Μετάβαση στο περιεχόμενο

GARDEN OF FLESH [ GILBERT HERNANDEZ ]


Θρηνωδός

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55496
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3387 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

1.jpg

 

Το συγκεκριμένο κάπου το πήρε το μάτι μου στο φόρουμ ότι ήταν σε προσφορά και το χτύπησα χωρίς φόβο και πάθος. Πάθος, αυτό το κόμικ είναι γεμάτο με πρωτόγονα πάθη και έντονο ερωτισμό έχοντας ως setting την παλαιά διαθήκη. Ο Hernandez επανεξετάζει την κλασική ιστορία της γέννησης, της πρώτης αμαρτίας και την πορεία της ανθρωπότητας μέχρι και τον κατακλυσμό του Νόε μέσα από μια οπτική γωνία που ακροβατεί μεταξύ πορνό και erotica. Σίγουρα δεν είναι αυτό που διδαχθήκαμε στα θρησκευτικά του δημοτικού. ;)

 

2.jpg

 

Με εξέπληξε το γεγονός ότι η Fantagraphics επέλεξε να στηρίξει ένα τόσο ιδιόρρυθμο κόμικ περιμένοντας πρακτικά κάθε αντίδραση, από τον πιο ακραίο συντηρητικό μέχρι τον πιο φιλελέ άθρησκο. Όχι μόνο  το στήριξε αλλά έριξε πολλή δουλειά στην ίδια την έκδοση αφού μιλάμε για ένα βιβλιαράκι (λίγο μεγαλύτερο από το μέγεθος ενός πακέτου τσιγάρου) με 80κάτι σελίδες, ανάγλυφο τον τίτλο στο εξώφυλλο δεμένο με ένα σύνολο κλαδιών με αγκάθια και το απαγορευμένο μήλο καθώς και δερματόδετο. Ναι σωστά ακούσατε, το κρατάω στα χέρια μου και επιβεβαιώνω ο ίδιος ότι όλο το εξωτερικό είναι μαλακό δέρμα (δέρμα - δερματίνη τέλος πάντων) με στρογγυλεμένες γωνίες. Αρεστό πακέτο ομολογουμένως. 

 

3.png

 

Για όσους δυσκολεύονται να θυμηθούν, ο Gilbert είναι ένας εκ των τριών αδερφών που δουλεύουν στην σειρά "Love and Rockets" (wiki) από το 1982 (και θεωρείται ένα από τα πρώτα κόμικς της alternative Αμερικάνικης σκηνής). Δεν μου έδωσε την εντύπωση σαν δουλειά ότι δημιουργήθηκε για να προκαλέσει το θρησκευτικό αίσθημα ή να πουλήσει πάνω στο shock value αλλά περισσότερο σαν κάτι που απλά ο Hernandez ήθελε να κάνει και το έκανε χωρίς να τον ενδιαφέρει ιδιαίτερα το τι και το πως. Αυτό βέβαια το λες και αρπαχτή. Δείχνει γνωστές φιγούρες (Εύα, Αδάμ, Κάιν, Άβελ, Νόε κλπ) να επιδίδονται συνεχώς σε σεξουαλικές περιπτύξεις, μία ως ευχαρίστηση, μία ως ενοχή ή καταπίεση αυτής. Για την μικρή τιμή που έκανε δεν το μετάνιωσα αλλά δεν μου έδωσε κάτι ούτε με εξίταρε. Αυτό το απλό μινιμάλ σχέδιο δεν είναι του γούστου μου. 

 

fantagraphics (περιέχει και σύντομο βιντεάκι με παρουσίαση του κόμικ)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3739 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μεγάλη μπούρδα το συγκεκριμένο κομιικάκι, αντιστρόφως ανάλογη του μεγέθους του.

 

αλλά ωραία παρουσίαση. 

Επεξεργασία από totally_wired
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.