Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
EDITOR'S CHOICE: SLAM DUCK
Hμερ. έκδοσης:
30-11-2016
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Αθλητικό,Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
17.0 x 23.5
Σελίδες:
132
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ιταλική
ISBN:
978-960-585-130--9
Ονομαστική τιμή:
3,50€
Υπερσειρά:
Editor's Choice
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

SLAMDUCK_0001.jpg  SLAMDUCK_0001z.jpg

 

Τι δεν έχουν γίνει ακόμα οι πάπιες; Μα μπασκετμπολίστες,έτσι θα πρέπει να σκέφτηκε ο δημιουργός και έκανε τους αγαπητούς πάπιους ομάδα μπάσκετ.Όλα αυτά στο τρίτο EDITOR'S CHOICE

 

132 σελίδων και μόνο με 3,5 ευρώ.Τα υπόλοιπα τα αφήνω σε εσάς  και τις σημαντικότερες πληροφορίες θα τις συμπληρώσω στην λιτή παρουσίαση μου.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν το ονόμασαν ετήσιο τότε μαλλον θα ανανεώσουν το συμβόλαιο.

 

 

  Δεν υπάρχει αναφορά αν θα υπάρξει άλλο τεύχος ή τι περιοδικότα θα εχει.Ολα ε'ιναι βατά.Αν υπάρχει ανανέωση που εγω πιστεύω οτι θα υπάρξει, θα δουν αν εχει κίνηση ο τίτλος και θα τον συνεχίσουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Ωραίο θρεαντ αλλά πιστεύω ότι πρέπει να γίνουν κάποιες διορθώσεις όμως. :)

  1. Το τευχάκι δεν έχει απλώς το όνομα Sla Duck αλλά Editor's Choice: Slam Duck
  2. Δεν είναι αυτόνομο αλλά αποτελεί μέρος της σειράς Editor's Choice.  Το πρώτο τεύχος της σειράς (Editor's Choice: Μίκυ Μάους #00) το είδαμε το 2014, το δεύτερο (Editor's Choice: Ο Μεγάλος Σπλας) το 2015 και φέτος για 2016 έχουμε το τρίτο.
  3. Τα Editor's Choice είναι κάτι σαν σειρά όπως τα Μεγάλα Σήριαλ του Τερζο...

Αν το ονόμασαν ετήσιο τότε μαλλον θα ανανεώσουν το συμβόλαιο.

:angel:

Ναι έβαλα και πριν 2 μήνες συνδρομή για το Φάντομ και guess what... Πάει πλέον η συνδρομή :P Αυτό δεν αποτελεί απόδειξη για κάτι χαχα Βασικά το ξέραμε από πέρσι διότι το έλεγε στα περιεχόμενα του Μεγάλου Σπλας ότι είναι ετήσια έκδοση εάν θυμάμαι καλά...

 

Kαι σε μεγαλύτερο μέγεθος από τα δύο πρώτα, στο μέγεθος του ΚΟΜΙΞ. :)

 

:valtnino:

Για να δικαιολογηθεί η τιμή του :) Το περσινό ήταν 200 σελίδων με την ίδια τιμή. Το φετινό εάν ήταν στις ίδιες διαστάσεις θα έπρεπε να ήταν πιο φτηνό... Αλλά με τους πειραματισμούς αυτούς δείχνουν προχειρότητα.... 

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το Editor's Choice ίσως μπορεί να μπει ως υπερσειρά, αλλά με εξαίρεση το 00, τα υπόλοιπα δεν έχουν αρίθμηση από την εκδοτική. Που και το 00 πιστεύω πως μπήκε για να υπονοήσει πως είναι το 00 του Μίκυ Μάους και όχι γιατί είχαν στο νου τους να τα γκρουπάρουν. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έχουν και διαφορετικούς κωδικούς αν δεν κάνω λάθος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μόλις το τέλεψα. Πολύ ιδιαίτερο από πολλές απόψεις. Εικαστικά κάνουν πράγματα που δεν έχω συνηθίσει σε Disney. Φτάνουν μέχρι και 6 σειρές τη σελίδα, αλλά πιο πολύ με εντυπωσίασε (για Disney :) ) το στήσιμο αυτής εδώ (κοπιάρω από την ιταλική έκδοση)

 

3161e.jpg

 

Ενδιαφέρουσα και η επιλογή (?) να έχουν χρώμα στο πλαίσιο (στο Topolino νομίζω πως δεν είχε) αλλά και να κοπανάνε ολοσέλιδα illustrations στο ξεκίνημα κάθε τεύχους/μέρους που μου θύμισαν αμερικάνικο TPB.

 

Σεναριακά τώρα. Αγγίζει και κάποια θεματάκια (ειδικά στο 4ο τεύχος/μέρος)

 

 

 

καλύτερα να το διαβάσετε πρώτα :) είναι σημαντικό μέρος της πλοκής

 

 

ερωτική αντιζηλία μεταξύ αδερφών

 

 

 

 

 

που δεν έχω συνηθίσει να βλέπω σε ***κόμικ*** της Disney. (και άλλα πλην αυτού. απλώς αυτό μου χτύπησε πιο έντονα στο μάτι :)

 

Συνολικά είναι πολύ κινηματογραφικό. Δεν θα μου μείνει ως κάποια φοβερή και τρομερή ιστορία που θα λατρεύω στους αιώνες (δεν ήταν και κάποια περιπέτεια σε κάποιο εξωτικό μέρος :) ), αλλά μου άφησε την ευχάριστη αίσθηση του να βλέπεις μια αμερικάνικη οικογενειακή ταινία ένα μεσημέρι του ΣΚ. Έχουμε δει (νομίζω) τέτοια πράγματα εκτός Disney, δε νομίζω όμως ότι τα έχουμε ξαναδεί εντός Disney.

 

Φυσιολογικά θα ήταν ένα 6/10, άντε να του δώσω ένα 7/10 λόγω των πολλών ιδιαιτεροτήτων του. :) Σίγουρα δεν είναι το συνηθισμένο κόμικ Disney. Με τίποτα :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ικανοποιητικο ως προς το μεγεθος και των αριθμων των σελιδων,αλλα οπως ειπε και ο germ παραπανω...

 

Συνολικά είναι πολύ κινηματογραφικό. Δεν θα μου μείνει ως κάποια φοβερή και τρομερή ιστορία που θα λατρεύω στους αιώνες (δεν ήταν και κάποια περιπέτεια σε κάποιο εξωτικό μέρος :) ), αλλά μου άφησε την ευχάριστη αίσθηση του να βλέπεις μια αμερικάνικη οικογενειακή ταινία ένα μεσημέρι του ΣΚ.

 

Φυσιολογικά θα ήταν ένα 6/10, άντε να του δώσω ένα 7/10 λόγω των πολλών ιδιαιτεροτήτων του. :) Σίγουρα δεν είναι το συνηθισμένο κόμικ Disney. Με τίποτα :)

 

....κατ' αλλα μια χαρα προσθηκη για την εκαστοτε Disney συλλογη! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν και είχα διαβάσει την ιστορία, το αγόρασα γιατί με ικανοποίησε πολύ η έκδοση. Μεγάλο μέγεθος και χαρτί πολύ καλύτερο από το άθλιο του προηγούμενου Editor's Choice.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3992
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Καλό μήνα!

Το πήρα πριν από λίγο. Απολαυστικότατη σαν έκδοση στο στυλ του Σούπερ Μίκυ με προσεγμένη εκτύπωση. Σωστή τιμή για την έκδοση.

Στα τις ιστορίας... δεν τη διάβασα ακόμα! Το σχέδιο δείχνει τελείως animation style δε με χαλάει αλλά ούτε τρελένομαι.

Έχω να πω πως άμα ήμουν 10 χρονών πάντως θα μου άρεσε τρελά σαν έκδοση από το εξώφυλλο. 

 

ΥΓ. Μας ξεπαράδιασε η καθημερινή... 3 τεύχη μίκυμαου απανωτά κ το σλαμ ντακ. Ελπίζω να βάλει κ καμιά ιστορία του 6.9 να κάνουμε λίγη οικονομία. xD Ευτυχώς που το κόμιξ κρατιέται κακά ακόμα. xD 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33882
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Μόλις το τελείωσα. Στην αρχή δεν μου γέμισε το μάτι. Η έκδοση προσεγμένη μεν αλλά το θέμα δεν με κέντρισε παρόλο που είμαι μπασκετάκιας. Και όμως και όμως...Το σχέδιο ωραίο μοντέρνο συνδυάζοταν υπέροχα με το θέμα αλλά και με την έκδοση. Το μαύρο περιθώριο τα έσπαγε. Η ιστορία? Οτι πρέπει για έναν έφηβο αθλητή. Διδάσκει τις χαρές του αληθινού αθλητισμού, του υγιούς συναγωνισμού και της συνεργασίας. Ακόμα και από τις πολλές "αμερικανιές" μπορεί και βγάζει θετικά μηνύματα. π.χ. οι "έξυπνες" "όχι τόσο όμορφες" μαζορέτες. 

 

Ναι αξίζει να διαβαστεί και να είναι ένα καλό ντίσνευ για παιδιά.

Ωραία έκδοση. 9/10 από μένα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31879
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  17
  • Reputation:   116
  • Achievement Points:  17
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2672 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Ήταν μια πάρα πολύ όμορφη ιστορία, με σημεία - γκαγκ αλλά και σημεία πιο ''συναισθηματικά'' ενώ κρατά τη δράση αμείωτη μέχρι και την τελευταία σελίδα ! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11286
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Αν το ονόμασαν ετήσιο τότε μαλλον θα ανανεώσουν το συμβόλαιο.

:angel:

Δεν έχεις και άδικο, μόλις μου έφτιαξες τη διάθεση :P 

 

Όσον αφορά το Slam Duck τώρα: 

 

Πραγματικά με τόσα καλά σχόλια που διάβασα θα σκύλιαζα αν δεν μπορούσα να το διαβάσω, αλλά ευτυχώς υπάρχει το σωτήριο site του Readpoint και έτσι δεν έμεινα στην απ' έξω  :respect: Θα συμφωνήσω λοιπόν με την πλειοψηφία, ήταν μια πάρα πολύ καλή και χορταστική ιστορία, που κυλούσε με έναν πολύ όμορφο τρόπο, αρκετά πρωτότυπο για Ντίσνεϋ (μου θύμισε λίγο υπερηρωϊκό ο όλος τρόπος στησίματος των καρέ και εξέλιξης της πλοκής μάλιστα) ενώ το αθλητικό ιδεώδες που διαπραγματευόταν δεν το έβαλε ατσούμπαλα στην ιστορία όπως συνήθως γίνεται στα Ντίσνεϋ, με έναν τρόπο εντελώς βρεφονηπιακό, με αποτέλεσμα συνήθως κάτι ιστορίες τύπου ''ευγενούς αμιλλας'' να είναι τελικά σκέτη αποτυχία. Ήταν σαν να διάβαζα φανζίν με ήρωες της Ντίσνεϋ, τέτοια εντύπωση μου δημιουργήθηκε. Πολύ ιδιαίτερη δουλειά πραγματικά, ο editor δεν έκανε τελικά κακή επιλογή. 

Επεξεργασία από petross21
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31706
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  177
  • Reputation:   706
  • Achievement Points:  177
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Επίσης και η ποιότητα της έκδοσης ήταν πολύ καλή, και σίγουρα πολύ ανώτερη από του περσινού ''Μεγάλου Σπλας'' που ειδικά η ποιότητα του χαρτιού του ήταν το λιγότερο απαράδεκτη.

 

 

Όσον αφορά τώρα το περιεχόμενο, τι να πει κανείς! Χιούμορ είχε, γλυκύτητα είχε, όμορφα μηνύματα είχε, μεγάλη ήταν, τι άλλο να ζητήσει κανείς;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1953
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5532 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Τι δεν έχουν γίνει ακόμα οι πάπιες;Μα μπασκετμπολιστες,έτσι θα πρέπει να σκέφτηκε ο δημιουργός και έκανε τους αγαπητούς πάπιους ομάδα μπάσκετ.

 

'Αν σκέφτηκε έτσι θα έκανε λάθος.

 

Το SLAM DUCK δε θα το έλεγα ακριβώς παιδική ιστορία, σίγουρα απομακρύνεται απ' τα στάνταρ της Ντίσνεϋ. Ο τρόπος εξιστόρησης θυμίζει τον πιο "προχωρημένο" Β' κύκλο του Μίκυ Μυστήριο, αλλά η ιστορία αυτή  καθαυτή είναι συναισθηματικούρα μέχρι αηδίας.

Επεξεργασία από Jim Slip
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33964
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Να καταθέσω και εγώ τις σκέψεις μου.


Πραγματικά ξεπέρασε τις προσδοκίες μου. Ομολογώ ότι ήμουν λίγο επιφυλακτικός λόγω των σχολίων εδώ. Ναι είναι ιστορία με... πούπουλα που τους έχω ιδιαίτερη αδυναμία όπως λέω με την κάθε ευκαιρία.  Σενάριο δοσμένο με κινηματογραφικό τρόπο. Μου άρεσε που αποφάσισαν να τα μεγαλώσουν λίγο ηλικιακά τα παπιά. Τους πάει το λίγο παραπάνω μπόι. Τα παραλληλόγραμμα καρέ ήταν κάτι φρέσκο και πολύ θετικό. Η ιστορία τα είχε όλα.

Από αλαζόνα πρωταθλητη που αλλάζει χαρακτήρα μέχρι ερωτικό ειδύλλιο και διαμάχη μεταξύ αδελφών.

 Δηλαδή κάποια στοιχεία που δε τα έχουμε ξανασυναντήσει σε ιστορία με παπιά. Σίγουρα από τις πιο ενήλικες ιστορίες Δίσνευ που έχω διαβάσει. Άριστη επιλογή από το επιτελείο των Καθημερινών εκδόσεων.

Θα μπορούσε να γίνει μία πολύ καλή τηλεταινία!!! Δε την διάβαζα την ιστορία... Την ζούσα!!! Να επισημάνω και εγώ τα σχόλια του Μικρού Νικόλα. Δύσκολα σχολιάζει Disney. Οπότε... 

Επεξεργασία από Μενίγ Πουαγώ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Δεν εχω να πω κατι αλλο.Συμφωνω με τοτς προλαλησαντες! Ειναι μια ομορφη ιστορια,η οποια περνα ωραια μηνυματα.Στην αρχη πριν την διαβασω,μου φανηκε καπως το σχεδιο,οχι κακο,απλα διαφορετικο,αλλα με το που ξεκινησα την ιστορια,no problem. :up:

 

Ναι,περασα καλα μαζι της. ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αρκετά καλή ιστορία αθλητικού θέματος...!Είχαμε συνηθίσει να διαβάζουμε ιστορίες με θέμα το ποδόσφαιρο κι έτσι το Slam Duck ήταν ένα μικρό διάλειμμα από τα ίδια και τα ίδια...! :P

 

Το σενάριο ουσιαστικά ήταν μία σειρά από συμβουλές κι από σοφά λόγια,όσον αφορά την ευγενή άμιλλα και το αθλητικό ιδεώδες...!Κι όλα αυτά παρακολουθώντας έναν αλαζόνα κι εγωκεντρικό παίχτη να μεταμορφώνεται προς το καλύτερο,όταν βρίσκεται κοντά σε παιδιά...!Κατά τ'άλλα η ιστορία κυλάει σαν παλιά τηλεοπτική σειρά...! :) Σε γενικές γραμμές μου άρεσε...!Σίγουρα ήταν μία καλή επιλογή από τους υπεύθυνους της έκδοσης,που έβγαλαν κάτι λίγο διαφορετικό...!

 

Το σχέδιο δεν μ'ενθουσίασε...!Οι χαρακτήρες ήταν πολύ χοντροκομμένοι και με πολλές γωνίες,άσε που τα τρία ανιψάκια ήταν σχεδόν στο ύψος μου...! :P Μου άρεσε όμως η εναλλαγή των καρέ και η αποτύπωση της έντασης,ειδικά στους αγώνες...!Το όλο στήσιμο μου θύμισε manga...!

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Το συγκεκριμένο ήταν μια ευχάριστη έκπληξη για μένα. Δεν περίμενα και πολλά αλλά το απόλαυσα όσο δεν πάει. Όντως ξεφεύγει από Disney και θυμίζει Β' κύκλο Μίκυ Μυστήριο (που είναι στα τοπ κομικ μου ever) και δεν περίμενα να μου αρέσει τόσο. Τρομερά καλοστημένο, ανάλαφρο σενάριο και με λίγα λόγια ήταν κάτι που του έριξα μια ματιά και κατέληξε να διαβαστεί ολόκληρο. Έστειλα μάλιστα και συγχαρητήρια στην Καθημερινή για την ιστορία και ελπίζω να δούμε κι άλλα τέτοια μεγάλα τευχάκια αυτόνομων ιστοριών περισσότερες από 1 φορά τον χρόνο!

 

Πάντως ναι τα ανιψάκια ήταν πολύ ψηλά για τα κομικσοστάνταρ αλλά what the heck! τουλάχιστον ήταν καλή ιστορία! Από μετριοκακές disney ιστορίες με κοντά ανιψάκια μπουχτίσαμε! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  838
  • Reputation:   6486
  • Achievement Points:  851
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3619 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

To πήρα και εγώ που έχω να διαβάσω Ντίσνευ 2 χρόνια.

Μόλις προλάβω και το διαβάσω θα σας πω άποψη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  30150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  300
  • Reputation:   2080
  • Achievement Points:  300
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αξίζει να αναφερθεί ότι το Slam Duck αποτελεί παρωδία  προσαρμογή του επιτυχημένου manga Slam Dunk του περιοδικού Weekly Shonen Jump της Shueisha! Φαντάζομαι ότι πρόκειται και για τη μοναδική ντισνεϋκή παρωδία προσαρμογή manga!!! 

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Slam_Dunk_(manga)

Επεξεργασία από Monkey D. Luffy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3992
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Αξίζει να αναφερθεί ότι το Slam Duck αποτελεί παρωδία του επιτυχημένου manga [post=https://en.wikipedia.org/wiki/Slam_Dunk_(manga)]Slam Dunk[/post] του περιοδικού Weekly Shonen Jump της Shueisha! Φαντάζομαι ότι πρόκειται και για τη μοναδική ντισνεϋκή παρωδία manga!!!

Μου δίνεις ωραία πάσα, μιας κ επιτέλους αυτές τις μέρες διάβασα το slam duck να πω τη γνώμη μου.

Καταρχάς, δεν θα το χαρακτηριζα παρωδία αλλά "προσαρμογή" ή απλως εμπνευσμένο απο εκεί. Δεν σατιρισε κάτι παρα πήρε τα στοιχεια δράσης, ψυχολογίας και ρομαντισμού του Slam Dunk.

Πραγματικα αφού το διάβασα λέω " ο τύπος που έγραψε το slam duck έχει διαβάσει σίγουρα το slam dunk!"

Το slam duck λοιπον ηταν αρκετά ξεχωριστό Ντίσνεϋ, το απόλαυσα ιδιαίτερα, ηταν χορταστικο, διαφορετικό απο τα συνηθη χαζα ντισνευ κ πανω απο όλα μου θύμισε πολλά σημεία απο το εξαιρετικο και αγαπημενο μου μάνγκα Slam Dunk.

Τέλος να πω πως του άξιζε που κυκλοφόρησε σε μεγαλο μέγεθος κ όχι σε μέγεθος Μικυ Μάους, αν και στο σχεδιο σε πολλά σημεία υπηρχαν θεματακια. Δηλαδή ένας καλός σχεδιαστης θα μπορούσε να το ανεβάσει σκάλες παραπανω.

 

Παρ'ολα αυτα θα του βαλω ενα 8/10!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  13440
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  3476
  • Reputation:   28905
  • Achievement Points:  3476
  • Days Won:  12
  • With Us For:  4907 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Το ολοκλήρωσα κι εγώ, ύστερα από πολλά βράδια! :P Αρκετά αμερικάνικο και σε στήσιμο και σε νοοτροπία... Σχεδιαστικά με ξένισε, αλλά του πήγαινε με το ύφος του. Ξεφεύγει από το παιδικό και χτυπάει εφηβικές καρδιές (με ό,τι υπάρχει ως επακόλουθο). :) Μου θύμισε τα αθλητικά μου χρόνια και νοστάλγησα, αλλά δεν είναι κάτι που θα το διάβαζα σύντομα ξανά ή συχνά (βλέπε ιστορίες γύρω από τη φωτιά, που τις έχω λιώσει). Είναι βαρύ για το δικό μου το στομάχι, που δεν θέλει να θέσει προβληματισμούς και πορεία στη ζωή του. Από την άλλη μπορεί να το πρότεινα για μάθημα στο γυμνάσιο! :lol: Για κάποιο λόγο το διάβαζα και το φαντασιωνόμουν ως live action σειρά! :xm: Λάτρεψα που με έκανε να μην αγαπήσω, ούτε να μισήσω τον σταρ του μπάσκετ... έπειθε ότι είναι αστέρι πολύ πολύ αληθινά.

 

:imac:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  34945
  • Group:  Members
  • Topic Count:  76
  • Content Count:  618
  • Reputation:   3801
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  7
  • With Us For:  1668 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

Ξεθάβω το θέμα για να πω πως η βιβλιοδεσία δεν είναι καρφίτσα αλλά ράχη με μαλακό εξώφυλλο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Μια αρκετά ενδιαφέρουσα ιστορία, που βέβαια θα εκτιμούσα πολύ περισσότερο πριν καμία δεκαπενταετία. Θυμίζει τις κλασικές οικογενειακές αθλητικές ταινίες που συνήθως παίζονταν στο Mega μεσημέρια Κυριακής. Το βασικό είναι ότι πρόκειται για μια αυτόνομη ιστορία που εύκολα θα ξαναδιαβάσω όταν θελήσω, κάτι που δύσκολα κάνω με τα τεύχη του Μίκυ Μάους. Μακάρι να βγουν κι άλλα Editor's Choice.

 

:Ion:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Το πετυχαινα χρονια μπροστα μου αλλα δεν το ειχα παρει. Φετος και με αφορμη το αλλο το ποδοσφαιρικο με τον Ντοναλντ (βασιλιας γκολποστ) ειπα να του δωσω μια ευκαιρια. Γενικα μια χαριτωμενη ιστορια ηθικοπλαστικη με λιγο χιουμορ.  Οπως σωστα ειπαν και πιο πανω θυμισε πολυ εφηβικες ταινιες με παρομοια θεματα και τις αναλογες διδαχες.

 

To slam dunk Manga που λετε οτι αποτελει εμπνευση δεν το εχω διαβασει αλλα αν κρινω απο αλλες δουλειες του ιδιου δημιουργου πχ Vagabond  μου εξαπτει το ενδιαφερον ηδη!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.