Μετάβαση στο περιεχόμενο

2nd AthensCon [ 3 - 4/12/2016 @ Tae Kwon Do ]


totally_wired

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31022
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  131
  • Reputation:   795
  • Achievement Points:  131
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3201 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1.Tο οτι εγω μπορει να ζοριζομαι να βαλω βενζινη στο αμαξι δεν κανει την τιμη ενος καινουργιου αυτοκινητου καλης εταιριας τσιμπημενη :)

2.Αλλο το "μου φαινεται κατι τσιμπημενο,ακριβο κλπ" και αλλο το "τα αξιζει μεν,αλλα δεν το ποθω τοσο/εχω κανει αλλο προυπολογισμο/προεχει το γεμισμα των ραφιων της βιβλιοθηκης μου και μετα θα παρουν σειρα και οι τοιχοι κλπ" :)

 

:beer:

Δε μου έδωσες να καταλάβω κάτι νέο, γιατί αυτό ακριβώς θέλω να πω κι εγω. Μου φάνηκε τσιμπημενη για προσωπικούς λόγους. Άλλωστε δεν μαζεύω σκιστα συνεχως για να ξέρω πού πρέπει να κυμαίνονται οι τιμές ενός σκίτσου σε Κον. Και όπως προαναφέραμε, οθτε καν κατεκρινα τον καλλιτέχνη. Στη θέση του Τσελονι εγώ θα ζητούσα πιο πολλά. Για την ώρα όμως κοιτώ ως αυτός που δεν μπόρεσε να το πάρει αυτό που πραγματικά αξιζε, δηλαδή φουλ ολόκληρος μελανωμενους χαρακτήρας, επειδή η τιμή ήταν αρκετά τσιμπημενη για τη ΔΙΚΉ του τσεπη.

 

Και για να μη συγχέετε, εγώ διαφωνω με τον Άγγελο στο ότι τα σκίτσα δεν άξιζαν όσο τα είχε ο τσελονι. Και εκατό να τα είχε ο τσελονι, αν είχα θα τα έπαιρνα καμία δεκαριά, λεφτα να υπάρχουν. Μη σου πω θα έπαιρνα και κανένα οριτζιναλ εξώφυλλο αν είχε. Ό τι αντέχει ή τσέπη. Δυστυχώς :lol:

Επεξεργασία από Alucard
  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5997
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3041 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Μιας και είμαι από αυτούς που "αγόρασαν" σχεδιάκι νομίζω οτι μπορώ να καταθέσω άποψη.

Θεωρώ σωστό να υπάρχει αντίτιμο ακόμα και για την υπογραφή - τουλάχιστον πέραν των 3-4 -  με το σκεπτικό ότι δημιουργούμε μια υπεραξία στο τευχάκι που μας υπογράφουν, άρα γιατί θα πρέπει σχεδιαστής-σεναριογράφος να μου υπογράψει 15-20 τευχάκια των 1-2 ευρώ, που εγώ  θα μεταπουλήσω όσο θέλω. Επιπλέον για τα σκιτσάκια, θεωρώ μια συμβολική τιμή αποδεκτή, υπό την έννοια οτι αυτοί που πραγματικά ενδιαφέρονται, μπορουν να έχουν αυτό που θέλουν, χωρίς τις ουρές των "ας παρουμε και 'μεις, τζάμπα είναι", που μπορει να εξαντλούν και τον σχεδιαστή.

Επεξεργασία από ikarukani
  • Like 18
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2122
  • Reputation:   20687
  • Achievement Points:  2157
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4548 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Εγω παντως , που τα βλεπω απο εδω πανω και σας παρακολουθω απο μακρια σε ολα οσα λετε, θα πω οτι μακαρι να ειχα τη δυνατοτητα εστω με 10 ευρω να παρω σχεδιο απο τον Τσελονι. Αρα, σας θεωρω τυχερους. Σε καμια περιπτωση δε βρισκω υπερβολικο ενα τετοιο ποσο, για εναν καλλιτεχνη ευγνωσμενης αξιας, που ηρθε στη χωρα μας, βιοποριζεται απο αυτό, και κανει και εμας ευτυχισμενους. Περαν της μοναδικοτητας που εχει το να σου φτιαξει κατι που εσυ θα του ζητησεις.

 

Οπως εδωσα ενα 10αρικακι (θαρρώ) να παρω εκεινο το υπεροχο εργο με θεμα τη Θεσσαλονικη και το Λευκο Πυργο απο το Μοττουρα τον Μαη στο TheComicCon, ετσι θα εδινα και ενα αντιστοιχο για τον Τσελονι και θα ημουν σαν παιδακι τα Χριστουγεννα, που λεει και το αλλο τοπικ. Αλιμονο, ειναι πλεον αμετρητες οι φορές που πραγματικα "πεταξα" 10 ευρω σε πραγματα, αλλά και σε κομικς, που ουτε καν γνωριζα αν και κατα ποσο θα μου αρεσουν. Και να τα τσιγκουνευομουν γι αυτο το σκοπο? οχι, με τιποτα. Αυτη ειναι φυσικα μια προσωπικη αποψη, ισως χρειαζεται να το δειτε λιγακι και απο μια οπτικη εκεινου που δεν εχει μια τετοια δυνατοτητα ως δεδομενη, πολλές φορες χρειαζεται να μας λειψει κατι για να το εκτιμησουμε στην πραγματικη του αξια. :)

 

p.s. σας ευχαριστουμε για τα infos, μετριάζεται ετσι η αποσταση και η μη παρουσια οσων απεχουμε χιλιομετρικα!

  • Like 21
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3268
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  94
  • Reputation:   691
  • Achievement Points:  94
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6097 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Έχω γράψει και στο παρελθόν ότι οι πάπιες και τα ποντίκια με αφήνουν αδιάφορο. Φροντίζω όμως όποιος καλεσμένος έρχεται από το εξωτερικό, είτε στο comicdom είτε οπουδήποτε, να έχω κάτι δικό του, όσο πιο κοντά στα γούστα μου γίνεται. Του Τσελόνι λοιπόν πήρα το μόνο μη ντισνεϊκό που μπόρεσα να βρω εγκαίρως, το "The Kite Runner", το οποίο είναι καταπληκτικο και το συνιστώ ανεπιφύλακτα στον οποιονδήποτε, είτε διαβάζει υπερηρωϊκά, είτε ντίσνεϋ, είτε μάνγκα, είτε οτιδήποτε. Πήγα στον πάγκο του το Σάββατο το απόγευμα, δεν θυμάμαι ώρα ακριβώς. Πάντως το σκηνικό "από δω και πέρα στα σκετσάκια κάνουν 5€" είχε ξεκινήσει σίγουρα.

 

Δίνοντάς του λοιπόν το τομάκι για να το υπογράψει και λέγοντας του ότι μου άρεσε πολύ, ήταν φοβερή η ιστορία από μόνη της αλλά και το σχέδιο του "έδεσε" πραγματικά και την απογείωσε και ότι και το χρώμα ήταν ακριβώς αυτό που έπρεπε, ξεκίνησε μόνος του, χωρίς να του το ζητήσω, να μου κάνει quick sketch στην πρώτη λευκή σελίδα του τόμου. Με ρώτησε μάλιστα αν θέλω κάποιον από τα πρόσωπα της ιστορίας συγκεκριμένα και του είπα να σχεδιάσει ότι θέλει αυτός. Μου έκανε λοιπόν ένα Ντόναλντ, ίσως γιατί ήθελε να κάνει αντίθεση με την τραγική ιστορία, είτε γιατί του ήταν πιο εύκολο, δεν ξέρω. Ξέρω όμως ότι δεν έκανε καμία κουβέντα για φράγκα.

Ο Νίκος Κούτσης όταν παρουσίαζε τον Έρικ Λάρσεν μίλησε για κάτι που είχε διαβάσει στο ίντερνετ και ζήτησε από τον Λάρσεν να το επιβεβαιώσει: σε ένα συνέδριο, o Λάρσεν είχε δώσει μια ορίτζιναλ σελίδα του savage dragon σε έναν φαν δωρεάν. Ο Λάρσεν το επιβεβαίωσε λέγοντας ότι ο συγκεκριμένος φαν του είχε φέρει κάποια κόμικς για να υπογράψει, είδε την ορίτζιναλ σελίδα πάνω στον πάγκο του, αναγνώρισε από ποιό τεύχος ήταν και είπε λυπημένα, "δυστυχώς τα οικονομικά μου ποτέ δεν θα μου επιτρέψουν να αγοράσω original art". Και ο Λάρσεν την έβγαλε και του την έδωσε επί τόπου δωρεάν!

 

Τα γράφω όλα αυτά για να γίνει διακριτή η διαφορά ανάμεσα στον πραγματικό φαν που στηρίζει τη δουλειά του καλλιτέχνη με ότι τρόπο μπορεί και σε αυτόν που τυχαίνει να βρίσκεται εκείνη την ώρα εκεί και να λέει "αφού τσάμπα είναι, θέλω κι εγώ". Μάλιστα θεωρώ ότι είναι "υποχρέωσή" μας, εμάς που διαβάζουμε κόμικς και οργανωνόμαστε σε κοινότητες σαν το greek comics να "προστατέψουμε" τους καλλιτέχνες από τους "αφού είναι τσάμπα θέλω κι εγώ" εξηγώντας τους όποτε μπορούμε και με όποιον τρόπο μπορούμε ότι και το να ζωγραφίζεις μίκυ μάου είναι βιοποριστικό επάγγελμα. Το σύμπαν θα συνωμοτήσει για τα υπόλοιπα... :)

  • Like 30
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3419 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

 

attachicon.gif02.JPG

Το Δέντρο από τον «Άρχοντα των δαχτυλιδιών», με την υπογραφή της εταιρείας Cap Cap,

δεσπόζει στο κέντρο του AthensCon

 

 

Μαχαιριά στην καρδιά ήταν αυτό κυρία Δαλιάκα.  :collapse: Ανοίγουμε και κανένα βιβλίο πριν το ρεπορτάζ γιατί σας διαβάζουν και ευπαθείς πληθυσμοί. 

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85704
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4205 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Έχω γράψει και στο παρελθόν ότι οι πάπιες και τα ποντίκια με αφήνουν αδιάφορο. Φροντίζω όμως όποιος καλεσμένος έρχεται από το εξωτερικό, είτε στο comicdom είτε οπουδήποτε, να έχω κάτι δικό του, όσο πιο κοντά στα γούστα μου γίνεται. Του Τσελόνι λοιπόν πήρα το μόνο μη ντισνεϊκό που μπόρεσα να βρω εγκαίρως, το "The Kite Runner", το οποίο είναι καταπληκτικο και το συνιστώ ανεπιφύλακτα στον οποιονδήποτε, είτε διαβάζει υπερηρωϊκά, είτε ντίσνεϋ, είτε μάνγκα, είτε οτιδήποτε. Πήγα στον πάγκο του το Σάββατο το απόγευμα, δεν θυμάμαι ώρα ακριβώς. Πάντως το σκηνικό "από δω και πέρα στα σκετσάκια κάνουν 5€" είχε ξεκινήσει σίγουρα.

 

Δίνοντάς του λοιπόν το τομάκι για να το υπογράψει και λέγοντας του ότι μου άρεσε πολύ, ήταν φοβερή η ιστορία από μόνη της αλλά και το σχέδιο του "έδεσε" πραγματικά και την απογείωσε και ότι και το χρώμα ήταν ακριβώς αυτό που έπρεπε, ξεκίνησε μόνος του, χωρίς να του το ζητήσω, να μου κάνει quick sketch στην πρώτη λευκή σελίδα του τόμου. Με ρώτησε μάλιστα αν θέλω κάποιον από τα πρόσωπα της ιστορίας συγκεκριμένα και του είπα να σχεδιάσει ότι θέλει αυτός. Μου έκανε λοιπόν ένα Ντόναλντ, ίσως γιατί ήθελε να κάνει αντίθεση με την τραγική ιστορία, είτε γιατί του ήταν πιο εύκολο, δεν ξέρω. Ξέρω όμως ότι δεν έκανε καμία κουβέντα για φράγκα.

 

Ο Νίκος Κούτσης όταν παρουσίαζε τον Έρικ Λάρσεν μίλησε για κάτι που είχε διαβάσει στο ίντερνετ και ζήτησε από τον Λάρσεν να το επιβεβαιώσει: σε ένα συνέδριο, o Λάρσεν είχε δώσει μια ορίτζιναλ σελίδα του savage dragon σε έναν φαν δωρεάν. Ο Λάρσεν το επιβεβαίωσε λέγοντας ότι ο συγκεκριμένος φαν του είχε φέρει κάποια κόμικς για να υπογράψει, είδε την ορίτζιναλ σελίδα πάνω στον πάγκο του, αναγνώρισε από ποιό τεύχος ήταν και είπε λυπημένα, "δυστυχώς τα οικονομικά μου ποτέ δεν θα μου επιτρέψουν να αγοράσω original art". Και ο Λάρσεν την έβγαλε και του την έδωσε επί τόπου δωρεάν!

 

Τα γράφω όλα αυτά για να γίνει διακριτή η διαφορά ανάμεσα στον πραγματικό φαν που στηρίζει τη δουλειά του καλλιτέχνη με ότι τρόπο μπορεί και σε αυτόν που τυχαίνει να βρίσκεται εκείνη την ώρα εκεί και να λέει "αφού τσάμπα είναι, θέλω κι εγώ". Μάλιστα θεωρώ ότι είναι "υποχρέωσή" μας, εμάς που διαβάζουμε κόμικς και οργανωνόμαστε σε κοινότητες σαν το greek comics να "προστατέψουμε" τους καλλιτέχνες από τους "αφού είναι τσάμπα θέλω κι εγώ" εξηγώντας τους όποτε μπορούμε και με όποιον τρόπο μπορούμε ότι και το να ζωγραφίζεις μίκυ μάου είναι βιοποριστικό επάγγελμα. Το σύμπαν θα συνωμοτήσει για τα υπόλοιπα... :)

Πολλά   :respect:   :respect: για το κείμενό σου !!!!

Αν μπρούσα να το γράψω εγώ δεν θα άλλαζα ούτε τελεία.

Συμφωνώ 100 % με όλα και ειδικά με την τελευταία πρόταση .

 

:beer:

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21721
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4391 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Πολυ ωραιο το Athenscon, ειδα πολλους φιλους απο δω μεσα μερικους απο τους οποιους ειχα καιρο να τους δω. Περισσοτερο απο τα μαγαζια με κομικς, που τα βλεπουμε συχνα πυκνα στις διαφορες κομικσοεκδηλωσεις, μου αρεσαν τα μαγαζια με τα διαφορα νερντοσυμπραγκαλα, μπρελοκ, κουπες κλπ κλπ. Απο τους καλεσμενους φετος ο μονος που ειχα διαβασει κομικ του και μου αρεσαν ηταν ο David Hine, ομως δεν ειχα κανενα δικο του να του παω για υπογραφη. Αυτο ομως διορθωθηκε καθως πλεον εχω το Storm Dogs ενυπογραφο κιολας :D. Φανηκε πολυ ευγενικος και χαρηκε οταν του ειπαμε οτι μας αρεσε πολυ το Strange Embrace. Αντε και του χρονου :)

  • Like 18
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3268
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  94
  • Reputation:   691
  • Achievement Points:  94
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6097 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Το strange embrace δεν το είχα διαβάσει, αλλά το κατέβασα να το διαβάσω όταν ανέλαβα να παρουσιάσω το πάνελ του Hine και έπαθα το ίδιο σοκ που έπαθα με το the kite runner που ανέφερα παραπάνω: ήταν εκπληκτικό!

Το αγόρασα από τον ίδιο τον Hine από τον πάγκο του με 20€. (Το book depository το έχει 37,94€, το public 40,99€ και το amazon 34,99 δολλάρια + μεταφορικά).

  • Like 17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1367
  • Reputation:   9832
  • Achievement Points:  1383
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3076 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Τα λεφτά που παίρνουν οι σχεδιαστές για τις δουλειές τους, τα έχουν συμφωνήσει με συμβόλαια. Εμείς δεν έχουμε καμία ευθύνη αν κάποιος σχεδιαστής παίρνει ή δεν παίρνει πολλά λεφτά από την εταιρία για την οποία δουλεύει. Εμείς κοιτάμε μόνο την τελική τιμή που πωλείται ένα κόμικ και κρίνουμε αν αξίζει ή όχι τα χρήματα που ζητάει. Δεν είμαστε υποχρεωμένοι (και ευτυχώς αυτό είναι κατανοητό από όλους) να αγοράζουμε σχέδια από τα events, ενώ με τα ίδια λεφτά μπορούμε να πάρουμε x κόμικς. Βέβαια όποιος θέλει και θεωρεί ότι αξίζει να δώσει 5 ή 10 ή 150 ευρώ για ένα σχέδιο, μπορεί να το κάνει. Για κάποιους έχει μεγαλύτερη αξία ένα σχέδιο που ο τάδε σχεδιαστής έφτιαξε αποκλειστικά γι' αυτούς, ενώ για κάποιους άλλους όχι.

Στο θέμα του κόστους τώρα. Από την στιγμή που βάζεις τον σχεδιαστή να σου φτιάξει κάτι, δηλαδή να μπει σε κόπο για εσένα, δεν μπορείς να απαιτείς να το πάρεις δωρεάν. Δωρεάν θα το πάρεις μόνο αν αυτός θέλει να σου το δώσει έτσι. Δεν μπορεί να σχεδιάζει για όλους δωρεάν. Γι' αυτό θεωρώ και εγώ σωστή μία τιμή των ~5 ευρώ για όσους θέλουν να πάρουν ένα σχέδιο, η οποία θα απωθεί αυτούς που δεν θέλουν και τόσο αλλά θα ήθελαν αν ήταν δωρεάν. Από εκεί και πέρα διαφωνώ στο ότι πληρώνεις τα χρόνια εξάσκησης και το ταλέντο του δημιουργού. Κατα τη γνώμη μου πληρώνεις (ή θα έπρεπε να πληρώνεις) τον κόπο και τον χρόνο που θα του πάρει να κάνει ένα σχέδιο (ή τα όποια έξοδα των υλικών που χρησιμοποιεί). Το ταλέντο και η εξάσκηση του στο σχέδιο απλά τον καθιστούν ικανό να κάνει αυτό το επάγγελμα. Προφανώς ο κάθε σχεδιαστής μπορεί να κοστολογήσει το έργο του όσο θέλει αλλά και ο κάθε αγοραστής μπορεί να θεωρεί οποιαδήποτε τιμή υπερβολική. Σε κάθε περίπτωση κανείς δεν είναι αναγκασμένος να αγοράσει οπότε δεν το νοιάζει αν κάποιος άλλος θέλει να δώσει όσα λεφτά θέλει. Απλά μην θεωρείτε δεδομένο ότι για όλους έχει την ίδια αξία ένα σχέδιο και ότι αξίζει περισσότερο από τα 5 Μίκυ Μάους ή τα 3 ΚΟΜΙΞ κτλ.

Επεξεργασία από jimakoszs97
  • Like 18
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  396
  • Content Count:  4305
  • Reputation:   34111
  • Achievement Points:  4429
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4310 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το δεύτερο Athenscon ήταν πολύ καλύτερο από το πρώτο. Πάρα πολύ κόσμος και δεκάδες περίπτερα με κομικς και σχετικά αντικείμενα για κάθε γούστο και βαλάντιο. Το πιο σημαντικό ήταν οι συναντήσεις με φίλους από επαρχία που τους βλέπουμε όχι όσο συχνά θα θέλαμε. Πολύ γέλιο, κούραση, ικανοποιήση και φιλική κουβέντα στον πάγκο μας. Φέτος το χάρηκα πιο πολύ γιατί τον έζησα "απο μέσα" βοηθόντας πριν, κατά την διάρκεια και μετά. Φυσικά στέναξε λίγο το πορτοφόλι μου αλλά δε μετανιώνω για τίποτις.

Και του χρόνου με υγεία να το ξαναζήσουμε!!!  

  • Like 23
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μενιγ το ζεις στο παιχνίδι!

 

post-29811-0-06388800-1481040345_thumb.jpg

 

 

Το δεύτερο Athenscon ήταν πολύ καλύτερο από το πρώτο. Πάρα πολύ κόσμος και δεκάδες περίπτερα με κομικς και σχετικά αντικείμενα για κάθε γούστο και βαλάντιο. Το πιο σημαντικό ήταν οι συναντήσεις με φίλους από επαρχία που τους βλέπουμε όχι όσο συχνά θα θέλαμε. Πολύ γέλιο, κούραση, ικανοποιήση και φιλική κουβέντα στον πάγκο μας. Φέτος το χάρηκα πιο πολύ γιατί τον έζησα "απο μέσα" βοηθόντας πριν, κατά την διάρκεια και μετά. Φυσικά στέναξε λίγο το πορτοφόλι μου αλλά δε μετανιώνω για τίποτις.

Και του χρόνου με υγεία να το ξαναζήσουμε!!!  

Επεξεργασία από totally_wired
  • Like 18
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  396
  • Content Count:  4305
  • Reputation:   34111
  • Achievement Points:  4429
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4310 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μενιγ το ζεις στο παιχνίδι!

 

attachicon.gifgamer.jpg

:thanks: 

 

Που να με δεις να παίζω σπίτι... Ολόκληρους διαλόγους κάνω!!! :lol:

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32803
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3111 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Άρθρο της Άντας Δαλιάκα στο Έθνος της 5/12/2016.

 

 

Νοσταλγείτε τις δεκαετίες του ‘80 και του ‘90, όταν μεγαλώνατε βλέποντας σειρές σαν τον «Ιππότη της Ασφάλτου» και παίζατε «Pac-Man»; Αγαπάτε τα κόμικς, τα anime, τα βιντεογκέιμς και τους ήρωες των χολιγουντιανών υπερπαραγωγών; Είστε φαν ή όπως λέμε στα αγγλικά ένα «geek» της ποπ κουλτούρας και ονειρεύεστε το μεγάλο συνέδριο του Comic-Con του Σαν Ντιέγκο, αλλά σας πέφτει μακριά;

 

attachicon.gif02.JPG

Το Δέντρο από τον «Άρχοντα των δαχτυλιδιών», με την υπογραφή της εταιρείας Cap Cap,

δεσπόζει στο κέντρο του AthensCon

 

 

Αν αυτο το "πραγμα" ειναι ο Δεντρογενης (Τreebeard).... :NoNo: .....τοτε εγω,ειμαι ο Aragorn αυτοπροσωπως!!!!! :lol:

 

 

Η μανταμ που εγραψε το αρθρο,οχι μαυρα αλλα καταμαυρα μεσανυχτα εχει απο LOTR!!!!!..... :reap:

.......ΕΛΕΟΣ!!!!!! :trixes:

 

Επεξεργασία από Retroplaymo
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Άρθρο της Άντας Δαλιάκα στο Έθνος της 5/12/2016.

 

 

Τα καλά νέα είναι ότι η Αθήνα έχει πλέον το δικό της συνέδριο και επιχειρεί την πρώτη της προσπάθεια σε κλίμακα αντίστοιχη των συνεδρίων του εξωτερικού.

 

 

Λίγο αγένεια (και άγνοια; ) να σχολιάζει ότι "η Αθήνα έχει το δικό της συνέδριο" αγνοώντας άλλα. Και να θεωρεί ότι είναι "η πρώτη προσπάθεια σε κλίμακα αντίστοιχη των συνεδρίων του εξωτερικου". Το μέγεθος θα μπορούσε να το χαρακτηρίσει ως πρώτο, αλλά δε νομίζω ότι θα ζήλευαν ιδιαίτερα τα "άλλα". Μια χαρά είναι όλα τους.

 

Και υπάρχουν Άντα! :valt:

  • Like 17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5997
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3041 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Λίγο αγένεια (και άγνοια; ) να σχολιάζει ότι "η Αθήνα έχει το δικό της συνέδριο" αγνοώντας άλλα. Και να θεωρεί ότι είναι "η πρώτη προσπάθεια σε κλίμακα αντίστοιχη των συνεδρίων του εξωτερικου". Το μέγεθος θα μπορούσε να το χαρακτηρίσει ως πρώτο, αλλά δε νομίζω ότι θα ζήλευαν ιδιαίτερα τα "άλλα". Μια χαρά είναι όλα τους.

 

Και υπάρχουν Άντα! :valt:

Νομίζω την αδικείς λίγο. Καλύπτει δημοσιογραφικά το συγκεκριμένο συνέδριο, άρα αναφορές σε άλλα συνέδρια της Αθήνας, θα δημιουργούσαν εικόνα σύγκρισης, που θα ήταν αγένεια. Τα πρωτεία του San Diego, δεν τα αφισβητεί, παρ' όλο που ο Achilleos κάνει πάσα.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Δεν αναφέρομαι στο San Diego, αλλά για αυτά της Αθήνας. Η Αθήνα δεν έχει το δικό της συνέδριο όπως γράφει, αλλά έχει ένα ακόμη. Το AthensCon είναι ένα ακόμη συνέδριο στην Αθήνα. Δεν υπάρχει λόγος να αναφέρει ότι έχουμε εδώ και μια δεκαετία το Comicdom, αλλά είναι λίγο άσχημο να τα απαξιώνει σαν να μην υπήρχαν ποτέ τα προηγούμενα.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στείλε της mail και πες της το.

 

Επίσεις πες μας σε ποιον έδωσες 5 τεμάχια για υπογραφή και γκρινιάζει (αν και φαντάζομαι)

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25059
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Πολύ όμορφο convention καιμε πάρα πολύ κόσμο φέτος! Πραγματικά χαίρεσαι να είσαι εκεί, να βλέπεις φίλους, να περνάς καλά και να είσαι "περικυκλωμενος" από geek καλούδι και δημιουργούς!

Νομίζω πως το φετινό Athenscon ήταν το καλύτερο απ όσα έχω πάει εντός Ελλάδας. Αν είχε και μερικούς ακόμα ξένους καλεσμένους θα μπορούσε να είναι άνετα στη λίστα των καλύτερων της Ευρώπης.

Το μόνο άσχετο που βρήκα ηταν το τουρνουά κατς, αλλά δεν ασχολήθηκα και καθολου, οπότεno harm done.

Η έκθεση Αγία Καυλα, τελικά ήταν απλά συμπαθητική. Τίποτα το ιδιαίτερο ή το συναρπαστικό. Μικρές εκτυπώσεις των original . Πραγματικά δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνει κάποιος μια έκθεση έργων και να έχει εκτυπώσεις.

Και του χρόνου ακόμα καλύτερα!

  • Like 17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5997
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3041 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Δεν αναφέρομαι στο San Diego, αλλά για αυτά της Αθήνας. Η Αθήνα δεν έχει το δικό της συνέδριο όπως γράφει, αλλά έχει ένα ακόμη. Το AthensCon είναι ένα ακόμη συνέδριο στην Αθήνα. Δεν υπάρχει λόγος να αναφέρει ότι έχουμε εδώ και μια δεκαετία το Comicdom, αλλά είναι λίγο άσχημο να τα απαξιώνει σαν να μην υπήρχαν ποτέ τα προηγούμενα.

Μπορεί το Comicdom να υπάρχει αρκετά χρόνια, αλλά νομίζω ότι φέτος επισκιάστηκε από το AthensCon. Για να το μεταφέρω στα δικά μου μέτρα, στο Comicdom πήγα για λίγη ώρα και τη δεύτερη μέρα δεν πήγα καθόλου. Και μόνο το στοιχείο του συνωστισμού αφαιρεί από την ποιότητα της διοργάνωσης. Στο AthensCon έμεινα 4-5 ώρες την πρώτη μέρα και ένα γεμάτο 7αρι τη δεύτερη, με αρκετές ώρες αναμονή. Ακόμη και η μιάμιση ώρα που περίμενα τον Celoni, δεν ήταν τελείως δυσάρεστη μια και δεν ήταν με συνθήκες σαρδελοποίησης, γνώρισα στην ουρά κόσμο, πράγμα που θα ήταν ανέφικτο στο Dom.

Ίσως θα ήταν άτοπο να αναφέρει το Dom, γιατί τότε θα έπρεπε να εκφέρει και άποψη για το πιο θεωρεί καλύτερο, που θα ήταν αγένεια. Μπορεί ο παλιός να είναι αλλιώς, αλλά και ο νέος είναι ωραίος και μάλιστα πολλά υποσχόμενος. Άσε που στον τίτλο του εμπεριέχει και το όνομα της πόλης αυτούσιο.

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190101
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Η έκθεση Αγία Καυλα, τελικά ήταν απλά συμπαθητική. Τίποτα το ιδιαίτερο ή το συναρπαστικό. Μικρές εκτυπώσεις των original . Πραγματικά δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνει κάποιος μια έκθεση έργων και να έχει εκτυπώσεις.

Η ποια? :) Εκείνο το μαύρο α-λα Κάαμπα κουτί λες? :) που ανάθεμα κι άμα έπαιρνε κανείς χαμπάρι πως τιτλοφορούταν? :)

 

όπως είχε γίνει και πέρυσι δλδ :) ένα μαύρο κουτί με έναν προβοκατόρικο τίτλο που έπρεπε να ξέρεις ότι υπάρχει για να βρεθείς εκείθε :)

 

αχ! :) μου θύμισες τώρα όοοολη τη κουβέντα που είχε γίνει εδώ για το θέμα πριν 6 εβδομάδες :)

 

Ας τη θυμάται την κουβέντα ο κόσμος, ας θυμάται και τι εντέλει υπήρξε ώστε του χρόνου, όταν θα γίνει έκθεση με τίτλο της υφής "ο σκληρός πο**τσος που σοβάτιζε α*δοία"  (κάτι ακόμα πιο προβοκατόρικο δλδ για να ανεβαίνουν τα άντε), απλώς να χασμουρηθεί και να ασχοληθεί με κάτι πιο ενδιαφέρον από μια επιγραφή σε μια πλάκα 30 εκατοστών πλάτους (τόσο δεν ήταν? :) δεν πλησίασα και δεν ξέρω :)

 

===

@ikarukani, όντως επισκιάστηκε, πλην όμως υπήρξε. Για να το θέσω διαφορετικά, θα ήταν σα να έλεγε κάποιος για τον Τερζόπουλο "ο πρώτος που έφερε Disney στην Ελλάδα". Ο τόνος του υλικού που έβγαλε, σαφώς και επισκίασε τον Πεχλιβανίδη με τα "Περιοδικό του Μίκυ" και το "Γέλιο και Χαρά" που είναι πράγματα που ξέρουν οι πιο ενήμεροι, αλλά δεν ήταν ο πρώτος :) Και ελαχιστότατοι θα ξέρουν τα Donald Duck στα οπισθόφυλλα του Ταμ-Ταμ το 1950 (10 χρόνια πριν τον Πεχλιβανίδη, 16 πριν τον Τερζό) :) Υπάρχουν κάποιες ακόμα προγενέστερες εμφανίσεις, οι οποίες όμως νομίζω πως είναι Ελληνικές δημιουργίες... :) (και όντως υπάρχουν άρθρα εκεί έξω που λένε ότι ο πρώτος ήταν ο Πεχλιβανίδης... επισκίασε το Ταμ-Ταμ, αλλά υπήρξε Ταμ-Ταμ... άρα όποιος τα έγραψε, κατανοούμε γιατί έκανε λάθος, έκανε όμως λάθος :)

 

:cheers5:

 

 

edit και ίσως και να κάνω και εγώ λάθος και οι προ Ταμ-Ταμ δημιουργίες/εκδόσεις (κάποιες της δεκαετίας του 30) να ήταν και αυτές ξενόφερτες :)

 

εδιτ2 και βασικά επισκιάστηκε καθαρά λόγω της διαφοράς μεγέθους των εκθεσιακών χώρων και της άνεσης να φιλοξενηθούν/υπάρξουν περισσότεροι εκθέτες/αντικείμενα. Δεν θα πάρω όμως όρκο για το ποιος είχε παραπάνω κόσμο/προσέλευση. :) είναι τόση η σαρδελοποίηση κάποιες ώρες στο Comicdom που θα μπορούσε να είχε περισσότερο κοσμο :)

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Συμπαθητική η έκθεση; Βλακεία θα την χαρακτήριζα, εκτός από ενα που λεγόταν «Η αποθέωση του Έρωτα». Κι αυτό γιατί δεν είχε να κάνει με το σέκουσου.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3504
  • Reputation:   24636
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Της Στελινας Θεοδοσοπουλου για το ign.gr

 

 

ΤΟ ATHENSCON ΧΡΩΜΑΤΙΣΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ

 

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, το AthensCon, το οποίο πέρυσι έθεσε γερές βάσεις για τη δημιουργία ενός γουστόζικου και σύγχρονου θεσμού, συνέχισε φέτος ακάθεκτο, χρωματίζοντας και πάλι το Κλειστό Γήπεδο Ταε Κβον Ντο του Παλαιού Φαλήρου με τη μοναδική ποικιλομορφία του.

 

12.jpg

 

Ο κεντρικός χώρος λοιπόν γέμισε με κάθε λογής μαγαζιά, είτε κόμικς, είτε μοντέρνα και αξιολάτρευτα geeky εμπορεύματα, από ειδικά σχεδιασμένα μαγνητάκια και κοσμήματα, μέχρι σπάνια κόμικς κι επίσημη πραμάτεια, ενώ ένα μεγάλο του κομμάτι ήταν αφιερωμένο στην εγχώρια αλλά και στη διεθνή κόμικ σκηνή. Ο πάνω όροφος του γηπέδου επίσης δεν άφησε κανέναν απογοητευμένο καθώς υπήρχε κάθε λογής παιχνίδι στην άμεση διάθεση των εμφανώς χαρούμενων επισκεπτών.

 

13.jpg

 

Ας δούμε όμως λίγο πιο αναλυτικά όλα όσα μας κέντρισαν το ενδιαφέρον στο φετινό pop event.

 

Εν αρχή ήσαν... τα κόμικς
 
Δεν γίνεται να μιλάμε για AthensCon και ο νους μας να μην πηγαίνει στα κόμικς. Όντας λοιπόν μία από τις μεγαλύτερες διοργανώσεις αφιερωμένη στην ένατη τέχνη, δεν υπήρχε γωνιά στο κλειστό γήπεδο που να μην είχε έστω και μία κομιξαρισμένη πινελιά. Ας ξεκινήσουμε όμως από το περίφημο Artist Alley, ένας χώρος αφιερωμένος εξολοκλήρου στην αφρόκρεμα της ελληνικής κόμικ σκηνής, όπου διάσημα και ανερχόμενα ταλέντα εναπόθεσαν τις ξεχωριστές τους δημιουργίες. Ονόματα όμως Γιάννης Ρουμπούλιας, Σιαδώρα Παπαθεωδώρου, Διονύσης Φάκος, Steve Agoto, Χάρης Γιουλάτος, Στέφανος Παπαδάτος, Αγγελική Δελεχά, Σπύρος Δερβενιώτης, Μάνος Λαγουβάρδος, Δημήτρης Σαββαΐδης και πόσοι άλλοι καλλιτέχνες, σκιτσογράφοι και δημιουργοί, ήταν εκεί ολημερίς για να συνομιλούν με τον κόσμο, να ζωγραφίζουν και να γνωστοποιούν τις δημιουργίες τους στο ευρύτερο κοινό που αγκάλιασε και φέτος το AthensCon.
 
Όπως και πέρυσι, έτσι και φέτος, είχαμε εκλεκτούς καλεσμένους του χώρου, οι οποίοι ήρθαν απευθείας από το εξωτερικό και έδωσαν την ευκαιρία στους λάτρεις της ένατης τέχνης να γνωρίσουν από κοντά μεγάλους δημιουργούς και να πάρουν τις πολυπόθητες υπογραφές τους στα αγαπημένα τους τεύχη. Την παράσταση έκλεψαν βέβαια οι Erik Larsen, Corbeyran, David Hine, Ron Marz, Chris Achilleos και Fabio Celloni, οι οποίοι έφεραν ένα μοναδικό κύρος στη γιορτή αυτή των κόμικς.
 
Ομιλίες και Εργαστήρια: Οι Ειδικοί συνιστούν... AthensCon
 
Οι απανταχού θαυμαστές όμως δεν ήρθαν στο event για να σφίξουν το χέρι του αγαπημένου τους δημιουργού, αλλά ήθελαν να ακούσουν τις απόψεις του, τα σχόλιά του και φυσικά τις προσωπικές τους συμβουλές. Το AthensCon λοιπόν, όπως και πέρυσι, εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την παρουσία των μεγάλων ονομάτων, φέρνοντας ομιλίες και πάνελ όπου οι προαναφερθέντες δημιουργοί ανέλυαν τα θέματα όπως η επίδραση των κόμικς στην ψυχολογία και την εκπαίδευση, η πρόσφατη -σχετικά- ιστορία τους, οι μεγάλοι εκδοτικοί οίκοι και η καλλιτεχνική πορεία των διεθνώς αναγνωρισμένων δημιουργών. Τη σκυτάλη λοιπόν παρέλαβαν οι σεναριογράφοι David Hine και Ron Marz, οι οποίοι συζήτησαν για τη νέα μόδα που έχουν φέρει τα ψηφιακά κόμικς και ποιες οι διαφορές τους από την κλασσική έκδοση, έκαναν τις δικές τους προτάσεις γι' αυτούς που θέλουν τώρα να ξεκινήσουν να διαβάζουν κόμικς, τονίζοντας πως ίσως να ήταν πολύ καλύτερα να μην σταθούν εξαρχής τόσο στου δύο μεγάλους εκδοτικούς οίκους, Marvel και DC, ενώ πατώντας σε αυτό το θέμα, έθιξαν και το γεγονός πως -καλώς ή κακώς- τα κόμικς λόγω των κινηματογραφικών και τηλεοπτικών μεταφορών έχουν συνδεθεί απόλυτα πλέον με τους σουπερήρωες, ενώ ουσιαστικά μιλάμε για ένα μέσο με πολύ μεγαλύτερο εύρος.
 
14.jpg
 
Στη σκηνή ύστερα ανέβηκε και ο Chris Achilleos, γνωστός για τα εξώφυλλά του σε διάσημα περιοδικά, βιβλία και βινύλια, που συνδυάζει τον δυναμισμό των αμερικανικών κόμικς με τη φινέτσα των γαλλικών, ο οποίος αναφέρθηκε στα τα όρια της τέχνης και του πεζού ερωτισμού. Στη συνέχεια είχαμε ένα πολυπόθητο πάνελ, κεντρικός καλεσμένος του οποίου ήταν ο Erik Larsen, συνιδρυτής της Image Comics και περισσότερο γνωστός για τη σειρά Αmazing Spider-Man της Marvel. Ο Larsen λοιπόν, αφού μοιράστηκε κάποιες δυσάρεστες εμπειρίες του, τόσο προσωπικές όσο και επαγγελματικές, αναφέρθηκε στο κατά πόσο η Image Comics δίνει ελευθερία στους καλλιτέχνες, η οποία μεταφράζεται σε πρωτοτυπία. Όσον αφορά τη γνησιότητα και την ανανέωση των κόμικς μεγάλων ονομάτων, ο Larsen σχολίασε πως αντίθετα με τις μεγάλες εταιρείες, όπου δύσκολα θα σκοτωθεί κάποιος διάσημος χαρακτήρας, ο ίδιος έχει μεγαλύτερη ελευθερία διότι δεν υπάρχει περίπτωση να δώσει τη σκυτάλη σε κάποιον άλλον για να γραφτεί η ιστορία του. Τέλος, τις εντυπώσεις έκλεψε μια άκρως ενδιαφέρουσα συζήτηση που αφορούσε τη χρήση των κόμικς στην ψυχολογία και την εκπαίδευση, πάνελ που ανέλαβαν οι Benedicte Gourdon, Ελίνα Λαζαρίμου και Ελένη Τριγκάζη. Στην ομιλία λοιπόν γνωστοποιήθηκε η εισαγωγή των κόμικς στην εκπαίδευση παιδιών με κώφωση, τα οποία δείχνουν μεγαλύτερη κατανόηση στον γραπτό λόγο όταν αυτός συνοδεύεται από εικόνα, ενώ τονίστηκαν τα χαρακτηριστικά που διευρύνουν τα κόμικς, όπως η γαλήνη, η φαντασία και η κοινωνικοποίηση, ενώ δεν παρέλειψαν να αναφέρουν και το γεγονός πως ακριβώς επειδή τα κόμικς έχουν μια ιδιαίτερη επίδραση στην ψυχολογία, μπορούν και τριγκάρουν "πρωτόγονα" ένστικτα, όπως ο οπαδισμός.
 
Φανταστικά πλάσματα, ταχυδακτυλουργοί, Lego και Harley Davidson
 
Ο μεγάλος χώρος του AthensCon γέμισε λοιπόν όχι μόνο με κόμικς, αλλά και με κάθε λογής εκθέματα που προσέθεταν μια μοναδική χροιά στο Κλειστό Γήπεδο. Αξιοθαύμαστες μηχανές Harley Davidson, τεράστιες φιγούρες, μοναδικοί Χάρι Πότερ στολισμοί, αξιέπαινες δημιουργίες LEGO, μέχρι και ταχυδακτυλουργοί που έπαιζαν με το κοινό, γέμιζαν όλα μαζί την έκθεση που γιόρταζε τη μεγάλη αγάπη για την ποπ κουλτούρα.
 
Εκτός αυτών όμως, ένα κομμάτι τις προαναφερθείσας κουλτούρας είναι φυσικά το cosplay, οι εντυπωσιακές στολές και το παιχνιδιάρικο μακιγιάζ. Καθ' όλη τη διάρκεια του event λοιπόν, τον χώρο γέμιζαν αγαπημένοι χαρακτήρες των κόμικς, όπως Iron Man, Harley Quinn, Han Solo, R2D2 και Τζεντάι, ενώ παρευρέθηκαν και εξπέρ make-up artists που έβαφαν περίτεχνα τα πρόσωπα καλεσμένων κι επισκεπτών.
 
15.jpg
 
Αποκλειστικότητες και αυταπάτες
 
Ένα ακόμη στοιχείο που προσέδιδε στο AthensCon την πολυπόθητη geeky μαγιά, ήταν οι σπέσιαλ εκθέσεις και happenings που παρείχε αποκλειστικά το φετινό event. Στον επάνω όροφο λοιπόν, υπήρχε ένα χώρος αφοσιωμένος εξολοκλήρου σε ειδικές κόμικ εκθέσεις, όπως έκθεση κόμικ-εικονογράφησης "Ενός Κακού, Μύρια Έπονται", όπου διάφοροι καλλιτέχνες προσπάθησαν να αποτυπώσουν βαρύγδουπες έννοιες, όπως η τιμωρία, η εκδίκηση και οι συνέπειές τους, η έκθεση οπτικών αυταπατών που έκανε κάθε καλεσμένο να μην πιστεύει στα μάτια του, η έκθεση του αποκλειστικού AthensCon κόμικ, Mighty Man #1, και φυσικά η kinky πλευρά δεν έλειψε ούτε φέτος με την έκθεση "Saint Lust", τις ερωτικές δημιουργίες της οποίας μπορούσε κανείς να της θαυμάσει στο Σκοτεινό Δωμάτιο του AthensCon.
 
16.jpg
 
Στην αντίπερα όχθη επίσης οι καλεσμένοι μπορούσαν να θυμηθούν μια πιο απλή εποχή με την ρετρό έκθεση των Retrocomputers, όπως και να παρακολουθήσει τους Γιώργος Ζώκας a.k.a. Ζok, a.k.a. Σχέδιο Β μαζί με γνωστούς κωμικούς, youtubers και streamers να παίζουν σε ζωντανή μετάδοση 24 συνεχόμενες ώρες βιντεοπαιχνίδια για να βοηθήσουν το Χαμόγελο του Παιδιού.
 
All Kinds of Entertainment
 
Ποπ κουλτούρα όμως δεν σημαίνει μόνο κόμικς και cosplay, κι αυτό ήρθε να αποδείξει το AthensCon, το οποίο στην προσπάθειά του να χαροποιήσει ακόμα περισσότερο το κοινό, έφερε κάθε λογής επιτραπέζιο παιχνίδι, ενώ καθ' όλη τη διάρκεια οι επισκέπτες είχαν τη δυνατότητα να λάβουν μέρος στο διαδραστικό παιχνίδι του Rogue One ή και στο Escape Room του Luna Park, ενώ παράλληλα σε όλη την έκθεση πραγματοποιούνταν διαγωνισμοί και κληρώσεις.
 
17.jpg
 
Το νέο στοιχείο του AthensCon που φέτος έκλεψε τις εντυπώσεις βέβαια, ήταν η ομάδα ZMAK, το το 100% ελληνικό show κατς (pro-wrestling), το οποίο εκτός από τη δυνατότητα που έδιναν ολημερίς οι εκπαιδευτές στους παρευρισκόμενους να ανέβουν στο ring, διεξήχθη επίσης και εντυπωσιακό show, που παρουσίασε ο Πέτρος Πολυχρονίδης, με επιδέξιους εκπαιδευμένους performers που αποσκοπούσαν στην ψυχαγωγία του κοινού, δίνοντας ένα αξιέπαινο αποτέλεσμα και γνωστοποιώντας το γεγονός πως και η Ελλάδα πλέον επαναδραστηριοποιείται στο pro-wrestling.
 
Όπου γάμος και χαρά, τα βιντεοπαιχνίδια πρώτα!
 
Τα βιντεοπαιχνίδια φυσικά δεν έλειπαν από το πλούσιο πρόγραμμα της έκθεσης, καθώς διεξήχθη ομιλία αφιερωμένη στα 30 χρόνια του Final Fantasy, στην οποία έλαβε μέρος η δικής μας αρχισυντάκτρια Μαρίλη Νίκολη, πλάι στον Σταύρο Ζήση, ενώ συντονίστηκε από τον Μπάμπη Γιαλαμά. Εκτός αυτού όμως, η Sony παρέδωσε τις κονσόλες της για το κοινό, ενώ το IGN Greece έφερε μαζί του τη δική του αρένα δίνοντας τη δυνατότητα σε κάθε παρευρισκόμενο να δοκιμάσει νέους τίτλους σε κονσόλες τελευταίας γενιάς και φυσικά, την ευκαιρία να γίνουμε όλοι και πάλι παιδιά με την πρωτόγνωρη εμπειρία που προσφέρουν τα παιχνίδια της Εικονικής Πραγματικότητας.
 
18.jpg
 
Η ασταμάτητη συρροή του κόσμου στο Κλειστό Γήπεδο Παλαιού Φαλήρου απέδειξε περίτρανα και φέτος πως το κοινό της Ελλάδας διψάει για διοργανώσεις που προσδίδουν αβίαστα την αίσθηση της γιορτής σε έναν τομέα άκρως ψυχαγωγικό και εμφανώς διασκεδαστικό. Το AthensCon λοιπόν, με την πλούσια θεματολογία του, την ασύγκριτη ποικιλομορφία του και φυσικά τη διακόσμησή του, κατάφερε για δεύτερη φορά να χαρίσει απολαυστικές εμπειρίες και χαμόγελα, κάνοντάς μας να λαχταράμε τη συνέχειά του, πριν προλάβει να τελειώσει.
 
19.jpg
 
 
ΟΙ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ ΤΟΥ ATHENSCON ΑΠΑΝΤΟΥΝ ΣΕ... "ΚΑΙΡΙΑ" ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ
 
Το φετινό AthensCon, το οποίο διεξήχθη το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε στο Παλαιό Φάληρο, είχε και πάλι φέτος το περίφημο Artist Alley, μια μεγάλη γωνιά όπου οι Έλληνες σκιτσογράφοι και δημιουργοί κόμικς άπλωσαν την ιδιαίτερη πραμάτεια τους για να γνωστοποιήσουν τη δουλειά τους, "χρωματίζοντας" μοναδικά το Κλειστό Γήπεδο Ταε Κβον Ντο.
 
Αυτή η γωνιά όμως μετατράπηκε σε ιδανικό δείγμα απόψεων όσον αφορά τη δημοτικότητα πολλών κόμικ κινηματογραφικών μεταφορών, τις μεγάλες προσδοκίες που εν τέλει δεν ξεπεράστηκαν, αλλά φυσικά και τις πιο πολυαναμενόμενες ταινίες.
 
Ποιες ήταν λοιπόν οι επιτυχίες της χρονιάς, ποιες οι απογοητεύσεις και ποιες προσμένουμε πώς και πώς; Η αφρόκρεμα της ελληνικής κόμικ σκηνής απαντά .
 
img-0117_km6q.640.jpg
 
Χαρης Γιουλατος - ''Ο Chan-Wook Park αποτυπωσε φοβερα το ποσο ρευστα ειναι ολα στη μοντερνα κοινωνια μας''.
 
Λατρεψε το: Handmaiden (& Deadpool & Don't Breath)
Τον απογοητευσε το: Suicide Squad
Περιμενει πως και πως το: Power Rangers (& Wonder Woman)
 
img-0118_zj69.640.jpg
 
Στεφανος Παπαδατος - ''Αγαπησα Fantastic Beasts γιατι δεν ηταν Harry Potter''.
 
Λατρεψε το: Fantastic Beasts
Τον απογοητευσε το: Suicide Squad
Περιμενει πως και πως το: Wonder Woman
 
img-0120_64d7.640.jpg
 
Αγγελικη Δελεχα - ''Αντιθετως με τους περισσοτερους, δεν απογοητευτηκα απο το BvS''.
 
Λατρεψε το: Civil War
Περιμενει πως και πως το: The lego Batman movie & Wonder Woman
 
img-0121_q2rs.640.jpg
 
Δημητρης Σαββαϊδης - ''O Snyder με το BvS πηγε να κανει κατι μαγικο, να μεταφερει την ιστορια του Λανσελοτ και του Αρθουρου, απλα δεν τον καταλαβαν ολοι''.
 
Λατρεψε το: BvS
Τον απογοητευσε το: X-MEN: Apocalypse
Περιμενει πως και πως το: Rogue One: A star wars story
 
img-0122_mywj.640.jpg
 
Σταυρος Σαββαϊδης - ''Περιμενα πολυ περισσοτερα απο τον Apocalypse''.
 
Λατρεψε το: Doctor Strange
Τον απογοητευσε το: X-MEN: Apocalypse
Περιμενει πως και πως το: King Arthur: Legend of the sword
 
img-0124_169q.640.jpg
 
Steve Agoto
 
Λατρεψε το: Deadpool
Τον απογοητευσε το: The hateful eight
Περιμενει πως και πως το: Ghost in the Shell
 
img-0123_37gg.640.jpg
 
Μανος Λαγουβαρδος - ''Δεν μου αρεσε που ειδα ξανα το Episode IV στο Force Awakens''.
 
Λατρεψε το: Civil War (& Doctor Strange)
Τον απογοητευσε το: Episode VII: The Force Awakens
Περιμενει πως και πως το: Ghost in the Shell (& Rogue One)
 
img-0128_7mhp.640.jpg
 
Χρηστος Σταμπουλης - ''Εχω μεγαλη περιεργεια να δω πως θα μεταφερουν το Ghost in the Shell''.
 
Λατρεψε το: Deadpool
Τον απογοητευουν τα: Γενικα τα remakes και reboots
Περιμενει πως και πως το: Ghost in the Shell
 
img-0139_rwt4.640.jpg
 
Σιαδωρα Παπαθεοδωρου - ''Ηταν τοσο καλη χρονια για το animation''.
 
Λατρεψε το: Kubo and the two strings (& Civil War & Anomalisa)
Τον απογοητευσε το: BvS
Περιμενει πως και πως το: Spiderman: Homecoming (& Arrival)
 
img-0131_9bvu.640.jpg
 
Κωστας Φραγκιαδακης - ''Το Suicide Squad μου φανηκε οτι ηταν γραμμενο στο ποδι και κακομονταρισμενο''.
 
Λατρεψε το: Civil War
Τον απογοητευσε το: Suicide Squad
Περιμενει πως και πως το: Justice League
 
img-0138_12ge.640.jpg
 
Σπυρος Δερβενιωτης - ''Παρακολουθω τις σειρες Netflix/Marvel, αλλα ειμαι μεγαλος Trekky''.
 
Λατρεψε το: Star Trek Beyond
Τον απογοητευσε το: Deadpool (& Jason Bourne)
Περιμενει πως και πως το: Rogue One (& Wonder Woman)
 
img-0256_xsqf.640.jpg
 
Μπαμπης Ιωαννιδης - ''Τρομερη φωτογραφια το Revenant''
 
Λατρεψε το: The revenant
Τον απογοητευσε το: BvS
Περιμενει πως και πως το: Rogue One
 
img-0254_x5nw.640.jpg
 
Γιωργος Καμπαδαης - ''Διασκεδαστικοτατος Deadpool, απιστευτο soundtrack στο Guardians of the Galaxy''.
 
Λατρεψε το: Deadpool
Τον απογοητευσε το: BvS 
Περιμενει πως και πως το: Guardians of the Galaxy Vol.2
 
img-0110_g1tc.640.jpg
 
Τονυ Τζανουκακης - ''Το Doctor Strange ηταν κατι διαφορετικο''.
 
Λατρεψε το: Doctor Strange
Τον απογοητευσε το: BvS
Περιμενει πως και πως το: Spiderman: Homecoming
 
img-0111_bv67.640.jpg
 
Διονυσης Φακος - ''Μπορει να περιμενω το Logan πιο πολυ και απο το Star Wars
 
Λατρεψε το: Civil War
Τον απογοητευσε το: Suicide Squad (& Warcraft)
Περιμενει πως και πως το: Logan
 
img-0113_a4f3.640.jpg
 
Γιαννης Ρουμπουλιας - ''Ο κεντρικος ηρωας στο Doctor Strange ηταν τοσο γ@μ@τος που δεν σε ενοιαζε ο κακος''
 
Λατρεψε το: Doctor Strange
Τον απογοητευσε το: Suicide Squad (& Warcraft)
Περιμενει πως και πως το: Justice League
 
 
 
 
πηγη  (στο λινκ θα βρειτε περισσοτερες φωτο) 
Επεξεργασία από Γάντζος
  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12159
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5312 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Πριν από πολλά χρόνια είχα διαβάσει μια ιστορία με τίτλο Γύρνα στο Σπίτι Ντόναλντ (Κόμιξ #166). Μια ιστορία με ένα τελείως διαφορετικό σχέδιο από αυτά που είχα συνηθίσει να βλέπω μέχρι τότε. Ένα σχέδιο δυναμικό που δημιουργούσε ένα κλίμα μυστηρίου, κάνοντας την ιστορία πιο σκοτεινή. Η συγκεκριμένη ιστορία μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση τόσο σχεδιαστικά, όσο και σεναριακά και έγινε μάλιστα μια από τις αγαπημένες μου.

 

Ποιος λοιπόν θα μου το ΄λεγε τότε, ότι θα ερχόταν η μέρα που θα γνώριζα τον δημιουργό της, θα μιλούσαμε μαζί, θα μου υπέγραφε την συγκεκριμένη ιστορία και κάμποσα ακόμα τεύχη (ανάμεσα τους και το Topolino #3000), θα μου έφτιαχνε δυο σκιτσάκια, θα με έβγαζε φωτογραφία μαζί του ο επικός :germ: και θα του χάριζα κι εγώ δικό μου σκιτσάκι. Και όλα αυτά σε ένα στάδιο γεμάτο κόσμο και σε μία εκδήλωση άρτια οργανωμένη με πολλές δραστηριότητες για τους λάτρεις των κόμικς και όχι μόνο.

 

Δυστυχώς, το μπάτζετ για αγορές ήταν ανύπαρκτο, οπότε αρκέστηκα στα παραπάνω. Επίσης συνάντησα φίλους που είχα πολύ καιρό να δω, μην πω και χρόνια που δεν θα θεωρηθεί υπερβολή, δυστυχώς όμως ο ελάχιστος χρόνος δεν μου επέτρεψε να συναντηθώ με όλους. Και του χρόνου λοιπόν με μεγαλύτερο μπάτζετ και περισσότερο χρόνο.

 

:beer:

  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4258 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μπορεί το Comicdom να υπάρχει αρκετά χρόνια, αλλά νομίζω ότι φέτος επισκιάστηκε από το AthensCon. Για να το μεταφέρω στα δικά μου μέτρα, στο Comicdom πήγα για λίγη ώρα και τη δεύτερη μέρα δεν πήγα καθόλου. Και μόνο το στοιχείο του συνωστισμού αφαιρεί από την ποιότητα της διοργάνωσης. Στο AthensCon έμεινα 4-5 ώρες την πρώτη μέρα και ένα γεμάτο 7αρι τη δεύτερη, με αρκετές ώρες αναμονή. Ακόμη και η μιάμιση ώρα που περίμενα τον Celoni, δεν ήταν τελείως δυσάρεστη μια και δεν ήταν με συνθήκες σαρδελοποίησης, γνώρισα στην ουρά κόσμο, πράγμα που θα ήταν ανέφικτο στο Dom.

Ίσως θα ήταν άτοπο να αναφέρει το Dom, γιατί τότε θα έπρεπε να εκφέρει και άποψη για το πιο θεωρεί καλύτερο, που θα ήταν αγένεια. Μπορεί ο παλιός να είναι αλλιώς, αλλά και ο νέος είναι ωραίος και μάλιστα πολλά υποσχόμενος. Άσε που στον τίτλο του εμπεριέχει και το όνομα της πόλης αυτούσιο.

Συμφωνώ :) Προσωπικά δεν είχα πάει πολλές στο Comic Dom στο παρελθόν... Τον Απρίλη που πήγα, είχα κάπως απογοητευτεί και γιατί δεν βρήκα κάτι να αγοράσω αλλά δεν είχε κάτι να σου κάνει το κλικ να πας πάνω από 1 φορά... Στο AthensCon και πέρσι και ειδικά φέτος αντίθετα πέρασα απίστευτα και έκανα κάποιες ωραίες αγορές.  Ήταν πολύ καλύτερο από πέρσι από όλες τις απόψεις και εις ανώτερα. Για μένα από πέρσι το AthensCon είχε κάνει μια πολύ καλή "είσοδο" και είχε επισκιάσει το ComicDom ως προς αρκετά στοιχεία αλλά φέτος που ήταν σαφώς ανώτερο, το βρήκα πάρα πολύ καλύτερο από το ComicDom. 

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Κι ένα βιντεάκι από το SpoilerAlert :)

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6107
  • Achievement Points:  841
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

]Αφού επέστρεψα στη βάση και πλάκωσαν κατευθείαν τα μαθήματα μετά το ευχάριστο διάλειμμα του κον, βρίσκω επιτέλους αρκετό χρόνο να γράψω τις εντυπώσεις μου έστω και με μικρή καθυστέρηση :P

 

Το AthensCon για μένα ήταν πρωτόγνωρη εμπειρία... Πέρυσι δεν είχα την ευκαιρία να πάω, οπότε φέτος οπλίστηκα με θετική διάθεση (και τις οικονομίες των τελευταίων λίγων μηνών :P) και ήρθα Αθήνα αποκλειστικά γι'αυτό...

 

Η οργάνωση και η ποικιλία δραστηριοτήτων με εντυπωσίασε... Ειλικρινά, απ'άκρη σ'άκρη του σταδίου υπήρχαν, εκτός από τους πάγκους, τους εκδότες και τα κλασσικά, από μεριά με επιτραπέζια, video games κτλ μέχρι και μέρος όπου καθόσουν και ζωγράφιζες μικρά αγαλματάκια και τα έπαιρνες μαζί σου μετά (το αναφέρω επειδή μου έκανε εντύπωση :P)... Πολλά ήταν επίσης και τα μαγαζιά με συλλεκτικά αντικείμενα (κούπες, αγαλματάκια κτλ), μερικά είχαν πολύ πρωτότυπες και ευφάνταστες δημιουργίες που πραγματικά άξιζαν.. Διάσπαρτα στο χώρο, βρίσκονταν εκθέματα συγκλονιστικά, από μηχανές Harley μέχρι ένα τεράστιο Ent από το LOTR που δέσποζε ανάμεσα στους πάγκους (όσοι ήρθαν το είδαν σίγουρα :D).. Απίθανοι και οι cosplayers φέτος :yes: Είναι τρομερό να κάνεις τη βόλτα σου στους πάγκους και να πετάγεται μπροστά σου ένας Iron Man με κανονική μεταλλική στολή :P Δυναμική ήταν και η παρουσία των ελληνικών εκδόσεων αλλά και Ελλήνων δημιουργών... Οι πάγκοι αμέτρητοι, με ποικιλία και φρέσκες δουλειές... :D Βέβαια, να πω πως κάποια μαγαζιά είχαν λίγο τσιμπημένες τιμές γι'αυτό και δεν τα προτίμησα για αγορά..

 

Πέρασα κι από τη Λέσχη όπου γνώρισα φίλους από εδώ μέσα που δεν ήξερα και χάρηκα πολύ!! :)

 

Η πρώτη μέρα στο κον ήταν -για μένα τουλάχιστον- κάτι σαν 'γνωριμία με το χώρο'.. Περνάς από όσους περισσότερους πάγκους μπορείς, τσεκάρεις όσα περισσότερα κόμικς μπορείς και αγοράζεις ό,τι σου κάνει κλικ :P Από τον Celoni πέρασα επίσης το Σάββατο και πήρα υπογραφές και σχεδιάκι... Και μιας και θίξατε παραπάνω το θέμα με την κοστολόγηση του σχεδίου, έχω να πω πως μετανιώνω που δεν το αγόρασα μελανωμένο.. Γιατί πραγματικά η αξία που αποδίδει ο δημιουργός σε ένα σχέδιο είναι τεράστια. Και με το δωρεάν κι ένας άσχετος να περνούσε θα έπαιρνε σχεδιάκι, χωρίς καν να τον ξερει.. Εντάξει, δε λέω πως ήμουν με τα δικά μου δεδομένα πρόθυμος να δώσω 50ευρώ για να αγοράσω σχέδιο αλλά από την άλλη αξίζει για κάποιον που θέλει και μπορεί.. Όσον αφορά την ομιλία και το workshop του Celoni, πολύ ενδιαφέροντα και τα δύο. Είναι πολύ σημαντικό το κοινό να έρχεται κοντά με τους δημιουργούς και να ανακαλύπτει κάτι παραπάνω από το τελικό αποτέλεσμα της δουλειάς που βλέπει στο χαρτί..

 

Εκτός από τις τσάρκες στο χώρο, βρήκα φίλους από εδώ, καθίσαμε, συζητήσαμε, δείξαμε τις τελευταίες δημιουργίες μας ο ένας στον άλλον ( :P), κοινώς περάσαμε πολύ ωραία... Κέφι να υπάρχει, όρεξη και καλή διάθεση από όλους μας!!! :) Είναι σημαντικό οι Έλληνες να αγκαλιάζουμε θερμά τέτοια conventions κι αυτά να συνεχίζουν να μας προσφέρουν μοναδικές στιγμές :) Ανυπομονώ ήδη για του χρόνου (που σύμφωνα με όσα είπε ο Πεφάνης θα γίνει πάλι αρχές Δεκεμβρίου :yahoo:)

 

 

 

Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό :D

post-30992-0-74615900-1481311838_thumb.jpg

post-30992-0-94576700-1481311885_thumb.jpg

post-30992-0-56553600-1481312025_thumb.jpg

post-30992-0-48629400-1481312142_thumb.jpg

O Celoni επί τω έργω :D (γιατί βγαίνει ανάποδη; :()

post-30992-0-30436100-1481312548_thumb.jpg

Ένα μαγαζί με πλεκτούς ήρωες..

post-30992-0-46668600-1481312466_thumb.jpg

Cosplayer:

post-30992-0-54937800-1481313228_thumb.jpg

Και το σχεδιάκι από τον Celoni: Duckenstein :Dpost-30992-0-14438800-1481313531_thumb.jpg

 

Τα αποκτήματα του κον προσεχώς στο επίμαχο τόπικ :D

Επεξεργασία από Darrell
  • Like 22
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4258 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επειδή δεν έχουμε κάποιο θέμα για τον Φάμπιο είπα να το βάλω εδώ :P Λοιπόν στο DisneyComicsPress μπορείτε να δείτε τις ερωτήσεις και τις απαντήσεις που έγιναν στην Ομιλία του Φάμπιο Τσελόνι στο AthensCon 2! Είχα τραβήξει βίντεο και ο φίλος Monkey D. Luffy πήρε και από εκεί πληροφορίες (και από τις σημειώσεις που είχε κάνει) και έφτιαξε το κείμενο. Πολλά :respect: από εμένα για την δουλειά. 

 

:cheers3:

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12892
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  378
  • Reputation:   3411
  • Achievement Points:  378
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5026 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Α, τώρα τα είδα αυτά! Ούτε εγώ είχα ποστάρει εντυπώσεις από το φεστιβάλ. Στο τρέξιμο, όπως συνήθως τον τελευταίο καιρό. Και έχω και μπόλικο φωτογραφικό υλικό.

 

Γενικά πάντως μου άρεσε πολύ και η έκθεση και το ότι υπάρχει πλέον μια τόσο μεγάλη διοργάνωση στη χώρα μας σχετική με τα κόμικς και η καλή διάθεση όλων των παρευρισκομένων και η αίσθηση που μετέδιδε όλο αυτό. Δεν πρόλαβα να τα δω όλα όπως θα ήθελα να τα δω, δεν ήμουν και μόνη μου, τελικά και ακολουθούσα και την παρέα. Όμως, από την άλλη έτσι κατάφερα να φωτογραφηθώ με τον Τσελόνι και σε άλλα σημεία ενδιαφέροντος στον χώρο, που μόνη μου δεν θα μπορούσα ίσως, αν και έχουμε και τα σέλφις πια που βοηθάνε σε αυτό!

 

Ανακάλυψη της ημέρας, της χρονιάς: Ένα μαγαζάκι φάντασι και τα πανέμορφα πολυεδρικά του ζάρια! Που πήρα μερικά, δεν άντεξα, παρότι δεν παίζω DND, αλλά είμαι σίγουρη ότι αν ήμουν τώρα 15-25 ή είχα περισσότερο χρόνο, θα έπαιζα με τα χίλια!

 

Χάρηκα πολύ που είδα γνωστές φατσούλες και ένιωσα έστω στο ελάχιστο να αποτελώ μέρος όλου αυτού του καλού χαμού. Ας μιλήσουν οι εικόνες, και του χρόνου, με μεγαλύτερο μπάτζετ και περισσότερο χρόνο, όπως είπε και ένας φίλος πιο πάνω, και να είμαστε όλοι καλά να το χαρούμε! (και στο κομικντόμ σύντομα...!)

 

post-12892-0-38150700-1487527117_thumb.jpg post-12892-0-36370100-1487523125_thumb.jpg post-12892-0-05845400-1487523576_thumb.jpg post-12892-0-28114000-1487524213_thumb.jpg

 

post-12892-0-72444600-1487524565_thumb.jpg post-12892-0-97515400-1487524676_thumb.jpg post-12892-0-89215200-1487524896_thumb.jpg post-12892-0-27507900-1487525073_thumb.jpg post-12892-0-14389700-1487525141_thumb.jpg post-12892-0-82161200-1487525229_thumb.jpg

 

post-12892-0-58154300-1487525652_thumb.jpg post-12892-0-41118800-1487525925_thumb.jpg post-12892-0-17620400-1487526169_thumb.jpg post-12892-0-46391700-1487526281_thumb.jpg post-12892-0-47334300-1487526363_thumb.jpg post-12892-0-28024900-1487526484_thumb.jpg

 

post-12892-0-09735300-1487526599_thumb.jpg post-12892-0-86780800-1487526677_thumb.jpg post-12892-0-78387000-1487526787_thumb.jpg post-12892-0-17036200-1487526936_thumb.jpg

Επεξεργασία από Marvel Duck
  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12967
  • Reputation:   94927
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Κατερίνα,δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά ο γεροδεμένος τύπος που σε έχει αγκαλιά στην όγδοη φωτογραφία,ψαχουλεύει με το ένα του χέρι την τσάντα σου...! :Suspicious:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25157
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  448
  • Reputation:   2802
  • Achievement Points:  478
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4367 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Καλημέρα

Περιμένω υπομονετικά σχεδόν τρεις μήνες να ακούσω γνώμες για τους συγγραφείς και τους άλλους καλλιτέχνες πλιν του celoni, μα αδίκως.

7 σελίδες πριν το con,3 μόνο μετά το con.

Οι ντισνεικοι εντάξει το καλύψατε το θέμα,για τους άλλους δεν υπήρχε κοινό;

Βαριουνται να μας γράψουν τις εμπειρίες τους;

Εξαιρούνται τα επίσημα άρθρα εφημερίδων ή της διοργάνωσης , αυτά είναι πληρωμένα,δεν είναι γνώμες απλών φίλων του σάιτ και των κόμικς.

Achileos,Marz,Hine,Corbeyan,και λιγότερο ο larsen πήγαν άπατοι.Συν τους επιφανείς Έλληνες.

Με συγχωρείτε το αν δίνεις ή όχι λεφτά για original σχέδιο δεν είναι θέμα για αυτήν την ανάρτηση , γίνεται χρόνια δεν ξεκίνησε στο con, δεν μπορεί τελικά να φαντάζει ως η σπουδαιότερη και βασική ανάμνηση από μία τόσο σπουδαία εκδήλωση στην χώρα μας.

Εν κατακλείδι δώστε μας παρακαλώ περισσότερες λεπτομέρειες για πτυχές του con που θα κάνουν εμάς που δεν πήγαμε

να ζηλέψουμε εσας που πήγατε.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.