Μετάβαση στο περιεχόμενο
Θρηνωδός

Έχουμε φαν των Jigsaw Παζλ στο γρε κομί;

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Μμμμμμμμ...

Δεν είναι το θέμα αν μοιάζουν παιδικά.

Κι εγώ στο γραφείο έχω μια μικρή θεματική συλλογή από μπαρμπαδέλια σε μέρος όπου την βλέπουν όλοι οι πελάτες (και μερικές φορές θέλουν τα πιτσιρίκια να τις κατεβάσουν για να παίξουν και μάλιστα μια μικρούλα μου χάλασε ένα κουρδιστό που πλέον είναι αναναντικατάστατο  :().

Απλώς τα παζλ δεν μου φαίνονται ωραία στον τοίχο.

Κάνε ένα βήμα πίσω και σκέψου σε κομματάκια στο σαλόνι ενός ελλληνικού σπιτιού μέσα σε κορνίζα:

• Αριστουργήματα της κλασικής τέχνης. Τοιχογραφίες του Μικελάντζελο, πίνακες του Μπος και άλλα τινά
  • Αλπικά τοπία.
  • Χιουμοριστικά πόστερ.
  • Γατάκια, μονοθέσια φόρμουλα 1, ο Πύργος του Άιφελ.

:tik:

• Like 4

Κοινή χρήση αυτής της καταχώρησης

Σύνδεσμος προς την καταχώρηση
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Πρέπει να δεις το σπίτι της :imac:  :)  πόμολα disney+looney tunes, αυτοκόλλητα γατάκια+πατουσάκια στους τοίχους... :) ή το δικό μου πριν το 2010, με Πραττ+Μπιλάλ στους τοιχους (το 2010 μετακόμισα και ακόμα ξεπακετάρω (λέμε τώρα :) ))

Αλλά όπως πάρα πολύ σωστά παρατήρησες "στο σαλόνι ενός Ελληνικού σπιτιού"... :) Υπάρχουν κάποια έπιπλα, απομεινάρια άλλων εποχών, όπως λχ η βιτρίνα από την εποχή που είχε κάποιος ένα "καλό σερβίτσιο" και έπρεπε να το δείξει στους ξένους, που δεν θα τα βρεις ούτε στο μνήμα μου :D (θα είχε ενδιαφέρον βέβαια να δω ποιος θα ήθελε να βάλει κάτι τέτοιο εκείθε... :lol: ) Οπότε με βαριά επίπλωση, όντως δεν κολλάνε.  :) Γι'αυτό και είπα "συνολική διακόσμηση και ψυχοσύνθεση" :) 

:cheers5: 

• Like 4
  • Respect 1

Κρίμα που είναι τόσο τετριμμένο το θέμα του. Το 90% των licenced παζλ είναι σκυλιά,γατιά, άλογα που τρέχουν, το Neuschwanstein και διάσημα αξιοθέατα. Πόσο πρωτότυπο να είναι να πάρεις 27 από δαύτα και να τα ενώσεις; :down:

• Like 3

"27 Wonders from around the World" ....και λείπει ο Παρθενώνας!!! :moutra2:

Άπατο θα πάει!  :antekale:

EDIT

Αντί για Παρθενώνα, έχει Σαντορίνη! :damn:

Screenshot_3.jpg

worlds-largest-puzzle-assembled.jpg

puzzle7-SantoriniIsland.jpg

• Like 1

Η αλήθεια είναι πως κάτι τέτοιο θα είναι ταμάμ για τίποτα ταξιδιωτικά γραφεία που θέλουν να πάνε το marketing τους ένα βήμα παραπάνω. Είναι ταμάμ για κάτι καμένους τύπους, όχι απαραίτητα με την κακή έννοια, που θα το κάνουν μόνο για την πρόκληση και όχι επειδή όντως γουστάρουν την όλη διαδικασία (την οποία αν και δεν θα το πίστευα πριν 10 χρόνια, πλέον βρίσκω εξαιρετικά χαλαρωτική και το συναίσθημα ολοκλήρωσης στο τέλος απλά με μπριζώνει να ξεκινήσω αμέσως το επόμενο). 

Το μόνιμο παράπονο, έτυχε να το συζητάω τις προάλλες με φίλο, είναι η έλλειψη έμπνευσης στα θέματα. Σαφώς και για να τυπώσεις παζλ με οποιοδήποτε χαρακτήρα, πρέπει να έχεις πληρώσει δικαιώματα, και γι'αυτό είναι αναλογικά πολύ λίγα τα παζλς που είναι, ας πούμε πιο ιδιαίτερα. Είμαι μεγάλος φαν της museum collection της clementoni και περήφανα παραδέχομαι ότι πλέον τα έχω κάνει σχεδόν όλα. Σίγουρα όλα τα 500αρια, τα περισσότερα 1000αρια και ένα από τα 2-3 2000αρα (την Αφροδίτη του Μποτιτσέλι). Μου λείπει ένα του Μούσα και μερικά εξαντλημένα, όπως o Βερτούμνος του Αρτσιμπόλντο (ο και καλά ψαγμένος :lol: , αλλά πέρα από την πλάκα ο Αρτσιμπόλντο ήταν πάρα πολύ μπροστά για την εποχή του και οι συνθέσεις του φοβερές). Εν τέλει όμως, μόνο αυτή η σειρά είναι λίγο πιο διαφορετική (όσο διαφορετική είναι μια σειρά με κλασική ζωγραφική που πλέον είναι public domain). 

Προσπάθησα να τυπώσω δικές μου ιδέες. Κανένας δεν δεχόταν, και λογικό, να τυπώσει οτιδήποτε του έστελνες που δεν ήταν δική σου φωτογραφία (να φαίνεται πρόσωπο κλπ). Ακόμα και ένα τοπίο να είχες βγάλει ο ίδιος, οι περισσότεροι (έστω οι 5-6 που ρώτησα σε Ρόδο και Αθήνα) δεν έπαιρναν το ρίσκο να το τυπώσουν μην τυχόν και τους έρθει καμία ουρανοκατέβατη καρφωτή για πνευματικά δικαιώματα. Όπως έγραψα, φτάνει με αυτές τις γενικές family friendly μπουρδίτσες με άλογα που τρέχουν αιθέρια σε ποτάμια, γατάκια που τσακώνονται παιχνιδιάρικα, σκυλιά που κατουράνε πυροσβεστικούς κρουνούς και ο πύργος του Άιφελ ύπο 250 διαφορετικές γωνίες. 

Θέλουμε Μοέμπιους σε 3000 κομμάτια, κόρτο μαλτέζε από την κρυφή αυλή, alex ross, marini, μπιλάλ. Σκεφτείτε πόσο μαμάτη μπίζνα θα ήταν μια εταιρία που έβγαζε παζλ εξολοκλήρου από κόμικς. Μόνο σε μένα είναι προφανές ότι η φυσική επιλογή για να πάρεις θέματα για παζλ είναι να απευθυνθείς στην δεύτερη κατεξοχήν οπτική τέχνη μετά την ζωγραφική; :tik:

Στην αναβροχιά και άμα τσοντάραμε όλα τα μέλη της λέσχης, εγώ θα γούσταρα να κάνω εκείνο της ντίσνεϊ με τα 40k κομμάτια, ή όσα ήταν πάντως. Μαζί με τον τζερμάνικους, ίσα για να τον βλέπω να χτυπάει κορεσμό μετά το μισάωρο. :D  

91vWqatZa-L._SL1500_.jpg :respect: 

• Like 4

13 λεπτά πριν, Θρηνωδός είπε:

91vWqatZa-L._SL1500_.jpg :respect: 

Αυτό να υποθέσω ότι είναι το κουλτουριάρικο alter ego του  germ σε puzzle; :thinking:

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Οροι χρήσης μας.