Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποια σειρά κόμικ μου προτείνετε;


Laz33

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Καλησπέρα.
Ήθελα τη βοήθειά σας για να μου προτείνετε κάποια σειρά που να έχει μυστήριο, περιπέτεια, εξιχνιάσεις εγκλημάτων αλλά και το στοιχείο του μεταφυσικού.
Όχι απαραίτητα όλα μαζί. Θα ήταν το ιδανικό βέβαια.
Mε καλό σενάριο οπωσδήποτε. Το σχέδιο δεν μ΄ενδιαφέρει τόσο, αρκεί να είναι τουλάχιστον αξιοπρεπές.

Για να σας δώσω να καταλάβετε ψάχνω κάτι παρόμοιο με ΤενΤεν ή Μπλέικ και Μόρτιμερ, αλλά να έχει και λίγο το στοιχείο του μεταφυσικού και του τρόμου(πνεύματα, στοιχειωμένα μέρη, μούμιες κτλ).

Ίσως ζητάω πολλά και να μην υπάρχει τέτοια σειρά, αλλά αν δεν ρωτήσω πως θα μάθω; :)

Επιθυμητές όλες σας οι προτάσεις :)

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 132
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Με κλειστά τα μάτια Ντικ Χέρισον

 

Δύο τεύχη σε κυκλοφορία και τα βρίσκεις εύκολα.

 

Άλλα τέσσερα υπάρχουν σκαναρισμένα στο φόρουμ (είχαν κυκλοφορήσει σε συνέχειες στο KOMICS ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ)

 

Εδιτ: δεν τα βρίσκω σκαναρισμένα μάλλον θυμάμαι λάθος. Μήπως πρέπει να τα σκανάρουμε εδώ που τα λέμε;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σαφώς και υπάρχουν τέτοια πράγματα :) Έχοντας δει όμως τα διάφορα ποστ σου, ξεκινάω με μια βασική απορία. Τα ΤενΤεν + Μπλέηκ και Μόρτιμερ ανήκουν σχεδιαστικά σε μια σχολή που λέγεται "βελγική καθαρή γραμμή" (wiki). Επειδή μέχρι στιγμής έχεις μιλήσει για Αστερίξ, Λούκυ Λουκ και Ιζνογκούντ, που και αυτά ανήκουν στην ΓαλλοΒελγική σχολή, ψάχνεις για κάτι που σχεδιαστικά να είναι παρόμοιο με τα παραπάνω ή διατίθεσαι να δοκιμάσεις και άλλα στυλ? :) ή μήπως, εάν σου προταθεί σε άλλο στυλ, να πέσει και καμιά εικόνα μαζί? :)

 

:cheers5:

 

 

edit Morris + ο Αστερίξ του Uderzo είναι του Marcinelle school (wiki) (άμα τυχόν αρχίσεις να ψάχνεις πράγματα :) )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Σαφώς και υπάρχουν τέτοια πράγματα :) Έχοντας δει όμως τα διάφορα ποστ σου, ξεκινάω με μια βασική απορία. Τα ΤενΤεν + Μπλέηκ και Μόρτιμερ ανήκουν σχεδιαστικά σε μια σχολή που λέγεται "βελγική καθαρή γραμμή" (wiki). Επειδή μέχρι στιγμής έχεις μιλήσει για Αστερίξ, Λούκυ Λουκ και Ιζνογκούντ, που και αυτά ανήκουν στην ΓαλλοΒελγική σχολή, ψάχνεις για κάτι που σχεδιαστικά να είναι παρόμοιο με τα παραπάνω ή διατίθεσαι να δοκιμάσεις και άλλα στυλ? :) ή μήπως, εάν σου προταθεί σε άλλο στυλ, να πέσει και καμιά εικόνα μαζί? :)

Αστερίξ, Λούκυ Λουκ και Ιζνογκούντ με καλύπτουν πλήρως(προς το παρόν τουλάχιστον) στα χιουμοριστικά.

 

Ήθελα τώρα κάτι πιο πολύ σε μυστήριο.

Δεν μ΄ενδιαφέρει τι στυλ θα είναι το σκίτσο. Αν είναι γαλλοβελγικής σχολής ακόμα καλύτερα.

Αλλά δεν στέκομαι τόσο εκεί.

 

 

 

Με κλειστά τα μάτια Ντικ Χέρισον

 

Δύο τεύχη σε κυκλοφορία και τα βρίσκεις εύκολα.

 

Άλλα τέσσερα υπάρχουν σκαναρισμένα στο φόρουμ (είχαν κυκλοφορήσει σε συνέχειες στο KOMICS ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ)

 

Εδιτ: δεν τα βρίσκω σκαναρισμένα μάλλον θυμάμαι λάθος. Μήπως πρέπει να τα σκανάρουμε εδώ που τα λέμε;

Και μόνο απ΄το εξώφυλλο φαίνεται ενδιαφέρον. Θα το ψάξω.

Ευχαριστώ :)

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

οκ :) Ετοιμάσου να αναθεωρήσεις άποψη για το άμα τα Μπλέηκ + Μόρτιμερ είναι ακριβά :) Ο Τερζόπουλος και η Μαμούθ μας έχουν καλομάθει με τις τιμές στις οποίες πουλάνε τα κόμικ τους :) Με το που φεύγεις από αυτούς, αρχίζεις να στάζεις χρήμα :)

 

Δυνατή η πρόταση για Ντικ Χέρισον.   :best:

 

Δικά μου φετίχ. (αρκετά όμως πιο σκοτεινά/βαριά από τα 2 BD που ανέφερες)

 

Πεθαίνω για τα Hellboy και γενικώς για οτιδήποτε έχει ***σχεδιάσει*** ο Mignola. (όταν δεν τα σχεδιάζει αυτός, κάτι του λείπει και δεν ψοφάω :) ) Όσες μούμιες κι όσα τέρατα γουστάρεις :)

 

Υπάρχει στην Αμερική ένα, ας το πούμε ρεύμα, που λέγεται "crime comics". Ονόματα κλειδιά: Brian Azzarello, Ed Brubaker , Brian Michael Bendis και καμπόσοι ακόμα :) Οι συνεργασίες Brubaker+Sean Phillips (στο σχέδιο αυτός) λένε απίστευτα. Το κακό είναι πως το μόνο κόμικ τους με εγκλήματα που έχει στοιχεία μεταφυσικού, το Fatale, ήταν απλώς μέτριο. Κάτι Criminal και κάτι Fade Out όμως κ*λολένε :best: Αυτά όμως είναι προς τη "noir" μεριά των αστυνομικών... (Μπόγκαρντ, James Ellroy κι έτσι :) ). Απλώς γράψε τα ονόματα στο μυαλό σου :) Πιθανολογώ ότι σε κάποια φάση θα φτάσεις και σε δαύτους :)

 

===

 

Ο ορισμός του "αστυνομικής περιπέτειας με μεταφυσικό" είναι τα ιταλικά Dylan Dog. Εδώ έχουμε 2 εκδόσεις. Τα Ντύλαν Ντογκ της Μαμούθ και τα Dylan Dog + Dampyr της Jemma. Έχουν φανατικούς οπαδούς. Δεν με έχουν ξετρελάνει όμως. Δεν με χάλασε που τα διάβασα, δεν θα κλάψω εάν δεν ξαναμεταφραστεί κάτι. There. I just had to put this one out of the way :lol:

 

===

 

ουαχαχα.... Hellblazer. οκ... εδώ παίζει μπάλα και το ποιος είναι ο δημιουργός σε κάθε story-arc. Προσωπικά κόβω φλέβες για αυτά όπου στο σενάριο είναι ο Azzarello (146-174). Δες τις διάφορες παρουσιάσεις του Κώτσου και κρίνε ποια μπορεί να σου κάνουν  :) Με τον ίδιο ήρωα υπάρχει και το Dark Entries σε σενάριο του καραλατρεμένου μου συγγραφέα αστυνομικών Ian Rankin :best:

 

 

... δεν... μετά τον Hellblazer, δεν μου έρχεται απολύτως τίποτα άλλο που να πλησιάζει έστω και από χιλιόμετρο το σπορ... :) Ψάχνοντας να βρω ποια τεύχη έκανε ο Azzarello, έπεσα στο εξής στη wiki για το Hellblazer. " Hellblazer was one of the first modern occult detective fiction works and heavily influenced the genre to come." ... Occult Detective Fiction. Κοιτάζοντας και στο σχετικό μέρος του λήμματος βλέπω να μνημονεύει Hellboy + Dylan Dog. τι άλλο να πω? :) Απλώς να επαναλάβω ότι όλα αυτά είναι σαφώς πιο βαριά αναγνώσματα από εκείνα τα 2 BD :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4236
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  153
  • Content Count:  1514
  • Reputation:   18098
  • Achievement Points:  2201
  • Days Won:  21
  • With Us For:  5971 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ρίξε μια ματιά και στα ΜΑΡΤΙΝ ΜΥΣΤΕΡ, από την ιταλική σχολή αυτά! Θυμίζουν και λίγο Indiana Jones και έχουν αρκετά από τα στοιχεία που σε ενδιαφέρουν.  ;) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλησπέρα.

Ήθελα τη βοήθειά σας για να μου προτείνετε κάποια σειρά που να έχει μυστήριο, περιπέτεια, εξιχνιάσεις εγκλημάτων αλλά και το στοιχείο του μεταφυσικού.

Όχι απαραίτητα όλα μαζί. Θα ήταν το ιδανικό βέβαια.

Mε καλό σενάριο οπωσδήποτε. Το σχέδιο δεν μ΄ενδιαφέρει τόσο, αρκεί να είναι τουλάχιστον αξιοπρεπές.

 

Για να σας δώσω να καταλάβετε ψάχνω κάτι παρόμοιο με ΤενΤεν ή Μπλέικ και Μόρτιμερ, αλλά να έχει και λίγο το στοιχείο του μεταφυσικού και του τρόμου(πνεύματα, στοιχειωμένα μέρη, μούμιες κτλ).

 

Ίσως ζητάω πολλά και να μην υπάρχει τέτοια σειρά, αλλά αν δεν ρωτήσω πως θα μάθω; :)

 

Επιθυμητές όλες σας οι προτάσεις :)

 

 

Περιγράφεις επακριβώς το Dylan Dog. Τσίμπα τους τόμους που υπάρχουν στα Ελληνικά από Μαμούθ & Jemma και καθάρισες...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Έψαξα λίγο αυτά που μου προτείνατε.

Εκ πρώτης όψεως (από κάτι εικόνες που είδα), αυτό που πλησιάζει περισσότερο σ΄αυτό που ψάχνω, είναι το Ντικ Χέρισον.
Κρίμα που έχουν βγει μόνο 2 τεύχη.

*Πίπης ο Πάπιας αν βρεις κάπου τα σκαναρισμένα που λες, τα θέλω.

Απ΄τα υπόλοιπα το Ηellboy ίσως και να μου αρέσει.
Τα Μάρτιν Μύστερ και Ντύλαν Ντογκ με χαλάει που είναι ασπρόμαυρα.
Ίσως αργότερα ασχοληθώ μαζί τους, αλλά σε πρώτη φάση ήθελα κάτι έγχρωμο.

Ευχαριστώ πάντως όλους σας για τις απαντήσεις.
Και μη διστάσετε να μου προτείνετε κι άλλα :)
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ντύλαν Ντογκ έγχρωμο στο τρέχον Μίστερ Νο.
 

Δεν είμαι και πολύ σχετικός με τα σκαναρισμένα. Αν μπορούν οι σκάνερς του φόρουμ να ενημερώσουν αν υπάρχουν ή όχι;

 

Από εκεί και πέρα τα τευχάκια Κomics της Καθημερινής ψιλοκυκλοφορούν από 'δώ κι από 'κεί και δεν νομίζω να δυσκολευτείς να τα βρεις αν τελικά σου αρέσει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Eντάξει, βρέθηκαν τα σκαναρισμένα Ντικ Χέρισον με τη βοήθεια του germanicus.

Eίναι οι ιστορίες Η Καταραμένη Όπερα(3ο τεύχος της γαλλικής σειράς) και Αδέρφια της Τέφρας(6ο τεύχος της γαλλικής σειράς).
Μαζί με τα άλλα δύο που έβγαλε σε άλμπουμ η ΜΑΜΟΥΘ, έχουμε συνολικά μετεφρασμένα τα 4 απ΄τα 11 τεύχη της σειράς.
Απ΄το τίποτα κάτι είναι κι αυτό :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33882
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Φίλε laz33 μήπως να δοκίμαζες να διαβάσεις Κόρτο Μαλτέζε  (http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=32928&hl=%2B%CE%BA%CE%BF%CF%81%CF%84%CE%BF+%2B%CE%BC%CE%B1%CE%BB%CF%84%CE%B5%CE%B6%CE%B5&do=findComment&comment=476475)

 

Έχει άφθονη περιπέτεια, λίγο υπερφυσικό, λιγότερο μυστήριο, καθόλου εξιχνιάση εγκλήματος, αλλά νομίζω θα είναι του γούστου σου. Και δεν ξεφεύγουν πολύ σε τιμή (καλά άντε λιιιιιγο ξεφεύγουν, αλλά το αξίζουν)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Διάβασα τα 3 απ΄τα 4 Ντικ Χέρισον κι έμεινα πολύ ικανοποιημένος.
Είναι αρκετά κοντά σ΄αυτό που έψαχνα. Κρίμα που δεν έβγαλε άλλα τεύχη η ΜΑΜΟΥΘ.

Έψαχνα στη cinebook μπας και βρω τίποτα ενδιαφέρον.
Σε 1η φάση μου "γυάλισαν" οι σειρές:
Long John Silver
Le Scorpion
Complainte des Landes Perdues (Lament of the Lost Moors)

Τις γνωρίζει κανένας;
Αξίζει ν΄ασχοληθώ με κάποια;


Edit: Να συμπληρώσω ότι και η Barracuda έμοιαζε ενδιαφέρουσα σειρά αλλά με χαλάει ο σεναριογράφος(Dufaux).
Είναι αυτός που έγραψε το L'Onde Septimus, τo χειρότερο άλμπουμ Μπλέικ και Μόρτιμερ :thinking:

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Δεν ξέρω για το blake et Mortimer αλλά το Barracuda είναι από τις καλύτερες BD περιπέτειες με πειρατές, μαζί με τα Le Diable Des Sept Mers των Yves και Hermann, το Hannibal Meriadec et les larmes d'Odin των Istin/Crety και το Black Crow του Jean-Yves Delitte. Το Long John Silver λιγότερο, δεν θα έμπαινε στο top 5 των πειρατικών μαζί με τα άλλα με τίποτα.

 

Το Complainte des Landes perdues είναι από τα καλύτερα heroic fantasy εκεί έξω. Και κυκλοφορεί και μεταφρασμένο, σίγουρη επιλογή. Το Le Scorpion επίσης εξαιρετικό ιστορικό bd. Έχω διαβάσει το πρώτο τεύχος και αυτό από scanlation που χάνει. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

 

Το Complainte des Landes perdues είναι από τα καλύτερα heroic fantasy εκεί έξω. Και κυκλοφορεί και μεταφρασμένο, σίγουρη επιλογή. Το Le Scorpion επίσης εξαιρετικό ιστορικό bd. Έχω διαβάσει το πρώτο τεύχος και αυτό από scanlation που χάνει. 

Το Le Scorpion υπάρχει και στα αγγλικά απ΄τη cinebook. Έχω βρει κάποια σκαναρισμένα τεύχη και θα τα διαβάσω.

 

Το Complainte des Landes Perdues υπάρχει στα ελληνικά;

Πως λέγεται και ποια εκδοτική το βγάζει;

Moιάζει αρκετά με Θόργκαλ. Κι απ΄ό,τι βλέπω το σχεδιάζει ο ίδιος σκιτσογράφος.

Με Θόργκαλ πάντως που διάβασα και τα 16 ελληνικά, όπως και 3-4 αγγλικά, δεν τρελάθηκα.

 

Ήθελα κιόλας να ρωτήσω, στις σειρές που ανέφερα είναι ανεξάρτητες οι ιστορίες ή πρέπει να διαβάσω τα άλμπουμ με τη σειρά;

Γιατί στο Θόργκαλ για παράδειγμα χρειάζεται να τα πάρεις απ΄την αρχή, αλλιώς χάνεις λίγο τη μπάλα.

 

Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις :)

 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

To Complainte des Landes Perdues δεν υπάρχει εις την ελληνικήν :) Κάποια όμως έχουν μεταφραστεί εις τη lingua franca (Lament of the lost moors) και είχαν γίνει και scanlation στα αγγλικά παλιότερα (Ballad of the lost moors). Εγκρίνεται και κρίμα που δεν υπάρχουν και τα υπόλοιπα μεταφρασμένα (διότι κάποια πράγματα που έχω δει από το 8ο τεύχος, με είχαν αφήσει με το σαγόνι στο πάτωμα http://www.bedetheque.com/media/Planches/PlancheA_223389.jpg :)

 

Νομίζω πως δεν θα βρεις σε αυτό τα πράγματα που δεν σου άρεσαν στο Θοργκαλ :) Δεν τα βρήκα εγώ τουλάχιστον :) Αυτά που δεν άρεσαν σε εμένα :) 

 

Και αφού είσαι στο συγκεκριμένο σπορ, επειδή αυτός/αυτή που είχε κάνει παλιάααα το scanlation Ballad of the lost moors, είχε κάνει κι άλλο ένα, να επισημάνω αυτό το άλλο ένα (που το είχα βρει εξαιρετικό αν και στο τέλος κάπου μου το χάλασε :) ) Τρίτη Διαθήκη Δεν υπάρχει στα ελληνικά ούτε αυτό :)

 

Αμφότερα διαβάζονται με τη σειρά που βγήκαν (και πιθανολογώ πως θα γκρινιάξεις που δεν θα βρεις στο Complainte από το 5ο και μετά)

 

:cheers5:

 

υγ για το Scorpion ρίξε ένα βλέφαρο στην παρουσίαση του (ως ξενόγλωσσο φυσικά :) )

και συνολικά έχε στο νου σου και το index με τις παρουσιάσεις των ξένων εκδόσεων :) έχει προταθεί πράμα εκείθε :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Στη σειρά Complainte des Landes Perdues έχει βγάλει η cinebook τα 4 πρώτα τεύχη στα αγγλικά.
Έχω βρει τα 3 απ΄τα 4 σκαναρισμένα.
Αλλά όπως λες η σειρά έχει φτάσει ήδη στο 9ο τεύχος(όντως εντυπωσιακή η εικόνα του 8ου τεύχους που ανέβασες).

Στο Le Scorpion είναι καλύτερα τα πράματα.
Απ΄τα 11 γαλλικά άλμπουμ έχει βγάλει τα 10 στα αγγλικά η cinebook και όλα υπάρχουν σκαναρισμένα :)

Για Barracuda και Long John Silver ποια είναι η άποψή σου germanicus;
Μ΄αρέσει η θεματολογία με πειρατές.

Και κάτι ακόμα να σε ρωτήσω.
Αυτή η φωτό που είχες ανεβάσει παλιότερα από ποιο κόμικ ειναι;
http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=204991

 
 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1130
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ο τεν τεν είναι παιδιάστικος σε σημείο αηδίας μέχρι και το σκίτσο είναι κατά εμέ απωθητικό . Καλά κάνετε και αναζητάτε βοήθεια και εγώ στην θέση σας το ίδιο θα έκανα - να θα ήταν καλύτερο να ζητήσετε σειρά κόμικ η οποία αφενός να έχει ενήλικη σκέψη -ώριμοι διάλογοι φοβερό χιούμορ -ανάλογος προβληματισμός όπως και λίγη μαγεία.Συν των άλλων να έχετε απαίτηση το κόμικ που γυρεύετε να σέβεται τον εαυτό του όσον αφορά το σκίτσο τις φωτοσκιάσεις τα φόντα τις αναλογίες-οχι οτι όλα τα κόμικ το διαθέτουν αυτό αλλά αν είναι πάνω στο θέμα που ζητάτε το σχέδιο να είναι ανάλογο των περιστάσεων.Επειδή ψάχνω και έγω κόμικ κυρίως αστυνομικά αυτήν την περίοδο σύν για τα άλλα θέματα που με ενδιαφέρουν.Σας ευχαριστώ πολύ για την προσοχή σας 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Το Complainte des Landes Perdues είναι μία εξαιρετική σειρά στα 4 πρώτα τεύχη, η οποία στα μαγικά χέρια του Delaby γίνεται ένα ασύγκριτο έργο τέχνης για τα επόμενα 4. Ελάχιστες σειρές μου έχουν αφήσει τέτοια εντύπωση όσο το σχέδιο του Delaby στο Complainte. Αλλά αν δεν κάνω λάθος εσύ δίνεις μικρή σημασία στο σχέδιο, δε σου άρεσε ο Θόργκαλ, θα σου έλεγα να μην το προτιμήσεις ή έστω διάβασέ το σε scanlation. Πάντως η κάθε 4αδα είναι αυτόνομη σε γενικές γραμμές.

 

Για μένα τον ματάκια το Le Scorpion είναι εκπληκτικό. Ωραία δράση, σφιχτή υπόθεση, ανατροπές και καταπληκτικές γυναίκες. Δεν το λες και αριστούργημα, αλλά είμαι fan. Αξίζει.

 

Όσον αφορά τα πειρατικά. Καλό είναι το Barracuda, αλλά το Long John Silver είναι Dorison, ενώ το άλλο είναι Dufaux. Πιθανόν να μη σου λένε κάτι τα ονόματα, αλλά ο Dorison είναι κορυφή, ενώ ο Dufaux σα χαρακτηριστικό έχει το ότι βγάζει αξιοπρεπέστατα σενάρια, αλλά γράφει τόσο πολλά που αυτό τον κρατάει σε ένα συγκεκριμένο επίπεδο και δε θα δεις κάποιο αριστούργημα. ΟΚ εξαιρείται ο Μουρήνας, αλλά και εκεί τη διαφορά την κάνει ο αείμνηστος Delaby.

 

Eφόσον όμως μιλάς για σκαναρισμένα οι επιλογές σου είναι πολύ ευρύτερες, μην κολλάς στη Cinebook.

 

YΓ η φωτό του γερμάνικους λογικά είναι από το Il etait une fois en France.

Επεξεργασία από Kurdy Malloy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Και όπως είπε ο Kurdy, Il etait une fois en France  :)

 

Στo Barracuda έχω διαβάσει 1,5 τόμο. Εντυπωσιακότατα εξώφυλλα, αλλά κάπου κάπως το σενάριο με ενοχλεί. Κάπως δε μου κάθεται καλά. Και ίσως ο Kurdy να έχει βρει το τι δε μου αρέσει :) Δεν με ξενίζουν αυτά που λέει (διότι και στο Μουρήνα έχω ζοριστεί.... λόγω σεναριου...)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ξεκίνησα να διαβάζω το 1ο τεύχος από Long John Silver(Lady Vivian Hastings).
Να μην τα πολυλογώ, έφτασα μέχρι τη σελίδα 18(με πολλές παύσεις ενδιάμεσα) και τελικά δεν άντεξα, το παράτησα.
Με κούρασε :sleep3:

Διάβασα έπειτα το 1ο από Lament of the Lost Moors(Siobhan).
To κατάπια. Kι αν είχα χρόνο θα διάβαζα στο καπάκι το 2ο.
Πολύ καλές οι πρώτες μου εντυπώσεις.
Μοιάζει μεν με Θόργκαλ, αλλά όπως είπε κι ο germanicus κάποια ελαττώματα του Θόργκαλ απουσιάζουν απ΄αυτή τη σειρά.
Καταρχάς δεν είδα(τουλάχιστον στο 1ο τεύχος) αναφορές σε παιδιά των αστεριών και εξωγήινους.
Το έχω αναφέρει κι αλλού ότι δεν είμαι φαν της επιστημονικής φαντασίας και ειδικά όταν μπλέκεται σε σειρές που διαδραματίζονται σε μεσαιωνικές ή γενικότερα παρελθοντικές εποχές.
Ένα άλλο ελάττωμα του Θόργκαλ είναι το ότι οι ιστορίες είναι μικρές και αραιογραμμένες και σου μένει η εντύπωση ότι τελειώνουν πολύ γρήγορα.
Το Lament of the Lost Moors είναι μεν αραιογραμμένο αλλά οι 10-12 παραπάνω σελίδες λύνουν το πρόβλημα μεγέθους της ιστορίας.
Σϊγουρα θα διαβάσω και τα υπόλοιπα. Έχω βρει τα 3 πρώτα σκαναρισμένα.

Τα Le Scorpion και Barracuda δεν θα τα πιάσω ακόμα.
Έχω κάνει ήδη πολλά ανοίγματα αυτόν τον καιρό.
Είμαι σε φάση που διαβάζω 2η φορά τα Ιζνογκούντ, θέλω να διαβάσω 2η φορά τα ΤενΤεν, ξεκίνησα να διαβάζω Μπλέικ και Μόρτιμερ και Ντικ Χέρισον, από χθες και τα Lament of the Lost Moors.
Να τελειώσω πρώτα μ΄αυτά.

*Kαλά το είχα πει πάντως πως θα καταστραφώ(με την καλή έννοια) εδώ μέσα.
Εγώ που διάβαζα μόνο Αστερίξ και Λούκυ Λουκ, έχω ανακαλύψει ένα σωρό ωραία κόμικς που ούτε σαν όνομα τα ήξερα :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

*Kαλά το είχα πει πάντως πως θα καταστραφώ(με την καλή έννοια) εδώ μέσα.

Εγώ που διάβαζα μόνο Αστερίξ και Λούκυ Λουκ, έχω ανακαλύψει ένα σωρό ωραία κόμικς που ούτε σαν όνομα τα ήξερα :)

αχ βαχ. κι εγώ, ένα Σούπερμαν #6 του Ψαρόπουλου ήθελα μόνο και μερικά Comics Erotica του Crepax. Τίποτα άλλο.... :lol:

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Εγώ πάλι δεν ήθελα τίποτα... :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Ξεκίνησα να διαβάζω το 1ο τεύχος από Long John Silver(Lady Vivian Hastings).

Να μην τα πολυλογώ, έφτασα μέχρι τη σελίδα 18(με πολλές παύσεις ενδιάμεσα) και τελικά δεν άντεξα, το παράτησα.

Με κούρασε :sleep3:

Ο πρώτος τόμος διαδραματίζεται όλος στην Αγγλία, είναι κάτι σαν μακρύς πρόλογος, η πειρατική ιστορία αρχίζει από τον επόμενο. Για πειρατική ιστορία, είναι σίγουρα αρκετά σκοτεινή, αλλά για μένα δείχνει πολύ καλά το μάταιον του αγώνα των πειρατών και την τρέλα του χρυσού.

 

Διάβασα έπειτα το 1ο από Lament of the Lost Moors(Siobhan).

To κατάπια. Kι αν είχα χρόνο θα διάβαζα στο καπάκι το 2ο.

Πολύ καλές οι πρώτες μου εντυπώσεις.

Μοιάζει μεν με Θόργκαλ, αλλά όπως είπε κι ο germanicus κάποια ελαττώματα του Θόργκαλ απουσιάζουν απ΄αυτή τη σειρά.

Καταρχάς δεν είδα(τουλάχιστον στο 1ο τεύχος) αναφορές σε παιδιά των αστεριών και εξωγήινους.

Το έχω αναφέρει κι αλλού ότι δεν είμαι φαν της επιστημονικής φαντασίας και ειδικά όταν μπλέκεται σε σειρές που διαδραματίζονται σε μεσαιωνικές ή γενικότερα παρελθοντικές εποχές.

Ένα άλλο ελάττωμα του Θόργκαλ είναι το ότι οι ιστορίες είναι μικρές και αραιογραμμένες και σου μένει η εντύπωση ότι τελειώνουν πολύ γρήγορα.

Το Lament of the Lost Moors είναι μεν αραιογραμμένο αλλά οι 10-12 παραπάνω σελίδες λύνουν το πρόβλημα μεγέθους της ιστορίας.

Σϊγουρα θα διαβάσω και τα υπόλοιπα. Έχω βρει τα 3 πρώτα σκαναρισμένα.

Επιστημονική φαντασία δεν έχει, αλλά έχει άφθονη κέλτικη μυθολογία. Ελπίζω να μη σε ενοχλεί αυτό. Όσο για το σχέδιο μπορείς να μπεις εδώ και να πάρεις μία μικρή γεύση από την ποιότητα που έχει η δεύτερη τετραλογία

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

 

Επιστημονική φαντασία δεν έχει, αλλά έχει άφθονη κέλτικη μυθολογία. Ελπίζω να μη σε ενοχλεί αυτό. Όσο για το σχέδιο μπορείς να μπεις εδώ και να πάρεις μία μικρή γεύση από την ποιότητα που έχει η δεύτερη τετραλογία

Όχι, δεν μ΄ενοχλεί η μυθολογία. Ίσα ίσα ταιριάζει σε τέτοια σενάρια.

btw βρήκα και τον 4ο τόμο σκαναρισμένο στ΄αγγλικά, οπότε θα μπορέσω να ολοκληρώσω την 1η ιστορία :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Διάβασα τα 4 πρώτα Lament of the Lost Moors ολοκληρώνοντας έτσι την ιστορία.
Μ΄άρεσε αρκετά μπορώ να πω. Και το σκίτσο του Rosinski(μου ήταν γνώριμο άλλωστε απ΄το Θόργκαλ) και το σενάριο του Dufaux.

Κατέβασα και τα επόμενα τεύχη στα Γαλλικά, μόνο για να δω εικόνες, μιας και άλλαξε ο σκιτσογράφος.
Πολύ ωραίο και επιβλητικό το σκίτσο του Delaby, άλλο στυλ απ΄του Rosinski.

Κι απ΄ό,τι κατάλαβα πρόκειται για εντελώς νέα ιστορία, οπότε δεν χρειάζεται να ξέρεις τι συνέβη στα προηγούμενα.
Καλό αυτό. Διορθώνει ένα ακόμα ελάττωμα του Θόργκαλ, που αν δεν τα διάβαζες απ΄την αρχή δεν θα καταλάβαινες το νόημα.
Γενικά μ΄αρέσουν σειρές που έχουν αυτοτελείς ιστορίες. Να μπορείς ας πούμε να διαβάσεις σήμερα το 15ο τεύχος, αύριο το 3ο, μεθαύριο το 21ο και γενικά με όποια σειρά θες.

Είδα και τις εικόνες του 9ου τόμου, όπου εκ νέου αλλάζει ο σκιτσογράφος και αναλαμβάνει η Τillier.
Εδώ μου τα χαλάει. Ούτε το σκίτσο είναι ιδιαίτερα καλό(μου θυμίζει κάτι εικονογραφημένα παραμύθια που διαβάζω στ΄ανίψια μου), αλλά πέρα απ΄αυτό δεν μ΄αρέσει ν΄αλλάζει συνέχεια το σκίτσο σε μια σειρά.
Χάνει έτσι την ταυτότητά της.

Τέλος πάντων. Τα 4 πρώτα λέγανε, τα 4 επόμενα δεν βρίσκω λόγο να μην συνεχίσουν να λένε.
Για το 9ο κρατώ τις επιφυλάξεις μου.
Συνολικά απ΄όσο διάβασα το βάζω πάνω από Θόργκαλ και βασικά αναρωτιέμαι γιατί δεν έχει γίνει παρουσίαση ακόμα εδώ μέσα :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

O Delaby πέθανε στη μέση του 9ου τόμου, άρα τις αλλαγές στο σχέδιο τις βλέπεις κατ ανάγκη

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ευκαιρία να την κάνεις! :) 

 

 

αναρωτιέμαι γιατί δεν έχει γίνει παρουσίαση ακόμα εδώ μέσα  :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ευκαιρία να την κάνεις! :)

Δεν νομίζω να είμαι ο αρμόδιος.

Πριν 3 μέρες ανακάλυψα τη σειρά και μόλις σήμερα τέλειωσα το διάβασμα των 4 πρώτων τόμων.

 

Καλύτερα να την κάνει κάποιος που έχει ασχοληθεί περισσότερο :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ίσα-ίσα! Οι μισοί εδώ μέσα κάναμε παρουσιάσεις κόμικς που είχαμε διαβάσει πριν λίγα λεπτά και απλά θέλαμε να το μοιραστούμε.

Κανείς δε γεννήθηκε «παρουσιαστής τίτλων στο GC». :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ίσα-ίσα! Οι μισοί εδώ μέσα κάναμε παρουσιάσεις κόμικς που είχαμε διαβάσει πριν λίγα λεπτά και απλά θέλαμε να το μοιραστούμε.

Κανείς δε γεννήθηκε «παρουσιαστής τίτλων στο GC». :P

+1

 

Εδώ άλλοι κάνουν παρουσιάσεις κόμικ που δεν έχουν διαβάσει ακόμα και δεν πρόκειται κιόλας. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.