Μετάβαση στο περιεχόμενο

JE SUIS LEGION (I AM LEGION) [ FABIEN NURY, JOHN CASSADAY ]


Dredd

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

IALCover_zoomed.jpg

 

 

Β' Παγκόσμιος Πόλεμος. 1942. Αγγλία. Ένας φαλακρός μεσόκοπος δεμένος σε μια καρέκλα. Κάποιος πίνει μπροστά του ένα ποτήρι πολύ ακριβό κονιάκ. Του ανακοινώνει ότι θα τον σκοτώσει. Ή μάλλον, δεν θα τον σκοτώσει ακριβώς. Πιο σωστά, θα του χαρίσει την αιώνια ζωή.......

 

Την ίδια στιγμή, η Βρεταννική αντικατασκοπεία μαθαίνει για ένα υπερ-όπλο των Ναζί. Πρόκειται για ένα δεκάχρονο κοριτσάκι από τη Ρουμανία το οποίο έχει την δύναμη να ελέγχει οποιοδήποτε ον έχει δοκιμάσει, έστω και μία σταγόνα από το αίμα της.....

 

 

IamLegion-US_light_AD-1low_big.jpg  IamLegion-US_light_AD-3low_big.jpg

 

 

Εκπληκτικό comic, το οποίο, έχει σχεδόν τα πάντα. Μυστήριο, ατμόσφαιρα, υπερφυσικό, αγωνία, εγκλήματα, γνωστές προσωπικότητες της εποχής, εκπληκτικό σχέδιο, κομάντος, βρικόλακες, Ναζί, ανατροπές μέχρι και το τελευταίο panel. Η πλοκή του σε συνδυασμό με επιβλητικό σκίτσο σε κρατάει στην τσίτα μέχρι και την τελευταία σελίδα. Δεν θα δώσω περισσότερες πληροφορίες για την ιστορία, γιατί πιστεύω ότι πρέπει να το διαβάσουν όλοι χωρίς καθόλου spoilers.

 

 

t01.jpg  v55Z2.jpg

 

 

Την ιστορία την έχει γράψει, εμπνευσμένα και μαεστρικά, ο Fabien Nury, o οποίος μας έχει δώσει και την σειρά W.E.S.T. η οποία έχει πάρει πολύ καλές κριτικές και στα αγγλικά έχει μεταφραστεί ως SPOOKS από την Cinebook. Σχέδιο και μελάνια ο αγαπημένος John Cassaday (Astonishing X-Men, Planetary, Marvel Star Wars) δίνει τα ρέστα και δημιουργεί τις προϋποθέσεις για να βυθιστείς στην επιβλητική ατμόσφαιρα του βιβλίου.

 

 

t3.jpg  t06.jpg

 

 

Είχα καιρό να ενθουσιαστώ τόσο πολύ με κάποιο comic. Ένα άνετο, χορταστικό και αντάξιο της ποιότητας του 9/10. Μην το χάσετε!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το πρώτο άλμπουμ είχε βγει από την DC το 2004. Μετά από χρόνια, όταν συνεχίστηκε η σειρά μετά από απανωτές καθυστερήσεις, η συμφωνία της Humanoids με την DC είχε εκπνεύσει, οπότε συνεργάστηκαν με την Devil's Due, η οποία έσπασε τα 3 άλμπουμ σε 6 τεύχη όταν ξεκίνησε να το βγάζει το 2009.

 

Πάντως ως σειρά είναι πρωτίστως γνωστή και προμοταρισμένη και από την ίδια την Humanoids ως I Am Legion και όχι με τον γαλλικό τίτλο της. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Πάντως ως σειρά είναι πρωτίστως γνωστή και προμοταρισμένη και από την ίδια την Humanoids ως I Am Legion και όχι με τον γαλλικό τίτλο της. :)

 

Από γαλλικά ξέρω το femme fatale και από εκεί και πέρα το χάος  ;)

 

Μήπως δεν κολλάει εδώ η παρουσίαση και πρέπει να πάει στα Αμερικάνικα;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Μια χαρά είναι εδώ, το πρωτότυπο κόμικ είναι γαλλικής παραγωγής. Όσον αφορά το όνομα, η Les Humanoïdes Associés χρησιμοποιούσε κανονικά τον γαλλικό τίτλο. Η (θυγατρική) Humanoids προφανώς προωθούσε τον αγγλικό, αφού απευθύνεται σε αγγλόφωνο κοινό.

Όταν εγώ το είχα ξεκινήσει, δεν μου είχε κάνει κλικ. Με την παρουσίαση αυτή όμως, θα του δώσω μια δεύτερη ευκαιρία.

Να σημειώσω ότι ο Cassaday βραβεύτηκε με Eisner για τη δουλειά του στο κόμικ αυτό και τα Astonishing X-Men και Planetary.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Στην Γαλλία ναι, χρησιμοποίησε τον Γαλλικό τίτλο. Αλλά θα μπορούσες να βάλεις πρώτο τον Αγγλικό και να είσαι πάλι σωστός. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Η κουβέντα με τους τίτλους μπορεί να τραβήξει πολύ. :P

Προσωπικά, νομίζω ότι αυτός είναι ο πιο «σωστός» τρόπος και στο ίδιο συμπέρασμα καταλήξαμε και στο Κεντρο Ελέγχου. Βέβαια και αυτό που λες, λάθος δεν είναι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Δεν σου λέω για τον τρόπο που καταχωρούνται γενικά στο φόρουμ, αλλά πως η ιστορία του ίδιου του τίτλου κάνει δόκιμο και τον άλλο τρόπο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το τελειωσα χτες και ηταν αρκετα καλο κομικ... Δραση, κατασκοπια, μυστηριο, ναζι και μεταφυσικα φαινομενα συνδιαζονται με ωραιο αλλα πολυπλοκο τροπο που ισως κουρασει... Σε αυτο ισως φταινε και οι πολλοι χαρακτηρες αλλα και η αλλαγη του χωρου δρασης που ειναι υπερβολικα συχνο φαινομενο...

 

 

Μου εμεινε ομως μια απορια στο κομικ. Σελ 22 επανω...

 

 

Αυτο γιατι το κανει? εχω μια εξηγηση αλλα δεν ειναι καλη

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

.......που ισως κουρασει... Σε αυτο ισως φταινε και οι πολλοι χαρακτηρες αλλα και η αλλαγη του χωρου δρασης που ειναι υπερβολικα συχνο φαινομενο...

 

Αυτό που για εμένα ήταν περίεργο (ίσως όχι τόσο περίεργο αλλά σίγουρα ασυνήθιστο) ήταν ότι μερικές φορές άλλαζε περιοχές, χαρακτήρες και πλοκή χωρίς να το σηματοδοτεί, ακόμα και στη μέση μιας σελίδας. Αυτό σε μπέρδευε λίγο.

 

 

 

 

Μου εμεινε ομως μια απορια στο κομικ. Σελ 22 επανω...

 

 

Αυτο γιατι το κανει? εχω μια εξηγηση αλλα δεν ειναι καλη

 

Δεν ανεβάζεις καμιά photo γιατί δεν το έχω πρόχειρο εδώ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

μπορώ να πω πως δεν με μπέρδευε, αλλά με κούραζε

 

 

 

στη σελίδα 22 είναι εκεί που κόβει το δάχτυλο του

 

 

 

.......που ισως κουρασει... Σε αυτο ισως φταινε και οι πολλοι χαρακτηρες αλλα και η αλλαγη του χωρου δρασης που ειναι υπερβολικα συχνο φαινομενο...

 

Αυτό που για εμένα ήταν περίεργο (ίσως όχι τόσο περίεργο αλλά σίγουρα ασυνήθιστο) ήταν ότι μερικές φορές άλλαζε περιοχές, χαρακτήρες και πλοκή χωρίς να το σηματοδοτεί, ακόμα και στη μέση μιας σελίδας. Αυτό σε μπέρδευε λίγο.


 

 

Μου εμεινε ομως μια απορια στο κομικ. Σελ 22 επανω...


Αυτο γιατι το κανει? εχω μια εξηγηση αλλα δεν ειναι καλη

 

Δεν ανεβάζεις καμιά photo γιατί δεν το έχω πρόχειρο εδώ...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Δύο είναι οι δικές μου εξηγήσεις με πολύ πιο πιθανή την πρώτη. Στην σελίδα 12 που κατέβηκε με το σκοινί χωρίς γάντι ή οτιδήποτε τον βλέπουμε να τραυματίζει πολύ το χέρι του. Ίσως ο τραυματισμός στον δείκτη ήταν τόσο σοβαρός (είναι άλλωστε το μόνο δάκτυλο που στο κεντρικό καρέ της πρώτης γραμμής της σελίδας 22 φαίνεται τραυματισμένο/μαυρισμένο) και να αναγκάστηκε να το κόψει γιατί χειροτέρευε.

 

Η δεύτερη εξήγηση ήταν μια μορφή αυτοτιμωρίας για αυτό που αναγκάστηκε να κάνει στον παιδικό του φίλο. Αλλά αυτό ήταν περισσότερο wild guess, οπότε μένω στην πρώτη υπόθεση.

 

Αυτο γιατι το κανει? εχω μια εξηγηση αλλα δεν ειναι καλη

 

Μ'άρεσε αυτό το κόμικ. Είναι πάνω σε εποχή που με ιντριγκάρει πολύ (μεσοπόλεμος - Β.Π.Π.) με κατασκοπία, δολοπλοκία και δεν συμμαζεύεται. Αυτό ίσως είναι και το μοναδικό κακό του, ότι όντως από ένα σημείο και μετά δεν συμμαζεύεται. Πολλοί χαρακτήρες, πολλά σημεία ανεξήγητα κατά την διάρκεια, πολλές διαφορετικές ιστορίες και απότομες εναλλαγές μεταξύ των ακόμα και ανά 2-3 σελίδες. Δεν κρατάει καλά την ροή. 

 

Και το τέλος είχε ανακατατάξεις και twist αλλά και αυτό φαίνεται ότι μαζεύτηκε κάπως άτσαλα (ειδικά στο σχέδιο με τον Χίτλερ). Ή από την άλλη θα έλεγα ότι μαζεύτηκε πολύ βολικά. Και εδώ αναρωτιέμαι τι συμβαίνει και πολλά όμορφα και καλοστημένα κόμικ το χαλάνε λίγο πριν το τέλος. Τέλος πάντων. Το σχέδιο κινηματογραφικό και φωτογραφικό σε μερικά σημεία, μ'άρεσε πολύ και ταίριαζε. Ωραίος ο Cassaday. 

 

Γουστάρετε ξυλίκι επιπέδου, backstabbing και βρικόλακες με φόντο την Ευρώπη του 1942; Ορμήξτε. 

 

Λεγεώνα με λένε, γιατί είμαστε πολλοί. [Μάρκ. 5,1-20 και 9,14-29/ Ματθ. 8,28-34 και 16-17/ Λουκ. 8,26-39 και 9,37-42]

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8659
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5425 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Το πηρα φετος το καλοκαιρι προσφορα το συγκεκριμενο απο τα public και χαιρομαι που διαβαζω απο καλα εως πολυ καλα λογια γιατι ηταν καθαρα impulse buy για μενα.Το σχεδιο του Cassaday παντως φαινεται πολυ ωραιο και ασυνηθιστα προσεγμενο μπορω να πω ειδικα αμα το συγκρινω με καποιες απο τις πιο προσφατες δουλειες του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Για μένα το σχέδιο του Cassaday είναι το βασικό πρόβλημα της δουλειάς αυτής (σύμφωνα με τα γούστα μου). Είναι εντελώς ξένο προς τα BD και προς το σενάριο του Nury. Βέβαια τότε ακόμα ο Nury δεν το είχε καταλάβει, αλλά πλέον πιστεύω ότι οι δουλειές του απογειώνονται με πιο κόμικ σχέδιο (Tyler Cross, Silas Corey).

 

Αν το συνηθίσει κάποιος βέβαια ταιριάζει απόλυτα, αλλά εμένα να πω την αλήθεια με δυσκολεύει να το συνηθίσω σε BD.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.