Μετάβαση στο περιεχόμενο

CLIVE BARKER OMNIBUS [ GABRIEL HERNANDEZ - GABRIEL RODRIGUEZ ]


Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35622
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

CLIVE BARKER OMNIBUS

 

CB01.jpgCB02.jpg

 

To Clive Barker Omnibus είναι - προφανώς - μια συλλογή ιστοριών κόμικς που βασίζονται σε έργα του διάσημου Βρετανού συγγραφέα τρόμου, και κυκλοφόρησε το 2011 από την IDW Publishing. Το τομάκι αποτελείται από 428 σελίδες (και όχι 444 που αναφέρεται στα online βιβλιοπωλεία), είναι paperback, και περιέχει τις ακόλουθες ιστορίες:

 

1) The Thief of Always

 

the thief.jpg

 

Ιστορία 128 σελίδων, βασισμένη στο ομώνυμο βιβλίο του Barker. H προσαρμογή του βιβλίου σε κόμικ είναι του Kris Oprisko, και το σχέδιο είναι του Gabriel Hernandez. Στην Ελλάδα είχε κυκλοφορήσει αυτόνομο από τις εκδόσεις ΟΞΥ το 2007. Πρόκειται για ένα παραμύθι τρόμου, με πρωταγωνιστή τον νεαρό Harvey που ανακαλύπτει ένα σπίτι που μπορεί να προσφέρει στους θαμώνες του ό,τι αυτοί επιθυμούν. Ιδιαίτερο σχέδιο, τελείως διαφορετικό από τις ιστορίες που έπονται, που αν και ταιριαστό ίσως σε ιστορία τέτοιου είδους εμένα δεν με κέρδισε. Tην ιστορία αντίθετα τη βρήκα αρκετά συμπαθητική. Περισσότερες πληροφορίες στην ελληνική παρουσίαση.

 

2) The Great and Secret Show

 

secretshow.jpg

 

Πρόκειται για τη μεγαλύτερη και βασική ιστορία της έκδοσης, καθώς αποτελείται από 265 σελίδες. Η προσαρμογή του βιβλίου σε κόμικ είναι του Chris Ryall, και το σχέδιο είναι του Gabriel Rodriguez. Στην Αμερική είχε κυκλοφορήσει σε 12 τεύχη, ενώ και στην Ελλάδα είχαμε δει τα πρώτα 6 συγκεντρωμένα σε έναν όμορφο τόμο από τις εκδόσεις ΟΞΥ το 2008, αλλά χωρίς να διαβάσουμε ποτέ τη συνέχεια της ιστορίας. Πολύ ωραίο σχέδιο, αρκετά καρτουνίστικο σε κάποια σημεία, αλλά κατά τη γνώμη μου το σενάριο πάσχει σε πολλά σημεία. Περισσότερες πληροφορίες στην ελληνική παρουσίαση.

 

3) Seduth

 

seduth.jpg

 

Η μικρότερη, μόλις 24 σελίδων ιστορία, είναι γραμμένη από τον Barker και τον Chris Monfette, και σχεδιασμένη από τον Gabriel Rodriguez. Σε γενικές γραμμές η ιστορία κινείται γύρω από ένα δαιμονικό διαμάντι που κυριεύει έναν τύπο ονόματι Χάρολντ. Δε θα πω παραπάνω γιατί πολύ απλά μέχρι εκεί μπόρεσα να καταλάβω. Γενικά πολύ μπερδεμένη πλοκή, ενώ αντίθετα το σχέδιο είναι πολύ λεπτομερές και μακράν το καλύτερο απ' τις τρεις ιστορίες.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104485
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6039 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Έχω διαβάσει την ελληνική έκδοση "Ο κλέφτης του πάντοτε" και το βρήκα μάλλον μέτριο. Επίσης έχω διαβάσει το ημιτελές "Το μεγάλο μυστικό θέαμα" αλλά διάβασα και το βιβλίο από τις εκδόσεις Bell για να φτάσω στο τέλος. Οφείλω να ομολογήσω ότι δεν κατάλαβα πολλά πράγματα. Ίσως να μην μου πάει το στυλ γραφής του Barker. Οι εντυπώσεις μου είναι μάλλον αδιάφορες και δεν είναι κάτι που θα ξαναδιάβαζα. :)

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.