Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οι χρωματισμοί μου


K.Orfan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31652
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  53
  • Reputation:   214
  • Achievement Points:  57
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2844 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λάθος εικόνα έστειλα  :P

 

post-31652-0-22637600-1478036757_thumb.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25951
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  265
  • Reputation:   1686
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4212 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Λοιπον τωρα εγω θα στα παω αναποδα :P

4) Σε μπερδεψα μαλλον με το παραδειγμα στο paint των windows 3.1 που ειπα μαλλον... οχι καταλαβα οτι τα σχεδιαζεις στο χερι και καλα κανεις ετσι και  αλλιως για να μαθεις να σχεδιαζεις με pen tablet πως λεγονται θα πρεπει  πρωτα να μαθεις τον κλασσικο τροπο.. 

3) Eννοω να επιλεγεις πιο γηινα χρωματα και οχι τοσο χτυπητα στο ματι...

    πχ...

14873720c5e533a66423dc37d83a00e7.jpg

 

και οχι

donald44.jpg

 

2) Σκιασεις/σχεδιο (καλυτερη γραμμη, καλυτερη ανατομια).. δεν ηξερα ποσο εισαι αλλα το φανταστηκα οτι θα σαι σχετικα μικρος... οποτε αν συνεχισεις και αφιερωσεις χρονο θα τα βελτιωσεις αυτα.. διαθεση και μερακι θελει.. εγω δεν τα χω.. trolololol

 

1)Δεν το χω δουλεψει το συγκεκριμενο... αν οντως μπορει να κανει αυτα που θα κανες και με το photoshop ΟΚ πασο..

Επεξεργασία από Marty McFly
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  31652
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  53
  • Reputation:   214
  • Achievement Points:  57
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2844 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπον τωρα εγω θα στα παω αναποδα :P

4) Σε μπερδεψα μαλλον με το παραδειγμα στο paint των windows 3.1 που ειπα μαλλον... οχι καταλαβα οτι τα σχεδιαζεις στο χερι και καλα κανεις ετσι και  αλλιως για να μαθεις να σχεδιαζεις με pen tablet πως λεγονται θα πρεπει  πρωτα να μαθεις τον κλασσικο τροπο.. 

3) Eννοω να επιλεγεις πιο γηινα χρωματα και οχι τοσο χτυπητα στο ματι...

    πχ...

14873720c5e533a66423dc37d83a00e7.jpg

 

και οχι

donald44.jpg

 

2) Σκιασεις/σχεδιο (καλυτερη γραμμη, καλυτερη ανατομια).. δεν ηξερα ποσο εισαι αλλα το φανταστηκα οτι θα σαι σχετικα μικρος... οποτε αν συνεχισεις και αφιερωσεις χρονο θα τα βελτιωσεις αυτα.. διαθεση και μερακι θελει.. εγω δεν τα χω.. trolololol

 

1)Δεν το χω δουλεψει το συγκεκριμενο... αν οντως μπορει να κανει αυτα που θα κανες και με το photoshop ΟΚ πασο..

Ωχ! Σόρρυ! Δεν είχα δει το μήνυμα σου! Συγνώμη! Για το 3) Μάλλον δυστυχώς δεν θα σου αρέσει ούτε ο επόμενος χρωματισμός τώρα που κατάλαβα τι εννοούσες...

4) Όσο για το 4 δεν θέλω να σχεδιάζω στον υπολογιστή όσο περίεργο και να φαίνεται. Είναι ιδεολογικό το θέμα πως ο Καρλ Μπαρκς και ο Ντον Ρόσα, οι αγαπημένοι μου κομικσογράφοι, σχεδίαζαν στο χέρι. Άρα θέλω και γω να σχεδιάζω έτσι (και μου αρέσει περισσότερο το σχέδιο στο χέρι από ότι στον υπολογιστή)

1) Σε σχέση με το photoshop έχει μερικά μειονεκτήματα. Αλλά πιστεύω πως αν το συνδυάσω και με κάποιο άλλο δωρεάν πρόγραμμα όπως το gimp θα καλύψω τις ελλείψεις του paint.net

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31652
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  53
  • Reputation:   214
  • Achievement Points:  57
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2844 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν ένας ακόμη χρωματισμός μου πάνω σε ένα πρόσφατο σκίτσο του jimr.
post-31652-0-68942600-1479849153_thumb.png
Ήθελα να δοκιμάσω φίλτρα πάνω στα χρώματα και να ακούσω (ή μάλλον καλύτερα να διαβάσω) σχόλια για το αν το θεωρείτε καλύτερο.
(Σημ. @Marty McFly Μάλλον ούτε αυτό ο χρωματισμός θα σου αρέσει, τουλάχιστον στο background. Λυπάμαι, φταίει ότι το χρωμάτισα και δεν είχα δει το σχόλιο σου...)
 

Εκτός αυτού δύο πράγματα δεν μου αρέσουν και σας παρακαλώ επισημάνετε και σεις ότι δεν σας αρέσει για να βελτιωθώ.

1. Ο τρόπος που χωρίζεται το έδαφος από το ουρανό είναι απαίσιος.
2. Ήθελα να δείξω πως βγαίνουν πράσινα αέρια από τη πισίνα (φαίνεται στο σκίτσο ότι κάτι μυρίζει άσχημα εκεί πέρα) μα τα φίλτρα που πρόσθεσα μετά στο φόντο δεν κάνουν αισθητή τη πρασινίλα.
Περιμένω σχόλια!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4574 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Νομίζω ότι βελτιώνεσαι, που σημαίνει ότι όσο περισσότερο υλικό "παράγεις", τόσο το καλύτερο. :)

 

Θα επεσήμανα τα εξής:

 

α) Η χρωματική σου "παλέτα", τα χρώματα που επιλέγεις έχουν σημασία.

 

Σε ένα βαθμό είναι θέμα στυλ (νομίζω ότι το δικό σου στυλ είναι τα χρώματα που φωσφορίζουν). Στο σχέδιο του #17 ο Ντόναλντ φέγγει. Στο #31 το χαρτάκι φωσφορίζει. Στο #32 τα παπιά έχουν ένα χρώμα ανάμεσα σε πράσινο και κίτρινο, που είναι κάπως σουρρεαλιστικό. Είναι λες και το νεκροταφείο φωτίζεται από κρυστάλλους ουρανίου. 

 

Σε ένα δεύτερο επίπεδο, κάποια στιλ ταιριάζουν σε συγκεκριμένα είδη κόμικ. Η χρωματική σου παλέτα μου θυμίζει αμυδρά τα σχέδια του deadneighbors, αλλά το στυλ του dead ταιριάζει μια χαρά με το σουρεαλιστικό horror θέμα που έχουν. Και σε ένα τρίτο επίπεδο, η χρωματική παλέτα μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως στοιχείο της διήγησης της ιστορίας. Ένα καρέ με γκρίζες αποχρώσεις τείνει να προσδίδει μια αίσθηση μελαγχολίας. Ένα καρέ με ανοιχτά χρώματα μπορεί να υπονοήσει χαρά ή ελπίδα.

 

Ο Marty πόσταρε το εξώφυλλο από την Αιχμάλωτη του Χειμάρρου της Αγωνίας, παρατηρώντας ότι τα χρώματα είναι γηινα (που προσωπικά νομίζω ότι προσδίδει κάτι λίγο παλλαϊκό και επικό). Στην αμερικάνικη έκδοση όλων των ιστοριών του Βίου η χρωματική παλέτα είναι λίγο-πολυ σταθερή. Αλλά σε περιπτώσεις που αυτό απαιτείται, αυτό μπορεί να αλλάξει. Βλ. επίσης την σκηνή οπού ο Σκρούτζ καταστρέφει το ποταμόπλοιο του Γλίτσα, οπού τα πάντα είναι σε αποχρώσεις του καφέ.

 

β) Σχετικά με το πόστ #34, πιστεύω ότι οι υφές είναι "επικίνδυνο" εργαλείο. Είναι καλό να ξέρεις να χειρίζεσαι τα φλατ χρώματα πριν αρχίσεις να χρησιμοποιείς υφές. Το όλο αποτέλεσμα μου θυμίζει κάτι από την δεκαετία του '90.

 

Keep up the good work! :best:

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31652
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  53
  • Reputation:   214
  • Achievement Points:  57
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2844 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Νομίζω ότι βελτιώνεσαι, που σημαίνει ότι όσο περισσότερο υλικό "παράγεις", τόσο το καλύτερο. :)

 

Θα επεσήμανα τα εξής:

 

α) Η χρωματική σου "παλέτα", τα χρώματα που επιλέγεις έχουν σημασία.

 

Σε ένα βαθμό είναι θέμα στυλ (νομίζω ότι το δικό σου στυλ είναι τα χρώματα που φωσφορίζουν). Στο σχέδιο του #17 ο Ντόναλντ φέγγει. Στο #31 το χαρτάκι φωσφορίζει. Στο #32 τα παπιά έχουν ένα χρώμα ανάμεσα σε πράσινο και κίτρινο, που είναι κάπως σουρρεαλιστικό. Είναι λες και το νεκροταφείο φωτίζεται από κρυστάλλους ουρανίου. 

 

Σε ένα δεύτερο επίπεδο, κάποια στιλ ταιριάζουν σε συγκεκριμένα είδη κόμικ. Η χρωματική σου παλέτα μου θυμίζει αμυδρά τα σχέδια του deadneighbors, αλλά το στυλ του dead ταιριάζει μια χαρά με το σουρεαλιστικό horror θέμα που έχουν. Και σε ένα τρίτο επίπεδο, η χρωματική παλέτα μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως στοιχείο της διήγησης της ιστορίας. Ένα καρέ με γκρίζες αποχρώσεις τείνει να προσδίδει μια αίσθηση μελαγχολίας. Ένα καρέ με ανοιχτά χρώματα μπορεί να υπονοήσει χαρά ή ελπίδα.

 

Ο Marty πόσταρε το εξώφυλλο από την Αιχμάλωτη του Χειμάρρου της Αγωνίας, παρατηρώντας ότι τα χρώματα είναι γηινα (που προσωπικά νομίζω ότι προσδίδει κάτι λίγο παλλαϊκό και επικό). Στην αμερικάνικη έκδοση όλων των ιστοριών του Βίου η χρωματική παλέτα είναι λίγο-πολυ σταθερή. Αλλά σε περιπτώσεις που αυτό απαιτείται, αυτό μπορεί να αλλάξει. Βλ. επίσης την σκηνή οπού ο Σκρούτζ καταστρέφει το ποταμόπλοιο του Γλίτσα, οπού τα πάντα είναι σε αποχρώσεις του καφέ.

 

β) Σχετικά με το πόστ #34, πιστεύω ότι οι υφές είναι "επικίνδυνο" εργαλείο. Είναι καλό να ξέρεις να χειρίζεσαι τα φλατ χρώματα πριν αρχίσεις να χρησιμοποιείς υφές. Το όλο αποτέλεσμα μου θυμίζει κάτι από την δεκαετία του '90.

 

Keep up the good work! :best:

Χαίρομαι Tightwad που διαβάζω τη κριτική σου, μιας και εσύ με ώθησες να φτιάξω το post αυτό,

Χρειάστηκε να διαβάσω αρκετές φορές το κείμενο σου για να καταλάβω τι εννοείς. Τώρα ετοιμάζω έναν νέο χρωματισμό με πιο απλά χρώματα και αν μπορείς να επισημάνεις αν πιστεύεις πως ταιριάζουν τα χρώματα ή τουλάχιστον αν είναι στο disney-κο στυλ.

 

Από όσο έψαξα στο google δεν κατάλαβα τι είναι το deadneighbors μιας και εμφανίζονται και μερικά άσχετα αποτελέσματα. Μπορείς να μου στείλεις κανένα link να καταλάβω τι εννοείς;

 

ΥΓ. Εξήγησα για το #31 πως ξέχασα να αφήσω χώρο για την ευχή στη κάρτα και για να ξεχωρίζει το έβαλα να λάμπει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4574 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25951
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  265
  • Reputation:   1686
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4212 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Λοιπόν ένας ακόμη χρωματισμός μου πάνω σε ένα πρόσφατο σκίτσο του jimr.

attachicon.gifπισινα πάρτυ.png

Ήθελα να δοκιμάσω φίλτρα πάνω στα χρώματα και να ακούσω (ή μάλλον καλύτερα να διαβάσω) σχόλια για το αν το θεωρείτε καλύτερο.

(Σημ. @Marty McFly Μάλλον ούτε αυτό ο χρωματισμός θα σου αρέσει, τουλάχιστον στο background. Λυπάμαι, φταίει ότι το χρωμάτισα και δεν είχα δει το σχόλιο σου...)

 

 

 

Kαλα το θεμα δεν ειναι να αρεσουν σε μενα αυτα που ζωγραφιζεις.. στη τελικη το χομπι σου κανεις οποτε το θεμα ειναι να γουσταρεις εσυ πρωτα... και οπως ειπε ο Tightwad ειναι και θεμα στυλ.. εμενα μου χτυπαν στο ματι καλυτερα εκεινα τα χρωματα σε σενα και σε αλλους μπορει αυτα που χρησιμοποιεις.. απλα ολοι ποσταρουμε εδω κανα σχεδιακι για να τα μοιραστουμε ή να παρουμε καμια εξτρα γνωμη, βοηθεια, συμβουλη κλπ :)

Απλα πιστευω οτι οσο καλυτερο θα γινεται το σχεδιο σου με τον καιρο αυτος ο χρωματισμος θα του αφαιρει αντι να του δινει ποντους..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18856
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  102
  • Reputation:   500
  • Achievement Points:  102
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4682 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Είναι ιδεολογικό το θέμα πως ο Καρλ Μπαρκς και ο Ντον Ρόσα, οι αγαπημένοι μου κομικσογράφοι, σχεδίαζαν στο χέρι. Άρα θέλω και γω να σχεδιάζω έτσι (και μου αρέσει περισσότερο το σχέδιο στο χέρι από ότι στον υπολογιστή)

 

Συμφωνώ με τον Marty σε αυτά που έγραψε. Μου αρέσει το σκεπτικό σου να μην θες να κατεβάσεις ένα πρόγραμμα, αλλά από την άλλη εσένα με τους Carl Barks και Don Rosa σε χωρίζουν κάτι 10ετιες  εξελίξεις τεχνολογίας.

Να είσαι σίγουρος πως και αυτοί αν είχαν στα χέρια τους τα εργαλεία του σήμερα θα τα δούλευαν, το πιθανότερο θα σχεδίαζαν σε κάποια Cintiq 27QHD.

Δεν είναι τυχαίο που σχεδόν όλοι πλέον σχεδιάζουν σε PC / Apple. Αυτό στο λέει κάποιος που μέχρι τα 30 του σχεδίαζε στο χέρι.

Το κόστος των μολυβιών, χαρτιών και ότι συνεπάγεται από εκεί και πέρα σε βάθος χρόνου ξεπερνά κατά πολύ το κόστος ενός προγράμματος και μιας γραφίδας. Αν θες κανε μια προσπάθεια και να είσαι σίγουρος ότι δεν θα απογοητεύεις. Βρες το color painter πολύ καλύτερο για βάψιμο από το photoshop ακόμα και για σχέδιο.

​Σου αφιερώνω και αυτό το βίντεο και σκέψου πόσα μολύβια και μπογιές σε αποχρώσεις θα έπρεπε να έχεις για να βγάλεις αυτό το αποτέλεσμα.

https://www.youtube.com/watch?v=StgjpukXdZ8

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  31652
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  53
  • Reputation:   214
  • Achievement Points:  57
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2844 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

22 Νοεμβρίου ήταν ο τελευταίος χρωματισμός που έκανα. Μέχρι της 2 Νοεμβρίου έπρεπε να προλάβω μία υποχρέωση και δεν μου δινόταν αρκετός χρόνος. Την ίδια μέρα βράδυ αργά ο ΚΟΜΙΞ μου ζήτησε να αναδημιουργήσω το κολάζ με τα σκίτσα του JimR για να τα χρησιμοποιήσει ως εξώφυλλο στο μεθεπόμενο ηλ. περιοδικό.

==================================================================================================

Όλο το υλικό που θα ανεβάσω σήμερα δημιουργήθηκε τις τελευταίες μέρες, και επειδή η τεχνική μου έχει αλλάξει θέλω να την αξιολογήσετε και να μου πείτε πως σας φαίνεται. 

==================================================================================================
Λοιπόν, όταν έφτιαχνα το εξώφυλλο που μου ζήτησε ο ΚΟΜΙΞ μου ήρθε και μία δεύτερη ιδέα οπότε έφτιαξα δύο εξώφυλλα

 

post-31652-0-82984100-1483789168_thumb.pngpost-31652-0-24739600-1483789174_thumb.png

 

Δεν είμαι σίγουρος για το χρώμα που παίρνουν τα γυαλιά του Σκρουτζ, οπότε εκτός των άλλων πείτε μου πως σας φαίνονται.

 

===================================================================================================

 

Μετά είναι κάτι γενικοί χρωματισμοί σε σκίτσα του Μπαρκς που έκανα επειδή βαριόμουνα... Αριστερα το πρωτότυπο δεξιά ο δικός μου χρωματισμός.

 

post-31652-0-44101700-1483793144_thumb.pngpost-31652-0-58553600-1483792585_thumb.png

 

 

post-31652-0-42145800-1483793018_thumb.pngpost-31652-0-79290800-1483792834_thumb.png

 

 

post-31652-0-25230800-1483793365_thumb.pngpost-31652-0-90501400-1483792704_thumb.png

Επεξεργασία από Kostis Orfan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4574 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλή βελτίωση!

 

Με εξαίρεση την χρήση του καφέ στο έδαφος κάτω από τον Κύρο ή τον τοίχο δίπλα από τον Γλόμπο, τα τρία τελευταία είναι πάρα πολύ καλά!

 

Όσον αφορά την χρήση των texture, επιμένω ότι πρέπει να είναι σπάνια και με μέτρο. Το μωσαϊκό δουλεύει και στα δυο παραδείγματα που ανέβασες, κυρίως επειδή πάει νομίζω με τα συγκεκριμένα χρώματα και τις εικόνες. Η υφή της "βρωμιάς" που υπάρχει στα 2 πρώτα από την άλλη, δεν είναι καθόλου καλή. Προσωπικά μου θυμίζει κάτι από την αρχή της προηγούμενης δεκαετίας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26873
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλή βελτίωση!

 

Με εξαίρεση την χρήση του καφέ στο έδαφος κάτω από τον Κύρο ή τον τοίχο δίπλα από τον Γλόμπο, τα τρία τελευταία είναι πάρα πολύ καλά!

 

Όσον αφορά την χρήση των texture, επιμένω ότι πρέπει να είναι σπάνια και με μέτρο. Το μωσαϊκό δουλεύει και στα δυο παραδείγματα που ανέβασες, κυρίως επειδή πάει νομίζω με τα συγκεκριμένα χρώματα και τις εικόνες. Η υφή της "βρωμιάς" που υπάρχει στα 2 πρώτα από την άλλη, δεν είναι καθόλου καλή. Προσωπικά μου θυμίζει κάτι από την αρχή της προηγούμενης δεκαετίας.

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα! :) Μπράβο Ορφαν συνέχισε έτσι ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31652
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  53
  • Reputation:   214
  • Achievement Points:  57
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2844 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλή βελτίωση!

 

Με εξαίρεση την χρήση του καφέ στο έδαφος κάτω από τον Κύρο ή τον τοίχο δίπλα από τον Γλόμπο, τα τρία τελευταία είναι πάρα πολύ καλά!

 

Όσον αφορά την χρήση των texture, επιμένω ότι πρέπει να είναι σπάνια και με μέτρο. Το μωσαϊκό δουλεύει και στα δυο παραδείγματα που ανέβασες, κυρίως επειδή πάει νομίζω με τα συγκεκριμένα χρώματα και τις εικόνες. Η υφή της "βρωμιάς" που υπάρχει στα 2 πρώτα από την άλλη, δεν είναι καθόλου καλή. Προσωπικά μου θυμίζει κάτι από την αρχή της προηγούμενης δεκαετίας.

Όταν λες μωσαϊκό εννοείς το καλειδοσκόπιο που είναι στο bg του γλόμπου και του Ντόναλντ; Έτσι;

 

Επίσης τι μου προτείνεις να χρησιμοποιήσω εκτός της υφή της "βρωμιάς" να χρησιμοποιήσω στις δυο πρώτες περιπτώσεις;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4574 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ναι. :)

 

Δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις έτοιμη υφή στο εξώφυλλο του βιβλίου. Αν αφού χρωματίσεις το βιβλίο και την αντανάκλαση του φωτός και την σκία του, αποφασίσεις ότι παραφαίνεται καινoύριο, μπορείς να πάρεις soft brush με πολύ χαμηλό Flow, και σε διάφορα σημεία, σε διαφορετικό βαθμό, να τα χρωματίσεις με πιο ανοιχτές και πιο σκούρες αποχρώσεις του κύριου χρώματος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31652
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  53
  • Reputation:   214
  • Achievement Points:  57
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2844 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χμμμ.... Κάπως έτσι Tightwad?
 

post-31652-0-01303300-1483883104_thumb.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4574 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σωστά, κάπως έτσι. :)

 

Προσωπικά θα επέλεγα αποχρώσεις πιο κοντά στο αρχικό χρώμα, γιατί αν το παραλευκύνεις μοιάζει με αντανάκλαση, και αν το παρασκουραίνεις μοιάζει σαν να έχει κάει ή να έχει πέσει σε λάσπη. Αλλά αυτό είναι υποκειμενικό θέμα, θα δεις τι δουλεύει καλύτερα για σένα όσο περισσότερο εξασκείσαι. :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  31652
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  53
  • Reputation:   214
  • Achievement Points:  57
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2844 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έχουν περάσει τρεις μήνες από την τελευταία φορά που ανέβασα υλικό...
Νομίζατε όμως ότι θα ησυχάσετε από εμένα; ΧΑ! Την πατήσατε!
========================================================
Για μια σχολική δράση φυσικής έφτιαξα μία σελίδα κόμικ. Η δράση έχει να κάνει με τον ηλεκτρισμό. (Η δράση λεγόταν «Γοητευτικές Ιστορίες Ηλεκτρισμού»). Με τη δράση πήγαμε στο Athens Science Festival τη προηγούμενη Παρασκευή (31/3) Εγώ είχα αναλάβει τον καθηγητή Hans Christian Oersted (Χανς Κρίστιαν Έρστεντ). Οπότε το κόμικ μου αναφέρεται στη στιγμή που ο Ερστεντ ανακαλύπτει τη σχέση μεταξύ ηλεκτρισμού και μαγνητισμού. Για όσους θέλουν να μάθουν κάτι παραπάνω για τον Έρστεντ αλλά βαριούνται να ανοίξουν το google να κάνουν μία αναζήτηση, πατήστε εδώ. Σας ανεβάζω τη μισή σελίδα.

post-31652-0-78177200-1491575555_thumb.png
========================================================
Πολύ πριν φτιάξω το κομικ είχα πάρει την πρωτοβουλία να φτιάξω μια αφίσα για τη δράση. Έφτιαξα ένα σκίτσο για τον Nikola Tesla και το χρωμάτισα. Για όσους βαριούνται να ψάξουν ποιος είναι ο Tesla εδώ. Σας ανεβάζω την τελική μορφή της αφίσας μετά τις επεμβάσεις της καθηγήτριας. Αν και εγώ αρχικά την είχα φτιάξει ως μια γενική αφίσα κατέληξε ειδική αφίσα για άλλο πάγκο, αλλά δεν πειράζει, καλύτερα έτσι. Από κει και πέρα έφτιαξα και άλλες αφίσες που μου ζητήσει η καθηγήτρια αλλά δεν πιστεύω πως έχει κάποιο νόημα να τις ανεβάσω. 
ΥΓ: Αν δεν καταλαβαίνετε γιατί υπάρχει ο λαμπτήρας από πάνω τους θα σας το εξηγήσω. Είναι απλώς μία αστεία αναφορά στην συμβολή τους στον ηλεκτρισμό...
post-31652-0-10239900-1491576051_thumb.png
========================================================
Λοιπόν πως σας φαίνονται;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4574 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μου αρέσουν πολύ τα γήινα χρώματα που χρησιμοποίησες. :)

 

Με εξαίρεση τον έντονο ουρανό πρόκειται περί μιας πολύ ωραίας χρωματικής παλέτας. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  31652
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  53
  • Reputation:   214
  • Achievement Points:  57
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2844 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γεια και πάλι!
Δυστυχώς ήμουν ένας από αυτούς που δέχτηκαν να συμμετάσχουν στο χρωματισμό του φάνζιν της KW. Στο φανζινάκι που θα βρείτε όσοι πάτε Comic-Zine Weekend (1-2 Ιουλίου στη ΛΕ.ΦΙ.Κ.) μπορείτε να δείτε τρεις σελίδες και μία αφίσα που χρωμάτισα εγώ. Οι τρεις σελίδες που χρωμάτισα σχεδιάστηκαν από τον JimR και η μία αφίσα που χρωμάτισα σχεδιάστηκε από τον John Arp. Παρακάτω ακολουθεί ένα μικρό δείγμα. Ένα teaser. Θα ήθελα να μου πείτε ότι σχόλια έχετε πάνω στο δείγμα αλλά και πάνω στις τρεις σελίδες και στη μία αφίσα που θα δείτε τις μεθεπόμενες μέρες. Η αλήθεια είναι ότι όταν εισήγαγα τους διαλόγους στα μπαλονάκια το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό για αυτό και τα μπαλονάκια που θα δείτε στο δείγμα δεν έχουν κειμενάκια. Μπορείτε όμως να φανταστείτε τι πιθανόν λέει ο Σκρουτζ και το σημείωμα; Για πείτε μου: Τι θα βάζατε εσείς στα κενά;
 

post-31652-0-04792800-1498659737_thumb.png
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  31652
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  53
  • Reputation:   214
  • Achievement Points:  57
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2844 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θυμήθηκα πριν από λίγο πως ο ΚΟΜΙΞ πριν από δύο-τρεις βδομάδες κοινοποίησε ένα χρωματισμό μου πάνω σε ένα σκίτσο του Γιάννη Αράπη. Αντιγράφω απλώς το κείμενο το Κώστα όπως το ανέβασε εδώ και ότι παρατηρήσεις έχετε παρακαλώ πείτε μου.
" [...] Τώρα σιγά σιγά πάμε για το επόμενο σπέσιαλ αυτόνομο τεύχος με την ιστορία Το μυστικό των μαγικών κλεψυδρών. Μπορείτε να μαντέψετε ποια ιστορίας του Μπαρκς είναι συνέχεια;  :P Ο χρωματισμός του εξωφύλλου που βλέπετε παρακάτω είναι από τον Κ.Orfan και βγήκε πολύ ωραίος. ''
 

post-31652-0-62533400-1501015042_thumb.png
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  31652
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  53
  • Reputation:   214
  • Achievement Points:  57
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2844 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γεια, 
Μετά από δύο μήνες. Από καιρό ήθελα να πειραματιστώ με κάτι καινούργιο. Ήθελα να πάρω ένα σκίτσο και να το κάνω να μοιάζει με αρχαία τοιχογραφία, οπότε πήρα ένα σκίτσο του JimR και πειραματίστηκα. Παρακάτω ακολουθεί το αποτέλεσμα. Πως σας φαίνεται; Πέτυχα το στόχο μου; Τι λέτε;

 

post-31652-0-88272500-1505569669_thumb.png
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26873
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γεια, 

Μετά από δύο μήνες. Από καιρό ήθελα να πειραματιστώ με κάτι καινούργιο. Ήθελα να πάρω ένα σκίτσο και να το κάνω να μοιάζει με αρχαία τοιχογραφία, οπότε πήρα ένα σκίτσο του JimR και πειραματίστηκα. Παρακάτω ακολουθεί το αποτέλεσμα. Πως σας φαίνεται; Πέτυχα το στόχο μου; Τι λέτε;

 

attachicon.gif00 cover.png

 

Μου φαίνεται αρκετά καλό αλλά θέλει δουλίτσα. Θα έπρεπε νομίζω να πιο ξεθωριασμένο. Να φαίνεται κάπως πιο παλιό... Γενικά μου φαίνεται αρκετά καλό, μπράβο :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.