Μετάβαση στο περιεχόμενο

SWALLOW ME WHOLE [NATE POWELL]


Kabuki

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76868
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

SWALLOW ME WHOLE

Swallow Me Whole (GN) (2008) (wsz-Empire) 001.jpg

 

Υπάρχουν κόμικς που περνάς ευχάριστα την ώρα σου.

Υπάρχουν και κόμικς που σε σημαδεύουν και να σε κάνουν να τα σκέφτεσαι πολύ καιρό μετά.

Μαντέψτε: το Swallow me whole ανήκει στη δεύτερη κατηγορία.

 

Swallow Me Whole (GN) (2008) (wsz-Empire) 013.jpg

Πάμε από την αρχή:

Δύο ετεροθαλή αδέρφια πάσχουν από ψυχικές ασθένειες - το ένα από σχιζοφρένεια και το άλλο από OCD (ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή) . Το κορίτσι με τη σχιζοφρένεια νιώθει ότι επικοινωνεί με νεκρά έντομα κι όχι μόνο, το αγόρι με το OCD πιστεύει ότι ο Μάγος πάνω στο μολύβι του του μιλά και τον αναγκάζει να ζωγραφίζει.

Η ιστορία έχει να κάνει με τη σχέση τους, την αντιμετώπιση της οικογένειάς τους και του κοινωνικού περίγυρου, το πως αντιμετωπίζουν οι ιδιοι τις ψυχικές τους ασθένειες.

Swallow Me Whole (GN) (2008) (wsz-Empire) 041.jpg   Swallow Me Whole (GN) (2008) (wsz-Empire) 043.jpg

Σκληρό θέμα; Ναι. Ασήκωτο; Όχι, χάρη στην φοβερή εξιστόρηση του δημιουργού, που ακροβατεί μεταξύ φαντασίας και πραγματικότητας.

 

Η εφηβεία και η ζωή στο σχολείο είναι δύσκολη και για τους «υγιείς», τους «φυσιολογικούς». Είναι η εποχή που ο καθένας ψάχνει ταυτότητα, αποδοχή, διαφορετικότητα ή ενσωμάτωση στην χ ή ψ κοινωνική ομάδα, ερωτικό σύντροφο.

Φανταστείτε  τώρα πόσο δύσκολο είναι αυτό σε προσωπικότητες με ιδιαιτερότητες.

Φανταστείτε επίσης μια μέση ελληνική  νοτιοαμερικάνικη οικογένεια κι ένα μέσο επαρχιακό σχολείο να καλούνται να αντιμετωπίσουν παιδιά με τέτοιου είδους προβλήματα.

Το χετε ξαναδεί, δεν μπορεί, είναι από τα πράγματα που συνηθίζεται να σκουπίζονται κάτω απ’ το χαλί και να μη μιλά κανείς γι αυτά.

Φανταστείτε κι αυτά τα παιδιά να στηρίζονται σχεδόν αποκλειστικά το ένα στο άλλο για να επιβιώσουν.

 

Swallow Me Whole (GN) (2008) (wsz-Empire) 052.jpg   Swallow Me Whole (GN) (2008) (wsz-Empire) 088.jpg

 

Δεν είναι που το σχέδιο  είναι εξαιρετικό, δεν είναι που κάνει παπάδες ο Nate Powell με την αφαιρετική του σκηνοθεσία, δεν είναι που είναι εντυπωσιακή η χρήση του κειμένου μέσα κι έξω από τα μπαλονάκια, δεν είναι που το θέμα της «τρέλας» πιάνεται με τόσο άμεσο κι αυθεντικό τρόπο. Είναι που όλα αυτά μαζί δίνουν ένα εκπληκτικό κράμα  ρεαλισμού κι ευαισθησίας και προσφέρεται για πολλαπλές αναγνώσεις.

 

Και στην τελική, μπορεί να καταφέρει κανείς να ζει με τη δική του διαστρεβλωμένη αντίληψη της πραγματικότητας, την «τρέλα» του, αρκεί να μην τον καταβροχθίσει.

Swallow Me Whole (GN) (2008) (wsz-Empire) 103.jpg   Swallow Me Whole (GN) (2008) (wsz-Empire) 104.jpg

Πρόκειται για ένα indie διαμαντάκι, που πολύ δίκαια κατά τη γνώμη μου κέρδισε μπόλικα βραβεία και υποψηφιότητες.

 Winner of the Eisner Award for Best Graphic Novel.
Nominated for three Eisner Awards including Best Cartoonist and Best Lettering.
WInner of the Ignatz Awards for Outstanding Artist and Outstanding Debut.
One of YALSA’S "Great Graphic Novels for Teens."
Finalist for the LA Times Book Prize. (Swallow Me Whole was the first graphic novel since 1992’s Maus to be nominated for this prize in any category.)

 

:kabuki:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28440
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4573 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ωραια παρουσιαση Λενα  :respect:

 

Το ειχα βγαλει καποια στιγμη απο το ραφι για να αρχισω διαβασμα, αλλα για καποιο λογο που τωρα δεν μπορω να θυμηθω, το ειχα αφησει και παλι πισω  :wall: Με εβαλες ομως στην πριζα και κατι μου λεει πως ηρθε η ωρα του :D

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28693
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4805 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

 

Διάβασα σήμερα το swallow me whole του Nate Powell. Προκειται για την ιστορια δύο εφήβων,αδέρφια εξ' αγχιστείας, όπου το ένα πάσχει από σχιζοφρένεια και το άλλο από OCD. Θίγει αρκετά ζητήματα, όπως τη στάση που κρατάνε απέναντι τους οι υπόλοιποι,τα παιδιά στο σχολείο,οι καθήγητες ακόμα και οι γονείς τους,οι οποίοι ίσως κοιτάζουν επιφανειακά το πρόβλημα, μάλλον επειδή δε θέλουν να παραδεχτούν την ύπαρξη του.. Δε θέλω να πω άλλα για το περιεχόμενο,ειναι αρκετά βαθύ και δε μπορώ να πω ότι με την πρώτη ανάγνωση πήρα όσα είχε να μου δώσει. Σίγουρα ήταν αρκετά αφηρημένο και συμβολικο (ειδικά προς το τέλος) αλλά εκτός από αυτό ήμουν και υπερβολικά απασχολημένος με το να θαυμάζω το αριστουργηματικό του σχέδιο και τη φοβερή σκηνοθεσία!   :P

 

Στα της εκδοσης τώρα για να μαστε τυπικοί: πολύ όμορφη η έκδοση της Topself,σκληρόδετη με σαγρέ εξώφυλλο,απο τις πιο καλαίσθητες της βιβλιοθήκης μου.Είπαμε,το φετίχ ειναι φετίχ  :P

 

Πολύ θετική η εντύπωση από αυτήν την πρώτη επαφή με το δημιουργό και σίγουρα όταν έρθει η ώρα θα ασχοληθώ και με άλλες δουλειές του  :)

 

Αν με τα παραπάνω δε σας πείθω αρκετά παραθέτω και τα βραβεία-υποψηφιότητες του  :)

Quote

Winner of the Eisner Award for Best Graphic Novel.

Nominated for three Eisner Awards including Best Cartoonist and Best Lettering.

WInner of the Ignatz Awards for Outstanding Artist and Outstanding Debut.

One of YALSA’S "Great Graphic Novels for Teens."

Finalist for the LA Times Book Prize. (Swallow Me Whole was the first graphic novel since 1992’s Maus to be nominated for this prize in any category.)

 

βαθμολογια:8/10  :)

 

:beer:

 

 

μεταφερω και εδω το σχολιο μου για το εν λογω κομικ τωρα που εκανε η Λενα αυτην την πολυ ωραια παρουσιαση.

 

 

@bati και σε μενα τοτε τα ιδια ειχες πει,οτι θα το διαβασεις, οτι θα αλλαξεις, οτι θα κοψεις τα Ντισνευ και αλλα λογια που τα ελεγες νυχτα και τα ξεχναγες το πρωι. Σαρδανάπαλε!  :bash:  :sad1:  αλλα δε φταιει κανεις αλλος,

  :ego: εγω φταιω που πιστεψα στα λογια τα δικα σου και τωρα κοπαναω το κεφαλι μου στον τοιχο  :wall:

Να μη μου ξαναστειλεις pm ψευτη αλητη :moutra:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28440
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4573 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μαααα... εγω... αφου...  :collapse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28693
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4805 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

τσιμουδα ειπα!σημερα για τιμωρια θα κοιμηθεις στον καναπε

 

post-14558-0-81368300-1474233970_thumb.jpg

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9381
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4463 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Αναρωτιέμαι πόσοι θα καταλάβουν τη παραπάνω εικόνα :fiou:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.