Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βασιλεύς των κόμικς

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5950
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Δεν ξέρω αν ο Ανεμοδουράς ή οι υπόλοιποι συντελεστές των εκδόσεων του συχνάζουν στο φόρουμ μας. Αν το κάνουν ελπίζω ότι δεν θα....παρασυρθούν! Κανονικά από εδώ και πέρα και με βάση την εμπειρία που αποκόμισαν ΝΑ ΜΗΝ ξαναεκδώσουν ΠΟΤΕ περιοδικό περιπτέρου. Οσο αντέχει ο Μπλεκ έχει καλώς. Διότι θα μπλέξουν σε ένα εκδοτικό φαύλο κύκλο που θα τους καταστρέψει. Το μοναδικό που έχουν να κάνουν είναι να συνεχίσουν να πουλάνε τους τίτλους τους μέδω Κυριακάτικων εκδόσεων. Παίρνουν ένα καλό φιξ ποσό, η εφημερίδα βγάζει κάποιο κέρδος και αυξάνει τις πωλήσεις της και είναι όλοι ευτυχισμένοι.

Δυστυχώς, οι άνθρωποι εμπιστεύθηκαν τις απανταχού (και δεν μιλάω μόνο για το φόρουμ) ενθουσιώδεις αντιδράσεις στην αρχή. Βγάλτε αυτό, βγάλτε το άλλο, εγώ θέλω αυτό, ο διπλανός μου εκείνο και πάει λέγοντας. Και γρήγορα προσγειώθηκαν στην ελληνική πραγματικότητα. Τα πρώτα τεύχη του Μπλεκ δεν ήταν καλά, ήταν μέτρια ποιοτικά αλλά σύντομα οι εκδόσεις τους έκαναν φοβερά βήματα προόδου. Και οι 3 εκδόσεις τους ήταν παραπάνω από αξιοπρεπείς και επειδή έχω στα χέρια μου τεύχη από τις αντίστοιχες Ιταλικές ή Σέρβικες εξαιρετικά ανταγωνιστικές ποιοτικά. Αλλά στην Ελλάδα ο μέσος αναγνώστης εντύπων έχει συγκεκριμένη νοοτροπία: Θέλω αυτό που ζητάω, το θέλω τέλειο και να κοστίζει και όχι πάνω από....1 ευρώ! Αν κάποιος δεν ενδιαφέρεται για ένα τίτλο το καταλαβαίνω και κανείς δεν μπορεί να τον υποχρεώσει να τον αγοράσει. Ούτε για να στηρίξει μια προσπάθεια, ούτε φυσικά με το ζόρι. Αλλά ο Ανεμοδουράς με τον Ζαγκόρ πούλαγε ένα....καφέ τον μήνα! Αντε δύο. Δύο καφέδες τον μήνα ζητούσε. Προφανώς και είναι....ακριβός. Επρεπε να ζητάει μια....τσιχλόφουσκα και πάλι θα τον έβρισκαν ακριβό. Η νοοτροπία του έλληνα αγοραστή είναι ίδια πλέον σε όλα τα επίπεδα και δεν θα διασωθούν ούτε τα εξειδικευμένα έντυπα. Δώσε μου αυτό που θέλω και δώστο μου από τζάμπα έως εξευτελιστικά φτηνά αλλιώς θα βρω 10.000 λόγους για να μην το αγοράσω και όχι ΕΝΑΝ για να το αγοράσω. Τα ίδια διαβάζω για την Ανούμπις, τα ίδια διάβαζα και σε μικρότερη ηλικία στις στήλες επικοινωνίας της Μαμούθ. Σκεφθείτε απλά ότι κανένα είδος τέχνης, ούτε η μουσική, ούτε τα βιβλία, ούτε τα κόμιξ δεν επιβιώνει χωρίς αγοραστικό κοινό. Σε λίγο θα επιστρέψουμε στην όχι μακρινή εποχή που στα περίπτερα θα υπάρχουν 2-3 τίτλοι και αν θα υπάρχουν και αυτοί. Αν δεν βρούμε όλοι μας ΕΝΑ λόγο να πάμε στο περίπτερο για να τα αγοράσουμε, μπορούμε εύκολα να βρούμε 10.000 λόγους για να μην τα αγοράσουμε και μετά να επιστρέψουμε στην παλαιότερη γκρίνια του φόρουμ: Γιατί σε όλες τις χώρες υπάρχουν περιοδικά περιπτέρου και στην Ελλάδα όχι. Γιατί κανείς εκδότης δεν τολμάει κλπ. κλπ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 222
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5136 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Προσυπογράφω και με τα δύο μου χέρια ολόκληρο το παραπάνω ποστ. 

Ειδικά αυτές οι προτάσεις, νομίζω ότι συνοψίζουν απόλυτα την ελληνική νοοτροπία:

 

45 λεπτά πριν, luckystrike είπε:

. Αλλά στην Ελλάδα ο μέσος αναγνώστης εντύπων έχει συγκεκριμένη νοοτροπία: Θέλω αυτό που ζητάω, το θέλω τέλειο και να κοστίζει και όχι πάνω από....1 ευρώ! 

 

Δώσε μου αυτό που θέλω και δώστο μου από τζάμπα έως εξευτελιστικά φτηνά αλλιώς θα βρω 10.000 λόγους για να μην το αγοράσω και όχι ΕΝΑΝ για να το αγοράσω.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Παρόλο που ισχύουν απόλυτα αυτά που γράφει ο luckystrike, δεν νομίζω ότι είναι αυτό το πρόβλημα.

 

Στο δικό μου μυαλό, στην Ελλάδα της κρίσης, των Ελλήνων που δεν έχουν μάθει να διαβάζουν και όλων των παραπάνω που αναφέρει ο luckystrike, απλά δεν βγάζεις ούτε Μπλεκ, ούτε Ζαγκόρ.

Αυτομάτως περιορίζεις το κοινό σου στους νοσταλγούς του Rock 'n' Roll ;). Αντικειμενικά, ο νέος αναγνώστης δεν έχει πλέον να πάρει τίποτα από τους Μπλεκ/Ζαγκορ, ούτε σεναριακά ούτε σχεδιαστικά. Και ειδικά όταν βγαίνει σε τέτοιο μέγεθος. Καλώς ή κακώς, ο αναγνώστης έχει μάθει πλέον σε εκπληκτικά σχέδια, σε δράση, σε εκρήξεις, σε πρωτότυπα σενάρια με βάθος κλπ κλπ κλπ. Τι να του πουν τα "σκύλας γέννα" και τα "χλωμά πρόσωπα"; Προσωπικά απορώ πως ακόμα είναι βιώσιμο το Μπλεκ. 

 

Στην εποχή του Thanos, του Batman και των Avengers, βάζεις απέναντι σφεντόνες. Ε πόσο θα κρατήσουν;;;;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5950
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

OK η νέα γενιά θέλει σενάρια με....βάθος και συμφωνώ. Η δική μου γενιά είναι....επιφανειακή. Αν και παρότι κινδυνεύω να κατηγορηθώ για δεινόσαυρος να τονίσω ότι η σημερινή Marvel και η σημερινή DC (δεν μιλάω για τις υπόλοιπες Αμερικάνικες και διάφορες indy προσπάθειες) έχουν σε σύγκριση με τις καλές μέρες τους πολύ χαμηλότερου επιπέδου σκίτσο και σενάριο. Σπάνια πλέον βρίσκω μοντέρνο κόμικ (ειδικά υπερηρωϊκό) που να συγκρίνεται με το παρελθόν. Ας μείνουμε στα δικά μας όμως. Σίγουρα στον νεαρό δεν λέει πολλά ούτε ο Μπλεκ, ούτε ο Ζαγκόρ. Οταν αυτά τα περιοδικά κυκλοφορούσαν (ειδικά ο μπλεκ) είχαν πωλήσεις χιλιάδων και όχι εκατοντάδων αντιτύπων. Σημαίνει ότι δύο τουλάχιστον γενιές αναγνωστών μεγάλωσαν με αυτά. Οι σημερινοί +40 και +50. Βλέπω σε αντιστοιχία εδώ και 15 χρόνια στα παλιά φόρουμ δημοπρασιών και στη σημερινή ''μαύρη αγορά'' των μεταχειρισμένων να εξαφανίζονται τα παλιά τεύχη με αστρονομική ταχύτητα και σε τιμές υπερπολλαπλάσιες ενός τεύχους περιπτέρου. Οσοι ασχολούνται ξέρουν και καταλαβαίνουν. Οι ίδιοι όμως δεν πάνε στο περίπτερο. Προτιμούν να δώσουν 30 ευρώ για ένα μεταχειρισμένο και σε κάκιστη κατάσταση τεύχος λόγω...νοσταλγίας. Τα ίδια θα πάθουν σε μερικά χρόνια οι σημερινοί πιτσιρικάδες. Θα λένε ''πω πω αυτό δεν το έπαιρνα όταν έβγαινε, τι βλακεία έκανα''. Και θα ψάχνουν τεύχη της Ανούμπις. Το βλέπω και στο φόρουμ. Τεύχη που είχαν κυκλοφορήσει μερικά χρόνια πριν και όχι δεκαετίες πριν μόλις εμφανιστούν σε μια προσφορά εξαφανίζονται γιατί πολύ απλά είναι....φτηνά! Οχι στην πραγματικότητα αλλά στο υποσυνείδητο του πιθανού αγοραστή. Δεν το παίρνει στο περίπτερο για 3 ευρώ αλλά μόλις το δει πέντε μήνες αργότερα σε μια αγγελία του φόρουμ ή κάπου αλλού στο ίντερνετ με 2 ευρώ το αγοράζει. Αν τη διαφορά την κάνει το 1 ευρώ πάω πάσο. Αλλά νομίζω ότι τη διαφορά την κάνει η νοοτροπία! Μιλώντας θεωρητικά γιατί δεν έχω νούμερα στη διάθεση μου ο Μπλεκ για να συνεχίζει πρέπει να πουλάει κάτι ανάμεσα σε 800 και 1500 αντίτυπα το μήνα. Οχι λιγότερα και σίγουρα όχι περισσότερα. Με 500 αντίτυπα παραπάνω το μήνα (δεν μιλάω για τα αστρονομικά νούμερα της δεκαετίας του '60 ή του '70) θα επιβίωνε όχι απλά αξιοπρεπώς αλλά με πολύ καλό κέρδος. Το έχω δει με τα μάτια μου δεκάδες φορές στο Μοναστηράκι. Τύπους να πληρώνουν γελοία ακριβές τιμές για κάτι που θα μπορούσαν να έχουν πάρει στο περίπτερο πολύ εύκολα και άκοπα 5-6 μήνες πριν. Αλλά αφήνουμε τα έντυπα να κλείσουν και μετά λέμε ''βρε ωραίο ήταν αυτό, δεν το ψάχνουμε να το βρούμε''. Και αν κάποιος πει ότι είμαι εκτός τόπου και χρόνου θα του προτείνω να ρίξει μια ματιά στο τι γίνεται πλέον στη διεθνή αγορά με τους δίσκους βινυλίου. Εχουν ξανάρθει στη μόδα και οι τιμές τους έχουν πάρει την πάνω βόλτα. Για εξοπλισμούς (πικάπ, ενισχυτές, ηχεία κλπ.) μην το συζητάμε καλύτερα. Και σε αυτό τον τομέα οι πιτσιρικάδες (εκεί γύρω στο 1995 ή στο 2000) έλεγαν ''ποιός γαμ.... τα βινύλια, έχουμε όση μουσική θέλουμε''. Και τώρα που μεγάλωσαν ανακάλυψαν τη διαφορά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Να χωρίσω αυτό που θέλω να πω σε 2 κομμάτια για να γίνω περισσότερο κατανοητός:

 

1. Σενάριο

 

α) Υπερηρωικό, επιστημονική φαντασία, κοινωνικό, πολεμικό, θριλερ, τρόμου, χιουμοριστικό, φουτουριστικό κλπ κλπ κλπ, Διαλέγεις και παίρνεις. Από την άλλη, ένας πόλεμος πριν από Χ χρόνια για τον οποίο οι περισσότεροι πιτσιρικάδες δεν έχουν ακούσει ποτέ και τίποτα. β) Διάλογοι με λέξεις και εκφράσεις που ακούνε στην καθημερινότητα τους αλλά και στις ταινίες/παιδικά/animation που βλέπουν στην τηλεόραση και το σινεμά. Από την άλλη, "σκύλας γέννα", "χλωμό πρόσωπο" κλπ. γ) Χαρακτήρες γνωστοί από όλη την pop κουλτούρα, παιχνίδια, φιγούρες, κούκλες, κασετίνες, μολύβια, ξύστρες κλπ. Από την άλλη, μη-αναγνωρίσμοι.άγνωστοι χαρακτήρες μιας άλλης εποχής και αισθητικής.

 

Δεν κρίνω την ποιότητα των σεναρίων, αν και συμφωνώ ότι έχει πέσει πολύ, γιατί κάτι τέτοιο είναι υποκειμενικό. Έχω δει υπερηρωικά που σιχαίνομαι, άλλοι να τα αποθεώνουν.

 

2. Σχέδιο

 

Δεν νομίζω ότι τίθεται καν θέμα σύγκρισης. Αεροπλάνα, διαστημόπλοια, σφυριά, ασπίδες, laser κ.α. εξάπτουν την φαντασία και ενθουσιάζουν. Από την άλλη, έχουμε άλογα και καριοφίλια. Όμορφα σχεδιασμένα, αλλά παραμένουν άλογα και καριοφίλια.

 

Συνολικά, και χωρίς καμία διάθεση μομφής, δεν καταλαβαίνω πως κάνουμε ακόμα αυτή τη κουβέντα. Συγκρίνουμε κόμικ του σήμερα και κόμικ 40 ετών πίσω. Δεν θα έπρεπε καν να το συζητάμε.

 

Όσον αφορά τις αγορές μεταχειρισμένων, μιλάμε για κάτι τελείως διαφορετικό. Μιλάμε για δευτερογενή αγορά, που δεν (ή δεν θα έπρεπε να) επηρεάζει τις κινήσεις ενός εκδοτικού. Ισχύουν όλα όσα λες, αλλά δεν πρέπει να έχουν σημασία στην εμπορική και εκδοτική πολιτική. Πολλοί θέλουν να πάρουν κάτι που να τους θυμίζει τα νιάτα τους, και παίρνουν το αυτούσιο, το original, με τις original σελίδες και τις original μυρωδιές. Ο Νέος Μπλεκ δεν τους λέει κάτι, θέλουν το πρωτότυπο.

 

Όταν βλέπεις ότι η Οξύ βγάζει κάθε μήνα ένα τόμο υπερηρωικό, όταν η Anubis, από εκεί που είχε σχεδόν κλείσει, βγάζει ολοένα και περισσότερες σειρές στα περίπτερα, όταν δηλαδή οι άλλοι αναπτύσσονται και εσύ κλείνεις τίτλους, μάλλον κάτι δεν πάει καλά. Μπορεί να μην έχεις το κεφάλαιο που χρειάζεται για να υποστηρίξεις μια στροφή, μπορεί να μην έχεις το προσωπικό που μπορεί να σε βοηθήσει σε μία τέτοια στροφή, πολλά μπορεί. Η λύση όμως δεν βρίσκεται όταν ρίχνεις την ευθύνη στο αναγνωστικό κοινό. Ενώ συμφωνώ σχεδόν με όλα όσα αναφέρεις, ο πελάτης έχει πάντα δίκιο. Και αποφασίζει με τα λεφτά του. Το να αναζητούμε άλλους 500 ρομαντικούς δεν έχει νόημα. Πάντα θα βρίσκεσαι μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας. Πρέπει να σκεφτείς τρόπο/υλικό με το οποίο θα αυξήσεις την κυκλοφορία σου.

 

Για εμένα, ο εκδοτικός έχει κάνει σοβαρά λάθη που δεν δικαιολογούνται. Δεν μπορείς να βάζεις π.χ. Κοκομπιλ σε αυτό το μέγεθος, όταν σε Α4 και πήζει το μάτι από τη λεπτομέρεια. Δεν μπορεία να βάζεις μέσα στο Μπλεκ την αναβίωση του Ρου Ροβερς. Μέσα σε ένα περιοδικό που αποπνέει παπουδίλα (και εγώ είμαι ένα από τους παππούδες, δεν το παίζω τζόβενο, ούτε "προχώ"), βάζεις ένα υπερμοντέρνο και πολύ φωτεινό σχέδιο για ένα πιτσιρίκι Ρόυ το οποίο απευθύνεται σε ποιους; Στα 10 χρονα που ΔΕΝ διαβάζουν το περιοδικό, ή στους 40ρηδες/50ρηδες που θα προτιμήσουν το πρωτότυπο;

 

Συνοψίζοντας, θεωρώ επιτακτική την στροφή που πρέπει να κάνει ο εκδοτικός. Τι στροφή είναι αυτή, δεν ξέρω ακριβώς. Δύσκολα βλέπω να επιβιώνει στην ελληνική αγορά κομιξοεκδοτικός ο οποίος δεν βγάζει υπερηρωικό ή/και δεν συνεργάζεται με Έλληνες δημιουργούς για να φέρνουν και αυτοί το κοινό τους. Με αρχαιολογίες πάντως σίγουρα δεν πρόκειται να υπάρξει μακροημέρευση. Ίσως η συνεργασία με τις εφημερίδες να είναι μια λύση, αλλά και αυτή τη βλέπω πιο πολύ σαν ένεση ρευστότητας, παρά οτιδήποτε πιο μακροπρόθεσμο. Όσοι εκδοτικοί έδωσαν τα βιβλία τους σε εφημερίδες (βλέπε Σμυρνιωτάκης κ.α.) πήγαν για φούντο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Mη μπερδεύουμε το απλοϊκό σενάριο ενός κόμικ με τη θεματολογία που πραγματεύεται.
Αν δεν έπιασε ο Τεξ και ο Ζαγκόρ δεν είναι επειδή τα σενάρια έχουν να κάνουν με "χλωμά πρόσωπα".
Και ο Bouncer με χλωμά πρόσωπα έχει να κάνει. Κι ο Undertaker το ίδιο.
Κι αυτή τη στιγμή θεωρούνται απ΄τα πιο εμπορικά σύγχρονα BD :)


Και μην πάμε πολύ μακριά. Κι ο Lucky Luke και ο Blueberry με "χλωμά πρόσωπα" έχουν να κάνουν.
Ποιος τολμά να πει παρωχημένο τον "φτωχό και μόνο καουμπόυ" ή τον "Yπολοχαγό Μύρτιλο";
Τα western εξακολουθούν να έχουν πέραση.
Αυτό αντικατοπτρίζεται και στις πωλήσεις, δεν είναι απλά προσωπική άποψη :)
Οπότε μη ρίχνουμε το φταίξιμο των κακών πωλήσεων του Ζαγκόρ στο genre.
(Και για την ακρίβεια ο Ζαγκόρ δεν είναι ακριβώς western, αλλά μια μείξη) :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

O Δημήτρης (luckystrike) έχει αποτυπώσει τις σκέψεις μου πολύ καλύτερα απ ότι θα μπορούσα εγώ να  κάνω .

Συμφωνώ 110 % σ αυτά που γράφει.

Οχι επειδή έτσι μ αρεσει ,αλλά γιατί αυτα που περιγράφει τα έχω δει να συμβαίνουν και με ανθρώπους που γνωρίζω .

"Πολύ ωραία σειρά το Μιστερ Νο !! Θα περιμένω να βγει σε τομους για να το παρω " .Κερδος 1και  κατι euro στα  2 τεύχη !!!!

"Α μ αρεσει πολύ το νεο Ζαγκορ !!!!!!!Θα περιμένω να το πάρω στην αγορά μεταχειρισμένων που θα το δινουν κανα 2 euro "  Kερδος 2 euro ανα τευχος .

Ενταξει παιδιά κουμάντο στην τσέπη κάποιου δεν γινεται .

Οσα ξερει ο νοικοκυρης ......

Αλλα ας μην παραπονιόμαστε μετά για την έλλειψη περιοδικων που μας αρέσουν και θα θέλαμε να κυκλοφορούν.

Ας μην γκρινιάζουμε γιατι δεν δημοσιευθηκαν ιστορίες του ταδε ηρωα που μας ειχε κανει κλικ πριν 20 χρονια .

Ας μην εχουμε απαιτήσεις γενικότερα απο τους εκδότες .

Γιατί δεν μας παίρνει να έχουμε απαιτήσεις .

Οι εκδόσεις περιπτερου του Λ Ανεμοδουρά υπήρξαν (το Μπλεκ ακόμα υπαρχει) απο το 2014 που ξεκίνησαν,  μια τουλάχιστον τίμια προσπάθεια και πρόσφεραν κατα γενική ομολογία (οχι μονο των νοσταλγων ) καποια πολύ καλά τεύχη .

Αν για χ ,ψ λόγους δεν μπορουμε ή δεν θελουμε να στηρίξουμε μια τετοια προσπάθεια σίγουρα ο μονος που  δεν φταίει ειναι ο εκδότης .

Ο εκδότης που έφερε (μαζι με τις παλιες ιστορίες ) και  οτι πιο νεο κυκλοφορεί στην Ιταλία στο χωρο των φουμετι.

Με φρεσκιες ιστορίες σχεδιαστικά και σεναριακα ,ωραίες εκτυπώσεις και χρώματα .Συγχρονες που μπορουν να σταθούν και να "κοιτάξουν στα μάτια " τις αντιστοιχες "υπερηρωικές"  και όποιες άλλες εκδόσεις .

Δεν φταιει που ηταν σε μικρες διαστασεις το Κοκομπιλ ή το οτι δεν συγκινει ο Ρου  για την φθίνουσα πορεία του Ζαγκορ και του Μιστερ Νο  .

Οχι παιδιά ας μην ριχνουμε παντα το φταίξιμο καπου αλλού .

Πρωτα απ όλα φταίμε εμεις σαν  ανεκπαίδευτο  και παρτακικο κοινό των κομικς στην Ελλαδα .

Πρώτα εμείς που δεν έχουμε μαθει να στηρίζουμε καλές προσπάθειες (εκτός κι αν είναι δικές μας ) και μετά όλα τα υπόλοιπα .

Εμεις όλοι  ,που έχουμε γεννηθεί ταλεντάρες ,σεναριογράφοι ,σκιτσογράφοι ,μεταφραστές ,διορθωτές, εκδότες βρε αδερφέ  ....

Εμείς που έχουμε άποψη για τα πάντα και η κριτική  μας ματιά τα ελέγχει και τα στηλιτεύει όλα .

Μονο που το χέρι στην τσέπη δύσκολα μπαίνει, ακόμα και για ποσά που είναι αντικειμενικά μικρά .

 

Ηθελα να τα γράψω ολα αυτά καιρό τώρα και να τα "χώσω" .Και με πιο "βαριές" κουβέντες αλλά είμαι ακόμα στη Δ.Ο και αυτολογοκρίνομαι . 

Ειδικά απο τοτε που διαβαζα κάποιες κριτικές στις εκδόσεις των Καστελ και Κορτο .

Γέλιο και οργή .......

Μετα σκεφτόμουν οτι και να τα εγραφα δεν θα είχε καμια σημασία δεν θα άλλαζε κατι ...

Ο Δημήτρης με τα άψογα γραφόμενά του μου έδωσε την αφορμή .

Ετσι να τα πω να ξεθυμάνω λίγο .

Αντε καλό καλοκαίρι και ραντεβου το Σεπτέμβρη για να δουμε ποιας άλλης έκδοσης έρχεται η σειρά για κλείσιμο ........

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5136 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

@Dredd

 

Ειλικρινά θεωρώ ότι αναφέρεσαι σε τελείως διαφορετικό πράγμα, από αυτά που γράφει ο @Lucky Strike και με τα οποία συμφωνεί και ο @φλοκ και εγώ.

 

Ξεκαθαρίζω από την αρχή τα εξής:

 

α) και εγώ θεωρώ ότι οι εκδόσεις του Ανεμοδουρά απευθύνονται πρωτίστως σε ρετρολάγνους

β) και εγώ προτιμώ τα υπερηρωικά από τον Μπλεκ ή το Ρόι της Ρόβερς

γ) και εγώ έχω υπάρξει ένοχος για το ότι ψάχνω κάποια πράγματα σε φτηνότερες τιμές, αλλά τουλάχιστον μόνο κόμικς τα οποία δεν με ενδιαφέρουν και τόσο, ενώ όσα με ενδιαφέρουν τα παίρνω αμέσως. (Δεν είναι αυτή όλη η αλήθεια, αλλά ας μην παρεκτρέπομαι...)

 

Στην πραγματικότητα, δεν διαφωνώ στα περισσότερα μαζί σου - ακριβώς το αντίθετο :)

 

Διαφωνώ μόνο σε ένα κύριο σημείο, αλλά αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικό: η ποιότητα των ιστοριών ενός κόμικ (αν υποθέσουμε ότι μπορεί να μετρηθεί αντικειμενικά, που κατά τη γνώμη μου, είναι από πολύ δύσκολο έως αδύνατο) δεν είναι σε καμία περίπτωση κριτήριο για το εάν έχει αγοραστικό/αναγνωστικό κοινό. Και παρεμπιπτόντως, αυτό δεν ισχύει μόνο για τα κόμικ, αλλά και για ταινίες, για βιβλία, για μουσική κτλ, αλλά ας μην ξεφύγουμε από το θέμα μας. :)

 

Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι στους οποίους τα υπερηρωικά κόμικ δεν λένε τίποτα και προτιμούν να διαβάζουν για τα χίλια ελάφια και άλλα θέματα, τα οποία εσύ και εγώ θεωρούμε παρωχημένα. Και υπάρχουν και πάρα πολλοί άνθρωποι που προτιμούν να διαβάζουν άλλα κόμικ, τα οποία δεν λένε απολύτως τίποτα σε εμένα. Το θέμα είναι πόσο μεγάλο είναι αυτό το κοινό σε κάθε περίπτωση :)

 

Και συγκρίνω εκδόσεις του Ανεμοδουρά με εκδόσεις πάλι του Ανεμοδουρά. Πολλές από τις ιστορίες του Ζαγκόρ και του Μίστερ Νο δεν ήταν καθόλου παρωχημένες και ορισμένες συνδύαζαν πάρα πολλά άλλα είδη και περιπέτεια και κοινωνική κριτική και φαντασία σε ορισμένες περιπτώσεις. Κι όμως αυτές οι δύο εκδόσεις δεν πήγαν καλά, ενώ το Μπλεκ με τις σαφώς πιο παρωχημένες ιστορίες (που όντως κατά τη γνώμη μου, δεν έχουν τίποτα να πουν στο σημερινό αναγνώστη) ζει και βασιλεύει - για την ώρα...

 

Και εξάλλου, τα περίπτερα είναι γεμάτα από άλλες εκδόσεις, που ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί προτιμούνται, αφού από άποψη σχεδίου και σεναρίου είναι σαφώς κατώτερες από το Ζαγκόρ (προσωπική μου άποψη πάντα, για να μην παρεξηγηθούμε). Αλλά η άποψή μου δεν έχει καμία σημασία για την εμπορικότητα ή όχι των συγκεκριμένων τίτλων, σημασία έχει η άποψη όλων των άλλων που τα αγοράζουν και τα καθιστούν (για την ώρα τουλάχιστον και από όσο γνωρίζουμε) βιώσιμα. Από ό,τι φαίνεται, λοιπόν, το κοινό που προτιμά αυτούς τους τίτλους (που δεν θέλω να κατονομάσω) είναι πολύ μεγαλύτερο από αυτό που προτιμά το Ζαγκόρ. Συνεπώς, η ποιότητα των ιστοριών δεν έχει καμία σχέση με την εμπορικότητά τους. Δεν υποστηρίζω ότι είναι αντιστρόφως ανάλογη, απλά θεωρώ ότι δεν είναι προαπαιτούμενο. 

 

Ορισμένες απόψεις για επιμέρους θέματα, που όμως δεν αναιρούν τη γενική μου άποψη:

 

α) Στην Ιταλία, αυτά τα κόμικ (Ζαγκόρ κτλ) πουλάνε χιλιάδες ή μάλλον εκατοντάδες χιλιάδες αντίτυπα, ενώ κυκλοφορούν σε ασπρόμαυρες εκδόσεις τσέπης και φτηνό χαρτί. Στις ΗΠΑ τα παλιά χρόνια, τα υπερηρωικά τυπωνόντουσαν σε φτηνό χαρτί, αλλά πουλούσαν επίσης εκατοντάδες χιλιάδες αντίτυπα (οι εκδόσεις υπερηρωικών της Μαμούθ τις δεκαετίες του '80 και του '90 ήταν σκάλες ανώτερες από πλευράς εκτύπωσης, χρωματισμών και χαρτιού από τις αντίστοιχες αμερικάνικες - η Μαμούθ όμως δεν άντεξε, ενώ οι αμερικανικές εταιρίες ζουν και βασιλεύουν).

Για εμένα, όλα αυτά δείχνουν ξεκάθαρα ότι ούτε η ποιότητα της έκδοσης παίζει κάποιο σοβαρό ρόλο. Εάν κάποιος θέλει να αγοράσει το κόμικ, θα το αγοράσει και το βασικό του κριτήριο θα είναι εάν του αρέσουν οι ιστορίες.

 

β) Η σύγκριση του Ανεμοδουρά με το Οξύ δεν είναι εφικτή. Το Οξύ έχει έναν επιχειρηματικό κολοσσό από πίσω του, ο οποίος μπορεί να διαθέτει αποκλειστικά πολλά από τα κόμικ του και μάλιστα σε βάθος χρόνου, που σημαίνει ότι δεν καίγεται για άμεση απόσβεση.

 

γ) Η σύγκριση με την Anubis είναι σίγουρα πιο εφικτή. Και η Anubis όμως έχει τιράζ 2000 αντίτυπα για τους περισσότερους τίτλους που κυκλοφορεί στα περίπτερα και σε διαβεβαιώ ότι δεν μπορείς να τους βρεις παντού. Και κάνει πολύ προσεκτικές επιλογές, κυκλοφορεί στα περίπτερα μόνο limited series το πολύ τριών τευχών, πιθανόν επειδή ακόμα πληρώνει τα σπασμένα από τον παλιό καιρό που - ας μην το ξεχνάμε - κυκλοφορούσε πολλούς τίτλους και κλείσανε όλοι. Σημειωτέον: και αυτοί οι τίτλοι υπερηρωικοί ήταν και είχαν όλα τα χαρακτηριστικά που γράφεις (ευφάνταστα σενάρια, απίθανο σχέδιο, έγχρωμοι, μεγάλο σχήμα, ιλουστρασιόν χαρτί κτλ), αλλά τελικά έκλεισαν όλοι και η προτέρα κατάσταση δεν έχει επανέλθει και ούτε πρόκειται. Δεν βγάζει ολοένα και περισσότερους τίτλους στα περίπτερα, αλλά προσπαθεί με πολύ στοχευμένες κινήσεις να πάρει ένα μερίδιο της αγοράς. 

 

Για όλα αυτά θεωρώ κι εγώ, όπως και οι @φλοκ και @Lucky Strike ότι δεν φταίει ούτε η ποιότητα των ιστοριών, ούτε αυτή της έκδοσης. Πραγματικά, πιστεύω κι εγώ ότι στην Ελλάδα έχουμε τη νοοτροπία "το θέλω έτσι όπως μου αρέσει ή όπως το θυμάμαι από τα παιδικά μου χρόνια και θέλω να το πληρώσω και φτηνά". Κανένα από τα δύο σκέλη της φράσης αυτής δεν είναι μεμπτό, ο συνδυασμός τους όμως είναι ολέθριος 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

@laz33 Δεν είπα ότι φταίει το genre, παρότι θεωρώ ότι φταίει και το genre. Αναφέροντας τα "χλωμά πρόσωπα", εννοώ την παρωχημένη γλώσσα την οποία χρησιμοποιεί το Μπλεκ. Επίσης, δεν έχει καμία σχέση το σενάριο του Jodo με αυτά των Μπλεκ. Υπερφυσικό, τρόμου και σουρεαλιστικό το μεν, σενάριο τύπου και γραφής 1960 το δε (ανεξάρτητα του πότε γράφτηκε. Γενικά το genre δεν είναι και στα καλύτερα του. Το καταλαβαίνεις από το πόσες ταινίες γυρίζονται για αυτό. Δεν θυμάμαι καμιά μεγάλη επιτυχία western των τελευταίων ετών. Το 60 και το 70, τα αμερικάνικα studios, αλλά και η ευρωπαϊκή παραγωγή μέσω των studios της Ιταλίας ήταν πολυάριθμη, με ηθοποιούς που ταυτίστηκαν με το είδος και έφτιαξαν καριέρα μέσα από αυτό. Κάτι τέτοιο δεν υπάρχει τώρα. Και δεν είναι σωστό να συγκρίνουμε την γαλλική αγορά, γιατί μέσα στις εκατοντάδες παραγωγές κόμικς, μπορεί να υπάρχουν και κάποιες (πολλές; δεν ξέρω) που έχουν και θεματολογία western. Σίγουρα πάντως δεν είναι το νούμερο ένα, και δεν έχει ιδιαίτερη αναφορά στην pop κουλτούρα της Ελλάδας τουλάχιστον. Οπότε, αν είναι να επιλέξεις να μεταφράσεις κάτι, γιατί να επιλέξεις κάτι το οποίο δεν "ακούγεται" καθόλου στην Ελλάδα;

 

@φλοκ Αυτοί οι οποίοι περιμένουν να γλυτώσουν ένα ευρώ με τους τόμους, σαφώς και δεν δικαιούνται να ομιλούν. Από εκεί και πέρα πάντως, ως πελάτες, όλοι έχουν το δικαίωμα να ψηφίζουν με το πορτοφόλι τους. Δεν νομίζω όμως ότι το πρόβλημα της κυκλοφορίας του Ζαγκόρ είναι αυτοί τους οποίους αναφέρεις. Δεν νομίζω ότι 100-200 αντίτυπα παραπάνω θα γινόταν κάτι διαφορετικό. Άντε να στεκόταν το Ζαγκόρ για κανένα χρόνο ακόμα. Δεν έχω και εγώ σε υπόληψη τον μέσο Έλληνα καταναλωτή, αλλά το ζήτημα είναι και τι τον ταϊζουμε. Όταν πηγαίνεις σε ένα Con, και βλέπεις ότι από 50-60 δημιουργούς, νεότερους και μεγαλύτερους, ο μόνος που κάνει fanart Μπλεκ είναι ο Φραγκιαδάκης, σημαίνει ότι δεν υπάρχει ενδιαφέρον για τους χαρακτήρες, ούτε από τους δημιουργούς ούτε από το κοινό. Δεν υπάρχει ικανό ενδιαφέρον για φουμέτι στην Ελλάδα. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν το αποδεχόμαστε αυτό. Επειδή μας αρέσει κάτι, δεν σημαίνει ότι αρέσει και στους πολλούς. Και εγώ θα ήθελα να υπάρχει το 2000AD μεταφρασμένο στην Ελλάδα, αλλά αν κάποιος εκδότης μου έδινε λεφτά, δεν θα έβγαζα το 2000AD. Επειδή είμαι φαν, δεν σημαίνει ότι σηκώνει και η αγορά κάτι αντίστοιχο. 

 

@leonidio Η ποιότητα σαφώς και είναι κάτι υποκειμενικό, και η αντίληψη αυτής ακόμα πιο υποκειμενικό. Το γούστο του καθενός και το mindset βάσει του οποίου διαβάζει ο καθένας κόμικς είναι δικό του, είναι (και πρέπει να είναι) απόλυτα σεβαστό. Το ζήτημα δεν είναι η "αντικειμενική" ποιότητα (που δεν υπάρχει) αλλά το τι αντιλαμβάνονται ως ποιότητα αυτοί οι οποίοι την καταναλώνουν. Ως εδώ συμφωνούμε απόλυτα. Ως κομιξοαναγνώστης όμως, με κάποια χιλιόμετρα στην καμπούρα μου, θεωρώ ότι δεν μπορεί να μου προσφέρει κάτι ιδιαίτερο η ανάγνωση του Ζαγκόρ. Ούτε σεναριακά, ούτε σχεδιαστικά. Υποκειμενικό και αυτό. Και πιστεύω ότι η πλειοψηφία των κομιξοαναγνωστών σκέφτεται περίπου όπως εγώ.

 

α) Προφανώς και παίζει ρόλο ΚΑΙ η ποιότητα της εκτύπωσης. Η σύγκριση με Ιταλία (εγχώρια παραγωγή, δικοί τους ήρωες για πολλά χρόνια, στα con συναντούν τους δημιουργούς τους, μεγάλη κομιξοκουλτούρα και κομιξοαγορά) θεωρώ ότι είναι αδόκιμη για όλους τους λόγους που γράφω στην παρένθεση. Αν δεις σε ένα περίπτερο δύο τίτλους, θα κοιτάξεις το μέγεθος, το χαρτί, το χρώμα κλπ. Ιδιαίτερα αν είσαι νέος και δεν γνωρίζεις τους χαρακτήρες. Η λογική "δώστους το κι ας είναι σε κωλόχαρτο" (δεν είναι οι τωρινές εκδόσεις Ανεμοδουρά, μην παρεξηγηθώ) είναι λογική 80s και δεν (πρέπει) να υπάρχει πια.

β) Η σύγκριση των 2 εταιριών γίνεται μόνο γιατί ανταγωνίζονται για το ίδιο κοινό 3000-5000 ατόμων. Προφανώς και εγώ, ως κάτοχος ενός μικρού συνοικιακού βιβλιοπωλείου, δεν μπορώ να υπερκαλύψω το Public. Για αυτό ψάχνω τι μπορώ να προσφέρω που δεν έχει το Public. Αμεσότητα, καλή συμπεριφορά, εξυπηρέτηση, προσεγμένες προτάσεις κλπ. Αντίστοιχα οι κομιξοεκδότες πρέπει να αναζητήσουν τι μπορούν να κάνουν και αυτοί.

γ) Αν η Anubis βγάζει 2000 κομμάτια και πουλάει τα 1000 και ο Μπλεκ βγάζει 5000 κομμάτια και πουλάει τα 1000, ποιος είναι πιο επιτυχημένος εμπορικά; Το αν είναι limited series ή όχι λίγο παίζει ρόλο. Από τη μία υπάρχει μια εταιρεία που βγάζει όλο και περισσότερους τίτλους, και από την άλλη, μία εταιρεία που σταματάει τίτλους και πουλάει μέσω εφημερίδων. Το συμπέρασμα θεωρώ ότι είναι εμφανές.

 

Συνολικά, δεν διαφωνώ για την νοοτροπία που αναφέρετε και οι τρεις σας. Δεν είναι όμως αυτό το ζητούμενο. Δεν πρέπει μια εκδοτική να βασίζεται στην καλή διάθεση ή στο "επίπεδο" των αναγνωστών/πελατών. Πρέπει να κάνει τους πελάτες να θέλουν να πάρουν το προϊόν της. Και όσο βασίζεται στη νοσταλγία, αυτό δεν πρόκειται να γίνει. Όσο δεν φτιάχνεις νέο κοινό, όσο δεν καβαλάς το ποτάμι που λέγεται mainstream για να πάρεις από εκεί αναγνώστες και πιστούς, θα συνεχίσουμε να μεμψιμοιρούμε για το αν πούλησε το Μπλεκ 50 κομμάτια παραπάνω ή λιγότερο και το αν βγαίνει στα 700 ή στα 750 κομμάτια. Καλές και ωραίες αυτές οι συζητήσεις, αλλά επιχειρηματικά και εμπορικά δεν έχουν καμία ουσία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5950
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Εντάξει ΟΚ δέχομαι ότι έχει ειπωθεί κυρίως γιατί είναι καλοπροαίρετη η κουβέντα. Πείτε με λοιπόν τι πουλάει η καλή λογοτεχνία στην Ελλάδα. Δεν αναφέρομαι προφανώς στη ροζ λογοτεχνία και τη λογοτεχνία κομμωτηρίου τύπου Μαντά και Δημουλίδου. Και μετά μιλάμε για το αναγνωστικό επίπεδο (σε όλα τα επίπεδα) αυτής της χώρας. Το πρόβλημα επαναλαμβάνω ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ οι αναγνώστες είναι η νοοτροπία. Δεν είμαι ο πιο ενημερωμένος στα θέμα των fanzine αλλά σίγουρα υπάρχουν 10-15 καλές εκδόσεις. Δεν το ξέρω, το υποθέτω αλλά θεωρώ ότι είμαι κοντά στην πραγματικότητα. Ποιός τις υποστηρίζει εκτός από τον στενό κύκλο των δημιουργών; Ελάχιστοι. Θέμα αναγνωστικής νοοτγροπίας και αναγνωστικών συνηθειών είναι τα πάντα. Ούτε τιμής, ούτε ποιότητας. Ακριβώς όπως ο μέσος Ελληνας (καλός) δημιουργός κόμιξ αντιμετωπίζεται ως περίπου....γραφικός από το ίδιο το κοινό που αγοράζει κόμιξ, έτσι γίνεται και στη λογοτεχνία και να μην επεκταθώ σε άλλα είδη τέχνης. Και αν κάτι καλό (μεταξύ των πολλών άλλων καλών) προσπαθεί να κάνει αυτό το φόρουμ και γενικότερα η λέσχη είναι μέσα από αυτές τις κουβέντες να δημιουργηθεί μια διαφορετική νοοτροπία: Αναγνωστική και κατ΄επέκταση καταναλωτική.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Πάλι δεν θα διαφωνήσω μαζί σου, αλλά όταν ο ίδιος ο εκδότης κυκλοφορεί το δικό του προϊόν μετά από 6 μήνες σε τόμο, κουτσουρεμένο και σε σημαντικά χαμηλότερη τιμή, έχει αποτέλεσμα να "φτηναίνει" το ίδιο του το προϊόν. Στο υποβιβάζει από κάτι αξιόλογο, σε κάτι που πουλιέται με το κιλό. Καταλαβαίνω τους οικονομικούς λόγους πίσω από την κίνηση, η οποία όμως δεν αναιρεί την υποβάθμιση που προαναφέρω. Όταν σου κυκλοφορεί κόμικ, ευρέως αποδεκτά ότι είναι της πλάκας (μιλάω για τα Μαραντόνα-Μέσι κλπ με το ΦΩΣ), με άθλιο σενάριο και σχέδιο, με σκοπό μόνο την αρπαχτή, δείχνει ότι δεν σέβεται τον αναγνώστη.

 

Με όλα τα παραπάνω δεν θέλω να κακολογήσω τον εκδότη, τον οποίο έχω γνωρίσει και συμπαθώ και του αναγνωρίζω ότι προσπαθεί καλοπροαίρετα σε μια πολύ δύσκολη περίοδο. Απλά, θεωρώ, ότι οι κινήσεις του δεν είναι οι ενδεδειγμένες. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το θέμα είναι ότι η ελληνική αγορά είναι μικρή. Δεν θεωρώ ότι προτιμούμε να διαβάζουμε λιγότερο ποιοτικά αναγνώσματα ή έστω λιγότερο απ'ότι άλλοι λαοί του επιπέδου μας (από άποψη μεγέθους και εισοδήματος), αλλά όπως και να το κάνουμε σε μια μικρή πληθυσμιακά χώρα με γλώσσα που μιλιέται μόνο από εμάς (και τους Κύπριους) και σημαντικό τμήμα του πληθυσμού ν'αντιμετωπίζει σοβαρό οικονομικό πρόβλημα η αγορά εντύπων (περιοδικά, εφημερίδες, βιβλία και κόμικ) είναι και θα είναι περιορισμένη.

 

Στα κόμικ τώρα. Θεωρώ ότι η αγορά κόμικ είναι ένα υποσύνολο της αγοράς εντύπου, η οποία δεν είναι ενιαία. Υπάρχουν αναγνώστες με διαφορετικές συμπάθειες και αντιπάθειες σχετικά με τα αναγνώσματά τους. Σήμερα υπάρχουν δυο εταιρείες (Οξύ και Anubis) οι οποίες δραστηριοποιούνται συστηματικά στην αγορά του υπερηρωικού κόμικ και κάνουν καλή δουλειά. Το να το γυρίσει κι ο Ανεμοδουράς στο υπερηρωικό όμως δεν ξέρω κατά πόσο θα του βγει σε καλό με το σκεπτικό ότι η αγορά υπερηρωικού έχει καλυφτεί επαρκώς από τους δυο προαναφερθέντες εκδότες και η προσθήκη κι άλλων απλά θα μοιράσει μια συγκεκριμένη πίτα σε περισσότερα κομμάτια.

 

Ο Ανεμοδουράς εξαρχής επένδυσε στην νοσταλγία. Ανάστησε τον Μπλεκ, ξύπνησε αναμνήσεις σε πολλούς από τους θαυμαστές του που τον διάβαζαν το 1980-1990, αλλά τον είχαν παρατήσει το 2000 και απ'ότι φαίνεται έχει μια πενταετία ικανοποιητικής εκδοτικής παρουσίας. Είναι αυτονόητο ότι το 99% (και αυτό είναι μετριοπαθής εκτίμηση) των αναγνωστών του είναι είναι πρώην αναγνώστες των εντύπων του παππού του εκδότη. Σε κάποια φάση όμως ο Μπλεκ πλαισιώνεται από άλλα δυο έντυπα (Ζαγκόρ και Μίστερ Νο) τα οποία απευθύνονται πάνω κάτω στο ίδιο κοινό. Αν ο Μπλεκ πουλάει 1000-1500 κομμάτια, αυτοί είναι οι αναγνώστες που προσδοκούμε να στηρίξουν και τους Ζαγκόρ και Μίστερ Νο. Πόσοι όμως από αυτούς μπορούν ή είναι διατεθειμένοι να ξοδέψουν για τρία ανάλογης αισθητικής έντυπα; Το σκεπτικό μου είναι ότι ενώ είναι λογικό και θεμιτό να εκδόσεις ένα έντυπο που θα απευθύνεται σε ένα συγκεκριμένο μικρό κοινό όμως η αύξηση του αριθμού των εντύπων δεν θα αυξήσει ανάλογα και  τον αριθμό των πωλούμενων τευχών. Επιπλέον σε ένα έντυπο που επενδύει στους νοσταλγούς (που η βασική τους ιδεολογία είναι το "Την εποχή μας ήταν καλύτερα") το να προσθέτεις το ριμπούτ ενός κλασικού χαρακτήρα (Ρόυ Ρόβερς) ή σύχρονες κακοσχεδιασμένες αγιογραφίες διασήμων σταρ είναι ένας σχετικά σίγουρος τρόπος για να ξενερώσεις το κοινό σου.

 

Θεωρώ ότι το κοινό των γαλλοβελγικών κόμικ είναι υπαρκτό και άστεγο εκδοτικά εδώ και μια δεκαετία περίπου. Μπορεί να μην είναι τόσο δυναμικό όσο το κοινό του υπερηρωικού ή του ντισνεϊκού κόμικ, όμως με την Μαμούθ να υπολειτουργεί και τους υπόλοιπους εκδότες του χώρου να βγάζουν περιστασιακά μόνο κόμιξ της συγκεκριμένης σχολής θεωρώ ότι εδώ υπάρχει μια εκμεταλλεύσιμη αγορά. Προσωπικά (και κατά πάσα πιθανότητα είμαι ο άσχετος που πετά την μ*****α του) θα έβλεπα με ενδιαφέρον και θα στήριζα μια σειρά-ομπρέλα (όπως ας πούμε τα χρυσά κόμιξ της multiedotions ή ο Κόκκινος κύκλος και η Συλλογή γουέστερν της Μαμούθ) όπου θα εκδίδονταν επιλεγμένες ιστορίες κλασικών γαλλοβελγικών κόμικ (ενδεχομένως από ήρωες που πέρασαν από τα παλιά Μπλεκ ή/και Αγόρι) . Μια τέτοια σειρά με 3-4 διαφορετικούς ήρωες αλλά και προσοχή στην μετάφραση και το λέτερινγκ σε μηνιαία ή διμηνιαία βάση, σε βιβλιοπωλεία ή περίπτερα νομίζω ότι θα είχε καλύτερη μοίρα από άλλο ένα μικρού σχήματος κόμικ υποκατάστατο του Μπλεκ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Μπράβο ξανθομάλλη θεέ :lol::lol:.

 

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν και εγώ, εδώ και λίγη που κωλοβαρ... εχμ, συγνώμη, που δουλεύω θέλω να πω. Σκεφτόμουν ακριβώς τι θα μπορούσα να εκδόσω αν ήμουν στη θέση του Ανεμοδουρά, κρατώντας εν μέρει το κοινό μου και προσελκύοντας καινούριο. Δώσε βάση :

 

Φτιάχνουμε 2 μηνιαία περιοδικά. Το ένα σε μορφή ανθολογίας και το άλλο σε μορφή αυτοτελών ιστοριών. Η ανθολογία θα είναι έγχρωμο illustration 56 σελίδων και τιμής €5-€6. Θα έχει μέσα 2 ιστορίες, 24-28 σελίδων η καθε μία, οι οποίες θα ολοκληρώνονται υποχρεωτικά σε 2 έως 3 τεύχη. Πηγή αγγλικά που έβαζε και παλιά το Μπλεκ (2000AD-καινούριες ιστορίες και υποχρεωτικά έγχρωμες), indie αμερικάνικα mini-series και έλληνες δημιουργούς. Το 2ο περιοδικό θα είναι περίπου στη μορφή που αναφέρεις, 48-56 σελίδες Α4 και illustration με τιμή €6 με €8. Θα έχει αυτοτελείς ιστορίες BD.

 

Τι λες, θα με χρηματοδοτούσες να σου κάνω τον editor?

Επεξεργασία από Dredd
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το IBAN στείλε μου να σου καταθέσω τα λεφτά 

Επεξεργασία από thor77
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Και συνεχίζοντας, δυστυχώς στην περίοδο της κρίσης που διανύουμε (και ειδικά σε αυτή), πρέπει να σπείρεις για να θερίσεις.

Δηλαδή να σπρώξεις χρήμα, να βγάλεις αξιόλογο προϊόν, για να σε εμπιστευθεί το κοινό.

Το Οξύ και η Ανούμπις βγάζουν αξιόλογο προϊόν σε πολύ καλή τιμή. Και πλέον πολύ σύντομα σε σχέση με το εξωτερικό.

Δυστυχώς ή ευτυχώς, προς τα εκεί πρέπει να κινηθουν όλοι, πράγμα που είναι συμφέρον για τον πελάτη και μεσο/μακροπρόθεσμα για τον επιχειρηματία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Να καταθέσω και εγώ εν συντομία την άποψη μου. Αγοράζω και τα τρία περιοδικά που εκδίδει (εξέδωσε) η συγκεκριμένη εταιρία. Η δουλειά της σε γενικές γραμμές μου αρέσει και χαίρομαι που διαβάζω fumetti στα ελληνικά. Με στεναχωρεί η αναστολή έκδοσης των δύο εκ των τριών τίτλων (τους οποίους απολαμβάνω περισσότερο από αυτόν που απομένει) αλλά καταλαβαίνω... Επειδή, όμως έχει ανοίξει μια ενδιαφέρουσα συζήτηση θα ήθελα να σημειώσω ότι:

 

  • Το Μπλεκ ξεκίνησε με πολύ κακή ποιότητα έκδοσης. Εγώ που είμαι γενικά "completist" μετά την απογοήτευση του πρώτου τεύχους, επέστρεψα στη σειρά με την ανανέωση στο #7. Δυστυχώς, προβλήματα στην εκτύπωση εξακολουθούν να υπάρχουν, κατά διαστήματα, μέχρι και σήμερα.
  • Το Ζαγκόρ (και για περίπου ένα χρόνο) έκανε ένα πολύ αμήχανο ξεκίνημα με ατυχείς επιλογές εξωφύλλων και υλικού.
  • Η συνολική αισθητική και των τριών τίτλων ήταν παραπάνω retro απ'όσο χρειάζονταν (δυστυχώς, πολλά από τα εξώφυλλα ήταν, κατά τη γνώμη μου, "αντιεμπορικές" επιλογές).
  • Χρειάστηκαν αρκετά τεύχη για κάθε έκδοση ώστε να βρει τον χαρακτήρα της, με αποτέλεσμα να χαθεί χρόνος και χρήμα. 
  • Καταλαβαίνω τους λόγους αλλά θεωρώ ατυχή την επιλογή του εκδότη για την τόσο σύντομη διάθεση των προηγούμενων τευχών σε αισθητά χαμηλότερες τιμές (μέσω διαφόρων προσφορών) από την τιμή του περιπτέρου. 
  • Η επιλογή του υλικού που παρουσιάζονταν δεν ήταν πάντοτε η καλύτερη. Αδικήθηκαν χαρακτήρες, με ατυχείς επιλογές ιστοριών. 

 

Προσωπικά θα ήθελα να δω

  • Μια γραφιστική αισθητική που να συνδυάζει το παλαιό με το νέο (όπως τα πρόσφατα εξώφυλλα του Μπλεκ για παράδειγμα).
  • Κατανομή του υλικού όπως αυτή των τελευταίων τευχών του Ζαγκόρ και Μίστερ Νο.
  • Περισσότερες σύγχρονες ιστορίες (για να "τσιμπήσουν" και οι νεότεροι).  
  • Καλύτερη επαφή με την σύγχρονη εκδοτική πραγματικότητα θέτοντας κάποιες ερωτήσεις του στυλ: Οι κόμικς βιογραφίες των Michael Jackson Steve Jobbs έχουν λόγο ύπαρξης στο Μπλεκ; / Επειδή στον τίτλο γράφει Δίκαιος, Ρίνγκο ή Τζόνυ Λόγκαν σημαίνει ότι είναι καλό και πρέπει να εκδοθεί; / Μπορεί να παρουσιαστεί ένα τόσο ιδιαίτερο έργο όπως το Κοκομπίλ με αυτό τον τρόπο και σε αυτό το μέγεθος σελίδων; / Σε ποιον απευθύνεται η επανέκδοση σε συνέχειες του Παιδιού Πάνθηρα και του Τερματοφύλακα Γιατρού με τον ίδιο τρόπο που αυτή έγινε πριν από 40 χρόνια; / Γιατί να επανεκδοθούν σειρές 50ετίας σε συνέχειες χωρίς να υπάρχει στόχος να ολοκληρωθούν; /  Θέλω μόνο παλιούς ή και νέους αναγνώστες; / Αυτό που εκδίδω "μιλάει" σε ανθρώπους κάτω των τριάντα; / Εξώφυλλα όπως εκείνα των πρώτων τευχών του Ζαγκόρ μπορούν να σταθούν στο σύγχρονο ελληνικό περίπτερο;

 

Και κάτι τελευταίο και εδώ θα μιλήσω ως εκδότης και όχι ως αναγνώστης:

 

Μια έκδοση επιβιώνει βγάζοντας τα έξοδα της και το όποιο κέρδος τους πρώτους μήνες κυκλοφορίας της. Η αντίληψη "αγοράζω μόνο από τις προσφορές", "θα περιμένω να βγει σε τόμους" και "θα το πάρω μεταχειρισμένο στα 2 ευρώ" δεν έχει κανένα όφελος για τους ανθρώπους που εργάζονται ώστε να ετοιμάσουν ένα βιβλίο και μακροπρόθεσμα καταδικάζουν τα περιοδικά σε κλείσιμο. Ένα βιβλίο που τυπώθηκε πριν από ένα χρόνο, συμπληρώνει το εισόδημα του εκδότη και τον βοηθά να ξεστοκάρει, δεν τον βοηθά όμως να επιβιώσει εκτός και αν πουλά χιλιάδες αντίτυπα από έναν τίτλο. 

 

Δεν ξέρω σε πιο βαθμό ενδιαφέρει αυτό τον μέσο αναγνώστη αλλά το καταθέσω ως διαπίστωση.

  

Αυτά! (τελικά δεν ήμουν σύντομος...)

:)

Επεξεργασία από CitizenX
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2743
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Συμφωνώ σε όλα με τον CITIZEN X. Και εγώ αγόραζα και τους τρεις τίτλους, και εγώ ενώ πήρα το πρώτο Μπλέκ μετά το ξαναπήρα από το τέυχος 6 όταν άρχισε να βελτιώνεται αισθητά. Πιστεύω όμως ότι η έκδοση περιπτέρου φθίνει ή σχεδόν έχει εξαφανιστεί στην χώρα μας. Για τους ανθρώπους που μεγάλωσαν με κόμικς πιστεύω ότι αυτοτελείς ιστορίες σε πολυτελείς τόμους είναι το μέλλον στην Ελλάδα. Τα κόμικς της Anubis και της Οξύ, τα Ερικ Καστέλ και Κόρτο Μαλτέζε, τα κόμικς της Μαμούθ βρίσκονται στην βιβλιοθήκη μου. Τα Μπλεκ κλπ του Ανεμοδουρά όπως και τα ντίσνευ συνήθως πάνε για φύλαξη σε κούτα στο πατάρι (παρά τις διαμαρτυρίες της συζύγου που έχει πάρει την θέση της μάνας ως εξολοθρευτής κόμικς). Το αυτοτελές επίσης πουλάει περισσότερο. Για αυτό τον λόγο η Περιπέτεια  πουλάει ακόμα. Ποιος αγοράζει παλιά Μπλεκ ή Αγόρι για να διαβάσει σπαράγματα ιστοριών; Ενώ μια Περιπέτεια ανέκαθεν σε τάιζε ικανοποιητικά νοσταλγία και παλιμπαιδισμό. Επίσης τα κόμικς της Ντίσευ αν κάποια στιγμή ο όμιλος της Καθημερινής σταματήσει να τα εκδίδει, ποια εταιρεία θα πάρει το ρίσκο να τα κυκλοφορήσει ξανά; Τέλος, 'οσο και να θέλεις να στηρίξεις κάθε προσπάθεια έκδοσης στην Ελλάδα είναι πολύ δύσκολο όταν σε πολλούς ανθρώπους σήμερα λείπει το  1,90 € για ένα εβδομαδιαίο Μίκυ Μάους. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Από την αρχή που ξεκίνησε ο 'Νέος Μπλεκ" έγινε προσπάθεια να επιλεγούν οι πιο αντιπροσωπευτικές ιστορίες χαρακτήρων του παρελθόντος, με στόχο να ικανοποιηθούν πρώτα οι "νοσταλγοί", οι οποίοι θα αποτελούσαν και την αρχική "μαγιά" για τη στήριξη του περιοδικού, όπως και έγινε. Ο Λεωκράτης προχώρησε με σταθερά βήματα, πρώτα σε συνεργασία με εφημερίδα, έπειτα αυτόνομα. Το έντυπο τα κατάφερε να επιβιώσει, αναπτύχθηκε, βελτιώθηκε πάνω σε επαγγελματικές βάσεις, απέκτησε φυσιογνωμία που δεν ελκύει μόνο τις μεγαλύτερες ηλικίες και σήμερα βρίσκεται στον 5ο χρόνο ζωής. Δε θα σβήσει, όμως διακόπηκαν τα άλλα δυο του "αδέλφια" ("Μίστερ ΝΟ" και "Ζαγκόρ") παρότι επρόκειτο για εξαιρετικές προσπάθειες. Δυστυχώς αυτό ήταν κάτι που φοβόμουν... Ωστόσο εξήγηση υπάρχει. Ο Μπλεκ κυκλοφορούσε από το 1969 έως το 1994 σε εβδομαδιαία βάση και μετά σε μηνιαία, με τη "Συλλεκτική" του εκδοχή. Άρα αποτελεί ισχυρότατο "χαρτί" του εκδότη, αντίθετα με τους άλλους δυο ήρωες που είχαν μικρή (χρονικά) παρουσία στα περίπτερα και στα κιόσκια. Πολλά από όσα έγραψαν οι φίλοι που προηγήθηκαν καταθέτοντας τις απόψεις τους, ισχύουν. Είμαστε λίγοι, η αγορά είναι περιορισμένη, πολλοί από εμάς "ζορίζονται" με το οικονομικό, η κρίση μαστίζει τη χώρα. Πάλι καλά λέω εγώ, εδώ που έχουμε φτάσει. Το Μπλεκ θα συνεχίσει αν το στηρίξουμε και εάν το δια δώσουμε σε γνωστούς, εφόσον το γνωρίσουμε στα παιδιά μας και εκείνα στους φίλους τους. Ο γιος μου (10 ετών) "ξετρελάθηκε" με το νέο τεύχος (νο 57), ιδιαίτερα με τη σειρά Roy of the Rovers (New Era) και με τη συνδυαστική ιστορία του Nathan Never & Ντύλαν Ντογκ. Το σχέδιο της Lisa Henke είναι πιο κοντά στην ψυχολογία του και στις εικόνες που βλέπει στο tablet ή στην T.V. Του άρεσε πολύ και ο Μπλεκ, παρότι ίσως "παλιομοδίτικος", ενώ διάβασε με πολύ ενδιαφέρον τη βιογραφία του Steve Jobs. Το περιοδικό διαθέτει πια, πολλά στοιχεία που ευελπιστώ ότι θα το κάνουν, σταδιακά, δημοφιλές σε πολλά διαφορετικά γκρουπ αναγνωστών. Εγώ προσωπικά, είμαι αισιόδοξος :clap2: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Να προσγειώσω αυτή την όμορφη κι εποικοδομητική συζήτηση και ας τολμήσω να πω δύο λόγια για το τρέχον τεύχος του Ζαγκόρ.

 

Στο προτελευταίο τεύχος του Ζαγκόρ εγκαινιάζεται μία νέα ιστορία του ήρωα,που φέρει τον τίτλο "Ο καταραμένος θησαυρός". Γυρίζοντας ο πρωταγωνιστής μας από το δάσος διαπιστώνει ότι ο αγαθός κι αφελής φίλος του,ο Τσίκο,λείπει από την καλύβα. Εκείνος έχει πάει μαζί με τον Ντίκινγκ Μπιλ σε μία λίμνη που είναι ξεχασμένη από τον Θεό,όπου εκεί του διηγείται μία παλιά ιστορία. Σύμφωνα με τις έρευνες που έχει κάνει διαπίστωσε ότι σ'εκείνο το σημείο ένα Αγγλικό καράβι,το οποίο έφερε μεγάλες ποσότητες χρυσού (και μία τραγική μοίρα),χάθηκε μυστηριωδώς μετά από την πτώση ενός μετεωρίτη. Ένας τέτοιος μετεωρίτης θα ξαναπεράσει τώρα κοντά στην Γη και,σύμφωνα με τα λεγόμενά του,θα το επανεμφανίσει. Δυστυχώς όμως φαίνεται ότι δεν είναι μόνοι τους σε αυτή την αναζήτηση. Πολλά ζευγάρια μάτια είναι στραμμένα επάνω τους. Η μάχη για έναν θησαυρό που ακόμα δεν έχει βρεθεί,έχει αρχίσει. Αρκετά τίμιο σενάριο που δεν έκανε κατάχρηση της παρουσίας του Ζαγκόρ,καθώς δεν τον βλέπουμε σε αρκετές σελίδες κατά την εξέλιξη του μύθου. Από εκεί και πέρα η υπόθεση του θησαυρού εξιτάρει την περιέργεια του αναγνώστη και η αλλαγή στους χαρακτήρες των δευτεραγωνιστών είναι ενδιαφέρουσα. Ελπίζω να συνεχίσει με τον ίδιο βαθμό και το δεύτερο μέρος. Το σχέδιο το βρήκα αρκετά καλό.

 

Στο δεύτερο μέρος του "Φαντάσματος της όπερας" το μυστήριο ολοένα και πυκνώνει,ενώ παράλληλα κάνει την εμφάνισή της περισσότερη δράση κι ένταση. Την ώρα που οι πρόβες για την επερχόμενη παράσταση έχουν ξεκινήσει (με διάφορα παρατράγουδα),ο Μίστερ Νο ενημερώνεται ότι θα είναι βοηθός του αστυνομικού που έχει αναλάβει την ομαλή διεξαγωγή της. Όταν φτάνει η μεγάλη ώρα της πρεμιέρας,η μυστηριώδης φιγούρα εμφανίζεται μέσα από τις σκιές και τα πράγματα θα πάρουν τραγική τροπή. Την ίδια ώρα οι αρχές προσπαθούν να εντοπίσουν τον δράστη. Παράλληλα η ντίβα της όπερας δείχνει να έχει μεγάλη ψυχολογική διαταραχή. Μένει να δούμε πώς θα εξελιχθούν τα γεγονότα. Ουσιαστικά ολόκληρο το δεύτερο μέρος περιγράφει το συμβάν την ώρα της παράστασης. Συνεχίζει πολύ καλά,αν και η σκηνοθεσία και το "παίξιμο" της ντίβας με χάλασαν λίγο. Γα το σχέδιο δεν έχω να πω κάτι περισσότερο από το πρώτο μέρος.

 

Θα ακολουθήσουν δύο ιστορίες με τον ρέιντζερ Τεξ,με την πρώτη να έχει τον τίτλο "Αμπιλίν,Κάνσας". Ο πρωταγωνιστής μας,νέος στο σώμα των ρέιντζερ,ζητάει δουλειά και προσλαμβάνεται σε ένα καραβάνι καουμπόηδων που σκοπό έχουν να μεταφέρουν ένα μεγάλο κοπάδι από βοοειδή από το Τέξας στο Κάνσας. Κατά την διάρκεια του ταξιδιού,ο ήρωας θα αποδείξει ότι έχει πάστα γενναίου χαρακτήρα και θα δηλώσει παρών όταν οι δύσκολες περιστάσεις το απαιτήσουν. Και θα είναι πολλές αυτές οι περιστάσεις. Υπάρχει όμως ένας λόγος που θα τον αναγκάσει να πιάσει αυτή την δουλειά,καθώς βρίσκεται στα ίχνη ενός καταζητούμενου που πρέπει να τον παραδώσει στην δικαιοσύνη. Πολύ καλό σενάριο το οποίο έχει την πρωτοτυπία να μας παρουσιάζει την πρώτη υπόθεση του Τεξ σαν ρέιντζερ. Δεν χρειάζεται μεγάλη οξυδέρκεια για να καταλάβουμε ποιο είναι το πρόσωπο που καταζητείται (τουλάχιστον μετά τα μισά της πλοκής),ενώ οι αποφάσεις που παίρνει ο Τεξ στο φινάλε αμφιταλαντεύονται ανάμεσα στο ηθικό και στο νόμιμο. :respect: Το σχέδιο το βρήκα εξαιρετικό,αλλά ασφυκτιούσε μέσα στα μικρά καρέ. 

 

Η δεύτερη ιστορία του Τεξ έχει τίτλο "Από το σούρουπο έως την αυγή" και θα ολοκληρωθεί στο επόμενο τεύχος. Ο ήρωάς μας έρχεται κουρασμένος σε μία πόλη της Άγριας Δύσης κι αυτό είναι ένα γεγονός που κάνει αρκετούς από τους κατοίκους να τον δουν με θαυμασμό κι ακόμα περισσότερους να ανησυχήσουν. Ένας νεαρός δημοσιογράφος θα βρεθεί στο κατόπι του για να αποτυπώσει με την πένα του μία πιθανή είδηση,ενώ παράλληλα μία συμμορία που έχει σκοπό να κλέψει μερικές ράβδους χρυσού ανησυχεί μήπως έχει έρθει για να οδηγήσει τα μέλη της στην φυλακή κι έτσι εκείνοι αποφασίζουν να βρουν μία ελάχιστη δικαιολογία για να τον βγάλουν από την μέση. Η τελευταία (για το πρώτο μέρος) πράξη του δράματος θα δοθεί στο σαλούν,όπου θα βρέξει καυτό μολύβι.:minigun:  Πρόκειται για πλοκή που αποδεικνύει περίτρανα τον επιβλητικό χαρακτήρα του Τεξ,καθώς χωρίς να δώσει την παραμικρή αφορμή,μπαίνει στο επίκεντρο των συζητήσεων. Σκηνοθετικά η ιστορία ήταν προσεγμένη. Βλέπουμε,πίσω από την πλάτη του ήρωα (που ακόμα δεν ξέρουμε ποια δουλειά έχει στην πόλη),να ξετυλίγεται ένα σχέδιο ληστείας,με πολλούς πρωταγωνιστές. Το φινάλε του πρώτου μέρους μας αφήνει με μπόλικη δράση κι ένταση. Εξίσου ικανοποιημένος έμεινα κι από το σχεδιαστικό μέρος.

 

Στο άρθρο του ο Λευτέρη Ταρλαντέζος,φροντίζει να μας παρουσιάσει τον βίο και πολιτεία ενός κομίστα,που με το σουρεαλιστικό και ψυχεδελικό του στυλ,σημάδεψε την γενιά του. Μιλάμε για τον Andrea Pazienza,που έκανε ένα σύντομο πέρασμα από αυτόν τον κόσμο,καθώς σε ηλικία μόλις 32 χρόνων έχασε την μάχη με τα ναρκωτικά. :( Εφέτος η Ιταλία τον τίμησε με μία έκθεση που διοργανώθηκε στην μνήμη του,στην Ρώμη. 

 

 


:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Ζαγκόρ #16: Έρχεται στις 4 Σεπτεμβρίου!
07Ιουλ 18

Ζαγκόρ #16: Έρχεται στις 4 Σεπτεμβρίου!

Οι συγκλονιστικές ιστορίες των Ζαγκόρ, Μίστερ Νο και Τεξ συνεχίζονται στο Ζαγκόρ #16! ΜΗΝ ΤΟ ΧΑΣΕΤΕ!

Το τελευταίο τεύχος του Ζαγκόρ (#16) σηματοδοτεί το τέλος, αλλά και την αρχή μιας νέας εποχής για τις εκδόσεις μας! Περισσότερα θα διαβάσετε στο σχετικό editorial του τεύχους που τιτλοφορείται Ο τίτλος σταματάει... οι ήρωες συνεχίζουν! Το τεύχος #16 περιλαμβάνει τα εξής:

- Στο β’ μέρος της ιστορίας του Ζαγκόρ με τίτλο Ο Καταραμένος Θησαυρός, το νέο πέρασμα του κομήτη φέρνει ξανά στην «επιφάνεια» το ...παρελθόν και ένα θέαμα εντυπωσιακό... που πολύ σύντομα, όμως, θα συνοδευτεί από ανείπωτο τρόμο!

- Στο γ’ και τελευταίο μέρος της ιστορίας του Μίστερ Νο με τίτλο Το Φάντασμα Της Όπερας, οι αποκαλύψεις διαδέχονται η μια την άλλη, όταν η σοπράνο Μαρία Αργκέντας πέφτει θύμα απαγωγής του μασκοφόρου άνδρα...

- Στο β΄μέρος της ιστορίας του Τεξ με τίτλο Από Το Σούρουπο Έως Την Αυγή, ο νεαρός δημοσιογράφος Έλιοτ ανακαλύπτει γιατί πραγματικά ο Τεξ θεωρείται ένας θρύλος!

- Στη νέα ιστορία του Τεξ με τίτλο Οι Εξολοθρευτές (Cartonato Tex #5, Φεβρουάριος 2017) σε σενάριο G. L. Bonelli και σχέδιο A. Galleppini, μια συμμορία που εξολοθρεύει βίσονες σπέρνει παντού πτώματα σε αποσύνθεση. Δυο σκοτεινοί τύποι κινούνται στο παρασκήνιο αυτής της παράλογης σφαγής, όμως θα πρέπει να λογαριαστούν με τον Τεξ!

- Τέλος, το καθιερωμένο δισέλιδο αφιέρωμα του Λευτέρη Ταρλαντέζου είναι αφιερωμένο στον πολύ σπουδαίο Αμερικανό δημιουργό κόμικς Steve Ditco (1927-2018).

Μην χάσετε άλλο ένα ανεπανάληπτο τεύχος!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6939
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ο τίτλος σταματάει... οι ήρωες συνεχίζουν! 

 

Μακάρι, γιατί δημοσιεύτηκαν αρκετές εξαιρετικές ιστοριες και πολύ θα ήθελα να συνεχισθεί η τακτική μου επαφή με τους ήρωες της Sergio Bonelli Editore.

 

Τώρα με της ευκαιρία των διακοπών έκανα μια επανάληψη σε Ζαγκορ και Μιστερ Νο και πραγματικά το απόλαυσα.

 

Δεν πρέπει ο κ. Ανεμοδουράς να χάσει τώρα τα δικαιώματα των συγκεκριμένων ηρώων, καθώς τώρα ξεκινά η Bonelli Entertainment, με ταινίες και σειρές με τους ήρωες αυτούς προσεχώς στις οθόνες μας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

29 λεπτά πριν, ProfPhillipMortimer είπε:

Ο τίτλος σταματάει... οι ήρωες συνεχίζουν! 

 

Το κακό είναι ότι λογικά θα μπουν (και αυτοί) στον Μπλεκ (εκτός κι αν κυκλοφορήσει νέος τίτλος ή βγει κάποιο ένθετο σε εφημερίδα) και θα βλέπουμε ιστορίες σε πολλές συνέχειες,που θα αλλοιώνουν την απόλαυση της ανάγνωσης.  :(  Μακάρι να βγω λάθος. :pray:

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6939
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

14 λεπτά πριν, Indian είπε:

 

Το κακό είναι ότι λογικά θα μπουν (και αυτοί) στον Μπλεκ (εκτός κι αν κυκλοφορήσει νέος τίτλος ή βγει κάποιο ένθετο σε εφημερίδα) και θα βλέπουμε ιστορίες σε πολλές συνέχειες,που θα αλλοιώνουν την απόλαυση της ανάγνωσης.  :(  Μακάρι να βγω λάθος. :pray:

 

 

:beer: 

 

Νομίζω πως δεν παίζει αυτό το σενάριο όπως είχαμε συζητήσει στο παρελθόν (δικαιώματα Bonelli κλπ) και μιλάμε για εκδόσεις τύπου Εκουατόρια ή ένθετα εφημερίδας. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Τελευταίο τεύχος, τελευταίες ιστορίες των αγαπημένων μας ηρώων... Μέχρι την συνέχεια;)

 

Εξώφυλλο και Οπισθόφυλλο τεύχους 16:

 

Το εξώφυλλο προστέθηκε στο πινακάκι της παρουσίασης.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

On 8/24/2018 at 10:25 AM, Indian said:

 

Το κακό είναι ότι λογικά θα μπουν (και αυτοί) στον Μπλεκ (εκτός κι αν κυκλοφορήσει νέος τίτλος ή βγει κάποιο ένθετο σε εφημερίδα) και θα βλέπουμε ιστορίες σε πολλές συνέχειες,που θα αλλοιώνουν την απόλαυση της ανάγνωσης.  :(  Μακάρι να βγω λάθος. :pray:

 

 

:beer: 

Στον "Νέο Μπλεκ" δε θα μπούν οι Bonelli-κοί χαρακτήρες, αυτό είναι το μόνο βέβαιο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

On 24/8/2018 στο 10:25 ΠΜ, Indian είπε:

 

Το κακό είναι ότι λογικά θα μπουν (και αυτοί) στον Μπλεκ (εκτός κι αν κυκλοφορήσει νέος τίτλος ή βγει κάποιο ένθετο σε εφημερίδα) και θα βλέπουμε ιστορίες σε πολλές συνέχειες,που θα αλλοιώνουν την απόλαυση της ανάγνωσης.  :(  Μακάρι να βγω λάθος. :pray:

 

 

:beer: 

 

Το συζητήσαμε ήδη το θέμα εκτεταμένα εδώ ! Τελικά οι ήρωες Ζαγκόρ, Μίστερ Νο, Τεξ και Ντύλαν Ντογκ πάνε στο βιβλιοπωλείο με τον καθένα να έχει δική του αυτόνομη έκδοση! Η πρώτη τετράδα θα κυκλοφορήσει μέσα Νοεμβρίου:)...

 

Το editorial του Ζαγκόρ #16 με όλες τις πληροφορίες:

PicsArt_08-29-11.26.40.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ας γράψω δύο λόγια για το τελευταίο τεύχος του Ζαγκόρ. :(

 

Το περιοδικό φροντίζει σε αυτό το τεύχος να κλείσει τις οποιεσδήποτε εκκρεμότητες που έχει δημιουργήσει από τα προηγούμενα και να βάλει τέλος σε όλες τις ιστορίες του. Γι'αρχή θα βρούμε τον Ζαγκόρ με την ιστορία "Ο καταραμένος θησαυρός". Ο πρωταγωνιστής επιβεβαιώθηκε όταν έβλεπε με σκεπτικισμό την αλλαγή της συμπεριφοράς του καθηγητή Φλέκερ,ο οποίος κατέστρωσε ένα κλασικό σχέδιο προκειμένου να αποκτήσει μόνος του τον αμύθητο θησαυρό του βυθισμένου πλοίου. Ο μυστηριώδης κομήτης κάνει τελικά την εμφάνισή του και το θέαμα που αντικρίζουν ο Φλέκερ κι ο Ζαγκόρ είναι απίστευτο. Το σάπιο σκαρί θα φανερωθεί μπροστά τους και θα τους αποκαλύψει τον θησαυρό που κρύβει στο αμπάρι του,αλλά και τον απόλυτο τρόμο. :help: Αν παραβλέψουμε το γεγονός ότι πρωταγωνιστεί το Πνεύμα με το τσεκούρι,την κατάληξη του σεναρίου την βρήκα εξαιρετικά εύστοχη. Καταπιάνεται με ένα ύφος που μου αρέσει σε μεγάλο βαθμό,τόσο σε κόμικς όσο και σε ταινίες και σειρές. Υπήρχε δράση κι αγωνία στο μεγαλύτερο μέρος της και ταυτόχρονα έβγαζε και κάτι απόκοσμο. Δεν θα ήθελα όμως να είναι παρόντες ο Ζαγκόρ κι ο Τσίκο. Νομίζω ότι δεν ταιριάζει με την όλη δομή που έχει το σύμπαν που κινούνται. Για το σχέδιο δεν έχω να πω κάτι περισσότερο. Αρκετά καλό.

 

Το τρίτο μέρος του "Φαντάσματος της όπερας" κλείνει την ιστορία κι αποκαλύπτει όλη την αλήθεια του παρόντος,αλλά και του παρελθόντος. Η διάσημη ντίβα εξακολουθεί να έχει παραισθήσεις,ενώ όλοι όσοι εμπλέκονται στην υπόθεση της όπερας φέρονται περίεργα. Παράλληλα μία δολοφονία κάποιου που προσπάθησε να βγάλει κάποια άκρη με τον φόνο,κάνει τον Μίστερ Νο να τα παρατήσει για λίγο,αλλά και να βάλει το μυαλό του να δουλέψει,γεγονός που θα τον οδηγήσει στην εξιχνίαση του μυστηρίου,αλλά και στην ανακάλυψη τρομερών μυστικών του παρελθόντος. Η ιστορία,κατά την άποψή μου,δεν θα μπορούσε να κλείσει καλύτερα. Το σενάριο είναι άκρως λογοτεχνικό και όσο πηγαίναμε προς το φινάλε,νόμιζα ότι διάβαζα Αγκάθα Κρίστι. Η εξήγηση που δίνεται στο φινάλε,ο απρόσμενος ένοχος,αλλά και οι συνεχείς ανατροπές με ικανοποίησαν σε μεγάλο βαθμό.Τελικά φαίνεται ότι ο ήρωάς μας μπορεί να κλέψει την παράσταση και χωρίς το αεροπλάνο του. :P Σχεδιαστικά δεν έχει αλλάξει κάτι στην άποψή μου. 

 

Το τελευταίο μέρος της ιστορίας του Τεξ με τίτλο "Από το σούρουπο ως την αυγή" δεν μας είπε πολλά. Το φινάλε βρίσκει άτυπο νικητή (αν είναι δόκιμος ο όρος σε τέτοιες μονομαχίες) τον πρωταγωνιστή,αποκαλύπτεται το σχέδιο της ληστείας και της απάτης κι ο νεαρός δημοσιογράφος βρίσκει πλούσιο υλικό και το άρθρο του στην εφημερίδα γίνεται ανάρπαστο. Περίμενα την ιστορία να έχει μία κάποια συνέχεια,αλλά οι λίγες σελίδες του β'μέρους με απογοήτευσαν. Ουσιαστικά η υπόθεση φαίνεται να έχει τελειώσει από το πρώτο κιόλας μέρος και δεν είχε να μας δώσει κάτι ενδιαφέρον,παρά έναν χλιαρό επίλογο. Γενικά η ιστορία δεν είχε την αίγλη άλλων ιστοριών του Τεξ. Ήταν υποτονική,ενώ ο ήρωας τις περισσότερες στιγμές "ζει" μέσα από τις περιγραφές των θαυμαστών αλλά και των επικριτών του. Η σκηνή με το πιστολίδι μέσα στο σαλούν,πάντως,παίρνει έξτρα πόντους. :) Σχεδιαστικά...τα ίδια. :P

 

Έχουμε και δεύτερη ιστορία Τεξ σε αυτό το τεύχος,που έχει τίτλο "Οι εξολοθρευτές" και είναι αυτοτελής. Το σενάριο πραγματεύεται ένα αποτρόπαιο γεγονός. Ένας πλούσιος έμπορος κατάφερε να πάρει άδεια από έναν διεφθαρμένο δημόσιο λειτουργό και συγκρότησε μία ομάδα από αδίστακτους πιστολάδες,οι οποίοι είχαν σαν αποστολή να καταπατήσουν τα εδάφη των Ινδιάνων και να σκοτώσουν όσους περισσότερους βίσονες μπορούν. Ο λόγος είναι απλός. Για να πάρουν τα δέρματά τους,αφήνοντας τα υπόλοιπα κουφάρια στις ορέξεις των όρνεων. Αυτό εξοργίζει τους Ινδιάνους που βλέπουν να χάνεται η πρώτη ύλη για την τροφή,την ένδυση και την κατοικία τους. Στην υπόθεση θα εμπλακεί ο Τεξ,που θα αποδώσει δικαιοσύνη με τον δικό του,εκρηκτικό τρόπο. Πολύ καλή ιστορία που περιγράφει μία άσχημη κατάσταση και παίζει με τα συναισθήματα του αναγνώστη. Ο Τεξ δείχνει φανερά εξοργισμένος με τους υπαίτιους και μου έκανε εντύπωση που στο φινάλε χρησιμοποίησε τις γυμνές γροθιές του για να τους τιμωρήσει. Ήθελε έξτρα απόλαυση. :P Αλλά και το κόλπο για να σταματήσουν τους αδίστακτους κυνηγούς ήταν αριστοτεχνικό. :respect: Γενικά το σενάριο μού άφησε θετικότατες εντυπώσεις. Και στο σχέδιο έχει γίνει εξαιρετική δουλειά,αλλά δεν μπόρεσα να το απολαύσω όσο θα ήθελα,μιας και το αντίτυπό μου έχει κακοτυπωμένες τις μισές περίπου σελίδες της ιστορίας. :(

 

Το τελευταίο άρθρο του Λευτέρη Ταρλαντέζου,για το περιοδικό Ζαγκόρ,είναι αφιερωμένο σε έναν από τους ογκόλιθους της Αμερικάνικης,αλλά και παγκόσμιας σκηνής των κόμικς. Μιλάμε για τον μεγάλο εκλιπόντα Steve Ditko,τον συνδημιουργό (μεταξύ άλλων) του Spider Man και του Doctor Strange. Ένας άνθρωπος αρκετά ιδιαίτερος (ίσως και ιδιότροπος) που έδωσε τόσα πολλά στον χώρο,κέρδισε δόξα και καταξίωση κι έφυγε μόνος... :(

 


:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  533
  • Reputation:   5469
  • Achievement Points:  599
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5451 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

σπανια καταθετω αποψεις  αλλα νομιζω λογο της ιεροτητας των κομιξ και πως τα βλεπω διαχρονικα δικαιουμαι 3 γραμμες .

 

απο πλευρας εκδοτη τα πραγματα ειναι παρα πολυ απλα και κλεινω αμεσως no money no honey

εχω αρκετα κομιξ ωστε να μπω ανετα στην κατηγορια πολυθεματικος πολυσυλεκτικος που σημαινει οτι μπορω να εχω ταπεινη αποψη για ολα τα κομιξ χωρις να κατηγορηθω σαν μη αμεροληπτος

 

μικρος αγοραζα πολλα κομιξ κυριως πολεμικα μπλεκ ζαγκορ αγορι κτλ . ο λογος απλος και ισχυει για ολους μας με ταξιδευαν και με ευχαριστουσαν . παροτι οτι διαβαζω ακομα μπλεκ δεν μπορω να πω πλεον οτι οι κοκκινοι αστακοι οι κλωτσες στο σκυλο και η μια γροθια που ριχνει κατω 40 παληκαρια απο το λοντον με ταξιδευει η με συγκινει πλεον . οποτε μοιραια μπορω να παραδεχθω και λυπαμαι για αυτο οτι τα αγοραζω για συλεκτικους και μονο λογους . το ιδιο συμβαινει και για το αθλιο τα τελευταια χρονια μικυ μαους οπου ο μικυ απο ηρωας παιδικων χρονων εγινε μια αθλια φιγουρα  και το ντακνετ εριξε στα σκουπιδια το ιερο βιβλιο των εξερευνητων( δεν ειμαι κατα της τεχνολογιας στην τεχνολογια εργαζομαι )  . αντιθετα τρεχω σαν τρελλος να παρω μια ιστορια κορτο μαλτεζε , μιστερ νο κτλ που πραγματικα με ταξιδευουν , με μπερδευουν και με βαζουν σε απιθανους κοσμους .  καταληγω το μπλεκ ειναι ισχυρος τιτλος αλλα ο μπλεκ ο ιδιος δεν παει . ασ κανουν ενα πολυθεματικο περιοδικο στα πλαισια  του θεικου 9  οπου σε μερικα χρονια παρελασαν χωρις σταθερη συχνοτητα με αρχη και τελος οτι καλυτερο διαβασα στη ζωη μου

 

πηρα παραπανω απο 3 γραμμες και ξερω θα υπαρχουν αντιρισεις αλλα ετσι ειναι οι γνωμες δεν συμφωνουν ολοι

 

 

Επεξεργασία από nikos99
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  287
  • Content Count:  3078
  • Reputation:   11880
  • Achievement Points:  3079
  • Days Won:  20
  • With Us For:  6350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Για όποιον ενδιαφέρεται κυκλοφόρησε ο πρώτος τόμος με τα δύο πρώτα τεύχη.

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο.

 

Το εξώφυλλο προστέθηκε στο πινακάκι της παρουσίασης.

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο από τον 2ο τόμο

 

 

Προστέθηκαν στο πινακάκι της παρουσίασης.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.