Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νεοι δημιουργοι ντισνευ


MedDr

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31713
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  37
  • Reputation:   141
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2778 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Παιδιά καλησπέρα!!

Εχω ελαχιστο καιρό στο φόρουμ και μπορώ να πώ οτι είναι το πρώτο μου ποστ.Οπότε αν γίνεται συγχωρήστε μου αν ξεχνάω κάποιον κανόνα του φόρουμ πάνω στις δημοσιεύσεις κλπ... :)

Αισίως καβάλησα τα 21,φοιτητής ιατρικής και παρόλα αυτά η κάψα για τα κόμικς δεν μου έχει φύγει...και αναφέρομαι στα κόμικς ντίσνευ...

Ημουν συλλέκτης του ΚΟΜΙΞ και μάζευα και τα διάφορα επίτομα όπως συλλέγω και την εκδοση της καθημερινης :) Θέλω να ρωτήσω αν πέρα απο τους Μπαρκς Ροσα Σκαρπα που πάνω κατω εχουν εξαντληθει μεσω του ΚΟΜΙΞ και των επιτομων(ο σκαρπα οχι τοσο) αν υπαρχουν ΑΞΙΟΙ συνεχιστές του έργου των παραπάνω με ΝΕΕΣ ιστορίες...και γενικα τι παιζει με ολα αυτα τα τελευταια 6 χρονια που εκανα διαλειμμα απο τις συλλογες και την αναγνωση τευχων γιατι το ΚΟΜΙΞ δυστυχως ΔΕΝ διαβαζοταν :P 

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ο Σκάρπα δεν έχει εξαντληθεί... Στο ΚΟΜΙΞ δεν έχουν μπει πάρα πολλές ιστορίες του. Έχουμε και αδημοσίευτες ιστορίες του στην Ελλάδα.

 

Άξιοι συνεχιστές... Εξαρτάται πως το βλέπει ο καθένας.

 

Ας πούμε συνεχιστής του Γκοτφρεντσον και του Σκάρπα είναι ο Κάστυ. Κάποιοι καλοί σχεδιαστές που μου έρχονται στο μυαλό... (κ΄σποιοι νέοι και κάποιοι παλιοί)

  • Πάολο Μοττούρα
  • Μάρκο Τζερβάτζιο
  • Φάμπιο Τσελόνι
  • Τζόρτζιο Καβατσάνο
  • Γίππες (όχι πάντα)

Αφού συλλέγεις το ΚΟΜΙΞ της Καθημερινής... Έχει ξεχωρίσει κάποιος από εκεί για σένα;

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31713
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  37
  • Reputation:   141
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2778 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Για την ακριβεια συλλεγω τα επιτομα της καθημερινης με τις ιστοριες του Καρλ Μπαρκς!!Το ΚΟΜΙΞ σαν περιοδικο με ειχε απογοητευσει...και του εδωσα πολλες ευκαιριες...Απο ενα σημειο και μετα ειχε χαλασει τοσο πολυ που τα μαζευα απλα και μονο για τη συλλογη κατι ππου ομως δεν ειναι και τοσο σωστο...Και γι αυτο αναρωτιομουν αν υπηρχε/υπαρχει οντως τροπος να σωθει το ονομα και η ποιοτητα του περιοδικου,η φταιμε εμεις που φυγαμε απο την παιδικη ηλικια και τιποτα δεν μας αρεσει...

Ο Σκαρπα ειναι πολυ καλος!!Αυτον γιατι δεν τον βαζουν?Η γιατι δε βγαζουν καποια επιτομα με το εργο του?Στην Ιταλια υπαρχει σειρα 51 τομων με τα απαντα...

Ο Γιππες δε μαρεσει...Φθηνη απομιμηση του Μπαρκς μμε βαση τις λιγες ιστοριες που εχω διαβασει στο κομιξ και την προσωπικη μου αποψη..

Τον Καβατσανο τον εχω ακουστα και κανα δυο τρεις ιστοριες πρεπει να τις εχω διαβασει...

Τους ααλλους δεν τους ξερω...μαλλον θα ειναι καινοθριοι η δεν θα εχουν εμφανιστει στο ΚΟΜΙΞ

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για την ακριβεια συλλεγω τα επιτομα της καθημερινης με τις ιστοριες του Καρλ Μπαρκς!!Το ΚΟΜΙΞ σαν περιοδικο με ειχε απογοητευσει...και του εδωσα πολλες ευκαιριες...Απο ενα σημειο και μετα ειχε χαλασει τοσο πολυ που τα μαζευα απλα και μονο για τη συλλογη κατι ππου ομως δεν ειναι και τοσο σωστο...Και γι αυτο αναρωτιομουν αν υπηρχε/υπαρχει οντως τροπος να σωθει το ονομα και η ποιοτητα του περιοδικου,η φταιμε εμεις που φυγαμε απο την παιδικη ηλικια και τιποτα δεν μας αρεσει...

Ο Σκαρπα ειναι πολυ καλος!!Αυτον γιατι δεν τον βαζουν?Η γιατι δε βγαζουν καποια επιτομα με το εργο του?Στην Ιταλια υπαρχει σειρα 51 τομων με τα απαντα...

Ο Γιππες δε μαρεσει...Φθηνη απομιμηση του Μπαρκς μμε βαση τις λιγες ιστοριες που εχω διαβασει στο κομιξ και την προσωπικη μου αποψη..

Τον Καβατσανο τον εχω ακουστα και κανα δυο τρεις ιστοριες πρεπει να τις εχω διαβασει...

Τους ααλλους δεν τους ξερω...μαλλον θα ειναι καινοθριοι η δεν θα εχουν εμφανιστει στο ΚΟΜΙΞ

Πες Βιβλιοθήκη Disney από την αρχή για να καταλάβουμε :P Κοίτα άλλο το ΚΟΜΙΞ των τελευταίων τευχών της 1ης περιόδου και άλλο το ΚΟΜΙΞ της Β΄Περιόδου.

 

Για μένα θα έπρεπε αλλιώς να τα αξιολογήσεις. Δηλαδή να πάρεις μερικά τεύχη της Β΄ Περιόδου για να δεις εάν σου αρέσουν τότε να τα συνεχίσεις.  Σκάρπα δεν ξέρουμε γιατί δεν βάζουν. Για τα τομάκια του είναι άλλη υπόθεση... Δεν νομίζω να μπουν και τα 51 και κιόλας τώρα τελειώνει η Βιβλιοθήκη Disney οπότε ας περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει του χρόνου ;) Μπορεί να βγει η Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ με Ρόσα και Σκαρπα... Ποτέ δεν ξέρεις...

 

Ο Γίππες πέρα από κάποιες ιστορίες είναι πολύ καλός. Προσωπικά η αγαπημένη μου ιστορία από αυτό είναι η Έμμονη Ιδέα που διάβασα στο ΚΟΜΙΞ 279. Το σχέδιο μοιάζει με του Μπαρκς και τον αποκαλούν τον Ολλανδο Μπαρκς. Επίσης, ο ίδιος ο Μπαρκς δεν μπορούσε να ξεχωρίσει σελίδες του από αυτές του Γίππες. ("Πολύ συχνά, δεν μπορώ να διακρίνω τις σελίδες του Γίππες από τις δικές μου…", περισσότερα εδώ)

 

Ο Καβατσάνο εμφανίστηκε σε λίγα τεύχη στο ΚΟΜΙΞ της Α΄ περιόδου με ιστορίες παρωδίες όπως η Καζαμπλάνκα. Αξίζει πολύ σαν δημιουργός.

 

Ο Μοττούρα είχε κάποιες ιστορίες του στο ΚΟΜΙΞ της Α΄ Περιόδου όπως η ιστορία παρωδία Ντόλσε Βίτα στο ΚΟΜΙΞ 300. Πέρα από εκεί έχει πολλές ιστορίες στο ΚΟΜΙΞ της Β΄ Περιόδου όπως το Μόμπυ Ντικ στο ΚΟΜΙΞ 1.

 

Ο Κάστυ είναι ο "Ρόσα" στο σύμπαν του Μίκυ. Πολλές ιστορίες του μπήκαν στο ΜΜ της Α΄ Περιόδου αλλά και στη Β΄ Περίοδο οι ιστορίες του μπαίνουν στο ΚΟΜΙΞ της Β΄ Περιόδου. Προσωπικά της βρίσκω απολαυστικές και δείχνουν τον Μίκυ ΄ξεχωριστό όπως οι ιστορίες του Γκοτφρεντσον και του Σκαρπα. Ο Κάστυ επίσης ξέρει πως να χειρίζεται άψογα την νέα τεχνολογία στις ιστορίες του.

 

Ο Τζερβάτζιο είναι στο ΚΟΜΙΞ της Καθημερινής με την σειρά Φαντομίας ένας κλέφτης Αριστοκράτης. Η σειρά εκτυλίσσεται στο παρελθόν, και έχουμε τις περιπέτειες του Φαντομία που ήταν πριν τον Φάντομ Ντακ.

 

Ο Τσελόνι έχει ιστορίες στο ΚΟΜΙΞ του Τερζο... Μια που θυμάμαι είναι στο ΚΟΜΙΞ 166 και έχει τίτλο Γύρνα στο Σπίτι Ντόναλντ.

 

Οπότε όλοι έχουν μπει στο ΚΟΜΙΞ :)

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για μένα οι καλύτεροι "νέοι" δημιουργοί είναι:

Casty (καταπληκτικά σενάρια και σχέδια ιστοριών με τον Μίκυ)

Artibani (μόνο σενάρια)

Radice/Turconi (Ρεπόρτερ Γκούφυ και αρκετές άλλες αγαπημένες ιστορίες)

Mottura (υπέροχο σχέδιο αλλά έχει σχετικά λίγες καλές ιστορίες)

Enna (σεναριογράφος γνωστός για τις παρωδίες τρόμου και τις ιστορίες του Τζούνιορ Ντακ)

Celoni (φοβερό σχέδιο αλλά λίγες ιστορίες)

Faraci (σεναριογράφος πολλών καλών ιστοριών)

Gervasio (για τη σειρά του Φαντομία)

Faccini (από τους καλύτερους για κωμικές ιστορίες)

 

Ο Καβατσάνο πλέον θεωρείται κλασικός οπότε δεν τον βάζω στη λίστα.

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για μένα οι καλύτεροι "νέοι" δημιουργοί είναι:

Casty (καταπληκτικά σενάρια και σχέδια ιστοριών με τον Μίκυ)

Artibani (μόνο σενάρια)

Radice/Turconi (Ρεπόρτερ Γκούφυ και αρκετές άλλες αγαπημένες ιστορίες)

Mottura (υπέροχο σχέδιο αλλά έχει σχετικά λίγες καλές ιστορίες)

Enna (σεναριογράφος γνωστός για τις παρωδίες τρόμου και τις ιστορίες του Τζούνιορ Ντακ)

Celoni (φοβερό σχέδιο αλλά λίγες ιστορίες)

Faraci (σεναριογράφος πολλών καλών ιστοριών)

Gervasio (για τη σειρά του Φαντομία)

Faccini (από τους καλύτερους για κωμικές ιστορίες)

 

Ο Καβατσάνο πλέον θεωρείται κλασικός οπότε δεν τον βάζω στη λίστα.

Πολύ ωραία λίστα και αυτή :) Εγώ έβαλα απλώς ενδεικτικά. 

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31713
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  37
  • Reputation:   141
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2778 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Δηλαδη απ οτι φαινεται υπαρχει πραγματι υλικο...θα μπορουσατε ενδεικτικα να μου πειτε που μπορω να βρω μια "καλη" ιστορια απο τον καθεναν κατα προτιμηση σε ελληνικη μεταφραση?

 

Ασχετο αλλα και Ουιλλιαμ Βαν Χορν μου αρεσαν καμποσες ιστοριες...ειχε ωραιο καυστικο χιουμορ...ξερω πολυ τον κραζετε αλλα...Χωρις φυσικα να τον βαζω σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση διπλα σε Μπαρκς Ροσα Σκαρπα

Επεξεργασία από MedDr
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Aν κλικάρεις στα ονόματα στο ποστ μου θα δεις τις καλύτερες ιστορίες του καθενός και που έχουν δημοσιευτεί.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δηλαδη απ οτι φαινεται υπαρχει πραγματι υλικο...θα μπορουσατε ενδεικτικα να μου πειτε που μπορω να βρω μια "καλη" ιστορια απο τον καθεναν κατα προτιμηση σε ελληνικη μεταφραση?

 

Ασχετο αλλα και Ουιλλιαμ Βαν Χορν μου αρεσαν καμποσες ιστοριες...ειχε ωραιο καυστικο χιουμορ...ξερω πολυ τον κραζετε αλλα...Χωρις φυσικα να τον βαζω σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση διπλα σε Μπαρκς Ροσα Σκαρπα

Βεβαίως υπάρχει υλικό. Και καινούργιο αλλά και παλιό αδημοσίευτο. Εγώ θα σου πω ενδεικτικά για 2-3 δημιουργούς ιστορίες που θεωρώ πάρα πολύ καλές :)

  • Πάολο Μοττούρα - Μόμπυ Ντικ (ΚΟΜΙΞ 1 Β΄ Περιόδου)
  • Κάστυ - Το Νησί του Χρόνου (ΚΟΜΙΞ 11 Β΄ Περιόδου)
  • Φάμπιο Τσελόνι - Δράκουλας (ΚΟΜΙΞ 295)

Γενικά τον Ουίλλιαμ Βαν Χορν δεν τον πάω σε πολλές ιστορίες του αλλά έχει κάποιες καλές. Όμως γενικά δεν είναι και φοβερός δημιουργός... :P

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επίσης,ο Alessandro Sisti είναι πολύ καλός,τα σενάρια του πιστεύω είναι σχεδόν πάντα πρωτότυπα και ενδιαφέροντα.Για παράδειγμα οι εξής ιστορίες 

Το μυστήριο του Ρομπολαστέξ

Επαυξημένη πραγματικότητα

Το τελευταίο σκουίτ

Πολυδιάστατος εκτυπωτής

Η ζωή ενός ήρωα

Εβρονιανοί

Ταξιδεύοντας στην Ουτοπία

 

Όλες έχουν δημοσιευτεί στην Ελλάδα.

Επεξεργασία από mko
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  538
  • Reputation:   3166
  • Achievement Points:  546
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3859 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

On 22/8/2016 στο 12:00 ΜΜ, MedDr είπε:

 

Ο Σκαρπα ειναι πολυ καλος!!Αυτον γιατι δεν τον βαζουν?Η γιατι δε βγαζουν καποια επιτομα με το εργο του?Στην Ιταλια υπαρχει σειρα 51 τομων με τα απαντα...

 

Ο Σκάρπα σε καμία περίπτωση δεν έχει εξαντληθεί μέσω του ΚΟΜΙΞ (πολλές ιστορίες του έχουν δημοσιευτεί αλλά κυρίως σε Μίκυ μάους και Κλασικά). Κι φυσικά βγαίνουν από πέρσι επίτομα με το έργο του που κατά κάποιον τρόπο ακολουθούν την Ιταλική σειρά. Το μέλλον θα δείξει σε τι βαθμό θα καλυφθεί η σειρά στην Ελλάδα. 

 

Από τους νέους θα προτείνω και εγώ τον Κάστι. Επίσης από τους παλιούς θα έπρεπε να τσεκάρεις και Μάσιμο Ντε Βίτα και  Giovan Batista Carpi (https://inducks.org/comp2.php?kind=nk&creat=GBC&imgmode=1&vdesc2=on&vdesc=en&sort1=votes)

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4541
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4826 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Οταν λεμε για σχεδιαστες πρεπει να ξεχωριζει η κριτικη και η καταταξη για το σχεδιο και το σεναριο. 

Ομως παιζει ρολο και το ποιους εννοει νεους η καθε γενια. Γιατι οι περισσοτεροι ακολουθουν το στυλ του μοντερνου γιατι ειναι στη μοδα και αδιαφορουν για το κλασικο μοντελ-σιτ. Ομως η αξια του κλασικου φαινεται απο τις πωλησεις και το πως το υποδεχονται ολο και περισσοτεροι. Οταν εχουν τον καταλληλο συνδυασμο οπως π.χ. αυτο που πετυχε ο Καστυ, που μιμειται σεναριακα τον Γκοτφρεντσον και σχεδιαστικα τον Σκαρπα, οι κομιξακιες ειναι στην πλεοψηφια τους ξετρελαμενοι.

Επεξεργασία από cypavlos
  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.