Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΒΑΛΕΡΙΑΝ


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΒΑΛΕΡΙΑΝ
Σενάριο/Kείμενα:
Pierre Christin
Σχέδιο:
Jean - Cluade Mezieres
Hμερ. έκδοσης:
01-2004
Εξώφυλλα:
2 + 2 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
2
Κατηγορία:
Σειρά/Συνεχόμενα
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Επιστ. Φαντασίας
Περιοδικότητα:
Ακανόνιστη
Μέγεθος:
21.0 x 28.0
Σελίδες:
52
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Χρ. Ηλιάδης, Δ. Καραγιάννης
Πρωτότυπος τίτλος:
Valérian #9-10 (Dargaud, 1980-1981)
Προέλευση:
Γαλλική
ISBN:
960-321-391-8, 960-321-400-0
Ονομαστική τιμή:
4,20€

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Valerian_0001.jpg Valerian_0002.jpg 

Balerian-Logo.jpg

 

Βαλεριάν χωροχρονικός πράκτορας. Μετάφραση του Val?rian των Pierre Christin και Jean-Claude Mezieres. Κλασσική σειρά BD με 20 τόμους στη Γαλλία από το 1970 μέχρι το 2007. Επιστημονική φαντασία με ψυχολογικά στοιχεία. Θα μπορούσε κανείς να πει (τουλάχιστον με βάση τα 2 που έχουν μεταφραστεί στα Ελληνικά) ότι είναι μεν ενδιαφέρουσα, πλην όμως προδίδει την ηλικία της.

Στα Ελληνικά έχουν μεταφραστεί 2 τόμοι, ο πρώτος μετάφραση του 9. Métro Châtelet direction Cassiopée από το 1980 και ο δεύτερος του 10. Brooklyn Station - Terminus Cosmos από το 1981. Εμπεριέχουν μια αυτοτελή (μέσα σε αυτούς τους 2 τόμους) ιστορία. Πιθανότατα η Μαμούθ αναγνώρισε ότι η αγορά δεν θα "υποστηρίξει" την έκδοση ολόκληρης της σειράς, οπότε επέλεξαν 2 τόμους για να μας την παρουσιάσουν.

Ο πρώτος τόμος κυκλοφόρησε τον Γενάρη του 2004 και ο 2ος τον Νοέμβριο του ίδιου έτους. Οι τυπικές 48 σελίδες ενός BD στην τυπική ποιότητα της Μαμούθ (μέγεθος+χαρτί).

 

 

Στην Γαλλία έχουν βγει 22 τόμοι

 

1. La Cité des eaux mouvantes 04/1970
2. L'empire des mille planètes 01/1971
3. Le pays sans étoile 01/1972
4. Bienvenue sur Alflolol 07/1972
5. Les Oiseaux du maître 10/1973
6. L'Ambassadeur des Ombres 10/1975
7. Sur les Terres truquées 01/1977
8. Les Héros de l'Equinoxe 10/1978
9. Métro Châtelet direction Cassiopée 07/1980
10. Brooklyn Station - Terminus Cosmos 04/1981
11. Les spectres d'Inverloch 04/1984
12. Les foudres d'Hypsis 10/1985
13. Sur les frontières 09/1988
14. Les armes vivantes 10/1990
15. Les cercles du pouvoir 05/1994
16. Otages de l'Ultralum 06/1996
17. L'orphelin des astres 08/1998
18. Par des temps incertains 08/2001
19. Au bord du Grand Rien 10/2004
20. L'Ordre des Pierres 01/2007
21. L'OuvreTemps 01/2010
22. Souvenirs de Futurs 09/2013
 
Ευχαριστούμε τον DJO για τις πληροφορίες

:cheers:

Valerian στο bedetheque

---

  • Το μέλος dim πρόσθεσε ΕΔΩ:

 

Να συμπληρώσω ότι είχε προηγηθεί η δημοσίευση των ανωτέρω ιστοριών και στο ένθετο που είχε η "Καθημερινή" του Σαββάτου.

Συγκεκριμένα η ιστορία "ΣΤΑΣΗ ΣΑΤΕΛΕ..." στα τεύχη Νο 1-3 (24/5/03, 31/5/03, 7/6/03)

Η ιστορία "ΣΤΑΣΗ ΜΠΡΟΥΚΛΙΝ..." στα τεύχη Νο 14-16 (23/8/03, 30/8/03, 6/9/03)

 

Το ίδιο ένθετο δημοσίευσε ακόμα

1. την ιστορία "ΤΑ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΙΝΒΕΡΛΟΧ" στα τεύχη Νο 34-36 (10/1/04, 17/1/04, 24/1/04)

2. την ιστορία "ΟΙ ΚΕΡΑΥΝΟΙ ΤΗΣ ΥΨΙΔΟΣ" στα τεύχη Νο 55-57 (5/6/04, 12/6/04, 19/6/04)

 

Δεν ξέρω αν μετά τις ανωτέρω ιστορίες δημοσίευσε και άλλη/ες.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   370
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  113

Να συμπληρώσω ότι είχε προηγηθεί η δημοσίευση των ανωτέρω ιστοριών και στο ένθετο που είχε η "Καθημερινή" του Σαββάτου.

Συγκεκριμένα η ιστορία "ΣΤΑΣΗ ΣΑΤΕΛΕ..." στα τεύχη Νο 1-3 (24/5/03, 31/5/03, 7/6/03)

Η ιστορία "ΣΤΑΣΗ ΜΠΡΟΥΚΛΙΝ..." στα τεύχη Νο 14-16 (23/8/03, 30/8/03, 6/9/03)

 

Το ίδιο ένθετο δημοσίευσε ακόμα

1. την ιστορία "ΤΑ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΙΝΒΕΡΛΟΧ" στα τεύχη Νο 34-36 (10/1/04, 17/1/04, 24/1/04)

2. την ιστορία "ΟΙ ΚΕΡΑΥΝΟΙ ΤΗΣ ΥΨΙΔΟΣ" στα τεύχη Νο 55-57 (5/6/04, 12/6/04, 19/6/04)

 

Δεν ξέρω αν μετά τις ανωτέρω ιστορίες δημοσίευσε και άλλη/ες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

κι όσο σκέφτομαι ότι η κουμπάρα μου τα είχε σχεδόν όλα της Καθημερινής και πήγε και τα σούταρε....... αργκ.... Που έχουν κι άλλα καλά και αδημοσίευτα μέσα τους...

 

:thanks: for the info dim!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Από τις καλές σειρές της Μαμούθ, αρκετά κλασσική ΕΦ, μου άρεσε αλλά ακόμα περιμένω να δω κανένα καινούριο άλμπουμ... :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά κι εγώ αγόρασα το πρώτο μόλις κυκλοφόρησε και μου άρεσε πολύ! Έπειτα βγήκε και το δεύτερο και το γούσταρα εξίσου!! Επιστημονική φαντασία δώσε μου και την ψυχή μου πάρε! Μακάρι να συνεχιζόταν αλλά δεν βλέπω φως... Ευχαριστώ για την παρουσίαση! :thanks::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Εμπεριέχουν μια αυτοτελή (μέσα σε αυτούς τους 2 τόμους) ιστορία.

Επειδή αντιλαμβάνομαι ότι είναι μέρος μίας μεγαλύτερης σειράς, ΟΜΩΣ διαβάζοντας το παραπάνω - εάν αντελήφθην σωστά - οι δύο αυτοί τόμοι της Μαμούθ μπορούν να σταθούν από μόνοι τους ως μία ανεξάρτητη ιστορία (σε δύο μέρη); Με ενδιαφέρει να το διαβάσω ΑΛΛΑ εάν αντιληφθώ στην πορεία ότι θα με αφήσει με υπόνοιες και στα κρύα (ή στα χλιαρά) του λουτρού και ότι θα πρέπει να διαβάσω και άλλα για να ολοκληρωθεί το όλο θέμα, θα με πιάσουν τα νεύρα και θα τα πετάξω από το μπαλκόνι όπως παραλίγο να κάνω με τα Σαμουράι και Αρτίς της ΜΤ τα οποία μπορεί τελικά να την γλίτωσαν την πτήση αλλά τα "σκότωσα" μετά εγώ με τα ίδια μου τα χέρια (κρίμα φυσικά γιατί μου άρεσαν). Τελικά θα μπορέσουν να μείνουν στην βιβλιοθήκη μου ή να μην ασχοληθώ μαζί τους, να γλιτώσω και να νεύρα μου... άντε γιατί νομίζω ότι εκκρεμεί και μία προσφορά που τα έχει μέσα άμα είναι να τα πάρω!!!

 

:thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

α καλά... αυτό εδώ " ; " ούτε που το καταλαβαίνω. αν δεν χώσεις " ? " ερώτηση δεν βλέπουν τα ματάκια μου :)

 

όταν τα διάβασα, δεν αισθάνθηκα ότι έμεινα με απορίες ή ότι περιμένω κάποιο άλλο για να "κλείσω". Είναι μεν μέρος ενός μεγαλύτερου σύμπαντος, με διάφορες φιγούρες που έχουν το παρελθόν τους και ξέρεις ότι σε κάποιο προηγούμενο ειπωθήκαν 5 πράγματα, αλλά αυτοτελής είναι η ιστορία.

 

Στους Κεραυνούς της Ύψιδος υπάρχει ένα είδους συνέχεια (είχε βγει στα Κόμικς Καθημερινής, τσέκαρε τις Εξωτερικές Πηγές) όχι ως προς την συγκεκριμένη περιπέτεια όμως, αλλά ως προς την ευρύτερη πλοκή της σειράς.

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κοίταξε να δεις... Στο κάθε άλμπουμ έχει μια αποστολή η οποία φαίνεται να "κλείνει". Ουσιαστικά υπάρχει συνέχεια όμως. Έχω διαβάσει και μόνο αυτά τα δύο αλλά φαντάζομαι πως είναι σαν τα "Μάρτιν Μύστερ". Όπου (όπως λέει κι ο Νίκος) προχωράνε και φαίνεται η συνέχεια. Δεν είναι ακριβώς αυτοτελή όπως τα "Αστερίξ". Ας παραθέσω όμως τι λέει το πρώτο άλμπουμ τελειώνοντας: "Όπως ακριβώς τον αγαπημένο σας ήρωα, του οποίου μόλις διαβάσατε τις περιπέτειες, τον απασχολούν το ίδιο έντονα τα παραπάνω ερωτήματα. Να είστε σίγουροι πως το ίδιο έντονα θα απασχολήσουν κι εσάς φίλοι αναγνώστες... Απαντήσεις στον δεύτερο τόμο αυτής της ιστορίας του χωροχρονικού πράκτορα Βαλέριαν: "Στάση Μπρούκλιν, Τερματικός Σταθμός Σύμπαν".

:beer:

 

Σημ. Το δεύτερο άλμπουμ λέει απλά "Τέλος"! :lol:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Τα δύο συγκεκριμένα που έβγαλε η Μαμούθ είναι μια ιστορία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

OK, υποθέτω ότι είμαστε εντάξει... που είναι η λίστα με τα ψώνια μου από την Μαμούθ;

Βασικά Κώστα, αυτή η αναφορά στον Μαρτιν Μυστερ μου ξύπνησε εφιάλτες... εκεί που διάβαζα τις ιστορίες από τους τόμους και γούσταρα την όλη φάση, πιάνω το τελευταίο τεύχος με το σπαθί του Αρθούρου (ήταν το τρίτο σε σειρά έκδοσης αλλά 4ο σαν ιστορία αφού τα είχαν μπερδέψει) και ξάφνου βλέπω ένα συνεχίζεται στο επόμενο τεύχος που δεν κυκλοφόρησε βεβαίως ποτέ... τότε ήταν που έφυγαν από το σπίτι πιο γρήγορα από όσο έκαναν να μπούνε, ευτυχώς πήγαν σε καλά χέρια. Έτσι λοιπόν ό,τι δεν μου αρέσει και κυρίως ό,τι μου την σπάει μένοντας ανολοκλήρωτο φεύγει ασυζητητί... κάτι Batman έχω για "σκότωμα" σε κάποια γωνία της βιβλιοθήκης μου φαίνεται... χμ...

 

:thanks: για τις απαντήσεις παιδιά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15795
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Δεν ξέρω αν σας το'χω ξαναπεί - δεν νομίζω και κακώς!! - αλλά Pierre Christin :respect: !!!

 

Απολαυστικότατη ιστορία, αρκετά καλά δομημένη και άρτια δωσμένη στο χαρτί. Tην προτείνω ανεπιφύλακτα. :best:

 

Η ιστορία ολοκληρώνεται σε αυτά τα 2 τεύχη, αλλά σίγουρα παραπάνω ιστορίες θα μας έδιναν περισσότερα στοιχεία για το background των χαρακτήρων.

 

thnx dim για τα τεύχη που ανέφερες, πρέπει να αρχίσω να τα ψάχνω... :)

Επεξεργασία από zoo
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κι εγώ το ίδιο!! :thanks::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6015 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Τα διάβασα και τα δύο χθες.Συμπαθητική σειρά αλλά χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο.Ο 2ος τόμος ήταν πιο καλός απο τον 1ο καθώς έλυνε την ιστορία του 1ου.

Πάντως μου άφησε την αίσθηση οτι κάτι περισσότερο έπαιζε.Γενικά οτι υπήρχε πριν και οτι θα υπάρχει μετά στην ιστορία.

Όσο για τον χαρακτήρα,μου φάνηκε λίγο μπουμπούνας.Αυτός γυρνούσε ψιλοάσκοπα και όλο το ψάξιμο καθώς και η λύση,προήλθαν απο την Λορελίν.

Πάντως διαβάζεται ευχάριστα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Τα πήρα, τα διάβασα (προσπάθησα δηλαδή γιατί τα διάβασα με διαλείμματα) αλλά δεν μπορώ να πω ότι με συγκίνησαν ιδιαίτερα. Δεν ξέρω αν είναι η κούραση που είχα όταν τα διάβαζα, ή απλά δεν είναι τελικά κάτι του γούστου μου, αν και ομολογώ ότι η επιστημονική φαντασία μου αρέσει γενικότερα. Γεγονός είναι ότι δεν βρήκα κάτι να μου κάνει κλικ, φαντάσου ότι ακόμα και τα χρώματα μου φαινόντουσαν σαν να είχε ρίξει κάποιος μουστάρδα επάνω στα κόμικ μου (μα μουστάρδα; αν ήταν κέτσαπ κάτι θα γινόταν). Το σχέδιο καλούτσικο - αποδεκτό γενικότερα, η ιστορία όμως που έχει και την μεγαλύτερη βαρύτητα, μου ήταν παντελώς αδιάφορη - μου φάνηκε εντελώς ασυνάρτητη, το μόνο που με συγκίνησε λιγάκι ήταν η τύπισσα, ειδικά κάπου εκεί προς το τέλος... Δεν ξέρω αν θα τα κρατήσω να υπάρχουν (άρα αναπόφευκτα θα τους δώσω μία δεύτερη ευκαιρία κάποια στιγμή) ή θα τα δώσω να μη μου πιάνει τόπο στην βιβλιοθήκη και μου βαραίνει το ράφι (δύο τεύχη; είσαι τρελός...).

 

:thinking: Μήπως πριν γράψω τα παραπάνω έπρεπε να διαβάσω κάτι εγγυημένο όπως ένα παλιό καλό Αστερίξ, να δω μήπως φταίει κάτι άλλο και όχι το κόμικ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Λεπόν. Σήμερα Σαββάτο γύρω στις 12:25 το μεσημεράκι, πέτυχα στο Άλτερ να τελειώνει καρτούν με τίτλο Βαλεριάν και Λορελέι (ή κάπως έτσι... πως λένε την γκόμενα τέλος πάντων). Καθαρά ενημερωτικά :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Και για παραπάνω ενημέρωση δείτε εδώ. Έχει αρκετά πραγματάκια σχετικά με το καρτούν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6443
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5616 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Πρόκειται για μια εξαιρετική σειρά SF, κλασσική στο είδος της. Και φυσικά η Μαμουθ έκανε λάθος επιλογή με τα συγκεκριμένα τεύχη, υπάρχουν πολύ πιο ενδιαφέρουσες αυτοτελείς ιστορίες που εξηγούν και την σχέση των δυο πρωταγωνιστών. Παρεπιπτόντως το πρώτο της σειράς δημοσιεύτηκε στη δεκαετία του'60, νομίζω στο Αστερίχ ή σε κάποιο άλλο της εποχής, σε τόσο κακή εκτύπωση που δεν διαβάζονταν.

 

Όσον αφορά την Βερονίκ ...

 

 

προέρχεται από την προιστορική εποχή όπου την βρίσκει στην πρώτη ιστορία ο Βαλεριαν και την παίρνει μαζί του. Στην εξέλιξη της σειράς Η Βερονικ γίνεται ουσιαστικά ο αρχηγός της ομάδας, καθώς ο τύπος ειναι ελαφρώς φαφλατάς και ανεύθυνος.

 

 

Να σημειώσω επίσης ότι πρόκειται για μια σειρά με εξαιρετικό σενάριο που ξεφεύγει απο τα κλισέ ο καλός γηίνος - οι κακοί υπόλοιποι και προωθεί με τον τρόπο της τις αρχές της ανεκτικότητας και του σεβασμού στη διαφορετικότητα.

 

Και ναι είμαι μεγάλος φαν! :yahoo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Aν και η ιστορία είναι αυτοτελής, θεωρώ ότι έπρεπε να γνωρίζουμε περισσότερα για το σύμπαν που κινούνται οι ήρωες. Άρα γνώμη μου είναι ότι σίγουρα διαβάζονται τα δύο τεύχη και ανεξάρτητα, όμως οι απορίες είναι απορίες (φαντάζομαι ότι θα απαντώνται αρκετές στα προηγούμενα τεύχη). Από 'κει και πέρα ως ιστορία δεν ήταν καθόλου άσχημη, ενώ και το σχέδιο το βρήκα αρκετά συμπαθητικό.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Διάβασα και εγώ επιτέλους τον πρώτο άλμπουμ  που το έχω εδώ και χρόνια. Ενδιαφέρον κόνσεπτ αλλά η μετάφραση είναι άθλια, κάνοντας το αρκετά ακαταλαβίστικο. Εντελώς επίπεδη μετάφραση της Γαλλικής ομιλίας που υποψιάζομαι πως ακόμα και οι Γάλλοι δεν θα καταλάβαιναν. Σίγουρα πολλοί δεν θα δώσανε άλλη ευκαιρία εξαιτίας της. Πραγματικά δεν περίμενα τόσο κακή μετάφραση σε κόμικ της Μαμούθ.

 

Τουλάχιστον υπάρχουν και οι εκδόσεις της cinebook. Επίσης, οι Κεραυνοί της Ίψιδος που έχει δημοσιευτεί μόνο μέσα στο Komics της Καθημερινής (και έχει βγάλει ο germ), δείχνει να έχει καλύτερη μετάφραση με μια πρώτη ματιά.  :)

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διάβασα και εγώ επιτέλους τον πρώτο άλμπουμ  που το έχω εδώ και χρόνια. Ενδιαφέρον κόνσεπτ αλλά η μετάφραση είναι άθλια, κάνοντας το αρκετά ακαταλαβίστικο. Εντελώς επίπεδη μετάφραση της Γαλλικής ομιλίας που υποψιάζομαι πως ακόμα και οι Γάλλοι δεν θα καταλάβαιναν. Σίγουρα πολλοί δεν θα δώσανε άλλη ευκαιρία εξαιτίας της. Πραγματικά δεν περίμενα τόσο κακή μετάφραση σε κόμικ της Μαμούθ.

 

Τουλάχιστον υπάρχουν και οι εκδόσεις της cinebook. Επίσης, οι Κεραυνοί της Ίψιδος που έχει δημοσιευτεί μόνο μέσα στο Komics της Καθημερινής (και έχει βγάλει ο germ), δείχνει να έχει καλύτερη μετάφραση με μια πρώτη ματιά.  :)

 

Δείχνει να έχει μεγάλο ενδιαφέρον... Μα μόνο σε εσένα δεν άρεσε η μετάφραση όμως;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Λεπόν. Σήμερα Σαββάτο γύρω στις 12:25 το μεσημεράκι, πέτυχα στο Άλτερ να τελειώνει καρτούν με τίτλο Βαλεριάν και Λορελέι (ή κάπως έτσι... πως λένε την γκόμενα τέλος πάντων). Καθαρά ενημερωτικά :)

 

:cheers5:

Και μάλλον για αυτό τον λόγο το έβαζε στα Σαΐνια, όπως διαπίστωσα πρόσφατα ξεφυλλίζοντας τεύχη της σειράς στην λέσχη. Στα τεύχη που το πέτυχα είχε από 8 σελίδες και έδειχναν ψιλό-αυτόνομα. Επίσης το σχέδιο έδειχνε πιο απλό, οπότε μάλλον είναι από τα πρώτα άλμπουμς, κάτι που θα εξηγούσε και το γιατί επέλεξε η Μαμούθ να το πιάσει από το 10ο τεύχος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Διαβάζοντας τον 1ο τόμο της Cinebook, απογοητεύτηκα γιατί το περίμενα πιο ενήλικο, κρίνοντας από τα εξώφυλλα.

 

Τελικά, είναι μια ιστοριούλα, που απευθύνεται σε 14χρονους (επιεικώς), με ωραίο, κλασσικό BD, σχέδιο.

 

Προς τους γνώστες : Σοβαρεύει καθόλου καθώς προχωράει ή παραμένει η ίδια χαριτωμένη χαζομαρούλα που είναι και το πρώτο;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9584
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Με αφορμή το σχόλιο του jpentz έκατσα και διάβασα την παρουσίαση και τα υπόλοιπα σχόλια.

Βλέποντας λοιπόν το πινακάκι παραξενεύτηκα γιατί ήξερα τον Christin ως σεναριογράφο και όχι ως σχεδιαστή. Το έψαξα λίγο και όντως, κι εδώ το σενάριο έχει γράψει, δεν έχει κάνει στο σχέδιο.

Όποιος μπορεί ας το διορθώσει (και ας σβήσει και το σχόλιο μου). :beer:

Επεξεργασία από saveapenguin
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Έγινε η τούμπα. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5973
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4200 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

τo ξέρετε πως βγαίνει σε ταινία ευρωπαικής παραγωγής νομίζω τον Ιούλιο που μας έρχεται?

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Κουβεντούλα για την ταινία εδώ. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Spin-off που βγαίνει στις 22-09 στην Γαλλία.

 

http://www.dargaud.com/bd/Valerian/Valerian-vu-par/Valerian-vu-par-tome-0-Shingouzlooz-Inc

 

9782205076790-couv-M400x600.jpg

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Στη Γαλλία αυτά τα λένε vu par... δηλαδή με το μάτι του... δεν είναι ακριβώς spin off. O Valerian μπορεί να μην είναι ο αγαπημένος μου, αλλά έτυχε να ασχοληθούν μαζί του Larcenet και Lupano, δηλαδή ότι καλύτερο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ναι, κατάλαβα πως είναι το αντίστοιχο δικό μας όπως τον είδε/φαντάστηκε ο... αλλά απ' ότι καταλαβαίνω πλέον η σειρά θα συνεχίσει με αυτό τον τρόπο, τώρα που έκλεισαν τον κύκλο τους οι δημιουργοί του Βαλέριαν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Να μια χαμενη ωρα αναγνωσης :(

 

Αγορασα τα αλμπουμακια λογω της ταινιας (που μαλλον απογοητευει). Απο τις πρωτες 6 σελιδες απογοητευτηκα και απο το κομικ, διαβαζοντας ενα πολυ ακατανοητο σεναριο, χωρις να μαθαινω ποιος ειναι ο πρωταγωνιστης, ποια ειναι τα προβληματα του, τι δουλεια κανει και τι τελος παντων θελει. Η πρωτη σελιδα του δευτερου αλμπουμ δινει καποιες εξηγησεις. Η μεταφραση μαλλον εχει τα θεματακια της οπως ειπε καποιος. Δεν το προτεινω.

Θα το διαβασω μια ακομη φορα και θα παει μαλλον για οικονομικη ανακυκλωση για αγοραστει κατι αλλο :P

 

Η λεξη νταρλινγκ με ελληνικα γραμματα μου θυμισε Σταθη Ψαλτη. :D

Επεξεργασία από x_for_xepeta
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.