Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοήθεια σχετικά με χαρτί για το Κόμικ


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31022
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  131
  • Reputation:   795
  • Achievement Points:  131
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3204 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά, ετοιμάζω μια ιστορία με Ντισνευκούς χαρακτήρες (Ντακ), και κάποια στιγμή αφού τελειώσω τα στώρυμπορντ, θέλω να αρχίσω να περνάω στην κανονική μορφή (μολύβι και μετά από πάνω μελάνι). Απλά δεν ξέρω τι χαρτί να χρησιμοποιήσω. Θα προτιμούσα χαρτί που χρησιμοποιούσαν συνήθως στη Ντίσνευ Μπαρκς, Ρόσα, Βαν Χορν κλπ, αλλά δεν έχω ιδέα τι χαρτί είχαν. Κάποιοι μου πρότειναν Schoeller Mat 35χ50, αλλά θέλω και επιπλέον γνώμες. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3996
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5046 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

35x50 για disney μου φαίνεται υπερβολικό. Θα σε παιδέψει πολύ κ στο scanalation εκτός κ αν έχεις σαρωτή Α3.

Anw, η επιλογή μεγέθους πάει ανάλογα με το πάχος των γραμμών που θα έχει το σχέδιο σου, σε τι μέγεθος θες να δημοσιευτεί κλπ κλπ.

Σκέψου πως οι mangaka δουλέυουν σε μέγεθος Β4 ή κ ακόμα κ σε Α4.

Σίγουρα θες το μέγεθος του χαρτιού να είναι μεγαλύτερο από το μέγεθος της "εκτύπωσης" ή γενικότερα της δημοσίευσης του τελικού σου.

Σίγουρα θες επίσης καλό σκληρό χαρτί κ όχι χαρτί απλό εκτύπωσης αλλά ούτε κ χαρτί σαγρέ σαν αυτά που έχουν στα περισσότερα μπλοκ ζωγραφικής γτ δεν θα σου δουλεύει το πενάκι ωραία.

Εγώ προτείνω ματ χαρτί, πάνω από 110γρ. Τώρα μέγεθος... προτείνω το πολύ Α3.

 

Αν τώρα θες να παίξει μελάνωμα με πινέλα, χρωμάτισμα με υγρά χρώματα κλπ τότε μιλάμε για άλλη ιστορία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Το μέγεθος νομίζω είναι συνήθως 1,5 ή 2 φορές μεγαλύτερο(από το μέγεθος της εκτύπωσης). Εξαρτάται από την εκδοτική κτλ. Όσον αφορά την ποιότητα εξαρτάται τι υλικά χρησιμοποιείς όπως λέει και ο Digisoul. Στην Αμερική συνήθως χρησιμοποιούνε κάποια συγκεκριμένα Canson σχεδόν Α3. Αν δεν έχεις σκοπό να στείλεις το κόμικ κάπου πάρε ό,τι σε βολεύει. Μπορεί να σε βολέψει η ακουαρέλα μπορει και ένα απλό χαρτί σχεδίου. Στο χέρι σου είναι οπότε πειραματίσου. Έχει και αυτό το ενδιαφέρον του. Π.χ. απ'όσο ξέρω ο Μιχάλης Διαλυνάς χρησιμοποιεί επίτηδες χαρτί με τραχιά επιφάνεια για να δίνει μια συγκεκριμένη υφή στη μελάνωση. Αν δεν τα μπερδεύω τέτοια υφή έχει και το ματ. 

Επεξεργασία από Blackbeard
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.