Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΡΙΚ ΚΑΣΤΕΛ


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΕΡΙΚ ΚΑΣΤΕΛ
Σενάριο/Kείμενα:
Raymond Reding, Francoise Hugues
Σχέδιο:
Raymond Reding, Francoise Hugues
Hμερ. έκδοσης:
1985
Εξώφυλλα:
9 + 3 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
9
Κατηγορία:
Σειρά/Συνεχόμενα
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Αθλητικό
Μέγεθος:
20.5 x 28.0
Σελίδες:
52
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Επιμέλεια:
Θοδωρής Καλαγάνης
Πρωτότυπος τίτλος:
Eric Castel #1-9 (Fleurus/Hachette/Novedi, 1979-1984)
Προέλευση:
Γαλλική

  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64279
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

EricKastel_0001.jpg  EricKastel_0002.jpg  EricKastel_0003.jpg  EricKastel_0004.jpg

 

 

Το 1985 η STAR COMICS κυκλοφορεί μαζί με τις σειρές STORM & CAMELOT 3000, την σειρά EPIK KAΣTEΛ.

 

Υπόθεσή της οι περιπέτειες ενός σταρ ποδοσφαιριστή της Μπαρτσελόνα και μιας μικρής ομάδας παιδιών, των Παμπλίτος.

Έγχρωμο, μεγάλο μέγεθος και στα ίδια πλαίσια εκτύπωσης (καλό μέχρι το 6, χαμηλότερο στα υπόλοιπα), λέγεται ότι κυκλοφόρησαν 10 τεύχη, αν και ποτέ δεν έχω βρει κάποιον που να έχει το #10.

Κείμενα του Reding και με πολύ καλό σχέδιο του Hugues, όσοι το διάβασαν, σίγουρα δεν το ξέχασαν (εκτός του ότι γίνανε και οπαδοί της Μπάρτσας).


Bedetheque :valt:

 

Ευχαριστούμε για τα εξώφυλλα του τεύχους #07 τον albert.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Κοίτα να δεις τί έγινε τώρα... Ήταν το τελευταίο που είχε μείνει από το αγαπημένο μου τρίπτυχο της Star Comics και το επόμενο project που είχα στο μυαλό μου (και στον δίσκο μου μιας και είχα αρχίσει την οργάνωση του υλικού). Χαλάλι πάντως...

 

Σίγουρα μία πάρα πολύ καλή σειρά, με εξαιρετικές ιστορίες αθλητικού κυρίως περιεχομένου. Δυστυχώς το έφαγε και αυτό όπως και το Storm η αμείλικτη αγορά. Ελαφριά πτώση ποιότητας από το έβδομο τεύχος και μετά (που από όσα μου έχεις εσύ αναφέρει) έχει και παράλληλη πτώση στο τιράζ του λόγω μειωμένων για την εποχή πωλήσεων. Νομίζω πάντως ότι είναι από τα καλύτερα κόμικ που έχουν περάσει από την ελληνική αγορά.

 

Από την Μπαρτσελώνα στην Παρί Σε Ζερμέν με τα γνωστά επακόλουθα που συνήθως ακολουθούν όλους τους μεγάλους παίχτες... ακόμα και σε αυτή την "λεπτομέρεια", έγραψε ο δημιουργός του.

 

 

:valtnino:ας γιορτάσουμε αυτή την παρουσίαση με μία μπυρίτσα

...κοίτα να δεις που σε λίγο θα νομίζουν ότι και εμένα σαν τον James

- James Bond, με χορηγεί καμία μεγάλη εταιρεία παραγωγής ζύθου...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64279
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Δεν ήθελα να στην σπάσω φίλε μου, άλλωστε εγώ μια απλή αναφορά κάνω, ούτε που πλησιάζω τις παρουσιάσεις σου...

 

Μπορείς κάλλιστα να του κάνεις ένα αφιέρωμα στις Φιγούρες ;)

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Να είσαι σίγουρος για αυτό...

 

(εάν δεν με προλάβει πάλι κανείς άλλος)

 

 

Εδώ μήνυμα ξεκινάω να γράψω και κάνω δεκαπέντε ώρες...

Μια το τί θα γράψω, μια η δουλειά στο προσκήνιο, μια οι

οικογενειακές υποχρεώσεις, στο τέλος πολλές φορές σταματάω

στην μέση αυτό που γράφω και το ακυρώνω τελείως.

 

 

Όμως είπαμε, ξέρω το επόμενο μου θέμα... νομίζω;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Σχετικά με το δέκατο τεύχος φάντασμα, εάν έχει κάποιος μία πληροφορία ας την αναφέρει...

 

Το εξώφυλλο του πάντως μου είναι γνωστό αλλά δεν είμαι σίγουρος από που...

 

post-5-1163692717_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

και μιας και πιάσαμε το θέμα, κοιτάζωντας τριγύρω έπεσα στα εξής:

 

(α) Max Falk

 

1_nl_v.jpg

 

σας θυμίζει κάτι? ;) είναι η πρώτη έκφανση της σχετικής φιγούρας (εδώ σε ολλανδικό τεύχος) και μάλλον και η μοναδική. Παρατηρείστε ότι ο Reding κάνει και το σενάριο

 

(β) Ο φίλος μας έχει και άλλα 2 ονόματα.

 

ι. Kai Falke στη Γερμανία

 

26412.jpg

 

και ιι. Ronnie Hansen στην Ολλανδία

 

8_nl_v.jpg

 

αυτές τις παραμέτρους δεν τις γνώριζα όταν κοίταζα για σκαναρισμένα, οπότε ίσως και να παίζουν και σε αυτές τις γλώσσες.

 

(γ) Bismillaah ar-Rahman ar-Raheem Allahu Akbar, Allahu Akbar, Allahu Akbar

 

άσχετο, αλλά σα να βρήκα το βιβλίο των ονείρων μου :)... έστω, αυτό που θα με γλυτώσει από πολύ ψάξιμο σε κάτι νεπαλέζικα e-bay που καταλήγω...

 

Comic Art of Europe Through 2000: An International Bibliography

 

136 τάληρα.... αουτς!.... οψόμεθα...

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2178
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  50
  • Reputation:   79
  • Achievement Points:  50
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ρε παιδιά το θυμάται κανένας και στο Μπλεκ, στις τελευταίες σελίδες συνήθως, ή εγώ είμαι ο βροντόσαυρος της παρέας?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ρε παιδιά το θυμάται κανένας και στο Μπλεκ, στις τελευταίες σελίδες συνήθως, ή εγώ είμαι ο βροντόσαυρος της παρέας?

Το θυμάμαι εγώ αδερφέ. ¨Ηταν πολύ καλό. Εγώ έχω διαβάσει ως το 7. Αλήθεια τι να έγινε παρακάτω στην καριέρα του Ερικ??

 

Επίσης μπορεί κάποιος να γράψει το όνομα του περιοδικού στα Ισπανικά?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

αυτό που φαντάζεσαι :D

 

45d3_1.JPG.jpeg

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2178
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  50
  • Reputation:   79
  • Achievement Points:  50
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

O Eric έφυγε απο την Μπάρτσα και πήγε στην Παρί σαν Ζερμαιν αλλά μετά είχε κάτι προβλήματα και έπειτα τα προβλήματα τα είχε το Μπλεκ και σταμάτησε να εκδίδεται...

 

:beer::valtnino::beer2::valtnino::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2458
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  17
  • Reputation:   30
  • Achievement Points:  17
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6143 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Φοβερο σκιτσο,πολυ λεπτομερεια.Ο Ερικ εκανε τα απιστευτα χαιλικια.Κοκκαλη-Κοκκαλη σε παρακαλω,φερε Ερικ Καστελ στον ολυμπιακο.Στο Μπλεκ δεν το θυμαμαι(γιατι δεν ημουν και μεγαλος φαν-καλα,καλα,μη δερνετε παιδια!).ακομα δεν το εχω κατεβασει για να ξυπνησουν οι αναμνησεις,αλλα καπου στο μπογο με τα παλια στο υπογειο πρεπει να χω 2-3.Που καιρος ομως για ενδελεχες ψαξιμο,ειναι και τα Metal Hammer μπροστα και ειναι και βαρια,τοσο μεταλλο μεσα. :P Σα να εβαλε λιγο κρυο ξαφνικα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  2178
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  50
  • Reputation:   79
  • Achievement Points:  50
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Δεν ξέρω αν πράγματι είχαν κάτι το ιδιαίτερο τα κόμιξ εκείνης της εποχής ή είμασταν νέοι απλά αλλά νομίζω ότι τα σημερινά κόμιξ με το μοντέρνο ψηφιακό σχέδιο, δεν βγάζουν τη μαγεία που είχαν κάποτε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Δεν ξέρω αν πράγματι είχαν κάτι το ιδιαίτερο τα κόμιξ εκείνης της εποχής ή είμασταν νέοι απλά αλλά νομίζω ότι τα σημερινά κόμιξ με το μοντέρνο ψηφιακό σχέδιο, δεν βγάζουν τη μαγεία που είχαν κάποτε...

 

Διαφωνώ :) Και έχω από 500 τουφέκια μέχρι 100 σφαίρες ως αντεπιχείρημα. Από τη δουλειά του Mack μέχρι αυτή του Woodring. Αντιθέτως, το σκίτσο του Καστέλ δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Απλά συμπαθητικό και ευανάγνωστο.

 

Το ότι υπάρχουν και κάποιες τεχνοτροπίες που είναι της πλάκας και απαράδεκτες σήμερα (ειδικά σε επίπεδο χρωματισμού) δε σημαίνει κάτι. Αντιθέτως θα έλεγα ότι λόγω της πλουσιότερου (πλέον) παρελθόντος αλλά και των καλύτερων εκτυπωτικών δυνατοτήτων, βγαίνουν πλέον υπέροχα και πανέμορφα πράγματα που κάνουν εξαιρετικές δουλειές του παρελθόντος (όπως τα μολύβια του Windsor Smith, αλλά με το χρωματισμό του 70...) να ωχριούν.

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  4237
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  17
  • Reputation:   11
  • Achievement Points:  17
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5971 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

πραγματικά από τα κορυφαία κομικ για οσους άρεσαν τα αθλητικά περιεχομενου..είχε ωραίες ιστορίες πολλούς και καλους χαρακτήρες καθώς επίσης και στρωτή ιστορία..μακάρι να είχαν κυκλοφορήσει όλα στην ελλάδα :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  4104
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  14
  • Reputation:   19
  • Achievement Points:  14
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5991 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Απλά τέλειο κόμικ, ο λόγος που υποστηρίζω Μπάρτσα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1383
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  36
  • Reputation:   70
  • Achievement Points:  36
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6251 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

μου φαίνεται πως τα μεγάλα κεφάλια θα ξεκινήσουν τόμους και στο ΕΡΙΚ ΚΑΣΤΕΛ και στο ΚΑΜΕΛΟΤ 3000. :lol::pray:

 

υπέροχο κόμικ με ωραία ιστορία. ήταν από τα πρώτα κόμικ που διάβασα, μιας και οι γονείς μου είναι από αυτούς που θεωρούν ο,τιδήποτε εξωσχολικό, "κακό".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4355
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  63
  • Reputation:   567
  • Achievement Points:  63
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5951 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Star Comics και τα μυαλά στα κάγκελα - κυριολεκτικά αυτή τη φορά. :P

 

Έχω μόνο τα 4 πρώτα τεύχη, ενώ μικρός πρέπει να διάβασα και τα 2 επόμενα. Πραγματικά εξαιρετικό, το μοναδικό αυτής της θεματολογίας που μου κράτησε ποτέ το ενδιαφέρον ώστε να το διαβάζω με προσήλωση. Απίθανος και ο χαρακτήρας του Έρικ, που παρουσιάζεται με όλες τις αδυναμίες ενός φυσιολογικού ανθρώπου, και όχι ως "θεός" του ποδοσφαίρου.

 

Το δε σκίτσο ήταν απίθανο. Τόσο ζωντανό, λες και τόβλεπα σε animation το κόμικ. Δέκα με τόνο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2178
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  50
  • Reputation:   79
  • Achievement Points:  50
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Διαφωνώ :) Και έχω από 500 τουφέκια μέχρι 100 σφαίρες ως αντεπιχείρημα. Από τη δουλειά του Mack μέχρι αυτή του Woodring. Αντιθέτως, το σκίτσο του Καστέλ δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Απλά συμπαθητικό και ευανάγνωστο.

 

Το ότι υπάρχουν και κάποιες τεχνοτροπίες που είναι της πλάκας και απαράδεκτες σήμερα (ειδικά σε επίπεδο χρωματισμού) δε σημαίνει κάτι. Αντιθέτως θα έλεγα ότι λόγω της πλουσιότερου (πλέον) παρελθόντος αλλά και των καλύτερων εκτυπωτικών δυνατοτήτων, βγαίνουν πλέον υπέροχα και πανέμορφα πράγματα που κάνουν εξαιρετικές δουλειές του παρελθόντος (όπως τα μολύβια του Windsor Smith, αλλά με το χρωματισμό του 70...) να ωχριούν.

 

:cheers2:

 

Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου για τα "τουφέκια" αλλά θεωρώ ότι ο χρωματισμός μιας ιστορίας παίζει πολύ σημαντικό ρόλο. Για παράδειγμα οι τριχρωμίες του '70. Αν και απλοικές και πρωτόγονες με τα σημερινά δεδομένα είχαν μια ιδιαίτερη γοητεία. Δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να πω το ίδιο και για εκδόσεις με τελείως flat χρώματα που γέμισαν απλά τα κενά και έγιναν με ηλεκτρονικό υπολογιστή. Και αυτό δεν το συναντάς μόνο σε κόμιξ αλλά και σε πάρα πολλά κινούμενα σχέδια...

 

Συμφωνώ ωστόσο ως προς το ότι σήμερα υπάρχει η δυνατότητα ένας προικισμένος δημιουργός να κάνει θαύματα που στο παρελθόν ίσως και να ήταν αδύνατο να γίνουν.

Επεξεργασία από Curgan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6608
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5834 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

:thanks: για αυτό το υπέροχο αφιέρωμα. Κι εγώ έχω την απορία για τον αν κυκλοφόρησαν 9 ή 10. Τα 9 πρώτα τα έχω (και τα φυλλάω σα τα μάτια μου), αλλά ποτέ μου πάντως δεν είδα τον Νο 10 να κυκλοφορεί (γιατί θα το είχα "τσιμπίσει" με την πρώτη!). Ο YOSHIMITSU αναφέρει πως το εξώφυλλο από το Νο10 (νομίζω είχε τίτλο "Το Στοίχημα") του είναι γνωστό (παραθέτει ένα αντίστοιχο ξενόγλωσσο εξώφυλλο). Μήπως το θυμάσαι απ' το Μπλέκ? Το Μπλεκ είχε δημοσιεύσει τις 9 ιστορίες που έβγαλε η Star Comics + 3 ακόμη. Τις πρώτες 10 (δηλ. τις 9 τις Star και "Το Στοίχημα") τις έβαζε σε 3 συνέχειες στο κέντρο του περιοδικού σε 16-σέλιδα βιβλιαράκια, οπότε μπορούσες να τα βγάλεις και τα συράψεις ώστε να έχεις όλη την ιστορία μαζί.

 

post-5320-1209972984_thumb.jpg

 

Τα άλλα δύο (το ένα είχε τίτλο "Το σπίτι του κορμοράνου") τα είχε δημοσιεύσει σε περισσότερες συνέχειες με λιγότερες σελίδες σε κάθε τεύχος.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

:hi:

 

Υπαρχει αυτη η Αγγλικη σειρα Football picture story monthly, του 1986 νομιζω(δεν εχει πουθενα ημερομηνια)!!!

 

 

 

:beer: :beer: :beer:

 

 

Η οποία σειρά εμφανίστηκε (και εξαφανίστηκε πολύ σύντομα) και στην Ελλάδα από την Σποτ Πρεςς, στις αρχές της δεκαετίας του '90 και σύμφωνα με τον Valtasar κυκλοφόρησαν τρία, τουλάχιστον, τεύχη (επειδή το STARBLAZER της ίδιας εταιρίας, που ξεκίνησε ταυτόχρονα με το FOOTBALL, κυκλοφόρησε σίγουρα πέντε τεύχη, ενδέχεται τα δύο περιοδικά να κυκλοφόρησαν τον ίδιο αριθμό τευχών και να σταμάτησαν μαζί). :beer:;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  12426
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  64
  • Reputation:   229
  • Achievement Points:  66
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5095 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Εξαιρετική σειρά ο Ερικ Καστέλ... Αν και δεν αποτελώ αυτό που λέμε 'φίλαθλο',

η σειρά με είχε κερδίσει από τις σελίδες του Μπλεκ λόγω σχεδίου και Παμπλίτος.

Δυστυχώς τότε, λόγω ηλικίας δεν είχα

τα απαιτούμενα βαλάντια για τα ακριβούτσικα τεύχη της star comics.

Απέκτησα όμως τα 4 πρώτα πολύ αργότερα.

Δεν έχω δει ποτέ τεύχος άνω του 6, μόνο μια ανακοίνωση περί τιμής του τεύχους 9 και μου ήρθε....ταμπλάς! 40 ευρώ???

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για την ιστορία, το Eric Castel ξεκίνησε το 1979 και ολοκληρώθηκε το 1992, με τον 15ο τόμο.

 

post-556-0-04277900-1386550204_thumb.jpg

Για περισσότερες πληροφορίες πάνω στην ξένη έκδοση, προστέθηκε στην παρουσίαση το bedetheque λινκ, καθώς και ο πρωτότυπος τίτλος στο πινακάκι.

 

Και τώρα λίγο στόρυ:

 

Ο Eric Castel ξεκίνησε το καλοκαίρι 1974 ως...Walter Müller, ένας Γερμανός ερασιτέχνης παίκτης που έπαιζε στο Düsseldorf και τα κατορθώματά του θυμίζαν αυτά του θρυλικού Ιταλού άσσου Roberto Bettega. Ο Muller εμφανίστηκε μονάχα σε μία 44σέλιδη ιστορία.

 

Το 1979 έγινε remake (να και που κάποιες φορές χρειάζονται και αυτά) και επανεμφανίστηκε, αυτή τη φορά ως ο Γάλλος Eric Castel. Ξεκίνησε την καριέρα του από την Ίντερ και τη Μίλαν και πήγε στην Μπαρτσελόνα, μετά από μακρά απουσία από τους αγωνιστικούς χώρους, λόγω σοβαρού τραυματισμού. Κι έτσι, προσπάθησε στην Μπάρτσα να ξαναφτιάξει την καριέρα του. Αφού αναδείχτηκε & έκανε παπάδες με την Μπάρτσα, πήρε μεταγραφή στην Παρί Σεν Ζερμέν, το 1984, στον 8ο τόμο. Η μοίρα όμως τον έφερε αντιμέτωπο σε έναν φανταστικό τελικό με την Μπαρτσελόνα, όπου και δόθηκε μάχη επικών διαστάσεων, η οποία κατέληξε στην συντριβή της Μπαρτσελόνα. Παρέμεινε στην Παρί μονάχα 2 τόμους (8ος & 9ος) γιατί ήταν τόσο μεγάλη η κατακραυγή των θαυμαστών, που στον 10ο αναγκάστηκαν οι δημιουργοί να τον επιστρέψουν στην Μπαρτσελόνα, το 1986. Μαζί της θα κερδίσει μέχρι και το Ευρωπαϊκό. Τελικά, το 1992, στον 15ο και τελευταίο τόμο, ο Έρικ θα επιστρέψει μια και καλή Γαλλία, για να αγωνιστεί στην Λιλ μέχρι να αποσυρθεί...

 

Πηγή: FC Barcelona

 

Βλ. και σχετικό άρθρο:

> Ποιος μυθικός παίκτης «ενώνει» Παρί Σ.Ζ. και Μπάρτσα;

 

post-556-0-48372200-1386550303.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αντιγράφω το αφιέρωμα της νέας σειράς αφιερωμάτων του adamsjim για το blog του Club Φίλων Μικρού Σερίφη:
 

Ήρωες των Κόμικς 7: Ερίκ Καστέλ (Eric Castel)

post-556-0-02092400-1403959231_thumb.jpg

Μια... μυθική προσωπικότητα του ποδοσφαίρου...
Ο Ερίκ Καστέλ


Πρόκειται για τον πρωταγωνιστή του διασημότερου ποδοσφαιρικού κόμικ που πρωτοεμφανίστηκε τη δεκαετία του 1970 με δημιουργό τον Βέλγο Ραϊμόντ Ρεντίνγκ. Στη διάρκεια της θρυλικής καριέρας του ο Ερίκ Καστέλ και για 15 τεύχη αγωνίστηκε διαδοχικά στην Μπάρτσα, στην Παρί Σ.Ζ και εκ νέου στην Μπάρτσα.
Ο Ρεντίνγκ δημοσιεύει τις πρώτες ποδοσφαιρικές περιπέτειες το καλοκαίρι του 1974 με πρωταγωνιστή όμως έναν Γερμανό παίκτη ονόματι Βάλτερ Μίλερ, ο οποίος έμοιαζε φυσιογνωμικά με τον Ιταλό Ρομπέρτο Μπέτεγκα. Κυκλοφόρησε όμως μόνο ένα τεύχος και δεν υπήρξε συνέχεια στην ιστορία του Βάλτερ Μίλερ.
Το 1979, όμως, επιστρέφει η ίδια φυσιογνωμία αλλά με το όνομα Ερίκ Καστέλ και γαλλική εθνικότητα. Ήταν ένα αριστερό εξτρέμ με εξαιρετικό αριστερό πόδι, που ήταν ποδοσφαιριστής της Ίντερ Μιλάνου, ο οποίος προέρχονταν από ένα μακρόχρονο τραυματισμό και μεταγράφηκε στην Μπαρτσελόνα για να κάνει μια νέα αρχή στην ποδοσφαιρική καριέρα του. Στην Μπάρτσα μεταμορφώθηκε σε σταρ παγκοσμίου επιπέδου.
 

post-556-0-50622200-1403959227_thumb.jpgpost-556-0-97005300-1403959225_thumb.jpg


Ο Καστέλ έμεινε στους Μπλαουγκράνα για περίπου πέντε χρόνια και επτά τεύχη για να αναζητήσει νέα ποδοσφαιρικούς ορίζοντες στην Παρί Σεν Ζερμέν με την οποία υπέγραψε το 1984. Οι δύο ομάδες μάλιστα συναντήθηκαν στον τελικό του (φανταστικού) Κυπέλλου των Πόλεων των Τεχνών, με τους Παριζιάνους να κατακτούν τον τίτλο χάρη στον Καστέλ.
 

post-556-0-02126300-1403959222_thumb.jpg


Η επιλογή των δημιουργών του κόμικ να χαρίσουν το πιο βαρύτιμο ευρωπαϊκό τρόπαιο στην Παρί και μάλιστα με την... υπογραφή του παλιού ειδώλου τους, ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από τους οπαδούς της Μπάρτσα. Ο εκδοτικός οίκος δέχτηκε εκατοντάδες κάρτες διαμαρτυρίας ενώ οι πωλήσεις του κόμικ είχαν αξιοσημείωτη πτώση.
Μετά την εξέλιξη αυτή οι δημιουργοί του ξανάφεραν το 1986 τον Ερίκ Καστέλ στην Μπαρτσελόνα, την οποία οδήγησε μάλιστα δύο χρόνια αργότερα στην κατάκτηση του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου που της είχε στερήσει λίγα χρόνια πριν. Ο Καστέλ παρέμεινε για δεύτερη φορά στη Βαρκελώνη για έξι τεύχη προτού μεταγραφεί στη Λιλ, όπου έκλεισε την καριέρα του και την ιστορία του...
 

post-556-0-73070200-1403959219_thumb.jpg


Συνολικά, στην σειρά "Eric Castel", εκδόθηκαν 15 τεύχη σε μια περίοδο από το 1979 έως το 1992.

Στην Ελλάδα, γνωρίσαμε τον ποδοσφαιρικό αυτό ήρωα μέσα από το ομώνυμο περιοδικό, το οποίο εξέδωσε η "Star Comics" το 1985. Κυκλοφόρησαν συνολικά εννέα τεύχη, τα οποία τα διαβάσαμε και τα ξαναδιαβάσαμε πολλές φορές. Μεγαλώσαμε με τις περιπέτειες του Ερίκ Καστέλ. Πολλοί πατριώτες μας έγιναν υποστηρικτές της Μπαρτσελόνα μόνο και μόνο εξαιτίας του... Το απόλυτο ποδοσφαιρικό -χάρτινο- είδωλο των παιδικών μας χρόνων...
 

post-556-0-15403700-1403959211_thumb.jpg





++ επίσης:

Ο Ερίκ Καστέλ και οι Παμπλίτος (Α' μέρος)

Το Μουντιάλ τρέχει, το ποδόσφαιρο είναι στην καθημερινότητά μας για έναν μήνα και το blog μας συνεχίζει με αρκετή... ποδοσφαιρική θεματολογία. Σειρά έχει ένα κόμικς που όλοι γνωρίσαμε και λατρέψαμε την δεκαετία του '80. Ο Ερίκ Καστέλ, αγαπημένος ποδοσφαιρικός ήρωας, θα μας κρατήσει συντροφιά από σήμερα και μέχρι την λήξη του Μουντιάλ. Αρχικά, θα θυμηθούμε την πρώτη μας επαφή μαζί του, μέσα από την πρώτη του ιστορία, με τίτλο "Ο Ερίκ και οι Παμπλίτος", όπως δημοσιεύθηκε στο ομώνυμο περιοδικό που κυκλοφόρησε η εκδοτική "Star Comics". Το κόμικ αυτό, με το υπέροχο σχέδιο, θα δημοσιευθεί σε συνέχειες και θα ολοκληρωθεί μέσα στις επόμενες ημέρες. Ανάλογα με την ανταπόκριση από εσάς, θα επανέρθουμε και με άλλο επεισόδιο του δημοφιλούς... ποδοσφαιριστή. Καλή διασκέδαση!...
 

post-556-0-85067100-1403959500_thumb.jpg
post-556-0-00726500-1403959497_thumb.jpgpost-556-0-66780600-1403959489_thumb.jpgpost-556-0-45627200-1403959482_thumb.jpgpost-556-0-53760400-1403959475_thumb.jpgpost-556-0-03337000-1403959469_thumb.jpgpost-556-0-41897200-1403959461_thumb.jpg
post-556-0-70905900-1403959454_thumb.jpgpost-556-0-87606500-1403959447_thumb.jpgpost-556-0-68306000-1403959558_thumb.jpgpost-556-0-17661800-1403959552_thumb.jpgpost-556-0-20445100-1403959547_thumb.jpgpost-556-0-61627200-1403959541_thumb.jpg

:holidays:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  30207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  92
  • Reputation:   485
  • Achievement Points:  92
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3562 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Βρηκα,σκαναρισμενα 4 τευχη του Ε.Καστελ σε πολυ καλη ποιοτητα,απο γνωστο σαιτ και μιας και δε βρισκονται,λεω να παω να μου τα εκτυπωσουν και να τα βιβλιοδετησουν.Λετε να τα εκτυπωσω εγω και να τα παω για βιβλιοδεσια ή εστω σε σπιραλ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Αν έχεις όρεξη να σκάσεις παραπάνω λεφτά απ' ότι θα έδινες αν το έπαιρνες μεταχειρισμένο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  92
  • Reputation:   485
  • Achievement Points:  92
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3562 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Εχεις δικιο στο οτι θα πουν παραπανω λεφτα.Μονο που δεν το εχω δει μεταχειρισμενο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15404
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4971 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Εχεις δικιο στο οτι θα πουν παραπανω λεφτα.Μονο που δεν το εχω δει μεταχειρισμενο.

Όντως είναι λίγο δύσκολο (εως πολύ) να βρεθεί...ένα τεύχος έχω βρει μπροστά μου τα τελευταία χρόνια!!! 

Εγώ θα έλεγα το εξής: συνέχισε να ψάχνεις μήπως το βρεις σε έντυπη μορφή κάποια στιγμή, διαφορετικά αν τόσο πολύ το θες εκτύπωσέ το!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Από το ίδιο το σάητ της Barcelona FC :DΑφιέρωμα στις 24/3/2013 στον Καστέλ :)
Εις την lingua franca των καιρών μας :)

 

 

 

Eric Castel, star of Barça and PSG
MANEL TOMÀS 03/24/2013 10:15
The world famous comic character was created in the 1970s by Belgian artist Raymond Reding, with the scripts penned by his compatriot Françoise Hugues 
 
In fifteen volumes, the Frenchman played for Barça, Paris Sant-Germain and then Barça again, the two teams that now meet in real life in the Champions League
 
The first adventures of this white-haired star with a certain resemblance to legendary Italian ace Roberto Bettega go back to the summer of 1974, but in those days he was called Walter Müller, and was a German amateur playing for his company team in Düsseldorf. A talent scout spotted his incredible abilities, and he ended up being signed by Barça. Müller arrived amongst much furore at the Camp Nou saying that it “will be an honour to wear the same shirt as Johan Cruyff”. But this 44 page story was the only one ever published about the fictional player.
 
Barça hero
 
In 1979, the character was revamped, this time called Eric Castel and coming from France. He was an Inter Milan player who had just returned from a long absence through injury and came to Barça hoping to start rebuilding his football career. He was a left-footed winger with an astonishing goalscoring ability, and before long he was one of the world’s greatest players. His goals helped win Barça all kinds of honours, with the first seven volumes of the series describing his rise to fame.
 
Move to PSG
 
Though the series was never published in English, it was an enormous hit among French, Spanish and Catalan language readers, for whom Eric Castel became as iconic a figure as Roy Race was among comic readers in the UK.
 
But Castel was searching for new challenges, and in 1984 he joined Paris Saint-Germain. As fate should have it, but predictably enough in a fictional story, Barça and PSG ended up facing each other in the final of the CEVA Cup, an imaginary trophy based on the former Fairs Cup and of equivalent importance, in the real world, to the modern-day Champions League. PSG lost the first leg 3-2 at the Camp Nou but came back to win 3-1 at the Parc des Princes, with Eric Castel (predictably enough) scoring twice in both matches. His Parisian days were covered by volumes eight and nine of the series.
 
Controversy and return to the Camp Nou
 
The whole affair led to outrage among followers of the series, who were devastated by Raymond Reding and Françoise Hugues’ decision to transfer Eric Castel to Paris Saint-Germain, and not only that, but to also have him participate in the defeat of Barça in the most important club competition in Europe. The publishers received hundreds of furious letters of complaint, and there was such a massive drop in sales of albums and other associated products that they felt they had no option but to send Castel back to Barça.
 
European champion with Barça
 
In 1986, he returned to the Catalan capital, where once again his remarkable goalscoring feats were portrayed with the same artistic brilliance as ever. In 1988, he was able to provide Barça with what he had denied them as a PSG player, as they won their first ever CEVA Cup. It was in volume twelve that Barça faced Girondins Bordeaux over two legs in the final. It was a comic series, after all, so the final was as thrillingly eventful as possible, both teams winning their home legs 4-3. The final having ended 7-7 on aggregate, there were no goals in extra time, and so it all went down to penalties. There are no prizes for guessing what happened next! Sue enough, Eric Castel, who had already scored twice at both the Camp Nou and Parc Lescure, was the man who converted the decisive spot-kick to win the title for Barça, four years before they finally won the continental crown in real life at Wembley in 1992.
 
These events are covered by volumes twelve to fifteen of the series, at the end of which he returned to France to play for Lille. That was in 1992, when the series was ended with our hero playing away from the Camp Nou. Eric Castel may never have really existed, but for people that grew up in the era, which spanned from the Basel final of 1979 to Wembley 1992, his name will always be remembered with almost as much affection as those of the players that donned the famous jersey in the real world.
 

 
το αφιέρωμα είχε γραφτεί με αφορμή τους προημιτελικούς του ChL μεταξύ των 2 ομάδων. Για την ιστορία 2/4/2013 PSG-Barcelona 2-2 και 10/4/2013 Barcelona-PSG 1-1 και πρόκριση της Barcelona.
 
Και τελείως συμπτωματικά διαπιστώνω ότι ξαναπαίζουν σε 11 ημέρες για τους ομίλους του ChL :)
 
:cheers5:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  5899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  153
  • Reputation:   1059
  • Achievement Points:  153
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5768 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μολις τωρα συνειδητοποιησα γιατι ο τιτλος του Νο.9 εχει αυτον τον τιτλο, βλεποντας το γαλλικο εξωφυλλο! προφανως η μεταφραση ηταν ακυρη  :beer0:

 

(σιγουρα εχει αναφερθει αλλα εγω τωρα το συνδυασα βρε παιδια :blob3: )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.