Μετάβαση στο περιεχόμενο

10 χρόνια Greek Comics..!! Τι σας άρεσε περισσότερο?!


comicos

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  4236
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  153
  • Content Count:  1514
  • Reputation:   18098
  • Achievement Points:  2201
  • Days Won:  21
  • With Us For:  5971 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Σε λίγες μέρες τα πρώτα διψήφια γενέθλια του GC θα είναι γεγονός!! :yahoo::party2:  Έφτασε λοιπόν η ώρα να κάνουμε μια ωραία ανασκόπηση, με τα καλύτερα της δεκαετίας που αφορούν το αγαπημένο μας forum! :sun3:    Γράψτε εδώ οτιδήποτε σας άρεσε περισσότερο όλα αυτά τα χρόνια, παλιό ή καινούργιο, για να το θυμηθούμε και να αναπολήσουμε μαζί! :spidey_yeah_that: Αυτό μπορεί να αφορά ένα post, μια παρουσίαση, μια δημοσκόπηση, ένα scan, ένα scanlation, μια ενότητα, ένα topic...Ή ακόμα και ένα πρόσωπο, μια ατάκα στο φωναχτόκουτο, κάποια δραστηριότητα που έλαβε χώρα εδώ, κάτι που φτιάχτηκε από το Greek Comics ή...κάτι που φτιάχτηκε για το Greek Comics..!  :nek:  Όσα πράγματα "τσίτωσαν" τη θετική σας ενέργεια και την έκαναν να βγει παραέξω, χωράνε σε αυτό το θέμα! Το ίδιο και όλα αυτά που σας έκαναν να γελάσετε, να χαλαρώσετε, να διασκεδάσετε και να ξεφύγετε ευχάριστα από τη ρουτίνα της καθημερινότητας..! Πάμε λοιπόν!!    :valt: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

δεν είναι ένα και δυο... :)

στο greekcomics γράφτηκα πριν από 8 χρόνια γιατί θεώρησα ότι θα να χρήσιμο για τη δουλειά μου (δούλευα στα κόμικς τότε). Και πολύ πολύ σύντομα με συνεπήρε το φιλικό κλίμα κι η σουρρεαλιστική διάθεση ανάμικτα με πλήθος γνώσεων για κόμικς που είτε με ενδιέφεραν είτε όχι :P

Μετά γνώρισα και τους ανθρώπους του greekcomics. Που ήταν το ίδιο ενδιαφέροντες και αξιαγάπητοι όσο και τα ποστς τους. Αυτό το ετερόκλητο κράμα ανθρώπων που μπορούμε να περνάμε πολύ όμορφα μαζί. Και να κάνουμε πολλά όμορφα μαζί. Κι έφτασα να τους βλέπω ως δικούς μου ανθρώπους. :)

Ποτέ άλλοτε δεν έχω ξαναβρεθεί σε μια τόσο όμορφη κοινότητα, που να είναι το ξέσκασμά μου, είτε στον ελεύθερο χρόνο μου, είτε ακόμα και στη δουλεια μου. Στις πολύ καλές μου και στις πολύ μαύρες μου :)

Και μέσα από το greekcomics ξαναασχολήθηκα σοβαρά με τα κόμικς, αύξησα τη συλλογή μου , αγάπησα κόμικς που τα σνόμπαρα , έκανα ταξίδια, έζησα συγκινητικές στιγμές,  έμαθα πολλά, (θέλω να πιστεύω ότι) έγινα πιο ανοιχτόμυαλη  , και απέκτησα πολύ δυνατές σχέσεις με ανθρώπους  :)

Μπορώ να γράψω άλλα τόσα κι άλλα τόσα, αλλά το τελευταίο που θα πω είναι ότι το greekcomics ήταν είναι και θα είναι ένα παρα πολύ σημαντικό και όμορφο κεφάλαιο της ζωής μου :)

 

:kabuki:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Θα μπορούσα να γράψω πάρα πολλά,αλλά θα αρκεστώ μόνο στο εξής: γνώρισα αρκετά άτομα, τα οποία πλέον θεωρώ φίλους μου. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

To ίδιο ακριβώς θα πω κι εγώ με τον φίλο μου τον leonidio.

Η ποιότητα των ατόμων  είναι το παν σε μια κοινότητα .

Και στο greekcomics η ποιότητα εναι Α Α Α + !!!!  :spidey_yeah_that:

 

Θα πω όμως κι ένα αρνητικό  ....Από τότε που μπήκα εδώ μεσα (τώρα που το βλέπω ακριβώς  σαν σήμερα πριν από 4 χρόνια ) έχω δώσει ένα σκασμό λεφτά (για τα δικά μου οικονομικά δεδομένα) σε αγορές κομικς που τα περισσότερα τα έμαθα από το φορουμ και τη Λέσχη .....

 

Και μ άρεσε πολύ ...... :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τι μου αρεσε περισσοτερο? χμμμ δεν ειναι ενα μονο αλλα περισσοτερα!! :D    για παμε..

 

1) Μια φορα και ενα καιρο τα εξωφυλλα για την ''περιπετεια'' δεν ειχαν κλεισει (ελειπαν παραααα πολλα). Θυμαμαι λοιπον με νοσταλγια οτι πολλοι περιπετειακηδες σκαναραν σιγα σιγα ο,τι ελειπε απο εξωφυλλα και αυξαναν τη δουλεια του Παυλου ( :lol: ), ο οποιος ''εβριζε'' απο μεσα του χχαχχαχα για τα εξωφυλλα που ειχαν προβληματακια και απαιτουσε νεα σκαν! οι περιπετειακηδες δεν το εβαζαν κατω και σκαναραν, σκαναραν, μεχρι που φτασαμε στο σημειο να ολοκληρωθουν ολα τα εξωφυλλα! αθλος! Για μενα, καθε φορα που εβλεπα ποστ μελους που ειχε σκαναρει εξωφυλλα, αυτο ηταν το καλυτερο μου.. πιστευα και ηθελα καποια στιγμη να δω το αγαπημενο μου περιοδικο πληρες.. (και αυτο (το περιοδικο) ηταν που με εκανε εξαρχης, πισω στο μακρινο 2011, να εγγραφω σ' αυτο το διαμαντι που λεγεται GC.!! Σ' αυτο το topic, λοιπον, της ''περιπετειας'' (που τωρα εχει διαχωριστει με την κουβεντουλα - και πολυ καλα εγινε) ζησαμε μεγαλες στιγμες εμεις οι φαν και, θελω να πιστευω, και τα υπολοιπα μελη!! κρυβει πολλες ιστοριες μεσα του που θα τις θυμαμαι με χαρα :)

 

Οι μεγαλοκαρχαριες του φορουμ (χαχαχα ξερουν ποιοι ειναι) που σκαναραν τα εξωφυλλα, οταν ολοκληρωθηκε η διαδικασια, δεν σταματησαν εκει... ενας απο δαυτους, ο μεγαλος ''λευκος καρχαριας'' - Killmath, εκατσε ο ανθρωπος και βρηκε καποια τευχη Ομπραξ στα οποια υπηρχαν αδημοσιευτες ιστοριες του Μαρκ στην περιπετεια και τις σκαναρε.. τεραστια δουλεια!! και ετσι ολοι εμεις αποκτησαμε, εστω και ηλεκτρονικως, αυτες τις ιστοριες!!!!!!!!!!!!  :dance:  Ενα απο τα μεγαλυτερα κεφαλαια του φορουμ για μενα :)

 

Ειμαι περηφανος που κι εγω καταφερα και σκαναρα καποια εξωφυλλα για το αγαπημενο μου περιοδικο και σταθηκα, εστω για λιγο, διπλα στους μεγαλοεπιχειρηματιες του ειδους :P

 

 

2) Το ''γνωθι σαθρον'' του φιλου Tightwad ηταν αλλο ενα μεγαλο γεγονος του φορουμ για μενα.. το αγαπησα αυτο το quiz και γελασα παρα πολυ.. ειδικα σ'εκεινο που ισοβαθμισα 3-4 φορες με τον christs  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  για το ποιος δε θα βγει τελευταιος  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  ειχα ριξει πολυ γελιο με τις ισοβαθμιες μας χαχαχαχαχαχ   Θα το'χω να το θυμαμαι.. ζησαμε μεγαλες στιγμες :)

 

 

3) Το πιο σπουδαιο ομως γεγονος για μενα ηταν που καταφερα και μαζεψα ολες τις ιστοριες του Μαρκ... μεγαλο πραμα.. κι αυτο δεν εγινε χαρη σε μενα.. ενα σωρο καλα παιδια απο εδω μεσα, απο το GC, με βοηθησαν και τελικα καταφερα να τις μαζεψω ολες!! σε σουπερ τιμες και αρκετες τσαμπα!! μεγαλο και ομορφο ταξιδι! :beer2:  :beer:  Τους ευχαριστω!!

 

  Στο GC θελω να πιστευω οτι πλεον ειμαι ''παλια καραβανα''... μου εχει προσφερει πολλα αυτο το φορουμ και ειδικα γνωσεις, γνωσεις, γνωσεις.. ψοφαω για δαυτες! και ψοφαω να διαβαζω ολοκληρωμενες αποψεις απο τα μελη! το σημαντικοτερο ομως ειναι οτι γνωρισα πολλους και καλους και απο κοντα και τη λεσχη επισκεφτηκα αρκετες φορες και υπογραφουλα πηρα απο Don απο κοντα χαρη στη λεσχη και και και  :pinokio:  :efxaristo:

Επεξεργασία από Γάντζος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30791
  • Group:  Members
  • Topic Count:  66
  • Content Count:  674
  • Reputation:   7764
  • Achievement Points:  980
  • Days Won:  5
  • With Us For:  3309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Εγω εχω λιγο σχετικα χρονο εδω,περιπου εναμιση χρονο,και δεν γνωριζω πολλα ατομα επειδη και οι βολτες μου στην λεφικ ηταν λιγες,τον valtasar,τον πονοδοτη,τον φλοκ,τον killmath.OΔημοσθενης ηταν που με βοηθησε τοτε δινοντας μου την σελιδα του Λεωκρατη,οταν εψαχνα να αγορασω περιπετειες.Στην λεφικ παντα το κλιμα ηταν πολυ φιλοξενο,ολα τα παιδια ευγενικα,Αλλα εδω στο φορουμ,γνωρισα πολυ περισσοτερα παιδια,δεν θα πω ονοματα γιατι θα ξεχασω καποιους,και εντυπωσιαστηκα απο τιε γνωσεις ολων πανω στα κομικς και την επιθυμια τους να τις διαδοσουν στους υπολοιπους.Τι να πω,απιστευτο σαιτ,απιστευτες γνωσεις,απιστευτοι ανθρωποι.Μακαρι να μακροημερευσει ο χωρος μας και να ειναι καλα οι ανθρωποι που τον συνθετουν :hug2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Λοιπόν και για 'μένα η Περιπέτεια ήταν ο λόγος για τον οποίο έκανα εγγραφή στο φόρουμ.

 

Έψαχνα μια ολοκληρωμένη λίστα των τευχών, ανατυπώσεων και τόμων για να συμπληρώσω τη συλλογή της γυναίκας μου. Είχα ήδη το Μπλεκ και οι άλλοι, όπου υπάρχει αναφορά στην Περιπέτεια,  αλλά δεν με ικανοποιούσε.

 

Έψαχνα στο διαδίκτυο λοιπόν και έπεφτα συνέχεια πάνω στο Γκρικόμικς. Επειδή όμως δεν ήμουν μέλος σε κανένα φόρουμ/ομάδα/κοινότητα δεν ήθελα να κάνω εγγραφή και το προσπερνούσα.

 

Μετά από κανένα χρόνο παλινωδιών τελικά το πήρα απόφαση και μπήκα με σκοπό να βρω τι λίστα μου και να εξαφανιστώ.

 

Έπαθα όμως ζημιά.  :)

 

Τα έχω ξαναγράψει παλιότερα οπότε ευτυχώς δεν χρειάζεται να πληκτρολογώ τσάμπα. Ισχύουν τα γίδια.

 

Από τότε κύλησε νερό στ' αυλάκι, γνώρισα πολύ αξιόλογους ανθρώπους εδώ μέσα που με σκοτώθηκαν να με εξυπηρετήσουν και γενικά περνάω καλά με αυτή την ομάδα. Δεν είναι τυχαίο ότι όταν ανοίξω τον υπολογιστή είναι η πρώτη ιστοσελίδα στην οποία μπαίνω (φαντάζομαι ισχύει και για άλλους). Για την ακρίβεια είναι σχεδόν η μοναδική και κάτι λέει αυτό.  :respect: 

 

 

Αν θα έπρεπε να θυμηθώ κάποιες στιγμές σημαντικές για εμένα θα ήταν

 

1. Η πρώτη συνάντηση που είχα στη Θεσσαλονίκη με μέλη του φόρουμ που γνώριζα μόνο διαδικτυακά και μου φαινόταν σαν εξωγήινοι (μάλλον κι εγώ έτσι θα έμοιαζα).

 

2. Η καζούρα που έφαγα σαν ορεξάτος ψάρακας από όλο το φόρουμ όταν έκανα ολόκληρη ανάλυση για το πώς μπορεί να αφαιρεθεί το αυτοκόλλητο τιμής από το Γκρικόμικς φανζίν #2

 

3. Η στιγμή που έγινα μομ και αναρωτιόμουν πώς είναι δυνατόν να έχω γίνει αποδεκτός και να έχω τιμηθεί από ανθρώπους που τους ήξερα τόσο λίγο και μόνο διαδικτυακά.

 

4. Τα τεράστια και γεμάτα πληροφορίες ποστ που βλέπω στο φόρουμ (συχνά από  germanicus και Tightwad) τα οποία μπορεί και να ξεκινούν από κάποια κομικοαναφορά αλλά καταλήγουν σε ανάλυση του τρόπου ύφανσης της χλαμύδας των Ρωμαίων λεγεωναρίων. Εντάξει, αυτό δεν είναι στιγμή αλλά - για 'μένα- δείχνει και αυτό πολλά για την ποιότητα του φόρουμ και πάντα με εντυπωσιάζει.

 

Αυτά.

 

ΥΓ Για την ιστορία, ακόμη δεν έχουμε συμπληρώσει την Περιπέτεια. Ούτε την περιπέτεια του Γκρικόμικς. 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29883
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  532
  • Reputation:   3119
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

λογος γνωριμιας ηταν ο ροσα. απο εκει και περα μιυ αρεσε το φορουμ και γνωρισα την λεσχη σε περασμα μου απο Αθηνα.γνωρισα αξιολογα ατομα και πολυ φιλοξενο περιβαλλον

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20594
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

5 χρονια παρα κατι ημερες στο φορουμ.... δηλαδη περιπου τον μισο καιρο λειτουργιας του! :)

ας πω και εγω τις πιο χαρακτηριστικες στιγμες που εχω να θυμαμαι....

 

1. Πρωτο και καλυτερο οι γνωριμιες μεταξυ ανθρωπων. Καλα τα διαδικτυακα, τα ποστς, οι εδω συζητησεις, αναλυσεις, οι προσφορες, οι αναζητησεις, και οτι αλλο, αλλά σαν την πραγματικη, αληθινη γνωριμια μεταξυ ατομων που μοιραζονται το ιδιο "κολλημα", και ενα τετοιο φορουμ καταφερνει να τους φερει κοντα, δεν υπαρχει. Αυτη ειναι κατ εμε η μεγαλυτερη επιτυχια του GC. Το οτι εχω γνωρισει και με εχουν γνωρισει δεκαδες ατομα, το οτι εχουμε πιει και 5-10 καφεδες, τα ειπαμε, θα τα ξαναπουμε στο επομενο con χαλαρά, ή και νωριτερα αν κανονιστει καποια συναντηση (επιτελους, καιρο εχουμε αληθεια) , ή ακομη ακομη και στο δρομο τυχαια. Ποιοτικοι, καλοι ανθρωποι. Ξεχωριστοί. Και το οφειλουμε στο φορουμ, ειδικα εμεις οι "εξ αποστασεως" που δεν εχουμε κανενα αλλο συνδετικο κρικο οπως οι των Αθηνων με τη Λεσχη.

 

2. Tightwad vs Quackmore! Δε γινεται να μη γραψω γι αυτη τη βεντετα, οταν αναφερομαι στις ξεχωριστες στιγμες του GC :P Επικες στιγμες, των πρωτων ετων μου στο φορουμ, απολαυστικοτατες, με 2 παιδια που γιναμε φιλοι και ειχαμε πολυ συχνη επικοινωνια. Εν τελει, χαθηκαμε λογω ζωών... :sad1:

 

3. Γνωθι Σαθρον - η μαχη των χειροτερων! ηταν δυσκολο, αλλά τελικα ο Γαντζος καταφερε να με νικησει στα μπαραζ, εστω και οριακοτατα, και να αναδειχθει ο χειροτερότερος παικτης του Γνωθι Σαθρον :lol: :lol: :lol: το απολαυσα με τη ψυχη μου

 

4. Συγκεκριμενα τοπικς/ποστς τα οποια μου ανοιγαν και μου ανοιγουν τα ματια , με τις πληροφοριες τους, οπως πχ καθε τοπικ-προτασεις για signing, καθε παρουσιαση κομικ που με ενδιαφερει. Επισης, τοπικς που πραγματικα απολαμβανω να βλεπω αναρτηση, οπως το "τι πηρα και νιωθω σαν παιδακι τα χριστουγεννα" και το "Δειξτε τα διαμαντια της συλλογης σας" . Τα λατρευω!

 

5. Οι προσφορες, και οι αναζητησεις. Τωρα που γραφω αυτα τα λογια, σκεφτομαι ποσες χιλιαδες ευρω παραπανω θα ειχα στην τσεπη μου αν δεν ειχα μπλεξει με εσας εδω μεσα, μπαγασες μου. :P η αληθεια ειναι οτι εφαγα πολλα λεφτα απο τοτε που ξεκινησα να ειμαι ενεργος με το GC , και αρα και με τη συλλογη των κομικς μου. Χαλαλι ομως, το απολαμβανουμε και το γουσταρουμε αυτο το ταξιδι, και οφειλω πολλα στα τοπικς των προσφορων και αναζητησεων, αλλά και στη γενναιοδωρια πολλων φιλων/μελων εδω μεσα, για το σημερινο πολυ μεγαλο (για τα δικα μου παντα δεδομενα) μεγεθος της συλλογης μου! :thanks:

 

Σιγουρα υπαρχουν πολλα ακομα, καποια τα ξεχναω, καποια αλλα τα κραταω για μενα! Ενα μεγαλο ευχαριστω και να ειστε ολοι και ολες καλα!
:kisses:

Επεξεργασία από christs
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25480
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σαν παιδί και σαν έφηβος, ήμουν ο τύπος που θα πήγαινε στο περίπτερο και θα τα σήκωνε ΟΛΑ! (Ας είναι καλά οι γονείς μου που δε μου χαλούσαν χατήρι... Πολλές φορές βαριόμουν να πάω στο περίπτερο και έστελνα τη μάνα μου... (Ξέρω... θα 'πρεπε να ντρέπομαι και ντρέπομαι)...

Μάλιστα αφού "ρουφούσα" Βαβούρες, Σούπερ Μπόγια και λοιπά αναγνώσματα, ήθελα κι άλλο... Οπότε ξαναπήγαινα στο περίπτερο και σήκωνα ακόμα και Μανίνες και Κατερίνες, μόνο και μόνο για να διαβάσω κάτι!

 

Τα χρόνια πέρασαν, πήγα φαντάρος και το θέμα κόμικς, στη δεκαετία του ΄90 ξεχάστηκε μαζί με τις κούτες στο πατάρι...

Παντρεύτηκα, έβαλα Internet και κατέβασα την κούτα (δυστυχώς οι υπόλοιπες δεν ξέρω τι απόγιναν), πράγμα το οποίο με οδήγησε να Γκουγκλάρω "περιοδικό Αγόρι" και λοιπά...

Το πρώτο (και το μοναδικό) εξειδικευμένο site που βρέθηκε μπροστά μου ήταν το Greek Comics... Γράφτηκα από περιέργεια (κι εγώ όπως και ο tik δεν γράφομαι τόσο εύκολα σε fora), για να δω τι στο καλό είχαν ανεβασμένο εκεί πέρα...

ΕΠΑΘΑ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ!!!

Όλα αυτά με τα οποία μεγάλωσα ήταν εδώ! Εξώφυλλα επί εξωφύλλων και πληροφορίες με το κιλό!!!

Το μικρόβιο φούντωσε και όλα τα υπόλοιπα είναι ιστορία...

 

Στο GreekComics "ψήθηκα"!

Έμαθα για το δέκατο τεύχος του Storm, για την Μάχη #32, ξαναθυμήθηκα του "Αριστοκράτες", το εξώφυλλο του Μπόμπυ και Λου 1 έφερε εκρήξεις νοσταλγίας στο μυαλό μου και πολλά άλλα...

Έμαθα για τη Λέσχη Φίλων Κόμικς, το μόνο πράγμα για το οποίο στεναχωριέμαι που δεν ζω στην Αθήνα...

Κάποια στιγμή το G.C. με τίμησε και με έκανε Μέλος του Μήνα, και ακόμα προσπαθώ να το συνειδητοποιήσω...

Μέσα από το G.C. μου δόθηκε η ευκαιρία να αποκτήσω έναν φανταστικό τόμο με την υπογραφή του μεγάλου Don Rosa...

 

Όμως πάνω από όλα, βρήκα πολύ καλούς φίλους, "άρρωστους" σαν κι εμένα, να μοιραστώ την "αρρώστια" μου και τις εμπειρίες μου από αυτήν!

 

Heck, σίγουρα υπήρξαν και λίγο awkward στιγμές, τις οποίες δε μπορείς να αποφύγεις μέσα σε μια κοινότητα... Όμως, σε έναν τόπο, (έστω και διαδυκτιακό), που δεν έχεις να χωρίσεις τίποτα και με κανέναν, ίσα-ίσα, έχεις κοινά ενδιαφέροντα, μόνο καλά έχεις να λαμβάνεις... Και εγώ μόνο καλά έχω λάβει από το G.C.

 

Υπάρχει πολύ καλή ποιότητα ανθρώπου εδώ μέσα!

 

Σας ευχαριστώ όλους μέσα από την καρδιά μου και εύχομαι να είμαστε καλά να τα λέμε για πολλά - πολλά χρόνια ακόμα!

 

 

Το G.C. με έκανε και ιντριγκαδόρο συλλέκτη, που κάθεται και κυνηγάει το "Μυστήριον" #1, τη ''Μάσκα" #1, το Philipino Food, το "Περιοδικό μας" και δε συμμαζεύεται και άντε να εξηγεί στη σύζυγο γιατί δίνει τριαντάρια και πενηντάρια για ένα τεύχος!

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ακόμα 2 χρόνια δεν τα έχω  κλείσει εδώ αλλά ακόμα και σε αυτά μάζεψα διάφορες εμπειρίες. Έριξα πολύ γέλιο σε διάφορες φάσεις. Αν θυμάμαι κάποια σκηνικά εντονότερα από άλλα; Θυμάμαι το τρελό γνώση σαθρόν του Tight με την ισοβαθμία Γάντζου/Christs και εμένα με τον Indian :respect: . Θυμάμαι το καρασπάνιο Αλμανάκο 175  :lol:   :lol: . Θυμάμαι τον οδηγό manga και πόσο ευχαριστήθηκα όταν τον τελείωσα και όταν είδα ότι άρεσε στον κόσμο  :nek: . Θυμάμαι την δημοσκόπηση δημιουργών του Κώτσου και πόσο γέλιο είχα ρίξει στον τελικό γύρο  :obelix:  Θυμάμαι  ατάκες του germ και ειδικότερα το [ψέματα είναι; :D ].  Θυμάμαι το fragments of horror που μου παραχώρησε η Λένα και είχα σκ@τοχαρεί :D . Θυμάμαι όταν είχα βγει ΜοΜ και ήμουν τόσο ενθουσιασμένος που είχα πάρει screenshot το μωβ avatar μου.  :congrats:  Θυμάμαι τα τόσα και τόσα τεύχη που μου έχουν βρει παιδιά εδώ μέσα και τους ευχαριστώ  :clap2: Θυμάμαι το "φιλαράκι" του Πονοδότη και φαντάζομαι την φάτσα του  :giati:  Θυμάμαι τότε που ο Κώτσος έκανε το λάθος να μας πει ότι γουστάρει Καρά και είχαμε αλλάξει τα avatar μας με τον Τζιοτρου και είχαμε βάλει την φάτσα του :P:eimai: Ή τα ποστς του Tik με τις παραπομπές στις Ελληνικές ταινίες  :cool:  

 

 

 

Αλλά λόγω φόρουμ γνώρισα και την λέσχη. Ουφ, εκεί να δεις σκηνικά. Να πω για τις τρίτες που πήγαινα στην Αγίας Ειρήνης και έμπλεκα με το Γκέτο του φλοκ; :D Να πω για τις συναθροίσεις γενεθλίων λέσχης και φόρουμ παλιότερα;  :dance2:  Να πω για τα φεστιβάλ που πηγαίναμε; Ή για τις  :beer7:  :beer7:  :beer7:  που έχουμε πιει παρέα; Το μεγάλο παζάρι των προ-προηγούμενων Χριστουγέννων ή τον Ρόσα; :D

 

Μια κουβέντα αρκεί για όλα αυτά. Κάποτε έμενα στην Αθήνα και απολάμβανα το όλο σκηνικό. Τώρα που έφυγα, ξέρω ότι όποτε και να γυρίσω φιλικά πρόσωπα θα είναι εκεί για να με υποδεχτούν και να περάσουμε τέλεια. Αυτό προήλθε από το φόρουμ. Αυτό είναι ανεκτίμητο. Ήταν στιγμή mastercard.  :kisses:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Όλο το ΣΕΞ !

 

 

 

που δεν κάνω πλέον γιατί είμαι νέρντουλας και προτιμώ την θαλπωρή του υπογείου μου και την ζεστασιά των κόμικ μου.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Για την ιστορία, ακόμη δεν έχουμε συμπληρώσει την Περιπέτεια. 

 

Τι εννοεις? ενας τομος τυχαιας συρραφης εχει μεινει (που για να μην τον εχει ανεβασει κανενας μπορει και να μην υπαρχει, να ειναι τευχος φαντασμα :P ) Ολα τα αλλα τευχη ή τομοι εχουν ανεβει :)

 

 

3. Γνωθι Σαθρον - η μαχη των χειροτερων! ηταν δυσκολο, αλλά τελικα ο Γαντζος καταφερε να με νικησει στα μπαραζ, εστω και οριακοτατα, και να αναδειχθει ο χειροτερότερος παικτης του Γνωθι Σαθρον :lol: :lol: :lol: το απολαυσα με τη ψυχη μου

 

:ban::fiou:   :lol:  :love4:    :flower2:  :lol:

 

Θυμάμαι το τρελό γνώση σαθρόν του Tight με την ισοβαθμία Γάντζου/Christs και εμένα με τον Indian :respect:

 

Τελικα το ''Γνωθι Σαθρον'' το θυμουνται πολλοι :D   :lol:  :P

 

 

Τελος κατι παρουσιασεις σαν κι αυτη ------------> HUGO PRATT [ ''Τα πολεμικά'' ]  ειναι που κανουν το GC ξεχωριστο :) Μπραβο Παυλο, εχεις μερακι!

Επεξεργασία από Γάντζος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Εμείς, οικογενειακώς δεν έχουμε συμπληρώσει τη συλλογή εννοώ βρε!  :blob7:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Αυτο που μου αρεσει πολυ  ειναι οτι σε αυτο το φορουμ,νιωθεις "σαν στο σπιτι σου" !! :holidays:

Συν ολα τα αλλα που ανεφεραν τα παιδια παραπανω για να μην επαναλαμβανομαστε. Μοναδικο φορουμ,πολυ καλα παιδια κτλ :rainbow:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6106
  • Achievement Points:  841
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Υπέροχο τόπικ... :angels:  Διάβασα όλες τις 'εξομολογήσεις' παραπάνω με ενδιαφέρον και ειλικρινά λυπάμαι που έχω χάσει κάποιες αξιομνημόνευτες στιγμές εδώ μέσα...

 

Εγγράφηκα στο GC πριν -περίπου- ένα χρόνο και 5 μήνες με κύριο κίνητρο τα Disney :P Λίγο καιρό αφότου εγκλιματίστηκα στο φόρουμ και έμαθα πώς να το χρησιμοποιώ, άρχισα να ψάχνω... Ειλικρινά εντυπωσιάστηκα!  :NoNo: Είδα πως κάποιοι επιδεικνύουν φλογερό ενδιαφέρον και μεράκι για τα κόμικς, είδα ανθρώπους που μοιράζονται το ίδιο 'μικρόβιο' με εμένα, ανθρώπους με γνώσεις, εμπειρίες και επιχειρήματα ικανά να πείσουν και τον πιο παγερά αδιάφορο για την Ένατη Τέχνη... 

 

Παρέα με το GC, παρακολουθούσα τη δραστηριότητα στα κόμικς Disney και, διαβάζοντας πληροφορίες που τόσο καιρό περίμενα να ακούσω, άρχισα να μαθαίνω όλο και περισσότερα και να κατανοώ όλο και περισσότερο το πλούσιο υπόβαθρο αυτής της τέχνης... Έμαθα για τους δημιουργούς, τα έργα τους, το αντίκτυπό τους στο ευρύτερο πλαίσιο των κόμικς και το ενδιαφέρον για αυτή τη διαδικτυακή κοινότητα γινόταν όλο και εντονότερο!!!

 

Στη συνέχεια, άρχισα να συμμετέχω στα τόπικ, να συζητάω με έμπειρα άτομα και το πεδίο των γνώσεων διευρύνονταν.

 

Εκείνο τον καιρό (τέλη Αυγούστου του '15 πρέπει να ήτανε) 'έτρεχε' ένας διαγωνισμός σχεδίου Disney με την αξιέπαινη πρωτοβουλία του Άγγελου (adams) :D Το θέμα ήταν να σχεδιάσουμε ένα εξώφυλλο με κέντρο τα Disney στα blank covers των τρεχόντων αμερικάνικων περιοδικών της IDW (Donald Duck, Walt Disney Comics & Stories κτλ.) Έως τότε, δεν είχα δοκιμάσει τις ικανότητές μου στο σχέδιο Disney παρά μόνο για λίγους μήνες μέσα στο καλοκαίρι... Πήρα, λοιπόν, απόφαση να συμμετάσχω :D Δεν θα έχανα και τίποτα εξάλλου :P Πήρα τα τευχάκια και στρώθηκα στη δουλειά... Κατέβασα κάποιες ιδέες και, έπειτα από προετοιμασία και αμέτρητα προσχέδια, σχεδίασα τα εξώφυλλα και υπέβαλα τη συμμετοχή μου :) Ο διαγωνισμός αυτός θα μου μείνει από το GC :) Η ψηφοφορία, τα σχόλια των μελών για τα σχέδια, η αγωνία.. :P Μπορεί να μην είχα βγει στους πρώτους 3, αλλά η ικανοποίησή μου ήταν τεράστια, πόσο μάλλον που συμμετείχα :)

 

Το δεύτερο και, χωρίς αμφιβολία, σημαντικότερο γεγονός για εμένα ήταν η επίσκεψή μου στη ΛΕ.ΦΙ.Κ  :banana:  :xm:  :xm: Περί τις αρχές του Γενάρη 2016, όταν βρισκόμουν Αθήνα λόγω γιορτών, κανόνισα μία συνάντηση στη Λέσχη με τους φίλους Κώστα (ΚΟΜΙΞ) και Άγγελο (Sans the Skeleton). Ανυπομονούσα. Έφτασα στη ΛΕ.ΦΙ.Κ πιο νωρίς από όλους ( :P) και άδραξα την ευκαιρία για να εξερευνήσω λιγάκι το πλούσιο υλικό των βιβλιοθηκών.. O χώρος ζεστός, φιλικός, ένας παράδεισος με κόμικς... Εκείνη τη στιγμή κατάλαβα πως η Λέσχη είναι ο χώρος που ονειρευόμουν τόσα χρόνια! Ένας χώρος ανάτασης, χαλάρωσης... Ένας χώρος γεμάτος από εξαιρετικούς ανθρώπους με τους οποίους μοιράζεσαι το ίδιο πάθος για τα κόμικς και είναι πρόθυμοι να σε καλωσορίσουν και να σε κεράσουν κι ένα φλιτζάνι καφέ (εντάξει, πορτοκαλάδα  :P). Εκείνη τη μέρα γνώρισα αρκετά άτομα, όπως τον φίλο Γιώργο (Phantom Duck), τον Κώστα (ConB) και την Χριστίνα (Strativarious)! Έφυγα με τις καλύτερες εντυπώσεις, αδημονώντας από την ίδια μέρα για την επόμενή μου επίσκεψη...

 

Κάτι άλλο που θα θυμάμαι με ευχαρίστηση ήταν η έκδοση του φανζίν στο 3ο 'Με Πενάκι και Σκαπάνη' 2016 το τριήμερο 1-3 Ιουλίου, παρέα με διάφορα μέλη του Gc... Εκεί, γνώρισα πολλά άτομα από τη Λέσχη, ήρθα σε επαφή με νέους Έλληνες δημιουργούς και πέρασα στιγμές μοναδικές... Ένιωσα τη χαρά της δημιουργίας, της συμμετοχής στην υλοποίηση μιας ιδέας και την ευχαρίστηση της ανταπόκρισης...

 

Το GC συνέχισε  να αποτελεί για μένα καθημερινή συνήθεια :P Χαίρομαι που η ώρα που μπαίνω στο gc είναι ώρα δημιουργική και όχι 'χαμένη ώρα στο ίντερνετ'...Σε αυτήν την δεμένη παρέα, αποκομίζει ο καθένας μας πολλά, με τον έναν ή τον άλλο τρόπο... Δεν γνωρίζω κανένα άλλο φόρουμ που να γέννησε φιλίες... Κανένα άλλο τόσο 'πολυδιάστατο' φόρουμ, με τόσο μεγάλη γκάμα πληροφοριών...

 

Ας μην τα πολυλογώ, το GC ήταν και θα είναι ένας χώρος ξεχωριστός για μένα... Εδώ μέσα διεύρυνα τους κομικσικούς μου ορίζοντες ( :P), έμαθα και διάβασα πολλά, επέκτεινα τις γνώσεις μου και τις προτιμήσεις μου στα κόμικς... Έλαβα χρήσιμες συμβουλές, διασκέδασα, γέλασα... Είναι ένα ξεχωριστό κεφάλαιο, μοναδικό κι ανεπανάληπτο :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Πάρα πολλές οι όμορφες στιγμές που έχω ζήσει στα 9,5 χρόνια που είμαι μέλος του φόρουμ! Πραγματικά πάρα πολλές! Εννοείται ότι, όπως ανέφεραν και οι περισσότεροι ήδη, το βασικότερο και σημαντικότερο κομμάτι αυτής της (σχεδόν) δεκαετίας είναι οι γνωριμίες που έκανα με άτομα που έχουν την ίδια τρέλα με μένα.

 

Αλλά ας ξεχωρίσω συγκεκριμένα περιστατικά / σκηνικά που μου έμειναν αξέχαστα:

 

1) Το πρώτο Comicdom που επισκέφθηκα τον Απρίλιο του 2008, με το GC να έχει έναν πάγκο με τα Storm στην αίθουσα των fanzine. Ξεχάστε το χαμό που γίνεται τα τελευταία 5 χρόνια, εκείνη τη χρονιά πήγαινε πολύ λιγότερος κόσμος και τον χαμό τον κάναμε εμείς.

 

2) Η υπέροχη εκδρομή τον Μάιο του 2008 στο Λαφύστι Λειβαδιάς, για την 12η Έκθεση Γελοιογραφίας. Ωραία βόλτα στα Κρύα Λειβαδιάς και υπέροχο δείπνο σε ταβέρνα στο Λαφύστι μετά την Έκθεση. Εξίσου όμορφη και η 13η Έκθεση Γελοιογραφίας 2 χρόνια μετά, όπου το σκηνικό επαναλήφθηκε.

 

3) Σαββατοκύριακο στη Λάρισα τον Ιούνιο του 2008 με αφορμή (και καλά) μια Έκθεση Βιβλίου, όπου μας φιλοξένησε ο φίλτατος Melandros. Για ακόμα μια φορά υπέροχη παρέα και μπόλικος χαβαλές.

 

4) Παρτάκι στο σπίτι μου τον Φεβρουάριο του 2009, για να αποχαιρετήσω τους φίλους μου πριν το φανταρικό μου. Εντάξει, δεν ήταν αποκλειστικά για τα παιδιά του GC, αλλά έκαναν δυναμική παρουσία. Και εκεί έπεσαν και οι τζίφρες στο 1ο καταστατικό της ΛΕΦΙΚ.

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  1084
  • Reputation:   1360
  • Achievement Points:  1084
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Αύγουστος 2007, μόλις έχουμε γυρίσει από διακοπές για δουλειά στο τεχνικό γραφείο μαζί με τον dionik και μου λέει : "Ρε Γιάννη έχει ανοίξει ένα φόρουμ για κόμικς και επειδή ξέρω ότι σου αρέσουν δεν κάνεις μια εγγραφή να δείς τι παίζει¨". Αυτό ήταν.

 

Ακολούθησε η πρώτη συγκέντρωση στον Άγιο Δημήτριο, καμία δεκαριά άτομα όλων των ηλικιών να συζητάμε για κόμικς και στα καπάκια η έκδοση του Στόρμ, που πραγματικά λάτρεψα. :flowers7:  

 

Πολλές όμορφες αναμνήσεις από τις συγκεντρώσεις στο μαγαζάκι στον Αγ.Δημήτριο ώσπου δεν μας χώραγε και εγένετο η Λέσχη!  :lol:

 

Και για να μην μακροσκελώ,χρόνια πολλά εύχομαι στο φόρουμ μας και ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλα τα παιδιά που συνεισφέρουν στην ύπαρξη του. :cheers4:

:thor:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το βλέπω αυτό το τόπικ από προχθές και έχω ψιλοκολλήσει :)

 

Η πλέον απλή και προφανής απάντηση είναι οι διαπροσωπικές σχέσεις που έχω κάνει από εδώ μέσα. Από απλή φιλία μέχρι "αδερφό" μέχρι τον άνθρωπο με τον οποίο συνεννοούμαι χωρίς να μιλήσουμε, χωρίς να κοιταχτούμε :) Αυτό όμως είναι τόσο προσωπικό θέμα που δε γίνεται να το μεταφέρω σε άλλους.

 

Πάμε λοιπόν στο "ντεσσού". Στις στιγμές, στις φάσεις... Με 10 χρόνια να μπαίνω *κάθε* μέρα στο φόρουμ, με καφέδες που έγιναν μπύρες που έγιναν ανταλλαγές σακούλας που έγιναν συμμετοχή σε εκδηλώσεις που έγιναν Λέσχη, τι στον *μπιπ* να πρωτοεπιλέξω? :) Βλέπω φάσεις που περιγράφονται πριν, τις αναγνωρίζω και αυτές ως εξαιρετικές, αλλά γιατί να τις επαναλάβω και γιατί να μπω στη διαδικασία επιλογής από αυτές? :)

 

Κάποιες που μου έρχονται στο μυαλό θέλουν παραπάνω μπλαμπλα απ'ότι προτίθεμαι να δώσω για να τις εξηγήσω (όπως λχ τη φορά που βρεθήκαμε με τη Λένα στη Λέσχη όταν ξαναγύρισε). Από τη στιγμή που η κοινότητα και ο Βαλτ είπαν/έκαναν 5 πράγματα (διότι ως απλό μέλος μπήκα :) ) υπάρχουν κάποια ακόμα που είναι τόσο προφανή. Έχουν υπάρξει και τόσα αστεία, τόσα χουνέρια, τόσες επιτυχίες, τόσες χαρές που τι να διαλέξω και τι να αφήσω :)

 

Θα επιλέξω κάτι που υπήρχε και δυστυχώς δεν υπάρχει πλέον. Ο σουρρεαλισμός των πρώτων ετών και η χαρά κάθε που φορά που μνημονεύοταν κάποια έκδοση που δεν είχε μνημονευθεί μαζί με την αναζήτηση του τι ακριβώς ήταν. Το δεύτερο δε γίνεται να ξαναϋπάρξει :) Εξ'ορισμού :) Το πρώτο κόπηκε (όσον αφορά εμένα) διότι από κάποια στιγμή και μετά το τι γράφω, πρέπει να βγάζει νόημα σε όλους :)

 

Επειδή έπαιξε και ως ιδέα και ένα "ποιο ήταν το καλύτερο ποστ/παρουσίαση", να μνημονεύσω το "Κατάκτηση της Δύσης" του bonadrug που έθεσε τον πήχη στα ουράνια όσον αφορά το τι ακριβώς είναι μελέτη, πως πρέπει να είναι μια πλήρης παρουσίαση, τι είναι το ιδεατό ενός "άρθρου-μελέτη του GC". Με κριτήριο τα like που έχει πάρει, αυτό το magnus opus του 2010 είναι κάτι που ενδοφορουμικά έχουμε απολαύσει καμιά 30αρια νοματαίοι και είναι χαμένο μέσα στα 22858 τόπικ που υπάρχουν σε αυτό το φόρουμ. :) Προτρέπω όλους να το δούνε και να το διαβάσουν. Είναι κατάθεση ψυχής από το Μανώλη και είναι υπόδειγμα γραφής και παρουσίασης :respect:

 

:cheers5:

 

εδιτ όπως ακριβώς το Περτουίλαμπι είναι υπόδειγμα το πως θα πρέπει να είναι η έκδοση ενός μεταφρασμένου κόμικ στα Ελληνικά :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4236
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  153
  • Content Count:  1514
  • Reputation:   18098
  • Achievement Points:  2201
  • Days Won:  21
  • With Us For:  5971 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Πολλά αυτά που μου άρεσαν, πολλές οι αναμνήσεις! Από τα κορυφαία πράγματα που "γενήθηκαν" μέσα από το GC, είναι πιστεύω η έκδοση του Storm και η δημιουργία της ΛΕΦΙΚ! Και μέσω αυτής, "γενήθηκαν" κι άλλα υπέροχα πράγματα, όπως η επίσκεψη του Don Rosa και η έκδοση του Περτουίλαμπι!  :)

 

Ποιός θα μπορούσε να τα φανταστεί όλα αυτά, όταν πρωτοξεκινούσε το GC τη λειτουργία του? Κανένας, το πιο πιθανό, από τα απλά μέλη του forum. Εκτός ίσως από τους ίδιους...τους δημιουργούς του! Αν δεν βάλεις τον πήχη ψηλά από νωρίς και δεν στοχεύεις στην "κορυφή", δεν φτάνεις εύκολα τόσο ψηλά! Και αυτό μου άρεσε περισσότερο απ' όλα : το μεράκι, το "πείσμα" και ο οραματισμός του Valt και του Γερακομάτη, που έφτιαξαν ένα διαδικτυακό τόπο σαν κι αυτόν! Αλλά και όλων των υπόλοιπων, έπειτα, που μπήκαν σαν δυνατοί κρίκοι μέσα στην "ανθρώπινη αλυσίδα" που μεγάλωνε σιγά-σιγά και έφτασε το GC στο τωρινό υψηλό επίπεδο, το οποίο απολαμβάνουμε όλοι μας σήμερα!  :respect:  σε όλους όσους μας έφτιαξαν τη μέρα, τη βδομάδα, το μήνα, το χρόνο....την δεκαετία ολόκληρη!!!  :sun:

 

Προσωπικές στιγμές τώρα...Θυμάμαι που εξηγούσα, 9 χρόνια πριν, πώς γνώρισα το GC! Θυμάμαι τις βοήθειες που μου έδωσε ο Δημοσθένης, όταν προσπαθούσα να ανεβάσω το πρώτο μου σκαν! Τον Ίωνα και τον Παύλο, που με προέτρεψαν να κάνω την πρώτη μου παρουσίαση! Τη χαρά που έκανα, όταν το δίδυμο φλοκ-KILLMATH μου βρήκαν το δεύτερο τεύχος της Αστραπής, που έξαχνα για χρόνια!! :yahoo:

 

Αστείες στιγμές...Θυμάμαι μια φορά που μιλούσαμε Γιαπωνέζικα στο φωναχτόκουτο, με τον Indian και τον Μενίγ Πουαγώ! asian-smiley-face-emoticon_353340.jpg  Θυμάμαι που είχα πάρει μερικά κόμικς από τον bati, αλλά στο τέλος χάρισε και μερικές παπαρδέλες στον GeoΤrou!  :nek:   Θυμάμαι τις αμέτρητες φοβερές ατάκες του germ, με κορυφαίο το "ταπηροκρανιάστηκα"!!! :lol:

 

Πιο σημαντικό και για μένα, όμως, είναι οι φιλίες που έκανα εδώ μέσα, με ανθρώπους που μοιραζόμαστε την αγάπη για τα κόμικς και τον ελεύθερο χρόνο μας...Για να συζητήσουμε σοβαρά, να ανταλλάξουμε απόψεις, να κάνουμε πλάκα! Όλα αυτά μαζί, κάτω από την κοινή στέγη που λέγεται Greek Comics!!

 

Κι άλλα πολλά θα έγραφα, αλλά ένα μόνο ποστ είναι πολύ μικρό για να τα χωρέσει!

 

Χρόνια πολλά στο αγαπημένο μας forum, αλλά και σε όλους μας, με υγεία πάνω απ' όλα!!! :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

7 χρόνια εδώ, τι να πρωτοθυμηθώ;;;**  τι μου άρεσε;;; δεν ξέρω.. ίσως έχει αυτό το κάτι που θέλω :P

 

**

~τις συζητήσεις μέχρι το πρωί στο τσατ..

~τον χαβαλέ σε διάφορα ποστ που δεν έβγαζαν νόημα (ο σουρεαλισμός που αναφέρθηκε)

~τα πειραγματα που έκανα σε αρκετούς απο εδώ (καλοπροαίρετα πάντα) (δεν τους άφηνα ν' αγιάσουν χαχα)

~τις συμμετοχές στα φανζιν..

~την έκδοση δικού μου φανζιν

~την 1η γνωριμία με αρκετούς σε συνάντηση στη Λάρισα

~την τιμή να μπω στο κέντρο έλεγχου σαν gc force

~το οτι βρήκα οτι έψαχνα (απο κόμικς) χάρη σε κάποια μέλη απο εδώ που δούλεψαν σαν καλοκουρδισμένη μηχανή χωρίς να με έχουν δει πότε

~τις επισκεψεις στη λεσχη οταν πήγαινα Αθήνα

~τα μέλη που εχω γνωρίσει..

 

και πόσα άλλα που ξεχνάω..  

 

keep walking :):beer:

Επεξεργασία από mr-d
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31588
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  360
  • Reputation:   1946
  • Achievement Points:  404
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2865 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Μπράβο σ όλα τα παιδιά του φόρουμ και της λέσχης !

Με καλύψατε=βαριέμαι να γράφω κατεβατά.

 

Είμαι λίγους μήνες εδώ.

Ας φροντίσουμε η βιβλιοθήκη της λέσχης να γίνει ακόμα πιο πλούσια σε τίτλους

και η λεφίκ να αγοράσει νέες βιβλιοθήκες. :bookclub:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13440
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  3476
  • Reputation:   28905
  • Achievement Points:  3476
  • Days Won:  12
  • With Us For:  4907 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

10 χρόνια CG! Από αυτά έχω βιώσει μόλις τα 6! Και είμαι τόσο σίγουρη ότι έχασα τόσα πολλά μικρά μεγάλα θαύματα σε αυτόν τον Παράδεισο.  Έζησα και κάμποσα όμως.  :yahoo:

Αν όλα χώραγαν σε μία λέξη θα ήταν φιλία!  Η καλοσύνη, η γενναιοδωρία και ανιδιοτέλεια εδώ μέσα, σε εξαιρετικά μεγάλη αντίθεση από εκεί έξω, υπάρχουν σε τόση αφθονία, που θα ζήλευε βασίλειο Αγγέλων. :angels: Αν έχω να θυμηθώ, πρώτο-πρώτο κάτι, είναι η χαρά που έπαιρνε οποιοδήποτε μέλος έβρισκε κάτι που αναζητούσε (όσο μεγάλο ή μικρό για άλλους, πάντα τεράστιο για αυτόν) από κάποιο άλλο μέλος και μάλιστα το αποτέλεσμα αυτής της αυθόρμητης αναζήτησης ήταν… δωράκι!! Ελαχιστότατη απόδειξη, κάτι ψήγματα εσάνς θα έλεγα αυτό εδώ το θέμα. Γιατί είμαι σίγουρη ότι όσοι διαβάζετε αυτές τις γραμμές σας έρχονται τα μικρά ή μεγάλα δωράκια που πήρατε ή κάνατε, χορεύοντας με τα γρανάζια αυτού το φόρουμ. :yes: Δωράκια που μερικές φορές δεν στέκονται σε απτά αντικείμενα, αλλά και σε εξυπηρετήσεις και σε διευκολύνσεις! Δεν έχει ειπωθεί ούτε μια, ούτε δυο, ούτε χίλιες δέκα δυο φορές μόνο εδώ μέσα από μέλη, ότι σε συναντήσεις, πίσω από το ηλεκτρονικό nickname, βρίσκουν μια δεύτερη οικογένεια.  :valtnino:

Αφήνοντας στην άκρη την φιλία πάμε στην ψυχοθεραπεία!  :doctor: Προσωπικά το μπω και να πω κάτι ή να διαβάσω  για να ξεχαστώ από την καθημερινή τριβή με τα τερατώδη άγχη της κάθε μέρας, έχει αποβεί σωτήριο! Και έχω την αίσθηση ότι έχουν γλιτώσει πολλοί συνταξιούχοι, φώκιες, μικρά παιδάκια και αρκετά πληκτρολόγια την ακεραιότητα της ύπαρξής τους! :fiou: Τι να πρωτοαναφέρω; Τα πάρτι ονομάτων; :lol:Τις καζούρες σε φωναχτόκουτο και ποστ;; Από υπόγειους χρηματισμούς και αναίσχυντα λαδώματα, μέχρι ζαρτιέρες σε θεληματικά μούσια και τσιμπούρια σε σκύλας γέννα! Απολαύστε υπεύθυνα ένα μικρό απόσπασμα από τα διάφορα που δεν χορταίνω να ξαναδιαβάζω…

 


@  x_for_xepeta: (23 Απρίλιος 2013 - 08:19 μμ) :magic:

@  germanicus: (23 Απρίλιος 2013 - 08:21 μμ)σου πάει το τσεμπέρι. να το καθιερώσεις :)

@  Indian: (23 Απρίλιος 2013 - 08:24 μμ)Εμένα με εντυπωσίασε το eyeliner...! :P

@  germanicus: (23 Απρίλιος 2013 - 08:34 μμ)σωστό κι αυτό... φτυστός ο Τζόνυ Ντεπ στους πειρατές είναι ο μπαγάσας!!! :D

@  Kabuki: (23 Απρίλιος 2013 - 08:35 μμ)ιξζάκτλι! :best:

@  Man0s: (23 Απρίλιος 2013 - 08:41 μμ) :xai:

@  Kabuki: (23 Απρίλιος 2013 - 09:01 μμ) :xai:

@  dionik: (23 Απρίλιος 2013 - 09:05 μμ) :xai:

@  Strativarious: (23 Απρίλιος 2013 - 09:08 μμ) :xai:

@  x_for_xepeta: (23 Απρίλιος 2013 - 09:08 μμ)ουστ χαζόπαιδα ζοντόβολα!

@  x_for_xepeta: (23 Απρίλιος 2013 - 09:09 μμ)που κοροϊδεύετε το Lifestyle μου

@  Strativarious: (23 Απρίλιος 2013 - 09:11 μμ)@x_for_xepeta ζηλεύουν τις μαντικές σου ικανότητες, γι' αυτό.. :P

@  x_for_xepeta: (23 Απρίλιος 2013 - 09:12 μμ)στα πάντα με ζηλεύουν!

@  Strativarious: (23 Απρίλιος 2013 - 09:13 μμ)πσσ.. έτσι..

@  germanicus: (23 Απρίλιος 2013 - 09:16 μμ)από αυτό ακριβώς!

@  x_for_xepeta: (23 Απρίλιος 2013 - 09:19 μμ)Ούστ από δω βρωμόπαιδο, τρομάζεις το σκυλί μου!!

@  x_for_xepeta: (23 Απρίλιος 2013 - 09:20 μμ)καμπούκι θυμάσαι που έλεγα να αλλάξεις το όνομά μου σε κάτι συγκεκριμένο? Τώρα είναι η ώρα!

@  Man0s: (23 Απρίλιος 2013 - 09:21 μμ)χαχαχαχαχαχα

@  Man0s: (23 Απρίλιος 2013 - 09:21 μμ)Αυτό είναι όνομα :P

@  germanicus: (23 Απρίλιος 2013 - 09:21 μμ)Η ώρα του Βαλαώρα!

@  Kabuki: (23 Απρίλιος 2013 - 09:21 μμ)@θέλωτσεμπέριξεπέτασταηλ εισαι παλιοζηλιαρης :P

@  Kabuki: (23 Απρίλιος 2013 - 09:22 μμ)@l_for_lifestyle σου παει το νεο νικ! :lol:

@  Kabuki: (23 Απρίλιος 2013 - 09:22 μμ)@Man0s μη γελας πολύ, οταν ο θειος παιζει με τα ονοματα :P

@  x_for_xepeta: (23 Απρίλιος 2013 - 09:22 μμ)πουλάω το ΚΟΜΙΞ #1 στα 20 ευρώ γιατί φεύγω στο εξωτερικό. Απαγορεύονται οι κόκκινοι

@  germanicus: (23 Απρίλιος 2013 - 09:23 μμ)το θέλω! (Είμαι μπορντώ)

@  x_for_xepeta: (23 Απρίλιος 2013 - 09:23 μμ)ελαπαρεπαρεπαρε

@  x_for_xepeta: (23 Απρίλιος 2013 - 09:23 μμ)σιγά μην είσαι βεραμάν

@  Indian: (23 Απρίλιος 2013 - 09:23 μμ) :lol:

@  germanicus: (23 Απρίλιος 2013 - 09:24 μμ)Είμαι βεραμάν!

@  germanicus: (23 Απρίλιος 2013 - 09:25 μμ)δωσεδωσεδωσε!

@  Strativarious: (23 Απρίλιος 2013 - 09:25 μμ)τόσο βεραμαν στο φόρουμ, δε θα το αντέξω

@  Man0s: (23 Απρίλιος 2013 - 09:26 μμ) :P

@  Kabuki: (23 Απρίλιος 2013 - 09:26 μμ) :lmao:

@  x_for_xepeta: (23 Απρίλιος 2013 - 09:26 μμ)κακομοιρε μικρε πικρέ μου αράπη...!

@  Man0s: (23 Απρίλιος 2013 - 09:27 μμ)όντως ήξερες το βεραμαν ή το googlares?

@  Man0s: (23 Απρίλιος 2013 - 09:27 μμ)παίζει κ να μην είναι αυτό βασικά....

@  Strativarious: (23 Απρίλιος 2013 - 09:28 μμ)τεχνικές λεπτομέρειες

@  germanicus: (23 Απρίλιος 2013 - 09:29 μμ)σε ροδακινί βολεύεσαι να το δώσεις?

@  germanicus: (23 Απρίλιος 2013 - 09:30 μμ)(εσύ μουγουντε εδώ http://www.colourlovers.com/color/9FCFA7/Light_Veraman )

@  Man0s: (23 Απρίλιος 2013 - 09:31 μμ)το 'ξέρα ότι το ψαξες :P

@  x_for_xepeta: (23 Απρίλιος 2013 - 09:31 μμ)τώρα το ταχυδρομώ με το Τρένο

@  germanicus: (23 Απρίλιος 2013 - 09:31 μμ)με τόση τρίχα και να το ξέρω απ'έξω?.... :)

@  germanicus: (23 Απρίλιος 2013 - 09:32 μμ)οκ :best::cool:

@  x_for_xepeta: (23 Απρίλιος 2013 - 09:33 μμ)τ΄ρεμω να ρωτήσω αλλά η τρίχα που κολλάει;

@  germanicus: (23 Απρίλιος 2013 - 09:33 μμ)μπορώ λοιπό να πάω σπιτάκι μου ήσυχος! :)

@  germanicus: (23 Απρίλιος 2013 - 09:33 μμ)στην περούκα! :)

@  x_for_xepeta: (23 Απρίλιος 2013 - 09:34 μμ)πρόσεχε το γατί σου μη μασουλήσει την αλληλογραφία σου!

@  germanicus: (23 Απρίλιος 2013 - 09:36 μμ)(άμα σου πω τι πράγματα μου έχει σκίσει.................)

@  x_for_xepeta:(23 Απρίλιος 2013 - 09:38 μμ)έχω μια ιδέα αλλά είναι πρόστυχη

@  germanicus:(23 Απρίλιος 2013 - 09:38 μμ)τις ζαρντιέρες?.... ααααχ!!! αυτό ήταν σε μια βραδιά πάθους, αλλά το φόρουμ δεν την αντέχει την ιστορία :)

@  x_for_xepeta:(23 Απρίλιος 2013 - 09:39 μμ)αχ και νόμιζα τις ζαρτιέρες!

@  Valtasar:(23 Απρίλιος 2013 - 09:39 μμ)germ....σε παρασύρει το πάθος σου ! :P

@  Strativarious:(23 Απρίλιος 2013 - 09:39 μμ) :censored:

@  x_for_xepeta:(23 Απρίλιος 2013 - 09:39 μμ)χαχαχαχαχαχαχαχαχα

@  Valtasar:(23 Απρίλιος 2013 - 09:40 μμ)x_ μην τον ανάβεις σε παρακαλώ και αρχίζει και παίζει με τίποτα περίεργα κουμπάκια...

@  germanicus:(23 Απρίλιος 2013 - 09:40 μμ)όχι όχι! δείχνω εγκράτεια ακόμα! :)

@  Kabuki:(23 Απρίλιος 2013 - 09:40 μμ) :lol:

@  x_for_xepeta:(23 Απρίλιος 2013 - 09:41 μμ)έχει το "κουμπί" του?

@  Valtasar:(23 Απρίλιος 2013 - 09:42 μμ)είχε κάποτε αλλά έσπασε στο on και δεν υπάρχει ανταλλακτικό πλέον....παλιό μοντέλο γαρ

@  x_for_xepeta:(23 Απρίλιος 2013 - 09:43 μμ)ας πάμε στο Blue Oister και να τραγουδήσουμε:

@  x_for_xepeta:(23 Απρίλιος 2013 - 09:44 μμ)ΠΟΤΕ ΔΕ ΣΕ ΞΕΧΝΩ!!!!!!!

@  x_for_xepeta:(23 Απρίλιος 2013 - 09:44 μμ)ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΑΣ ΧΩΡΙΣΑΜΕ!!

@  x_for_xepeta:(23 Απρίλιος 2013 - 09:44 μμ)μπα, το ξένο είναι καλύτερο...

@  germanicus:(23 Απρίλιος 2013 - 09:44μμ) http://www.youtube.com/watch?v=CS9OO0S5w2k

@  x_for_xepeta:(23 Απρίλιος 2013 - 09:44 μμ)https://www.youtube.com/watch?v=tdbt-sx5MDc@  x_for_xepeta:(23 Απρίλιος 2013 - 09:45 μμ) :valt:

@  germanicus:(23 Απρίλιος 2013 - 09:46 μμ)http://www.youtube.com/watch?v=pdZi84F-Fsk

@  x_for_xepeta:(23 Απρίλιος 2013 - 09:48 μμ)ο ρε θρίλερ


 

Πολύ πολύ σημαντική στιγμή για εμένα όταν έγινα ΜοΜ!  :NoNo: Δεν είχα καταλάβει ούτε το 1/10 της λειτουργίας του φόρουμ και κάποιοι εμπιστεύτηκαν να δω τα εντόσθια του κήτους! Και λίγο καιρό αργότερα μου εμπιστεύτηκαν να τα χειρουργήσω κιόλας!  :efxaristo:  Το να βλέπεις την απίστευτη δουλειά που ρίχνουν άτομα με ζωές άνευ χρόνου και με κύματα υποχρεώσεων, χωρίς άλλο κέρδος από το να βλέπουν την τρέλα τους να παίρνει σχήμα και ζωή, είναι αποκαλυπτικό! :respect:

 

Κάπου εδώ σταματώ! Το να πιάσω μία μία τις γλυκές μου αναμνήσεις εδώ μέσα θα απαιτούσε δεύτερο φόρουμ! Οπότε μίλησα γενικά! Σας ευχαριστώ όλους που είστε η ζαχαρωτή καθημερινότητά μου! :love4:

 

:imac:
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Όσο προσπαθώ να σκεφτώ συγκεκριμένες στιγμές δε μου έρχεται κάτι ιδιαίτερα. Μπαίνω καθημερινά στο φόρουμ, συμμετέχω, διαβάζω όσα περισσότερα ποστ μπορώ, αλλά απ'ότι φαίνεται πάντα από την άκρη. Δεν έχω "διαδράσει" αρκετά με άτομα αλλά με πολλούς είναι σαν να το κάνω γιατί διαβάζω όλα τα ποστς τους. Αντί να σκέφτομαι 'στιγμιότυπα' στέκομαι περισσότερο έκπληκτος στο γεγονός ότι έχουν περάσει 7 χρόνια απ'όταν γράφτηκα(πολύ σημαντικά στη ζωή κάποιου) και ενώ άλλαξαν χιλια δυο πράγματα, το greekcomics παρέμεινε εκεί. Γιατί και κόμικς που δεν πολυδιάβαζα για λίγο καιρό γιατί είχα πήξει(ναι, ακόμα και μόρρισον) και το γύρισα στα βιβλία, και το σκίτσο που είχα παρατήσει, δεν είχε πολύ σημασία. Δε χρειαζόταν να διαβάζω κόμικς για να μπω και να δω τι λενε σήμερα άνθρωποι με ίδια ενδιαφέροντα με μένα, με παρόμοιες 'κλίσεις', και μπορεί και με εντελώς αντίθετο γούστο χωρίς όμως να έχει σημασία. Υπήρχε επικοινωνία, έστω και στη θεωρία μόνο, με συγκεκριμένους ανθρώπους που μερικές φορές δεν έχεις τη δυνατότητα να γνωρίσεις στους κύκλους σου. Γι'αυτό και πολλές φορές εύχομαι να μπορούσα να τους γνωρίσω και από κοντα, να ξεφύγουμε λίγο από το "ανέβασα εξώφυλλο, διάβασα το τάδε κόμικ κτλ." και να πούμε ό,τι άλλο να'ναι. 

 

Έτσι μια στιγμή θα μπορούσε να είναι το πρώτο κομικ κον στη Θεσσαλονίκη που γνώρισα από κοντά αρκετά 'βασικά' άτομα της λέσχης. Αλλά έχασα την ευκαιρία από μόνος μου να κάτσω να πω κάτι παραπάνω από ένα "γεια" και "χάρηκα". Μια άλλη είναι η συμμετοχή μου στο 5ο φανζίν για την οποία θα είμαι αιώνια ευγνώμων. Σε πολλούς γνωστούς μου ανακοινώνω ότι σε λίγα χρόνια οι περιπέτειες του Νόστιμου Ντετέκτιβ θα είναι υπερεπιτυχία.

 

Και τέλος σκέφτομαι τη στιγμή που είχα γίνει ΜοΜ. Κάτι εντελώς αναπάντεχο που ποτέ δεν κατάλαβα γιατί έγινε. Δεν πρόσφερα τίποτα ιδιαίτερης αξίας στο φόρουμ που να δικαιολογεί την απόφαση. Εκτίμησα περισσότερο την κίνηση γιατί ήταν η πρώτη φορά που συνειδητοποίησα ότι οι 'από πάνω' ήξεραν ότι είμαι εκεί. Δεν είχα προσφέρει κάτι αξιόλογο αλλά τουλάχιστον είδα ότι είχα συμμετοχή. Μέχρι εκεί, όμως, γιατί και την ευκαιρία να το αλλάξω αυτό όσο ήμουν ΜοΜ την έχασα γιατί κατάλαβα τι είναι να είσαι ΜοΜ τη στιγμή που σταμάτησα να είμαι. 

 

Οπότε κρατάω το γεγονός ότι για 7 χρόνια (και ελπίζω για άλλα 150 τουλάχιστον που θα ζήσω) ό,τι και να γινόταν σε προσωπικό επίπεδο, το greekcomics ήταν πάντα εκεί και συνέχιζε τη δική του ζωή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25480
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Βλέποντας τα posts των παιδιών που μιλάνε για το G.C. Fanzine, να πω κι εγώ πως λησμόνησα να αναφέρω στο προηγούμενο post μου(#10), οτι είδα για 2 χρονιές τις καλικατζούρες μου δημοσιευμένες, κάτι το οποίο με γέμισε απεριόριστη χαρά και ευγνωμοσύνη, για όλους τους συντελεστές του fanzine!!!

 

:efxaristo:  :efxaristo:  :efxaristo: ...και συγγνώμη για τη "σφήνα"! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30723
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  81
  • Reputation:   810
  • Achievement Points:  81
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3338 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτό που θαυμάζω περισσότερο σε αυτό το φόρουμ είναι η ικανότητα του να τραβάει ανθρώπους διαφορετικών ενδιαφερόντων και να τους κρατάει ικανοποιημένους και δεμένους πάνω από ένα κοινό χόμπυ. Το οποίο βέβαια εξελίσσεται σε πολλές διαφορετικές συζητήσεις. :)

 

Αλλά χαίρομαι που κρατάει έναν άνθρωπο που ξέρω χαρούμενο και του δημιούργησε ωραίες παρέες και ευχαρίστηση για ώρες επί ωρών.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Feeeeeeeeck!

 

Έχω αυτή την καρτέλα ανοιχτή από τότε που άνοιξε το θρέντ και ακόμα δεν είμαι σίγουρος για το τι να γράψω.

 

Πρίν λίγες μέρες έκλεισα 5 χρόνια (ενεργά κιόλας!) στο GC. Αν ήταν να κάνω αφιέρωμα στο φόρουμ ή στην κοινότητα του, θα έπρεπε να αναφέρω τις συζητήσεις που έχουμε κάνει εδώ μέσα, τα καταπληκτικά αφιερώματα, τα scanlation ή τα ενδιαφέροντα λίνκ που έχω βρει. Θα έπρεπε να αναφερθώ σε κάνα 30 άτομα εδώ μέσα που θα ήθελα να συγχάρω ή να ευχαριστήσω, και πάλι θα ξεχνούσα κάποιους.

 

Οπότε για να αποφύγω το παραπάνω, θα κάνω το εξής: θα αναφερθώ σε ένα μόνο πράγμα.

 

Το 2011 είχα βρει μέσω Google ένα θρέντ με τον τίτλο «Λιμνούπολη [Μια ονειρική πόλη]». Δεν υπάρχει σαν ανεξάρτητο θρέντ πλέον, αλλά μπορείτε να βρείτε το OP εδώ. Σε εκείνο το θρέντ, κάποιος δημόσιος κίνδυνος, μια βαθιά διαταραγμένη προσωπικότητα με προφανείς ψυχοπαθικές τάσεις είχε γράψει 1.187 λέξεις για μια πόλη που δεν υπήρχε στην πραγματικότητα! (το έχω τσεκάρει, δεν υπάρχει). Και το χειρότερο ήταν ότι αυτό το πυρετώδες παραλήρημα μου κινούσε την περιέργεια!

 

Δημιούργησα ένα λογαριασμό για να μπορώ να δω τις επισυνημμένες εικόνες, και άρχισα να διαβάζω και άλλα θρέντ στην ενότητα του Σχεδίου. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι σε αντίθεση με τα περισσότερα φόρουμ/site  οπού δημιουργοί ανεβάζουν σχέδια (με εξαίρεση τη DeviantArt, αλλά το DA πρέπει να εξαγνιστεί με ναπάλμ), τα περισσότερα ήταν ερασιτεχνικού επιπέδου! Και δεν υπήρχε ίχνος ενοχής ή ντροπής για αυτό.

 

Το υπόλοιπο της ιστορίας είναι βαρετό. Συμμετείχα και εγώ, θαύμασα σχέδια τόσο ερασιτεχνικά όσο και επαγγελματικά, έμαθα πράγματα, βελτιώθηκα, είδα και άλλους ερασιτέχνες να βελτιώνονται ταυτόχρονα, είχα κάποιες ατυχείς συνεργασίες, και κάποιες ευτυχείς (Σονόρα!).

 

Για να μην πολυλογώ, πιστεύω ότι πολλοί από εμάς βρήκαμε ένα χόμπυ το οποίο πιθανώς να μην είχαμε βρει αν δεν υπήρχε το GC, και προσωπικά είμαι ευγνώμων. 

 

tl;dr Νομίζω ότι το παρακάτω αλληγορικό emoticon περιγράφει την σχέση του GC με τα μέλη του:

 

:flowerbad:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12158
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

  είχε γράψει 1.187 λέξεις για μια πόλη που δεν υπήρχε στην πραγματικότητα!

 

Μ΄αρέσει που έκατσες να τις μετρήσεις κιόλας. :lol:

Ελπίζω να είναι όντως τόσες και να μην ψεύδεσαι πάλι.  :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.