Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτάσεις για σειρά Φαντασίας/Μεσαιωνική


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31249
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  292
  • Reputation:   1789
  • Achievement Points:  292
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Γεια χαρά, ψάχνω κόμικ (είτε graphic novel, είτε σειρά) φαντασίας με έμφαση στα "σπαθιά" που λέμε, δηλαδή να διαδραματίζεται σε μεσαιωνικό setting άλλα όχι αναγκαστικά σε υπαρκτό κόσμο. 

Ιδανικά θα ήθελα κάτι πολυδιάστατο σε αφήγηση με αρκετούς παράλληλους ήρωες και ιστορίες, και όχι απλώς να ακολουθάει έναν ήρωα/μια ομάδα ηρώων. Με λίγα λόγια ψάχνω αντίστοιχο τρόπο αφήγησης με game of thrones.

 

Καταλαβαίνω ότι το δεύτερο κομμάτι της περιγραφής είναι αρκετά απαιτητικό άρα σε περίπτωση που δεν γνωρίζεται κάποια σειρά κόμικ που να πληρεί και τις δύο προδιαγραφές μου φτάνει η πρώτη. :)

 

Υ.Γ Κάποιος που το διάβασε, γνώμη για το 1ο τεύχος της νέας σειράς D&D από IDW;

Υ.Γ 2 γνωρίζω ήδη για τα Χρονικά του Δρακοφοίνικα από τον Ρουμπούλια! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό (από τα μεταφρασμένα στα Ελληνικά) είναι ο Μαύρος Δράκος

 

στα ξένα, πάρα μα πάρα πολύ θα ήθελα να πω ότι γούσταρα το Fafhrd and the Gray Mouser που βασίζεται στα λατρεμένα βιβλία του Fritz Leiber, έχει διασκευασθεί από τον Howard Chaykin και σχεδιασθεί από τον λατρεμένο Mike Mignola, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν με κράτησε....

 

χμμ......... οι Γάλλοι έχουν δυνατά πράγματα σε δαύτα.......... Complainte des Landes Perdues.... το οποίο έχει παίξει στα Αγγλικά, παλιάααα ως Ballad of the Lost Moors (scanlation) και πλέον ως Lament of the Lost Moors (ως έκδοση της Cinebook).

 

αυτά είναι και τα πρώτα που μου κάνουν κλικ/έρχονται στο νου/ξεχωρίζουν κάπως :) δυστυχώς την πώρωση που έχω βρει σε σωρεία βιβλίων στο είδος, δεν την έχω βιώσει σε κόμικ :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Απ' ότι κατάλαβα, θες κάτι σε Conan αλλά πιο σοφιστικέ. Γι' αρχή θα πρότεινα τον Περιπλανώμενο Ιππότη. Δεν είναι *το*  κόμικ, αλλά εκτυλίσσεται στον κόσμο του Game of Thrones και το βρίσκεις εύκολα. Επίσης, ο πρώτος τόμος αυτουνού μου φάνηκε τίμιος, οπότε μπορείς να το τσεκάρεις.

Το βραδάκι, αφότου επιστρέψω από την θέαση του Game of Thrones, θα προτείνω και ξένους τίτλους. :)

 

edit: Το κόμικ αυτό είναι μεγαλειώδες και ίσως ότι καλύτερο έχω διαβάσει σε fantasy μεχρι σήμερα, αλλά είναι μακριά από αυτό που θέλεις.

 

edit #2: Συνειδητοποίησα ότι έχω διαβάσει τρομαχτικά λίγα fantasy κόμικς, οπότε θ' αρκεστώ σε μερικά που θεωρούνται καλά. Το γαλλικό Crusade έχει κυκλοφορήσει από την Cinebook, αλλά νομίζω δεν έχει ολοκληρωθεί. Δεν έχω προσωπική άποψη, αλλά είναι από τους τίτλους που ακούγεται πολύ στα fantasy BD. Το Arn επίσης πρέπει να είναι καλό. Απ' όσο ξέρω δεν έχει βγει στα αγγλικά, αλλά υπάρχει σε scanlation. Τέλος, το Armies έχει κυκλοφορήσει από την Humanoids και λογικά μπορείς να το βρεις και στο ίντερνετ.

 

Ελπίζω να βοήθησα κάπως. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31249
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  292
  • Reputation:   1789
  • Achievement Points:  292
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό (από τα μεταφρασμένα στα Ελληνικά) είναι ο Μαύρος Δράκος

 

Το οποιο φαινεται παρα πολυ ωραιο, ειναι παντου εξαντλημενο ομως... Αν ξερεις που μπορω να το βρω πες μου!

 

Θα τσεκαρω και τα υπολοιπα που ανεφερες. :) 

 

 δυστυχώς την πώρωση που έχω βρει σε σωρεία βιβλίων στο είδος, δεν την έχω βιώσει σε κόμικ :)

Μιας που ανοιξαμε το θεμα αν θελεις γραψε μου μερικα να χω υλικο (περα απο τα πολυ γνωστα και ευκολως εννοουμενα) ειτε εδω ειτε σε μηνυμα αν πιστευεις οτι δεν ανηκει στο θεμα!

 

 

 

Απ' ότι κατάλαβα, θες κάτι σε Conan αλλά πιο σοφιστικέ. Γι' αρχή θα πρότεινα τον Περιπλανώμενο Ιππότη. Δεν είναι *το*  κόμικ, αλλά εκτυλίσσεται στον κόσμο του Game of Thrones και το βρίσκεις εύκολα. Επίσης, ο πρώτος τόμος αυτουνού μου φάνηκε τίμιος, οπότε μπορείς να το τσεκάρεις.

Η αληθεια ειναι οτι δεν ετυχε ποτε να πιασω στα χερια μου Conan ή Red Sonja που προτεινεις καθως δεν με τραβηξε η αισθητικη τους, αν και παντα λατρευα Groo που απ'οσο ξερω ειναι κατα εναν τροπο παρωδια του πρωτου, θα τα δοκιμασω αν ειναι αφου τα προτεινεις ομως. 

 

Τα υπολοιπα θα τα σημειωσω ωστε αργα ή γρηγορα να τα κοιταξω. :D

 

Σας ευχαριστω και τους δυο για τις προτασεις.  :party3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μιας που ανοιξαμε το θεμα αν θελεις γραψε μου μερικα να χω υλικο (περα απο τα πολυ γνωστα και ευκολως εννοουμενα) ειτε εδω ειτε σε μηνυμα αν πιστευεις οτι δεν ανηκει στο θεμα!

 

α) goodreads.com Εάν η υπόθεση κάποιου βιβλίου σου κινεί το ενδιαφέρον και αυτό το βιβλίο έχει (α) επαρκείς ψήφους (πάνω από 1000 λχ) και (β) έχει πάνω από 4 μέσο όρο, τότε θα περάσεις μια χαρά μαζί του :)  και μάλλον ψάχνεις από εδώθε

 

β) σαν το Game of Thrones δεν θα βρεις με τίποτα :) ο άνθρωπος έχει κεντήσει τρελά :) Από εκεί και πέρα, κατ'αρχάς τα Tigana, A Song for Arbonne και The Lions of Al Rasan του Guy Gavriel Kay. Με αυτή τη σειρά. Δεν συνδέονται μεταξύ τους. Απλώς θα τα διαβάσεις από το λιγότερο εξαιρετικό μέχρι το απόλυτα εξαιρετικό :) Είναι πιο "ποιητικός" και πιο "απαλός" ο τρόπος γραφής του από τον Martin, αλλά μοιάζουν σε κάποια πράγματα (ιστορικές αναλογίες και γκρι χαρακτήρες). Σε δεύτερη φάση, ήταν απίστευτοι οι 5 πρώτοι τόμοι του Wheel of Time. Απίστευτοι. Ένα τεράστιο cast χαρακτήρων. Αλλά από τον 6ο τόμο και μετά, κρέμασε η φάση....... τι να πω.... διάβασε τα 5 πρώτα και μετά διάβασε τα λήμματα στη wiki ή κάποιες συνόψεις στο ιντερνετ για να δεις πως κατέληξε η ιστορία :lol: (πρακτικά αυτή η σειρά είναι νομίζω και ότι κοντινότερο σε αυτό που ψάχνεις... Υπάρχουν και κάποια κόμικ, αλλά δεν....) Εξυπακούεται Fafhrd and Grey Mouser του Leiber. Και για τελευταίο, ως κρυφό διαμαντάκι οι πρώτοι τόμοι του Black Company από Glen Cook που είναι κάπως militaristic (οι επόμενοι είναι περισσότερο για κολλημένους :) (σαν εμένα :) ) όχι εξ'ίσου καλοί. κάπου το παρατράβηξε :) ))

 

:cheers5:

 

 

edit

ώωωωπα. Και ξαφνικά μου φλάσαρε. Το προσωπικό καραλατρεμένο comic σε αυτό το είδος είναι η Artesia. Τόσο λατρεμένο που αφού το διάβασα σκαναρισμένο, ***εκεί*** έκανα τη συγκλονιστική εξαίρεση και πήγα και αγόρασα τα hardcover TPB. Δυστυχώς το έχει σταματήσει ο Smylie. Είναι όμως ότι καλύτερο έχω διαβάσει σε κόμικ γύρω από αυτό το είδος. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9673
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4631 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Για αρχή, προτείνω το πρώτο τόμο της Red Sonja που κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Helm. Εν συνεχεία, τολμώ να πω ότι το Fantasy Heroes που είχε εκδόσει η Anubis είχε μερικές αρκετά καλές ιστορίες fantasy με μεγάλη έμφαση σε Drizzt, μερικές εκ των οποίων σκέφτομαι σοβαρά να ακολουθήσω και στις αντίστοιχες αμερικάνικες εκδόσεις. Κάνε μια μικρή έρευνα σ' αυτό. Μπορεί να υπάρχει κάτι που να σου κινήσει το ενδιαφέρον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3124
  • Reputation:   23738
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2964 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Ρίξε μια ματιά και στον Θόργκαλ πάντως. Είναι και στα ελληνικά

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31249
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  292
  • Reputation:   1789
  • Achievement Points:  292
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

α) goodreads.com Εάν η υπόθεση κάποιου βιβλίου σου κινεί το ενδιαφέρον και αυτό το βιβλίο έχει (α) επαρκείς ψήφους (πάνω από 1000 λχ) και (β) έχει πάνω από 4 μέσο όρο, τότε θα περάσεις μια χαρά μαζί του :)  και μάλλον ψάχνεις από εδώθε

Η αληθεια ειναι οτι το εχω ξαναεπισκεφτει το site καθως βγαινει ψηλα στις αναζητησεις google βιβλιων αλλα δεν ειχα σκεφτει την χρησιμοτητα του! 

 

 

β) σαν το Game of Thrones δεν θα βρεις με τίποτα :)

Καλα προφανως, απο εδω και μπρος απλα "κυνηγαω το δρακο", αν κατι εχει τετοιου ειδους plotlines και ειναι γενικα καλο μου κανει οπως ειπα,

 

Μου εδωσες υπεραρκετο υλικο σε ευχαριστω βαθυτατα.  :cheers4:

 

 

Εν συνεχεία, τολμώ να πω ότι το Fantasy Heroes που είχε εκδόσει η Anubis είχε μερικές αρκετά καλές ιστορίες fantasy με μεγάλη έμφαση σε Drizzt, μερικές εκ των οποίων σκέφτομαι σοβαρά να ακολουθήσω και στις αντίστοιχες αμερικάνικες εκδόσεις.

Γενικα οι ιστοριες αυτης της εκδοσης εχουν να κανουν κυριως με το lore τουρ forgotten realms ή και με αλλα;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9673
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4631 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Κατά κύριο λόγο, Forgotten Realms, αλλά εκεί έχει εκδοθεί για πρώτη φορά το Hedge Knight, συν Dragonlance, Annita Blake και άλλα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.