Μετάβαση στο περιεχόμενο

BATMAN: THE LONG HALLOWEEN [ LOEB JEPH - SALE TIM ]


christs

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Έπειτα από πολλά χρόνια παρουσίας του εν λόγω κόμικ στο "πάνω ράφι" της Wish list μου, κατάφερα επιτέλους να το αποκτήσω και να το απολαύσω. Γι αυτό λοιπόν, αναλαμβάνω το δύσκολο εγχείρημα να σας παρουσιάσω αυτό το πολυδιαφημισμένο, (και για τους περισσότερους) υπεροχο κομικ με πρωταγωνιστή τον Batman, το

"The Long Halloween"

post-23613-0-20495400-1469987741_thumb.jpg

 

Πρόκειται για μία ιστορία αποτελούμενη απο 13 μηνιαία τεύχη, σε σενάριο του Jeph Loeb , και σχέδιο του Tim Sale . Εκδόθηκε απο τη DC Comics απο το 1996, εως το 1997 , και είχε πολύ μεγάλη εμπορική επιτυχία, με αποτέλεσμα να υπάρξουν τα 2 σίκουελ Batman " Dark Victory, για το οποίο υπάρχει παρουσίαση στο φόρουμ : http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=27315&p=244393  και Catwoman: When in Rome .

Στη συνέχεια, το έργο θα εκδοθεί υπό μορφή trade paperback (με τα εξωφυλλα που βλέπουμε παραπάνω), αλλά και ως μέρος της Batman Absolute Edition απο την DC.

 

 

εδώ όλα τα (13) εξώφυλλα των αρχικών τευχών του έργου

 

 

Εξώφυλλο και οπισθόφυλλο του δικού μου τόμου

 

post-23613-0-42025400-1469994352_thumb.jpg post-23613-0-62700100-1469994362_thumb.jpg

 

Σας βλέπω όμως που δεν κρατιέστε, οπότε ας αφήσουμε αυτά και πάμε γρήγορα γρήγορα στα της ιστορίας! :mafia:

 

Xρονολογικά στο σύμπαν του Μπάτμαν, βρισκόμαστε έπειτα απο την εμφάνιση του επικού έργου Batman: Year One , του Μiller.

Ο  Μπατμαν  είναι ακόμα σχετικά άπειρος όσον αφορά τη λύση μυστηρίων , καθ΄οτι αρκετά νέος ακόμα, ο  Αστυνόμος Jim Gordon παντρεμένος, με τη γυναίκα του εν ζωή και το παιδί τους σε βρεφική ηλικία, ο Χαρβευ Ντεντ έχει τη θέση του Εισαγγελέα, ταγμένος στη μάχη για την πάταξη της εγκληματικότητας στο Γκόθαμ, πάντα σε συνεργασια με τον Γκορντον, και παντρεμένος με τη Gilda , με την οποία προσπαθούν να αποκτήσουν παιδιά.  Το έγκλημα του Γκόθαμ ελέγχεται κυρίως απο 2 πρόσωπα/οικογένειες: τον Carmine "The Roman" Falcone, και τον Sal Maroni.

 

Στο Γκοθαμ όμως κάνει την εμφάνιση του ένας κατά συρροή δολοφόνος, που παίρνει το όνομα "Holiday" εξαιτίας της συνήθειας του να σκοτώνει ως επι τω πλείστον εγκληματίες, κατά την εορταστική ημέρα κάθε μήνα ( halloween, new year's eve, valentine' s day, april fool's day, st patrick's day, Easter και παει λεγοντας) . Αυτό θα φέρει τους τρεις άντρες κοντά, με σκοπό να συνεργαστούν ώστε να φτάσουν στη λύση του μυστηρίου για το ποιος ειναι ο serial killer, ο οποιός καταφέρνει να παραμένει ασύλληπτος για περισσότερο απο έναν χρόνο απο το Μπάτμαν. Παράλληλα, αγωνίζονται για την πάταξη του εγκλήματος αλλά και της βεντέτας των δύο μεγάλων οικογενειών του υποκόσμου, που έχουν ως κεφαλή απ τη μια τον Falcone και απ την αλλη τον Maroni.

 

Κατά τη διάρκεια της εξέλιξης της ιστορίας, εμπλέκονται τα περισσότερα διάσημα πρόσωπα κοντά στο Σκοτεινο Ιππότη, όπως ο πιστός του μπάτλερ, η Κατ Γούμαν , αλλά και πλήθος διάσημων villain του Mπατμαν, οπως ο Τζοκερ, ο Riddler, το Σκιάχτρο, η Poison Ivy, o Mad Hatter, καθώς επίσης και ο Calendar Man ο οποίος επαναεισάγεται στο DC universe, και παρ ότι γνωριζει την πραγματικη ταυτοτητα του Holiday, ο ίδιος μέσα απο το κελί του στο Άρκαμ Ασυλο προτιμάει να βάζει γρίφους στον Μπάτμαν.

 

Πάμε τώρα στο ερώτημα: γιατι να διαβάσω το συγκεκριμένο κόμικ??

 

1. γιατι ειναι ενα κόμικ μυστηρίου , με τον Μπατμαν σε ρολο ντετεκτιβ, κατά πρωτο λογο, να προσπαθεί να εξιχνιάσει την ταυτότητα του δολοφόνου.

2. γιατι το σχέδιο που ντύνει το ομορφο σενάριο, ειναι κατα τη γνωμη μου υ-π-ε-ρ-οχ-ο .

3. γιατι αποτελεί κάτι σαν origin της μεταστροφής του Χαρβει Ντεντ σε Two-Face.

4. γιατι μέχρι τέλους σε κρατάει σε αγωνία για το ποιός είναι πίσω από τους φόνους , και γιατι σου επιφυλάσσει εκπλήξεις!!

5. γιατι οι χαρακτήρες περνάνε απο προσωπικές, εσωτερικές και ηθικές πάλες. Τόσο ο Μπατμαν, όσο και ο Ντεντ.

6. γιατί το "The Long Halloween" επηρέασε τον Κρίστοφερ Νόλαν κατά την κινηματογραφική δημιουργία του επικού "The Dark Knight Trilogy" .

 

Προσωπικη γνωμη: ηταν απ τα καλυτερα Μπατμαν που εχω διαβασει. Αξιζε ο ντορος, και σιγουρα δικαιολογειται η μονιμη θεση του στις τοπ 10 ιστοριες του οσον αφορα τον Σκοτεινο Ιπποτη. Όσοι είστε φαν του ηρωα, διαβάστε το σίγουρα!

 

Όμως για να μην παρουσιάζω μονο τη θετικη (δικη μου) αποψη, εδώ βρίσκεται και η άποψη της αντίπερα όχθης, όπου θεωρεί το Long Halloween, ως το πιο υπερεκτιμημενο Μπατμαν κομικ ever. http://whatculture.com/comics/7-reasons-why-batman-the-long-halloween-is-the-most-overrated-batman-book-ever?page=1

Δε μπορώ να πω οτι βρήκα τους 7 λογους που παραθετει, εντελως άστοχους. Σίγουρα δεν ειναι τελειο κομικ, σίγουρα εχει τις ατέλειες του, πάντα και βάσει οπτικης του καθενος, αλλά σιγουρα δε θεωρώ οτι μπορει καποιος να ισοπεδωσει την αξια του εν λογω εργου. Οπως και να εχει, οσοι το εχετε διαβασει, ή θα το διαβασετε, αξιζει να ριξετε μια ματιά και στο παραπάνω άρθρο που παραθέτω!

 

p.s.1. ηθελα (και μπορουσα) να γραψω πολλά περισσοτερα, επελεξα ομως να συγκρατηθω διοτι δε θελω να περιεχονται παρα πολλα σποιλερς στην παρουσιαση μου αυτή. Το The Long Halloween ειναι ενα σπουδαιο εργο, που καθε ενας που θα με διαβασει και μετά θα παει να ασχοληθει με το κομικ, θελω να γνωριζει οσο το δυνατον λιγοτερα, ωστε να το απολαυσει και οσο το δυνατον περισσοτερο! Απο εδώ ας λάβει απλά την αφορμή για να το κανει! :D:D

 

p.s. 2 την ανοχή σας ως προς την παρουσιαση μου, μιας και δεν εχω μεγάλη εμπειρια! ;)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Η αλήθεια είναι ότι και σε μένα μου φάνηκε επιτηδευμένη η παρέλαση όλων των γνωστών εγκληματιών που συνδέονται με τον ΒΑΤΜΑΝ. Όλοι εμφανίστηκαν από λίγο, άλλοι φυσιολογικά, άλλοι βεβιασμένα. Καταλαβαίνω ότι ήταν μια καλή ευκαιρία για το σκιτσογράφο να δείξει το ταλέντο του, και κάποιες στιγμές είχε καλό αποτέλεσμα. Στυλιζαρισμένο πολύ, κάποιες φορές απωθητικό, αλλά αν το συνηθίσεις το θεωρείς και πρωτοπόρο. Αρκετές σκηνές και εμφανίσεις ήταν το λιγότερο άσκοπες και δεν εξυπηρετούσαν το σενάριο.

 

Οι αναφορές στο Νονό ήταν αρκετές, αλλά δε με ενόχλησε ιδιαίτερα. Τελικά λίγο υπερτιμημένο αλλά αξιόλογο.

 

Έδιτ: Πάντως δε μου έκανε όρεξη να διαβάσω τη συνέχεια, το Dark Victory.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Μου άρεσε αρκετά. Ίσως όχι τόσο όσο θα ήθελα/περίμενα, αλλά μου άρεσε. Πιο αναλυτικά...

Το σχέδιο του Sale είναι φανταστικό. Ρεαλιστικό μέσα στην υπερβολή του, το βλέπω σαν ένα μείγμα των στυλ του Frank Miller και του Hugo Pratt. Το coloring το εξύψωνε ακόμα περισσότερο. Ειδικά τα καρέ με τις δολοφονίες του Holiday, κινηματογραφικά σκηνοθετημένες, με ενθουσίασαν απίστευτα. :D

Η κεντρική ιδέα είναι σίγουρα ιντριγκαδόρικη. Θεωρώ ότι η πλοκή δεν είναι τόσο σφιχτή και προσωπικά δυσκολεύτηκα αρκετά να συνδέσω τα γεγονότα μεταξύ τους για να βγάλω μια άκρη. Η «παρέλαση» των κακών δεν με πείραξε. Ναι μεν δεν ήταν ουσιώδης για την ιστορία, αλλά κούμπωσε ικανοποιητικά στο τέλος. Πάντως, το δυνατό σημείο του Loeb ήταν η δουλειά του πάνω στον Harvey Dent, που για εμένα είναι το πρόσωπο του κόμικ. Αλλά! Κουράστηκα απίστευτα από τα captions. Ή ο Loeb έχει Αλτσχάιμερ ή νομίζει ότι όλοι όσοι τον διαβάζουν έχουν Αλτσχάιμερ. Ποιος ο λόγος να χρησιμοποιείς την ίδια φράση ξανά και ξανά και ξανά, μόνο και μόνο για να μας πεις ότι αυτό είναι το σπίτι των Dent ή ότι ο Carmine Falcone είναι "Gotham's City untouchable crime lord" ή ότι ότι ο Maroni είναι ο βασικός εχθρός του; Πραγματικά κακό. :wall:

Οι διάλογοι δεν ήταν άσχημοι, χωρίς βέβαια να είναι και κάτι τρομερό. Το τέλος έκλεισε ωραία και απρόσμενα την ιστορία.

Συνολικά, ένα καλό υπερηρωικό και αναμφίβολα ένα αξιόλογο Bat-κόμικ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Η αλήθεια είναι ότι και σε μένα μου φάνηκε επιτηδευμένη η παρέλαση όλων των γνωστών εγκληματιών που συνδέονται με τον ΒΑΤΜΑΝ. Όλοι εμφανίστηκαν από λίγο, άλλοι φυσιολογικά, άλλοι βεβιασμένα. Καταλαβαίνω ότι ήταν μια καλή ευκαιρία για το σκιτσογράφο να δείξει το ταλέντο του, και κάποιες στιγμές είχε καλό αποτέλεσμα. Στυλιζαρισμένο πολύ, κάποιες φορές απωθητικό, αλλά αν το συνηθίσεις το θεωρείς και πρωτοπόρο. Αρκετές σκηνές και εμφανίσεις ήταν το λιγότερο άσκοπες και δεν εξυπηρετούσαν το σενάριο.

 

Ο Loeb ό,τι και να γράψει (πχ Hush) πετάει μέσα ό,τι villain υπάρχει για κάποιο λόγο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • GeoTrou changed the title to BATMAN: THE LONG HALLOWEEN [ LOEB JEPH - SALE TIM ]
  • 8 months later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32412
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Έπειτα απ΄την υπόδειξη του @germanicus είπα να δώσω μια ακόμα ευκαιρία στον Μπάτμαν.
Τρίτη και φαρμακερή ήταν αυτή, έχοντας προηγουμένως διαβάσει τα "The Killing Joke" και "Year One", τα οποία βρήκα "ναι μεν αλλά" (sorry Batman fans).

Εδώ όμως διάβασα ένα πραγματικά καλό Μπάτμαν. Αρχικά με φόβισαν οι 300+ σελίδες του κόμικ, πόσο μάλλον όταν αυτές ήταν στην αγγλική.
Αλλά η ανάγνωση τσουλούσε αβίαστα. Σε κρατούσε συνεχώς σε αγωνία και είχες περιέργεια να μάθεις ποιος τελικά είναι ο Holiday.
Κι εκεί που νόμιζες ότι τον βρήκες, να την η ανατροπή :cool:

 

Ναι θα συμφωνήσω με κάποιους πάνω ότι ορισμένοι χαρακτήρες εμφανίστηκαν χωρίς ουσιαστικό λόγο, θα συμφωνήσω με τον GeoTrou (αλήθεια που χάθηκε αυτή η ψυχή;) ότι δεν χρειαζόταν να μας συστήνει και ξανασυστήνει τον Roman και τους υπόλοιπους.
Θα συμπληρώσω ότι προσωπικά δεν κατάλαβα το ρόλο της Catwoman στην υπόθεση.
Ατέλειες σίγουρα υπάρχουν. Αλλά συνολικά είναι το καλύτερο Μπάτμαν απ΄τα τρία που διάβασα.
Μακάρι να βγει και στα ελληνικά. Eίναι νομίζω η μόνη απ΄τις top ιστορίες του Νυχτερίδα που δεν μεταφράστηκε :)

Edit: Το σχέδιο αρκετά καλό στο σύνολό του. Αν και λίγο "ασυνεπές". Μου θύμισε τον Pratt, που κάποια καρέ ήταν πρόχειρα και κάποια άλλα σούπερ λεπτομερή.
Παραθέτω δυο πανέμορφα δισέλιδα :)

 

batman.thumb.PNG.216daf5b0d5185d160a07275cc8b37c9.PNG  batman2.thumb.PNG.1d6a09e3b7187602e628c4aca16f64c0.PNG

 

Επεξεργασία από Laz33MS
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34883
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ως Batmanάκιας θεωρούσα λάθος μου που δεν είχα διαβάσει το συγκεκριμένο κόμικ και πριν από κάποιους μήνες το βρήκα σε καλή τιμή. Πραγματικά ενθουσιάστηκα, γενικά ό,τι έχει γράψει ο Loeb σε Batman μου άρεσε πολύ και το The Long Halloween δεν αποτελεί εξαίρεση. Το σχέδιο του Sale ταιριάζει μεν στο ύφος του κόμικ, αλλά υπάρχουν κάποια σημεία που νιώθω ότι κάποιος άλλος σχεδιαστής θα απογείωνε την ιστορία. 

Ο Batman πρέπει να δικαιώνει που και που το χαρακτηρισμό World's Greatest Detective, γι' αυτό και μου αρέσει πολύ ότι είναι 100% μία ιστορία μυστηρίου. Σαν να διαβάζω ένα καλό αστυνομικό βιβλίο (τα οποία επίσης υπεραγαπώ), αλλά σε κόμικ και με πρωταγωνιστή τον αγαπημένο μου ήρωα. Παρά το μεγάλο μέγεθος ρέει αβίαστα και δε με χαλάνε οι συνεχόμενες ανατροπές, ίσα-ίσα με εξιτάρανε στο να θέλω επιτέλους να μάθω ποιος είναι ο Holiday. 

Λατρεμένη ιστορία λοιπόν, σίγουρα όχι το καλύτερο Batman graphic novel, ούτε το πιο φιλοσοφημένο, αλλά συγκαταλέγεται μεταξύ των αγαπημένων Bat μυστηρίων.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  639
  • Reputation:   5734
  • Achievement Points:  646
  • Days Won:  5
  • With Us For:  902 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτό είναι απ'τα λίγα ''Must read'' comics του Batman που δεν έχω διαβάσει, γιατι θα ήθελα να το απολαύσω στα Ελληνικά.
Έχω διαβάσει πολλές παρουσιάσεις-κριτικές, έχω δεί τις προσφατες 2 ταινίες απο 2-3 φορές και γενικά ξέρω καλά την υπόθεση και το στυλ της ιστορίας.
Δεν ξέρω τι παίζει με τα δικαιώματα κλπ... αλλά μου κάνει εντύπωση να βλέπω συνέχεια κυκλοφορίες με ''άστοχες'' επιλογές και μέτριες Batman ιστορίες απ'τους Έλληνες εκδότες.
Ειδικά τον Scott Snyder αν εξαιρέσουμε το Black Mirror και το The Court of Owls - The City of Owls(που είναι αρκετά καλά) δεν τον ''παλεύω'' με τίποτα.
 
Και φυσικά θέλω να καταλήξω στο οτι πρέπει οι εκδοτικές να κυκλοφορήσουν το Batman: The Long Halloween στα Ελληνικά, για το καλό των αναγνωστών αλλά και για το δικό τους.
Τώρα που βγήκαν οι 2 ταινίες(animation) του Long Halloween και θα βγεί και η νέα ταινία Batman στους κινηματογράφους, έχω μια ελπίδα μπας και γίνει κανά θαύμα. 
Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5863
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

16 ώρες πριν, Guts είπε:
Αυτό είναι απ'τα λίγα ''Must read'' comics του Batman που δεν έχω διαβάσει, γιατι θα ήθελα να το απολαύσω στα Ελληνικά.
Έχω διαβάσει πολλές παρουσιάσεις-κριτικές, έχω δεί τις προσφατες 2 ταινίες απο 2-3 φορές και γενικά ξέρω καλά την υπόθεση και το στυλ της ιστορίας.
Δεν ξέρω τι παίζει με τα δικαιώματα κλπ... αλλά μου κάνει εντύπωση να βλέπω συνέχεια κυκλοφορίες με ''άστοχες'' επιλογές και μέτριες Batman ιστορίες απ'τους Έλληνες εκδότες.
Ειδικά τον Scott Snyder αν εξαιρέσουμε το Black Mirror και το The Court of Owls - The City of Owls(που είναι αρκετά καλά) δεν τον ''παλεύω'' με τίποτα.
 
Και φυσικά θέλω να καταλήξω στο οτι πρέπει οι εκδοτικές να κυκλοφορήσουν το Batman: The Long Halloween στα Ελληνικά, για το καλό των αναγνωστών αλλά και για το δικό τους.
Τώρα που βγήκαν οι 2 ταινίες(animation) του Long Halloween και θα βγεί και η νέα ταινία Batman στους κινηματογράφους, έχω μια ελπίδα μπας και γίνει κανά θαύμα. 

Πρεπει να αλλαξουν πολλα στον Μπατμαν για να δουμε ενα καλο αποτελεσμα, και στα κομικς και στις ταινιες και δεν λεω μονο για το σεναριο. Οι εταιριες ειναι ενα αλλο θεμα...:cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  639
  • Reputation:   5734
  • Achievement Points:  646
  • Days Won:  5
  • With Us For:  902 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 7/31/2016 at 10:31 PM, christs said:

 

 

Όμως για να μην παρουσιάζω μονο τη θετικη (δικη μου) αποψη, εδώ βρίσκεται και η άποψη της αντίπερα όχθης, όπου θεωρεί το Long Halloween, ως το πιο υπερεκτιμημενο Μπατμαν κομικ ever. http://whatculture.com/comics/7-reasons-why-batman-the-long-halloween-is-the-most-overrated-batman-book-ever?page=1

Δε μπορώ να πω οτι βρήκα τους 7 λογους που παραθετει, εντελως άστοχους. Σίγουρα δεν ειναι τελειο κομικ, σίγουρα εχει τις ατέλειες του, πάντα και βάσει οπτικης του καθενος, αλλά σιγουρα δε θεωρώ οτι μπορει καποιος να ισοπεδωσει την αξια του εν λογω εργου. Οπως και να εχει, οσοι το εχετε διαβασει, ή θα το διαβασετε, αξιζει να ριξετε μια ματιά και στο παραπάνω άρθρο που παραθέτω!

 

:beer:

 

Φίλε @ christs  πολύ ωραία παρουσίαση!

Απλά ήθελα να πώ οτι ο φίλος απ'την ''αντίπερα όχθη'', είναι ο ίδιος τύπος που στο Goodreads βαθμολογεί το Watchmen με 2 Αστέρια και στο V for Vendetta βάζει 1 Αστέρι, το ίδιο

και στο The long Halloween. χαχα:lol:

 

Δεν πολυ κατάλαβε τι διάβασε ο φίλος, είναι αστείες οι κριτικές του.

 

:beer:

 

 

 

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

36 λεπτά πριν, Guts είπε:

 

Φίλε @ christs  πολύ ωραία παρουσίαση!

Απλά ήθελα να πώ οτι ο φίλος απ'την ''αντίπερα όχθη'', είναι ο ίδιος τύπος που στο Goodreads βαθμολογεί το Watchmen με 2 Αστέρια και στο V for Vendetta βάζει 1 Αστέρι, το ίδιο

και στο The long Halloween. χαχα:lol:

 

Δεν πολυ κατάλαβε τι διάβασε ο φίλος, είναι αστείες οι κριτικές του.

 

:beer:

 

 

 

Nα εισαι καλα!

Αν γνωριζα αυτά που αναφέρεις , θα με αυτολογόκρινα και δε θα ανέφερα ποτέ την αντίπαλη γνώμη, θα κρατούσα μονο τις διθυραμβικές

και σκασίλα μου η υποκειμενικότητα :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.