Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ενδιαφέρουσα ανακάλυψη της ημέρας


Tightwad

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Σήμερα έμαθα ότι η πρώτη μέρα κάθε χρόνου είναι Public Domain Day. Η πρώτη αναφορά εντοπίζεται στο 2004 και αυτό που "γιορτάζεται" είναι η νομική αποδέσμευση διάφορων έργων από τα πνευματικά τους δικαιώματα, λόγω παλαιότητας. Σύμφωνα με αυτό το post το reddit, στις περισσότερες χώρες του κόσμου το πνευματικά δικαιώματα για βιβλία λήγουν την πρώτη Ιανουαρίου, 70 χρόνια μετά τον θάνατο του συγγραφέα τους, και εισέρχονται στον δημόσιο τομέα. Ψάχνοντας για την Ελλάδα, βρήκα ότι για τα ανώνυμα έργα ή για τα έργα με ψευδώνυμο. ο αντίστοιχος χρόνος μετράται από την ημερομηνία επίσημης κυκλοφορίας του.

Έτσι, λοιπόν, φέτος εισέρχονται στον δημόσιο τομέα τα έργα συγγραφέων που πέθαναν το 1949. Προσπάθησα να βρω κάποια λίστα για Έλληνες, αντίστοιχη με αυτή που υπάρχει στο post του reddit, αλλά δεν βρήκα κάτι, οπότε απλά αναπαράγω αυτά που γράφει ήδη.

Λίστα γνωστών συγγραφέων που πέθαναν το 1949: https://en.wikipedia.org/wiki/1949_in_literature#Deaths

Από εκεί και πέρα αν έχει κάποιος όρεξη μπορεί να πάει προς τα πίσω και να βρει και άλλους.

Εδώ κάποιος έβαλε μια μεγάλη λίστα με δωρεάν βιβλία για διάφορα genres και υπάρχει και ολόκληρο subreddit αφιερωμένα στα δωρεάν ηλεκτρονικά βιβλία.

Τέλος, μια και είμαστε κομικσοφόρουμ, ας βάλω και εγώ κάποια sites που έχω αποθηκευμένα με public domain comics (μπορεί και να τα έχω κλέψει από εδώ μέσα από άλλο τόπικ, δεν θυμάμαι :P. Τα βάζω γιατί είναι σχετικά με το θέμα αλλά αν τα έχει ποστάρει ήδη κάποιος ας μου πει να βάλω link στο πρωτότυπο):

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 129
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Έπεσε τυχαία το βλέμμα μου σε ένα βίντεο του YT, που επιχειρεί, με την μορφή γραφήματος, να συγκρίνει τις περιουσίες διάφορων διάσημων εικονικών χαρακτήρων.

 

Δεν θέλει ιδιαίτερη ευφυΐα για να καταλάβουμε ποιος χαρακτήρας βρίσκεται στην πρώτη θέση της κατάταξης. ;) 

 

 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

@Indian Έλα, παραδέξου το, εσύ είσαι πίσω από αυτό το προπαγανδιστικό βίντεο! :moutra2:
 

Spoiler


:lol:

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@Retroplaymo Είναι η αλήθεια, αγαπητέ μου φίλε. Και, όπως άκουσα σήμερα, η αλήθεια είναι σαν τις μπάμιες. Δεν αρέσουν σε όλους! :lol:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ήρθε η στιγμή να ανακαλύψετε γιατί η δουλειά του οδηγού νταλίκας δεν είναι κι από τα καλύτερα επαγγέλματα.

 

Εγώ το έχω ανακαλύψει αρκετό καιρό τώρα! :lol:

 

 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34883
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

21 λεπτά πριν, Indian είπε:

Ήρθε η στιγμή να ανακαλύψετε γιατί η δουλειά του οδηγού νταλίκας δεν είναι κι από τα καλύτερα επαγγέλματα.

 

Εγώ το έχω ανακαλύψει αρκετό καιρό τώρα! :lol:

 

 

 

 

:beer:

 

Πριν από 6 χρόνια που ήμουν φοιτητής, έδινα μάθημα μέσα Σεπτέμβρη και μετά είχα κενό ένα μήνα, οπότε το εκμεταλλεύτηκα για να κάνω μια εβδομάδα ταξίδι με νταλίκα στην Ιταλία με έναν θείο μου, με τον οποίο όμως είχαμε πολύ μικρή διαφορά ηλικίας οπότε είχαμε θέματα συζήτησης κτλ. Παρά τις αναποδιές (η νταλίκα χάλασε και χάσαμε μια μέρα για επισκευή, έπρεπε να πάμε και σε άλλο εργοστάσιο για βαμβακόσπορο γιατί το πρώτο που είχε συνεννοηθεί ο μεταφορέας δεν το δέχθηκε, πέσαμε σε μη συνεργάσιμους προμηθευτές) πέρασα πραγματικά τέλεια, αλλά μετά σκέφτηκα πως είχα άλλο ένα άτομο μαζί μου για να περνάμε καλά, να συζητάμε, να τρώμε και να τα πίνουμε και αναλογίστηκα πως αν ήμουν μόνος μου δεν θα ήταν καθόλου έτσι τα πράγματα. Το βίντεο απλώς αποτυπώνει την πραγματικότητα και σε άλλους τομείς, συνεπώς πρέπει να παραδεχθώ ότι είναι πολύ δύσκολο επάγγελμα :D 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Η αλήθεια είναι ότι το συγκεκριμένο επάγγελμα είναι αρκετά δύσκολο για πολλούς λόγους. Ένας από αυτούς είναι η μοναξιά που νιώθει ο οδηγός. Ενώ στα λεωφορεία που κάνουν μεγάλα ταξίδια έχει προβλεφθεί να υπάρχει και δεύτερος οδηγός, δεν ισχύει κάτι τέτοιο στις νταλίκες. Ο οδηγός, πρέπει να οδηγεί, να ελέγχει το όχημα και το φορτίο και να γίνεται γιατρός αν υπάρξει κάποιος μικρός τραυματισμός, ακόμα και μηχανικός, αν βγει κάποια βλάβη στην μέση του δρόμου. Και πρέπει να τα κάνει όλα μόνος. Το ακόμα χειρότερο είναι ότι ο οδηγός είναι κυριολεκτικά ο τελευταίος τροχός της αμάξης, καθώς τόσο η εταιρεία του, όσο και οι εταιρείες που απευθύνεται, του συμπεριφέρονται συνήθως σκληρά κι επιτακτικά.

 

Τα κομβόι έχουνε μία διαφορετική φιλοσοφία, καθώς πολλές φορές λειτουργούν σαν ένα ενιαίο όχημα στο ταξίδι, υπάρχουν τα CBs και φυσικά στα truck stops έχεις με κάποιον να μιλήσεις ή να συμβουλευτείς αν κάτι δεν πάει καλά.

 

Και μία που άνοιξε η κουβέντα, παραθέτω ένα ντοκιμαντέρ, που περιγράφει τα άσχημα, αλλά και τα καλά του επαγγέλματος. :) 

 

 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

After Being Lost for 134 Years, Steamboat Arabia, Was Found 45 Feet Under a Field

 

01.thumb.jpg.846586672d654ac23810c1eadd575475.jpg

 

Μετά από 134 χρόνια, λοιπόν, ανακαλύφθηκε ένα ποταμόπλοιο το οποίο είχε καλυφθεί από τόνους χώμα και βρέθηκε θαμμένο 45 πόδια κάτω από την επιφάνεια του εδάφους. :wow: Αν πατήσετε επάνω στον τίτλο, θα βρείτε το πλήρες άρθρο, καθώς και φωτογραφίες από τα αντικείμενα που βρέθηκαν στο ποταμόπλοιο. 

 

Εύλογα, λοιπόν, ακόμα κι ο ελάχιστα παρατηρητικός φίλος των Disney κόμικς και ιδιαίτερα του μέγιστου Don Rosa, μπορεί να βρει μεγάλες ομοιότητες με τον "Βίο & Πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ" και για να γίνουμε περισσότερο ακριβείς, με το δεύτερο επεισόδιο της σειράς, που φέρει τον τίτλο "Ο Άρχοντας του Μισισιπή". Εκεί υπάρχουν μερικές σελίδες στις οποίες ο μικρός ακόμα Σκρουτζ εξερευνά, μαζί με τον θείο του τον Μπουνάτσα, ένα ποταμόπλοιο, που είχε την ίδια τύχη με το αληθινό. Το λέω χοντρικά γιατί δεν θέλω να αποκαλύψω πολλά από την πλοκή για να μην κάνω spoilers, αλλά νομίζω ότι το πιάσατε το νόημα. ;)

 

Παραθέτω και τις σελίδες για να δείτε κι οπτικά τις ομοιότητες. :)

 

01.thumb.jpg.e31c2fd731812468232157ee1479182d.jpg  02.thumb.jpg.e13211dd818753d4beb71fe387e372db.jpg  03.thumb.jpg.a648049fb1c1a6a8cd75a55389bff17c.jpg

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.