Μετάβαση στο περιεχόμενο

CITY OF OTHERS [ STEVE NILES - BERNIE WRIGHTSON ]


Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35622
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

CITY OF OTHERS

 

CO1.jpgCO2.jpg

 

To City of Others είναι μια μίνι σειρά της Dark Horse, που κυκλοφόρησε και ολοκληρώθηκε σε 4 τεύχη το 2007. Δημιουργοί του είναι ο Steve Niles στο σενάριο (Criminal Macabre, 30 Days of Night) και ο Bernie Wrightson στο σχέδιο (Creepy), ενώ το coloring είναι του Jose Villarrubia. Οι Νiles και Wrightson έχουν συνεργαστεί και σε άλλες δουλειές, όπως τα Dead, She SaidThe Ghoul και Doc Macabre. Toν Φεβρουάριο του 2008 η ιστορία κυκλοφόρησε ολοκληρωμένη σε paperback από την ίδια φυσικά εκδοτική. Συνολικά περιέχει 130 έγχρωμες σελίδες, ενώ στα έξτρας περιλαμβάνεται και ένα μίνι sketchbook του Wrightson.

 

page.jpg

 

Κεντρικός χαρακτήρας είναι ο Stosh Bludowski, ένας επαγγελματίας δολοφόνος που δε νοιώθει κανένα απολύτως συναίσθημα. Ο Blud αναλαμβάνει μια μέρα να "καθαρίσει" δύο τύπους, οι οποίοι όμως δε λένε να πεθάνουν με τίποτα. Προσπαθώντας να λύσει το μυστήριο, θα μπλεχτεί σε έναν πόλεμο ανάμεσα σε βρικόλακες και τον στρατό νεκροζώντανων ενός παρανοϊκού επιστήμονα.

 

City 2.jpegCity 3.jpegCity 4.jpg

 

Το συνολικό αποτέλεσμα το βρήκα μέτριο. Ως ιστορία είχε κάποιες πολύ καλές στιγμές, αλλά η τελική εικόνα μάλλον με άφησε αδιάφορο. Σημαντικό μειονέκτημα, ότι η ιστορία ουσιαστικά δεν ολοκληρώνεται. Δεν ξέρω αν υπήρχε αρχικό πλάνο να βγει κάποια στιγμή και συνέχεια, αλλά στο σημείο που σε αφήνει είναι σαν να ξέχασαν να προσθέσουν το τελευταίο κεφάλαιο. Το σχέδιο του Wrightson είναι πολύ ωραίο, αλλά νομίζω ότι τα χρώματα το χαλάνε πολύ. Δεν είμαι απ' αυτούς που προτιμάνε τα ασπρόμαυρα κόμικς, αλλά το σχέδιο του Wrightson είναι εγγυημένα καλύτερο χωρίς χρώμα, ή έστω τα χρώματα να έχουν τον κατάλληλο τόνο. Ο συγκεκριμένος χρωματισμός του Villarrubia δεν μου άρεσε. Προτείνεται κυρίως στους φαν των δημιουργών.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.