Μετάβαση στο περιεχόμενο

FLINCH [ VARIOUS ]


Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35616
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6181 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

FLINCH

 

F1a.jpgF1b.jpg

F2a.jpgF2b.jpg

 

To Flinch ήταν μια σειρά 16 τευχών της Vertigo, που κυκλοφορούσε από τον Ιούνιο του 1999 έως τον Ιανουάριο του 2001. Κάθε τεύχος περιείχε 3 μικρές αυτοτελείς ιστορίες τρόμου, πάντα από διαφορετικούς καλλιτέχνες. Τα 16 τεύχη κυκλοφόρησαν και σε 2 συγκεντρωτικά TPB, το πρώτο τον Δεκέμβριο του 2015 και το δεύτερο τον Ιούνιο του 2016, και καθένα αποτελείται από 196 έγχρωμες σελίδες.

 

2.jpg

Από την ιστορία "Maggie and her Microscope" των Dean Motter και Bill Sienkiewicz στο τεύχος # 2

 

Στους συντελεστές περιλαμβάνονται ορισμένα δυνατά ονόματα του χώρου. Ανάμεσα στους σεναριογράφους που συμμετείχαν είναι οι Brian Azzarello, Richard Bruning, Scott Cunningham, Garth Ennis, Bob Fingerman, Devin Grayson, Phil Hester, Bruce Jones, Ty Templeton, Bill Willingham, Jim Woodring, John Arcudi, Mike Carey, Charlie Boatner και πολλοί άλλοι. Σχεδιαστές που συμμετέχουν, μεταξύ άλλων, είναι οι Rick Burchett, Richard Corben, Duncan Fegredo, Kelley Jones, Jim Lee, Bill Sienkiewicz, Eduardo Risso, Phil Jimenez, David Lloyd, Javier Pulido, Sean Phillips, Timothy Truman, Bernie Wrightson και άλλοι.

 

66524_original.jpg

Από την ιστορία "Brer Hoodoo" των Joe Lansdale και Timothy Truman στο τεύχος # 13

 

Οι περισσότερες ιστορίες είναι πολύ καλές! Γενικά μου αρέσουν οι μικρές ιστορίες τρόμου, και έχω αγοράσει αρκετές συλλογές που άλλες φορές είναι πετυχημένες και άλλες όχι. Θα έλεγα μάλιστα ότι κάποιες σειρές είναι σαν οι συντελεστές να προσπαθούσαν να κάνουν αρπαχτή. Κάτι τέτοιο δεν ισχύει σε καμία περίπτωση για τη συγκεκριμένη σειρά, που είναι μία από τις πιο ωραίες σύγχρονες ανθολογίες αυτού του είδους, και σίγουρα σας την προτείνω!

 

Wikipedia

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15090
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3174 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Μόλις διάβασα το πρώτο τεύχος. Αρκετά ενδιαφέρουσες με τελείως διαφορετικό στυλ και οι 3 ιστορίες. Η τρίτη με κούρασε λιγάκι και το σχέδιο της αρκετά περίεργο, αλλά το τέλος επανόρθωσε! Θα την συνεχίσω σίγουρα.

Ωραία παρουσίαση!  :thanks: :beer6: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35616
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6181 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Η τρίτη ιστορία είναι του Richard Corben, που εμένα τουλάχιστον είναι από τους αγαπημένους μου. Το σχέδιό του πράγματι είναι ιδιαίτερο, και καταλαβαίνω ότι δεν αρέσει σε όλους, αλλά εγώ το απολαμβάνω. Η συγκεκριμένη ιστορία μου άρεσε πολύ. Θα μπορούσα να πω (ως φαν του σχεδιαστή) ότι για μένα είναι η καλύτερη του 1ου τεύχους, αλλά όπως είπες όλες έχουν τελείως διαφορετικό στυλ και χάνεται κάπως η σύγκριση. Αυτή η διαφορετικότητα στα σχεδιαστικά στυλ συνεχίζεται και στα επόμενα τεύχη, σε όλες όμως τις ιστορίες το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό.

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15090
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3174 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πραγματικά απολαυστική ανθολογία. Πάρα πολλά διαφορετικά σχέδια (το εννοώ... από ασπρόμαυρο western μέχρι cartoonίστικο γελοιογραφίας) και τεχνικές αφήγησης που παρελαύνουν από τεύχος σε τεύχος, ποικιλία και στα είδη των ιστοριών (εγκλήματος, μεταφυσικό, ψυχολογικό, επιστημονικής φαντασίας - όλα horror) με βασικό κοινό τους γνώρισμα μια αποκάλυψη-twist στο τέλος (και ελάχιστα από αυτά προβλέψιμα). Το διάβασα πολύ αργά γιατί μου άρεσε που όποτε ήθελα μπορούσα επιστρέψω και να διαβάσω 7-10 σελίδες χωρίς να νοιάζομαι για πριν και μετά. Αυτό που με χαλάει είναι ότι μετά από 48 ιστορίες μου είναι δύσκολο να τις θυμάμαι χωρίς να τις έχω μπροστά μου. Είχα σκοπό να γράψω δύο τρεις αγαπημένες μου, αλλά κοιτάζοντας ξανά τα τεύχη κατέληξα με 10 (και πάλι κόβοντας μερικές). Θα τις γράψω, όμως, κυρίως για προσωπική μελλοντική χρήση, αλλά και για πιθανή κουβέντα. :D

Το προτείνω σε όλους!

 

"Rocket-man" #1

"Fumes" #5

"El Ogro" #6

"You've got hate mail" #8

"The Harvester" #9
"Sitter" #9

"Prepacked" #11

"The shaft" #13

"Watchful" #15

"A temporary life." #16

 

Σημ.: Αν δεν ξέρετε αρκετά καλά αγγλικά, πιθανόν σε μερικές ιστορίες να τα βρείτε λίγο σκούρα. Εγώ που γενικά δεν έχω πρόβλημα, δυσκολεύτηκα σε περιπτώσεις που χρησιμοποιούσαν τοπική προφορά/διάλεκτο ή συγκεκριμένες εκφράσεις, αλλά με λίγο google και υπομονή έβγαλα άκρη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.