Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣΧΕΔΙΟ VS ΣΕΝΑΡΙΟ ΣΤΑ ΚΟΜΙΚΣ


Θρηνωδός

Σχέδιο VS Σενάριο στην 9η τέχνη   

77 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31710
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  59
  • Reputation:   455
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2780 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ψήφισα  Το σενάριο είναι πιο σημαντικό αλλά θέλω και υποφερτό σχέδιο ( Σενάριο 60% - Σχέδιο 40% ) . Δίνω περισσότερη σημασία στην ιστορία σε οποιοδήποτε μέσο. Βέβαια αν το σχέδιο δεν βλέπετε τότε όσο καλή και να είναι το κομικ πάλι δεν διαβάζετε. Ισχύει και το αντίθετο φυσικά. 

 

Πιστεύω ότι το κυριότερο στοιχείο ενός κόμικ είναι η ιστορία που περιέχει. Το σχέδιο είναι εκεί για να συμπληρώσει το σενάριο και να το ενισχύσει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Νομίζω ότι η πρώτη προφανής απάντηση που μπορεί κάποιος να σκεφτεί είναι μια ισορροπία 50-50.

Φαντάζομαι όλοι επιζητούμε να υπάρχει καλό σενάριο και σχέδιο στα κόμικς που διαβάζουμε.

 

Όμως... υπάρχουν και οι προσωπικές προτιμήσεις. Μου αρέσει πολύ το σχέδιο (λόγω και της ενασχόλησής μου με αυτό) και θέλω να το απολαμβάνω στα κόμικς που διαβάζω. Παράλληλα, απολαμβάνω το ίδιο και μια ιστορία με σενάριο που συναρπάζει σε σημείο πολλές φορές να υπερσκελίζει τις τυχόν αδυναμίες του σχεδίου. Αναλογιζόμενος όμως με μεγαλύτερη προσοχή το ερώτημα, βλέπω ότι υπάρχουν περιπτώσεις από κόμικς που μου έκαναν κλικ σεναριακά (από τις περιγραφές της ίδιας της έκδοσής τους και ανθρώπους που τα διάβασαν) αλλά δεν μπήκα στον κόπο να τα αγοράσω γιατί με απώθησε το σχέδιο. Ένα παράδειγμα που μου έρχεται στα γρήγορα στο μυαλό είναι η μεταφορά της ιστορίας "τα βουνά της τρέλας" του Λάβκραφτ που κυκλοφόρησε από τη "Γνώση" και στην Ελλάδα. Αν και η συγκεκριμένη ιστορία είναι από τις αγαπημένες μου και λατρεύω τον Λαβκραφτ, όταν είδα το σχέδιο το θεώρησα αταίριαστο και δεν το πήρα. Αντίθετα, παρατηρώ ότι είμαι πιο διαλλακτικός στην αντίθετη περίπτωση και σίγουρα έχω πάρει κόμικς που ήξερα ότι δεν έχουν και το καλύτερο σενάριο αλλά μου άρεσαν σχεδιαστικά.

Συνεπώς, θα δώσω ένα μικρό προβάδισμα στο σχέδιο. :)

 

 

Πιστεύω ότι το κυριότερο στοιχείο ενός κόμικ είναι η ιστορία που περιέχει. Το σχέδιο είναι εκεί για να συμπληρώσει το σενάριο και να το ενισχύσει.

 

Επίσης, να πω ότι διαφωνώ πλήρως με τέτοιες τοποθετήσεις. Το σχέδιο δεν είναι ούτε συμπληρωματικό, ούτε "υπηρέτης" του σεναρίου. Αυτό ισχύει ίσως στην εικονογράφηση ενός βιβλίου. Φυσικά, το ίδιο και από την ανάποδη, ούτε το σενάριο υπάρχει απλά για να υπηρετεί τον σχεδιαστή που θέλει να κάνει ζωγραφίτσες. Τα κόμικς είναι αφηγηματική τέχνη και στηρίζονται ισότιμα και στα 2 βασικά τους σκέλη, το σχέδιο υπηρετεί το σενάριο και το σενάριο το σχέδιο στον ίδιο ακριβώς βαθμό. Από εκεί και πέρα όπως είπα και πριν υπάρχουν και οι προσωπικές προτιμήσεις.

 

Επεξεργασία από Lord Makro
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Επίσης να προσθέσω μια εμπειρική παρατήρηση, που έχει την όποια αξία θέλει να της δώσει κάποιος.

Εχω διαβάσει/δει πολυ περισσότερα κόμικς με καλό σχέδιο και κακό/μέτριο σενάριο, απο ότι κόμικς με καλό σενάριο και κακό σχέδιο.

 

Ναι, διότι εάν το σχέδιο δεν λέει, δεν θα το σηκώσεις. Εάν όμως το σενάριο δεν λέει, τότε δεν θα το τελειώσεις :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31710
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  59
  • Reputation:   455
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2780 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σε καμία περίπτωση δεν υποτίμησα την σημασία του καλλιτέχνη απλά προσωπικά πιστεύω ότι αν το σχέδιο είναι αυτό που θα σε κάνει να αγοράσεις ένα κόμικ, ενώ το σενάριο είναι αυτό που θα σε κάνει να πας τον επόμενο μήνα να πάρεις το επόμενο. Αυτό εννοείται είναι προσωπική άποψη. Δεν είναι πολλές οι σειρές που έχουν κάνει επιτυχία όταν βασίζονται κυρίως στον καλλιτέχνη(εκτός ίσως από τα horror manga). Μου αρέσει να χαζεύω το σχέδιο σε κομικ όταν είναι τόσο καλό, απλά όποτε βασίστηκα σε αυτό και μόνο απογοητεύτηκα :)

Επεξεργασία από Sgt.Rock
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3152 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Σκεφτόμουν χθες αυτό το θέμα πάλι, και είπα να ξαναγράψω διάφορα πράγματα που κατέληξα ή άφησα φλου για το μέλλον. Πιο πολύ γιατί στο πρώτο μου ποστ είχα παρασυρθεί από τις πολλές απαντήσεις που έλαβε τότε το τόπικ και προκειμένου να συμμετάσχω και εγώ δεν μπήκα στο κόπο να το σκεφτώ και να το δικαιολογήσω πολύ.

Αρχικά νομίζω ότι η ερώτηση μετά από μια δεύτερη σκέψη είναι αρκετά γενική, και αυτό φαίνεται από τις απαντήσεις των περισσότερων. Άλλοι γράφουν με τι κριτήριο αγοράζουν τα κόμικς (πριν), άλλοι γράφουν τι προσέχουν ή τι τους ενδιαφέρει πιο πολύ στα κόμικς (μετά), άλλοι για τα εξώφυλλα, άλλοι το πήγαν στη δημιουργία του κόμικ και τι από τα δύο προηγείται του άλλου, άλλοι πήραν τις πιο ακραίες περιπτώσεις για "μουτζούρα" ή "ανύπαρκτο σενάριο" αντίστοιχα. Όχι ότι μπορεί να γίνει κάτι γι' αυτό, απλώς είναι καλύτερα να υπάρχει κοινή βάση για τη συζήτηση που γίνεται. Αλλιώς ο καθένας γράφει για τον τομέα που του έρχεται στον νου και ο επόμενος που διαφωνεί του απαντάει για άλλον τομέα.

Τέλος πάντων. Καταρχάς συνειδητοποίησα πως ένα εντυπωσιακό σχέδιο μπορεί να με κάνει να ενδιαφερθώ για το σενάριο του κόμικ, είτε το αγνοώ πλήρως, είτε μου φαίνεται αδιάφορο με μια πρώτη ματιά, είτε ανήκει σε κατηγορίες που δεν διαβάζω συνήθως (π.χ. εγώ, επική φαντασία, ντίσνεϋ ή βιντεοπαιχνιδοκόμικς). Οπότε για μένα, το σχέδιο είναι το κριτήριο με το οποίο αναζητώ κόμικς. Και αυτό το γράφω ως παρατήρηση και όχι ως επιχείρημα, αφού δεν το έκανα συνειδητά.

Από εκεί και πέρα, εννοείται πως ένα ενδιαφέρον σενάριο μπορεί να με κάνει να ενδιαφερθώ εξίσου για ένα κόμικ. Όμως δεν θα πάω να ψάξω κόμικς με βάση το σενάριο, πρώτον γιατί είναι χρονοβόρο και δύσκολο και δεύτερον γιατί δεν μπορώ να ξέρω αν θα είναι καλό πριν το διαβάσω (ουκ ολίγα τα παραδείγματα ιστοριών που φαίνεται να έχουν περίεργο σενάριο και καταφέρνουν να σε καθηλώσουν με τον τρόπο που χειρίζεται το θέμα ο συγγραφέας). Στην αντίθετη περίπτωση, δεν αποκλείεται να επιλέξω κόμικ επειδή με ιντριγκάρει το σενάριο και να μου βγει μάπα. Και για να προλάβω πιθανά αντεπιχειρήματα, το ίδιο μπορεί να συμβεί και με το σχέδιο, αλλά όχι σε βαθμό που να αξίζει η σύγκριση. Μέχρι εδώ δικαιολογώ την επιλογή μου στη δημοσκόπηση.

Τώρα, όταν διαβάζω το κόμικ, ασχολούμαι και με τα δύο. Οι περιπτώσεις είναι άπειρες. Αριστουργηματικό σενάριο με μέτριο σχέδιο, άριστο σχέδιο με μέτριο σενάριο, μέτριο σχέδιο με μέτριο σενάριο κ.ο.κ. Θα "κρατηθώ" από αυτό που φαίνεται να με ενδιαφέρει περισσότερο. Αν δεν με ενδιαφέρει κανένα, μιλάμε γενικά για ένα κακό κόμικ. Γι' αυτό δεν ασχολούμαι με το να θέσω ακραίες περιπτώσεις που σχολιάστηκαν πρωτύτερα.

Δεν θέλω να είμαι αυτός με το ξενέρωτο συμπέρασμα "εξαρτάται", "ανάλογα την περίπτωση", "δεν είναι σωστό να τα συγκρίνουμε" κ.α. τέτοια, αλλά προς το παρόν εκεί καταλήγω - σε ό,τι αφορά τη δική μου άποψη, τουλάχιστον.

Τέλος, για το θέμα του "ποιο υπηρετεί ποιο", δεν έχω τις γνώσεις για να πάρω θέση. Το λογικό είναι να μην υπηρετεί κανένα το άλλο, αλλά πραγματικά δεν έχω ιδέα τι συμβαίνει στην πραγματικότητα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Το σκίτσο πουλάει.

 

Το σενάριο ξαναπουλάει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5863
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3909 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πιστευω οτι αν εχεις ενα καλο κομικς με ωραιο σχεδιο και μετριο σεναριο,θα το ξαναδιαβασεις,ενω το αντιθετο νομιζω δεν λειτουργει.Απλος το σεναριο δουλευει στο παρασκηνιο,ενω το σχεδιο ειναι στην πρωτη γραμμη.Τωρα τι πουλαει και τι οχι,βρισκεται στα χερια των αναγνωστων.Υπαρχουν κομικς που ειναι πολυ ωραια και απλα αλλα δεν βρηκαν τον δρομο τους προς την επιτυχια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12247
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  322
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  322
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5127 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  29

50-50

Θέλω να κρίνω ένα κόμικς από το σύνολο! Πιστεύω πως πρέπει το σενάριο και το σχέδιο να δουλεύουν αρμονικά μαζί!

Δεν λέω, συνήθως βλέπεις το σχέδιο για να αγοράσεις ένα κόμικς, αλλά στο τέλος το σενάριο μένει! Επίσης, ένα σενάριο δεν μπορεί να αφηγηθεί σωστά με ένα κακό σχέδιο!

Οπότε πιστεύω το σύνολο μετράει ξεκάθαρα! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Νομίζω ότι αν μιλάμε για ένα πραγματικά εξαιρετικό σενάριο μπορώ να δεχτώ ένα μέτριο σκίτσο, όπως και μπορώ να δεχτώ ένα μέτριο σενάριο συνοδευόμενο από εξαιρετικό σκίτσο. Αν βέβαια μιλάμε για πραγματικά απαίσιο σκίτσο, δύσκολα θα σώσει την κατάσταση το σενάριο όσο καλό και να είναι και αντίστοιχα ένα απαίσιο σενάριο δεν μπορεί να καλυφτεί από το σκίτσο, όσο καλό και να είναι. Επειδή βέβαια στην πραγματικότητα τα πράγματα κινούνται συνήθως προς τον μέσο όρο, και μια και η πρώτη (μου) επαφή με ένα κόμικ είναι το σκίτσο, μάλλον δίνω ένα ελαφρό προβάδισμα στο σκίτσο 60-40%

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

60-40 υπέρ του σχεδίου. Χαλαρά κιόλας. Αλλά υπό ποια ένοια; Το σχέδιο μπορεί να υποκαταστήσει το σενάριο, το αντίθετο ΔΕΝ μπορεί να γίνει. Το σχέδιο είναι αυτό που διακρίνει ένα κόμικ από ένα εικονογραφημένο διήγημα (όπως ήταν μέχρις ενός σημείου τα κόμικ πριν το 60-70), το σχέδιο είναι αυτό που διηγείται χωρίς να κουράζει και αυτό που δίνει καλλιτεχνική αξία στο έργο.

 

Κόμικ με διεκπαιρεωτικό σχέδιο ξεχνιούνται γρήγορα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3152 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Κόμικ με διεκπαιρεωτικό σχέδιο ξεχνιούνται γρήγορα

Αυτό είναι αρκετά απόλυτο. Είμαι σίγουρος πως υπάρχουν τέτοια κόμικ που ήταν τουλάχιστον το ίδιο καλά με άλλα γνωστά κόμικς που δεν "ξεχάστηκαν". Βέβαια εξαρτάται και από το τι θεωρείς διεκπεραιωτικό σχέδιο. Δώσε μου παραδείγματα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Δεν μπορώ  :( Τα ξέχασα γρήγορα  :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Η μόνη περίπτωση που θα πάρω κόμικ στο οποίο δεν μου κάθεται το σχέδιο είναι όταν μου το προτείνει φίλος και επιμείνει. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

50-50 ειναι το ιδανικο.Αλλα που να το βρεις,

Για μενα το σχεδιο παιζει πολυ  μεγαλο ρολο.Αν δεν μου αρεσει το σχεδιο δυσκολα θα διαβασω  κατι,εκτος αν εχω ακουσει πολυ καλα λογια.

Θελω ομως να εχει και σεναριο αυτο που διαβαζω,οχι οτι να'ναι.

Τωρα αν δεν μπορω να βρω κομικς με αναλογια σκιτσου-σεναριου στο 50-50,θα παω στο 60-40 (γιατι το ματι θελει να "χορταινει" ) :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32404
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δεν νομίζω ότι κόμικ με "διεκπεραιωτικό" σχέδιο ξεχνιούνται εύκολα.
Και βασικά ποιο σχέδιο εννοούμε διεκπεραιωτικό;

Θα πω ένα παράδειγμα που μου ήρθε πρώτο στο κεφάλι.
Τα πρώτα Λούκυ Λουκ(δεκαετίας ΄50) είχαν κακό έως πολύ κακό σχέδιο.
Ποιος όμως ξέχασε ή ποιος υποτιμάει τους Παράνομους, τον Φιλ Ντέφερ, το Σιδερένιο Άλογο κτλ; *

Εκτός κι αν διεκπεραιωτικό σχέδιο εννοούμε κάτι ακόμα χειρότερο.


* Προσωπικά απ΄το να διαβάσω ένα κόμικ με σούπερ ντούπερ ουάου σκίτσα αλλά μέτρια υπόθεση, προτιμώ ένα Λούκυ Λουκ της αρχικής περιόδου, που είχε κακό σχέδιο αλλά και μαμώ τα σενάρια.

 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13440
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  3476
  • Reputation:   28905
  • Achievement Points:  3476
  • Days Won:  12
  • With Us For:  4907 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Μου αρέσει η ισορροπία γενικά! :) Ένα κακό σχέδιο μπορεί να με απογοητεύσει/κουράσει το μάτι μου/φέρει τάσεις εμέτου/καλά το σταματάω, οπότε η ιστορία δεν θα αναδειχτεί στα μάτια μου ποτέ όσο θα έπρεπε. Ένα κακό σενάριο θα κουράσει την ψυχή μου/χάσει το χρόνο μου, οπότε θα ξεφυλλίσω απλά το υπόλοιπο για να κάνω εικαστικό μπανιστήρι. Δεν θα μου μείνει τίποτα από το κόμικ τελικά. :D Ας είναι υποφερτά και τα δύο και δεν θα το αφήσω από τα χέρια μου! :yes:

 

:imac:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Μου αρέσει και ξέρω να εκτιμήσω ένα καλό σχέδιο. Εάν όμως δεν με τραβήξει το σενάριο, δεν υπάρχει περίπτωση να του δώσω ούτε καν μια ευκαιρία.

 

Ίσως το ξεφυλίσσω, του ρίξω μια φευγαλέα ματιά, αλλά τελικά δεν θα το διαβάσω.

 

 

 

 

Καλά ε, πολύ εμπεριστατωμένο το ποστ μου έτσι;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1130
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2865 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

 

 



Για να πιάσω ένα κόμικ που δεν γνωρίζω ούτε δημιουργούς ούτε μου το πρότεινε κάποιος θα πρέπει να με εντυπωσιάσει το σχέδιο και κάπως η περιγραφή της ιστορίας.

Στην πορεία όμως του διαβάσματος αλλά και όταν έχω προτάσεις θα προτιμήσω το πολύ καλό σενάριο φθάνει το σχέδιο να μην είναι έκτρωμα.

Τείνω προς την επιλογή: "Το σενάριο είναι πιο σημαντικό αλλά θέλω και υποφερτό σχέδιο"

:beer:

Φίλε μου είσαι σωστός και εγώ είμαι ακριβώς το ίδιο .Μπράβο . :clap2: :clap2: :clap2: :clap2:

 



Το σκίτσο πουλάει.

Το σενάριο ξαναπουλάει.

ΣωστΟΣ ,Είμαι μαζί σας . :clap2: :clap2:


Και το σχέδιο και το σενάριο .Αν και τα δύο είναι άριστης ποιότητας και δένουν τότε αγοράζω το κόμικ. :lol: Αν το σενάριο έχει σοβαρή πλοκή και λέει πράγματα Τότε ΕΊΜΑΙ μέσα .Αν το σχέδιο τιμά τον ήρωά μου τοτε μέσα :D :D . ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΝΟΙΆΖΕΙ ΤΟ ΧΡΗΜΑΤΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ ΔΙΟΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΚΟΜΙΚ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΜΟ ΜΑΡΓΑΡΙΤΗ ΤΗς ΒΙΒΛΙΚΗς ΠΑΡΑΒΟΛΗς .ΤΑ ΔΊΝΩ ΌΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΊΡΝΩ :D :div: . Αν όμως το ένα χαρακτηριστικό είτε σενάριο είτε σχέδιο υπερισχύει εις βάρος του άλλου τότε το συγκεκριμένο τεύχος κόμικ καταρρεύσει. Γιατί δεν θα λέει. ;)

 



Μου αρέσει και ξέρω να εκτιμήσω ένα καλό σχέδιο. Εάν όμως δεν με τραβήξει το σενάριο, δεν υπάρχει περίπτωση να του δώσω ούτε καν μια ευκαιρία.

Ίσως το ξεφυλίσσω, του ρίξω μια φευγαλέα ματιά, αλλά τελικά δεν θα το διαβάσω.




Καλά ε, πολύ εμπεριστατωμένο το ποστ μου έτσι;

Μια χαρά τα λέτε και μ ια χαρά είναι το πόστ σας . Τι να το κάνεις αν το σενάριο είναι μούφα; Θάβεται όλο το πακέτο και συγχυζόμαστε όλοι. :clap2: :clap2:

 



Μου αρέσει η ισορροπία γενικά! :) Ένα κακό σχέδιο μπορεί να με απογοητεύσει/κουράσει το μάτι μου/φέρει τάσεις εμέτου/καλά το σταματάω, οπότε η ιστορία δεν θα αναδειχτεί στα μάτια μου ποτέ όσο θα έπρεπε. Ένα κακό σενάριο θα κουράσει την ψυχή μου/χάσει το χρόνο μου, οπότε θα ξεφυλλίσω απλά το υπόλοιπο για να κάνω εικαστικό μπανιστήρι. Δεν θα μου μείνει τίποτα από το κόμικ τελικά. :D Ας είναι υποφερτά και τα δύο και δεν θα το αφήσω από τα χέρια μου! :yes:

:imac:

Μεσα είμαι μέσα :clap2: :clap2:
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  34945
  • Group:  Members
  • Topic Count:  76
  • Content Count:  618
  • Reputation:   3801
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  7
  • With Us For:  1667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

Προσωπικά περισσότερη σημασία δίνω στο σενάριο (κατ εμέ παίζει τον πρωταγωνιστικό ρόλο στη δημιουργία ενός κόμικ), αλλά όχι και το σχέδιο μουντζούρα. Να υποφέρετε, βρε παιδί μου! :) Και για όλα αυτά ψήφισα την επιλογή δύο (σενάριο 60 - σχέδιο 40)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35687
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  387
  • Reputation:   3454
  • Achievement Points:  401
  • Days Won:  8
  • With Us For:  1516 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι και το σενάριο και το σχέδιο έχουν πολύ σημαντικό ρόλο και τα δύο και κανένα από αυτά δεν πρέπει να υπολείπεται του άλλου. Δηλαδή αν είναι κακό το σενάριο δεν μπορείς να βγάλεις νόημα, η ιστορία σε κουράζει .Όμως κατ 'εμέ πάντα αν το σχέδιο δεν είναι ωραίο δεν απολαμβάνεις την ιστορία μιας και τα σκίτσα δεν βλέπονται ή είναι κακόγουστα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.