Μετάβαση στο περιεχόμενο

Witchblade (2001-2002)


sneaker

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6410 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

witchblade-logo.jpg

 

Το Witchblade αποτελεί έναν από τους πιο γνωστούς και πετυχημένους τίτλους της Image. Πριν μερικά χρόνια είχε την τύχει να μεταφερθεί και στη μικρή οθόνη.

 

pez_sword2.jpg

 

Για όσους δε γνωρίζουν το κόμικ, η υπόθεση της σειράς είναι η εξής: Η Sara Pezzini είναι μία σκληρή αστυνομικός στο τμήμα ανθρωποκτονιών πολύ αφοσιωμένη στη δουλειά της, που ποτέ δεν το βάζει κάτω αν δε σταματήσει πρώτα τους κακούς. Στην προσπάθεια της να εξιχνιάσει το φόνο του καλύτερου της φίλου και συνεργάτη, έρχεται σε επαφή με ένα περίεργο κατασκεύασμα, ένα νοήμων όπλο, το Witchblade. Στη διάρκεια των αιώνων το Witchblade επιλέγει ισχυρές γυναίκες, υψηλής νοημοσύνης και απαράμιλλης ομορφιάς να είναι αυτές που θα το φοράνε για να πολεμήσουν τις σκοτεινές δυνάμεις. (Προηγούμενοι κάτοχοι του ήταν μεταξύ άλλων η Κλεοπάτρα και η Ιωάννα της Λωραίνης)

 

Witchblade-img011.jpg

 

Για πολλά χρόνια ήταν ανενεργό, αλλά οι δυνάμεις του ξυπνάνε όταν έρχεται σε επαφή με την ετοιμοθάνατη Sara, με την οποία ενώνεται γιατρεύοντας την ταυτόχρονα από τις πληγές της. Όντας αδύνατο να απελευθερωθεί από αυτό η Sara πρέπει να μάθει να ελέγχει τη δύναμη του προσπαθώντας να κρατήσει κάποια ισορροπία μεταξύ της ζωής της και της δουλειάς της στην αστυνομία. Σύντομα έρχεται αντιμέτωπη με μια μεγάλη οργανωμένη συνομωσία που απειλεί την ίδια την ανθρωπότητα και την οποία θα πρέπει να πολεμήσει με τη βοήθεια του Witchblade. Ταυτόχρονα έχει να αντιμετωπίσει τον Kenneth Irons, έναν δισεκατομμυριούχο που έχει ψύχωση με το Witchblade και προσπαθεί πάση θυσία να το πάρει από αυτήν.

 

Witchblade-img066.jpg

 

Η σειρά κράτησε συνολικά 2 σεζόν. Προβλήθηκε και στην Ελλάδα από το Star απ όπου και είδα κάποια επεισόδια τα οποία μου άρεσαν πολύ. Με το κόμικ δεν έχω ασχοληθεί πολύ για να μπορώ να κρίνω ομοιότητες και διαφορές (έχω διαβάσει μόνο τα πρώτα τεύχη). Αυτό όμως που μου άρεσε πολύ στη σειρά ήταν η συνέχεια που υπήρχε είχε μεταξύ των επεισοδίων. Μπορεί δηλαδή τα επεισόδια να ήταν αυτοτελή, παρόλα αυτά υπήρχε ένα πολύ μεγαλύτερο story που κυλούσε από πίσω και διαρκούσε όλη τη σεζόν.

 

Witchblade-Cast.jpg

 

Δυστυχώς απ όσο ξέρω η σειρά δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα σε DVD, ενώ ακόμα και στο internet είναι δύσκολο να βρεθούν τα επεισόδια. Αν κάποιος έχει κάποια στην κατοχή του ή μπορεί να τα βρει ας έρθει σε επαφή μαζί μου γιατί με ενδιαφέρουν πολύ. Επιπλέον δε θα ήταν κι άσχημη ιδέα να ανέβουν στον tracker για να μπορέσουν να τα δουν κι όσοι άλλοι ενδιαφέρονται.

 

 

 

[imdb=tt0274298]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6410 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Δεν ξέρω αν ενδιαφέρεται κάποιος, η σειρά πάντως σε λίγες μέρες (26 Ιουλίου) θα κυκλοφορήσει σε DVD. Θα είναι ένα boxed-set που θα περιλαμβάνει και τις 2 season, 23 επεισόδια δηλαδή + τον πιλότο καθώς και μερικά έξτρα.

 

Εξακολουθώ να θεωρώ (τουλάχιστον μέχρι να ξαναδώ επεισόδια) ότι ήταν μία σχετικά αξιόλογη σειρά. Μου είχε κάνει μάλιστα πολύ εντύπωση το γεγονός ότι πολύ πριν τα Lost, 24 και Prison Break η σειρά είχε continuity και δεν ήταν το κάθε επεισόδιο αυτόνομο.

 

Ίσως τώρα που θα υπάρχουν και σε καλή ποιότητα να τους ξαναρίξω ένα βλέφαρο...

 

Link για το Amazon για όποιον ενδιαφέρεται...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1007
  • Reputation:   946
  • Achievement Points:  1007
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6384 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ωραία νέα...αυτό σημαίνει ότι 5 μέρες μετά θα υπάρχει και ριπαρισμένο στους τράκερ....

Μαζί με ένα τόρρεντ με όλα τα κόμικ που έχω να κατεβάσω...

Καλοκαίρι μαγικό προβλέπεται...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  4562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  63
  • Reputation:   34
  • Achievement Points:  63
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5944 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

εγω δεν ηξερα οτι το Witchblade ηταν κομικ! Παντος εμενα μου αρεσε πολυ. Νομιζω πρωτα εγινε ταινια, και μετα το κανανε σειρα. Ετσι θυμαμαι εγω τουλαχιστον...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  272
  • Reputation:   476
  • Achievement Points:  272
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5947 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

εγω δεν ηξερα οτι το Witchblade ηταν κομικ! Παντος εμενα μου αρεσε πολυ. Νομιζω πρωτα εγινε ταινια, και μετα το κανανε σειρα. Ετσι θυμαμαι εγω τουλαχιστον...

H ταινία είναι νομίζω πιλότος της σειράς.

 

Η σειρά είχε έναν συμπαθητικό πρώτο κύκλο και έναν βαρετό δεύτερο.

Το κομικ είχε ένα εντυπωσιακό πρώτο αρκ και κάθε αρκ μετά έπεφτε και άλλο (και Ελληνικής καταγωγής σεναριογράφο μέχρι κάπου το τεύχος 35). Ίσως τον τελευταίο χρόνο να έχει ξαναγίνει καλός τίτλος, αλλά έχω πάψει να το παρακολουθώ πια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Γάντζος changed the title to Witchblade (2001-2002)
  • 4 months later...

  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  423
  • Reputation:   3258
  • Achievement Points:  469
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1521 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Όταν την πρωτοείδα στη τηλεόραση δεν κατάλαβα ότι ήταν κόμικ μόλις είδα με ανοιχτό το στόμα σε κάποια διαφήμιση της modern times. Παρακολουθούσα και τις δυο σεζόν της σειράς και δεν ήταν κι άσχημη. Μου το έδωσε ένας ξάδελφος μου ένα και μόνο τεύχος κόμικ και άλλο με τη συνεργασία της Λαρα Κροφτ, να τα διαβάζω. Μέτα από τόσα χρόνια η σειρά επανεκδόθηκε αλλά με επιπλέον 5 τεύχη από τη εκδοση Anubis Comics σε μικρο μέγεθος (τύπου ΜικυΜαους, δεν γνωρίζω γιατί). Κρίμα που δεν είχαμε τη ευκαιρία να τη διαβάζουμε κι άλλο,όπως πάντα το συνηθισμένο φαινόμενο στη Ελλάδα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.