Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τα ΛΟΥΚΥ ΛΟΥΚ μετά τον Goscinny


Laz33

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

@dead, για να σε βάλω στο πνεύμα της συζήτησης :)

 

Ξεκίνα από το τόπικ "Ποια είναι τα καλύτερα Λούκυ Λουκ" και εν συνεχεία πίασε και την παρουσίαση του ΛΛ της Μαμουθ από αυτό εδώ το ποστ όπου βλέπουμε τα ΛΛ με τη σειρά που εκδόθηκαν και κάνουμε μετά μια συζήτηση γύρω από αυτά που έφτιαξε μόνος του ο Morris, αυτά που έφτιαξε με τον Goscinny και αυτά που βγήκαν μετά τον Goscinny (από την οποία συζήτηση ξεπήδησε και αυτό εδώ το τόπικ :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Καινούριο Λούκυ Λουκ και δυστυχώς ακολουθεί τον κανόνα της μετα-Goscinny εποχής.

Με στεναχώρια θα βάλω τους Θείους Ντάλτον στη λίστα με τα "μην αγγίζετε".
Δεν είναι το χειρότερο(θεωρώ ο Προφήτης και ακόμα περισσότερο ο Θρύλος της Δύσης εξακολουθούν να έχουν τα πρωτεία σ΄αυτόν τον τομέα) αλλά ένα απ΄τα χειρότερα :antekale:
 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  403
  • Reputation:   2195
  • Achievement Points:  443
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2019 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όπως έγραψα και στο τόπικ για τη σειρά του ΛΛ, ψάχνω εκτός απο τα άλμπουμ Γκοσινί, και τα καλά εκτός Γκοσινί. Αυτό λοιπόν το θέμα είναι ό,τι έψαχνα. Επίσης να πω παιδιά πως τα ποστς σας είναι ένα κι ένα! Απο πολύ καλά έως καταπληκτικά! Ίσως έπρεπε να βάλω καρδούλα σε όλα! :Ρ

 

 

Πριν σχολιάσω τη γνώμη του θεματοθέτη, να πω πως τα άλμπουμ "Στα ίχνη των Ντάλτον" και "Προς την Οκλαχόμα", δεν είναι σε σενάριο Γκοσινί αλλά Μόρις.

 

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ κι εγώ συμφωνώ με τις επιλογές (όσο θυμάμαι δηλαδή πριν χρόνια που τις διάβασα). Σίγουρα ο "Ελαφροχέρης" ένα απο τα καλύτερα άλμπουμ το οποίο κάλλιστα θα μπορούσες να πιστέψεις ότι είναι άλμπουμ Γκοσινί.

Θεωρώ λίγο υπερβολή  η "Ωραία Προβένς" να θεωρείται απο τα πιο κακογραμμένα άλμπουμ. Βέβαια δεν το διάβασα και χθες, αλλά θυμάμαι όταν το πρωτοδιάβασα μου άρεσε. Ίσως και να παίζει ρόλο και το πολύ όμορφο σχέδιο που αναφέρθηκε.

Πάντως μπορεί το "Άλλοθι" όντως είναι μέτριο άλμπουμ, αλλά θα συμφωνήσετε μαζί μου ότι έχει ένα απο τα πιο όμορφα εξώφυλλα :)

 

 

Τέλος θα κλείσω με το εξής: μπορεί το "ο θρύλος της άγριας δύσης" να μην ήταν ωραίο άλμπουμ, αλλά περιέχει ένα απο τα πλέον αγαπημένα μου καρέ σε ό,τι ιστορία ΛΛ έχω διαβάσει:

                                                                                                                       

 

                                                                                                                                                           image.png

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

@lovcom
Καταρχάς χαίρομαι που σε βοήθησε το θέμα :)
Το Λούκυ Λουκ είναι με διαφορά το αγαπημένο μου κόμικ και θα ήταν τουλάχιστον κρίμα να μην αφιέρωνα λίγο χρόνο να κάνω μια παρουσίαση/αφιέρωμα, έστω κι αν περιέχει υποκειμενικά στοιχεία.


Τα "Στα Ίχνη των Ντάλτον" και "Προς την Οκλαχόμα" είναι σε σενάριο Γκοσινύ.
Μην σε μπερδεύει αν γράφει μέσα ότι είναι Μορίς. Προφανώς είναι λάθος της ΜΑΜΟΥΘ.
Για επιβεβαίωση δες εδώ κι εδώ.

 

Για το "Ωραία Προβένς" θυμάμαι την 1η φορά που το διάβασα έχασα τ΄αυγά και τα πασχάλια.
Κακή συνοχή, μπερδεμένο σενάριο, ανύπαρκτο χιούμορ, πολύ μπλα μπλα/κείμενο χωρίς λόγο. Πρώτη φορά έκανα πάνω από μισή ώρα να διαβάσω ΛΛ.
Τις υπόλοιπες φορές που το διάβασα(ναι, τόσο άρρωστος είμαι, έχω διαβάσει την Ωραία Προβένς τουλάχιστον 3-4 φορές :lol:) ήταν κάπως καλύτερα τα πράματα.
Αλλά και πάλι το θεωρώ ένα προβληματικό άλμπουμ.
Υποτίθεται ένα Λούκυ Λουκ πρέπει να σε ξεκουράζει όταν το διαβάζεις. Εδώ μάλλον το αντίθετο συμβαίνει :sad1:

Για το "Άλλοθι" συμφωνώ, πολύ ωραίο εξώφυλλο :)

 

Α, στα καλά μετα-Γκοσινύ πρόσθεσε επίσης και το καινούριο, τον Καουμπόυ στο Παρίσι.
Ένα 7/10 είναι κι αυτό κατά την άποψή μου. Θα το έβαζα κάπου ανάμεσα στον Πίνκερτον και το Κλοντάικ :)

 

Επεξεργασία από Laz33MS
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  403
  • Reputation:   2195
  • Achievement Points:  443
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2019 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 hour ago, Laz33MS said:

Τα "Στα Ίχνη των Ντάλτον" και "Προς την Οκλαχόμα" είναι σε σενάριο Γκοσινύ.
Μην σε μπερδεύει αν γράφει μέσα ότι είναι Μορίς. Προφανώς είναι λάθος της ΜΑΜΟΥΘ.
Για επιβεβαίωση δες εδώ κι εδώ.

ααα δεν παίζεσαι εσύ! :P

Σ'ευχαριστώ για την πληροφορία! Μπαίνουν λοιπόν και αυτά τα τεύχη στην wishlist.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  39420
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  54
  • Reputation:   117
  • Achievement Points:  61
  • Days Won:  0
  • With Us For:  578 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συμφωνώ με τις επιλογές τουλάχιστον για τα πολύ καλά κόμικ λουκυ λουκ.Δεν τα έχω συλλέξει όλα αλλά δεν υπήρχε κάποιο που να μην μου άρεσε ιδιαίτερα:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.