Μετάβαση στο περιεχόμενο

Nouvelles bandes dessinées, vin, fromage corse et l'amour


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Το L'Homme Gribouillé μάλλον οδεύει προς το τυπογραφείο, καθώς θα κυκλοφορήσει στα μέσα του Γενάρη... Σενάριο ο Serge Lehman και σχέδιο ο Frederik Peeters...  :love4:


Couverture.jpg P1.jpg P6.jpg P8.jpg P11.jpg P21.jpg 

 

Περισσότερες εικόνες, πού αλλού, εδώ.

 

Spoiler

Θα το εκτιμούσα δεόντως αν κάποιος γαλλομαθής με βοηθούσε με την έντονη πρόταση. Το emprise είναι κυριολεκτικό;

 

À 40 ans passés, Betty Couvreur vit dans l’ombre de sa mère Maud, auteur de livres pour enfants. Pourtant, depuis des années, Maud subit l’emprise d’un terrifiant maître-chanteur, Max Corbeau. Betty l’apprend et se retrouve projetée dans une quête des origines en compagnie de sa propre fille, Clara. Voyage initiatique au pays des monstres et des merveilles avec au bout, peut-être, un secret venu du fond des âges.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Τι εννοείς; Θέλει να πει ότι η Μοντ όλα αυτά τα χρόνια ήταν υπό την επήρεια (νομίζω δεν εννοεί κυριολεκτικά φυλακισμένη) αυτού του μάγου. Μαξ Κοράκης. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Αυτό που γράφεις στην παρένθεση ήθελα ουσιαστικά. :thanks: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Αναφέραμε πρόσφατα ότι η Marvel ανακοίνωσε ότι θα αρχίσει να (ξανά)εκδίδει κόμικς στον κόσμο του Κόναν από το 2019. Η Dark Horse θα συνεχίσει να εκδίδει κόμικς με τον Conan μέχρι το τέλος του 2018.

 

Το νέο είναι ότι η Glenat θα διασκευάσει, ξεκινώντας τον Μάιο, 12 ιστορίες του Robert E. Howard, συγγραφέα του Conan.

 

Αυτό συμβαίνει επειδή τα δικαιώματα των έργων του συγγραφέα έχουν ανοίξει από το 2006, 70 χρόνια μετά την αυτοκτονία του. Αυτό ισχύει για όλο το κόσμο πλην των ΗΠΑ, όπου λόγω κάποιων νόμων, η διατήρηση των δικαιωμάτων έχει παραταθεί για επιπλέον 25 χρόνια.

 

Το πρώτο έργο που θα διασκευαστεί, και σε έγχρωμη και σε ασπρόμαυρη έκδοση,  θα είναι το The Black Colossus. Οι δημιουργοί θα είναι οι Vincent Brugeas (Block 109, Le Roy des Ribauds), Kellee Riley(Barbie?????) και ο Ronan Toulhoat (Sherlock Holmes Society, Promethee).

 

Καλά νέα για τους λάτρεις του Κιμμέριου γίγαντα!! :yahoo::yahoo:

ΠΗΓΗ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Μπρυζάς και Τουλοά, έχουν δώσει το πάρα πολύ καλό Roy des Ribauds. H άλλη φαντάζομαι θα είναι η κολορίστρια. Άρα τα νέα είναι πολύ καλύτερα από ότι νομίζει κανείς, ο βάρβαρος είναι σε καλά χέρια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Δεν έχω διαβάσει το Roy des Ribauds, έχω όμως διαβάσει 4 από τα 5 Block 109 που έφτιαξαν μαζί. Το σχέδιο και ο χρωματισμός που είδα σε εκείνα, δεν είμαι σίγουρος ότι θα μου ταίριαζαν σε ένα Κόναν. Από την ανάποδη όμως, βλέπω αρκετά διαφορετικά πράγματα σε εικόνες του Roy des Ribauds (King of the Ribalds), το οποίο είναι μεταγενέστερο των Block 109, οπότε ίσως και να κάνω λάθος :)

 

μια παρουσίαση του Block 109 θα άξιζε τον κόπο... Νομίζω πως είναι κομικ για τον Πονοδότη :)

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Για το Μπλοκ δεν έχω άποψη και δεν ξέρω. Για το Ribauds έχω και νομίζω ότι θα βγει ένας καλός πλην ευρωπαίος Κόναν

 

Noname.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

πρώτες σελίδες του Block 109. Από το 2010 βέβαια :) Σχεδόν φανζινοκατάσταση :) Μου έκανε όμως μπιου η θεματολογία (what if κατάσταση όπου στον ΒΠΠ η φάση εξελίσσεται αλλιώς) και είχε πολύ καλό ρυθμό. Οπότε όχι μόνο το τελείωσα, αλλά διάβασα και τα επόμενα. 

 

Block109-010.jpgBlock109-011.jpgBlock109-012.jpgBlock109-013.jpg

 

Και εντέλει έχουν ωριμάσει καλά μέσα μου :) Κάτι σα γιουβέτσι. Comfort food :)

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Κατέβασα τους 3 τόμους στα Αγγλικά, κάποια στιγμή να τους διαβάσω. Αν και το σχέδιο με χαλάει λίγο, αλλά εντάξει.... :)

 

:Paingiver: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Υπάρχουν τουλάχιστον 4 scanlation :) το πρώτο, το New York 1947, το Operation Leaden Sun και το Ritter Germania :)

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Έχω κατεβάσει το πρώτο, το Shark και το Operation leaden sun. Θα κατεβάσω και τ΄άλλα. Ακόμα δεν έχω κοιτάξει ούτε με ποιά σειρά διαβάζονται. :)

 

:Paingiver: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το άρθρο με τον Κόναν έχει και εικόνες από μέσα. Καλό καδράρισμα της μάχης αλλά μάπα... οι μάπες. Δεν εντυπωσιάστηκα. Και γενικά δεν φέρνει στο νου Κόναν αυτό που βλέπω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Με αφορμή ένα ποστ του Kurdy στο Κομικίστικες Γνώσεις, κοίταξα ένα-ένα τα διάφορα BD που έχουν βραβευτεί στην Ανγκουλέμ σε κάποιες από τις κατηγορίες τα τελευταία 10 χρόνια (μπορεί και 20 σε κάποια). Έκανα κρα για να βρω κάποιο που να έχει σχέδιο που να μου "μιλάει". Τουλάχιστον σε πρώτη βιαστική ματιά (διότι κάποια κόμικ θέλουν τον χρόνο τους :) ). Νταξ. Είδα και ένα Blacksad, είδα ένα Betelgeuse (που μπορεί να μην είμαι τρελός φαν του Leo, αλλά μα τον Αλλάχ ξεχώριζε τόσο ανάμεσα στα άλλα). Αλλά σε χοντρές γραμμές, ο,τι έβλεπα με έκανε (πάντα σε μια πρώτη βιαστική ματιά) να θέλω να φύγω τρέχοντας. Πραγματάκια που μου έχουν κάνει να τρέχουν τα σάλια και έχουν ποσταριστεί είτε σε αυτό εδώ το τόπικ, είτε αλλού, να μην υπάρχουν πουθενά :)

 

Οπότε 2 οι πρώτες σκέψεις μου:

 

(α) έβριζα τόσα χρόνια τις επιρροές που έχουμε από τους Γάλλους ως προς τα κείμενά μας. Θεωρώ τις ιδέες του Φουκώ στη Σεξουαλικότητα και στο Επιτήρηση και Τιμωρία ιδιοφυείς. Ο τρόπος που γράφει όμως, αυτό το πηδάμε από το ένα στο άλλο στο παραπέρα και πίσω στο άλλο, δεν παλεύεται. Και σε όσους Γάλλους έχω βρει στο διάβα μου, έχω βρει την ίδια ανικανότητα τακτοποίησης της σκέψης :) Καμία σχέση με τους Αγγλοσάξωνες και το "Πρόλογος"-"Σημείο 1,2,3,4,5"-"Επίλογος" Τώρα θα τους βρίζω και για τις επιρροές που έχουμε ως προς τα κόμικ :) Αυτά τουλάχιστον που έχω βιώσει την Βαβέλ και όλα τα υποκατάστατα της Βαβέλ να μου πασάρουν ως "τα καλά κόμικ". (πάντα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις φυσικά. η Βαβέλ έβγαλε το Torpedo, η Βαβέλ έβγαλε τον Giardino).

 

(β) Εάν έβγαζε σήμερα ο Goscinny και ο όποιος Goscinny αυτά που έχουμε λατρέψει, θα έπρεπε να περιμένει ή να πεθάνει ή να γεράσει προκειμένου να γυρίσουν και να του δώσουν βραβείο στην Ανγκουλέμ. :) Ειλικρινά αναρωτιέμαι πόσο δημοφιλή είναι αυτά που βραβεύονται :) Δεκτό το επιχείρημα "το ότι πουλάει δεν σημαίνει αυτόματα ότι είναι καλό", αλλά όπως έβλεπα εκείνα τα σκίτσα και την απουσία των λίγων πραγμάτων που γνωρίζω για το σύγχρονο γαλλοβελγικό κόμικ, μου δινόταν η εντύπωση πως κυριαρχεί ένα "πουλάει? τότε δεν είναι καλό" :D 

 

Εντυπώσεις είναι αυτά. Όχι θέσφατα :) Και δη από μια βιαστική ματιά συνοδευόμενη και από διάφορα πιστεύω μου :) Ήθελα να τα μοιραστώ όμως :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Έχει πάρα πολλή εναλλακτίλα, να μην πω τίποτα άλλο πιο βαρύ η Ανγκουλέμ. Αλλά γενικά εκτός από αυτό που έβαλα στο κουΐζ υπάρχουν πολλά και καλά που αλλιώς εγώ δε θα τα ήξερα. Από την άλλη σε βρίσκω λίγο υπερβολικό. Έχει πολύ καλά και mainstream στις κατηγορίες (Arabe du futur, Quai d'Orsay, Aama, Zombillenium, Vieux Fourneaux κλπ).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Δώσε βάση λοιπόν στο τι είδα εγώ :) Με αυτή τη βιαστική ματιά. Αφήνω στην άκρη αυτά που μνημόνευσες και πάω στα υπόλοιπα. Γκουγκλάροντας όλα τα Meilleur album · Spécial · Patrimoine · Révélation (4 κατηγορίες) που είναι από Γάλλους από το 2000 και δώθε. :)

 

reducteurvitesse.jpgvalAnes_24.pngPlancheA_21079.jpgfba532676c45f8d8aa1c727a58aefdcb.jpgalbum-page-large-4403.jpg054.jpgPralong-Batpourvous-Extrait-Dec2011-53b01.jpg6a00d8341c3c3253ef015392d94406970b.jpg9782742771592_p_3.JPGxLa_parenthese_2_Elodie_Durand_juillet_2010-32b71.jpg,q1469039118.pagespeed.ic.5VYfPDcquL.jpg9782352120674_p_4.jpgyekini_image2.jpgpozla_extrait1.pngterre-1.jpg738_fayolle.jpgrabate-pascal-1961-france-ibicus-livre-2-3042858-500-500-3042858.jpgPlancheA_121242.jpgPlancheA_2138.jpgLe-combat-ordinaire.jpg9782352071976_pg.jpgalfred-illustrazione.jpgla-saga-de-grimr31.jpg

 

 

Όλα αυτά μπαμ στη μάπα μου :) Μπορεί άμα διαβάσω τα κόμικ να διαπιστώσω πως είναι ωραία. Μπορεί να τα βρω και εξαιρετικά. Μπορεί να δω πράγματα στη τεχνοτροπία που να με αφήσουν έκθαμβο. Sfar+Trodheim λχ δεν θα μου τράβαγαν το μάτι, αλλά όταν έπιασα τα κόμικ, λάτρεψα και τα κόμικ και το στυλ τους. Σε πρώτη ματιά όμως, κάααααπως να με δελεάζει μόνο αυτό εκεί το designάτο με την πισίνα :) Τα πράγματα που γουστάρω εγώ σε διάφορα BD όμως (όπως φαίνεται από αυτά που έχουν τραβήξει το μάτι μου και έχω μνημονεύσει σε αυτό το τόπικ) δεν είναι πουθενά :D 

 

Και αυτά μόνο από 4 κατηγορίες. Διότι έψαξα και σε άλλες αλλά ας μη κάθομαι τώρα να βάζω εικόνες και από άλλα :) Τα ίδια ήταν και εκεί :)

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Με τη μικρότερη γνώση της γαλλικής σκηνής από τους δυο σας, θα συμφωνήσω με τον germ. Βέβαια το θεωρώ φυσιολογική εξέλιξη των πραγμάτων.

Όταν για πολλά χρόνια παράγεις εικαστικά αριστουργήματα, λογικό είναι το επόμενο βήμα να είναι το πιο εναλλακτικό, underground κλπ.

Το πιο εσωτερικό, απλοϊκό σχέδιο κλπ. 

 

Όπως κάποτε όλα στην αμερική ήταν υπερηρωικά και σιγά-σιγά άρχισαν να ξεπετιούνται κοινωνικά, αστυνομικά κλπ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4221 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Συμφωνώ 100% με τον Germ!

Όταν ξεφυλλίζω-χαζεύω ένα κόμικ σχηματίζω μία πολύ στέρεα άποψη για το αν θα μου αρέσει ή όχι ένα κόμικ!

Το άλλο κι εξίσου σημαντικό είναι η θεματολογία!Κόμικ του τύπου ο Φρόιντ (αν ζούσε) θα απορούσε με το ποιός  κάνει τέτοια κόμικ (περάστε παρακαλώ από δω , έχουμε και ντιβάνι) μου είναι πολύ δύσκολο να τα πιάσω τα χέρια μου!

Για μένα το βασικό λάθος που κάνουν ,κι αυτό ισχύει για όλα τα βραβεία, είναι ότι τα βάζουν όλα στον ίδιο παρονομαστή!

Θα έπρεπε να υπάρχουν ξεχωριστά βραβεία για τα εμπορικά και τα εναλλακτικά κόμικ!Κάθε τι εμπορικό περιφρονείται-αγνοείται επιδεικτικά ενώ τα ανεμομαζώματα-διαλοσκορπίσματα του κάθε τυχαίου εκθειάζονται και βραβεύονται!Ένας δημιουργός που δεν μπορώ να καταλάβω τα τραγούδια-ταινίες-κόμικ του ,πιστεύω πως είναι αποτυχημένος και καλό είναι να μην τον φορτώνουν με βραβεία!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Τζερμ είχες ποτέ την εντύπωση ότι η Ανγκουλέμ βραβεύει κόμικ ευρείας κατανάλωσης που αρέσουν στους απλούς αναγνώστες; 

 

Ελιτίκ φεστιβάλ είναι που υπήρχε πάντα στην σκιά της Lucca και επειδή δεν κατάφερε ποτέ να βγει μπροστά ως το νούμερο 1 στην Ευρώπη, στράφηκε σε ένα τελείως διαφορετικό μονοπάτι δημιουργώντας ένα καλτ κοινό που εκ των πραγμάτων τράβηξε τα "ψαγμένα" κόμικς (κάποια αξίζουν άπειρα, άλλα είναι να χτυπιέσαι που θεωρούνται τέχνη). 

 

Άλλο που εμείς λέμε η ανγκουλέμ και η ανγκουλέμ επειδή γίνεται στην γαλλία και έχουμε ένα άλφα κόλλημα. 

 

Το precious πήρε όσκαρ (ξερνάω), το avengers έβγαλε έσοδα όσο το ΑΕΠ μιας μικρής χώρας . :) 

 

*αυτό το στιλ με το "εναλλακτικό" (καραμέλα έχει γίνει αυτή η λέξη τελευταία, την βλέπω παντού) σχέδιο και την αφήγηση παίζει στην Γαλλία πολύ έντονα από τέλη 80 Γιάννη, δεν το γύρισαν τώρα. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Αυτό φαίνεται καλό πάντως :) 

fba532676c45f8d8aa1c727a58aefdcb.jpg.5711ce09020b4f106a12fb1b6c185eae.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

1 hour ago, germanicus said:

κάααααπως να με δελεάζει μόνο αυτό εκεί το designάτο με την πισίνα :)

Αυτό το έχουμε και σε scanalation. :D

(Συνεχίστε... :P)

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Κι εγώ φέτος κουφάθηκα λίγο με τα κόμικς που βραβεύτηκαν. Όχι μόνο δεν ήξερα κανέναν τίτλο (λογικό από τη μία, γιατί είναι πολύ φρέσκα), αλλά δεν αναγνώρισα και κανένα όνομα από τους δημιουργούς ή αν αναγνώρισα, ήταν τόσο «άγνωστο» που το ξέχασα. Και δεν μπορώ να εξηγήσω το λόγο που συμβαίνει αυτό.

Μιας και ο Θρηνωδός έκανε τη σύγκριση με το φεστιβάλ της Lucca, αυτό έχει πάρει μια πολύ διαφορετική τροπή, που φαίνεται και από την ονομασία: Lucca Comics & Games. Είναι κάπως πιο κοντά στα conventions των ΗΠΑ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Με το μπαρδόν τζερμ, αλλά έχεις βάλει μερικές εργάρες. Combat Ordinaire, Yekini, Come Prima... Πολλά θα τα αναφέρω στην ανασκό(λο)πησή μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Άσε το τι είναι τώρα η Lucca ρε συ Γιώργο. :) Η Λούκα υπάρχει από το '65, τα παιχνίδια έχει δεν έχει 5-10 χρόνια που τα ενσωμάτωσε ενεργά.  

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

To Combat Ordinaire σχεδιαστικά είναι καραμπινάτη περίπτωση αυτού, πιστεύω.

1 hour ago, germanicus said:

Μπορεί άμα διαβάσω τα κόμικ να διαπιστώσω πως είναι ωραία. Μπορεί να τα βρω και εξαιρετικά. Μπορεί να δω πράγματα στη τεχνοτροπία που να με αφήσουν έκθαμβο. Sfar+Trodheim λχ δεν θα μου τράβαγαν το μάτι, αλλά όταν έπιασα τα κόμικ, λάτρεψα και τα κόμικ και το στυλ τους.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Όπως υπενθύμισε ο Ραφαήλ :) Ανετότατα μπορεί να μείνω έκθαμβος όταν τα διαβάσω. Αλλά:

 

h4.jpg S3.jpgythaq-007.jpgR2.jpgL1 3.jpgCC 2.jpgP4.jpgT4.jpgU2.jpg9782344011324-P-1G.jpg9782344012666-P-3G.jpg

 

αυτά εδώ είναι σελίδες από διάφορα κόμικ από την 1η σελίδα αυτού του τόπικ. Αυτά είναι οι εικόνες που μου τραβάνε το μάτι :) Σαφέστατα και δεν είναι όλα τους καλά κόμικ. Είμαι σίγουρος για αυτό. Απλώς είναι εντυπωσιακά. (διαβάζω αυτό το καιρό το U-Boat του εντυπωσιακού σε πρώτη ματιά εικαστικά  Jean-Yves Delitte και το βρίσκω πολύ ντεμί) 

Ε, τέτοιες εικόνες δεν υπάρχουν εκεί :D Όχι απλά δεν υπάρχουν. Φαίνεται λες και υπάρχει πλάνο ότι άμα κάποιος σχεδιάζει έτσι, τότε δεν μας κάνει :lol:  Τι στο διάολο δλδ. Όλα όσα έχουν τέτοιο σχέδιο, αποδείχθηκε όταν τα διάβασε κάποιος πως έχουν κουσούρια μέσα τους? :)

 

Αυτό είναι το σχόλιο μου :) Ότι με μια πρώτη βιαστική ματιά, δεν βλέπω τίποτα που να μου κάνει μπίου λες και οτιδήποτε μου κάνει μπίου (και πιθανολογώ πως είναι και εμπορικό) τους προκαλεί αποστροφή :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

26 λεπτά πριν, Θρηνωδός είπε:

Άσε το είναι τώρα η Lucca ρε συ Γιώργο. Η Λούκα υπάρχει από το '65, τα παιχνίδια έχει δεν έχει 5-10 χρόνια που τα ενσωμάτωσε ενεργά. 

 

Από τη δεκαετία του 1990 έχουν αρχίσει και στρέφονται προς τα εκεί ;) 

Και για να μην ξεφεύγω, από αυτά που αναφέρθηκαν, Combat Ordinaire είναι φοβερό, το Aama επίσης φοβερό (πρέπει να γίνει παρουσίαση κάποια στιγμή).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Δεν ξέρω ακόμα αν η υπόθεση με τραβάει ή με απωθεί. Σίγουρα φαίνεται ιντριγκαδόρικο το premise και το σχέδιο την παλεύει. 

 

Quote

Paris, end of the 21st century. Inspector Romane Pennac is the only white woman in her station. The world has suffered devastating wars and ecological disasters, and the old powers of Europe and America are now the third world. Amidst it all, it is to this young woman, now a member of a discriminated-against minority, that a couple of devastated parents turn. A mysterious letter has just announced that the body of their daughter, recently deceased in New York, is missing from her coffin…

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg

 

η αγγλική κυκλοφορία από την europe comics ανακοινώθηκε πριν μια ώρα :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

On 18/1/2018 στο 9:54 ΠΜ, Dredd είπε:

Αναφέραμε πρόσφατα ότι η Marvel ανακοίνωσε ότι θα αρχίσει να (ξανά)εκδίδει κόμικς στον κόσμο του Κόναν από το 2019. Η Dark Horse θα συνεχίσει να εκδίδει κόμικς με τον Conan μέχρι το τέλος του 2018.

 

Το νέο είναι ότι η Glenat θα διασκευάσει, ξεκινώντας τον Μάιο, 12 ιστορίες του Robert E. Howard, συγγραφέα του Conan.

 

Αυτό συμβαίνει επειδή τα δικαιώματα των έργων του συγγραφέα έχουν ανοίξει από το 2006, 70 χρόνια μετά την αυτοκτονία του. Αυτό ισχύει για όλο το κόσμο πλην των ΗΠΑ, όπου λόγω κάποιων νόμων, η διατήρηση των δικαιωμάτων έχει παραταθεί για επιπλέον 25 χρόνια.

 

Το πρώτο έργο που θα διασκευαστεί, και σε έγχρωμη και σε ασπρόμαυρη έκδοση,  θα είναι το The Black Colossus. Οι δημιουργοί θα είναι οι Vincent Brugeas (Block 109, Le Roy des Ribauds), Kellee Riley(Barbie?????) και ο Ronan Toulhoat (Sherlock Holmes Society, Promethee).

 

Καλά νέα για τους λάτρεις του Κιμμέριου γίγαντα!! :yahoo::yahoo:

ΠΗΓΗ

Βγήκαν κι αυτά στις αρχές του μήνα, σήμερα βγήκαν και οι α/μ εκδόσεις τους.

1ος τελικά τόμος καταχωρήθηκε η "Βασίλισσα της Μάυρης Ακτής" των Morvan (Αρμάδα) / Alary (Silas Corey)

 

1c.jpg1s.jpg1bw.jpg

 

Και 2ος ο "Μαύρος Κολοσσός" των Brugeas / Toulhoat

 

2c.jpg2s.jpg2bw.jpg

 

Από πρώτη όψη και διαβάζοντας το preview του BDGest το δεύτερο είναι Κόναν. Το πρώτο δεν ξέρω τι διάλο είναι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

50-nuances-de-grecs.jpg

 

50 nuances de Grecs ονομάζεται το νέο άλμπουμ των Charles Pepin & Jul (ο νέος σεναριογράφος του Λούκυ Λουκ ή Λάκι Λιουκ ή Λυκι Λυκ, εδώ σχεδιαστής). Είναι κάτι σαν εγκυκλοπαίδια της Ελληνικής Μυθολογίας, με κάθε σελίδα συνοδευόμενη από ένα σατιρικό μονοσέλιδο στριπ που έχει ως βάση τους Θεούς της Αρχαίας Ελλάδας στη σύγχρονη εποχή.

 

Μπορείτε να δείτε δείγματα της δουλειάς στον εκδότη

 

Ταυτόχρονα θα γυριστούν και 30 μικρά animation που θα παρουσιαστούν στο κανάλι Arte από το Σεπτέμβρη.

 

50.jpg

 

Eδώ πχ η κυρία απαριθμεί στο Δία τα παιδιά που έχει. Τελειώνοντας του λέει ότι θα κάνει ότι μπορεί, αλλά να υπολογίζει ότι θα πληρώσει τεράστια διατροφή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Negalyod από Vincent Perriot, κυκλοφόρησε την προηγούμενη εβδομάδα. Δεν έχω ιδέα για την υπόθεση :lol:. Το πέτυχα σε διαφήμιση από izneo στο facebook και μου άρεσε πολύ σχεδιαστικά.

https://www.bedetheque.com/BD-Negalyod-340430.html

 

41554472_10155480524626783_2515721130208133120_n.jpg41505313_10155480524616783_4014665566915657728_n.jpg41447366_10155480524631783_2379956788779810816_n.jpg41477446_10155480524761783_6923769825575567360_n.jpg

 

 

 

Επεξεργασία από DaDiRa
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.