Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βασιλεύς των κόμικς

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

αυτό το τεύχος 2 φάντασμα είναι;;;  έχω γυρίσει τόσες μέρες τόσα περίπτερα και ...πουθενα;;;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 222
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  8571
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  450
  • Reputation:   1814
  • Achievement Points:  450
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5543 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Κάθε φορά το ίδιο πραγμα.. ούτε Κυπρο ήρθε σημερα..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94407
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Οι "Αποστάτες" είναι μία ενδιαφέρουσα ιστορία,που την εκτιμάμε περισσότερο λόγω του ότι είναι ολόκληρη και δεν κόβεται σε συνέχειες...!Η υπόθεση είναι έξυπνα περιπεπλεγμένη,δημιουργώντας καλούς και κακούς χαρακτήρες και από την φυλή των λευκών και από τους Ερυθρόδερμους,κρατώντας έτσι τις ισορροπίες...!Εντύπωση κάνει η εκδικητική μανία του Ζαγκόρ (όχι αδικαιολόγητη)...!Σε άλλες ιστορίες του δεν τον έχουμε δει έτσι...!Άγγιζε τα όρια του σαδισμού...! :NoNo:Το σχέδιο ήταν πολύ εκφραστικό...!

 

Κι ερχόμαστε στον τρελάρα τον Κοκομπίλ...! :P Αρκετά πιο προσγειωμένο το σενάριο της "Μυστικής αποστολής",σε σχέση με την ιστορία του προηγούμενου τεύχους...!Πέρα από το σουρεαλιστικό και κάφρικο χιούμορ,η υπόθεση ήταν μεστή και σωστά ανεπτυγμένη,με το σχέδιο να είναι το μόνο που την φρέναρε στο να μεταμορφωθεί σ'ένα ανάλαφρο ανάγνωσμα Μπλούμπερυ...!Γι΄άλλη μία φορά τα μικρά καρέ χαλούσαν την μαγεία και η μικρή γραμματοσειρά,την όρασή μας...! :(

 

Η ιστορία του Ρίνγκο,"Μυστικό έγγραφο",δεν μπορώ να πω ότι μ'ενθουσίασε ιδιαίτερα...!Οι χαρακτήρες κυμαίνονται στο ίδιο μοτίβο με αντίστοιχες περιπετειώδεις σειρές (πχ Λοχαγός Μαρκ,Όμπραξ),μ'έναν ατρόμητο ήρωα και την κουστωδία του...!Το σενάριο εδώ ήταν ο ορισμός του προβλέψιμου και μάταια περίμενα να γίνει κάτι που θα μ'εκπλήξει...!Δεν λέω ότι ήταν άσχημο,αλλά στερούνταν φαντασίας...!Το σχέδιο ήταν καλό...!

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

17191328_1817831561800599_4256750054538932729_n.jpg            :havefun:

 

Το Ζαγκόρ #3 κυκλοφορεί την επόμενη Τρίτη 4 Απριλίου πανελλαδικά - και μετά από μία εβδομάδα και στην Κύπρο!
 
Σε αυτό το τεύχος, έχουμε δύο ιστορίες με πρωταγωνιστή το Πνεύμα με το Τσεκούρι! Στην πρώτη με τίτλο «Η ΜΑΓΙΣΣΑ ΤΟΥ ΜΑΥΡΟΥ ΒΑΛΤΟΥ» (σε σενάριο G. L. Bonelli και σχέδιο G. Ferri), ο Ζαγκόρ καλείται να λύσει το μυστήριο της σατανικής μάγισσας Υάσκα, που τρομοκρατεί τους φίλους του Ινδιάνους!
 
Στην δεύτερη ιστορία με τίτλο «ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΩΔΕΣ ΙΧΝΟΣ» (σε σενάριο και σχέδιο G. Ferri), ο Ζαγκόρ και ο Τσίκο φτάνουν στην καλύβα του φίλου τους Τζες Χόλεγκ, όπου, όμως, τον βρίσκουν νεκρό. Κατά τα φαινόμενα, εξαιτίας μιας αρκούδας. Όμως τα φαινόμενα συχνά απατούν...
 
Στο «ΚΟΚΟ ΚΟΚΟ ΚΟΚΟ ΜΠΙΛ» (σε σενάριο και σχέδιο B. Jacovitti),  ο Κοκομπίλ θα βρεθεί μπλεγμένος στη βεντέτα δύο οικογενειών, πάντα σε ένα ''παράλληλο'' σουρεαλιστικό σύμπαν!
 
Τέλος, η ιστορία «ΟΙ ΠΕΙΡΑΤΕΣ ΤΟΥ ΠΟΤΑΜΟΥ» (σε σενάριο F. Corteggiani και σχέδιο E. Barison) δημοσιεύεται για πρώτη φορά παγκοσμίως!!! Από τη μία, μια ομάδα πειρατών, θεραπευτικά βότανα που αξίζουν μια περιουσία, παράξενες εξαφανίσεις και από την άλλη ο Δίκαιος, εγγυώνται μια συναρπαστική περιπέτεια!
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5973
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4200 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

άραγε μπορώ να βρω το τεύχος 1 κάπου στο κέντρο στην Αθήνα που θα κατέβω αύριο? έχει κανείς να μου προτείνει κανα περίπτερο ή μέρος που θα μπορούσα να το βρω? ty!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94407
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του Ζαγκόρ # 3,κοντά μας...! :)

 

Το εξώφυλλο προστέθηκε στο πινακάκι της παρουσίασης.

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  799
  • Reputation:   5568
  • Achievement Points:  802
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5071 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Θα ειναι το τευχος 4-5 απο την ιταλικη εκδοση στο επομενο ζαγκορ απο τι βλεπω το εξωφυλλο

Επεξεργασία από spitermak
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Βασικά θα πέσει στις 132 σελίδες και στα 3,8€.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  799
  • Reputation:   5568
  • Achievement Points:  802
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5071 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Eλπιζω να το κανουν μηνιαιο περιοδικο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94407
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ιστορία γεμάτη μυστήριο κι ανατροπές ήταν η "Βασίλισσα του μαύρου βάλτου"...!Η πλοκή της ξεκινάει με το μεταφυσικό στοιχείο,είχε την αναμενόμενη δράση κι αγωνία αλλά γενικά σαν σενάριο μου άφησε μία γεύση,κάτι ανάμεσα σε ταινία του Ξανθόπουλου και σαπουνόπερα...!Το σενάριο,γενικά δεν το βρήκα τόσο δυνατό,σε σχέση με άλλες δουλειές του Ζαγκόρ,με εξαίρεση ίσως το φινάλε που χάριζε έντονα φορτισμένα συναισθήματα...!Το σχέδιο το βρήκα πολύ καλό,αλλά γι'ακόμη μία φορά η αποτύπωση των προσώπων με απογοήτευσε...!

 

Το "Μυστηριώδες ίχνος" ξεκινάει κάπως περίεργα για τα δικά μου δεδομένα...!Υπάρχουν τρεις διαδοχικές σκηνές,στις οποίες ο ήρωάς μας φέρεται αρκετά βάρβαρα...!Στην αρχή χτυπάει στο κεφάλι μία άλκη,μετά βασανίζει τον φουκαρά τον Τσίκο και στην συνέχεια χτυπάει με ένα καδρόνι μία αρκούδα στο κεφάλι...!Για να μην πω και για το λιοντάρι...!Θα μου πείτε ότι τις περισσότερες φορές ήταν σε θέση άμυνας...!Δεκτό,αλλά και πάλι κάπως μου φάνηκε...!Τελικά είμαι πολύ ευαίσθητος...! :lol: Το σενάριο,εάν συνεχιστεί έτσι και δεν γίνει κάποιο θεαματικό plot twist,είναι αρκετά προβλέψιμο και μένει μόνο να δούμε το πώς θα δράσει ο ήρωάς μας,ψάχνοντας για αποδείξεις...!Σχεδιαστικά έχω την ίδια γνώμη με την προηγούμενη ιστορία...!Φάουλ για εμένα το σπάσιμο της ιστορίας σε συνέχειες,σε ένα περιοδικό διμηνιαίο...!Μέχρι να δούμε το δεύτερο μέρος θα έχουμε ξεχάσει το πρώτο...!

 

Αν κι έχω σχηματίσει θετική άποψη για τον τρελάρα χαρακτήρα του Κοκομπίλ,η ιστορία "Κοκο Κοκο Κοκο Μπιλ" μπορώ να πω ότι με κούρασε αρκετά...!Περιείχε μία πληθώρα ονομάτων και καταστάσεων,που πραγματικά με έκαναν να ξαναδιαβάσω μερικά καρέ για να καταλάβω τι συμβαίνει...!Το σενάριο έχει στοιχεία από την "Νεράιδα και το παλικάρι",με πολλούς πυροβολισμούς κι έξαλλες καταστάσεις μέσα...! :P Το σχιζοφρενές σχέδιο ήταν γι'άλλη μία φορά απίστευτο και προκαλούσε περισσότερο γέλιο κι από το σενάριο...!Έχανε δυστυχώς το 80% της δύναμής του λόγω του μικρού φορμάτ...!

 

Συμπαθητική ήταν η ιστορία του Δίκαιου με τίτλο "Οι πειρατές του ποταμού"...!Το σενάριο είχε κάποιες καλές στιγμές,αλλά μου φάνηκε αρκετά απλό...!Με μερικές ακόμα σελίδες στην διάθεσή της ίσως να αποκτούσε περισσότερο ενδιαφέρον...!Οι σκηνές δράσης ήταν δοσμένες έντονα και μου άφησαν θετικές εντυπώσεις...!Το φινάλε κλείνει όμορφα,φιλοσοφώντας...!Όσον αφορά το σχέδιο,έχω τις ίδιες ενστάσεις που είχα στις ιστορίες του Ζαγκόρ...!Μα,τι γίνεται...?Σύστημα το έχουν...? :P

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17597
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3404 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πρόσφατο (σχετικά) περιστατικο π μου συνέβει οταν εψαχνα να βρω το 1ο τευχος του τιτλου που βγηκε απ τον Λεωκρατη..

Είχα καταληξει κ ρωταγα σε καποια περιπτερα στον πειραια μηπως το εχουν φερει ωσπου περασα κ απο ενα που ειχε εναν πιτσιρικα.

(Ωραια λεω,αυτος θα γνωριζει καλυτερα..)

Τον ρωταω λοιπόν:

-Το Ζαγκόρ το έχετε φέρει;

και μου αποκρίνεται..

-Όχι μόνο κορπή έχω,κοίτα ο,τι έχει στο ψυγείο!..

 

(Περιστατικο που ξερουν ηδη οι βαρδιουχοι της λεφικ κ επειτα απο παραινεση τους (Greek Comics,Strong) μου παν να το αναφερω,αφου τους άρεσε αρκετά..)

Για την ιστορία το τευχος το βρηκα λιγο πιο πέρα σε αλλο κοντινο περιπτερο στον Πειραια..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94407
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Καλά,με έστειλες...!

 

Δεν μπορώ να σταματήσω να γελάω...! :lol: :lol: :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4236
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  153
  • Content Count:  1514
  • Reputation:   18098
  • Achievement Points:  2201
  • Days Won:  21
  • With Us For:  5971 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ρε συ Μάριε, σοβάρα τώρα...όντως συνέβη αυτό???!!! Δηλαδή δεν είναι ανέκδοτο...σίγουρα έτσι??! :lmao:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17597
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3404 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αγγελε ειναι γεγονος..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6944
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Αγόρασα πρόσφατα τους 4 τόμους Ζαγκορ της Epicenter comics και έχω ενθουσιαστει!

 

Γιατί δεν δημοσιεύονται και στο δικό μας Ζαγκορ περιπέτειες αυτού του επιπέδου;

 

Θέλουμε Boselli, Buratini κλπ τώρα !!!

 

Και για δεύτερη Ιστορία Dragonero ή Magico Vento.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30791
  • Group:  Members
  • Topic Count:  66
  • Content Count:  674
  • Reputation:   7764
  • Achievement Points:  980
  • Days Won:  5
  • With Us For:  3309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

e9ad9fee9d0bc73e0b2c055eb0b268ce_XL.jpg
26Μαϊ 17
ΖΑΓΚΟΡ #4: Έρχεται στις 2 Ιουνίου!

Το 4ο τεύχος του Ζαγκόρ έρχεται με νέες περιπέτειες και εκλεκτή παρέα τον Τζόννυ Λόγκαν και τον Κοκομπίλ! ΜΗΝ ΤΟ ΧΑΣΕΤΕ!

Το Ζαγκόρ #4 κυκλοφορεί την Παρασκευή 2 Ιουνίου πανελλαδικά - και μετά από μία εβδομάδα και στην Κύπρο!

Σε αυτό το τεύχος, έχουμε τρεις ιστορίες του Ζαγκόρ, μία μεγάλη και δύο μονοσέλιδες! Στην ιστορία με τίτλο «ΟΙ ΛΗΣΤΕΣ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΠΟΤΑΜΟΥ» (σενάριο G. L. Bonelli &ι σχέδιο G. Ferri), ο Ζαγκόρ τα βάζει με λευκούς κυνηγούς που έχουν πάρει όμηρο τον νεαρό Ινδιάνο Ντελάγουερ Μικρό Πόδι. Τα πράγματα όμως δεν είναι τόσο απλά...

Στην πρώτη μονοσέλιδη ιστορία με τίτλο «ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ» (σενάριο G. Nolitta & σχέδιο G. Ferri), αποδεικνύεται ότι ούτε στο δάσος του Ντάρκγουντ δεν γλιτώνει κανείς από την... προτεραιότητα... Στην δεύτερη με τίτλο «ΜΕ ΚΟΜΜΕΝΗ ΤΗΝ ΑΝΑΣΑ» (σενάριο M. Boselli & σχέδιο M. Dotti), ο Ζαγκόρ προτρέπει τον Τσίκο να τρέξει μετά ...τραγουδιού!

Όσον αφορά τον Κοκομπίλ, ο δημιουργός του B. Jacovitti έχει διαπρέψει μία ακόμη φορά, με τρεις σουρεαλιστικά ξεκαρδιστικές εξασέλιδες ιστορίες:«ΣΑΛΟΥΝ», «ΚΟΣΜΕ ΠΙΣΤΟΛΙ!» και «ΚΟΚΟ ΟΥΓΚ»!

Στην ιστορία του Τζόννυ Λόγκαν με τίτλο «Η ΜΗΧΑΝΙΚΗ ΜΠΕΦΑΝΑ» (σενάριο R. Garofalo & σχέδιο L. Cimpellin), ο ήρωας μας βρίσκεται ξαφνικά εικοσιεννιά χρόνια μετά, σε ένα μέλλον όπου τα πάντα έχουν ''ρομποτοποιηθεί'' και τα ανθρώπινα συναισθήματα, αλλά και οι τέχνες, απαγορεύονται!

Τέλος, στα ''Νέα του Darkwood'' από τον Λευτέρη Ταρλαντέζο, διαβάστε το εξαιρετικό αφιέρωμα στον Τζόννυ Λόγκαν, αλλά και στον Θρύλο της Κόρρα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94407
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το τεύχος # 4 ήρθε νωρίτερα κοντά μας,χάρη στην Λέσχη στην οποία διατίθεται σε τιμή μικρότερη των περιπτέρων...!Όποιος θέλει μπορεί να το προμηθευτεί από εκεί...! :)

 

Το εξώφυλλο προστέθηκε στο πινακάκι της παρουσίασης.

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  799
  • Reputation:   5568
  • Achievement Points:  802
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5071 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Εχουμε αλλαγη σελιδων και τιμης στο ζαγκορ τελικα?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ναι και στα δύο. Στο εξώφυλλο που ανέβηκε φαίνεται τι και πως.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94407
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Όπως είχα πει στο πρώτο μέρος του "Μυστηριώδους ίχνους",θα πρέπει να γίνει ένα plot twist για να ξεφύγει η ιστορία από τα όρια του προβλέψιμου...!Κάτι τέτοιο δυστυχώς δεν ήρθε...!Το δεύτερο και τελευταίο μέρος της υπόθεσης αναλώνεται σε μία παγίδα που στήνει ο πρωταγωνιστής για να πιάσει τον ένοχο,αλλά ουσιαστικά πρόκειται για μία μεγάλη αστεία σκηνή...!Από εκεί και πέρα το κόλπο που σκαρφίζεται ο απατεώνας για να κλέψει τα θύματά του στερούνταν φαντασίας...!Στο φινάλε όμως δεν μπορώ να πω ότι δεν με διασκέδασε ο φουκαράς ο Τσίκο...! :P Το σχέδιο ήταν πολύ καλό και θα έδειχνε ακόμα καλύτερο εάν είχε γίνει πιο σωστή δουλειά στα πρόσωπα...!

 

Οι "Ληστές του μεγάλου ποταμού" είναι μία ιστορία που πιστεύω ότι θα ταίριαζε καλύτερα στον κόσμο του Μπλεκ,μιας και αφορά ποτάμια και κλεμμένα δέρματα ζώων...!Όχι όμως ότι κι ο Ζαγκόρ δεν στάθηκε στο ύψος του...!Και με το παραπάνω θα έλεγα...!Το σενάριο,αν και φανέρωνε στον αναγνώστη από την αρχή τους ενόχους,παρόλα αυτά με κράτησε μέχρι το τέλος...!Ο πρωταγωνιστής ανταποκρίθηκε άψογα και πέρασε ακόμα μία φορά την άποψη "δεν σκοτώνω,τιμωρώ"...!Το κόλπο που σκέφτηκε για την σύλληψη των ληστών ήταν αριστοτεχνικό και η μάχη που πραγματοποιήθηκε,επεκτάθηκε σε αρκετές σελίδες με αποτέλεσμα να είναι χορταστική...!Εκτίμησα το γεγονός ότι ήταν δίκαιος και φιλεύσπλαχνος μέχρι και το φινάλε...! :respect: Αρκετά αξιόλογο ήταν και το σχέδιο,με θεματάκια πάλι στα χαρακτηριστικά των προσώπων...!

 

Όσον αφορά τις δύο μονοσέλιδες ιστορίες του Ζαγκόρ ("Με κομμένη την ανάσα" και "Προτεραιότητα") δεν νομίζω να έχουμε να πούμε και πολλά...!Ουσιαστικά είναι καθαρά χιουμοριστικές,αλλά προσωπικά,ειδικά στην πρώτη,δεν είδα καθόλου χιούμορ...!Η δεύτερη πήγε κάτι να πει στον τομέα αυτό,αλλά το λέω με μεγάλη επιείκεια...!Τουλάχιστον μαθαίνουμε πώς ξεκίνησε για πρώτη φορά ο Κώδικας Οδικής Κυκλοφορίας... :P Το σχέδιο ήταν μέτριο στην πρώτη,κακό στην δεύτερη...!

 

Κι ερχόμαστε στις ιστορίες του Κοκομπίλ ("Σαλούν","Κόσμε,πιστόλι!","Κοκο Ουγκ!")...!Και οι τρεις τους είχαν ενδιαφέροντα σενάρια,που κάλλιστα θα μπορούσαν να γίνουν σοβαρά Γουέστερν...!Δυστυχώς (ή ευτυχώς) ο παραλογισμός στο σχέδιο δεν τους το επέτρεψε...! :P Οι δύο πρώτες υποθέσεις είναι αλληλένδετες,ενώ η τρίτη μπορεί να χαρακτηριστεί και αυτόνομη...!Έτσι λοιπόν,στα πρώτα δύο σενάρια απολαμβάνουμε τον τσαμπουκά πρωταγωνιστή να τα βάζει με μία συμμορία αδίστακτων απατεώνων,ενώ στην τελευταία έχουμε και την παρουσία των Ινδιάνων,που πάντα ταιριάζουν σε τέτοιας θεματολογίας ιστορίες (όπως εγώ ταιριάζω με το GC :P )...!Γενικά και οι τρεις ιστορίες μου άρεσαν...!Το σχέδιο ήταν,όπως ήταν αναμενόμενο,πολύ σουρεαλιστικό και σε πολλές σκηνές,φλέρταρε με το κρύο χιούμορ...!Και φυσικά,γι'ακόμα μία φορά,φώναζε "βοήθεια" μέσα στα στενά όρια των μικρών καρέ...!  :help:

 

Κι ερχόμαστε στην τελευταία ιστορία του τεύχους και την πρώτη μου επαφή με τον χαρακτήρα και το σύμπαν του συνονόματου Τζόννυ Λόγκαν,με τίτλο "Η μηχανική Μπεφάνα"...!Δεν θα κρίνω εάν μου άρεσε ή όχι ο συγκεκριμένος χαρακτήρας,μιας και τι συμπέρασμα να βγάλω από μία μόνο ιστορία...!Το συγκεκριμένο σενάριο θα μπορούσαμε να το πούμε φουτουριστικό για την εποχή που γράφτηκε...!Και λέω "θα μπορούσαμε" γιατί το μέλλον υποτίθεται ότι είναι το 2001...! :P Η υπόθεση έχει μία λογική και δανείζεται πολλά στοιχεία από ταινίες του κινηματογράφου (ή το αντίστροφο αν κρίνουμε από την παλαιότητά της)...!Το σκηνικό είναι σίγουρα μπροστά από την εποχή του και καλογραμμένο,αν και το φινάλε ήταν κλισέ κι αναμενόμενο...!Το σημείο του τερματισμού των πολιτών άνω των 40 ετών μου θύμισε λίγο το Time Crack...! :) Εντύπωση κάνουν και οι αναφορές στην Ιταλία...!Μιλάνε για λιρέτες,για καπουτσίνο,και φυσικά για την Μπεφάνα,έναν μύθο της λαϊκής παράδοσης της χώρας (κάτι που έμαθα μετά την ανάγνωση της ιστορίας)...!Από την υπόθεση θα κρατήσω τις σελίδες από την ώρα που οι φίλοι πηγαίνουν στο μέλλον,μέχρι και λίγο πριν το τέλος...!Η εισαγωγή και το κλείσιμο δεν με ενθουσίασαν...!Το σχέδιο το βρήκα μέτριο,αλλά αυτή η γραμματοσειρά δεν διαβάζεται με τίποτα...!Στραβώθηκα...!Υπήρξαν μία-δύο στιγμές που σκέφτηκα να σταματήσω το διάβασμα...! :(

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6944
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Διάβασα επιτέλους και εγώ το 4. 

 

Μακραν το χειρότερο τεύχος έως τώρα.

 

Οι ιστορίες Ζαγκορ μικρές και ανούσιες.

 

Τα back up απαράδεκτα. Κοκομπιλ και Τζονυ Λόγκαν μακάρι να μην ξαναδημοσιευτούν κατά τη γνώμη μου.

 

Για αυτό εκνευρίζομαι, πως θα αυξηθεί η αναγνωσιμότητα και οι πωλήσεις με τέτοια απαράδεκτα τεύχη.

 

Έχουν τα διακιώματα σε τόσες υπέροχες σειρές (Τεξ, Ντύλαν Ντογκ, Μιστερ Νο, Μαρτιν Μυστερ, Ναθαν Νέβερ κλπ) και διαβάζουμε κάτω του μετρίου πράγματα ...

 

Προσοχή παιδιά στις επιλογές γιατί θα απογοητεύσετε και τους λίγους που σας στηρίζουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Έχω διαβάσει και τα τέσσερα τεύχη που έχουν βγει μέχρι στιγμής... Ο μόνος λόγος που συνεχίζω να το αγοράζω είναι ο Ζαγκόρ (και ίσως ο Δίκαιος). Ο,τι αλλο έχω διαβάσει με άφησε αδιάφορο ή με απογοήτευσε. Κόκομπιλ γενικά διαβάζω θετικα σχόλια, προσπαθώ να του δώσω ευκαιρίες αλλά δεν μπορώ να τον αντέξω με τίποτα. Ίσως δεν πιάνω το χιούμορ του ή δεν έχω διαβάσει καλά δείγματα της σειράς.

 

Στο Ζαγκορ #4 είδα ένα ενημερωτικό άρθρο προς ευχάριστή μου έκπληξη για τη νέα αμερικανική σειρά κόμικ Avatar: The Legend of Korra (πολύ εκτός θεματολογίας Ανεμοδούρα) η οποία ξεκινάει την έκδοση της από τώρα τον Ιούλιο και αποτελεί συνέχεια της τηλεοπτικής σειράς. Σκέφτομαι μήπως το συγκεκριμένο άρθρο κρύβει κάποια πιθανή σκέψη του εκδότη για κυκλοφορία κάτι άλλου πέρα των ιταλικών περιοδικών (που να απευθύνεται και σε ηλικιακά μικρότερο αναγνωστικό κοινό)...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μπα, απλή ενημέρωση και αρθρογραφία από τον Ταρλαντέζο είναι, κάτι που έκανε και επί εποχής περιοδικού 9. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μια που έχει περάσει αρκετός καιρός από την επαναδραστηριοποίηση της εκδοτικής και επειδή φαίνεται πως υπάρχει μια συνεχής προσπάθεια (σε μεγάλο βαθμό επιτυχής) για την βελτίωση των εκδόσεων, λέω να καταθέσω και εγώ την άποψη μου.

 

Παρακολουθώ όλες τις εκδόσεις κόμικς της εταιρίας από το ξεκίνημα τους. Χαίρομαι πολύ που έχουμε ξανά τη δυνατότητα να διαβάζουμε σε σταθερή βάση fumetti και μάλιστα κάποιες από τις πιο αντιπροσωπευτικές σειρές. Θα συμφωνήσω όμως με εκείνους που επισημαίνουν πως δεν διαβάζουμε πραγματικά καλό υλικό. Το πρόβλημα δεν βρίσκεται στις σειρές που έχουν επιλεγεί αλλά στις ιστορίες που δημοσιεύονται.

 

Προσωπικά προτιμώ τις ιστορίες των Μίστερ Νο, Ζαγκόρ, Ντύλαν Ντογκ, Τεξ και Μάρτιν Μίστερι. Δεν με ενοχλούν οι υπόλοιπες σειρές, αλλά κατά τη γνώμη μου (και ειδικά το Μίστερ Νο και Ντύλαν Ντογκ) αποτελούν κάποια από τα καλύτερα δείγματα περιπετειώδους κόμικ της ιταλικής σχολής με πολλές δυνατότητες σημειολογικής, πολιτισμικής και πολιτικής ανάλυσης. Πρόκειται όμως για σειρές οι οποίες είναι φτιαγμένες για να λειτουργούν εντός των πλαισίων μια μεγάλης αφήγησης καθώς η πρωτότυπη έκδοση τους έχει το format των μηνιαίων αυτόνομων τόμων των 100 σελίδων. Επειδή είμαι σε θέση να διαβάζω ιταλικά, παρακολουθώ κατά διαστήματα τις πρωτότυπες εκδόσεις και ξέρω ότι κυκλοφορεί εξαιρετικό υλικό. Εμείς όμως (με εξαίρεση το Μίστερ Νο και λίγο το Μάρτιν Μίστερι) δεν διαβάζουμε αυτές τις ιστορίες.

 

Αντιθέτως, διαβάζουμε σύντομες ιστορίες που αποτελούν υλικό επετειακών εκδόσεων, συμπληρωματικό υλικό άλλων εκδόσεων ή τέλος πάντων ΔΕΝ διαβάζουμε αντιπροσωπευτικές ιστορίες των συγκεκριμένων πρωταγωνιστών. Αν χρησιμοποιήσω ως παράδειγμα τις αμερικανικές εκδόσεις, είναι σαν να διαβάζει κάποιος αντί τη μηνιαία σειρά The Amazing Spider- Man, τις μικρές ιστορίες ενός Spider-Man Annual ή ενός Spider-Man Christmas Special. Μπορεί κάποιες από αυτές να είναι καλές αλλά ΔΕΝ είναι αντιπροσωπευτικές και σίγουρα δεν είναι αυτές που καθιέρωσαν τον χαρακτήρα στη συνείδηση του αναγνωστικού κοινού. Για 'μένα, στις σελίδες των συγκεκριμένων εκδόσεων, ο Ντύλαν Ντογκ, ο Μάρτιν Μίστερι (με αυτόν έχουμε δει κάποιες καλές μεγάλες ιστορίες), ο Τεξ και ο Νέιθαν Νέβερ έχουν συστηθεί στο αναγνωστικό κοινό με λάθος υλικό.

 

Ένα άλλο πρόβλημα είναι η παλαιότητα του υλικού. Είμαι ο τελευταίος άνθρωπος που θα είχε πρόβλημα με τα παλιά κόμικς. Αλλά δεν είμαι ο μέσος αναγνώστης. Η ιστορία του Ζαγκόρ με τους Βίκινγκς (μου διαφεύγει ο τίτλος της) και η πρόσφατη ιστορία του Dragonero αποτελούν χαρακτηριστικά δείγματα ιστοριών που μπορούν να μιλήσουν σε κοινό όλων των ηλικιών καθώς ήταν καλογραμμένες, καλοσχεδιασμένες και το σημαντικότερο χαρακτηριστικά δείγματα των σύγχρονων ιστοριών αυτών των χαρακτήρων. Στα τέσσερα τεύχη του Ζαγκόρ, με εξαίρεση το πρώτο, αν θυμάμαι καλά, διαβάσαμε ιστορίες του χαρακτήρα από τη δεκαετία του 1960, οι οποίες έχουν το ενδιαφέρον τους για'μένα που είμαι 40 χρονών αλλά δύσκολα θα τραβήξουν την προσοχή ενός ανθρώπου 25 χρόνων και ακόμα λιγότερο ενός εφήβου. Το επιχείρημα ότι "οι περισσότεροι αναγνώστες είναι 40 και άνω" για μ'ένα εγκλωβίζει την έκδοση σε μια ομφαλοσκοπική νοσταλγική λογική η οποία απλά δεν χρειάζεται. Οι παλιοί αναγνώστες θα αγοράσουν αυτές τις εκδόσεις έτσι και αλλιώς. Το θέμα είναι πώς διευρύνεται ηλικιακά και ποσοτικά το αναγνωστικό κοινό και επιτυγχάνεται η βιωσιμότητα της έκδοσης.

 

Και τέλος ένα σχόλιο για το Κοκομπίλ. Ο Benito Jacovitti ήταν ένας πολύ σημαντικός δημιουργός. Ήταν όμως ένας δημιουργός που μεγαλούργησε τις δεκαετίες 1950-1970, παρουσιάζοντας έργα πρωτοποριακά για την εποχή τους τα οποία όμως εντάσσονται μέσα σ'ένα πολύ συγκεκριμένο ιστορικό, αισθητικό και πολιτισμικό πλαίσιο. Ο τρόπος παρουσίασης της δουλειάς του μέσα στις σελίδες του Ζαγκόρ, αδικεί (άθελα της φυσικά) και τον ίδιο και το έργο του. Το Κοκομπίλ θα λειτουργούσε καλύτερα ως αυτόνομο άλμπουμ μεγαλύτερου format, πλαισιωμένο με το κατάλληλο ιστορικό και ακαδημαϊκό υλικό. Διαφορετικά, είναι δύσκολο να διαβαστεί. Και το ίδιο ισχύει και για τις παλιότερες ιστορίες του Ζαγκόρ (αυτές βέβαια πολύ λιγότερο).

 

Τι προτείνω επομένως:

 

  • Σύγχρονες ιστορίες των χαρακτήρων που παρουσιάζονται, όπου αυτό είναι δυνατό (για τον Μπλεκ αυτό δεν γίνεται φυσικά αλλά δεν βρίσκεται εδώ το πρόβλημα). 
  • Υλικό από τις κανονικές εκδόσεις των χαρακτήρων (αναγκαστικά σε συνέχειες).    
  • Ανθολόγηση του παλιότερου υλικού σε ειδικές εκδόσεις, με το απαραίτητο συνοδευτικό υλικό (εφόσον ο εκδότης δήλωσε πως σκέφτεται να δοκιμάσει και τα βιβλιοπωλεία)
  • Μία μεγάλη ιστορία σε κάθε τεύχος και δύο ακόμη σε συνέχειες, με τις δευτερεύουσες σειρές να εναλλάσσονται ώστε να καλύπτονται τα γούστα περισσότερων αναγνωστών.
  • Γιατί όχι και χαρακτήρες που δεν έχουν παρουσιαστεί ξανά στο ελληνικό κοινό;

 

 

Όλα τα παραπάνω αποτελούν απλά παρατηρήσεις ενός αναγνώστη που παρακολουθεί τις συγκεκριμένες εκδόσεις από το ξεκίνημα τους και θα ήθελε να τις δει να συνεχίζουν. ;)

Επεξεργασία από CitizenX
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6944
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μια που έχει περάσει αρκετός καιρός από την επαναδραστηριοποίηση της εκδοτικής και επειδή φαίνεται πως υπάρχει μια συνεχής προσπάθεια (σε μεγάλο βαθμό επιτυχής) για την βελτίωση των εκδόσεων, λέω να καταθέσω και εγώ την άποψη μου.

 

Παρακολουθώ όλες τις εκδόσεις κόμικς της εταιρίας από το ξεκίνημα τους. Χαίρομαι πολύ που έχουμε ξανά τη δυνατότητα να διαβάζουμε σε σταθερή βάση fumetti και μάλιστα κάποιες από τις πιο αντιπροσωπευτικές σειρές. Θα συμφωνήσω όμως με εκείνους που επισημαίνουν πως δεν διαβάζουμε πραγματικά καλό υλικό. Το πρόβλημα δεν βρίσκεται στις σειρές που έχουν επιλεγεί αλλά στις ιστορίες που δημοσιεύονται.

 

Προσωπικά προτιμώ τις ιστορίες των Μίστερ Νο, Ζαγκόρ, Ντύλαν Ντογκ, Τεξ και Μάρτιν Μίστερι. Δεν με ενοχλούν οι υπόλοιπες σειρές, αλλά κατά τη γνώμη μου (και ειδικά το Μίστερ Νο και Ντύλαν Ντογκ) αποτελούν κάποια από τα καλύτερα δείγματα περιπετειώδους κόμικ της ιταλικής σχολής με πολλές δυνατότητες σημειολογικής, πολιτισμικής και πολιτικής ανάλυσης. Πρόκειται όμως για σειρές οι οποίες είναι φτιαγμένες για να λειτουργούν εντός των πλαισίων μια μεγάλης αφήγησης καθώς η πρωτότυπη έκδοση τους έχει το format των μηνιαίων αυτόνομων τόμων των 100 σελίδων. Επειδή είμαι σε θέση να διαβάζω ιταλικά, παρακολουθώ κατά διαστήματα τις πρωτότυπες εκδόσεις και ξέρω ότι κυκλοφορεί εξαιρετικό υλικό. Εμείς όμως (με εξαίρεση το Μίστερ Νο και λίγο το Μάρτιν Μίστερι) δεν διαβάζουμε αυτές τις ιστορίες.

 

Αντιθέτως, διαβάζουμε σύντομες ιστορίες που αποτελούν υλικό επετειακών εκδόσεων, συμπληρωματικό υλικό άλλων εκδόσεων ή τέλος πάντων ΔΕΝ διαβάζουμε αντιπροσωπευτικές ιστορίες των συγκεκριμένων πρωταγωνιστών. Αν χρησιμοποιήσω ως παράδειγμα τις αμερικανικές εκδόσεις, είναι σαν να διαβάζει κάποιος αντί τη μηνιαία σειρά The Amazing Spider- Man, τις μικρές ιστορίες ενός Spider-Man Annual ή ενός Spider-Man Christmas Special. Μπορεί κάποιες από αυτές να είναι καλές αλλά ΔΕΝ είναι αντιπροσωπευτικές και σίγουρα δεν είναι αυτές που καθιέρωσαν τον χαρακτήρα στη συνείδηση του αναγνωστικού κοινού. Για 'μένα, στις σελίδες των συγκεκριμένων εκδόσεων, ο Ντύλαν Ντογκ, ο Μάρτιν Μίστερι (με αυτόν έχουμε δει κάποιες καλές μεγάλες ιστορίες), ο Τεξ και ο Νέιθαν Νέβερ έχουν συστηθεί στο αναγνωστικό κοινό με λάθος υλικό.

 

Ένα άλλο πρόβλημα είναι η παλαιότητα του υλικού. Είμαι ο τελευταίος άνθρωπος που θα είχε πρόβλημα με τα παλιά κόμικς. Αλλά δεν είμαι ο μέσος αναγνώστης. Η ιστορία του Ζαγκόρ με τους Βίκινγκς (μου διαφεύγει ο τίτλος της) και η πρόσφατη ιστορία του Dragonero αποτελούν χαρακτηριστικά δείγματα ιστοριών που μπορούν να μιλήσουν σε κοινό όλων των ηλικιών καθώς ήταν καλογραμμένες, καλοσχεδιασμένες και το σημαντικότερο χαρακτηριστικά δείγματα των σύγχρονων ιστοριών αυτών των χαρακτήρων. Στα τέσσερα τεύχη του Ζαγκόρ, με εξαίρεση το πρώτο, αν θυμάμαι καλά, διαβάσαμε ιστορίες του χαρακτήρα από τη δεκαετία του 1960, οι οποίες έχουν το ενδιαφέρον τους για'μένα που είμαι 40 χρονών αλλά δύσκολα θα τραβήξουν την προσοχή ενός ανθρώπου 25 χρόνων και ακόμα λιγότερο ενός εφήβου. Το επιχείρημα ότι "οι περισσότεροι αναγνώστες είναι 40 και άνω" για μ'ένα εγκλωβίζει την έκδοση σε μια ομφαλοσκοπική νοσταλγική λογική η οποία απλά δεν χρειάζεται. Οι παλιοί αναγνώστες θα αγοράσουν αυτές τις εκδόσεις έτσι και αλλιώς. Το θέμα είναι πώς διευρύνεται ηλικιακά και ποσοτικά το αναγνωστικό κοινό και επιτυγχάνεται η βιωσιμότητα της έκδοσης.

 

Και τέλος ένα σχόλιο για το Κοκομπίλ. Ο Benito Jacovitti ήταν ένας πολύ σημαντικός δημιουργός. Ήταν όμως ένας δημιουργός που μεγαλούργησε τις δεκαετίες 1950-1970, παρουσιάζοντας έργα πρωτοποριακά για την εποχή τους τα οποία όμως εντάσσονται μέσα σ'ένα πολύ συγκεκριμένο ιστορικό, αισθητικό και πολιτισμικό πλαίσιο. Ο τρόπος παρουσίασης της δουλειάς του μέσα στις σελίδες του Ζαγκόρ, αδικεί (άθελα της φυσικά) και τον ίδιο και το έργο του. Το Κοκομπίλ θα λειτουργούσε καλύτερα ως αυτόνομο άλμπουμ μεγαλύτερου format, πλαισιωμένο με το κατάλληλο ιστορικό και ακαδημαϊκό υλικό. Διαφορετικά, είναι δύσκολο να διαβαστεί. Και το ίδιο ισχύει και για τις παλιότερες ιστορίες του Ζαγκόρ (αυτές βέβαια πολύ λιγότερο).

 

Τι προτείνω επομένως:

 

  • Σύγχρονες ιστορίες των χαρακτήρων που παρουσιάζονται, όπου αυτό είναι δυνατό (για τον Μπλεκ αυτό δεν γίνεται φυσικά αλλά δεν βρίσκεται εδώ το πρόβλημα). 
  • Υλικό από τις κανονικές εκδόσεις των χαρακτήρων (αναγκαστικά σε συνέχειες).    
  • Ανθολόγηση του παλιότερου υλικού σε ειδικές εκδόσεις, με το απαραίτητο συνοδευτικό υλικό (εφόσον ο εκδότης δήλωσε πως σκέφτεται να δοκιμάσει και τα βιβλιοπωλεία)
  • Μία μεγάλη ιστορία σε κάθε τεύχος και δύο ακόμη σε συνέχειες, με τις δευτερεύουσες σειρές να εναλλάσσονται ώστε να καλύπτονται τα γούστα περισσότερων αναγνωστών.
  • Γιατί όχι και χαρακτήρες που δεν έχουν παρουσιαστεί ξανά στο ελληνικό κοινό;

 

 

Όλα τα παραπάνω αποτελούν απλά παρατηρήσεις ενός αναγνώστη που παρακολουθεί τις συγκεκριμένες εκδόσεις από το ξεκίνημα τους και θα ήθελε να τις δει να συνεχίζουν. ;)

 

Συμφωνω σε πολύ μεγάλο βαθμό μαζί σου.

 

Περισσότερες σελίδες και μεγάλες ιστορίες σημαντικές για τον χαρακτήρα από το βασικό του continuity.

 

Πρέπει το νέο περιοδικό να έχει 300 σελίδες. Μια ολόκληρη ιστορία Μιστερ Νο (96σελ) , μία ολόκληρη ιστορία Ζαγκόρ (96σελ) πρόσφατες και δύο μισές (48σελ) από άλλους ήρωες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  30791
  • Group:  Members
  • Topic Count:  66
  • Content Count:  674
  • Reputation:   7764
  • Achievement Points:  980
  • Days Won:  5
  • With Us For:  3309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

27b4275cdf67fac8ef7af010ec180724_XL.jpg
10Ιουλ 17
Έρχεται με Κάπταιν Μίκι το Ζαγκόρ #5!

Ο Αύγουστος θα ξεκινήσει μοναδικά με το 5ο τεύχος του Ζαγκόρ, με Κοκομπίλ και Κάπταιν Μίκι! ΜΗΝ ΤΟ ΧΑΣΕΤΕ!

Το Ζαγκόρ #5 θα κυκλοφορήσει την Τρίτη 1 Αυγούστου πανελλαδικά - και μετά από μία εβδομάδα και στην Κύπρο!

Στη νέα ιστορία του Ζαγκόρ με τίτλο «ΟΙ ΜΙΚΡΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ», σε σενάριο G. Nolitta και σχέδιο G. Ferri, ο Ζαγκόρ έρχεται αντιμέτωπος με τους ''Μικρούς Ανθρώπους'', μια φυλή πυγμαίων. Είναι όμως εχθρός τους, όπως πιστεύουν ή σύμμαχος; 

Ο Κοκομπίλ στην ιστορία με τίτλο «Ο ΚΟΚΟΜΠΙΛ ΣΤΗΝ ΑΡΙΖΟΝΑ», σε σενάριο και σχέδιο B. Jacovitti,  αναζητά τα ίχνη μια συμμορίας μαντιλοφόρων, με τον θεότρελο τρόπο που τον χαρακτηρίζει!

Τέλος, σε αυτό το τεύχος φιλοξενούμε τον Κάπταιν Μίκι, στην ιστορία με τίτλο «ΟΙ ΛΗΣΤΕΣ ΤΟΥ ΟΡΥΧΕΙΟΥ», σε σενάριο και σχέδιο J. Ortiz! Σε αυτή την ιστορία, ο Τσικουδιάς και ο Αφαίμαξης αγοράζουν ένα χρυσωρυχείο για μόνο 100 δολάρια! Ωστόσο, τίποτα δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9847
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  256
  • Reputation:   3136
  • Achievement Points:  256
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5440 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Οι ιστοριες του καπταιν μικυ εχουν ξαναδημοσιευτει?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Οι ιστοριες του καπταιν μικυ εχουν ξαναδημοσιευτει?

Oχι ,αν εννοεις στο πρόσφατο παρών ,τον έχουμε γνωρίσει απ την δεκαετία του '70 .

Τεύχος του Ζαγκορ ,παρέα με Κοκομπίλ και Κάπταιν Μίκυ με αφιέρωμα για την αφεντιά του απο τον Λευτέρη Ταρλαντέζο ,και επίσημη ανακοίνωση για την αναστολή του περιοδικού Μίστερ -νο απο το τεύχος 24 του Σεπτεμβρίου .Την μετακόμιση του ήρωα ,όπως και του Τεξ στο Ζαγκόρ Δεκεμβρίου και την αλλάγη συχνότητας κυκλοφορίας απο διμηνιαια σε μηνιαία ,και την αύξηση των σελιδών σε 164 (άρα και αύξηση τιμής ) .

 ΚΑΛΗ ΑΝΑΓΝΩΣΗ 

 

Το εξώφυλλο προστέθηκε στο πινακάκι της παρουσίασης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

επίσημη ανακοίνωση για την αναστολή του περιοδικού Μίστερ -νο απο το τεύχος 24 του Σεπτεμβρίου .

Εφτασε η ωρα λοιπον... :(:sad1: :sad1: :sad1:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94407
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αρκετά καλή κι εκτενής είναι η κεντρική ιστορία του τεύχους,με πρωταγωνιστή τον Ζαγκόρ,που φέρει τον τίτλο "Οι μικροί άνθρωποι"...!Το σενάριό της είναι μεστό και προσγειωμένο,χωρίς πολλές υπερβολές,τουλάχιστον στο μεγαλύτερο μέρος της...!Ο ήρωάς μας γίνεται,άθελά του,η αφορμή να έρθουν σε οξεία αντιπαράθεση δύο μεγάλες φυλές Ινδιάνων και προσπαθεί να λύσει όσο το δυνατόν καλύτερα αυτή την παρεξήγηση...!Η υπόθεση ουσιαστικά κάνει λόγο για μία παλιότερη ιστορία του Ζαγκόρ,που την είχαμε διαβάσει στο τεύχος # 3...!Η ροή είναι ενδιαφέρουσα κι έχει πολλές σκηνές έντασης και αγωνίας...!Επίσης μας παρουσιάζει έναν αγενή κυνηγό,ο οποίος φαίνεται να έχει τσαγανό και ηράκλεια δύναμη...!Είναι κάτι σαν τον Μπλεκ,αλλά σε πιο άξεστο...! :P  Προσωπικά,δύο πράγματα δεν μου άρεσαν...!Το πρώτο είναι ο τρόπος που ο Ζαγκόρ βρίσκει το δίκιο του,χωρίς να φέρνει απτές αποδείξεις και το δεύτερο είναι η καταπολέμηση των περίεργων ζωυφίων στο φινάλε (δεν λέω περισσότερα για να μην κάνω spoiler),πράξη τελείως άσχετη με την ιστορία...!Κατά τ'άλλα,όλα καλά...! :best: Το σχέδιο είναι πολύ καλό,με εξαίρεση πάλι στα πρόσωπα...!

 

Τον "Κοκομπίλ στην Αριζόνα",η αλήθεια είναι ότι σκέφτηκα πολλές φορές να τον σταματήσω,όχι γιατί δεν μου άρεσε σαν ιστορία,αλλά λόγο του φορτώματος των καρέ και της έλλειψης κενών στις άκρες προς την ράχη,που έκαναν την ανάγνωση μαρτύριο...!Τελικά τα κατάφερα και μπορώ να πω ότι δεν το μετάνιωσα...!Το σενάριο το βρήκα εξαιρετικό,καθόλου μονοδιάστατο και με πάρα πολλές αλλαγές στην ροή,που όμως δεν κούραζαν...!Ο ψυχάκιας πρωταγωνιστής βρίσκεται αντιμέτωπος με μία συμμορία ληστών για να ακολουθήσει μία κλασική μονομαχία ,μία δίψα για εκδίκηση και σατανικά κόλπα κι από τις δύο πλευρές...!Το φινάλε είναι πρωτότυπο και καθόλου προβλέψιμο...! :best: Γι'άλλη μία φορά το σχέδιο ήταν καλό αλλά πολύ κουραστικό σε μικρή κλίμακας καρέ...!

 

Η ιστορία του Κάπταιν Μίκι,με τίτλο "Οι ληστές του ορυχείου",εκτός από σύντομη είναι και πολύ λιτή σεναριακά...!Πιστεύω ότι με την ίδια ή με μία παρόμοια ιδέα θα μπορούσε να γραφτεί κάτι πολύ καλύτερο...!Ουσιαστικά βλέπουμε τον πρωταγωνιστή να τα βάζει με δύο κακοποιούς που θέλουν να βάλουν στο χέρι τον κόπο όποιου δουλεύει στο ορυχείο...!Γίνεται και μία αναφορά για υποτιθέμενα φαντάσματα,αλλά ήταν φευγαλέα και χωρίς ενδιαφέρον...!Την βρήκα άστοχη...!Το φινάλε δεν θα μπορούσε να είναι περισσότερο αναμενόμενο...!Το σχέδιο το βρήκα μέτριο...!

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.