Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γιατί ο Μικρός Ήρωας δεν πουλά πια;


ΤασίαΚούτ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1131
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2887 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

 

               Δύο μέρες πριν είχα αποφασίσει να κάνω, μια εκκαθάριση στην βιβλιοθήκη που έχω στο σπίτι μου. Να πετάξω άχρηστα περιοδικά, να κόψω αποκόμματα από εφημερίδες τα οποία, θεωρώ σημαντικά για να τα κρατήσω στο αρχείο μου όπως, και να βάλω νέα βιβλία και κόμικς (παράγγειλα κόμιξ για τον Κόναν όπως και μερικά εικονογραφημένα). Όμως, καθώς την καθάριζα έπεσε στην αντίληψή μου ένα αντίτυπο του γνωστού βιβλίου.Το είχε αγοράσει πρόσφατα ο πατέρας μου από, το κέντρο τύπου της περιοχής μου. Μου είπε μάλιστα με χαρά ότι, ξαναβγήκε. Και επειδή άκουγα και από αυτόν αλλά ,και από άλλους ότι αυτό το βιβλίο ήταν από τα πιο αγαπημένα τους έκατσα κάτω, και προσπάθησα να το διαβάσω. Δεν τα κατάφερα. Μήπως ήταν η γλώσσα; μήπως ήταν το γεγονός ότι το θέμα ήταν πλέον πολύ παρωχημένο; Μήπως οι απεικονίσεις δεν ήταν οι αναμενόμενες; Μήπως οι εκδότες ήθελαν να βγάλουν τα έξοδά τους μέρες κρίσης που είναι; Μήπως, θα ήθελαν να κάνουν τον συγκεκριμένο ηρώα γνωστό και στις σημερινές γενιές; Περίεργες σκέψεις αλλά, θα ήθελα να θίξω και ένα άλλο θέμα- μήπως αυτό που οι άλλοι θεωρούν πετυχημένο δεν είναι, και τόσο πετυχημένο τελικά; αν ναι γιατί; Διαβάζοντας τα σχόλια, στην αφιέρωση με τίτλο Μικρός Ήρως: Ένα τέλος και μια καινούργια αρχή...με έβαλαν σε μια σειρά από νέους προβληματισμούς Γιατί να πενθήσουμε για ένα ηρώα ο οποίος πλέον δεν είναι πια στην ζωή; Και πότε πεθαίνουν οριστικά οι χάρτινοι ήρωες;Και τα λοιπά..Οπότε, προσπαθώντας να δώσω κάποιες απαντήσεις στα προαναφερθέντα ερωτήματα ίσως μπορέσω και θίξω και κάποια πράγματα.

              Καταρχάς ο μικρός Ηρωας δημιουργήθηκε εκείνες τις εποχές '(μετά τον Εμφύλιο) προκειμένου να αναδείξει διαμέσω ενός πανέξυπνου αγοριού και των φίλων του αφενός τον ηρωικό αγώνα του Ελληνισμού εναντίων των Ναζί και αφετέρου να εμπνεύσει με αυτόν τον τρόπο τους μικρούς αναγνώστες της εποχής τους Αγώνες των Ελλήνων εναντίων των εχθρών -και βεβαίως το τι πέρασαν οι παλαιότεροι από αυτούς στην Κατοχή. Μέχρι εδώ καλά Όμως τι σημαίνει σήμερα; Έχουμε θέμα με τους ναζί; ζούμε τον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο; έχουμε κοινώς κατοχή όπως την ήξεραν οι παππούδες μας; Όχι.Εμείς ήμαστε γενιές που γεννηθήκαμε, στο μεταίχμιο του 70 μερικοί από εμάς έζησαν την Μεταπολίτευση. Στην συνέχεια, ζήσαμε ριζικότατες αλλαγές στο παγκόσμιο γίγνεσθαι όπως η κατάρρευση του Σοβιετικού Μπλοκ, η πτώση του Τείχους στην Γερμανία και η επανένωση αυτής η δημιουργία του Διαδυκτίου την νέα Χιλιετία τους Ολυμπιακούς του 2004 και το τέλος της Μεταπολιτευτικής Περιόδου το 2010 ή την χρυσή εποχή που ήταν γνωστή πάνω κάτω σε όλους μας...Όμως πού ήταν ο Μικρός Ηρωας σε όλες εκείνες τις φάσεις που άλλαξαν τόσο την παγκόσμια ιστορία όπως και την Ελλάδα που ξέραμε; Πουθενά.. Και γιατί βγήκε πρόσφατα στα περίπτερα; Για να κατηγορήσει τις κρίσεις που δημιουργήσαμε εμείς οι ίδιοι; Μπορεί. Αλλά δεν το κατάφερε. Γιατί όμως; 

        Εδώ σηκώνει και μια επιπλέον ανάλυση η οποία ευελπιστεί και να μην κουράσει αλλά και να δώσει κάποιες απαντήσεις. Συγκεκριμένα όταν κάποιος εκδοτικός οίκος πρόκειται να αναβιώσει έναν από καιρό ξεχασμένο ηρώα θα πρέπει πρώτα, να κάνει μια σωστή σοβαρή έρευνα τόσο σε πλάτος όσο και σε βάθος. Πολύ βάθος το οποίο, να καλύπτει ουσιαστικά και με μεστότητα όλες τις παραμέτρους. Δηλαδή γιατί σαν εκδοτικός οίκος, θα πρέπει να αναδείξω τον μικρό ήρωα; Και όχι κάποιον άλλον; πως θα πρέπει να τον προωθήσω στις νέες γενιές προκειμένου να τον γνωρίσουν; Τι αλλαγές θα πρέπει να κάνω στο κείμενο; Η πως σκέπτονται η γενιές των διαδικτυακών μπλοκ των smartphones και των tablets; Επιπρόσθετα πως ο σχεδιασμός του εν λόγω χαρακτήρα, θα πρέπει να είναι προκειμένου, να προσελκύσει γενιές οι οποίες είναι άκρως απαιτητικές όσον αφορά τα κόμικ; Διότι όντως είναι πολύ απαιτητικές σε σημείο που η έννοια απαίτηση χάνει την σημασία της. Το διαπιστώνω άλλωστε και εγώ η ίδια στο Forum που είμαι μέλος. Υπάρχουν πολλοί από εμάς οι οποίοι, είναι νεαρής ηλικίας αλλά οι γνώσεις τους στους χαρακτήρες και στις τεχνικές όπως και στις απεικονίσεις, μας ξεπερνούν με την ταχύτητα του φωτός.Θα μπορούσε άραγε ο Μικρός Ηρωας έτσι ατόφιος όπως είναι από τα βάθη των χρόνων να τους πείσει, για το αντίθετο; η απάντηση είναι όχι. Γιατί; διότι οι νέες γενιές, είναι πολύ ώριμες ζουν μέσα στην πληροφορία οι σκέψεις τους είναι πιο περίπλοκες από ότι ήμουν η εγώ ή εσείς ή οι πατεράδες μας όταν ήμασταν στην ηλικία τους.

         Παράλληλα η τωρινή γενιά, έχει σοβαρά θέματα να αντιμετωπίσει όπως η ανεργία, η φτώχεια, η αβεβαιότητα, τα οποία (θέματα) δεν είναι οι ναζί που κυνηγούσαν τον Σπίθα και την παρέα του από τοίχο σε τοίχο. Συν των άλλων, η απεικόνιση του και ως κόμικς και ως μέρος του κειμένου δεν πείθει, αλλά απωθεί. Όταν εγώ προσωπικά, έχω κόμικς του Σαουρί του Ντόχερτι, του Αλκατένα και πολλών άλλων που δυστυχώς δεν τους θυμάμαι -όταν έχω βιβλία, με απεικονίσεις του Στεφανίδη Γιάννη (ελληνική μυθολογία ). Όταν έχω διαβάσει Μανάρα ή, και τόσα διαμέσω του φόρουμ μας και, δεν είμαι γνώστης σε τέτοιο βαθμό όσον αφορά τα κόμικς-και παρά ταύτα παρότι την ηλικία μου με πείθει πιο πολύ ο Μίκι Μάους αλλά όχι ο μικρός ήρως (που δεν είναι ποντίκι και δείχνει τα του ποντικιού)τότε, πως ο τελευταίος του Θαλασσή θα πείσει τις γενιές του σήμερα που ξέρουν τα πάντα για τα κόμικς; που έχουν δει τεχνικές που και που οι ίδιοι ζωγραφίζουν; Και αναφέρομαι, στην απεικόνιση η οποία είναι ίδια και απαράλλακτη χωρίς νεωτερισμούς στις ανατομίες τόσο των σωμάτων όσο και των χώρων όπου και δραστηριοποιούνται Ακολούθως τι λύσεις θα πρότεινε ο μικρός ήρως στα προβλήματα και τις προκλήσεις που αντιμετωπίζουν τα νεαρά άτομα ;Με μπουνιές;με κλωτσιές; με τί;Με τα πάντσερ;

           Ταυτόχρονα, δεν μπορώ να αφήσω χωρίς κριτική και την γλώσσα του κειμένου. Είναι ίδια όπως εκείνη την εποχή που πρωτοβγήκε σχεδόν παιδιάστικη ενώ, δεν υπάρχει η τόλμη στο να προσαρμοστεί στην γλώσσα και στην σκέψη του σήμερα. Γιατί όμως; Μήπως, μπερδεύουμε την έννοια της αλλαγής και παράλληλα της  διατήρησης του ατόφιου ως προς την αρχική του φύση, με την νοθεία; Μήπως, ο εκδότης φοβάται  ότι αν αλλάξει την γλώσσα το σκεπτικό και το περιεχόμενο όπως και τον τρόπο σχεδιασμού θα αλλοιώσει τον ήρωα αυτόν; Και αν όντως ο φόβος αυτός υπάρχει τότε, γιατί αναβίωσε τον εν λόγω ήρωα; Ποιο το νόημα της αναβίωσης του αυτής; Γιατί, να μην αναβιώσουν λόγου χάρη και τα Θάντερκατς ή και άλλοι ήρωες πχ από την Οδύσσεια του Διαστήματος σε περιοδικά όπως τα ξέραμε; Μήπως, όλα αυτά δεν είναι αρκετά από μόνα τους; Η απάντηση σε αυτά θα έπρεπε να είναι αυτή. Τα κόμικς είναι μορφή τέχνης και όπως οι Τέχνες εξελίσσονται ετσι συμβαίνουν  και με αυτά. Όπως συμβαίνει  και με τους πραγματικούς ανθρώπους που τα δημιούργησαν. Αν ο χάρτινος ήρωας δεν μεστώσει, αν δεν συνάδει με την εποχή του αν, κατά καιρούς, δεν θίγει θέματα ταμπού ή όχι, αν δεν εκφράζει κάποιους προβληματισμούς όπως επίσης και η απεικόνιση του δεν είναι η αναμενόμενη. Αλλά  αντιθέτως, περιορίζεται σε μπουνιές κλωτσιές και λέιζερ στα μάτια ή τις σφαλιάρες στην μάπα του στρατιώτη του ναζιστικού στρατού τότε, παραμένει αφύσικα σε προνηπιακό στάδιο και επομένως, περνά στο περιθώριο- όπου σταδιακά ξεχνιέται εκεί και στο τέλος πεθαίνει. Όπως γίνεται με όλα τα πράγματα στην Ζωή.Και συνεπώς για αυτούς τους λόγους δεν χρειάζεται να πενθήσουμε για ήρωες που δεν θέλουν να αλλάξουν.Αλλά τους βάζουμε ή σε μουσεία ή, τους καταχωρούμε στα ντουλάπια και στα χρονοντούλαπα της ιστορίας των Κόμικ και όχι μόνο....

             Επιπρόσθετα, οι ήρωες κόμικς με το πέρασμα των καιρών ωριμάζουν, θέλουν ώρες ώρες και αυτοί να ξεκουραστούν, να ζήσουν μια φυσιολογική ζωή να πάνε για ψώνια να κάνουν έρωτα να θίξουν τα κακώς κείμενα της κοινωνίας στην οποία απευθύνονται έτσι ώστε να γίνουν ένα με αυτήν. Να διαβάζει λόγου χάρη κάποιος τον Σκρουτζ μακ Ντακ ή τον μικρό ήρωα και να λέει από μέσα του. «Να αυτό είναι ωραίο κόμικ» γραμμένο με μεστή γλώσσα, χωρίς παιδιάστικα πράγματα, χωρίς ανοησίες, ή με γλώσσα που παραπέμπει ή σε νήπια ή στα παιδιά των δεκαετιών του 50 και του 60.Να σε κάνει, να το απολαμβάνεις αλλά και να σε προβληματίζει κάπου κάπου. Για παράδειγμα, στο τεύχος 115 του Κόναν ο Βάρβαρος στο επεισόδιο με τίτλο το Πρόσωπο του θεού οι δημιουργοί, δεν στάθηκαν στον αγώνα του γνωστού ήρωα, ενάντια μιας τοπικής θεότητας της Ζαμόρα. Αλλά, έβαλαν την αμφισβήτηση για ένα ιδεώδες, το οποίο απεδείχθη ότι δεν ήταν τόσο θεϊκό, και ότι οι άνθρωποι καλό είναι να πιστεύουν σε θεότητες αλλά, και στις ίδιες τους τις δυνάμεις, να στέκονται στα πόδια τους, να μην είναι προληπτικοί, να μην νοιάζονται μονάχα για τον εαυτό τους αλλά, και για το σύνολο και την πορεία του.Αλλιώς θα βγει κάποιος άλλος ηγεμόνας Καλ και κάποιος άλλος Στρατηγός Γκάρθ οι οποίοι, θα είναι χειρότεροι από τους προηγούμενους και εκείνη τη  φορά δεν θα υπάρχει ( ο) Κόναν για να σώσει ξανά, τον κόσμο της συγκεκριμένης πόλης κράτους θίγοντας παράλληλα και την πηγή του προβλήματος που ήταν η αδιαφορία και η μοιρολατρία των κατοίκων της....

          Επίσης, οι δημιουργοί, δια μέσω  των χαρακτήρων και των δρώμενων τους όπως, στην περίπτωση του γέρου ιερέα έθιγαν και ερωτήματα του τύπου: τι θα κάναμε εμείς στην θέση του; θα παλεύαμε να διατηρήσουμε την ακεραιότητα την τιμή  και την ευσέβεια, στοιχεία που απαιτούνται για τέτοιο θώκο όπως εκείνον του Αρχιερέως; ή θα πέφταμε στις απειλές ενός στρατηγού;

          Παράλληλα, το κεφάλαιο αυτό μας έκανε να αναρωτιόμαστε πως στην ευχή  ένα κάθαρμα όπως ο στρατηγός Γκάρθ κατάφερε να κατέχει την απόλυτη εξουσία. Ταυτόχρονα, βλέπαμε την αγωνία την απογοήτευση τον πόνο την απόγνωση των κατοίκων, την δικαίωση. Όπως επίσης, την ωριμότητα την ανομία και την κατάχρηση εξουσίας του ισχυρού εις βάρος του αδυνάτου. Και που εμπεριέχονται όλα αυτά; Σε ένα κεφάλαιο μιας σειράς κόμικς ενός φανταστικού ηρωα μιας φανταστικής ηπείρου. Ο μικρός Ηρωας θα έθιγε τέτοια θέματα; Δεν ξέρω αλλά αμφιβάλω αν θα το έκανε. Θα μπορούσε να θίξει εμμέσως, και πολιτικά θέματα όπως και ζητήματα της σημερινής ελληνικής πραγματικότητας όπως έγινε στο κεφάλαιο του Κόναν;(εξέγερση, εναντίων μιας σάπιας πολιτικής τάξης πραγμάτων όπως και η αποτυχία της-η οποία θίγεται επιμελώς στο εν λόγω κεφάλαιο ) Μάλλον όχι και γιατί εφόσον αυτός ήταν ο σκοπός του εκδότη;

       Διότι πολύ απλά, ο εκδότης πιστεύοντας ότι με το να εκδώσει τον εν λόγω χαρακτήρα, θα προκαλέσει εκ νέου αγανάχτηση των Ελλήνων ενάντια στην ΕΕ κάτι που είναι εντελώς άτοπο. Δεν μπορείς ως εκδότης να πιστεύεις ότι με τον Σπίθα θα νικήσεις τι και ποιόν ;να πείσεις ποιους ;και να αναφέρεις το  τι φταίει στην περίπτωση της ελληνικής κοινωνίας και γιατί; Η ο εκδότης πίστευε σε μαγικούς ζωμούς όπως οι Γάλλοι με τον Αστερίκιο;(αστεριξ)(Οι οποίοι ακόμη πιστεύουν το φυσούν και δεν αντέχουν οτι ο Βερντικετόριξ νικήθηκε από τους Ρωμαίους και έπεσε η Γαλατία -πλην ενός χωριού χάρις ενός ζωμού-.Φαντασιώσεις εθνικού τύπου που αν δεν το έσωναν οι δημιουργοί του θα ήταν έργο απίστευτης βλακείας ). Τίποτε από όλα αυτά εκτός, από δύο πράγματα: Πίστευε, στην αγανάκτηση και στο κέρδος που θα αποκόμιζε από αυτήν. Όμως φευ δεν πέτυχε. Διότι ένας χάρτινος ήρωας, ζει όταν έχει κάτι νέο,ευχάριστο και ουσιαστικό να προσφέρει. Όταν δεν έχει, και αν δεν είναι του βεληνεκούς Σούπερμαν τότε, ο Θάνατος είναι βεβαίως για αυτόν και ούτε η νεκρανάσταση του δεν θα του είναι αρκετή.Σας ευχαριστώ πολύ για την προσοχή σας και περιμένω απάντηση σας. 

Επεξεργασία από ΤασίαΚούτ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν θες μίκρυνε τη γραμματοσειρά στο φυσιολογικό της μέγεθος γιατί είναι δυσανάγνωστο το κείμενο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5865
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3931 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Νομιζω ότι με τον μικρο ηρωα,εχει γινει ακριβως το αντιθετο.Μονο με ένα ανγνωσμα όπως είναι ο μικρος ηρωας θα αντεχε στον χρονο όπως και αντεχει,απλος δεν εχει την ιδια απηχηση που ειχε και τοτε.Εχετε καποιο δικιο ότι οι ηρωες πρεπει να εκφραζουν την εποχη τους,ομως ο μικρος ηρωας εκφραζει κατι διαχρονικο,την αντισταση εναντιον της τυρρανιας.Μαλιστα ειχα δει και εξωφυλλα κολλημένα σε τοιχο σε μια γνωστη και ταλαιπωρημενη περιοχη,στην Καισαριανή.Ειναι κατι που εχει και θα εχει απηχηση σε ολες τις γενιες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  799
  • Reputation:   5587
  • Achievement Points:  802
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5093 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ενα reboot θα ηταν οτι επρεπε να βαλουν τους ηρωες στην εποχη που ζουμε , π.χ να πολεμουν τα ματ στα εξαρχεια και το βασικοτερο να γινει κομικ φουλ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1131
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2887 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Αν θες μίκρυνε τη γραμματοσειρά στο φυσιολογικό της μέγεθος γιατί είναι δυσανάγνωστο το κείμενο.

Ok θα το κάνω 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1131
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2887 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Νομιζω ότι με τον μικρο ηρωα,εχει γινει ακριβως το αντιθετο.Μονο με ένα ανγνωσμα όπως είναι ο μικρος ηρωας θα αντεχε στον χρονο όπως και αντεχει,απλος δεν εχει την ιδια απηχηση που ειχε και τοτε.Εχετε καποιο δικιο ότι οι ηρωες πρεπει να εκφραζουν την εποχη τους,ομως ο μικρος ηρωας εκφραζει κατι διαχρονικο,την αντισταση εναντιον της τυρρανιας.Μαλιστα ειχα δει και εξωφυλλα κολλημένα σε τοιχο σε μια γνωστη και ταλαιπωρημενη περιοχη,στην Καισαριανή.Ειναι κατι που εχει και θα εχει απηχηση σε ολες τις γενιες.

Αγαπητέ κύριε deadneighbours καλησπέρα σας. Μακάρι να έχει γίνει το αντίθετο αλλά δεν βλέπω πολλούς να τρελαίνονται για τον εν λόγω Ήρωα. Επειδή αγοράζω και εγώ κόμικς στο τοπικό κέντρο τύπου μια φορά μου είπε η υπάλληλος έφερε το εν λόγω τεύχος και έκτοτε δεν το αγόρασε κανείς .Ακόμη είναι εκεί .Μάλλον θα το κάνω και αυτό δώρο στον πατέρα μου.Αντίθετα τα παπιά και οι Σούπερμαν γίνονται ανάρπαστα. Επίσης λόγω της δουλειάς μου όπως επίσης είμαι και η μεγάλη ξαδέλφη με ξαδέλφια έφηβους και μετά πιστέψτε με δεν το ξέρουν καν και αν κάποιοι το ακούσουν το λένε α ντεπασε Αν όντως πιστεύεται απο κάποιους  ότι το συγκεκριμένο τεύχος έχει απήχηση σε όλες τις γενιές για την δική μου και την σημερινή γενιά ένα πράγμα είναι σίγουρο .Το έχουμε ακούσει αλλά ή δεν ενδιαφέρει σε πολλούς από εμάς ή αυτοί που ενδιαφέρονται θα το ρίξουν μια ματιά και θα σκεφτούν Α καλά εδώ πάμε για τον τρίτο παγκόσμιο και αυτός είναι ακομη στον δεύτερο ή α καλά εδώ είσαι ακόμη και τα λοιπά.Οπότε η πέραση του μικρού Ήρωα  είναι από εκείνους  που το διάβαζαν όταν ήταν μικροί -ο  πατέρας μου είναι ένας από αυτούς και βεβαίως φαν - αν θα βγει καινούργιο θα το πάρει .Τέλος όσον αφορά την αφίσα στην Καισαριανή  είναι αυτό που φαντάζομαι - τον θυμήθηκαν για να αντιδράσουν ενάντια στην οικονομική τυραννία (είναι μεγάλο θέμα το ποιος φταίει) Τουλάχιστον ας έβγαινε μια νέα παραλλαγή αλλά με σοβαρή ματιά.Όχι άλλους αστερίκιους .

Επεξεργασία από ΤασίαΚούτ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1131
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2887 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ενα reboot θα ηταν οτι επρεπε να βαλουν τους ηρωες στην εποχη που ζουμε , π.χ να πολεμουν τα ματ στα εξαρχεια και το βασικοτερο να γινει κομικ φουλ

Επίσης οι ήρωες αυτοί να βγουν στους δρόμους να διαμαρτυρηθουν ως μαθητές για την χάλια παιδεία να ζήσουν την ανεργία ή αυτοί ή οι γονείς τους να βιώσουν την κοροϊδία και την απογοήτευση όπως πολλοί απο εμάς  και να ξενιτευτούν ή Ως εφηβοι να διαβάζουν κόμικς και να σκέπτονται ή να παίζουν λάπτοπ όπως όλοι οι έφηβοι στα Εξάρχεια και παντού 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31588
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  360
  • Reputation:   1948
  • Achievement Points:  404
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2887 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

   Οι νέοι τόμοι του μικρού ήρωα (με πολυτονικό εμένα προσωπικά με στραβώνουν στο μάτι).

Οι τόμοι του 1985 με μονοτονικό μου άρεσαν. Αυτούς συνήθισα, μ αυτούς μεγάλωσα , και με μονοτονικό μεγάλωσα.

 

Θα πρεπε να πουλά ο μικρός ήρωας πιο πολύ; Ναι κατά τη γνώμη μου , αλλά μόνο αν ήταν σε μονοτονικό.

 

    Γιατί δεν πουλά; Γιατί τι πουλά; Πωλούνται τα λουκυ λουκ , τα μπλεκ και τόσα αλλα περιοδικά όπως παλιά;

Πουλάνε οι εφημερίδες όπως παλιά; Για να πουλήσει κάτι έντυπο, κάτι πρέπει να χει να προσφέρει.

Ο μικρός ήρως ήταν ένα ανάγνωσμα για εφήβους , με αγάπη για την ελευθερία και την πατρίδα.

Πλέον υπάρχει το διαδίκτυο που είναι αντίπαλος του τύπου, των cd,  και πολλών άλλων.Οι νέοι έχουν πολλές επιλογές πλέον στο πως θα περάσουν το χρόνο τους.

 

 

    Λίγο η κρίση, λίγο το παλαιό θέμα,λίγο ο καλυμμένος  ανθελληνισμός, λίγο το πολυτονικό, λίγο το διαδίκτυο συνετέλεσαν στο να μην πουλήσει.

Επεξεργασία από averel
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1131
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2887 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Αγαπητέ κύριε Averel καλησπέρα σας . Διαβάζοντας, την άποψή σας με σεβασμό και προσοχή μπορώ να συμφωνήσω σε σημεία αλλά, θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω σε κάποια άλλα .Ναι όντως, ο Μικρός 'Ηρωας ήταν ένα ανάγνωσμα για τους εφήβους και τα παιδιά το οποίο, προσπαθούσε να  εμφυτέψει την αγάπη για την Πατρίδα και την Ελευθερία -δεν διαφωνώ καθόλου σε αυτό. Όμως, με το πέρασμα των καιρών δεν θα μπορούσε να δώσει το ίδιο πράγμα αλλά, σε διαφορετική γλώσσα και ύφος; Διότι, θα μπορούσε να εμπνεύσει την αγάπη για τον τόπο και τα πιστεύω του όπως, και να θίγει  και θέματα που προκαλούν την κοινωνία αλλά με την ανάλογη διπλωματία -Δεν αντιλέγω- τα τελευταία χρόνια υπάρχει πολιτική τάση εις βάρος χαρακτηριστικών, που συγκροτούν την ταυτότητα του Ελληνα. Και μάλιστα, σε τέτοιο βαθμό που οποιαδήποτε σχέση με παρελθόντα πχ βασιλεία  ή σημαία ή η θρησκεία έχουν θεωρηθεί ταμπού.Αυτό φάνηκε, και στην μετάφραση κάποιων ξένων κόμικ πχ στο Κόναν ο Βάρβαρος το τεύχος 136.Συγκεκριμένα, στο επεισόδιο Ρούν ο Σκοτεινός Θεός ο στρατιώτης, αποκαλεί τον βασιλιά του με το μικρό του όνομα ενώ στο ξενόγλωσσο δεν συμβαίνει αυτό- είναι και αυτό πολιτική παρέμβαση αλλά δεν θα ήθελα να ξεφύγω ούτε να θίξω το θέμα παραπέρα διότι δεν ανήκει στο φόρουμ. Το τελευταίο, αφορά στα κόμικ και μόνο. Τώρα, όσον αφορά τα τεύχη Λούκι Λούκ και Μπλείκ συμμερίζομαι την απορία σας αλλά, στο φόρουμ είδα πιο πολλές αφιερώσεις σε αυτά τα δύο παρά, στον Μικρό Ήρωα .Και εκεί έγινε ο ανάλογος προβληματισμός, και  στην αφιέρωση με τίτλο Μικρός Ήρως: Ένα τέλος και μια καινούργια αρχή...αλλά ,και στην απορία μου για το το πώς ξαφνικά και γιατί ο συγκεκριμένος ήρωας, να είναι σημαντικός.Επιπρόσθετα, ένας ήρωας θα πρέπει να προσαρμόζεται, θα πρέπει επίσης να βασίζεται μεν στην φαντασία αλλά, και στην ανάλογη καπατσοσύνη και εφυία των σεναριογράφων. Πως ήταν στο τεύχος 115 του Κόναν ο Βάρβαρος με τον τίτλο, το πρόσωπο του θεού; Αν έχετε διαβάσει Κόναν ή, αν έχετε τεύχη του ή αν έχετε φίλους που έχουν και τα δύο τότε θα ήταν μεγάλη ευκαιρία να το διαβάσετε για να διαπιστώσετε πως, οι σεναριογράφοι έξυπνα έθιξαν κάποια θέματα .Το ίδιο θα έπρεπε, να γίνει και με τον Μικρό Ηρωα. Δεν είναι κρίμα να μην μπορούν οι μετέπειτα γενιές, να τον απολαμβάνουν; Τόσο σπουδαίος είναι ο Σούπερμαν ; Δίνει τέτοιες σοφίες ;Ακολούθως, όσον αφορά το διαδίκτυο κατά εμέ είναι απλώς ένα μέσο . Το θέμα εδώ είναι, η έλλειψη φαντασίας αλλά και εφυιους προσαρμοστικότητας εκ μέρους των εκδοτών και των σεναριογράφων για τον Μικρό Ήρωα και αν αυτά τα δύο προβλήματα δεν υπήρχαν τότε το διαδίκτυο θα το εκτόξευε στα ύψη .Όμως αν το δείξετε σε νεότερες γενιές το καλύτερο είναι να το αγνοήσουν και αυτό είναι κρίμα διότι κάτι μεγάλο θα ήθελε να δώσει....Και τέλος ,το πολυτονικό σύστημα ξενίζει για εμάς που δεν το έχουμε ζήσει και όντως, είναι πρόβλημα και συμφωνώ σε αυτό.Ομως ας είχε το εν λόγο τεύχος, και τον ανάλογο ποιοτικό σχεδιασμό όσον αφορά τις μορφές και τις αναλογίες όπως συμβαίνει με το εξωτερικό και τότε, δεν θα μας πείραζε το θέμα του τονισμού των κειμένων .Τουλάχιστον  -να είχε την δουλειά του Γιάννη Στεφανίδη  ή να ζητούσαν απο αυτόν να το σχεδιάσει όπως σχεδίασε την ελληνική μυθολογία -Και επειδή αυτός, δεν ζει πλέον θα μπορούσαν οι εκδότες να απευθυνθούν σε νέους και ταλαντούχους σχεδιαστές κόμικ προκειμένου και να το προσαρμόσουν αλλά και να το κάνουν γνωστό σε όλους .Σας ευχαριστώ πολύ για την προσοχή σας.Και αν έχετε οποιαδήποτε απορία ή προβληματισμό ή διαφωνία ευχαρίστως τα δέχομαι

Επεξεργασία από ΤασίαΚούτ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12966
  • Reputation:   94911
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Για να μην επαναλαμβάνομαι.την άποψή μου για το θέμα την έχω εκφράσει ΕΔΩ...! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  886
  • Reputation:   5465
  • Achievement Points:  886
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4216 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ένας παράγων είναι ότι ο Μικρός Ήρως δεν είναι κόμικ, όπως τον αντιμετωπίζεις στο κείμενό σου, αλλά εικονογραφημένο διήγημα. Ο Isaac Asimov είχε γράψει κάποτε ότι τα παιδιά τής γενιάς του (γεννήθηκε το 1920) ήταν τα τελευταία, τα οποία χρειάζονταν να είναι εγγράμματα, προκειμένου να έχουν τις φτηνές τους συγκινήσεις, αναφερόμενος στα pulps. Με τον κινηματογράφο και την τηλεόραση, τότε που τα έγραφε, και με ένα σωρό άλλα την σήμερον ημέραν, τα παιδιά διαβάζουν όλο και λιγότερο. Κόμικς ίσως να διαβάζουν ακόμα, αν δεν έχουν πολλά λόγια. (Συγκρίνετε, π.χ., ένα Spider-Man της δεκαετίας τού 1960, που είναι τίγκα σε μικρά καρέ γεμάτα με διαλόγους και περιγραφές, με ένα σημερινό τεύχος, όπου υπάρχουν πολύ μεγαλύτερα, μέχρι και δισέλιδα καρέ, με ελάχιστο έως καθόλου διάλογο.) Το να περιμένουμε, λοιπόν, από αυτά τα παιδιά να διαβάσουν διηγήματα, είναι άτοπο.

 

Για τον ίδιο λόγο, φαντάζομαι ότι κάποιοι από τους αναγνώστες αυτού του νήματος θα προσπέρασαν την όντως ενδιαφέρουσα πραγματεία σου, ακριβώς επειδή ήταν ένα εκτενές κείμενο.

 

Κακώς, λέω εγώ ο βροντόσαυρος, που ακόμα διαβάζω (και) βιβλία, αλλά μπορεί να μην είναι έτσι. Αυτά τα καινούργια Spider-Man ή τις νέες περιπέτειες του Φάντομ Ντακ, που εγώ δυσκολεύομαι να τα καταλάβω, ακριβώς επειδή δεν έχουν αρκετό κείμενο, προφανώς τα νέα παιδιά τα καταλαβαίνουν μια χαρά. Κάποιες δεξιότητες πρέπει να έχουν λοιπόν, που εγώ δεν τις απέκτησα ποτέ.

Επεξεργασία από Kriton
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1131
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2887 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Αγαπητέ κύριε Kriton καλησπέρα σας. Μαζί με τον σεβασμό μου στην άποψή σας θα επιθυμούσα, να εξηγήσω κάποια πράγματα-Σωστά αναφέρατε ότι είναι ένα εικονογραφημένο διήγημα-όμως το κλειδί στον προβληματισμό μου είναι η εικονογράφιση αφενός, και αφετέρου η γλώσσα του κειμένου είτε αυτό το ανάγνωσμα είναι κόμικ είτε ειναι εικονογραφημένο μυθηστόρημα .Δεύτερον όντως οι νεαρές γενιές δεν διαβάζουν το διαπιστώνω και εγώ άλλωστε και στην δουλειά μου -είμαι εκπαιδευτικός σε περιφερειακό ΤΕΙ όπου φοιτούν μεγαλύτερα παιδιά με δικαίωμα ψήφου!!!!όμως και αυτά είναι πρόκληση για τους εκδότες- Παράλληλα πιστεύω το εξής οτι  τα κόμικς θα είναι πλέον το μοναδικό μέσο μάθησης  από εδώ και ύστερα όπως και στο μέλλον Αλλωστε,;για αυτόν τον λόγο στην προβληματική μου έγινε  σύγκριση μεταξύ του  Μικρού Ήρωα και κάποιων γνωστών κόμικ με τις ανάλογες αναφορές σε παραδείγματα πάντοτε σε κόμικ. Όπως επίσης στο  πως, οι εκδότες θα αντιμετώπιζαν τις απαιτήσεις γενιών των tablets των smartphones του  facebook κά. ο τρόπος επικοινωνίας των οποίων γίνεται βάση εικόνας και ελάχιστης κειμενογραφίας- Όντως τα κείμενα έχουν συρρικνωθεί και αυτό ίσως να οφείλεται σε δύο λόγους στην κούραση των μικρότερων να διαβάζουν υπερβολικά και δεύτερον το βεβαρημένο σχολικό πρόγραμμα με ένα πλήθος άχρηστα μαθήματα (κατά εμέ).Όμως, όταν βγάζεις έναν από καιρό ξεχασμένο ήρωα θα πρέπει σαν εκδότης να κάνεις μια σειρά από  έρευνες και μελέτες- για το πώς θα πρέπει να είναι ή το κείμενο ή η εικονογράφιση και τέλος αν διαπιστωθεί ότι ο συνδυασμός όπως αυτός υπάρχει στον μικρό ήρωα δεν προσελκύει διότι συν των άλλων θυμίζει δημοτικό σχολείο άλλων εποχών τότε αυτός ο συνδυασμός παρουσίασης του εν λόγω αντικειμένου θα πρέπει να αλλάξει ριζικά. Είδαμε τι κυκλοφορεί και πως αυτό κυκλοφορεί. Οπότε είτε ο συγκεκριμενος ήρωας είναι εικονογραφιμένο μυθιστόρημα είτε όχι θα πρέπει να αλλάξει αν όχι τότε δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει  τίποτε....

Σημείωση όσον αφορά τον τρόπο εικονογράφησης αυτό ισχύει και στο εικονογραφημένο μυθιστόρημα αν η εικονογράφιση δεν είναι η ανάλογη τότε θα μειώσει την αισθητική και το νόημα του κειμένου στην συνέχεια θα απωθήσει τον αναγνώστη και στο τέλος το ανάγνωσμα θα εγκαταλειφθεί.Να σας αναφέρω ένα μικρό παράδειγμα. Ο Κόναν ο Βάρβαρος δεν είναι καινούργιο ανάγνωσμα - όμως όταν τα κείμενα του Χαουαρτν ξαναεκδόθηκαν κατά την δεκαετία του 60 έγιναν αμέσως ανάρπαστα και ξέρετε γιατί; Διότι και η  εικονογράφηση του Εξωφύλλου όπως και οι απεικονίσεις του εν λόγω ήρωα ήταν αξιοθαύμαστες- και άκρως επιτυχημένες μέσα στο πνεύμα των εποχών και δη ζωντανές με τον ανάλογο ρεαλισμό στην απεικόνιση του ήρωα πάντοτε με σεβασμό στο πρόσωπό του..Και αναφερόμαστε για έναν φανταστικό ήρωα...Σας ευχαριστώ που δεχθήκατε την απάντησή μου

Επεξεργασία από ΤασίαΚούτ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.