Μετάβαση στο περιεχόμενο

2nd AthensCon [ 3 - 4/12/2016 @ Tae Kwon Do ]


totally_wired

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ούτε που θυμάμαι να υπήρχε :) Το δε έκθεμα ήταν σε μια "γωνία" χωρίς φανφάρες και ταρατατζούμ :) Το πετύχαινες κόβωντας βόλτα στην έκθεση και ήταν μέσα σε κάτι κλειστούς χώρους (όπου εάν θυμάμαι καλά σε προειδοποιούσε πως το υλικό δεν είναι για ανήλικους :) )

 

:cheers5:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9671
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4609 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Προσωπικά, δεν έχω πρόβλημα με τη χρήση της λέξης. Αν το παιδί είναι 8+ χρονών το πιθανότερο να την έχει ξανακούσει. Σε αντίθετη περίπτωση, μπορώ να του το εξηγήσω. Είμαι της πεποίθησης ότι τα παιδιά δεν είναι τόσο χαζά όσο νομίζουμε και δε τα βλάπτει η ερμηνεία μιας λέξης και η εξήγηση γιατί δε πρέπει να τη χρησιμοποιεί.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ε, δε συμφωνώ. Θα υποστηρίξω αυτό που λέει ο Ασκητής. Όταν ο ερωτισμός είναι κάτι χωρίς λόγο, όταν το ζευγάρι κυκλοφορεί γυμνό στο σπίτι, γιατί έτσι νοιώθει ελεύθερο, όταν οι λέξεις βγαίνουν από το στόμα χωρίς λόγο αλλά γιατί δίνουν μια αίσθηση ελευθερίας, οδηγούν στην απομυθοποίηση πολλών καταστάσεων και εννοιών που τελικά δεν προσφέρουν ελευθερία αλλά αποδυνάμωση, και πολλές φορές καταστρέφουν τις σχέσεις των ζευγαριών.

 

Οι λέξεις τώρα όταν προσφέρονται σε μικρές ηλικίες χωρίς να τους προσδιορίζουμε την ειδική τους θέση, τότε οδηγούμαστε σε σχέσεις χωρίς σεβασμό και όρια. Καταστρέφονται σχέσεις που είχαν διακριτούς ρόλους. Εσείς μπορεί να νοιώθετε ωραία που λέτε στην καθημερινότητά σας μ@λ@κα και χαρακτηρίζετε άλλους ανθρώπους ως γενετικά μέλη του σώματός σας, αλλά τι ακριβώς κερδίζετε; Νοιώθετε άνετα να σου μιλούν έτσι τα παιδιά σας; Νοιώθεις άνετα σοβαρός και δυνατός όταν μιλάς στον πατέρα σου και τη μητέρα σου και το πώς κάνεις σεξ, να χαρακτηρίζεις τη μητέρα σου με κοσμιτικά επίθετα σεξουαλικού περιεχομένου, να συζητάς με τον πατέρα σου για πχ. κοπρολαγνεία, πορνεία, τύπους γυναικών και πώς κάνουν σεξ, και δε ξέρω τι άλλο θα σου έδινε ελευθερία;

 

Την πιο απλή ερώτηση κάνω. Τι ακριβώς κερδίζεις; Χάνεις βασικά.

 

Έχω μαθητές που βρίζουν, που έχουν μάθει να μην έχει όρια ο λόγος τους, που θεωρούν ότι η επιθετικότητα τους είναι επιχείρημα. Τι ακριβώς χτίζουμε; Άδειους ανθρώπους χτίζουμε. Αυτό κάνουμε. Στο λέω εγώ που είμαι 43 ετών και έχω συναντήσει πάνω από 2500 μαθητές. Η Αλλαγή του 1981 μας έδωσε ελευθερία του να λέμε μ@λ@κ@ χωρίς να περάσουμε από τη σεξουαλική ελευθερία του 1965-1975 που πέρασε ο υπόλοιπος πλανήτης. Τελικά πιθικίζαμε σε μια ελευθερία που μας έχτισε τέτοια άγχη που απορώ πώς ψυχολόγοι δεν μας ανέλυσαν ως έθνος εκείνες τις εποχές. Ακόμη τα πληρώνουμε αυτά.

 

Τώρα στο θέμα μας. Ένας προκλητικός τίτλος. Κατάφερε να τον προσέξουμε; Και βέβαια. Διαβάσατε το υπόλοιπο κείμενο; Δεν έχε να πει τίποτα. ΤΙΠΟΤΑ! ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ! Ανοησίες και άδεια λόγια. Το τραγούδι "I touch myself" έχει πιο πολύ νόημα. Μη σου πω ότι το "Relax" βγάζει πιο πολύ νόημα. Για το σύνολο που δεν γνωρίζει να πω ότι τα τραγούδια αυτά είναι "ύμνοι" στις προσωπικές στιγμές του ενός ατόμου.

 

Και βέβαια έχει δικαίωμα η έκθεση να υπάρχει. Και βέβαια έχει δικαίωμα να αυτοπροσδιορίζεται και να αυτοονοματίζεται. Και εγώ έχω δικαίωμα να την κοιτάξω ξινά και να πάω στον επόμενο εκθεσιακό χώρο.

 

Προσέχετε τα παιδιά σας. Κανόνες και όρια. Χτίστε ανθρώπους. Αλλιώς θα το πληρώσετε ακριβά αργότερα. Και εμείς που θα ζήσουμε μαζί τους.

  • Like 19
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25157
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2769
  • Achievement Points:  475
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Ε, δε συμφωνώ. Θα υποστηρίξω αυτό που λέει ο Ασκητής. Όταν ο ερωτισμός είναι κάτι χωρίς λόγο, όταν το ζευγάρι κυκλοφορεί γυμνό στο σπίτι, γιατί έτσι νοιώθει ελεύθερο, όταν οι λέξεις βγαίνουν από το στόμα χωρίς λόγο αλλά γιατί δίνουν μια αίσθηση ελευθερίας, οδηγούν στην απομυθοποίηση πολλών καταστάσεων και εννοιών που τελικά δεν προσφέρουν ελευθερία αλλά αποδυνάμωση, και πολλές φορές καταστρέφουν τις σχέσεις των ζευγαριών.

 

Οι λέξεις τώρα όταν προσφέρονται σε μικρές ηλικίες χωρίς να τους προσδιορίζουμε την ειδική τους θέση, τότε οδηγούμαστε σε σχέσεις χωρίς σεβασμό και όρια. Καταστρέφονται σχέσεις που είχαν διακριτούς ρόλους. Εσείς μπορεί να νοιώθετε ωραία που λέτε στην καθημερινότητά σας μ@λ@κα και χαρακτηρίζετε άλλους ανθρώπους ως γεωετικά μέλη του σώματός σας, αλλά τι ακριβώς κερδίζετε; Νοιώθετε άνετα να σου μιλούν έτσι τα παιδιά σας; Νοιώθεις άνετα σοβαρός και δυνατός όταν μιλάς στον πατέρα σου και τη μητέρα σου και το πώς κάνεις σεξ, να χαρακτηρίζεις τη μητέρα σου με κοσμιτικά επίθετα σεξουαλικού περιεχομένου, να συζητάς με τον πατέρα σου για πχ. κοπρολαγνεία, πορνεία, τύπους γυναικών και πώς κάνουν σεξ, και δε ξέρω τι άλλο θα σου έδινε ελευθερία;

 

Την πιο απλή ερώτηση κάνω. Τι ακριβώς κερδίζεις; Χάνεις βασικά.

 

Έχω μαθητές που βρίζουν, που έχουν μάθει να μην έχει όρια ο λόγος τους, που θεωρούν ότι η επιθετικότητα τους είναι επιχείρημα. Τι ακριβώς χτίζουμε; Άδειους ανθρώπους χτίζουμε. Αυτό κάνουμε. Στο λέω εγώ που είμαι 43 ετών και έχω συναντήσει πάνω από 2500 μαθητές. Η Αλλαγή του 1981 μας έδωσε ελευθερία του να λέμε μ@λ@κ@ χωρίς να περάσουμε από τη σεξουαλική ελευθερία του 1965-1975 που πέρασε ο υπόλοιπος πλανήτης. Τελικά πιθικίζαμε σε μια ελευθερία που μας έχτισε τέτοια άγχη που απορώ πώς ψυχολόγοι δεν μας ανέλυσαν ως έθνος εκείνες τις εποχές. Ακόμη τα πληρώνουμε αυτά.

 

Τώρα στο θέμα μας. Ένας προκλητικός τίτλος. Κατάφερε να τον προσέξουμε; Και βέβαια. Διαβάσατε το υπόλοιπο κείμενο; Δεν έχε να πει τίποτα. ΤΙΠΟΤΑ! ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ! Ανοησίες και άδεια λόγια. Το τραγούδι "I touch myself" έχει πιο πολύ νόημα. Μη σου πω ότι το "Relax" βγάζει πιο πολύ νόημα. Για το σύνολο που δεν γνωρίζει να πω ότι τα τραγούδια αυτά είναι "ύμνοι" στις προσωπικές στιγμές του ενός ατόμου.

 

Και βέβαια έχει δικαίωμα η έκθεση να υπάρχει. Και βέβαια έχει δικαίωμα να αυτοπροσδιορίζεται και να αυτοονοματίζεται. Και εγώ έχω δικαίωμα να την κοιτάξω ξινά και να πάω στον επόμενο εκθεσιακό χώρο.

 

Προσέχετε τα παιδιά σας. Κανόνες και όρια. Χτίστε ανθρώπους. Αλλιώς θα το πληρώσετε ακριβά αργότερα. Και εμείς που θα ζήσουμε μαζί τους.

μπράβο Θοδωρή, τα είπες σωστά!!

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Θα διαφωνήσω κι εγω με τον Φαλκ. Κατ αρχήν συμφωνώ με τον επιθετικό προσδιορισμό του τίτλου της έκθεσης (το αγια στο καυλα) για πολλούς και διάφορους λόγους που θα μας πάρει σεντόνια ν αναλύσουμε και γι αυτό θα επισκεφθώ τη συγκεκριμένη έκθεση.

Από κει και πέρα για να εξηγήσεις κάτι σ ενα παιδί , και για να επεκτείνω, για να εξηγήσεις κατι σ οποιοδήποτε (στη σωστή του βάση κι όχι επιδερμικα), δεν αρκεί το "μα την έχει ακούσει τη φράση". Χρειάζεται γνώση και ωριμότητα. Τόσο από αυτόν που το εξηγεί, όσο κι από αυτόν που του εξηγείται.

Κι εγω κι εσύ έχουμε ακούσει για εγχείρηση ανοιχτής καρδιας ή για πυρηνική σύντηξη, αλλα αν προσπαθησουμε να τα εξηγήσουμε ο ενας στον άλλο θα λέμε απλα μ@λ@κιες.

Κι αυτο δεν είναι θέμα πουριτανισμου. Έχει την ίδια λογική με το να παω σε ενα μπαρ ν απολαυσω ενα καλο μαλτ ουίσκι ή να παρακολουθησω μια διάλεξη για τις πραγματικές αιτίες του ξεσπασματος του Α Παγκοσμίου Πολέμου. Παλι δε θα πάρω την 8χρονη κορη μου μαζι. :)

  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3268
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  94
  • Reputation:   691
  • Achievement Points:  94
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6074 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

https://www.youtube.com/watch?v=c2dArdwdrMg&sns=fb

Με πολλές αναφορές στο Athenscon...
 

Επεξεργασία από bouzikak
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ενα ακομη βιντεακι με κατι λιγο απο Star Wars... :havefun:


 


AthensCon Promo


  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5973
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4200 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

μήπως οι καλεσμένοι ήταν αυτοί και τέλος? γιατί έχω την αίσθηση πως δεν θα υπάρχει άλλος.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30290
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  1113
  • Reputation:   6473
  • Achievement Points:  1116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3528 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

μήπως οι καλεσμένοι ήταν αυτοί και τέλος? γιατί έχω την αίσθηση πως δεν θα υπάρχει άλλος.

https://www.facebook.com/AthensCon/photos/pb.854084821351380.-2207520000.1477742330./1169526739807185/?type=3&theater

 

Η Benedicte Gourdon είναι λοιπόν η επόμενή μας καλεσμένη! Απ' ό,τι βλέπω, έχει κάνει το σενάριο για τα εξής:

  • Héritages
  • Des mots dans les mains
  • Petite louve
  • Le port de la Lune (εδώ μάλιστα έχει συνεργαστεί με τον Corbeyran για το σενάριο)
  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ανεβηκε στο facebook  του AthensCon η δευτερη αφισα του event και φωτο ενος εκ των δωρων! :)

 

 

Παρουσιάζουμε την δεύτερη αφίσα μας με αδημοσίευτο πίνακα που μας παραχώρησε ο θρυλικός Chris Achilleos!

Κάντε Like & Share την ανάρτηση για να λάβετε μέρος στην κλήρωση 10 Weekend Passes (προσκλήσεις για διήμερη είσοδο) του συνέδριου μας!

Μην ξεχνάτε ότι όσοι προαγοράζουν τα εισιτήρια τους από το Viva.gr και το δίκτυο συνεργατών τους θα λάβουν μέρος σε κληρώσεις με εκπληκτικά δώρα όπως το 1/6 Polystone Chris Achilleos's Kane" statue που δημιουργήσε το ΕPIC statues!

 

post-31159-0-59939500-1477979375_thumb.jpg

 

post-31159-0-65235500-1477979377_thumb.jpg

  • Like 17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8659
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5426 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Σε αυτη τη φαση περιμενουμε και αλλους καλεσμενους η εχει κλεισει το roster για φετος?

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5973
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4200 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

κοίτα θα έχεις την παρουσία μου στο con και τολμάς να ρωτάς αν θα καλέσουν άλλον?xD

 

πιστεύω πως αν δεν ανακοινώσουν άλλο όνομα τις 2 επόμενες εβδομάδες it's done.

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

https://www.youtube.com/watch?v=c2dArdwdrMg&sns=fb

 

Με πολλές αναφορές στο Athenscon...

 

Promo Spot με τον Πέτρο Πολυχρονίδη.

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

AthensCon Signings 

 

Οι επισκέπτες μπορούν να πάρουν υπογραφές από κάθε καλεσμένο με τους εξής τρόπους:
   β. Αγοράζοντας κάποιο print, comic, αντικείμενο από το τραπέζι του καλεσμένου με την χρέωση και την τιμή, που ορίζει ο εκάστοτε καλεσμένος.
 
^^Αυτό με κάνει να πιστεύω ότι κάτι θα έχουμε να πάρουμε από τον πάγκο του Τσελόνι για υπογραφή :D Όμως θα είναι στα Ιταλικά :P αλλά χαλάλι ;)
  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

To ίδιο ακριβώς κείμενο υπήρχε και πέρυσι :) Όπου μπορεί η Ziche να είχε δικά της πράματα, αλλά εάν θυμάμαι καλά ήταν η μοναδική :) Δεν θυμάμαι κάτι σε Grant ή σε David :) 

 

:cheers5:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Από το fb & το site του AthensCon:

 

MIGHTY MAN #1 EXCLUSIVE COMIC

 

post-25862-0-77735900-1478668069_thumb.jpg

 

O Erik Larsen (σενάριο) και ο Νίκος Κούτσης (σχέδιο) ενώνουν τις δυνάμεις τους και μας παρουσιάζουν το πρώτο AthensCon Exclusice Comic με τίτλο Mighty Man #1. Το κόμικ θα μπορείτε να το βρείτε στο περίπτερο της διοργάνωσης, το τραπέζι των Erik Larsen και Νίκου Κούτση. Το Black and White τεύχος 20 σελίδων θα κυκλοφορήσει σε περιορισμένο αριθμό αντιτύπων και θα κοστίζει 5€.


Περίληψη τεύχους.

Η Betty Bradford είναι έξι χρονών. Είναι, επίσης, το alter ego του Mighty Man! Και χρειάζεται επιτήρηση, αλλιώς θα έρθουνε τα πάνω-κάτω στην ήδη ρημαγμένη από το έγκλημα πόλη του Σικάγο. Ο Malcolm Dragon, γιός του Savage Dragon, μαζί με τα νέα μέλη της S.O.S. (SPECIAL OPERATIONS STRIKEFORCE), αναλαμβάνουν την επίπονη ευθύνη της εκπαίδευσής της! Οι SuperPatriot, Barbaric, Ricochet, Horridus και η κόρη της Rapture, πρώην μέλη της FREAK FORCE και ο Mighty Man τα κάνουν γυαλιά-καρφιά.

 
 
:blob6:  :blob6:  :blob6:  :blob6:  :blob6:  
  • Like 17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ωραία κίνηση. Δεν ξέρω αν θα το τιμήσω, αλλά μ' αρέσει. :)

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ωραία κίνηση. Δεν ξέρω αν θα το τιμήσω, αλλά μ' αρέσει. :)

Τι ακριβως σου αρεσει?

 

Η περιγραφη δινει ενα ματσο χαρακτηρες και τις λεξεις γυαλια καρφια...

Και σου λεει 20 σελιδες bw 5 euro.

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4551 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ουτε εμενα με ψηνει η περιγραφη, το αντιθετο μαλιστα. Μου θυμιζει κακη, πρωιμη image. Φυσικα θα περιμενω να το πιασω στα χερια μου για να βγαλω τα τελικα μου συμπερασματα. Η τιμη, σε πρωτη φαση φαινεται τσιμπημενη, αλλα ακομα δεν μπορω να βγαλω ασφαλη συμπερασματα, οποτε και δεν κρινω :)

 

:beer:

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9584
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Ούτε εμένα με ψήνει η περιγραφή του κόμικ και μου φαίνεται και ακριβό. Είναι σίγουρο ότι δεν θα το αγοράσω αλλά είναι ωραία κίνηση και ιδέα ένα AthensCon Exclusive Comic. Και αν γίνει και θεσμός και έχουμε κάθε χρόνο ιστορία από τους εκάστοτε καλεσμένους, ακόμα καλύτερα! 

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Όλες οι επί πληρωμή αποκλειστικές εκδόσεις των conventions στην Αμερική, είναι παραδοσιακά ακριβότερες, καθαρά γιατί είναι αποκλειστικές και σε περιορισμένα αντίτυπα. Οπότε καταλαβαίνω γιατί στοιχίζει τόσο και το σκεπτικό με το οποίο το έβαλαν τόσο, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μια τέτοια προσέγγιση θα πιάσει με το Ελληνικό κοινό.

 

Από την άλλη, δεν ξέρω αν το έφτιαξαν δωρεάν ή επί παραγγελία, όπου πρέπει να καλύψουν και την αμοιβή τους, οπότε δεν βιάζομαι να κρίνω. Το μόνο που ξέρω είναι πως τα μισά φανζινάκια που θα βγουν στο athenscon θα έχουν σχεδόν το ίδιο εύρος τιμή (και κάποια τον ίδιο αριθμό σελίδων κιόλας) και θα είναι υποδεέστερα από αυτό.

 

Κατά τα άλλα, ο Mighty Man μου άρεσε όταν κυκλοφορούσε το '90, αν και δεν έχω ξαναδιαβάσει ιστορίες του/της πρόσφατα για να δω αν αντέχει στον χρόνο, όπως π.χ. αντέχουν τα πρώτα τεύχη του Savage Dragon. :)

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Τι ακριβως σου αρεσει?

 

Η περιγραφη δινει ενα ματσο χαρακτηρες και τις λεξεις γυαλια καρφια...

Και σου λεει 20 σελιδες bw 5 euro.

 

Μου αρέσει που κάνουν exclusive κόμικ. Επειδή ακριβώς η περιγραφή είναι αυτή, δεν μου κάνει κλικ. Τα μισά κόμικς που βγαίνουν στα ελληνικά δεν μου κάνουν κλικ, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν θέλω να γίνονται εκδοτικές κινήσεις.

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5976
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3018 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Με τσιγκλάει λίγο. 5 ευραίοι με δυνατοτητα δύο υπογραφών καλό ακούγεται. Η συνέχεια ποιά θα είναι όμως???

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

exclusive τι θα πει;

 

α) ότι έγινε για το con και προσφέρεται αποκλειστικά και μόνο στο con?

 

β) ότι έγινε για το con και προσφέρεται στο con και μετά και στα καταστήματα;

 

Γιατί όταν πάω σε κομιξάδικο και μου λένε ξέρεις αυτό το τευχάκι 10 ευρώ γιατί είναι exclusive του con τότε μπερδεύομαι...

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ιδεατά η πρώτη περίπτωση, αλλά ποια είναι εναλλακτική αν περισσέψουν αντίτυπα; Να τα πολτοποιήσουν ή να τα πετάξουν στα σκουπίδια για να τα μαζέψουν οι γύφτοι (και να πάνε στο παραεμπόριο μια ώρα αρχύτερα); Εδώ κάνουμε κρα (σαν κοινότητα στο σύνολο) για να βρούμε ξεχασμένα κομμάτια μέχρι και στο πλέον καμένο φανζινάκι, το να γυρνάει ο άλλος και να το δίνει σε όσους δεν μπόρεσαν να το πάρουν αρχικά και άλλα σημεία για να τα προμηθευτούν, πρέπει να μας ενοχλεί πραγματικά;

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για τους ξένους μιλάω Κώστα. Εδώ δεν το είδαμε ακόμα. Άρα το exclusive τους είναι πρακτικά μια μούφα.

 

Διότι όταν λέει ο άλλος τόσα αντίτυπα και αποκλειστικό και δεν θα γίνει επανέκδοση, εγώ ξέρεις έχω την τάση να τα πιστεύω, άρα ΝΑΙ στην πολτοποίηση στην περίπτωση του αποκλειστικού. Εννοείτε πως δεν με νοιάζει σε πόσα αντίτυπα θα βγει και εάν θα γίνει συλλεκτικό κτλ. Με νοιάζει και με ενοχλεί όμως να με κοροϊδεύουν. Εσένα;

 

Βέβαια πως μπορεί να ελέγξει ο διοργανωτής πως ο χψ κομιξας δεν θα πάρει 10 τεμάχια και θα τα βαράει στο κεφάλι μετά, είναι άλλη ιστορία.

 

Ιδεατά η πρώτη περίπτωση, αλλά ποια είναι εναλλακτική αν περισσέψουν αντίτυπα; Να τα πολτοποιήσουν ή να τα πετάξουν στα σκουπίδια για να τα μαζέψουν οι γύφτοι (και να πάνε στο παραεμπόριο μια ώρα αρχύτερα); Εδώ κάνουμε κρα (σαν κοινότητα στο σύνολο) για να βρούμε ξεχασμένα κομμάτια μέχρι και στο πλέον καμένο φανζινάκι, το να γυρνάει ο άλλος και να το δίνει σε όσους δεν μπόρεσαν να το πάρουν αρχικά και άλλα σημεία αγοράς, πρέπει να μας ενοχλεί πραγματικά;

Επεξεργασία από totally_wired
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Αν το θεωρείς κοροϊδία, μην τα αγοράζεις, Όχι αυτό το AthensCon (που δεν το θεωρώ μούφα, απλά μια αντιγραφή των Αμερικάνικων πρακτικών, που θα δούμε στην πορεία αν δουλέψει) αλλά αυτά από έξω. Αλλά υπάρχουν άτομα που τα θέλουν. Δεν με νοιάζει αν το βρουν και μετά από εμένα που το πήρα με την υπόσχεση του αποκλειστικού. Ξέρω πως δουλεύει γενικά η αγορά στα πάντα για να με νοιάξει. Στην ουσία πάντως σου πουλάνε την πρόθεση της αποκλειστικότητας. Το αν επιτευχθεί, είναι στο θέμα της ανταπόκρισης του κοινού.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συνήθως αντιλαμβάνεσαι πως είσαι κορόιδο αφού τα αγοράσεις. :P

 

Το συγκεκριμένο δεν μου κάνει κανένα κλικ και μάλλον θα το προσπεράσω. 

 

Πάντως Κώστα η σύγκριση σου με την τιμή των φανζιν είναι άκυρη, και σε θέμα τιράζ και σε θέμα ποιότητας έργου και προώθησης.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ναι, αδικώ το Mighty Man. :)

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30290
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  1113
  • Reputation:   6473
  • Achievement Points:  1116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3528 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Εγώ μάλλον θα το πάρω αν και πιστεύω ότι για 20 σελίδες θα έπρεπε να το δίνανε δωρεάν :P 

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.