσκιες.
Αυτή έβγαζε έντονα κάτι το παλιακό.
Δεν ήταν κακή αλλά η λιγότερο καλή απ΄όσες διάβασα(Αρχαία Κατάρα, Ο Ζαγκόρ Διηγείται, Φαντάσματα για τον Ντίγκινγκ Μπιλ).
Τον Καταραμένο Θησαυρό δεν τον ξεκίνησα. Θα περιμένω τον επόμενο μήνα να διαβάσω και τα 2 μέρη μαζί  :cool:

Μίστερ Νο δεν είχα ξαναδιαβάσει κι έκανα αρχή με το Φάντασμα της Όπερας.
Εντάξει, ο Sclavi είναι εγγύηση και δεν περίμενα κάτι λιγότερο.
Η ιστορία πάει πολύ καλά, η αγωνία έχει κορυφωθεί και περιμένω ένα ανάλογο φινάλε στο επόμενο τεύχος :)

Για τον Τεξ μην τα ξαναλέω.
Συμπαθητικές οι ιστορίες του αλλά πολύ μικρές για τα γούστα μου :)

 

Όσον αφορά τη συνέχεια του περιοδικού, είμαι υπέρ της άποψης του Προφέσορα για αυτοτελείς τόμους ολοκληρωμένων ιστοριών.
Είναι προτιμότερο απ΄το να περιμένεις κάθε μήνα να διαβάσεις τη συνέχεια. Πολλές φορές ξεχνάς τι έγινε στα προηγούμενα και θες επανάληψη :lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4299 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Κρίμα, ήταν ένα περιοδικό που αγόραζα κάθε μήνα, μάλιστα σχεδόν πάντα τη μέρα που κυκλοφορούσε. Και είμαι 26 χρονών, οπότε δεν το αγόραζα για νοσταλγικούς λόγους ή για τυφλή στήριξη στον εκδότη, αλλά επειδή πραγματικά μου άρεσε. Τουλάχιστον οι Ζαγκόρ, Μίστερ Νο και Τεξ. Πάντως θα έλεγα ότι ήταν μάλλον αναμενόμενη εξέλιξη, λόγω της εποχής μας και των (σχετικά ανύπαρκτων) αναγνωστικών συνηθειών των Ελλήνων. Και πολύ κράτησε, δεδομένων των συνθηκών...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2743
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Αγόραζα ανεληπώς όλα τα περιοδικά του νέου ΜΠΛΕΚ, του Μίστερ Νο και του Ζάγκορ ακόμα και όταν κυκλοφορούσαν και τα τρία μαζί. Ήμουν πολύ χαρούμενος που κυκλοφορούσαν τίτλοι του οίκου Μπονέλι στην Ελλάδα. Όμως έχω σταματήσει να τα αγοράζω εδώ και δύο μήνες. Αναζητώντας εσωτερικά τους λόγους που με οδήγησαν στην παύση των αγορών κόμικς του Ανεμοδουρα πιστεύω ότι κυρίως ήταν οι ιστορίες που πια δεν μου πρόσφεραν την ικανοποίηση που ένιωθα στα αρχικά τεύχη που αγόραζα. Παλιές ιστορίες Ζαγκορ , ξαναδημοσιευμένες ιστορίες Μπλεκ, κακοσχεδιασμένος Μίστερ Νο, κουραστικό παιδί πάνθηρας, μικρές ασυνάρτητες ιστορίες Μάρτιν Μίστερυ,  βιογραφία Μάικλ Τζάκσον... κάπου με κούρασαν. Αφού έχασε ο Ανεμοδουρας έναν πιστό αναγνώστη επί τέσσερα χρόνια σαν και μένα, κάπου θα πρέπει να προβληματιστεί. Παρόλα αυτά κοιτάζω στο site του ελεύθερου τύπου μήπως βγει και φέτος κάποια αυτόνομη έκδοση, που αυτό κάτι σημαίνει. Το μικρόβιο κυλάει μέσα μου και ίσως περιμένει ένα κίνητρο για να ξεσπάσει.  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.