Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιστορικό θρέντ ή "Το ενδιαφέρον άρθρο της ημέρας";


Tightwad

Διαβάστε το πόστ πριν ψηφίσετε.   

26 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Που-και-που επεξεργάζομαι την ιδέα να ανοίξω ένα θρέντ στο GC οπού μπορούμε να συζητήσουμε ιστορικά θέματα. Αυτή την στιγμή το  Ο Luther Blissett θυμάται εξυπηρετεί αυτό τον σκοπό, αλλά για προφανείς λόγους δεν είναι ιδιαίτερα προσιτό. 

 

Από την άλλη, σκέφτομαι ότι σε εκείνο το θρέντ δεν κάνουμε συζήτηση, αλλά ότι κυρίως ποστάρουμε πληροφορίες ή άρθρα που μας ενδιαφέρουν. Δεν είναι πάντα εύκολο να γίνει συζήτηση γιατί πολλές από αυτές τις πληροφορίες τις ακούμε για πρώτη φορά, αλλά ακόμα και αυτό μου είναι προσωπικά πολύ ενδιαφέρον.

 

Με βάση αυτό, ίσως θα ήταν προτιμότερο να υπάρχει ένα θρέντ με "Το ενδιαφέρον άρθρο της ημέρας" που δεν αποτελείται αποκλειστικά από άρθρα με θέμα την ιστορία. Κάποια άρθρα θα μπορούσαν πχ να αφορούν επιστημονικά θέματα, ενδιαφέροντα γεγονότα, κτλ. Ένα παράδειγμα είναι το subreddit "Today I Learned" που περιέχει πολλά τέτοια λίνκ. 

 

Τι θα προτιμούσατε; Θα σας ενδιέφερε κάτι τέτοιο; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Ψήφισα ναι, παρόλο που θα ήθελα μιά επιλογή "μπορεί, ανάλογα με το θέμα". :)

 

Luther Blissett.jpg

 

:valtnino:

Επεξεργασία από Dr. Paingiver
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συνήθως αυτά τα θέματα εκφυλίζονται ή αδρανοποιούνται. Δοκίμασέ το, δες συμμετοχή και βλέπεις στην πορεία.

 

Δεν ψηφίζω γιατί δεν ξέρω τι θα είναι αυτό το "Ενδιαφέρον"

Επεξεργασία από totally_wired
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συνήθως αυτά τα θέματα εκφυλίζονται ή αδρανοποιούνται. Δοκίμασέ το, δες συμμετοχή και βλέπεις στην πορεία.

 

Δεν ψηφίζω γιατί δεν ξέρω τι θα είναι αυτό το "Ενδιαφέρον"

 

 

Σκέφτομαι κάτι σαν το TIL, αλλά το περιεχόμενο προφανώς έχει να κάνει με το τι θα ποστάρει ο καθένας. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Κάτι αντίστοιχο με ιστορικά θέματα υπήρχε στην αρχή του φόρουμ. Είχε φτιάξει ο Netghost ένα θέμα με αναπαραγωγή του Σαν Σήμερα. Από θέμα που ήταν μεταγράφηκε στην βάση για να είναι πιο εύχρηστο (δεν πέτυχε και δεν ήταν ορατό για να το βλέπει ο κόσμος) και τώρα δεν υπάρχει καν.  Δεν είχε κίνηση σε καμιά του μορφή και δεν ήταν καθόλου δημοφιλές θέμα. 

 

Για πιο γενικά τώρα, το Απίστευτα και όμως Αληθινά (και κάποιες φορές ακόμα και το Σήμερα ήταν η πρώτη φορά ή ακόμα και το θέμα του zade) καλύπτει κάποια πράγματα. Και σίγουρα υπάρχουν ήδη θέματα που να καλύπτουν και άλλα και δεν τα θυμάμαι τώρα. Όλα έχουν σποραδική κίνηση. Δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει δυνατότητα να φτιάξεις ένα θέμα εσύ που να το στήσεις έτσι που να έχει κίνηση, αλλά δεν πιστεύω πως θα λάβεις πραγματική ένδειξη ενδεχόμενης συμμετοχής με το δημοψήφισμα ότι και να βγάλει η «κάλπη». Αν πιστεύεις πως αξίζει τον δικό σου κόπο πρωταρχικά, κάνε το.   :)

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

 

Με βάση αυτό, ίσως θα ήταν προτιμότερο να υπάρχει ένα θρέντ με "Το ενδιαφέρον άρθρο της ημέρας" που δεν αποτελείται αποκλειστικά από άρθρα με θέμα την ιστορία. Κάποια άρθρα θα μπορούσαν πχ να αφορούν επιστημονικά θέματα, ενδιαφέροντα γεγονότα, κτλ. Ένα παράδειγμα είναι το subreddit "Today I Learned" που περιέχει πολλά τέτοια λίνκ. 

+1 σε αυτό. Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να το περιορίσουμε σε ιστορικά θέματα. Π.χ. αν εσύ τα βρίσκεις ενδιαφέροντα, μπορείς να αναλάβεις να μυήσεις τους υπόλοιπους βάζοντας σχετικά άρθρα, και ο καθένας θα κάνει το ίδιο με τον τομέα που προτιμά ή ελκύεται από αυτόν.

Απλά δεν ξέρω τι κανόνες θα υπάρχουν για το ποστάρισμα, γιατί σίγουρα θα βρίσκεται πάνω από ένα ενδιαφέρον άρθρο κάθε μέρα. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για πιο γενικά τώρα, το Απίστευτα και όμως Αληθινά (και κάποιες φορές ακόμα και το Σήμερα ήταν η πρώτη φορά ή ακόμα και το θέμα του zade) καλύπτει κάποια πράγματα.

Τα είχα σκεφτεί και εγώ αυτά τα θρέντ. Σίγουρα θα ήθελα κάτι με σχετικά σοβαρό περιεχόμενο. Το Απίστευτα και όμως Αληθινά απ'οτι θυμάμαι ήταν κυρίως clickbait.

 

Επομένως ίσως θα ήταν καλύτερο, για να είναι ξεχωριστά τα δυο θρέντ, κάτι πολύ πιο κοντά σε "Σήμερα έμαθα πως..." αντί για "Ενδιαφέρον άρθρο της ημέρας".

 

αλλά δεν πιστεύω πως θα λάβεις πραγματική ένδειξη ενδεχόμενης συμμετοχής με το δημοψήφισμα ότι και να βγάλει η «κάλπη». Αν πιστεύεις πως αξίζει τον δικό σου κόπο πρωταρχικά, κάνε το.   :)

Έχεις δίκιο, απλά ήθελα α) μια ένδειξη του αν οι περισσότεροι θα ήθελαν ένα αμιγώς ιστορικό ή μεικτό θέμα, και β) κάποια πρόταση ή ιδέα πάνω σε αυτό το ζήτημα. :best:

 

γιατί σίγουρα θα βρίσκεται πάνω από ένα ενδιαφέρον άρθρο κάθε μέρα. :)

Ο τίτλος παραπέμπει στο τραγούδι της ημέρας οπού ποστάρει ο καθένας ένα το πολύ τραγούδι την ημέρα.

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

εβαλα και στα 2 ναι αν και στο κομματι των ιστορικων αρθρων παιζει αρκετα και το σεναριο απλα να διαβαζω μιας και ενω μου αρεσει το "αθλημα" δεν ειμαι και τοσο ενεργητικος στο ψαξιμο :P . Σε καθε περιπτωση μου φαινονται και τα δυο πολυ ωραιες ιδεες που απο την κουβεντα που γινεται κατω απο την ψηφοφορια μπορουν να γινουν ενα θεμα (τυπου "σημερα εμαθα")

Το "απιστευτα και ομως αληθινα" εχει να κανει νομιζω κυριως με "κουφες" (και λιγο clickbait οντως) ειδησεις παρα με κατι πολυ ενδιαφερον (πχ καποιο επιστημονικο αρθρο). Παντως, οσον αφορα το "luther blissert θυμαται" δεν ξερω γιατι λες οτι δεν ειναι καλο για αυτη τη δουλεια,οσες φορες ειχα βρει ή καποιο ενδιαφερον αρθρο απο "μηχανη του χρονου" ειτε κατι συλλογες με ιστορικες φωτο τις ποσταρα εκει και νομιζω λειτουργησε καλα..

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μόνο εγώ και εσύ ενδιαφερόμαστε μανιακά εδώ μέσα για ιστορία :) Οι υπόλοιποι είναι στην καλύτερη χομπίστες, στη χειρότερη... ας μην προβοκάρω :) αν και με τρώει :lol:

 

Αυτή την στιγμή το  Ο Luther Blissett θυμάται εξυπηρετεί αυτό τον σκοπό, αλλά για προφανείς λόγους δεν είναι ιδιαίτερα προσιτό. 

 

 

Γιατί? :) (χωρίς πλάκα :) ) Ο τίτλος του θέματος ή κάτι άλλο? :)

 

Συμφωνώ πάντως με τον GCF :) και για το τι έχει δείξει η προϊστορία του φόρουμ αλλά και για το "if you build it, they will come" μενταλιτέ. ... νταξ, μπορεί και να μην έρθουν. Φτιάξε εσύ όμως και ή το βελτιώνεις στη συνέχεια ή το παρατάς :) η ιστορία αυτού του φόρουμ νομίζω :) (και μη βασίζεσαι σε κουβέντες της υφής "θα βοηθήσω, θα κάνω, θα ράνω, θα θα θαθαθαθαθαθα θαθαθαθαθα" :) (πάλι με τρώει να προβοκάρω :lol: ))

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

O τίτλος και η πρώτη σελίδα που είναι τελείως χύμα.

 

Απ'οτι βλέπω τείνουμε προς ένα γενικό θέμα, μένει μόνο να βρω το ιδανικό φορμάτ. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

O τίτλος και η πρώτη σελίδα που είναι τελείως χύμα.

 

μπορείς να είσαι 1000% σίγουρος ότι ο τίτλος εξυπηρετεί απόλυτα την επιθυμία μου για δαύτο :) Δεν ήθελα κόσμο που να μην τον "έπιανε" :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64277
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Θα μου φαινόταν ενδιαφέρον κάτι του στυλ  "Σήμερα έμαθα πως..." που ο καθένας θα έβαζε ένα άρθρο που τον ενδιέφερε (από οποιοδήποτε τομέα.....). Με τα γενικά ενδιαφέροντα που έχουμε, θα έβγαινε κάτι πολύ ενδιαφέρον....αν και ιδανικό θα ήταν....να υπήρχε μια ενότητα όπου ο καθένας θα έβαζε σε θέμα κάποιο άρθρο (με τίτλο + κατηγορία) και από κάτω να σχολίαζαν όσοι τους ενδιέφερε....έτσι θα φαινόταν και με τι ασχολείται το θέμα ώστε να "προφυλάσσει" και τους αδιάφορους.....συγχρόνως θα συγκέντρωνε και τους "ομοιδεάτες" για ενδιαφέρουσες συζητήσεις πάνω στην κατηγορία τους.....

 

:thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11286
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Θα μου φαινόταν ενδιαφέρον κάτι του στυλ  "Σήμερα έμαθα πως..." που ο καθένας θα έβαζε ένα άρθρο που τον ενδιέφερε (από οποιοδήποτε τομέα.....). Με τα γενικά ενδιαφέροντα που έχουμε, θα έβγαινε κάτι πολύ ενδιαφέρον....αν και ιδανικό θα ήταν....να υπήρχε μια ενότητα όπου ο καθένας θα έβαζε σε θέμα κάποιο άρθρο (με τίτλο + κατηγορία) και από κάτω να σχολίαζαν όσοι τους ενδιέφερε....έτσι θα φαινόταν και με τι ασχολείται το θέμα ώστε να "προφυλάσσει" και τους αδιάφορους.....συγχρόνως θα συγκέντρωνε και τους "ομοιδεάτες" για ενδιαφέρουσες συζητήσεις πάνω στην κατηγορία τους.....

 

:thinking:

Μα νεα ενοτητα πανω σε αυτο το θεμα θα ηταν πολυ ενδιαφερουσα... Το να μπαινουν σε 1 θεμα αρθρα ποικιλης υλης -πιθανον αδιαφορα καποια για καποιους- κι εμενα δε μου φαινεται τοσο καλη ιδεα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το να μπαινουν σε 1 θεμα αρθρα ποικιλης υλης -πιθανον αδιαφορα καποια για καποιους- κι εμενα δε μου φαινεται τοσο καλη ιδεα...

 

Νομίζω ότι η λύση σε αυτό είναι το να υπάρχουν πολλά πόστ γενικότερα, όπως το "Σήμερα ήταν η πρώτη φορά που" όταν έχει αρκετή κίνηση. Προσωπικά "ευχαριστώ" τα πόστ που θεωρώ ενδιαφέροντα, και απαντώ σε αυτά οπού πιστεύω ότι η απάντηση μου είναι ή ουσιώδης ή αστεία. Όταν υπάρχει μια ποικιλία από πόστ, αυξάνονται οι ευκαιρίες για κάτι τέτοιο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.