Μετάβαση στο περιεχόμενο

STRANGE: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ


GreekComicFan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
STRANGE: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ
Σενάριο/Kείμενα:
J. Michael Straczynski, Sara (Samm) Barnes
Σχέδιο:
Brandon Peterson
Hμερ. έκδοσης:
21-10-2016
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό,Φαντασίας
Μέγεθος:
17.0 x 26.0
Σελίδες:
140
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Ηλίας Τσιάρας
Πρωτότυπος τίτλος:
Strange v1
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-497-941-7

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

STRANGEA_0001.jpg  STRANGEA_0001z.jpg

 

Αλαζόνας χειρούργος που έχει ξεχάσει το αλτρουισμό που τον διακατείχε στα νιάτα του, τραυματίζεται σοβαρά στα χέρια και δεν μπορεί να χειρουργήσει ξανά. Απελπισμένος, ψάχνει διάφορες μεθόδους για να μπορέσει να επαναφέρει τα χέρια του στην βέλτιστη κατάσταση. Μια από τις αναζητήσεις του, τον φέρνει στον Θιβέτ, ένα μέρος που είχε προσφέρει ανθρωπιστική βοήθεια σαν σπουδαστής, όπου ένας μοναχός ίσως έχει τον τρόπο να τον γιατρέψει...

 

Αναπροσαρμογή της προέλευσης του Dr. Strange από τον Στρανζίσκι και την Σαμ Μπαρνς στο σενάριο που κυκλοφόρησε αρχικά σε 6 τεύχη μεταξύ 2004 και 2005 υπό την σφραγίδα της Marvel Knights. Στην εποχή του μάλιστα είχε καθυστερήσει και μερικούς μήνες για να ολοκληρωθεί.

 

Κάποιες από τις αλλαγές που έκανε, υιοθετήθηκαν και ενσωματώθηκαν από τους υπόλοιπους δημιουργούς στο γενικό σύμπαν της Μάρβελ και κάποιες απλά αγνοήθηκαν. Παραμένει πάντως ένα καλό ανάγνωσμα και καλό σημείο γνωριμίας με τον χαρακτήρα, και η κυκλοφορία του με αφορμή την ταινία με πρωταγωνιστή τον Μπένεντικτ Κάμπερμπατς στον ρόλο του Δρ. Παράξενου(sic), μιας από τις καλύτερες κινήσεις που έχει κάνει η Ανούμπις τα τελευταία χρόνια, η οποία δείχνει να ψάχνει να βρει τα παλιά της αντανακλαστικά, με τον ίδιο τρόπο που ο Strange ψάχνει να επαναφέρει τις υψηλές δεξιότητες στα χέρια του.    :)

 

Ευχαριστούμε για το εξώφυλλο τον Dr. Paingiver.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29478
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  771
  • Reputation:   6421
  • Achievement Points:  772
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3899 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Με πρόλαβες, χαχα :)  Σήμερα το τσίμπησα και εγώ από Πρωτοπορία. Καλό, ειδικά στην τιμή που το δίνει είναι κανονικό value for money. Συνίσταται.

Επεξεργασία από Dio
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9584
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Ο πρωτότυπος τίτλος είναι Strange: Beginnings & Endings. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Από μεταγενέστερο printing και πέρα το βάφτησαν έτσι. Η σειρά όμως ήταν σκέτο Strange. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Πολύ ωραίο κόμικ! Πολύ πολύ ωραίο. Το ευχαριστήθηκα όσο λίγα υπερηρωικά. :) Δεν ξέρω τι μου έκατσε τόσο καλά, ίσως ο εναλλακτικός Στρέιντζ ή η βαρύτητα που δίνεται στην ανθρώπινη πλευρά του. 

 

Τον Στραζίνσκι τον ήξερα από το Midnight Nation (ο ίδιος δεν είναι; ) οπότε ήμουν έτοιμος για ένα τουλάχιστον αξιοπρεπές origin σενάριο, ενώ και το σχέδιο μου φάνηκε δουλεμένο και γεμάτο. Ειδικά προς το τέλος τα μονοσέλιδα σκίτσα ήταν να τα χαζεύεις. :) Αφού όταν το τελείωσα ενθουσιάστηκα τόσο με τον Dr. Strange που άρχισα να ψάχνω και άλλα καλά run με δαύτον, και δεν συμβαίνει συχνά. Έχει να προτείνει κάποιος κάτι καλό; 

 

Αναρωτιέμαι γιατί δεν έχει απαντήσεις αυτό το θέμα.  :thinking: Θα περίμενα να είχαν ασχοληθεί περισσότεροι, του αξίζει. Μπράβο ρε Anubis που το έβγαλες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5382 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Πολύ καλό :best: παρότι είναι άλλο ένα origin δεν το βαριέσαι.. κατεβαίνει νεράκι.. προτείνεται γενικότερα σε όλους και όχι μόνο στους οπαδούς των υπερηρωικών.. στραζινσκι εγγύηση χαχα :P

Επεξεργασία από mr-d
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μετά από τόσα καλά λόγια που άκουσα εδώ,αποφάσισα να το αγοράσω...!Χωρίς να έχω την παραμικρή επαφή με τον χαρακτήρα (μόλις πρόσφατα είδα την ταινία) έκατσα και το διάβασα...!

 

Όσον αφορά το σενάριο το βρήκα εξαιρετικό...!Ήταν μία λεπτομερής origin story,που αμέσως έβαζε στο κλίμα και τον πιο απληροφόρητο αναγνώστη...!Η ροή ήταν καταιγιστική σε βαθμό να μην θέλω να το αφήσω πριν φτάσω στην τελευταία σελίδα...!Το μοναδικό μου παράπονο είναι ότι το τέλος το ένιωσα λίγο βιαστικό...!Θα ήθελα να είχε περισσότερες σελίδες στην διάθεσή του...!

 

Και το σχέδιο ήταν πολύ καλό...!Όμορφα χρώματα,κινηματογραφικά πλάνα κι εναλλαγές,συνέθεταν ένα αξιόλογο αποτέλεσμα...!Πιστεύω ότι θα υπήρχε μία μικρή βελτίωση εάν ο χρωματισμός ήταν πιο φωτεινός...!

 

Η έκδοση γι'ακόμα μία φορά ήταν πολυτελής και στιβαρή,με γερή ράχη (παράξενο για την Anubis) και καλής ποιότητας χαρτί,που μύριζε όμως αρκετά...!Η απουσία συνοδευτικών άρθρων,βιογραφικών και making of ήταν στα αρνητικά...!

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4299 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Το καημένο το κόμικ το είχα να κάθεται κάτι μήνες στη βιβλιοθήκη μου και να πιάνει σκόνη, αλλά σήμερα ήθελα να διαβάσω κάτι υπερηρωικό, έτσι επιτέλους έκατσα και το διάβασα. Αποτελεί την πρώτη μου επαφή με τον κόσμο του Dr. Strange και υποθέτω ότι δύσκολα θα μπορούσε να γίνει καλύτερη αρχή: Πολύ ωραίο κόμικ, ενδιαφέρον και καλογραμμένο, με ικανοποιητικότατο σενάριο, καταιγιστική ροή γεγονότων και κάμποση δράση. Θεωρώ, μάλιστα, ότι έμαθα όσες πληροφορίες χρειαζόταν να μάθω για την προέλευση του Strange, για τον οποίο ενδιαφέρθηκα σε πολύ μεγάλο βαθμό, όντας ικανοποιητικά σκιαγραφημένος. Από κει και πέρα, το σχέδιο είναι επίσης πολύ καλοδουλεμένο και σε σημεία απολαυστικό, με κινηματογραφικά πλάνα και πολύ ωραία χρώματα. Γενικά πρόκειται για ένα κόμικ που διαβάζεται νεράκι και προτείνεται άνετα σε αμύητους του συγκεκριμένου ήρωα (όπως εγώ), αλλά ίσως ακόμα και αναγνώστες που δεν έχουν μεγάλη εμπειρία με τα υπερηρωικά κόμικς.

 

8.5/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Το κόμικ μου φάνηκε αρκετά καλό με το πιο δυνατό στοιχείο να είναι το σχέδιο. 

Το μόνο κακό που βρήκα ήταν ότι η μεταστροφή του Στρέιντζ έγινε κάπως ξαφνικά αφού ένιωσα ότι δεν είχε χτιστεί αρκετά.

Στα της έκδοσης, φαίνεται ότι είναι αρκετά καλή και δεν είχα, ευτυχώς, κάποιο πρόβλημα.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.