Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΩΡΑ ΤΩΝ ΜΑΧΑΙΡΙΩΝ


totally_wired

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΩΡΑ ΤΩΝ ΜΑΧΑΙΡΙΩΝ (Η)
Σενάριο/Kείμενα:
Rob Davis
Σχέδιο:
Rob Davis
Hμερ. έκδοσης:
05-2016
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Κοινωνικό
Μέγεθος:
17.0 x 23.5
Σελίδες:
164
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Μετάφραση:
Μαρία Χρίστου
Πρωτότυπος τίτλος:
The Motherless Oven
Προέλευση:
Βρετανική
ISBN:
978-960-9540-30-8

  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3769 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  


 

 

 

post-29811-0-54176300-1465564848_thumb.jpg

Η "Ώρα των μαχαιριών" αποτελεί από κάθε άποψη ένα εντελώς ιδιαίτερο κόμικ και για ένα μάλλον ιδιαίτερο κοινό. Παρακολουθούμε την ζωή του μαθητή Σκάρπερ και των φίλων του μέσα σε ένα εντελώς διαφορετικό σύμπαν απ' αυτό που ξέρουμε...

post-29811-0-90585500-1465564807_thumb.jpg

Χωρίς να κάνω spoiler αφού από τις πρώτες σελίδες του κόμικ βλέπουμε πως... βρέχει μαχαίρια, οι γονείς είναι αντικείμενα που μιλάνε και ο καθένας ξέρει την ημέρα που θα πεθάνει... (τα νεκρόθλια). Αυτά είναι μόνο μερικά από τα χαρακτηριστικά του αλλοπρόσαλλου σύμπαντος όπου η παρέα λειτουργεί...

post-29811-0-48390800-1465564798_thumb.jpg

Μπορεί να φαίνεται μπούρδα, αλλά δεν είναι. Είναι αρκετά ευκολοδιάβαστο κόμικ που δεν θες να το αφήσεις εύκολα. Είναι ένα βαθιά αλληγορικό έργο και κατά βάση αυτοβιογραφικό. Όπως ειπώθηκε και στην παρουσίαση Θα υπάρχει και συνέχεια στο κομικ με άλλους 2 τόμους με point of view όμως στους φίλους του Σκάρπερ. Το κόμικ έχει πάρει British Comic Award 2015 για το Best Book.

 

Η έκδοση προσεγμένη και αξιοπρεπέστατη, αν και η εκτύπωση θα μπορούσε να είναι λίγο καλύτερη (ίσως να είναι και ιδέα μου).

 

Στην "Κόρη του ανοιχτηριού" θα βρείτε την ιστορία ενός από τους ήρωες του συγκεκριμένου κόμικ, της Βέρας. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Τώρα το σκεφτόμουν αυτό το κόμικ. Πίστευα ότι έχει ξεχαστεί και θα προλάβω να κάνω παρουσίαση. :P

Well done Μάκη! :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6107
  • Achievement Points:  841
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Χμμ... :thinking: Πολύ ενδιαφέρουσα η πλοκή και ο Rob Davis πολλά υποσχόμενος. Όποιος το έχει διαβάσει, ας ποστάρει μια κριτική για να δούμε μια δεύτερη γνώμη...

 

Πάντως σε site που έψαξα το βρήκα φθηνά στην Πολιτεία με 11.90!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Φανταστικό κόμικ. Από πού να το πρωτοπιάσω: από το απίστευτο world-building, το εξαιρετικό σχέδιο, την ίδια την πλοκή, τους καλογραμμένους διαλόγους, την σωστή ροή;

Πολύ πιο ευκολοδιάβαστο απ' ότι μπορεί να νομίσει κάποιος, τελειώνει άνετα σε 2-3 «χέρια» και σε κάνει να θες κι άλλο. Λίγοι χαρακτήρες μου έχουν εντυπωθεί τόσο πολύ στο μυαλό όσο ο πρωταγωνιστής και ο μαύρος φίλος του.

Δεν ξέρω σε ποιους ακριβώς θα το πρότεινα, αλλά το θεωρώ -γιατί όχι;- ιδιοφυές κόμικ. Εύχομαι να πάει καλά και να δούμε γρήγορα την έκδοση του επόμενου τόμου, που στ' αγγλικά αναμένεται το Νοέμβρη τουτουνού του χρόνου.  :dance:

 

Υ.Γ.1: πάρα πολύ καλή η μετάφραση, παρότι πρέπει να ήταν δύσκολο έργο.

 

Υ.Γ.2: ο κατάσκοπος totally είχε μάθει από τους υπεύθυνους της εκδοτικής ότι θέλουν να βγάλουν ένα τετράτομο BD επιστημονικής φαντασίας. Αν είναι αυτό που υποψιάζομαι, η Χαραμάδα θα εκτοξευτεί στα μάτια μου.  :pray:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6107
  • Achievement Points:  841
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

GeoTrou, απλά με έκανες να επιβεβαιώσω ότι αυτό το κόμικ θα είναι η επόμενη αγορά μου :D

4τομο επιστημονικής φαντασίας;  :wow:

Επεξεργασία από Darrell
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Darrell δεν ξέρω κατά πόσο θα σου αρέσει το συγκεκριμένο. Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω από ένα πραγματικά καλό κόμικ, αλλά ίσως δεν το εκτιμήσεις τόσο. Σε τελική ανάλυση όμως, αφού βρίσκεται φθηνά, μπορείς να του δώσεις μια ευκαιρία. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6107
  • Achievement Points:  841
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Darrell δεν ξέρω κατά πόσο θα σου αρέσει το συγκεκριμένο. Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω από ένα πραγματικά καλό κόμικ, αλλά ίσως δεν το εκτιμήσεις τόσο. Σε τελική ανάλυση όμως, αφού βρίσκεται φθηνά, μπορείς να του δώσεις μια ευκαιρία. :)

Χμμμ γιατί το λες αυτό; :thinking: Εννοείς λόγω ηλικίας ίσως να μην το εκτιμήσω;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Δεν μου αρέσει που το λέω (σιχαίνομαι να αποκαλώ κάποιον «πολύ μικρό για να καταλάβει»), αλλά ναι. Και επίσης λόγω των προηγούμενων αναγνωσμάτων σου, που είναι μάλλον κάπως ανάλαφρα. Ωστόσο, μπορείς άνετα να το διαβάσεις τώρα και μετά από μερικά χρόνια να το εκτιμήσεις περισσότερο. Πολλές φορές χρειάζεται ένα «μπαμ» σε μικρές ηλικίες για να στραφεί κανείς σε πιο δύσκολα κόμικς/βιβλία.  :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6107
  • Achievement Points:  841
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Δεν μου αρέσει που το λέω (σιχαίνομαι να αποκαλώ κάποιον «πολύ μικρό για να καταλάβει»), αλλά ναι. Και επίσης λόγω των προηγούμενων αναγνωσμάτων σου, που είναι μάλλον κάπως ανάλαφρα. Ωστόσο, μπορείς άνετα να το διαβάσεις τώρα και μετά από μερικά χρόνια να το εκτιμήσεις περισσότερο. Πολλές φορές χρειάζεται ένα «μπαμ» σε μικρές ηλικίες για να στραφεί κανείς σε πιο δύσκολα κόμικς/βιβλία.  :)

Αααα κατάλαβα πώς το εννοείς, ότι η ηλικία μου δεν μου έχει δώσει την ευκαιρία να βιώσω ακόμη κάποια από τα νοήματά του, ώστε να με αγγίξει περισσότερο, έχεις δίκιο :) Τα νοήματα δεν έχω δυσκολία στο να τα αντιλαμβάνομαι, αλλά καλά λες ότι θα το εκτιμήσω καλύτερα σε μεγαλύτερη ηλικία :) Μάλλον θα του δώσω μια ευκαιρία τώρα και μια άλλη ευκαιρία στο μέλλον :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25033
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6209 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Ξεκίνησα να διαβάζω αυτό το κόμικ με χαμηλές προσδοκίες. Κι αυτό λόγω των μικτών σχολίων που ειχε στο goodreads. Οι προσδοκίες χαμηλώσαν κι άλλο μετά την παρουσίαση, οπου η μεταφράστρια εξήγησε το ποσο δυσκολεύτηκε να μεταφράσει τις λεξιπλασίες και να κάνει το κείμενο να χωρέσει στα μπαλονάκια.

 

Παρ όλα αυτά ήταν ενα εξαιρετικό κόμικ! Το απόλαυσα απ την πρώτη έως και την τελευταία σελίδα. Η κριτική του geotrou με καλύπτει απόλυτα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52802
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το εξώφυλλο του δεύτερου τόμου της τριλογίας, ο οποίος αναμένεται να κυκλοφορήσει τέλος του χρόνου. Ελπίζω ο πρώτος να πήγε καλά και μέσα στο '17 να δούμε στα ελληνικά και την συνέχεια  :)

 

post-10460-0-65075900-1466695966_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28693
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4805 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ξεκίνησα να διαβάζω αυτό το κόμικ με χαμηλές προσδοκίες. Κι αυτό λόγω των μικτών σχολίων που ειχε στο goodreads. Οι προσδοκίες χαμηλώσαν κι άλλο μετά την παρουσίαση, οπου η μεταφράστρια εξήγησε το ποσο δυσκολεύτηκε να μεταφράσει τις λεξιπλασίες και να κάνει το κείμενο να χωρέσει στα μπαλονάκια.

 

Παρ όλα αυτά ήταν ενα εξαιρετικό κόμικ! Το απόλαυσα απ την πρώτη έως και την τελευταία σελίδα. Η κριτική του geotrou με καλύπτει απόλυτα!

Οι λεξιπλασίες αυτες ξερουμε αν περιλαμβανουν και λογοπαιγνια που πιθανως χαθηκαν ή αφορα μονο καινουργιες λεξεις οπως τα "νεκροθλια" που αναφερει στην παρουσιαση ο μακης;

 

Το εξώφυλλο του δεύτερου τόμου της τριλογίας, ο οποίος αναμένεται να κυκλοφορήσει τέλος του χρόνου. Ελπίζω ο πρώτος να πήγε καλά και μέσα στο '17 να δούμε στα ελληνικά και την συνέχεια  :)

 

attachicon.gifClom_jkWkAABpnk.jpg

Ειναι αυτοτελείς οι τόμοι παρολα αυτα;

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3769 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κοίτα περιλαμβάνουν λογοπαίγνια όπως μας είπαν και είδαμε κιόλας κατά την παρουσίαση. Στην αρχή του κόμικ μόνο για να μη γίνει spoiler μας είπαν για αυτό ως παράδειγμα  δες -> το Knife o clock το έκαναν Μαχερομπ-ΩΡΑ που έχει νόημα.

 

Ναι έχουν αυτοτέλεια, αν και προσωπικά περιμένω και κάποιου είδους ολοκλήρωση στο τέλος της σειράς

 

Οι λεξιπλασίες αυτες ξερουμε αν περιλαμβανουν και λογοπαιγνια που πιθανως χαθηκαν ή αφορα μονο καινουργιες λεξεις οπως τα "νεκροθλια" που αναφερει στην παρουσιαση ο μακης;

 

Ειναι αυτοτελείς οι τόμοι παρολα αυτα;

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28693
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4805 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Α το μετέτρεψαν σε κάτι αντίστοιχο και δε μετέφρασαν ξερά το λογοπαίγνιο σε "ωρα μαχαιριών/ωρα να βρέξει μαχαίρια". Οπως έκανε και ο τερζο με τα ακρωνύμια των αρχηγών των μικρών εξερευνητών και τα παιδιά της ομάδας του Περτουιλαμπι :)

Κουλ,κουλκουλκουλ, έφυγαν και οι λίγοι ενδοιασμοί που είχα να πάρω την ελληνική εκδοση :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21721
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4390 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Το κομικ αυτο το διαβασα οπως τρωω ενα πιατο φασολακια. Ανορεχτα και ανυπομονωντας να φτασω στο τελος.

 

Τωρα που εγραψα το ομολογουμενως ευρηματικο μου αστειο, ας γραψω και κατι τις πιο "σοβαρο" για το κομικ γιατι πιστευω οτι το αξιζει.

 

Η αληθεια ειναι οτι το ξεκινησα με τις καλυτερες προθεσεις, εχοντας ακουσει τοσο καλα λογια και εχοντας ξεφυλλισει το κομικ και παρατηρησει το πολυ ωραιο σχεδιο. Επισης μου εκαναν θετικη εντυπωση διαφορα απο τα στοιχεια του φανταστικου κοσμου του κομικ, οπως οτι τα παιδια φτιαχνουν τους γονεις ή το μαμασυλο. Παρολα αυτα πριν φτασω καν στην μεση αρχισα να βαριεμαι καθως κατα την γνωμη μου οι χαρακτηρες ηταν λιγο ανευροι, ιδιαιτερα ο πρωταγωνιστης. Ακομα, η δομη των κεφαλαιων απο ενα σημειο και μετα ηταν αρκετα επαναλαμβανομενη "ξυπνημα-περιπετεια-τροχος-υπνος". Επισης η κεντρικη ιδεα εφηβοι-που-προσπαθουν-να-γλιτωσουν-απο-κατι (πολλοι λενε οτι εν προκειμενω προκειται για την ενηλικιωση, αλλα προσωπικα δεν καταλαβα κατι τετοιο) την εχουμε δει τοσες φορες που ειλικρινα η αναγνωση του μου φανηκε σαν να αλλαζεις το περιτυλιγμα απο ενα προιον και να το λανσαρεις για καινουριο. Μαλιστα σκεφτομουν αλλα κομικς με εφηβικη θεματολογια και στο μυαλο μου ηρθε η Μαυρη Τρυπα που παρολο που δεν με ξετρελανε το θεωρω μια πολυ πιο πετυχημενη εφηβικη ιστορια. Σιγουρα επισης δεν βοηθησαν στο να μου αρεσει οι μονολογοι του ηρωα οι οποιοι μου φανηκαν ανιαροι.

 

Γενικα ειναι ενα ενδιαφερον κομικ που εχει καποια καλα στοιχεια, αλλα δεν μπορω να πω οτι μου αρεσε και σιγουρα δεν θα το ξαναδιαβαζα :)

 

kwtsoκλιμακα 5/10 :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28721
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Τελικά είναι αυτοτελές όπως αναγράφει το πινακάκι ή μέρος μίας ενιαίας τριλογίας; Είναι απαραίτητη η ανάγνωση των άλλων δυο τόμων για την ολοκληρωμένη και πλήρη κατανόηση του;

 

Άσχετο, αλλά στην πινακίδα των εξωφύλλων του παρόντος υπάρχει και ένα 0 το οποίο στερείται περιεχομένου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

@kwtsos Είσαι για φτύσιμο. Όχι μόνο γιατί δεν σου άρεσε το εν λόγω κόμικ, αλλά και γιατί δεν εκτιμάς τα φασολάκια. Πραγματικά απορώ πώς εμείς οι δύο δεν έχουμε σφαχτεί από τις τόσο διαφορετικές απόψεις που έχουμε.  :bash:

 

@Yoshi Είναι αυτοτελές μέσα σε μια ενιαία τριλογία. :P Βέβαια οι άλλοι δύο δεν έχουν βγει και πιθανώς να απαντούν σε ορισμένα ερωτηματικά του πρώτου τόμου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28440
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4573 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Αχχχχ ατιμη Κωτσοκλιμακα... τα καλυτερα κομικ χαντακωνεις  :sad1:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

:P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5402 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Το κομικ αυτο το διαβασα οπως τρωω ενα πιατο φασολακια. Ανορεχτα και ανυπομονωντας να φτασω στο τελος.

 

 

 

αν εβαζες λιγη φετα πανω του;;;;

 

post-10513-0-14291200-1468606665_thumb.jpg

 

:P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21721
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4390 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

αν εβαζες λιγη φετα πανω του;;;;

 

ORAMAXERION_0001.jpg

 

:P

:lol:

 

Νοστιμο τυρι αλλα δεν κανει και θαυματα :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76868
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5861 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καινουριο, φρέσκο.  Δημιουργει ένα άλλο κόσμο, μια άλλη γλώσσα, που αν αφεθεις, την αντιλαμβάνεσαι  ως κατι οικειο. Τρεις έφηβοι που προσπαθουν να ξεφύγουν από ένα κόσμο στον οποίο ασφυκτιούν, για διαφορετικό λόγο ο καθένας.

Χιλιοειπωμένη υπόθεση; Μπορεί. Αλλά εκεί είναι κι η πρόκληση – να παρεις  κατι κλασσικό και να το αποδώσεις με μια νέα μορφή, ολοκληρωμένη. Και με υπέροχο σχεδιο!

Με απορρόφησε από την πρώτη σελίδα και με βύθισε σ αυτόν τον αντεστραμμενο κόσμο, πολύ πιο έντονο στην ψυχεδέλεια του (κι επίκαιρο) από τον κόσμο της Αλίκης στη χώρα των θαυματων (σορυ για την ιεροσυλια :P )
Αντίθετα με τον Κωτσο, εκτίμησα την κυκλική αφήγηση και το τέλος της κάθε μέρας με τον τροχό – το θεωρώ επιτυχημένο τέχνασμα του δημιουργου να διατηρήσει σταθερό ρυθμό στο κόμικ και να μην αφήσει τους αναγνώστες να «χαθουν» μες στον σουρρεαλιστικό κόσμο της ωρας των μαχαιριων.
Ο συμβολισμος των αντικειμένων – θεών αρχικά δε μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση από μόνος του (ως σχόλιο για την καταναλωτική κοινωνία), αλλά η ένταξή του στον υπόλοιπο κόσμο ήταν τόσο αρμονική που τελικά μου άρεσε. Περιμένω στη συνέχεια να τους δώσει παραπάνω προεκτάσεις.
Από τις καλύτερες ιδέες του κόμικ θεωρώ το μαμασυλο , για τις μαμαδες που καταλήγουν εκεί  όταν χανουν τη χρησιμότητα τους
Ανυπομονώ για τους επόμενους τόμους!

 

:beer:
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3418 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Το διάβασα και δεν με τράβηξε ιδιαίτερα. Το σταματούσα συνεχώς και το τελείωσα λίγο ζορισμένα. 

 

Δεν το λέω κακό, δεν θα το πω σίγουρα κάτι ιδιαίτερο. Αλλά το στυλάκι αυτό με τις πάμπολλες μεταφορές και αλληγορίες με κουράζει και το συγκεκριμένο το έκανε υπέρ του δέοντος. Σίγουρα αυτή είναι η ταυτότητα του αλλά αν δεν σου κάνει κλικ μπορεί να γίνει εξαιρετικά ανιαρό και απροσδιόριστο.

 

Ειδικά το όλο κόνσεπτ με τις συσκευές και τα αντικείμενα - θεούς μου φάνηκε, αντιγράφοντας τα λόγια του Clark Heinrich, "too abstract for it's own good".

 

Δεν νομίζω να το ξαναδιαβάσω ή να το προτείνω γενικώς, σίγουρα δεν θα επιλέξω τα επόμενα.

 

Πάντως είναι καλό το ότι ο Davis έχει ποικιλία θεματολογικά και σχεδιαστικά μιας και ο Κιχώτης και η ώρα των μαχαιριών απέχουν πολύ. Περιμένω μήπως βγάλει στο μέλλον κάτι που να με τραβήξει. 

 

Edit: Ή πολύ απλά προσπεράστε το παραπάνω μπλα μπλα και μείνετε στην φράση "έκοψα λιγάκι φλέβα"

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28693
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4805 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Διαβασα και γω το εν λογω κομικ,καθως και τον καινουργιο τομο με τη συνεχεια (και τους δυο μονοκοπανια -και σιγουρα κατι λεει αυτο απο μονο του-,τον ενα στο τρενο για αθηνα/comicdom, τον αλλο στο τρενο της επιστροφης). Πολυυυυυυ ιδιαιτερο (με την καλη εννοια) κομικ,δεν ξερω υπο ποιων ουσιων την επήρεια βρισκόταν ο δημιουργός όταν το φτιαχνε :P

Aλληγορίες και μεταφορές παντού σε μια παραξενη ιστορια εφηβικης αναζητησης και ολα παρουσιαζονται σαν να ειναι γνωστα, υπαρχει μηδενικο σχεδον setting για τον αμυητο σε αυτον τον νεο κόσμο. Αυτο ισως ειναι και το μοναδικο αδυναμο σημειο του κομικ μιας και δε φροντιζει να κρατησει το ενδιαφερον σου ψηλα με το να σου δινει ποτε ποτε καποιες εξηγησεις. Σαν να παρακολουθεις ενα μαθημα που αρνειται ο καθηγητης να δεχτει ερωτησεις την ωρα που δεν εχεις καταλαβει τα βασικα.. Δηλαδη οσο και αν ενθουσιαστηκα στην αρχη, καπως ζοριστηκα μετα να διατηρησω τον ενθουσιασμο αυτο οταν δεν εβλεπα αλλαγή. Μου αφησε ομως καλη αισθηση συνολικα κι ας με κουρασε λιγο παραπανω απο αλλα κομικ.

 

Ο δευτερος τομος δινει αρκετες πληροφοριες παραπανω για το παρελθον των χαρακτηρων και το συμπαν γενικοτερα και ελαττωνει τη συγχυση που νιωθεις μετα τον πρωτο. Πλεον νιωθω οτι εχω μπει για τα καλα στην ιστορια και περιμενω το τριτο μερος για να δω που θα καταληξει ολη αυτη η περιπετεια!

 

συμπερασμα: πολυ καλο κομικ αλλα σε καμια περιπτωση δε θα το θεωρουσα αυτοτελες. Εκτος αν θεωρειται αυτοτελης και ο πρωτος τομος του αρχοντα: αν υπαρχει καποιος που ειπε "Το βιβλιο δειχνει οτι αυτοι ξεκινουν ενα ταξιδι με προορισμο το βουνο του χαμού και τελειωνει ουτε στα μισα του ταξιδιου αυτου. Το βιβλιο που μολις διαβασα ειναι αυτοτελες και μπορω να μη διαβασω ποτε τα 2 επομενα,γιατι στην τελικη τι με νοιαζει να μαθω τι εγινε με το δαχτυλιδι και τον πολεμο;" ας  σηκωσει το χερι  :doctor:  :P

 

βαθμολογια 1ου τομου πριν το διαβασμα του 2ου: 7/10

βαθμολογια 2ου τομου: 8,5/10

βαθμολογια 1ου τομου μετα την αναγνωση του δευτερου 8/10

συνολο: καλυτερα να τα διαβασει κανεις και τα 3 μαζι/ 10 :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9587
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5458 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Μήπως από τη στιγμή που δεν είναι αυτοτελή θα έπρεπε να είναι στην ίδια παρουσίαση με την Κόρη του ανοιχτηριού; Ή τουλάχιστον να προστεθεί το link στο πρώτο post; :beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104474
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6037 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Η κόρη του ανοιχτηριού, απ΄ότι έχω καταλάβει, ανήκει μεν στο ίδιο περιβάλλον, αλλά δεν είναι συνέχεια της ώρας των μαχαιριών. Αναφέρεται στην ιστορία ενός από τους ήρωες του βιβλίου. Άρα σωστά έχει την δική του παρουσίαση. Το link ναι, θα προστεθεί. :)

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28693
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4805 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Είναι συνέχεια της ιστοριας του πρώτου αλλά το πρωτο μισο του τόμου είναι το "origin" του ενος χαρακτήρα.Δεν είναι δηλαδή τοσο Prequel,οσο ο,τι έχει ενα πρωτο μέρος "Flashback"

Οπως δηλαδή η τριτη ταινία του άρχοντα ξεκιναει με το οριτζιν του Γκόλουμ!

Τι έχω πάθει με τον άρχοντα σε αυτό το θέμα;; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6399
  • Reputation:   63248
  • Achievement Points:  6463
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ξέρει κανείς για ποιο λόγο ο τίτλος στα ελληνικά έγινε η ώρα των μαχαιριών;  :blob3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Πώς ακριβώς θα μετέφραζες το Motherless Oven; Φούρνος χωρίς μάνα; Ορφανός φούρνος; Σαν ταινία του Ξανθόπουλου ακούγεται. :P

Πάντως απ' ότι βλέπω και στα γαλλικά αντίστοιχα έχει αποδοθεί ως L'heure des lames. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.