Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποια σειρά κόμικ μου προτείνετε;


Laz33

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Βρήκα κάποια Σπιρού και Φαντάζιο της Modern Times στην Αρχειοθήκη και κατέβασα να διαβάσω κάποια να δω αν θα μ΄αρέσουν.
Gaston να φανταστώ δεν υπάρχουν στα ελληνικά αλλά κάπου πήρε το μάτι μου θα τα βγάλει η cinebook στα αγγλικά :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 132
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Κι όμως, κάτι υπάρχει και στα ελληνικά. Πρέπει όμως να είναι εξαιρετικά δυσεύρετο. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Τα Σπιρού+Φαντάζιο είναι περιπέτειες :) Το χιούμορ είναι ανεπαίσθητο... Περισσότερο θα έλεγα "έχουν κάποιες χιουμοριστικές πινελιές μέσα".

 

Αυτό που είναι χιουμοριστικό, πολύ αστείο θα έλεγα, είναι ο Αχιλλέας Ταλόν. Αλλά δεν κάνει σε όλους :) Εγώ τον λατρεύω, άλλοι τον απορρίπτουν. Και ίσως αυτοί που απορρίπτουν τον Αχιλλέα να είναι αυτοί που λατρεύουν Γάτο, Λεονάρντο, Μπιλ και Μπουλ,  και κάποια άλλα από τα "μονοσέλιδα" που έχουν συλλεχθεί σε άλμπουμ. Τα οποία τα απορρίπτω εγώ εν πολλοίς (ή έστω, τα διάβασα, οκ, δεν κατάλαβα what's the big deal. δε μου κάναν μπιου. ίσως να χάνονται πάρα πολλά στη μετάφραση :D )

 

ίσως να γουστάρεις Μαυρογένη/Λάκυ. Δεν είναι κακός. Είναι λίγο απλός όμως. Αρκετά σλάπστικ θα έλεγα. 

 

ο Edika είναι θεός. αλλά δεν παίρνω όρκο ότι θα σου κάνει... Δες εδώ και εδώ

 

Τσέκαρε επίσης τα Παρά Πέντε. Με αυτά μεγάλωσε η γενιά μου διάολε :D

 

και φυσικά Φωτεινή της Νύχτας :D

 

όοοοολα αυτά, ψάξτα και ενδοφορουμικά. κυκλοφορούν διάσπαρτα αποσπάσματα :D

 

:cheers5:

 

σβου όλα γιατί μου έρχονται συνέχεια πράγματα. Μπλε, Νατάσα, Τιτεφ, Αστραπή, Χρυσά Κόμικς μπλαμπλαμπλα

 

Οπότε τσέκαρε Edika, Παρά Πέντε και Αχιλλέα Ταλόν, άμα ψάχνεις για "χιουμοριστικά". 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

To Lefranc θα στο πρότεινα εξ αρχής αν υπήρχε το παραμικρό σε ελληνικά ή αγγλικά. Είναι ακριβώς στα γούστα σου, όπως σε έχεις περιγράψει.

 

Στα χιουμοριστικά τώρα: Οι Μπλε είναι αγαπημένο μου. Το Σπιρού από την άλλη είναι ιστορικό, είναι σεβαστό, αλλά σε καμία από τις πάμπολες φάσεις που πέρασε δεν μπορώ να πω ότι με έπεισε για την αξία του. Δηλαδή αν δεν ήταν ο ιστορικός Σπιρού, το 2ο αρχαιότερο BD κλπ κλπ κλπ θα τα διαβάζαμε; Ο Γκαστόν είναι στριπάκι take it or leave it. Ο Αχιλλέας είναι καταπληκτικός! Και χοπ!

 

Αλλά για μένα το πιο αστείο άλμπουμ που έχει βγει στα ελληνικά και όποτε το διαβάζω γελάω είναι το Colombo του Αλτάν. 11 στα 10.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ok, θα διαβάσω από περιέργεια 1-2 Σπιρού μιας και τα βρήκα και μετά Αχιλλέα Ταλόν μιας και μου το προτείνετε και οι δύο.

Θα ρίξω μια ματιά και στο Colombo αν το βρω αφού λες είναι τόσο αστείο :)

 

Κρίμα για το Lefranc που δεν μπορώ να το διαβάσω. Μου φαινόταν κι εμένα πολλά υποσχόμενο από εικόνες που είδα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Σκέφτομαι να διαβάσω τα Κόρτο Μαλτέζε και ήθελα να ρωτήσω κάποια πράματα:

 

α) Με ποιο μου προτείνετε να ξεκινήσω;

β) Είναι ανεξάρτητες οι ιστορίες ή πρέπει να τις πάρω με τη σειρά;

γ) Υπάρχει κανένα έγχρωμο ή είναι όλα ασπρόμαυρα(κακά τα ψέματα, ο βασικότερος λόγος που δεν τα ξεκίνησα είναι το ότι δεν μ'ενθουσιάζει η ιδέα να διαβάσω κάτι α/μ)

δ) Τέλος, είναι εύκολο να τα βρω; Ποια άλμπουμ θεωρούνται εξαντλημένα;

 

Ευχαριστώ :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Οι ιστορίες είναι ανεξάρτητες. 

 

Μπορείς να τις πιάσεις με όποια σειρά γουστάρεις. Ελάχιστα είναι αυτά που θα χάσεις. Προσωπικά θα πρότεινα να ξεκινήσεις με την Μπαλάντα, η οποία στη πραγματικότητα δεν είναι Κόρτο. Ο γιος της τσιγγάνας είναι ένας από τους πολλούς χαρακτήρες του κόμικ. Σημαντικός, αλλά όχι ο κεντρικός. Απλώς εκεί πρωτοεμφανίζεται και εν συνεχεία ο Pratt πλάθει ένα σύμπαν τριγύρω του σε επόμενα κόμικ.

 

***ΜΗΝ*** αγγίξεις τα "Μου", "Ελβετικά" και "Νεανικά χρόνια". Αυτά τα 3 είναι καθαρά για τους φανατικούς. Ίσως για τους πολύ φανατικούς :) Προσωπικά θεωρώ κάπως πιο αδύναμο και το "Τανγκό". Καλό είναι, απλά πιο αδύναμο από τα άλλα.

 

Διάβασε επίσης όλο αυτό εδώ το τόπικ. Οι καίριες ερωτήσεις έχουν ξαναγίνει εκεί και έχουν ξανααπαντηθεί :)

 

Αρνούμαι να απαντήσω στην ερώτηση "έγχρωμα"-"α/μ". :) Δεν είμαι και σε καλή ψυχολογική κατάσταση αυτή τη στιγμή για να απαντήσω κόσμια και πολιτισμένα :) (μπορεί να κάνω λάθος, αλλά εάν δεν απατώμαι δεν υπάρχει κάτι στην Ελλάδα και σε έγχρωμο και σε α/μ. Ότι βγήκε έγχρωμο για πρώτη φορά εδώ, σε κάθε επανέκδοση παρέμεινε έγχρωμο και ότι βγήκε α/μ, παρέμεινε α/μ. Νομίζω πως μόνο στη Γαλλία υπάρχουν παράλληλα και από τα 2. Νομίζω επίσης πως η Μπαλάντα δεν έχει χρωματιστεί ποτέ)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Αδιάβαστος.   :minigun: Κελτικα.  ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εννοείς ότι το Κέλτικα κυκλοφόρησε και έγχρωμο και α/μ :) 

 

χρειάστηκε να ψαχτώ κάπως διότι στην αρχή νόμισα πως εννοούσες να αρχίσει με αυτό :) (το έχω από την παλιάααα 6τευχη έκδοση του 93. Οπότε δεν θυμόμουν το τι έδωσαν στην πιτσιρικαρία το 14 :D )

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3749 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

όλες οι εκδόσεις κόρτο που έχω (εκτός από τα γνωστά 6 έγχρωμα αλμπουμ/τεύχη 2η περίοδος) είναι Α/Μ

 

Άρα ακόμα και να βγήκαν έγχρωμα συγκεντρωτικά κάποτε σίγουρα έχουν βγει όλα και σε Α/Μ.

Επεξεργασία από totally_wired
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)

Άρα αν κατάλαβα καλά μόνο 6 άλμπουμ είναι έγχρωμα.
Θα μ΄ενδιέφερε να ξεκινήσω με το Χρυσό Σπίτι της Σαμαρκάνδης αλλά βλέπω είναι εξαντλημένο.
Και γενικά ήθελα να μάθω ποια είναι διαθέσιμα και πόσο εύκολο είναι να βρω τα εξαντλημένα.

Πολύ μπέρδεμα πάντως για κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί.
1ος κύκλος, 2ος κύκλος, κάποια μόνο α/μ, κάποια μόνο έγχρωμα, κάποια και α/μ και έγχρωμα.
Αλλά κι εδώ μέσα βλέπω υπάρχει ξεχωριστό ποστ για κάθε άλμπουμ και όχι ένα συγκεντρωτικό όπως γίνεται στις άλλες σειρές.
Ψιλοέχασα τη μπάλα αλλά θα τη βρω πιστεύω :)
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

πάρτο ήρεμα και χαλαρά και θα τη βρεις την άκρη :) δες το τόπικ που παράθεσα. λύνει πάρα πολλά θέματα. στο 17ο ποστ θα δεις που υπάρχει μια ανάλυση του τι και πως :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Aυτό θα κάνω.
Θα ξεκινήσω χαλαρά κι αν δω ότι μου αρέσουν θα τα συνεχίσω(όπως κάνω με όλες τις σειρές εξάλλου) :)

Πριν πάρω να διαβάσω κάτι έλεγα για να μπω στο κλίμα να δω αυτή την ταινία κινουμένων σχεδίων, που είναι η μόνη που βρήκα στα ελληνικά.
Ποια ιστορία είναι;
Στον τίτλο του youtube γράφει "Στα Βάθη της Αφρικής" και ξεκινώντας λέει "Out of Misery".
Δεν βρήκα όμως να υπάρχει άλμπουμ με τέτοιον τίτλο :thinking:

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μεταφορά των Αιθιοπικών είναι http://www.imdb.com/title/tt4212824/reference

 

εμμμ... δεν ξέρω :) μου ακούγεται ιερόσυλο και λάθος το να δει το κανείς πρώτα σε κινούμενο και μετά να διαβάσει το κόμικ, αλλά η αλήθεια είναι πως είμαι κολλημένος με τον Κόρτο οπότε μπορεί να παρασύρομαι :) σαν τη διαφορά του να βλέπεις στην τηλεόραση το κύμα να σκάει στο πλοίο με το να είσαι πάνω στο πλοίο, και να ακούς/βλέπεις/μυρίζεις/αισθάνεσαι το κύμα όπως σκάει και το πλοίο όπως σκίζει τη θάλασσα :) 

 

αλλά είπαμε. είμαι κολλημένος :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Eντάξει, αυτό είναι γενικός κανόνας.
Πάντα χάνει μια ιστορία όταν μεταφέρεται από κόμικ(ή βιβλίο) σε ταινία.

Πάντως προβληματίζομαι με ποιο άλμπουμ να ξεκινήσω.
Έλεγα με το Χρυσό Σπίτι της Σαμαρκάνδης ή τη Μπαλάντα της Αλμυρής Θάλασσας, αλλά βλέπω είναι και τα δύο εξαντλημένα.
Μετά έλεγα να πάω στα Κέλτικα μιας και είναι έγχρωμα και θα ήθελα να ξεκινήσω με κάτι που έχω συνηθίσει.
Αν μ΄αρέσει θα μπορέσω μετά να κάνω πιο άνετα τη μεταφορά σε α/μ φορμάτ(δεν έχω διαβάσει ποτέ μου α/μ κόμικ, παρά μόνο παλιά κάτι Ποπάυ που είχαν ενδιάμεσα α/μ σελίδες).

Αλλά διάβασα πως στην επανέκδοση(που λογικά αυτήν έχουν τα βιβλιοπωλεία) τα Κέλτικα έγιναν α/μ :thinking:

Oπότε κλίνω προς "Βενετσιάνικο Παραμύθι" ή "Κρυφή Αυλή του Μυστηρίου".

Πάντως βλέπω είναι τσιμπημένη η τιμή τους.
14.50€ τιμή εκδότη για α/μ κόμικ είναι too much :)



 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Η Μπαλάντα σίγουρα κυκλοφορεί τριγύρω. Καραεγγυημένα. Το γιατί τη δείχνει η Πρωτοπορία (λχ) εξαντλημένη, δεν το ξέρω. 

 

*ισως* όμως να ήταν καλή ιδέα να περίμενες μη τυχόν τη βγάλει η Μαμούθ (γιατί τη Μπαλάντα την είχε βγάλει το Παρα Πέντε). Ειπώθηκε στα Νέα της Μαμούθ πως είναι στα πλάνα τους. Θα μου πεις "και πότε θα συμβεί αυτό ρε φίλε???".... δεκτό :) Αλλά η έκδοση της Παρά Πέντε ήταν στεγνά το κόμικ, ενώ τα πιο πρόσφατα Κόρτο της Μαμούθ είχαν "εξτραδάκια" (σκίτσα, αρθράκια, κ.ο.κ.). Και τα εξτραδάκια πάντα λένε. Μα πάντα.

 

όσον αφορά την τιμή :) θα συνηθίσεις :) και φαντάζομαι ότι σταδιακά θα καταλάβεις γιατί διάφοροι λέμε ότι τα Disney και η Μαμούθ μας έχουν κακομάθει με τις τιμές τους :) (και μας κακομαθαίνει πλέον και ο Ανεμοδουράς εδώ που τα λέμε). 

 

εξαντλημένη η Σαμαρκάνδη?... ε ρε τζηζας. Μεγάλωσα σε καλές εποχές εντέλει :) Κακή ιδέα πάντως να αρχίσεις με το Παραμύθι, τώρα που το σκέφτομαι. Κρυφή Αυλή (ήτοι Σιβηρία) είναι πολύ καλύτερη. Άσε καλύτερα το Παραμύθι για μετά από 3-4 άλλα. Να έχεις μπει στη "μυθολογία" αυτού του σύμπαντος. Συν τοις άλλοις έχει και κάποια στοιχεία τα οποία έγιναν πολύ πολύ πολύ πιο έντονα σε Μου+Ελβετικά (εξηγώ "συγκαλυμμένα" σε όσους τα έχουν διαβάσει όλα αυτά το τι με κάνει να πιστεύω πως το Παραμύθι δεν είναι για ξεκίνημα :) προσπαθώντας να μην τα κάνω spoil σε όποιον δεν τα έχει διαβάσει) 


α/μ Ποπάυ. :lol: νταξ. νταξ λέω :) πάρε αρρωστημένο α/μ σχέδιο. Δεν είναι Πραττ :) Είναι Dave Sim. Είναι φωτορεαλισμός. Και τα σπάει :)

GP01-010.jpgGP01-011.jpgGP01-012.jpgGP01-013.jpgGP01-019.jpgGP01-020.jpgGP01-021.jpgGP01-022.jpg

 

καλό πράμα το χρώμα, αλλά δεν είναι απαραίτητο συστατικό για την απόλαυση ενός κόμικ :)  πως λέμε "καλό πράγμα το αλάτι, αλλά σε κάποια πιάτα, είναι προσβολή στον σεφ το να βάλεις αλατοπίπερο σε αυτό που σου σέρβιρε. Καταστρέφεις το πιάτο και μόνο που σκέφτεσαι να το "πειράξεις"" :) αυτό από άνθρωπο που είναι ικανός να βάλει αλάτι και στη φέτα :)

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Να πεταχτω και εγω και να πω ευχαριστω για τις πληροφοριες και ειδικα για το λινκ με την εσωτερικη χρονολογηση γιατι θελω να ξεκινησω να διαβαζω κορτο και θελω ενα μπουσουλα. Ελπιζω μονο να τα βρω και τα εξαντλημενα γιατι με το Ιζνογκουντ πχ που δεν εχω ολοκληρωσει την συλλογη με ενοχλει καπως!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Προσωπική άποψη (που έχω διαβάσει τα 2/3 των άλμπουμ) είναι πως το καλύτερο εισαγωγικό κόμικ για το σύμπαν του Κόρτο είναι η Σιβηρία (Κρυφή αυλή του μυστηρίου). Ηταν το πρώτο που διάβασα κατά τύχη και μ'έκανε να αγαπήσω τον τίτλο και τον πράτ γενικότερα. Σε αυτό το άλμπουμ διαγράφεται ο Κόρτο ως μορφή, ο Ρασπούτιν, η σχέση του με τις Femmes Fatales, το που προσανατολίζεται κοινωνικά (ίσως και πολιτικά) το κόμικ και πολλά άλλα. Διαβάζοντας εκ των υστέρων Αετό της Βραζιλίας, Μπαλάντα, Αιθίοπες, Παραμύθι κλπ κατέληξα ότι κανένα δεν θα μου είχε δώσει την ίδια αίσθηση μαγείας όσο η Σιβηρία (ίσως και η Σαμαρκάνδη που την θεωρώ εξαιρετική και ας την έχω διαβάσει αποσπασματικά και στα Αγγλικά). Καλό θεωρώ - ω, ιερόσυλε - και το "Κάτω από τον ήλιο του Μεσονυκτίου" και ας μην είναι Πρατ. Αλλά οκ δεν θα το πρότεινα με τίποτα για αρχή στον Κόρτο.

 

Τώρα αυτό για το αλάτι με την φέτα θα το αφήσω ασχολίαστο, έτσι γιατί είμαι υπεράνω και δεν κάνω σαν κάτι άλλους με τους γλυκάνισους. :)

 

Edit: Δεν το έθεσα καλά παραπάνω ως προς τον προσανατολισμό. Ο Πρατ, και αυτό ρίχνοντας μια ματιά στην ζωή του, είναι αρκετά σύνθετη φιγούρα για να βγάλει κάποιος συμπέρασμα ως προς το πόσο τον αντιπροσωπεύει η δουλειά του, πόσο μάλλον ένα κόμικ 50-60-70 σελίδων. Θέτοντας το καλύτερα, αποτελεί ένα καλό έναυσμα για να ξεκινήσει κάποιος την σκιαγράφηση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Προσωπική άποψη (που έχω διαβάσει τα 2/3 των άλμπουμ) είναι πως το καλύτερο εισαγωγικό κόμικ για το σύμπαν του Κόρτο είναι η Σιβηρία 

 

Όποιος τρώει μπρόκολα, αυτά παθαίνει :)

 

:cheers5:

 

υγ " και ας την έχω διαβάσει αποσπασματικά" αυτό, από μόνο του, αρκεί και περισσεύει για να καταλάβει κανείς το ποιόν του ανδρός. Αποσπασματικά. Τη Σαμαρκάνδη. χα! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Αυτό που ευχαριστιέμαι είναι ότι ο γερμανικός μπαίνει, βλέπει την απάντηση στο θέμα. Φεύγει για λίγο να πάρει τον χρόνο του και μερικές ανάσες ηρεμίας (όπως οι έγκυοι) και ξαναγυρνάει δριμύτερος. :D 

 

Ε λοιπόν επειδή ο σκύλος της λύσσας μου είχε υποσχεθεί ότι θα το ψάξει και εγώ περίμενα μήνες και μήνες, είδα και απόειδα και το βρήκα από έναν ξενιτεμένο που τα ανέβαζε τεύχος τεύχος (κάπως έτσι δεν πρωτοβγήκε και εδώ) κάθε εβδομάδα. Δεν φταίω εγώ, το σύστημα που άλλους τους ανεβάζει και άλλους τους στέλνει στα τάρταρα  :sad1:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Άντε και καλή μου αρχή.
Όταν το διαβάσω θα γράψω εντυπώσεις στο ανάλογο θέμα :)

post-31613-0-96243600-1498212321_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

καλοδιάβαστο! :cool::best:

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ευχαριστώ! :)
Το πήρα 10.88€ με την έκπτωση απ΄την Πρωτοπορία της Θεσσαλονίκης(απ΄τα λίγα που υπήρχαν στο ράφι, τα περισσότερα ήταν κατόπιν παραγγελίας) αλλά βλέπω έχει πολλές σελίδες με χοντρό ιλουστρασιόν χαρτί, πολύ καλή ποιότητα έκδοσης, οπότε είναι λογική η τιμή.
Λίγο που το ξεφύλισσα δεν με χάλασε ιδιαίτερα που είναι ασπρόμαυρο, μην πω άρχισα να το συμπαθώ κιόλας.
Ανυπομονώ να το διαβάσω :)

Α, να πω ότι το Χρυσό Σπίτι της Σαμαρκάνδης, που ήθελα αρχικά, έχει βγει σε 2 εκδόσεις.
Μια έγχρωμη του 1995 που έχει εξαντληθεί από καιρό και μια α/μ του 2013 που περιέργως είναι κι αυτή αρκετά δυσεύρετη.
Μάλλον θα βγήκε σε λίγα αντίτυπα.
Στο δε comicstrip μου είπαν πως δεν την έχουν αλλά είναι στα πλάνα της ΜΑΜΟΥΘ να επανατυπωθεί.
 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Bρέθηκε εντέλει και η Σαμαρκάνδη.
Και βλέπω έχει πολλά εξτραδάκια μέσα :)


post-31613-0-97695700-1498551679_thumb.jpg



Nα πω επίσης, με αφορμή το σχόλιο του germanicus περί Μπαλάντας, ότι μίλησα με τη ΜΑΜΟΥΘ χθες και μου είπαν πως δεν είναι στα άμεσα πλάνα τους να την εκδόσουν.
Το μεταφέρω και στα νέα της ΜΑΜΟΥΘ.
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Αν το διαβάσεις και δε σ'αρέσει το θέλω :D:P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Διάβασα το Χρυσό Σπίτι.
Μ΄άρεσε περισσότερο απ΄την Κρυφή Αυλή αλλά και πάλι δεν ξετρελάθηκα.
Καλή περιπετειούλα αλλά σε καμία περίπτωση δεν εντόπισα τη μαγεία που υποστηρίζουν πολλοί ότι υπάρχει στη σειρά.
Ή που δεν μπήκα ακόμα για τα καλά στο κλίμα(μακάρι να είναι αυτό) ή που δεν είναι τελικά και πολύ στα γούστα μου :)
Να το θέσω αλλιώς. Στο καπάκι απ΄το Χρυσό Σπίτι ξαναδιάβασα(για 3η φορά αν δεν κάνω λάθος) το Λάθος του Προγόνου από Ιζνογκούντ.
Μαντέψτε ποιο ευχαριστήθηκα περισσότερο :)

Βρέθηκε πάντως και η Μπαλάντα της Αλμυρής Θάλασσας στον Ευρυπίδη.
Δίνω μια τελευταία ευκαιρία.
Αν ούτε εδώ "ταρακουνηθώ", τα παρατάω.


Υ.Σ. Ναι ξέρω, ο Kurdy παρακαλάει να μην μ΄αρέσει :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Μάπα είναι, φέρτο δω :gun2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

15 περίπου χρόνια είχα στην κατοχή μου το θρυλικό Ινκαλ για να καταλήξω να το εκτιμήσω :D

 

οπότε κράτα μια πισινή πως μπορεί να μη σου έκανε μπίου σήμερα, αλλά να σου κάνει αύριο :) 

 

από εκεί και πέρα, μια χαρά κάνεις που δοκιμάζεις από διάφορα :best: έχω δει τόσους που "αυτό ξέρω, αυτό εμπιστεύομαι", που βρίσκω πάρα πολύ αναζωογονητικό όταν βλέπω κάποιον να ψάχνεται :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Είχα διαβάσει τη Σαμαρκάνδη όταν την πρωτοπήρα. Και χθες την είδα σε κινούμενα σχέδια στο youtube(υπάρχει με αγγλικούς υποτίτλους).

Την εκτίμησα περισσότερο, κατάλαβα περισσότερα πράγματα και μου ήρθε όρεξη να την ξαναδιαβάσω.

Έχω την εντύπωση ότι γενικώς τα Κόρτο δεν σου κάνουν φοβερή αίσθηση με την 1η.

Θέλουν το χρόνο τους.

Ίσως επειδή έχουν πολλά ονόματα, ονομασίες, εθνικότητες, χώρες, μέρη κτλ είναι δύσκολο να τα πιάσεις όλα με το καλημέρα.

 

Κάτι αντίστοιχο(σε μικρότερο όμως βαθμό) ισχύει και με την Ουγγρική Ραψωδία που διάβασα πρόσφατα.

Αρκετά συμπαθητική αλλά θέλω να την ξαναδιαβάσω γιατί δεν την κατανόησα πλήρως.

Όταν το κάνω θα γράψω την άποψή μου στο κατάλληλο θέμα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Έχω την εντύπωση ότι γενικώς τα Κόρτο δεν σου κάνουν φοβερή αίσθηση με την 1η.

Θέλουν το χρόνο τους.

 

Ίσχυσε και στη δική μου περίπτωση αυτό. Διαβάζοντας το πρώτο άλμπουμ, ήμουν λίγο μιεχ. Μέχρι τη μέση περίπου του δεύτερου, το ίδιο. Μέχρι που είδα ένα καρέ και σιγά-σιγά άρχισα να το εκτιμώ και εν τέλει να γίνει αγαπημένος τίτλος. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.