Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βρείτε τη ταινία disney από την εναρκτήρια σκηνή


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1020
  • Reputation:   6588
  • Achievement Points:  1021
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4399 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

10/12 Disney Genious!! Έχασα το 4 από βλακεία μου  :wall: και το 6 αναμενόμενα μια που δεν έχω δει ούτε Monsters ούτε Lilo. To 7 το βρήκα δια της εις άτοπον κι όλα τ' άλλα τα 'ξερα!!

 

Υ.Γ. Μη κλασικό το "Ηρακλής";;;;;;;;;;;; :trixes:  Με κάλυψε απόλυτα η imacmaria.  :beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν υπάρχουν κλασικές ταινίες Ντίσνευ μετά το 1945, και ας μην θέλετε να το παραδεχτείτε. :antekale: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4810 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

εμενα μου αρεσε που τις δυο ταινιες που αναφερει ο φάντομ αν και τις ειχα δει δεν περναγε απο το μυαλο μου οτι ηταν disney. Οντως μάπες και θα ειναι επιτυχια του στουντιο αν στα μυαλα ολων ειναι "μη-disney ταινιες" :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5997
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

όχι εγώ :) χρειάστηκε γκουγκλάρισμα. δεν ήξερα καν ότι υπήρχε :)

 

:cheers5:

Ήταν η πρώτη μου επαφή με τη Disney. Πρέπει να ήμουν 7-8 χρονών και πήγαμε με το σχολείο. Τη βρήκα μαγική και έκτοτε κόλλησα με τη Disney - μέχρι που η μάνα μου, πέταξε τη συλλογή μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9673
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4636 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

το Hercules είναι η μεγαλύτερη μάπα (ειδικά για όσους μετέχουν της Ελληνικής παιδείας :) ) και για το Lilo and Stitch comme-ci comme-ca η κατάσταση :)

 

:cheers5:

Πάρτο πίσω αυτό που είπες για τον Ηρακλή! :minigun::pesta:

 

Το μόνο που σου δίνω είναι ότι το Λίλο και Τσιτς είναι μια αδιάφορη ταινία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3655 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ούτε εμενα με αρέσει ιδιαίτερα ο Ηρακλής, αλλά δε συμφωνώ με αυτό περί ελληνικής παιδείας. Άσχετα αν οι Αμερικάνοι έχουν μπαχαλέψει κάθε μυθολογία/ιστορία άλλων λαών.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν νομίζω ότι είναι Αμερικάνικο πρόβλημα. Ακόμα και ερασιτέχνες σεναριογράφοι στο GC έχουν παραλλάξει ελαφρά την ιστορία για πρακτικούς λόγους.

 

Ούτως ή άλλως, η Ντίσνευ δεν στοχεύει στην ομοιότητα με το source material είτε αυτό είναι βιβλίο, παραμύθι, λαογραφία ή ιστορικό γεγονός. Το πρόβλημα που έχω με τον Ηρακλή ήταν η αισθητή επιλογή του να χρησιμοποιήσουν τούς μύθους του Ηρακλή ως μέσο παρωδίας του Χόλυγουντ και διάφορων άλλων στοιχείων της αμερικάνικης κουλτούρας. Νομίζω ότι ήταν ένα σχετικά ατυχές και όχι ιδιαίτερα αστείο πάντρεμα. Αν έκαναν αυτό που κάνει ο Αστερίξ, και δημιουργούσαν μια καρικατούρα που είναι σχετικά αληθοφανής (έμφαση στο -φανής), νομίζω ότι θα είχαμε μια πολύ καλύτερη ταινία. 

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28485
  • Reputation:   190225
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Ούτε εμενα με αρέσει ιδιαίτερα ο Ηρακλής, αλλά δε συμφωνώ με αυτό περί ελληνικής παιδείας. 

 

Είναι ανάλογα με το πότε έμαθε κανείς το source material μιας ιστορίας :) Ο γιος της συναδέλφου λχ που το είχε μάθει από την ταινία, όταν του έλεγα για τους μύθους του Ηρακλή, χτυπιόταν ότι δεν είναι όπως τα έλεγα :) (ως πιτσιρικάς βέβαια και έχοντας γνωρίσει τους μύθους από τη ταινία). Ως παράδειγμα μπορώ να φέρω όσους χτυπιόντουσαν για το Troy του Petersen. Ξέραμε 5 πράγματα γύρω από την Ιλιάδα και αυτό που βλέπαμε μας χτύπαγε άσχημα. Σε αντιδιαστολή με το πως αντιμετωπίζουμε ταινίες γύρω από Κινέζικους και Ιαπωνέζικους μύθους/ιστορίες, όπου μη ξέροντας τη τύφλα μας (συνήθως :) ), προσπερνάμε την πιστότητα στο πρωτογενές υλικό και ασχολούμαστε αποκλειστικά με την ταινία αυτή καθ'αυτή. :) (για να μη πιάσουμε μεταφορές κόμικ σε κινηματογράφο/τηλεόραση :) νομίζω πως την έχουμε λιώσει στα αντίστοιχα τόπικ την υπόθεση "πιστότητα στο original" :) )

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9673
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4636 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Εξαρτάται με ποια ματιά κοιτάμε τη ταινία. Η ταινία δε πήρε ποτέ τον εαυτό της στα σοβαρά (και καλά έκανε κατ' εμέ). Ήθελαν να κάνουν μια κωμωδία με τον Ηρακλή παίρνοντας στοιχεία από το μύθο και να δείξουν ταυτόχρονα κάτι καινούργιο. Σε τελική ανάλυση, ο κινηματογράφος, σε σχεδόν σε όλη του τη ζήση, έχει βγάλει εκατοντάδες ταινίες με τον Ηρακλή (να τις μετρήσουμε κάποια στιγμή :P ), οι περισσότερες εκ των οποίων, μικρή σχέση είχαν με την Ελληνική μυθολογία. Μέχρι και εξωγήινους τον έβαλαν να πολεμάει σε μια ταινία :P Γιατί να κάνει και η Disney μια απ' τα ίδια; Και για ποια πιστότητα μιλάμε όταν υπάρχει ο Ηρακλής του Raimi; :P

 

Αν πάρω 100 ταινίες του Ηρακλή και τις συγκρίνω μία προς μία, ο Ηρακλής θα φιγουράρει άνετα στο Top 10 μου. Μη πω και Top 5. Προσωπικά, ποτέ δε μπήκα στο τριπάκι να συγκρίνω τη ταινία με τη μυθολογία και μια χαρά την ευχαριστήθηκα. Την έχω και σαν μια από τις αγαπημένες μου Disney. (Αλλά όλα αυτά είναι υποκειμενικά)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28485
  • Reputation:   190225
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Είσαι συνομήλικος με το γιο της συναδέλφου πάντως :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1831
  • Reputation:   13181
  • Achievement Points:  1941
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3433 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Έχασα τα πρώτα δύο. Επομένως 10/12.

 

 

 

Και λίγο off topic για να ιντριγκάρω τους Disney Geniuses. Ποιός θυμάται - και ποιός έχει δει - το "Μάγισσες και Σκουπόξυλα"?

Εννοείς το Bedknobs and Broomsticks? Από τις αγαπημένες μου ταινίες όταν ήμουν παιδάκι! Έχω σε ρολό του σινεμά τη σκηνή με τον ποδοσφαιρικό αγώνα όπου οι αληθινοί χαρακτήρες μπαίνουν σε κόσμο animation, και το βλέπαμε με τον αδερφό μου τακτικά, προ 25ετίας και κάτι. Στήναμε τη μηχανή μπροστά από ένα τοίχο ή κρεμάζαμε ένα σεντόνι πάνω στις κουρτίνες του σαλονιού και βλέπαμε τις 5-6 ταινιούλες που είχαμε ξανά και ξανά. Πω πω τι μου θύμησες!!! Μετά αγοράσαμε βίντεο και έκτοτε στήναμε τη μηχανή του σινεμά μόνο κάθε 2-3 χρόνια για να κάνουμε φιγούρα σε φίλους. Άλλες εποχές....

 

Υγ.: εκτός από τη σκηνή με τον ποδοσφαιρικό αγώνα, την ολοκληρωμένη ταινία την είδα αρκετά χρόνια μετά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5997
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Έχασα τα πρώτα δύο. Επομένως 10/12.

 

 

 

Εννοείς το Bedknobs and Broomsticks? Από τις αγαπημένες μου ταινίες όταν ήμουν παιδάκι! Έχω σε ρολό του σινεμά τη σκηνή με τον ποδοσφαιρικό αγώνα όπου οι αληθινοί χαρακτήρες μπαίνουν σε κόσμο animation, και το βλέπαμε με τον αδερφό μου τακτικά, προ 25ετίας και κάτι. Στήναμε τη μηχανή μπροστά από ένα τοίχο ή κρεμάζαμε ένα σεντόνι πάνω στις κουρτίνες του σαλονιού και βλέπαμε τις 5-6 ταινιούλες που είχαμε ξανά και ξανά. Πω πω τι μου θύμησες!!! Μετά αγοράσαμε βίντεο και έκτοτε στήναμε τη μηχανή του σινεμά μόνο κάθε 2-3 χρόνια για να κάνουμε φιγούρα σε φίλους. Άλλες εποχές....

 

Υγ.: εκτός από τη σκηνή με τον ποδοσφαιρικό αγώνα, την ολοκληρωμένη ταινία την είδα αρκετά χρόνια μετά.

Ναι αυτή είναι. Τι μου θυμίζεις κι εσύ με τη μηχανή προβολής. Μιλάς φαντάζομαι για χειροκίνητη με στατικές εικόνες. Εγώ είχα μια τέτοια που ίσως να υπάρχει ακόμα στο πατρικό μου. Νομίζω είχα Χιονάτη, γιατί θυμάμαι που με φόβιζε η μάγισσα, Την είχα ξεχάσει τελείως, ευκαιρία να ψάξω αν υπάρχει ακόμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1831
  • Reputation:   13181
  • Achievement Points:  1941
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3433 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ναι αυτή είναι. Τι μου θυμίζεις κι εσύ με τη μηχανή προβολής. Μιλάς φαντάζομαι για χειροκίνητη με στατικές εικόνες. Εγώ είχα μια τέτοια που ίσως να υπάρχει ακόμα στο πατρικό μου. Νομίζω είχα Χιονάτη, γιατί θυμάμαι που με φόβιζε η μάγισσα, Την είχα ξεχάσει τελείως, ευκαιρία να ψάξω αν υπάρχει ακόμα.

 

Απ'όσο θυμάμαι, η μηχανή προβολής δεν ήταν χειροκίνητη - ήταν υψηλής τεχνολογίας βλέπεις. Είχε μοτέρ που ρύθμιζες την ταχύτητα νομίζω. Αλλά ήτανε χωρίς ήχο. Αλλά δεν θυμάμαι περισσότερα διότι το τεχνικό μέρος το αναλάμβανε ο μεγάλος μου αδερφός. Φαντάζομαι ότι πρέπει να λειτουργεί ακόμα, αφού πριν καμιά δεκαετία την χρησιμοποιήσαμε και ήταν μια χαρά. Εκτός από αυτή την ταινία τα άλλα που θυμάμαι να είχαμε είναι: ο Ντόναλντ στις Άνδεις (ή στα Ιμαλάια ή κάτι τέτοιο), Ρομπέν των Δασών του Ντίσνεϋ, Χοντρός & Λιγνός δεκαετίας του '20, Τσάρλυ Τσάπλιν, Mr. Magoo (κιν. σχέδια), ένα αρχαίο Γουέστερν βωβού κινηματογράφου αγνώστου ταυτότητος, και φυσικά ο γάμος των γονιών μας!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5997
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Απ'όσο θυμάμαι, η μηχανή προβολής δεν ήταν χειροκίνητη - ήταν υψηλής τεχνολογίας βλέπεις. Είχε μοτέρ που ρύθμιζες την ταχύτητα νομίζω. Αλλά ήτανε χωρίς ήχο. Αλλά δεν θυμάμαι περισσότερα διότι το τεχνικό μέρος το αναλάμβανε ο μεγάλος μου αδερφός. Φαντάζομαι ότι πρέπει να λειτουργεί ακόμα, αφού πριν καμιά δεκαετία την χρησιμοποιήσαμε και ήταν μια χαρά. Εκτός από αυτή την ταινία τα άλλα που θυμάμαι να είχαμε είναι: ο Ντόναλντ στις Άνδεις (ή στα Ιμαλάια ή κάτι τέτοιο), Ρομπέν των Δασών του Ντίσνεϋ, Χοντρός & Λιγνός δεκαετίας του '20, Τσάρλυ Τσάπλιν, Mr. Magoo (κιν. σχέδια), ένα αρχαίο Γουέστερν βωβού κινηματογράφου αγνώστου ταυτότητος, και φυσικά ο γάμος των γονιών μας!

Είσαι πολύ προχώ. Η δική μου πρόβαλλε σαν συνεχόμενα σλάιντς. Ουσιαστικά γύριζες με το χέρι εικόνα-εικόνα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.