Μετάβαση στο περιεχόμενο

Awesome Books


Dredd

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Awesome Books

 

Ένα site το οποίο μου πρότεινε ένας φίλος. Το μεγαλύτερο του προσόν είναι ότι έχει πολύ χαμηλά μεταφορικά, λιγότερο από €4, όσα βιβλία και να παραγγείλεις. Μεγάλο επίσης πλεονέκτημα είναι ότι έχει πολύ χαμηλές τιμές σε ότι προπαραγγείλεις, κυρίως από Marvel. Ενδεικτικά αναφέρω τα Omnibus της Marvel, τα οποία τα έχει γύρω στα €80, ενώ στο bookdepo τα βρίσκεις κοντά στα €100. Και στα υπόλοιπα έχει καλύτερες τιμές, αλλά οι διαφορές είναι μικρότερες. Με λίγα λόγια, συμφέρει για παραγγελίες συγκεντρωτικών τόμων, ενώ για τα υπόλοιπα συμφέρει όταν κάνεις μαζικές παραγγελίες.

 

Το αρνητικό του είναι ότι το search engine του είναι.... για τα μαρούλια. Ενώ τα έχει τα βιβλία, δεν στα εμφανίζει, εκτός αν γράψεις τον τίτλο ακριβώς όπως τον έχει καταχωρημένο. Π.χ. έψαχνα για New X-Men Omnibus και δεν μου το έβγαζε επειδή το είχε καταχωρημένο ως Omnibus New X-Men. Υπάρχει όμως λύση για αυτό και είναι η αναζήτηση βάσει ονόματος συγγραφέα. Εκεί στα βγάζει όλα.

 

Συνοπτικά, πολύ καλή λύση για μεγάλα βιβλία (Omnibus, Deluxe κλπ ) και αρκετά καλή λύση όταν θέλουμε να αγοράσουμε πολλά βιβλία

 

Enjoy!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:thanks: jpenz!

το τσεκαρα και μπορω να πω ότι σε διαφορα deluxe / omnibus εχει πολυ καλυτερες τιμες :)

επίσης, η πιο ευκολη λυση για να ψαξεις κατι με αυτο το φριχτο ψαχτηρι, νομιζω ειναι με ISBN :)

δυο ερωτησεις: 

απο συσκευασία τι λέει;

τι ταχύτητα αποστολης εχει; 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Έκαναν μια βδομάδα να έρθουν από την ώρα που τα έστειλαν.

 

Συσκευασία μέτρια, αυτοί οι χάρτινοι φάκελοι που αγκαλιάζουν τα βιβλία και είναι κολλημένοι στις άκρες. 

Έχω πάρει 5-6 βιβλία, μόνο το Goon Library Edition μου ήρθε λίγο πιεσμένο στις άκρες αλλά τίποτα τραγικό.

Το New X-Men Omnibus και κάτι Deluxe της Valiant και της Image μου ήρθαν μια χαρά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9584
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5436 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Από το συγκεκριμένο site παραγγέλνω συχνά μεταχειρισμένα βιβλία, στα οποία έχει πάρα πολύ χαμηλές τιμές. Αν αγοράζετε βιβλία αξίζει σίγουρα να το τσεκάρετε. 

Στα κόμικς έχει αρκετά μικρότερη ποικιλία, εγώ που δεν αγοράζω marvel, dc και superhero γενικώς, τα περισσότερα που ψάχνω (πάντα με ISBN) δεν τα έχει. 

Αλλά έχει καλές τιμές και πάντα το τσεκάρω πριν παραγγείλω. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4350
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4196 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Ας γράψω και εγώ τη γνώμη μου, έτσι για να υπάρχει. Λοιπόν ας πω το βασικό: το σάιτ έχει πολύ καλές τιμές, σε κάποια comic έχει  καλύτερες κιόλας από αλλά γνωστά διαδικτυακά. (Bookdepo πχ) Χαρακτηριστική περίπτωση αποτελούν τα OMNIBUS που πολλά έρχονται γύρω στο 60άρικο. Άλλο ένα θετικό είναι τα 3,5 ευρώ μεταφορικά όσα και να αγοράσεις. 

Στη περίπτωση μου, αγόρασα το Spider Man OMNIBUS του McFarlane.  Λοιπόν, το βιβλίο κυκλοφορούσε κανονικά στις 16 Οκτωβρίου. Εμένα μου ήρθε ειδοποίηση στις 22 να πάω να το παραλάβω. Άρα άλλο ένα θετικό σημείο είναι η γρήγορη αποστολή. Βέβαια δε ξέρω αν αυτό ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις ή εγώ στάθηκα τυχερός. Η συσκευασία ήταν χαρτονένια σαν αυτές που χρησιμοποιούν τα άλλα μαγαζιά.

Το μόνο αρνητικό είναι ότι έχει μικρή διαθεσιμότητα στα προϊόντα, αλλά παρατήρησα ότι εν καιρώ ανανεώνονται και φέρνει και άλλα αποθέματα. (εκτός βέβαια εκείνων που έχουν εξαντληθεί πλήρως προφανώς)

Συνολικά έμεινα πολύ ικανοποιημένος και σας ενθαρρύνω να  τσεκάρετε το συγκεκριμένο σάιτ. Εγώ σίγουρα θα το κάνω από εδώ και πέρα. Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ τον @Dredd που δημιούργησε το θέμα και μας έφερε κοντά στο μαγαζί. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Η διαθεσιμότητα όντως είναι μικρή, αλλά αυτό συμβαίνει γιατί δίνει έμφαση στα μεταχειρισμένα, οπότε δεν στοκάρουν μεγάλες ποσότητες. Ιδίως για τα βιβλία είναι παράδεισος σε σχέση με τα περισσότερα σχετικά σάιτς.

 

Το θετικό βέβαια είναι πως έχουν ένδειξη για το πόσα κομμάτια υπάρχουν διαθέσιμα ανά πάσα στιγμή, για να μπορούμε να κανονίσουμε την πορεία μας. :) Ή μήπως αυτό είναι κακό γιατί μας κάνει να προβαίνουμε σε απρογραμμάτιστες αγορές. :thinking: :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Black Hammer Library Edition Volume 1 by Jeff Lemire

MARVEL KNIGHTS: Marvel Knights By Joe Quesada Omnibus by Jimmy Palmiotti, Kevin Smith, Joe Quesada

Men of Wrath by Jason Aaron

Exterminator 17 by Enki Bilal, Jean-Pierre Dionnet

Injection Deluxe Edition Volume 1 by Warren Ellis

Neil Gaiman's a Study in Emerald by Research and Education Association, Neil Gaiman, Rafael Albuquerque, Rafael Scavone

Rat Queens Deluxe Edition Volume 1 by Sejic

Star Wars: the Marvel UK Omnibus by Chris Claremont, Archie Goodwin

 

Για τα παραπάνω η τιμή στο Bookdepository είναι €362,44.

Από το Awesomebooks τα πήρα €279,84

Διαφορά €82,60!!!!

 

Με τέτοια διαφορά, ανέχομαι τις καθυστερήσεις και την αθλια εξυπηρέτηση πελατών που έχουν.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  6339
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  9
  • Reputation:   96
  • Achievement Points:  9
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5714 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Κακή εμπειρία για μένα!

3 preordered και prepaid φυσικά, βιβλία από 28/8 

Το πρώτο μου είπαν το έστειλαν (not yet dispatched στο status order)δεν ήρθε ποτέ...κάνουν αμέσως refund...

Conan Omnibus Volume 7 Ευτυχώς Το βρήκα και το αγόρασα εύκολα...οικονομικό βιβλιαράκι βλέπεις...

Το δεύτερο... Colossal king conan...προπληρωμένο από Αύγουστο...ήσυχος εγώ...περνάγανε τα deals μπροστά από τα μάτια μου...αλλά εγώ το είχα κλεισμένο..

Τους ενόχλησα πριν μια εβδομάδα...out of stock yet μου λέγανε και με έσπρωχναν στο refund χωρίς τι και πως...θα περιμένω τους λέω...

Σήμερα.. Στην αρχή δεν το έβλεπαν καν στο order!!!!! Μετά το βρήκαν...

Aditya
Unfortunately, we are unable to confirm whether you would get the item or not as there are no stocks available for this item with the publisher and we are refunding you in full for this item.

Ακύρωσα και το Conan The Barbarian: The Original Marvel Years Omnibus Vol. 1....που ήταν στην ίδια παραγγελία...

Συμπέρασμα....κράτησαν 140 γιούροζ  δικά μου κοντά 5 μήνες και δεν έπαθαν τίποτα...και εγώ έχασα άλλα deals(που θα βρω το Colossal σε νορμάλ τιμή τώρα οεο;)

και ρευστότητα.....έξυπνη τακτική...ελπίζω να τα επένδυσαν καλά τα λεφτά μας γιατί σίγουρα δεν είμαι ο μόνος που την έπαθε...

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24221
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  27
  • Reputation:   272
  • Achievement Points:  33
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4449 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

sangraal τα ίδια αντιμετώπισα και εγώ.Ειχαν στείλει το δέμα μου και το περίμενα ένα μήνα και δεν είχε φτάσει.Τελικα πήγα στα ΕΛΤΑ και το βρήκα εκεί, χωρίς να ελπίζω ότι θα το βρω.Τα δέματα τα στέλνουν ως απλό δέμα.Παιζει να το βρεις και εσύ.

------------------------------------------------

Α και δεν θα σε βοηθήσει ο κωδικός που σου δίνουν απ'το awesomebooks, δηλαδή το AWE-.... Ζήτα αν έχεις κάποιο δέμα απλό στο όνομα σου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6339
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  9
  • Reputation:   96
  • Achievement Points:  9
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5714 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Ευχαριστώ @pat.xris αλλά αφού πήρα refund και αγόρασα και το πρώτο βιβλίο από αλλού, απλά θα αγνοήσω το site από δω και μπρος. Ίσως ξανάρισκάρω κάποιο preorder που δε θα με "ενδιαφέρει πολύ" να χάσω γιατί οι τιμές του είναι όντως πολύ δελεαστικές!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Walkind Dead Compendium vol. 3 στα €38 ενώ στο bookdepo στα €63!!!!!!!

Με κάτι τέτοιες τιμές, καταπίνω τις κουτσουκέλες τους, όπως το να μη μου στείλουν το Conan Omnibus της Marvel.

 

Επίσης, άσχετο, τα Deluxe της Valiant είναι πιο ακριβά από ότι στο bookdepo. To σημειώνω γιατί είναι η πρώτη εταιρεία της οποίας τα βιβλία παρατήρησα ότι είναι πιο ακριβά στο aewsome.

Αυτό βέβαια ισχύει στα in stock, γιατί στα pre-order παραμένει ακόμα πολύ πιο φθηνό, π.χ. το τελευταίο X-O Manowar που βγαίνει το έχει στα €35 ενώ το bookdepo στα €50!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  30341
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  18
  • Reputation:   115
  • Achievement Points:  22
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3502 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Έχει παραγγείλει κανείς τίποτα το 2021? Για να μάθουμε εάν περνάνε οι παραγγελίες από το τελωνείο χωρίς χρέωση!

Τους έχω στείλει email και μου απάντησαν ότι κανονικά δεν θα πρέπει να υπάρχει επιπλέον χρέωση στο τελωνείο αλλά

δεν έχω τολμήσει ακόμα να παραγγείλω κάτι. Πάντως δεν με βλέπω να το αργώ πολύ ακόμα γιατί έχουν φοβερές τιμές

και κάποιες είναι πολύ πιο κάτω από το bookdepository!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2255
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  43
  • Reputation:   382
  • Achievement Points:  66
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πήρα το 6ο Berserk Deluxe στην τιμή των 36 ευρώ με τα μεταφορικά. Έφυγε από την Αλβιώνα στις 2 Απριλίου.

Περιμένουμε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2255
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  43
  • Reputation:   382
  • Achievement Points:  66
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το ενδιαφέρον είναι το εξής: Λογικά, με 2 ευρώ μεταφορικά περίμενα η αποστολή να γίνει μέσω απλού ταχυδρομείου. Εξεπλάγην όταν λίγο μετά την αποστολή, μου ήρθε ενημέρωση από τη FEDeX με tracking number κι ότι το πακέτο μου θα φτάσει με Γενική Ταχυδρομική.

Εμπειρία στο παρελθόν, με έχει διδάξει ότι τα πακέτα μεγάλων ταχυμεταφορικών είναι σχεδόν σίγουρο ότι ελέγχονται κι αν έχουν πληρωθεί φόροι/δασμοί περνούν ελεύθερα, αλλά με 2 ευρώ μου μπήκαν ψύλλοι στα αυτιά. Ο καφές κάνει 2,20.

 

Αν κάποιος γνωρίζει να αποκωδικοποιήσει τα συνημμένα, ας μας διαφωτίσει. Δείχνει να πέρασε τελευταία customs στην Ολλανδία και μετά που εμφανίστηκε στο ραντάρ της Γενικής, πήγε Ρέντη και μπήκε στο δίκτυο.

 

Εν ολίγοις, το πακέτο μόλις πάτησε στη Σύρο!

Η Συσκευασία δεν ήταν καθόλου awesome...

Screenshot_2021-04-16 FedEx Cross Border.png

Screenshot_2021-04-16 Track Shipment.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  187
  • Reputation:   1767
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5757 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

28 min ago , freddeus said:

Το ενδιαφέρον είναι το εξής: Λογικά, με 2 ευρώ μεταφορικά περίμενα η αποστολή να γίνει μέσω απλού ταχυδρομείου. Εξεπλάγην όταν λίγο μετά την αποστολή, μου ήρθε ενημέρωση από τη FEDeX με tracking number κι ότι το πακέτο μου θα φτάσει με Γενική Ταχυδρομική.

Εμπειρία στο παρελθόν, με έχει διδάξει ότι τα πακέτα μεγάλων ταχυμεταφορικών είναι σχεδόν σίγουρο ότι ελέγχονται κι αν έχουν πληρωθεί φόροι/δασμοί περνούν ελεύθερα, αλλά με 2 ευρώ μου μπήκαν ψύλλοι στα αυτιά. Ο καφές κάνει 2,20.

 

Αν κάποιος γνωρίζει να αποκωδικοποιήσει τα συνημμένα, ας μας διαφωτίσει. Δείχνει να πέρασε τελευταία customs στην Ολλανδία και μετά που εμφανίστηκε στο ραντάρ της Γενικής, πήγε Ρέντη και μπήκε στο δίκτυο.

 

Εν ολίγοις, το πακέτο μόλις πάτησε στη Σύρο!

Η Συσκευασία δεν ήταν καθόλου awesome...

Screenshot_2021-04-16 FedEx Cross Border.png

Screenshot_2021-04-16 Track Shipment.png

Έτσι μου ήρθαν όλα τα τελευταία πακέτα από Zavvi. Μάλλον είναι τρόπος να αποφεύγουν το τελωνείο και τα στέλνουν μέσω Ολλανδίας. Κι εγώ με 3 λίρες μεταφορικά δεν περίμενα tracked, αλλά τελικά όλα ήρθαν έτσι εντός δύο εβδομάδων .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4350
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4196 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Επομένως, ούτε από το Awesome δεν υπάρχει φόβος τελωνείου, έτσι; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  32943
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  159
  • Reputation:   1708
  • Achievement Points:  164
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2134 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Αγόρασα το run του Morrrison στο Batman σε omnibus μαζί κ το Black Hammer Library Edition vol 2, ολα μαζι στα 180 ευρω χωρίς παραπάνω χρεώσεις σε τελωνεία κλπ. Χτες τα παρέλαβα σε καλο πακετάρισμα κ όλα καλα. Εχω μπανίσει κατι καλες τιμές σε omnibus κ θα ξαναπάρω ελπίζοντας να μη πάθω καμία στραβή

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  37827
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  177
  • Reputation:   1668
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  953 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν ήξερα το κατάστημα (σελίδα). Αφού είδα,το παρόν νήμα και τις τιμές που έχει, είπα να δοκιμάσω. Μου κάνει εντύπωση που έχουν τόσο μεγάλη διαφορά με bookdepository.com ακόμη και όταν προσθέτεις τα μεταφορικά τους.

Συγκεκριμένα παράγγειλα τα:
The Collected Toppi Volume 8: The Collector   (awesome books: 25,77 € / bookdepository: 39,42 €)

The Jodorowsky Library (Book Three)  (awesome books: 21,39 € / bookdepository: 36,72 €)

Επιπλέον αυτή τη στιγμή έχει κωδικό για -10% "CHECKOUT10"

Αναμένω να παραλάβω για να δω πακετάρισμα και χρόνο αποστολής.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5512
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  31
  • Reputation:   179
  • Achievement Points:  34
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5814 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το πρόβλημα με αυτό το ηλεκτρονικό κατάστημα είναι ότι όταν έρθει η παραγγελία στο ταχυδρομείο, για να παραλάβεις πληρώνεις τελωνείο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37827
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  177
  • Reputation:   1668
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  953 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 ώρες πριν, octapus είπε:

Το πρόβλημα με αυτό το ηλεκτρονικό κατάστημα είναι ότι όταν έρθει η παραγγελία στο ταχυδρομείο, για να παραλάβεις πληρώνεις τελωνείο.

Είναι σίγουρο αυτό; γιατί σε ερώτηση που τους έκανα, μου απάντησαν ότι το φροντίζουν αυτοί.

 

Screenshot_20221014-200828_WhatsApp.jpg

Επεξεργασία από Grilos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5512
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  31
  • Reputation:   179
  • Achievement Points:  34
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5814 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Είχα παραγγείλει δύο φορές, από δύο βιβλία. Κάθε βιβλίο ήταν σε ξεχωριστή συσκευασία και μου ζητήθηκε από τα ΕΛΤΑ να πληρώσω περίπου 11 με 13 ευρώ ανά βιβλίο. Την πρώτη φορά τα πλήρωσα, τη δεύτερη δεν τα παρέλαβα και επεστράφησαν (πήρα και τα χρήματα πίσω κάποια στιγμή στην κάρτα). Στην τελική, η αξία (αρχική πληρωμή + τελωνείο), ερχόταν πάνω κάτω ίδια με την τιμή του bookdepository.

Επεξεργασία από octapus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30341
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  18
  • Reputation:   115
  • Achievement Points:  22
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3502 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εάν σας χρεώσουν έξοδα τελωνείου για βιβλίο τα καλύπτουν!

Τους στέλνεις την καρτέλα της χρέωσης και σου επιστρέφουν το ποσό.

Το έχω κάνει πολλές φορές και πάντα πήρα πίσω όσα έδωσα για τελωνείο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4128
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  89
  • Reputation:   360
  • Achievement Points:  105
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5985 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ενώ του βάζω new στο φίλτρο, συνεχίζει να μου δείχνει και used. :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  37827
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  177
  • Reputation:   1668
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  953 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παρέλαβα σήμερα το πρώτο μέρος της παραγγελίας (την σπάσανε σε τεσερις αποστολές).
Η παραλαβή μου "The Jodorowsky Library (Book Three)". Το βιβλίο σε άψογη κατάσταση, χωρίς να μου ζητηθεί να πληρώσω κάτι έξτρα.

Η συσκευασία κάτι ανάμεσα σε συσκευασία Bookdepository και Amazon. Δεν ήταν τελείως της πλάκας (amazon) αλλά δεν παρείχε την προστασία του πακέτου Bookdepository. Μόλις παραλάβω και το δεύτερο βιβλίο θα σχολιάσω ξανά.

 

Πάντως μέχρι τώρα είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με βάση και την διαφορά τιμής με bookdepository.

Παρέλαβα το δεύτερο πακέτο. Δύο τόμοι CREPAX (5 κ 6). Το πακετάρισμα μία από τα ίδια με κενά στη συσκευασία που είχαν σαν αποτέλεσμα να χτυπηθούν οι γωνίες. Επίσης το πακέτο πέρασε τελωνείο και μου ζήτησαν επιπλέον 21,24 (τα ΕΛΤΑ). Αφού επικοινώνησα μαζί τους μου είπαν να πληρώσω και να τους στείλω την απόδειξη. Αφού έστειλα την απόδειξη αμέσως μου επιστρέψαν το ποσό που πλήρωσα στα ΕΛΤΑ.

20221110_090437.jpg

20221110_090423.jpg

20221110_090413.jpg

Επεξεργασία από Grilos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37827
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  177
  • Reputation:   1668
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  953 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όταν στείλουν την παραγγελία, δεν δίνουν στοιχεία αποστολής, ωστόσο όταν τους ρώτησα στο "whatsapp" μου δώσαν κωδικό εντοπισμού. Όλα τα μέρη της παραγγελίας στάλθηκαν με ΕΛΤΑ. τα 3 πακέτα μέσω Βέλγιου το ένα απευθείας από Αγγλία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37827
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  177
  • Reputation:   1668
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  953 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σήμερα παρέλαβα τα όλα τα πακέτα.

 

Γενική εντύπωση και σύγκριση με bookdepository:
 

Πήρα 5 βιβλία:
1. The Jodorofsky Library (book Three)    21.12€ / 36.83€
2. The Collected Toppi vol.8  25.44€ / 36.47€

3. Complete Crepax Vol. 5  53.05€ / 83.40€

4. Complete Crepax Vo. 6   50.38€ / 74.49€

5. The Eternaut  30.44€ / 53.49€

Πρώτα η τελική τιμή που πλήρωσα στο Awesome με μεταφορικά και μετά η τιμή (σημερινή) στο Bookdepository χωρίς VPN. Όταν έκανα την παραγγελία είχε εκπτωτικό κωδικό -10%.

Το πακετάρισμα είναι χειρότερο από αυτό του Bookdepository, όλα τα βιβλία, εκτός από ένα, ήταν "χτυπημένα" στις γωνίες. Κάτι που είναι αμελητέο, αλλά όταν παίρνεις εκδόσεις Deluxe, προσωπικά τις θέλω άψογες.  Ωστόσο το πακετάρισμα είναι καλύτερο από του Amazon.

 

Ο χρόνος αποστολής και παράδοσης είναι σχεδόν αντίστοιχος του Bookdepository. 


Η παραγγελία έσπασε σε 4 πακέτα. Τα τρία που ήταν μεμονωμένα βιβλία δεν είχαν δασμούς, το ένα που περιείχε τους δύο τόμους Crepax με χρεώσαν τα ΕΛΤΑ 21,24€ (πάει ανάλογα το κόστος των βιβλίων). Αφού επικοινώνησα με AwesomeBooks μου είπαν να παραλάβω και να τους στείλω την απόδειξη. Αφού έστειλα την απόδειξη των ΕΛΤΑ, άμεσα μου πίστωσαν ότι πλήρωσα.

Συμπέρασμα:
Η διαφορά τιμής είναι πάρα πολύ μεγάλη ακόμη και αν αγνοήσεις τον κωδικό -10%, και σε συνδυασμό με την πολιτική των δασμών που εφαρμόζουν, με κερδίζουν σαν πελάτη και προσωπικά θα αγοράζω από εκεί. Αν βελτιώσουν το πακετάρισμα τους τότε είναι μονόδρομος για αγορές από εξωτερικό.
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37827
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  177
  • Reputation:   1668
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  953 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ amanocaza δες τις φωτογραφίες από τα CREPAX για να καταλάβεις τo πακετάρισμα τους.

Επεξεργασία από Grilos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  9267
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  231
  • Reputation:   2653
  • Achievement Points:  241
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5485 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Έχω κάνει παραγγελία από Awesome books, σύνολο 220€. (13/11/22)

Το δέμα έφτασε Ελλάδα και το κράτησε το τελωνείο.

Μου έστειλε email η Orbit courier ότι έχει αναλάβει τον εκτελωνισμό του δέματός μου. (5/12/22)

Μου ζήτησαν να τους στείλω το τιμολόγιο αγοράς μου από το ηλεκτρονικό κατάστημα και το έμβασμα πληρωμής.

Θα επικοινωνήσουν εκείνοι με το  Awesome books για να τους ζητήσουν να αναλάβουν εκείνοι τα έξοδα.

Ίδωμεν....

 

:papas:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37827
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  177
  • Reputation:   1668
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  953 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ amanocaza Καλύτερα να κάνεις πολλές μικρές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32943
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  159
  • Reputation:   1708
  • Achievement Points:  164
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2134 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Μετά απο πολύ καιρό αποφάσισα να κάνω παραγγελία από το awesome μιας κ οι τιμές του ειναι καλύτερες απο  τους άλλους αυτή τη στιγμή.  Έκανα μια αγορά των 165 ευρώ αφού τους έστειλα πρώτα μήνυμα αν θα έχω εξτρα χρεώσεις σε τελωνεία κλπ. Μου απάντησαν οχι κ προχώρησα. Η παραγγελία μου εγινε 3 Δεκεμβρίου κ σήμερα είδα οτι εχει μερικώς φύγει. Δεν εχω κ τη καλύτερη εμπειρία μαζι τους αλλά ας όψεται η ανάγκη.  Υπομονή λοιπόν κ ίδωμεν!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.