Μετάβαση στο περιεχόμενο

CORALINE [ P. CRAIG RUSSELL ]


GeoTrou

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Coraline.jpg

 

Graphic novel του P. Craig Russell, βασισμένο στην ομώνυμη νουβέλα του Neil Gaiman. Κυκλοφόρησε σε hardcover το 2008 από την HarperCollins, η οποία έχει και τα δικαιώματα για την αμερικανική έκδοση του βιβλίου του Gaiman, ενώ το 2009 βγήκε και σε paperback. Η δημιουργική ομάδα συμπληρώνεται από τον συχνό κολορίστα του Russell, Lovern Kindzierski, και τον γνωστό letterer Todd Klein. Ως προς το είδος, θεωρείται dark fantasy παραμύθι, έχοντας μάλιστα παραλληλιστεί με την Αλίκη στη Χώρα των Θαυμάτων. Το 2009, το βιβλίο μεταφέρθηκε και στη μεγάλη οθόνη.

 

Coraline1.jpg Coraline2.jpg

 

Η μικρή Coraline έχει μόλις μετακομίσει στο καινούργιο της σπίτι με τους γονείς της. Οι νέοι γείτονες, που μένουν σε άλλα πατώματα του παλιού αρχοντικού, είναι παράξενοι και οι γονείς της δεν ασχολούνται ιδιαίτερα μαζί της. Έτσι, μέχρι να ξεκινήσει το σχολείο, η μόνη ευχαρίστηση της Coraline είναι η εξερεύνηση του μεγάλου σπιτιού και του κήπου του. Σε μια από αυτές τις εξερευνήσεις της, θα ανακαλύψει μια πόρτα η οποία έχει χτιστεί με τούβλα και δεν οδηγεί πουθενά. Ή έτσι φαίνεται…

 

Coraline3.jpg

 

Με το Δαχτυλίδι των Νιμπελούνγκεν ήρθα σε επαφή για πρώτη φορά με τον Russell. Κι αν τότε απλώς ενθουσιάστηκα με το artwork του, πλέον μπορώ άνετα να τον κατατάξω στους αγαπημένους μου Αμερικανούς δημιουργούς και όχι μόνο. Ντελικάτο, ακριβές και καθαρό, το σχέδιο του Russell ταιριάζει απόλυτα στην ατμόσφαιρα του κόμικ και βέβαια συμπληρώνεται ιδανικά από τα χρώματα του Kindzierski. Όσον αφορά την ιστορία, δεν ήξερα τι να περιμένω και την ξεκίνησα πιο πολύ διερευνητικά. Κόλλησα όμως αμέσως, λόγω της καλής ροής, των ωραίων διαλόγων και πάνω απ' όλα της ίδιας της πλοκής. Πολύ επιτυχημένη θεωρώ και την ύπαρξη τριτοπρόσωπης αφήγησης που λογικά είναι πιστή στο πρωτότυπο, αν όχι αυτούσια. Με λίγα λόγια, ένα παραμύθι για μικρούς και μεγάλους, που μπορεί να σας κρατήσει πολύ καλή παρέα. Βαθμολογία: 8,5/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4236
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  153
  • Content Count:  1514
  • Reputation:   18098
  • Achievement Points:  2201
  • Days Won:  21
  • With Us For:  5972 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ωραίο φαίνεται το κόμικ και εκτός από αυτό είναι καλή ευκαιρία να τσεκάρω και την ταινία. Ευχαριστούμε για την ωραία παρουσίαση Γιώργο! :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  25978
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  927
  • Reputation:   7609
  • Achievement Points:  927
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πολύ καλό! Σκοτεινό παραμύθι και σε καμία περίπτωση για παιδιά.

Exploooooore!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πολυ ωραιο "σκοτεινο" παραμυθι, η πανεμορφη ατμοσφαιρα του σχεδιου με κερδισε απολυτα!  Το σχεδιο του Russel εδω, μου αρεσε περισσοτερο απ' ο,τι στο δαχτυλιδι των Νιμπελουνγκεν, οπου το ειχα βρει σχετικα αταιριαστο, αν και αρτιο. Η αφηγηση με κουρασε καπως, ηταν πολυ συχνη για τα γουστα μου και μου εδωσε την αισθηση κομικ της δεκαετιας του 70'. Δεν ξερω αν ηταν εσκεμμενο αλλα φαινεται πως η ιστορια δεν ειναι φτιαγμενη για κομικ αλλα διασκευη.

 

Παρ' ολα αυτα μου αρεσε και θα το ξαναδιαβασω καποια στιγμη λογικα, προτινεται στους φαν του ειδους απο 12 εως 112 χρονων!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Πρόκειται για ένα πολύ ωραίο σκοτεινό παραμύθι, που σε πάρα πολλά σημεία μου θύμιζε την Αλίκη στη χώρα των θαυμάτων. Εντυπωσιακό το σχέδιο του Russell για ακόμα μία φορά, καθαρό και λεπτομερειακό, δεν το προτιμώ όμως από το σχέδιο στο Δαχτυλίδι των Νιμπελούνγκεν που έχει ακόμα περισσότερες λεπτομέρειες. Παρόλα αυτά, στο συγκεκριμένο σενάριο ταιριάζει γάντι, ιδιαίτερα δε με τα πολύ όμορφα χρώματα του Kindzierski. Kόμικς από βιβλία του Gaiman δεν έχω διαβάσει άλλα (εκτός πριν από πολλά χρόνια τον Μορφέα της Modern Times που δεν με εντυπωσίασε τότε), και ναι μεν υποθέτω ότι το συγκεκριμένο μάλλον δεν είναι το πιο χαρακτηριστικό του, αλλά μου άρεσε αρκετά η δομή του. Επόμενα στη λίστα μου τα The Graveyard Books.

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.